Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Измама ли е: купувачи от чужбина?
Автор: goldroks   
Дата:   02-03-18 09:54

Здравейте,

Бих искала да задам едно въпросче на хората които имат повече опит с купуването/продаването на техника. Реших да сменям системата и пуснах в продажба фотоапарата си, съответно във фото базара и OLX. Стои вече 1-2 седмици, ако се мине още време ще го намаля. Но ме озадачи това че на два пъти ми писаха някакви хора от чужбина на развален български (Google translate предполагам) с желание да го купят уж. Първия път с някаква история че жената искала да го купи като подарък за племенничката си която учи във Филипините и да съм го пратела направо там. Това ми изглеждаше твърде странно и даже не отговорих на имейла. [smilie11] Сега ми пише друга жена, от Англия била и иска да го пратя с DHL като предварително ми прати парите за доставка. (Не знам въобще DHL имат ли опция наложен платеж?) И пак ми изглежда странно, защото от какъв зор ще се ровят тез хора в БГ сайтове(от OLX се свързаха с мен), не вярвам толкова в Англия да са им свършили фотоапаратите. Тъй де, не продавам някакъв уникат да кажеш. На някой да му се е случвало подобно нещо? Измама ли е според вас?

Отговори на това съобщение
 Re: Измама ли е: купувачи от чужбина?
Автор: abozhilov   
Дата:   02-03-18 09:56

Схема за измама.

Отговори на това съобщение
 Re: Измама ли е: купувачи от чужбина?
Автор: goldroks   
Дата:   02-03-18 09:57

Ето текста на два от имейлите:


"добре благодаря за вашия отговор, аз ще плати 150lev за корабоплаването в Обединеното кралство и ще го изпратите чрез DHL или всеки друг по-бърз куриер .... благодаря"

"Аз ще направя банков превод ... така че просто дайте ми пълното име, името на сметката и името на банката, за да мога да направя плащането много рано утре ... благодаря"

Отговори на това съобщение
 Re: Измама ли е: купувачи от чужбина?
Автор: D_Ave   
Дата:   02-03-18 10:14

недейте да се връзвате, измама е със сигурност.

още повече - само не го приемайте като обида, заяждане, здребняване или нещо подобно, просто констатация в подкрепа на идеята че е измама - преди 2 месеца си купих същото тяло като това, което продавате от UK през ebay ново на 0 кадъра за почти 200 лв по-малко от обявената цена от вас. не вярвам някой от англия (предвид че има доста обяви в ebay от хора изпращащи само го адреси на острова) да тръгне да търси точно в българския olx и е готов да плати повече отколкото ако го купи от там.

Отговори на това съобщение
 Re: Измама ли е: купувачи от чужбина?
Автор: baron_barbaron   
Дата:   02-03-18 10:18

Писали сме вече за тази схема

Отговори на това съобщение
 Re: Измама ли е: купувачи от чужбина?
Автор: goldroks   
Дата:   02-03-18 10:24

Благодаря че потвърдихте съмненията ми [smilie3] [beer]
И няма проблем D_Avе, сигурно е така, почти всичко се намира на доста по-ниски цени в чужбина.

Отговори на това съобщение
 Re: Измама ли е: купувачи от чужбина?
Автор: baron_barbaron   
Дата:   02-03-18 11:47

Мина ми през ума да му пратя тухла.. Така и така ни пари ни пратка ще видя. Ама не ми се занимаваше с простотии.

Отговори на това съобщение
 Re: Измама ли е: купувачи от чужбина?
Автор: nyamago   
Дата:   02-03-18 12:16

Има известна разлика и всеки грамотен човек би трябвало лесно да я усеща. При тези задочни схеми пътищата на стоката и парите се разминават, нито едно от двете не е физическо предаване на ръка, има повече от две лица (продавач и купувач; има и получател различен от 'плащащия' и пр.). Има и повече от две територии - различни за доставка и за плащане, и двете различни от местонахождението на стоката. И ред други признаци издават нездрав замисъл.

Но не бива да елиминираме легитимни купувачи само защото са в чужбина. Ако получите авансово плащане в пълен размер с директен банков превод (не през PayPal или подобни системи, позволяващи обратно изтегляне за 'неполучена' стока) - има основание да се изпрати стоката с надежден куриер. Или пък ако има съгласие за лично предаване на ръка.

Преди няколко години през обява в български сайт продадох колекцията си от грамофонни плочи на човек, който ми писа чак от Будапеща и дойде с кола до София да си ги получи и да плати на ръка. Та няма общовалидно правило "Щом е от чужбина, значи е измама" - но в гореописаните схеми то си мирише отдалече (чак от чужбина [smilie22] )

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Измама ли е: купувачи от чужбина?
Автор: baron_barbaron   
Дата:   02-03-18 12:24

Спор няма, че има и истински купувачи.. Но този моя пожела да пращам апарата, преди да съм му дал описание.. А племенника в Дубай видиш ли не може да си купи нов апарат, затова търсим стар от България :D някак си нелепо звучи цялата история ;)

Когато са истински, поведението им е съвсем различно..

Дано няма опарени !

Отговори на това съобщение
 Re: Измама ли е: купувачи от чужбина?
Автор: anjsan   
Дата:   02-03-18 12:43

Прати им ел.поща на ония за борба с киберпрестъпност...

Отговори на това съобщение
 Re: Измама ли е: купувачи от чужбина?
Автор: deandim   
Дата:   02-03-18 14:35

И аз получих същото по Вайбър обаче..не се връзвай.

Отговори на това съобщение
 Re: Измама ли е: купувачи от чужбина?
Автор: nyamago   
Дата:   02-03-18 15:05

Нкои от тия подходи са толкова прозрачно-наивни - можете ли да си представите колко наивни са онези (има ги), които им се хващат?![smilie10] Може да е един на хиляда, но ако няма улов, нямаше да хвърлят мрежите - риба явно се намира!
[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »