Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: metodiev_martin   
Дата:   17-03-17 22:04

подкрепям camelasign
Никога не съм разбирал максимата (изречена от фотографи, на които им е платено) - ами за толкова пари - толкова. С това мислене, оставаш вечно на посредственото ниво (дъно-минус едно) и никаква техника или пресети и екшъни във фотошоп няма да ти помогнат.
Често пъти, при фотосесиите, с колегите сме давали много повече, отколкото клиентите са си платили, просто защото природните условия или локацията са били предпоставка за направата на красиви/уникални кадри.
Но наистина тук говорим за детски рожден ден, при който фотографът, както някой по-горе беше писал, е просто допълнение към пакета с организирането на рождения ден.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: IDA   
Дата:   18-03-17 06:53

"Отделно ми стана интересно да видя няколко пиксела от шедьоврите, заснети на детски рожден ден, които се обработват 7 дни по 3-4 часа"

Какво ти е толкова интересно, бе Мартине? Макар и в повечето случаи да снимам за близки и приятели, аз необработени и неретуширани снимки на хората НЕ давам. Всяка една снимка от събитие, независимо какво е (детски рожден ден, сватба, кръщене, абитуриентски бал и пр.), обработвам индивидуално, като обработката включва:

1) корекция на аберации и сферични изкривявания;
2) кадриране и изправяне;
3) бял баланс;
4) яркост и контраст;
5) настройка на светлите участъци и сенките;
6) настройка на черна и бяла точка;
7) цветокорекции (много често се налагат при снимане в условия на малко и/или смесена светлина, цветни стени и тавани и пр., когато белият баланс не дава задоволителен резултат);
8) основен ретуш;
9) сверяване "софт прууф" с принтерския профил за хартията и мастилата при печат и леки корекции, ако се наложи.

Най-много време и усилия отнема ретушът. Не мога да оставя неретуширано сополче, протекло от носа на детето, размазана по устата торта или пубертетните пъпки по лицето на някоя абитуриентка.

Цялата тази процедура ми отнема средно по около 10 минути на кадър, като понякога само ретушът отнема толкова, дори и повече. Това прави по 6 кадъра на час и средно 24 кадъра за 4 часа. Като го умножиш по 7 дни, ето ти ги 170 кадъра. Печатните обикновено са по-малко. Никога не предоставям повече от 200 обработени и ретуширани цифрови кадъра от общо 500 до 600 заснети по време на събитието.

Що се отнася до "шедьоврите", аз такива не снимам и затова е безпредметно да показвам мои кадри тук. Никого няма да впечатля с тях. Правя репортажни снимки от събития, като се старая да са максимално добре заснети, качествено обработени и отпечатани и по възможност да изглеждат красиво. Тези, които по мое мнение не изглеждат така (затворени очи, разкривени уста или физиономии, грозно хваната поза, липса на емоция, повтарящи се или почти идентични кадри и пр.), заминават директно в коша, дори и някои от тях вече да съм обработил. Много важно за мен също така е, да е отразено цялото събитие - да има снимки на всички участници, както и групови такива, да са заснети всички ключови моменти от събитието и да удовлетворя желанието на участниците за желани от тях снимки. Така снимам повече от 10 години и до този момент никой не е останал недоволен.

Удовлетворих ли интереса ти, Мартине? Ще съм благодарен, ако сега и ти, пък и останалите споделите как вие снимате събития и какво предлагате на клиентите си, когато ви наемат. Нали затова сме тук - да обменяме опит и да се учим един от друг?


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: agop4o   
Дата:   18-03-17 07:35

Добро утро.Извинявам се IDA в крайна сметка колко снимки ориентировъчно предавате на младоженците след обработка от цялата сватба след като изхвърляте в коша според вашите критерии едва ли не повече от половината кадри.Мисля си че освен фотосесията която може на сто процента да контролирате почти всички други сцени са извън вашия контрол и няма как да няма някой в кадъра с присвити очи погледнал на другаде в гръб и т.н..Та като почнете да ги хвърляте в коша какво остава и за колко време ги обработвате и предавате.Просто ми е интересно защото този тип заснемане не е като пейзажна или портретна фотография нали

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: mmjm   
Дата:   18-03-17 10:07

Какво мислиш, че ще ти отговори човек, който се опитва да насажда комплекси за вина на света около него за собствените му несполуки. След като бг-мамите, лъвчета и самураи, роднини и приятели с телефони са толкова голямо зло, ядящо хляба на „големите професионалисти“, как Бони не е умрял от глад още, а напротив има ангажименти година напред въпреки цените на които работи и въпреки останалите щракачи? Не трябва ли да промените нещо в маркетинга си, в подбора на клиенти, в отношението към околните или след като сте гладни да смените професията си, след като вече не сте толкова успешни?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   18-03-17 12:03

Бе няма значка как снимаш, важното е да продаваш [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   18-03-17 12:08

mmjm
Какво пак ние с женами сме ти в устата.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: mmjm   
Дата:   18-03-17 12:32

Всъщност, ако си чел поста ми внимателно, няма да видиш нищо написано срещу теб и женати. Пиша, че работата ви няма как да пречи на работата на човек преценил правилно възможностите си и намерил правилното място за реализация на уменията си.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   18-03-17 12:39

Благодаря и аз така го изтълкувах [smilie3]
Пак ще се повторя...има работа за всички и за 20 лв и за 2000 лв.само да сме живи и здрави и тук в форума да си помагаме...няма кво толкова да делим и да се караме.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   18-03-17 13:36

samurai2:[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   18-03-17 20:44

Баланс му е майката. За мене хубавата снимка става от раз. Всички пост обработки пращат снимката към дорисуване, за което родителите трябва да плащат. Не съм професионалист, но всеки такъв с лекота ще обори ИДА как да не се налагат такива сложни обработки. Особено черната и бялта точка. Все пак въпрос на стил е снимките от подобно събитие дали са репоражни или портретни. Не вярвам някой да има търпение да разгледа 1000 снимки от рожден ден дори на собственото си дете. Затова лично аз ценя по-скоро портрета, да се запомни как е изглеждало детето на тази възраст. Другите деца и мол-ови игрушки в случая са декор без значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: asahi   
Дата:   18-03-17 21:17

Няма кой да попречи на един фотограф да си напарфюмира или омаже снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   18-03-17 21:40

Асахи, и на мене ми се чини, че повечето фотографи по събития нарочно не се научават да снимат за да си "оправят" после снимките на компютъра, това им е хоби. Или мазохизъм.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: fotograf123   
Дата:   18-03-17 22:17

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   19-03-17 11:55

Това с черната и бялата точки на IDA е покъртително...[smilie3]

Който снима често този жанр знае че родителите категорически не приемат снимки без корекция на чената и бяла точки.[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: IDA   
Дата:   19-03-17 12:11

"Какво мислиш, че ще ти отговори човек, който се опитва да насажда комплекси за вина на света около него за собствените му несполуки."

Да коментираш "собствените несполуки" на човек, който не само не познаваш, но и дори никога в живота си не си го виждал, е признак на ужасяваща липса на елементарно възпитание, да не говорим, че няма нищо общо с темата.

"Извинявам се IDA в крайна сметка колко снимки ориентировъчно предавате на младоженците след обработка от цялата сватба след като изхвърляте в коша според вашите критерии едва ли не повече от половината кадри."

Точно така е. Само за да се разгледат 200 снимки, като се отделят по 5 с. на снимка, са нужни 1000 с., което е около 17 минути. А ако са 2000 снимките? Това са близо 3 часа! Колко са хората в днешни дни, които могат да отделят толкова време за разглеждане на снимки и колко пъти в живота си биха го направили? А колко са онези, които могат да се концентрират върху снимките на монитора за повече от 5 минути? Ето затова, предаването на младоженците на повече от 200 кадъра е абсолютно безсмислено и това е мое твърдо убеждение. Затова съм възприел подхода - малко снимки, но красиви, въздействащи и с безупречно качество, отколкото 10 пъти повече, от които 90% са пълен талаш, дори и технически перфектни.

Неотдавна гледах едно видео в мрежата, в което преуспяващ възрастен американски фотограф каза приблизително следното, цитирам по памет:

"Преди 10 години, когато снимахме на филм, заснемането на една сватба струваше 10'000 $, а младоженците получаваха максимум 10 филма по 24 кадъра. Днес в Щатите има хора, които снимат сватби за по 300 $ и им предават по 2500 снимки. Оставям на вас да прецените, кои младоженци оставаха по-доволни - онези от преди 10 години с архаичните им хартиени сватбени фотоалбуми или днешните, с техните 2500 снимки, качени в мрежата половин час след събитието."

Впрочем, по-горе споменах за "посредствеността във фотографията" ... И тя по хората ходи, особено по снимащите.



Публикацията е редактирана (19-03-17 12:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: asahi   
Дата:   19-03-17 12:13

Мда, връщат ги.

Всъщност ИДА малко е пообъркал терминологията, но ми е ясно какво казва. Разтяга хистограмата за да заеме пълният тонален обхват от черно до бяло. Това вдига контраста и картинката светва. Има смисъл да се прави когато се познава печатната технология, която следва. Само че не винаги в сцената има бяло, даже най-често няма. Но не му се заяждайте. Той поне обработва с някаква мярка.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: IDA   
Дата:   19-03-17 13:04

" ... и на мене ми се чини, че повечето фотографи по събития нарочно не се научават да снимат за да си "оправят" после снимките на компютъра, това им е хоби. Или мазохизъм."

Това определено е най-гениалният пост в цялата тема. Поздравления! Лично аз явно съм толкова некадърен и упорит "мазохист", че за 47 години, откакто се занимавам с фотография, така и "нарочно" не се научих да снимам така, че снимките ми да нямат нужда от "оправяне". Направо се чудя, как навремето, като студент в Германия, когато продадох доста цветни диапозитиви, агенциите, които ги купуваха са били толкова задръстени, че не са забелязвали колко некадърно са заснети. Това обаче не ми пречеше, когато си копирах чернобелите снимки, да вадя по 10 и повече копия от един и същ кадър, "оправени" по различен начин, докато получа отпечатък, който да ме удовлетворява. Какво ти хоби, това си беше чист мазохизъм! Само, незнайно защо, по изложбите в повечето случаи ги удобряваха.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   19-03-17 15:38

Това не значи, че не може да се снима добре без да не налага да се обработва и резултата да е много добър [smilie7]

Нали не наричаш конвертирането със стандартни параметри - обработка?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: IDA   
Дата:   19-03-17 16:02

"Това не значи, че не може да се снима добре без да не налага да се обработва и резултата да е много добър"

Може, бе Краси, всичко може, ама "козата си сака пръч", ако мога да цитирам култовата реплика на Иванчо от вица. Освен това, не всички могат да бъдат такива гении като теб и да снимат събития при всякакви светлинни условия, в това число и рязко променящи се с "много добър резултат, без да се налага да се обработва", а пък кадрирането и ретуша Господ да ги прави вместо теб.

Иначе, какво разбирам под "обработка" съм го описал по-горе с най-големи подробности.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   19-03-17 16:06

Не съм казвал такива неща за себе си... [smilie7]

Но си мисля, че колкото по добър става един фотограф, толкова по малко обработва...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: asahi   
Дата:   19-03-17 17:22

И аз го мисля. Ето - телефонджиите даже не обработват.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   19-03-17 17:50

А ти какво си мислиш, че утре ако обуеш друга гащи, ще станеш по-готин?

Те така е и с фототехниката [smilie5]

Посрещат те с едно голямо УАУ, като видят голямата и скъпа техника... и след това като видят какви ги твориш дори не се сещат за тебе [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: svetozar_stefanov   
Дата:   19-03-17 20:46

Забавна тема [smilie18]

IDA,ако снима сватба примерно 150 човека колко снимки предаваш накрая

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: mmjm   
Дата:   19-03-17 22:46

„Начинът на мислене на хора, като Синти и Боби ЛъФчето води до единствения логически възможен резултат - Бг-мамите и татковците се прехласват по мазнИте, които собственоръчно са снимали с мобилните си супер дупер хай-тек телефони, докато професионалните фотографи стоят без работа, опъват уши от глад и се чудят как да си продадат апартаментите“
Тези думи IDA, ако не са опит за насаждане на комплекс за вина, Вие кажете какво са. И отново ще кажа, някой опъва ли уши от глад е добре да помисли какво да промени в продукта който предлага, да намери подходящите хора на които да го предложи, а защо не и за смяна на професията която го храни.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: fotograf123   
Дата:   19-03-17 23:09

Автор: IDA
Дата: 19-03-17 13:04

" ... и на мене ми се чини, че повечето фотографи по събития нарочно не се научават да снимат за да си "оправят" после снимките на компютъра, това им е хоби. Или мазохизъм."

Това определено е най-гениалният пост в цялата тема. Поздравления! Лично аз явно съм толкова некадърен и упорит "мазохист", че за 47 години, откакто се занимавам с фотография, така и "нарочно" не се научих да снимам така, че снимките ми да нямат нужда от "оправяне". Направо се чудя, как навремето, като студент в Германия, когато продадох доста цветни диапозитиви, агенциите, които ги купуваха са били толкова задръстени, че не са забелязвали колко некадърно са заснети. Това обаче не ми пречеше, когато си копирах чернобелите снимки, да вадя по 10 и повече копия от един и същ кадър, "оправени" по различен начин, докато получа отпечатък, който да ме удовлетворява. Какво ти хоби, това си беше чист мазохизъм! Само, незнайно защо, по изложбите в повечето случаи ги удобряваха.
_____________________

За 47 години снимки не бива да се намесваш в темите с тези си снимки в профила си !


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »