Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Някой може ли да обясни този ефект?
Автор: Shri   
Дата:   12-01-18 15:18

Става въпрос за промяна в нюансите на цветовете при отпечатването на снимки с Windows 7 и Windows 10. По-точно става въпрос за следното:
-Едни и същи снимки
-Една и съща хартия
-Едни и същи оригинални мастила /Epson Ultra Chrome K3 /
-Един и същи принтер / Epson Stylus Photo R2880 /
-Един и същи профил за тази хартия, създаден със Spyder 3 чрез сканирането на 729 цветни нюанса и сивата гама.
Разликата е само, че профила е създаден и първите снимки са отпечатвани когато компютъра бе с ОС Windows 7 а вторите са отпечатани чрез същия компютър, но с ОС Windows 10.
Получава се така, че снимките отпечатани при Windows 10 имат лек оттенък, клонящ към магента в сравнение с тези, отпечатани с Windows 7.
Някой може ли да обясни защо?
Може ли нещо да се направи в този случай?


Отговори на това съобщение
 Re: Някой може ли да обясни този ефект?
Автор: MR_GO   
Дата:   12-01-18 15:43

А драйвърите за win7 и win10 едни и същи ли са? Явно под win10 параметрите на профила за съответните снимки не се разчитат от коректно от ОС и не се подават точно към принтера. Коригирай си профила на снимките под win10 и пробвай пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой може ли да обясни този ефект?
Автор: Shri   
Дата:   12-01-18 15:50

Не знам дали драйверите са едни и същи. Не съм спец по компютрите. Но създаването на нови профили изисква много време, мастила и хартия. Просто не ми се прави сега. Дано да има друг начин или обяснение.


Отговори на това съобщение
 Re: Някой може ли да обясни този ефект?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   12-01-18 16:18

Драйвера на принтера е различен ... гадно нали ? :(

Отговори на това съобщение
 Re: Някой може ли да обясни този ефект?
Автор: Shri   
Дата:   12-01-18 17:21

Не знам дали драйвера е различен. Този принтер не е от най-новите. Драйвера е 6.63 от 25.03.2015. Когато профилите бяха създавани Windows 7 бе 32-bit. Тогава файла на Epson носеше означението epson512592 exe и бе приложим за всички версии на Windows - XP,7,8,10. За Windows XP,7,8,10 - 64-bit файла носи означението Epson 512593.exe Става въпрос за инсталационния файл за драйвера. След инсталирането си, обаче драйвера има означението : Driver 6.63


Отговори на това съобщение
 Re: Някой може ли да обясни този ефект?
Автор: Shri   
Дата:   12-01-18 17:30

Сега се сещам да кажа, че в драйвера се отмята опцията "No Color Adjustment" т.е. драйвера не трябва да внася никакви цветови корекции. Корекциите ги прави Photoshop или DPP чрез icc профила създаден от Spider 3.


Отговори на това съобщение
 Re: Някой може ли да обясни този ефект?
Автор: IDA   
Дата:   12-01-18 18:16

Тази попара съм я сърбал още когато минавах от XP към Win7. С две думи - спасение няма! Или профилираш всичко наново или си оставяш (преинсталираш) старите операционни системи и печаташ с тях. Сега има достатъчно големи твърди дискове, включително и SSD-та, за да си позволиш multiboot инсталация с две или три операционни системи. Аз на лаптопа ми имам три - XP, Win7 и Win10 и ги ползвам в зависимост от това, какво ми трябва. XP я ползвам за по-стари програми, които на по-новите ОС не работят, както и за печат на снимки, при които цветовете ми са важни и за целта си ползвам старите принтерски профили, правени за XP. Иначе, изготвянето на нови печатни профили си е съсипия отвсякъде.

Win7 я ползвам, когато се налага да работя на батерия - поддържа режима Optimus, който автоматично изключва видеокартата, когато не е нужна и превключва на вградената интелска. Така, батерията на лаптопа държи почти двойно. За всичко останало ползвам Win10.

Всичко това става и с виртуални машини, но на мен не са ми удобни. Предпочитам да рестартирам компютъра и да си заредя системата, която ми е нужна за момента.

И още нещо. Ако не работиш с профили за някакви много специални мастила и печатни медии, за точните цветове е по-важно да имаш добре калибриран монитор, а не толкова точния принтерски профил. Тогава и с принтерски профил от друга ОС се получава в общи линии доста добро съвпадение между печата и това, което виждаш на монитора. Когато печатам от Win7 на Katana, както и на някои гланцови хартии, принтерските ми профили от XP в повечето случаи ми дават съвсем приличен резултат, стига да не прекалявам с обработките в Шопа. Ти при инсталация на нова ОС, монитора така или иначе трябва да го калибрираш наново, което не е болка за умиране.

Успех!


Отговори на това съобщение
 Re: Някой може ли да обясни този ефект?
Автор: Shri   
Дата:   12-01-18 18:50

Благодаря IDA !!
Това обяснява нещата.
Ще си инсталирам отново Win 7 и дано всичко се оправи.
Благодаря отново! [shtrak]


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »