Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  9  10  11 ..  20 ..  30 ..  34  35     всички  напред  последна
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: 555   
Дата:   22-10-17 20:30

Имам въпрос към юридически подготвените по тази тема. Един от аргументите на данъчните е, че има данъчно задължение към продаващите втора ръка физически лица, защото те са упражнявали подобна дейност "редовно и по занятие". Тези понятия обаче, включително и понятието "независима икономическа дейност", са развити в ЗАКОН ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ДОБАВЕНАТА СТОЙНОСТ, където, най-отгоре, изрично е посочено:
Цел на закона
Чл. 1. Този закон урежда облагането с данък върху добавената стойност (ДДС).

Може ли подобни разсъждения, касаещи ДДС, да се разпростират произволно и върху всички останали закони, като в касаещия ни случай дори им и противоречат?

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: ochkoto   
Дата:   22-10-17 20:45

Толкова много писане а никой не е ходил реално до НАП и да каже с две думи какво е положението

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: asahi   
Дата:   22-10-17 20:54

555, вече стана ясно, че ДДС ти е неясна материя. Не търси аргументи там преди да си си изяснил нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: 555   
Дата:   22-10-17 21:17

asahi, прав си, беше ми неясна, но ти ми я разясни и ми се изясни. Понеже физическите лица, продаващи втора ръка, нямат нищо общо с ДДС, за това и въпросните понятия като "редовно и по занятие" не ги касаят, остава валидно написаното в ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА и още по-точно
Необлагаеми доходи
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество

Който го викнат данъчните и му кажат нещо за "редовно" и по "занятие", да им отговори:

"А, моля, моля, големият специалист по ДДС, asahi, от фото форума, определи, че това са ирелевантни категории по отношение на моята особа в качеството ми на физическо лице!"



Публикацията е редактирана (22-10-17 21:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: bg2014   
Дата:   22-10-17 21:27

[shtrak]



Публикацията е редактирана (27-10-17 22:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: 555   
Дата:   22-10-17 21:28

Адв.Рени Стефанова е завършила юридическия факултет на СУ „Климент Охридски”, със стаж в Окръжен съд Русе. От 1992 г. до 1995 г. е прокурор в Районна прокуратура Русе. През същата година е вписана като адвокат в Адвокатска колегия Русе и до настоящия момент упражнява тази професия. От 2006 г. е вписана като медиатор в Единния регистър при Министерство на правосъдието.

Адв. Рени Стефанова:
Ако правилно съм разбрала въпроса Ви, съществува неяснота относно услугата „наложен платеж”, която бих формулирала така: Доставката на пратка с такава услуга, представлява ли търговска сделка и в продължение на това, има ли задължение за нас като оператор на пощенски услуги, да предоставяме на органите по приходите или други държавни органи, информация относно сключените от наши клиенти сделки, респективно използваните услуга? Изпращането на пощенски пратки от физически лица, в т.ч. и с допълнителната услуга „наложен платеж” не представлява търговска сделка по смисъла на чл.286 от Търговския закон, нито е от изрично посочените в чл.1, ал.1 от същия закон сделки, които се считат за търговски, дори и ако страните по тях не са регистрирани като търговци.
В този смисъл, размяната на пратки между физически лица не следва да се третира като търговска сделка с всички произтичащи от това последици, в т.ч. и относно третирането й от органите по приходите.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: bg2014   
Дата:   22-10-17 21:43

[beer]



Публикацията е редактирана (22-10-17 22:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: nyamago   
Дата:   22-10-17 22:01

Темата доста се е поизметнала от същината си и се е политизирала. В тон с оф-топика бих отбелязал, че "вземането от богатите да се даде на бедните" не е лесна работа и през хилядолетната човешка история се е случвало само веднъж - в неуспешния експеримент през миналия век, който наричаме (неправилно) комунизъм. Ако някой мечтае това да се повтори, не мога да му обещая надежди да се случи.

Иначе всеки според нивото си (имотно и умствено) си оптимизира данъчното поведение - с пълна отговорност за резултатите (ако не ни харесват, никой не ни е виновен освен ние самите).

И сигурно всички знаете поучителната историйка за 10-те приятели дето се събирали на почерпка и плащали според доходите си, но един ден... и т.н.

Ай стига политика!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: 555   
Дата:   22-10-17 22:08

Колега, може и ти да си прав, не твърдя, че знам всичко, но като прочета нещо аз се опитвам да го тълкувам. Например ето тази фраза:
"В този смисъл, размяната на пратки между физически лица не следва да се третира като търговска сделка с всички произтичащи от това последици, в т.ч. и относно третирането й от органите по приходите."
В това изречение не се третира транспорт, включително и в цитирания член:
"ОПРЕДЕЛЕНИЕ НА ТЪРГОВСКА СДЕЛКА
Чл. 286. (Нов - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) (1) Търговска е сделката, сключена от търговец, която е свързана с упражняваното от него занятие.
(2) Търговски са и сделките по чл. 1, ал. 1 независимо от качеството на лицата, които ги извършват.
.........................................................
ТЪРГОВЕЦ
Чл. 1. (1) (Изм. - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) Търговец по смисъла на този закон е всяко физическо или юридическо лице, което по занятие извършва някоя от следните сделки:
1. покупка на стоки или други вещи с цел да ги препродаде в първоначален, преработен или обработен вид;"

Т.е. като съдия, като прокурор и като адвокат адв. Рени Стефанова има основание да го каже и аз се опитвам да изясня какво точно е то. Ти, в случая, за съжаление не ми помагаш. Искаш да дам едни пари, които е възможно дори и да не трябва да давам и да бъда горд, че те ще бъдат прибрани от някой ром, който ще ги вземе от многодетната си жена, ще ги изпие и впоследствие не е ясно какво точно ще направи.

Тук пишем в една тема, в която наш колега са го привикали да му търсят данъци за това, че е продал телевизор и три телефона. Този човек търговец ли е, телевизорът си го е купил, за да го продаде ли. ЗАЩО СА ГО ИЗВИКАЛИ И ЗАЩО МУ ТЪРСЯТ ДАНЪЦИ? ЗАЩО ГИ ОПРАВДАВАШ?

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: radikyokushin   
Дата:   22-10-17 22:10

bg2014 написа:

> А сега по темата:
> Аз се радвам, че НАП си търсят
> данъците. Така моята печалба ще се
> увеличи, защото нередовните ще
> намалеят.
> А ТЕ, нередовните, тези дето не
> плащат данъци подбиват цените и
> съответно печалбите на редовните
> търговци.
> И т.н. Много е дълго...
> Данъците са задължение на всеки.
> Има си необлагаем праг. До
> неговото достигане данъци не се
> дължат. След това се подава
> данъчна декларация и се внася
> изчисления данък. Това за
> съвестните данъкоплатци.
> Има си стоки втора употреба. На тях
> ДДС не се начислява естествено,
> защото веднъж вече е внесено това
> ДДС. Но има малко тълкуване за
> горницата над дадена сума, но не е
> моя работа да го тълкувам. Макар и
> физическо лице човек може да
> премине прага за регистриране по
> ДДС и трябва да се регистрира.
> Не ми се влиза в повече конфликти.
> В темата е пълно с хора, които
> вместо да пишат по темата се
> нахвърлят на тези, които споделяме
> някакъв опит. Дали ще е полезен
> споделения опит не знам, но
> авторът на темата ще прецени.
> Успех на всички!
>

>
> Публикацията е редактирана (22-10-17
> 21:31)

Ей човече, аз за пореден (страх ме е, че няма да е за последен) път ти казвам СПРИ СЕ бе, човек!!!
Как ти ги ражда главата подобни простотии?!?!



Публикацията е редактирана (22-10-17 22:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: metodiev_martin   
Дата:   22-10-17 22:20

Ало, централата, нали АНОНИМНИТЕ ПРОФИЛИ щяха да се премахват? Какво стана с Перестройката, посещаемостта на сайта ли падна?

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: asahi   
Дата:   22-10-17 22:29

555. опитваш се да тъкуваш закони без необходимата подготовка, но затова пък предубедено. Няма как да ти се получи.

Давам ти пример:
Чл. 286. (Нов - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) (1) Търговска е сделката, сключена от търговец, която е свързана с упражняваното от него занятие.
Тук въпросите са два:
1. Има ли сделка? Очевидно има - предмет на сделката, продавач, купувач, цена, финализиране на сделката.
2. Занятие ли е това на продавача? Ако е инцидентна продажба може да се смята, че не е занятие. Когато, обаче, продавачът "пуска тонери" до клиенти на фирмата от собствения си акаунт веднага изниква подозрението за търговска дейност. И като му ударят сметката към края на годината се вижда, че е врътнал бая оборот. Минималното, което данъчните трябва да направят, е да изяснят случая. Затова той ще направи онова, което е най-правилното, а няма да седне да тълкува закони и да полемизира във форуми. Попита, посъветвахме го, задействал се е в правилната посока. СМСМ при разумно поведение и документално потвърждение ще се отърве само със загуба на време.

Сигурен съм, че въпреки щедрите съвети адв. Рени Стефанова си пази касовите бележки за по-едрите покупки.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Konstantinov   
Дата:   22-10-17 22:30

Кофти стана, жал ми е за министъра на икономиката, ще трябва сега да подаде оставка с тия цигании , дето е наредил да се правят,точно си дигнаха заплатите завалиите.



Публикацията е редактирана (22-10-17 22:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: bg2014   
Дата:   22-10-17 22:32

Колега radikyokushin, те точно за теб е цитирания от теб пост и още някой друг колега. Припозна ли се нещо?
Пиши по темата бе човече. По темата. Мен ме остави на кучетата...или се засегна и припозна в написаното от мен?
Щом са глупости за теб - не ги чети. Пиши нещо умно, но по темата за НАП. Иначе си СПАМ-ър.
ПРЕСТАНЕТЕ да спамите във всяка тема. 231 мнения и никаква полза...


Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: asahi   
Дата:   22-10-17 22:34

Константинов, на финансите, не на икономиката. Ако има значение за теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: radikyokushin   
Дата:   22-10-17 22:41

bg2014 написа:

> Колега radikyokushin, те точно за теб е
> цитирания от теб пост и още някой
> друг колега. Припозна ли се нещо?
> Пиши по темата бе човече. По
> темата. Мен ме остави на
> кучетата...или се засегна и
> припозна в написаното от мен?
> Щом са глупости за теб - не ги чети.
> Пиши нещо умно, но по темата за
> НАП.
Иначе си СПАМ-ър.
> ПРЕСТАНЕТЕ да спамите във всяка
> тема. 231 мнения и никаква полза...
>

Добре бе, отворко -

> Макар и
> физическо лице човек може да
> премине прага за регистриране по
> ДДС и трябва да се регистрира.

Дай тука едно такова физическо лице, регистрирано по ДДС да те видим к'ви ги пишеш!!!
То бива неграмотност, ама като твоето няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: 555   
Дата:   22-10-17 22:45

Колега, asahi, вярно е, опитвам се да тълкувам, може би не както трябва, но във всеки случай много по-добре от теб.
Ще ти дам пример. Опитваш се да разсъждаваш за търговска сделка, но не схващаш, че по смисъла на закона не всяка сделка е търговска, дори да е сделка, дори и да са взети пари покрай нея. Търговската сделка се извършва от търговец и законът е определил кой точно е такъв. Без търговец такава сделка няма, заради което и адвокатката е написала следното:
"Изпращането на пощенски пратки от физически лица, в т.ч. и с допълнителната услуга „наложен платеж” не представлява търговска сделка"

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Konstantinov   
Дата:   22-10-17 22:47

Вярно ,но щом е за министерство на финансите си оттеглям всички мнения и си посипвам главата с пепел,за тях или хубаво или нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: bg2014   
Дата:   22-10-17 22:51

[beer]



Публикацията е редактирана (27-10-17 22:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: radikyokushin   
Дата:   22-10-17 23:00

bg2014 написа:

> А бе радикиокошин, защо не си
> поръсиш главата с пепел?
> Като нещо не знаеш, като нещо не
> разбираш - ЧЕТИ тези дето ти го
> пишат добронамерено и с усмивка. А
> ти вместо това се правиш на умен.
> НЕ СИ и тази ти молба от последния
> пост показва точно това.
> Ти не знаеш, ти не разбираш тази
> материя и ти си с такова
> самочувствие без покритие.
> Толкова!
> Когато научиш материята кажи ДАЛИ
> съм прав?
> То бива нахалство, бива
> неграмотност, ама и високо
> самомнение без знания
не се
> търпи. Направо човек да съжали, че
> споделя това, което му е коствало
> време, нерви и ПАРИ. Доста пари.
> Когато искаш да спориш се подготви
> поне малко.
>

>
> Публикацията е редактирана (22-10-17
> 22:53)

Моканина го е казал най-добре. "Боже, колко мъка има по тоя свят, боже!" [smilie2]


П.П. И все пак би ли ни "запознал" с едно такова физическо лице, регистрирано по ДДС [smilie21] !

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: BXMarkov   
Дата:   22-10-17 23:10

radikyokushin, не си прав,ама много.

В чл. 3, ал. 1 от ЗДДС като данъчно задължено лице е определено всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея , в това число и физическите лица.

И за да ти стане ясно ще ти дам примери:

1.Отдаваш имот/имоти под наем, в момента в който достигнеш 50 000 лв. си длъжен да се регистрираш.

2. Получаваш доходи извън трудово правоотношение, примерно по граждански договори, стигнеш ли прага от 50 000 си длъжен да се регистрираш.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: BXMarkov   
Дата:   22-10-17 23:13

П.С. Автора да вземе да затвори темата, че не е за фотографски форум, само дрязги без да се чуват сериозните и конструктивни аргументи на малцината, които са в час.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: bpn   
Дата:   23-10-17 11:16

И аз се замислих да не взема и аз да получа подобна честитка догодина, защото през 2017 съм купил две тела от тук и съм продал три (споменатите две + едно 40D, което имах от 2011). Общата сума на "оборота" от продажбите е към 1600 лева, ама така като гледам май това не влиза в "логиката" на НАП...

П.П. Факта, че организация като НАП има право да следи какви наложени платежи получавам аз като гражданин и физическо лице определено ме притеснява, макар да осъзнавам защо е необходимо да имат такова право...
В такъв свят живеем...[smilie8]



Публикацията е редактирана (23-10-17 11:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: 555   
Дата:   23-10-17 11:36

bpn, миналата година не влизаха и тия около 10 хил., тази вече влизат. Догодина вече може да викнат и теб, за да питат какво точно си продавал. Пребоядисаните комунисти драпат да ни върнат в любимия им режим.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: guciguci   
Дата:   23-10-17 12:33

Необлагаеми доходи
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;
б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;
2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;
б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;
в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;
г) движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците

Тва е. Повече какво има да се коментира

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  9  10  11 ..  20 ..  30 ..  34  35     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »