Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Тема за нежелани коментари
Автор: asahi   
Дата:   08-06-18 14:40

Често автори с оплакват, че не се коментират снимките им. Случва се да искаш да коментираш, пък авторът блокирал теб или всички. Да се опитаме да компенсираме това неудобство.

Автор: djambazovphoto
Заглавие: (няма заглавие)


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-06/1528373368_IMG_8030.jpg



Руса девойка, приседнала на сянка, подсветната със светкавица. Прави впечатление отрязаното ляво ходило, което визуално скъсява тялото и нелогично счупва композицията. Тялото и камъните в предния план имат синкав отенък за разлика от камъните в задния план, които са естествено сиви. Причината е в неизравнената цветна температура на двата светлинни източника - Слънцето и светкавицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: lamerko   
Дата:   08-06-18 15:33

В последната тема за портертите (една от малкото напроследък, която се развиха добре) излязоха доста (неудобни) истини. Както и определението "Повечето от които са просто щракнати човеци." Напълно съм съгласен и всъщност не виждам какво точно трябва да се коментира в там. При липса на съдържание да коментираш използваните техники е просто загуба на време :)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: georgioiv   
Дата:   08-06-18 15:42

Докато не направят качването на снимки в темите поне толкова лесно, колкото във фейсбук - няма как да има продуктивно обсъждане на снимки, продуктивно имам предвид - с примери, със собствени варианти на ретуш и прекадриране.
А простото "коментиране" или тикане на показалец в недостатъците на снимките, на никой няма да е полезно и може да демотивира авторите им.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: Kalimas   
Дата:   08-06-18 16:18

@georgioiv - абе те хората и показалец не искат да тикнат, ти говориш за теглене на снимките и ретуш.[smilie5] Това са хубави неща, но на дали ще са много. Пак ще са единици, като в момента.

П.П.
Лично на мен, най-дразнещо в горната снимка ми е, че косата, лицето и фона ми се сливат. Което кара погледа ми да блуждае повече към светлата трева или десния горен ъгъл. Резнатия крак даже не го бях видял, докато не прочетох коментара.



Публикацията е редактирана (08-06-18 16:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: Rusinov   
Дата:   08-06-18 16:20

100% съгласен с коментарите до тук, но нека не забравяме и друго - с малки изключения, коментарите, които са под снимките НЕ СА ГРАДИВНИ! Те не се дават за да се помогне, да се даде насока или да се посочат грешките.
Пример:

Фотографът "Х", качва снимка на момиче. Снимката е лошо осветена, задния план прегорял, отпред не можеш да различиш портрета на мъж ли е, на жена ли е... До тук добре. Човекът, може да е от два типа хора: Искаш съвет и градивна критика или "убеден" във високия си професионализъм и отличната си работа. Ако предположим, че е от първия тип, търсещ и учещ, какво да научи от коментарите? Те на 90% ще бъдат "Е тая тъмница ли качи", "Палец надолу", "Не е добре тоя портрет" и пр.
Дали ще има 1 е въпрос на чудо, който да напише: "Композицията е добре, но заради силната светлина отзад е трябвало да осветиш обекта. Опитай следващия път да я светнеш със светкавица, като внимаваш, или върни светлина с отражател... и т.н. и т.н." :)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: nyamago   
Дата:   08-06-18 20:04

Нелоша идея, стига коментарите да са конструктивно критични (да помагат на автора и на други читатели да научат нещо и да подобрят фотографията си). В първия пост, стартиращ темата, това е така.

Може би не е лошо и тази тема да се наблюдава от избрания редактор, куриращ 'Полезни коментари' и 'Коментар на седмицата'?
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: batsali   
Дата:   08-06-18 21:07

От много време се дъвче тоя въпрос с полезните коментари, ама някой знае ли за фото комюнити, където се показват снимки и в коментарите започват да те водят за ръка, за да станеш по-добър фотограф? Тези с проблемните кадри не ги ли пращате по курсове.....

Качваш снимка, виждаш реакцията, правиш промени в светогледа и изпълнението, пускаш друга, виждаш реакцията, правиш промени..... Ако си харесваш снимките, а останалите не, и не те интересува мнението им - защо показваш? Ако искаш само положителни мнения, защо показваш? Ако ще се вслушваш в чуждите поучения, а сам не можеш да разбереш защо не ти се харесват кадрите, защо снимаш? В крайна сметка искаш да покажеш как ти виждаш света или искаш да угодиш на масовия вкус, за да ти почешат егото? Човек сам се учи според мене.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: tili   
Дата:   09-06-18 00:45

Според мен, тежките критични коментари под снимките са по-скоро вредни, отколкото полезни, особено за автори, които имат потенциал да се развиват, доста крила са подрязани с убийствени критики! Много често такива коментари са заяждане на личностна основа или връщане за критичен коментар под снимка на коментиращия. Виждал съм и критични коментари от хора "авторитетни", на които познанията им са минимални, а претенциите големи! Спомняте си от близкото минало "големия капацитет" baddimo, който се изцепваше "фотката не е добра" и купища хора без лично мнение си викаха, щом baddimo казва, значи наистина не е добра! Виждал съм доста такива прецакани фотки!
Конкретната снимка си има доста кусури, ама коя няма?! Галериите са пълни със снимки, които и за ФБ не стават, но с помощта на групите по взаимопомощ, трупат рейтинг и възхищения, а критиците си траят! Направи ми впечатление, че автора на този кадър, все пак го е качил в "Личен албум"! Ако отворим доста по-претенциозния "Портрет", ще открием бая маТриал за критикуване [smilie21]
Мисля си, че ако човек наистина иска да помогне, винаги може да пусне едно лично на автора, от опит знам, че хората си виждат грешките по-добре, а критиката приемат с разбиране и благодарност. Не всички де [smilie3]
Спомням си един друг сайт, в който съм виждал над 300 коментара под кадър от "Осанна до разпни Го" - е, този култов сайт вече не съществува!

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: asahi   
Дата:   09-06-18 08:54

Teмата, все пак, е за нежеланите коментари. Очаквам да пускате други фотографии, чиито автори не ви допускат да коментирате.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: tycoon   
Дата:   09-06-18 09:01

Снимки се правят както се чоплят семки;)

"При липса на съдържание да коментираш използваните техники е просто загуба на време :)"

Lamerko!

Естетическа подготовка на потребителя няма. Щрак!
Коментар няма. Next!

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: tili   
Дата:   09-06-18 10:47

Добре, явно горното ми мнение е оф-топик за темата [smile]
Тогава, ето нещо по темата и от мен:
от автора: Фотограф : Асен Андреев
Модел : Анастасия
Агенция : Ivet Fashion
https://photo-forum.net/i/2141469

Разбрах, че автора на снимката е блокирал доста хора, за съжаление обаче, това не го прави по-добър фотограф, особено като гледам последната му снимка https://photo-forum.net/i/2154095
Чудя му се на самочувствието, виждам, че се представя и изживява като професионален фотограф?! Според мен, точно заради такива професионалисти, всеки си мисли, че става за фотограф!
За конкретния кадър трябва да се каже, че момичето, което е заприличало на момче и се е сляло с фона е Анастасия, която си е професионален модел, снимала е за няколко списания. Познавам я, снимал съм я и добре знам, че от 10 кадъра 9 стават! Наистина е голямо "майсторство и професионализъм" да и скриеш сексапила! Тук нещата според мен са направо трагични и не допринасят с нищо за развитието на Анастасия като модел!



Публикацията е редактирана (09-06-18 14:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: nyamago   
Дата:   09-06-18 15:31

Последната е от будка за автоматични портретни снимки. Не, там стават по-добри. Нямам думи.

Ако въпросният модел си е дал съгласието тази снимка да се публикува, това малко усложнява насочването на критиката. В предишната снимка се споменава и агенция - това още повече усложнява въпроса кого да критикуваме...

И последно - а какво, ако това е творческият замисъл, форма на артЪ - преднамерено хиперболизирана анти-снимка като провокация и послание? Както, например, Мара пише в тоя форум (езиковед по образование и отлично владееща писмената реч, но преднамерено пишеща с огромни правописни грешки като декларация на позиция)...

как да разпознаем предумишлената провокация от безхаберието? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: tili   
Дата:   09-06-18 16:07

Според мен, най-лесният начин да различиш провокацията от некадърността е да посетиш профила на автора, с един поглед нещата ти се изясняват [smilie3]
Колкото до снимането на модели, това са така наречените тестове, при които фотографът работи без заплащане, а агенцията няма претенции ако фотографа ползва снимките за да се рекламира. Друг е въпроса, че агенцията се надява, че с помощта на тези тестове ще рекламира модела у нас и в чужбина и така ще успее да му намери работа. И сега си представете, че търсите модел за рекламна кампания и ви предложат въпросната снимка от професионален фотограф [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: iliyanb   
Дата:   09-06-18 16:38

Ама то затова ли сайтът се напълни със снимки за карти за градски транспорт на толкова хубави момичета? Казвайте ги тези неща. Сега ми стано ясно. Фотото снимало без пари. Моделката се надява някога на едни пари, а агенцийката също. Демек те си въртят въздушен оборот в момента и чакат Vogue да им кацне? Ще кацне. Страхотен бизнес план. Поне ще си спестя коментари под такива снимки за напред. Темата ми беше полезна, за да разбера схемата на работа[smile].

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: iasen2   
Дата:   09-06-18 19:38

Щом автора на снимката е изключил коментарите защо пускате тема в която да комнтиракте. Уважавайте желанието на автора! А и едва ли му пука за вашите коментари. Щом толкова искате убийте го с мълчание и не гласувайте за снимката. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: midtone   
Дата:   09-06-18 20:19

@iasen2
Защото това е форум за фотография, и защото съм тук, за да се науча как да не правя същите грешки, които тези автори са направили?
Е, може и да не се публикуват имената на авторите на снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: iasen2   
Дата:   09-06-18 20:42

някой като пусне мнение или коментар не значи че е вярно. та изобщо не съветвам никого да се съобразява с коментарите тук. да давам ли чримери. последно четох един ужасен коментар на една снимка на едрогърдеста девойка. та се споменаваше, че автора бил нисък комплексар, дето харесвал такива девойки, просто ужасТ

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: asahi   
Дата:   09-06-18 21:57

Аз пък си писах и с автора, и с девойката. Така ги чувстват нещата - така се снимат. Поне нямат претенции за арт.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: nyamago   
Дата:   09-06-18 22:06

"Така ги виждам нещата" е най-обезоръжаващият отговор на всеки коментар, бил той и най-конструктивен, или пък недоброжелателен. Ако така ги вижда нещата, нищо не можеш да му кажеш: ти си ги виждай и снимай другояче, но не му се бъркай в личните виждания...

Леко кисел привкус оставя като някому не приемат добрите съвети, но при хора с непоклатими виждания е по-добре да замълчим - дори да не са блокирали коментарите.

За себе си извличам полезен урок: отсега заявявам за всяка следваща снимка, че така ги виждам нещата! [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: georgioiv   
Дата:   09-06-18 23:03

на iasen2 примерно бих му препоръчал като общ коментар, да си купи хубав калибриран монитор и като минимум да изкара и един курс по фотошоп...

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: asahi   
Дата:   09-06-18 23:18

Аз бих му пожелал по-просторно студио.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: PhotoBo   
Дата:   10-06-18 00:46

[edited]



Публикацията е редактирана (10-06-18 02:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   10-06-18 00:54

Струва ми се по кожата и има някакви неща, които могат да се заличат.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: PhotoBo   
Дата:   10-06-18 01:25

[edited]



Публикацията е редактирана (10-06-18 02:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за нежелани коментари
Автор: asahi   
Дата:   10-06-18 01:30

Не си по темата, човече.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »