Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: iasen2   
Дата:   12-11-17 10:53

Наблюдавам спад на резолюцията в новите фотоапарати - хай-енд любителски и профи клас. Та дойде ли им акъла в главата на маркетолозите.
Примери да давам ли - никон д7200 -> д7500
, sony a7s

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: iasen2   
Дата:   12-11-17 10:59

sony a7s - лично аз свалям шапка на маркетолозите на сони за този модел

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: nyamago   
Дата:   12-11-17 12:07

Не.

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: hotsnail   
Дата:   12-11-17 12:12

Тъй не, вчера Сони пуснаха на пазара 150мп сензор. Вярно малко по-едричък е от тия дето ползваме на 35мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: mugen   
Дата:   12-11-17 12:14

Няма спад, всичко си е нормално.

Просто всяка марка си има по някой модел с по-висока резолюция.

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: io_bs   
Дата:   12-11-17 12:20

Не са се изплашили.
D7500 използва сензора на D500, за да постигнат икономия от мащаба. А D500 нарочно е с 21 мп сензор, за да съвпада с резолюцията на големия си събрат - D5.
А a7s е направен за видео потребителите.
А модели като D850, A7RIII, 5DSR доказват, че никой не се е изплашил от голямата резолюция [smilie3]



Публикацията е редактирана (12-11-17 12:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: nyamago   
Дата:   12-11-17 12:45

Нямам достатъчно словесен дар да се изразявам кратко. Та, да обясня в характерния ми многословен стил горния си пост:

Не се уплашиха. Някаква си резолюция не е нищо за тях. Тях може да ги уплаши единствено (хипотетична) иновация, която да направи фотографията (и видеото) безсмислени и ненужни. Примерно - нанотехнология да снимаме с очите си, да складираме направо в облака и там да обработваме и споделяме използвайки като браузър единствено мозъка си. Звучи като фантастика, но не е никак далече, елементи от това вече се появяват тук-там.

По конкретната тема за резолюцията: вече няколко години екосистемата (разработчици на технологии, производители и техните маркетолози, и потребители - заедно с влияещите им 'критици') трескаво търси равновесие около невъзможния компромис.

В масовата практична техника всичко е въпрос на приемливи компромиси! И в колите, които караме, и в готварските печки - и във фотоапаратите - много неща може да са по-добре с налична наука, но НЕ СА (по-добре), защото пък тогава други неща ще стант по-зле.

НЕ Е вярно, че на фотографа не му трябват по-високи резолюции от днешните. По-вярно е правилото 'колкото повече, толкова по-добре' - за качеството на изображението говорим. Как и защо - другаде.

НО - по-качествено изображение по пътя (само) на по-висока резолюция води до значителни предизвикателства в други части на системата:

- мощност на процесора (вкл. консумация на енергия, потребност от охлаждане и пр.)
- памет: не толкова като обем, но като скорост на четене и писане, както и на прехвърляне на данни към друга система
- захранване: батериите и сега изнемогват като живот на един заряд
- съвместимост на наличната оптика като резолюция и вторични ефекти (аберации, дифракции)
- ефекти от преобладаващите конструкции на матриците: шум, моарета, възможен ъгъл на осветяване (спрямо равнината на плосък сензор) и пр. и пр.

Приемливи технически решения на повечето от горните проблеми още не са намерени, въпреки известен прогрес във всяка от точките. Затова маркетолозите анализират толеранса на потребителите към различни посоки на компромиса: за едни ниският шум на тъмно е по-важен и за него ще жертват високата резолюция; за други - пикселите са всичко и ще живеят някакси и без да снимат на тъмно. И се пускат различни модели, да има и за едните, и за другите.

Няма идеален апарат. Има най-приемлив компромис, който най-добре оптимизира горните противоречия с минимални жертви във всяко от измеренията. Такъв сполучлив компромис (засега изглежда) е А7R III. Той почти прибира в кръга номер 8 (около десятката на мишената : ) всичко, дори и цената. Нея не бях споменал досега, но е фактор и заради други потребности - и с нея се налагат немалки компромиси.

Има известен консенсус между производители и потребители, че оптималната резолюция (т.е. най-приемлив компромис) е малко ПОД най-високата за момента. Но НЕ наполовина - изключението A7S е безкомпропмисно по отношение чувствителност и шум (т.е. екстремален, не оптимален вариант, с жертви другаде).

Както беше казало някакво мече в забравена детска книжка: "Всеки яде каквото обича" [smile]

[shtrak]



Публикацията е редактирана (12-11-17 12:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: iasen2   
Дата:   12-11-17 12:52

nyamago [smilie24] , тя затова темата е неделна :)
на всички ни е ясно защо е така. Скритото заглавие на темата ми е - това ли е границата - около 100-150мп , понеже следя бума на дву-обективните устройства в телефоните - ще се пренесе ли технологията в потребителския и профи клас апарати.
А новия Лумикс Г9 мести самата матрица, за да получи няколко пъти по висока резолюция.



Публикацията е редактирана (12-11-17 12:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: nyamago   
Дата:   12-11-17 13:11

> "...Скритото заглавие на темата ми е - това ли е границата - около 100-150мп..."

На скритото заглавие: не, това НЕ Е границата и прогресът продължава дори докато го нищим тука [smile]

Но двуобективните модели не ги виждам като бъдещето на големите черни апарати (някой помни ли многообещаващия Lytro? Днес могат да се намерят за без пари, но не са си отишли: всъщност - в отговор на скрития въпрос - именно те днес предлагат 750Мп резолюция!). Местенето на матрицата (като в G9) също е компромис, макар и доста сполучлив.

Прогресът не спира - гледаме и си щракаме [smile]
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: hotsnail   
Дата:   12-11-17 13:12

Защо 150мп да е границата?

Оня ден отвориха нов планетариум в Санкт Петербург и там видео прожекцията е със 100мп.

При VR най-вероятно ще се гони по-висока резолюция. Там един кадър покрива 360 градуса.

Ако екстраполирам от руския планетариум ще трябват 200мп за един пълен кадър за едното око т.е. 400мп за една сцена. Все пак планетариума покрива нещата до хоризонта, а не 360 градуса и не е стерео.

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: iasen2   
Дата:   12-11-17 13:17

граница за потребителски/профи клас с 23мм/35 матрица
тези с 65/70мм матрица не ги броим

По аналогия както сега за чиповете границата е 3-4 ГХц.



Публикацията е редактирана (12-11-17 13:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: io_bs   
Дата:   12-11-17 13:22

Местенето на матрицата не е вече новост, други фотоапарати са го имали преди G9. Вчера гледах примерни картинки от този режим - не ми харесаха [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: nyamago   
Дата:   12-11-17 15:51

Както бегло споменах по-горе, за момента се снима със 755 мегапиксела, но не просто снимка, а нещо много повече .

А за плоската двумерна кропка APS-C - 20 напълно ми стигат [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: kvakioh   
Дата:   12-11-17 19:46

Не са се уплашили.
Аз им правя едно голямо Bravo на Никон за DF, простичко, без видео и разни изгъзични екстри. Макар и скъп, все някога мисля,че ще си взема такова тяло. Имам и един от най-точните обективи за тези 16Мпикс.

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: kiten   
Дата:   12-11-17 21:37

kvakioh не извъртай и отмесвай темата с твоите проблеми. Като нямаш сретства ще гледаш и слушаш за най-новото. Всяко нещо е с времето си!

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: Ivodam   
Дата:   12-11-17 23:25

За мен е проблем, че много силно изостават с резолюцията средствата за гледане на снимки - монитори, таблети, телевизори, спрямо главоломния ръст на мегапикселите в апаратите.
Аз много рядко печатам, предполагам, че и повечето пишещи тука.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: hotsnail   
Дата:   13-11-17 08:50

Иво,

има 8К монитори. Например DELL UP3218K хем е с адоби РГБ цвят 32-ка......Такова с Д810, А7р е идеално 1:1 ще си гледаш снимките. С Д850, 5дс и А7р 2/3 ще трябва малко да ги свиеш на към 90%.....

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: marvesss   
Дата:   13-11-17 09:35

И на тези 4K, 5K, 8K (wtf?) монитори под 43" знаете ли как се обработват снимки за web... резултатът е не-добър...
Защото на панел с толкова гъстичък DPI е много трудно да забележиш фин "шум" и "прешарпване". Дори да се скалира DPI-то до това на, примерно, 27" 1440p монитор, отново разликата е елементарно доловима.
А web се гледа основно от монитори 23-27" 1080p-1440p.
Та, не го разбирам това увличане... да, хубаво изглеждат снимките на такъв монитор за представяне и общ преглед, но опитайте да обработите кадър от високо ISO с шумоподтискане и изостряне на свой вкус на 4K монитор, оразмерете и вижте резултата след това на "обикновен" монитор.

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: iasen2   
Дата:   13-11-17 09:54

marvesss [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: lamerko   
Дата:   13-11-17 10:17

Всъщност бих казал, че най-гледаната резолюция е 1366x768 [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: Ivodam   
Дата:   13-11-17 13:41

marvesss написа:

> И на тези 4K, 5K, 8K (wtf?) монитори под 43"
> знаете ли как се обработват снимки
> за web... резултатът е не-добър...
> Защото на панел с толкова гъстичък
> DPI е много трудно да забележиш фин
> "шум" и "прешарпване". Дори да се
> скалира DPI-то до това на, примерно,
> 27" 1440p монитор, отново разликата е
> елементарно доловима.
> А web се гледа основно от монитори
> 23-27" 1080p-1440p.
> Та, не го разбирам това увличане...
> да, хубаво изглеждат снимките на
> такъв монитор за представяне и общ
> преглед, но опитайте да обработите
> кадър от високо ISO с
> шумоподтискане и изостряне на
> свой вкус на 4K монитор, оразмерете
> и вижте резултата след това на
> "обикновен" монитор.


Така е, аз откакто имам 4К монитор често се сблъсквам с това, че мои снимки, качени в нета, в това число и тук, на много хора им изглеждат прешарпени, а те всъщност не са.
Примерно тази снимка от стара Прага:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2016-09/1475090207_prague_street_1920.jpg



Но пък кефът е огромен като си пуснеш направената на 4К монитор снимка след това на 4К телевизора - нема такъв кеф, по съвсем нов начин си преоткривам снимките, даже на моменти, понеже съм известен със скромността си, удивен се питам - ма тва верно ли аз съм го снимал, баси!? [smilie18] [smilie18] [smilie18]


[smilie7]


ПП: Между другото, не знам защо, но най-хубави цветове излизат на телевизора, явно много добре си е калибриран фабрично.



Публикацията е редактирана (13-11-17 13:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: kvakioh   
Дата:   13-11-17 16:57

Ха, за първи път някой да каже тук, че нямам средства. Този Никон DF го споменах между другото, пето дигитално тяло не ми трябва. Преди година спрях с купуването като за световно. Като се поддържат няколко системи и марки е сложно и тежко.
Днес четох, че ще има средно и голямо форматни сензори по 150 и нагоре мегапиксели. Като се стиковат с бързи и паметите и карти и харддискове, нещата ще се насложат.

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: colorphoto   
Дата:   13-11-17 17:24

kiten: Много е неколегиално да правиш намеци кой с какви средства разполага тук.

Козичката може и с 1 мегапиксел да я снимаш...

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: colorphoto   
Дата:   13-11-17 17:52

По темата: Не са се уплашили производителите никак за съжаление,но аз съм се уплашил!

Понеже снимам спонтанни динамични сцени а там моушън блъра ми прави много повече бели,отколкото евентуалния недостиг на мегапиксели.

Демек,зависи кой в какви жанрове снима.

Ако предлагат производителите и метрици с по-малко мегапиксели и матрици с повече мегапиксели паралелно - тогава добре,но ако се увлекат да по многото меги не ще е на хубаво за мен поне.

Отговори на това съобщение
 Re: Неделно - уплашиха ли се производителите от голямата резолюция?
Автор: hotsnail   
Дата:   13-11-17 18:29

colorphoto няма какво да се плашиш 5д и Д5 и А9 държат умерен брой пиксели точно като за теб. А вероятно и бъдещите А7, Д760 и 6Д мк3 (6д мк2...като с него така и без)



Публикацията е редактирана (13-11-17 18:29)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Нови предложения
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: