Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 18:18

Здравейте колеги,
Пиша с леко аборигенски въпроси, но все някъде трябва да питам.

Решила съм да си променя начина на работа - читав сайт, правила за работа, абе както трябва да бъде. Старият ми сайт и всичко в него е доста "дървено" така да се каже. Като почнах да оправям частта с поръчките, резервациите и подобни, се сетих, че ми трябва договор за фотографски услуги.

Ето и защо: след като ме изнудиха да обработя сто кадъра през нощта веднага след събитие(за което далеч не ми бяха платили достатъчно за подобен чанч) и понеже беше само с устна договорка, а аз съм добро дете - викам "айде", в резултат на което почти не спах тая нощ.

Ще ми се това повече да не се повтаря (или ако се повтаря, да има ясни условия защо се случва, а не всеки клиент да си прави каквото му скимне)и затова реших да си направя договор - да си вържа гащите един вид (просто ми писна да ме изнудват по подобен начин и трябва да има някакви правила в крайна сметка). Направих си компилация от два договора, които намерих онлайн и от личен опит и се получи нещо сносно (по мое мнение).

Въпросът е дали мога да го ползвам след като не съм регистрирана фирма? Трябва ли да имаш регистрирана фирма, за да караш клиентите си да подписват договор за фотографски услуги? Защото за момента аз съм си физическо лице (не изкарвам чак толкова, че да мога да си позволя цялата патардия с счетоводители и бюрокрация все още). Вярно, че по този договор придобиваш някакви доходи, но все пак съмнявам се, че трябва да ходиш пред нотариус за всяка сделка.

Ако накараш клиентите да подпишат договор, то той трябва ли да се регистрира някъде? Ако да, къде?(пълен абориген съм, съжалявам).

Благодаря предварително!

P.S. не ме хранете много, че съм пълен идиот, става ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: asahi   
Дата:   08-01-18 18:24

Не си идиот. Само идиотите бягат от договори.

От Закона за задълженията и договорите:
Чл. 8. (Изм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.) Договорът е съглашение между две или повече лица, за да се създаде, уреди или унищожи една правна връзка между тях.
Лицата се ползуват от правата си, за да задоволяват своите интереси. Те не могат да упражняват тези права в противоречие с интересите на обществото.
Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.) Страните могат свободно да определят съдържанието на договора, доколкото то не противоречи на повелителните норми на закона и на добрите нрави.
(Ал. 2 отм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.)
Продължавай сама.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: EvaJor   
Дата:   08-01-18 18:27

Напълно е възможно да се сключи договор между две физически лица: фотографа и неговия клиент. Никъде няма изискване тази услуга да се предлага от юридическо лице.

Изобщо не е необходимо договорът да е нотариално заверен.

Данъчните аспекти са отделен въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: iasen2   
Дата:   08-01-18 18:30

Желателно е да си откриеш фирма, иначе си на ръба на закона с тези договорчета. Консултирай се със счетоводител.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: iliyanb   
Дата:   08-01-18 18:30

"Трябва ли да имаш регистрирана фирма, за да караш клиентите си да подписват договор за фотографски услуги?".

Не, но е хубаво като папкаш парички от услуги, които искаш да подкрепиш с договор, да ги отчиташ по някакъв начин пред държавицата...

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 18:38

Благодаря на всички за бързите отговори - тъкмо щях да напиша втори въпрос:

Ясно е, че трябва да се отчитам по някакъв начин - респективно данъчна декларация на края на годината. Предположих, че трябва да се консултирам и със счетоводител (защото за всяко нещо си има хора дето разбират). Иска ми се всичко да става ясно и "на светло", а не "на ръба на закона", "около закона" и други подобни, защото не ми се плащат глоби и не ща да си имам проблеми.

ОБАЧЕ тук имам две чуденки:

1. Ако регистрирам фирма - като какво да бъде?
Някак си регистрацията на ЕТ е проблемна заради хиляда и една разправии + че човек отговаря с цялото си имущество в случай на иск.

Иначе знам, че на теория регистрацията на фирма не отнема чак толкова време и пр., обаче ми трябва информация първо.

2. Да предположим, че не си регистрирам фирма, но се отчитам пред държавата - какво точно, мамка му, отчитам, след като тези договори реално нямат статут на разписка? Трябва ли да издавам някакви фактури и пр., които да давам на клиентите?

Тук влизат и всички неща, свързани с гражданския договор, от които не разбирам много.

Благодаря предварително!



Публикацията е редактирана (08-01-18 18:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: Imaginarium   
Дата:   08-01-18 18:49

Най-добре е да се консултираш със счетоводител. Мисля че имаше възможност и като физическо лице да си извършваш дейността без да издаваш разписка. Но договорът беше по-специфичен. Нещо като договор в който едно лице наема друго лице за дадена услуга. Но говоря по памет.Счетоводителите ги знаят тези неща наизуст. Успех

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 18:51

Благодаря!

Значи преди да пускаме договори в сайта, ще трябва хубаво да си поговоря с някой счетоводител за това как ще са по-лесни и по-читави нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: iasen2   
Дата:   08-01-18 18:59

ЕООД могат да ти регистрират счетоводителите за нула време с електронен подпис
електронен поспис 12лв
набирателна сметека - 20-30лв
такса търговски регистър - 56лв
касов апарат 200-300лв
и си от светлата страна на бизнеса .
вече трета фирма си имам така :)
Ако нямаш регистрирани доходи почваш да светиш чевено и практически нищо не можеш да си купиш голямо без да дойдат на проверка.



Публикацията е редактирана (08-01-18 19:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: lamerko   
Дата:   08-01-18 19:02

Ако няма касови плащания май и касовия апарат не е задължителен. Ама мъките почват след това :)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 19:04

Тъп въпрос към това - ЕООД не трябва ли да се регистрира от повече от един човек? Май видях същото и за ООД - при това в Търговския регистър :(

Цитирам:
За регистрация на ООД - учредителите трябва да са поне двама, но няма изискване да имат равни капиталови вложения.

Аз съм самотен войн в това отношение и не искам никой да ми се меси в нещата. Бях останала с друго впечатление - че ООД може всеки да си регистрира, без значение от броя на учредителите. Ама май не е точно така :( А аз не искам да съм ЕТ - това е меко казано отвратително. Недай Боже някой да тръгне да ме съди - мога да остана на улицата... Реално и подобни притеснения са причина да не съм се занимавала с фирми досега (освен липсата на достатъчно постоянни доходи от фотография, че да пристъпя натам).

Това тук нещо не го схванах за кой случай важи - ако имаш или ако нямаш фирма
Ако нямаш регистрирани доходи почваш да светиш чевено и практически нищо не можеш да си купиш голямо без да дойдат на проверка.




Публикацията е редактирана (08-01-18 19:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: lamerko   
Дата:   08-01-18 19:06

Преди имаше някаква врътка да има само един, но трябваше кадърен счетоводител. Сега чувам, че нещо и адвокати трябвало да има, не знам дали са го приели :)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 19:09

Е, неее!

Сега и адвокати трябват - ей за ТОВА досега не съм се занимавала :( Дотук като гледам, май ще съм на отрицателно салдо, ако трябва да плащам и на счетоводител, и на адвокат и така нататък. (трие си носа с ръкава и продължава да подсмърча)

Малко става като параграф 22 - за да имаш доходи, трябва да имаш фирма, обаче за да регистрираш фирма, трябва да имаш стабилни доходи. Ако някой ми обясни как става това, ще съм много благодарна :(

В Агенция по вписванията намерих ей това - от което, честно казано ми се изправя косата (или се къдри, не съм сигурна още).

http://www.registryagency.bg/bg/registri/targovski-registar/kak-da-registriram-firma/


Само като чета какво се изисква, и не ми се вижда хич лесно. Дори си направих труда да погледна какви са формулярите - меко казано на китайски (а се смятах за интелигентен човек - явно съм се лъгала...)



Публикацията е редактирана (08-01-18 19:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: asahi   
Дата:   08-01-18 19:31

За 100-200 лева много счетоводители ще ти регистрират фирмата. Ако получаваш информация оттук тя няма да е систематизирана и дори да е вярна ще те обърка.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 19:36

Да, вече почнах да се оплитам...

И като се сетя, че за една фирма трябва и предмет на дейност и пр. става сложно :( Ама все пак трябваше да питам и тук преди да седна да търся счетоводител и да разбивам стени с глава.

Съмнявам се само аз да се чудя как стават нещата или пък да съм първата дето има подобен проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: asahi   
Дата:   08-01-18 19:44

Дотук изтъкваш доводи против. Така няма да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: MrPhoto   
Дата:   08-01-18 19:44

Можеш да работиш без фирма като свободна професия, без счетоводство без нищо, но накрая - 20% признати разходи и всичко друго - под ножа.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 19:50

А, доводи против - просто съм песимист по рождение та всичко дето може да се обърка, вече ми е минало през ум.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Nik1   
Дата:   08-01-18 20:15

MrPhoto написа:

> Можеш да работиш без фирма като
> свободна професия, без
> счетоводство без нищо, но накрая -
> 20% признати разходи и всичко друго
> - под ножа.


Лица, упражняващи свободни професии – какво трябва да знаем?

м-р фото е дал рецептата

Или четете сама или питате знаещите(аз лично не съм от тях)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 20:29

+1 за въпроса за свободните професии.

Аз също нищо не знам... Предпочитам да попитам който знае и да си спестя блъскане на главата.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Nik1   
Дата:   08-01-18 20:35

Bistra_Stoimenova написа:

> +1 за въпроса за свободните
> професии.
>
> Аз също нищо не знам... Предпочитам
> да попитам който знае и да си
> спестя блъскане на главата.


Утре ще попитам и евентуално ще Ви пратя телефон на лични, но не знам дали консултацията ще е безплатна

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 20:37

Благодаря,

Всяка информация ще бъде от полза :)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: MrPhoto   
Дата:   08-01-18 20:37

Този, който знае - знае, защото не си е спестил блъскане на главата.
В нета има инфо - водопад.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 20:51

Бих казала "в нета има инфо - цял Библейски потоп". При това потоп с неустановен произход и съмнителна достоверност.

Именно защото нещо почнах да се давя, реших да пиша тук и да попитам. Ако всеки ден някой се блъска да открива колелото, научно-техническия прогрес щеше да е стигнал до под кривата круша.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: SaS   
Дата:   08-01-18 21:28

Бистра,

ЕООД-то е дружество с един собственик или Еднолично ООД.
За ООД трябват поне двама съдружници.

Можеш да оперираш като свободна професия или като дружество, все тая. Разликата е в плащането на данъците. Тя държавата се е погрижила що годе по различните начини на плащане все да си събере същите пари. Като свободна професия ти признава 20% (или друг процент) разходи, а за останалото плащаш данък. Като дружество плащаш данък печалба и данък дивидент на реалната си печалба.

Към гореописаните разходи за ЕООД добави и 200 и няколко лева за годишно приключване. Хубавото е, че при дружеството си плащаш данък на реалната печалба, което е разлика между приходи (по фактури или касови бележки) и разходи (по фактури). На тази печалба имаш 10% данък печалба, а на остатъка 5% данък дивидент и парите са твои. Ако не платиш дивидента, парите се водят на дружеството като сума с платен данък, но неразпределени и трябва да ги имаш заделени ако искат да ти ги проверят, че не си ги изяла.

Можеш да си плащаш и заплата, но там е по-сложно и не задълбавай.

Внимавай и да не минеш 50х.лв. оборот на година, че ще трябва да се регистрира по ДДС.

Малките фирми данъчните не харесват да ги проверяват, защото си губят времето. Като станеш голяма фирма вече ще знаеш какво да очакваш.

Счетоводителите можеш да ги питаш по данъчни въпроси, за управленски решения не ги питай. Ако много им беше присърце щяха да са изпълнителни директори, но не са избрали това.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »