Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Фокусира ли по-бавно апарата със светкавица?
Автор: shagy   
Дата:   31-07-15 23:32

Днес снимах салса танци на закрито в едно не много осветено заведение.
Взех под наем 5д марк 3 със светкавица, втората версия на канонската 580. Очаквах фокуса при лошо осветление на този легендарен апарат да е много по-добър. Имам чувството, че когато ползвах светкавица, фокусирането беше по-бавно и имам повече брак в снимките, отколкото при снимането на 6400 исо без светкавица.
Има ли логика, при снимането със светкавица, фокусът да се чуди повече, да е по-бавен и респективно да изпускам повече кадри.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусира ли по-бавно апарата със светкавица?
Автор: pmartinov   
Дата:   31-07-15 23:42

Скороста на фокусиране се влияе много пряко от осветеноста на обекта .

При критично ниска осветеност по-светлия обектив фокусира по-бързо.

Скороста на сработване също пряко зависи от настройките в апарата.

Има два режима, на максимално бързо сработване дори да не е фокусирано напълно и сработване след пълно фокусиране което винаги е по-бавно.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусира ли по-бавно апарата със светкавица?
Автор: 2metraninja   
Дата:   01-08-15 08:49

Самото снимане на танцьори в тъмното си е предизвикателство за фокусната система. Хем тъмно, хем много динамично движение.

За мен е учудващо че със светкавицата е фокусирал по- бавно ако си снимал през оптичния визьор. Обикновено е точно обратното заради фокус асиста (червената решетка, която светкавицата проектира при полу-натиснат спусък за да подпомогне фотоапарата при намиране на фокус в тъмното). С 5Д мк3 не съм снимал, но снимам с 6Д, чийто среден сензор за фокусиране според интернета е даже по- добър и мога да кажа, че на тъмно и движещи се обекти - танцьори - си има проблем с фокусирането. Всички ми казват "не може да бъде", но 5Д мк1 според мен фокусира по- добре в тъмното при движещи се хора. Та не ме изненадва че 5Д мк3 се е затруднил.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусира ли по-бавно апарата със светкавица?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   01-08-15 10:00

Не знам как е при светкавиците на Канон, но при Никон фокус асист-а (червената светлина) е доста ограничена като широчина (на SB-800, по-нови може да са "по-широко скроени") и ако не си със централна фокус точка нещата не работят добре (или изобщо); другата ми светкавица (на Nissin) осветява по-широко и може да покрие някоя от страничните фокус точки.

В общия случай централната фокус точка е най-чувствителна, така че при екстремни условия разчитай на нея.

Отделно ако не шават много напред-назад спрямо теб може да ги фокусираш 1 път и после да заключиш фокуса.



Публикацията е редактирана (01-08-15 10:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусира ли по-бавно апарата със светкавица?
Автор: quazimodo   
Дата:   01-08-15 10:45

Що не качиш тук една "бракувана" снимка?

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусира ли по-бавно апарата със светкавица?
Автор: shagy   
Дата:   01-08-15 12:24

Снимам с централната точка с обектив 24-70 2.8. Натискам спусъка до средата, излиза червената светлина, апарата се чуди, уж хваща фокуса, натискам до долу, но обектът вече е извън фокус. Един колега с д610 каза, че неговия апарат имал лампа отпред, която осветявала до 6 метра напред и нямал проблеми с фокуса, дори на тъмно без светкавица. Снимал съм и с прословутата централна точка на 6д, моите извинения, но при динамични сцени върши същата работа като на 5д марк 3. Ако обектът не се движи 6д-то фокусира с централната добре, но много, много бавно.
Снимки не мога да пусна, защото нямам разрешение от хората, които снимах.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусира ли по-бавно апарата със светкавица?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   01-08-15 12:34

Да не би да е в дискотека с всякакви видове премигания, това може да побърка сензора?

Направи някоя неангажираща в подобни условия и качи.

Иначе да, Nikon-ите имат един доста силен диод от страни на обектива който се води AF-assist, не знаех че Canon нямат такъв. Номера е че при налична светкавица AF Assist-а изгасва и се ползва този от светкавицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусира ли по-бавно апарата със светкавица?
Автор: pmartinov   
Дата:   01-08-15 12:39

Това се нарича агресивен маркетинг.

За да те принудят да купиш най-високия клас апарат се залагат подобни трикове в телата от по-нисък клас.

Така се правят повече пари...

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусира ли по-бавно апарата със светкавица?
Автор: 2metraninja   
Дата:   01-08-15 14:29

На мен ще ми е интересно някой дето е снимал танцьори на тъмно с 1ДХ или дори и с по- стар от 1 серията на канон да каже как се справя фокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусира ли по-бавно апарата със светкавица?
Автор: uzsree   
Дата:   01-08-15 20:08

Автор: Dimitar.Tzankov
Дата: 01-08-15 10:00

Не знам как е при светкавиците на Канон, но при Никон фокус асист-а (червената светлина) е доста ограничена като широчина (на SB-800, по-нови може да са "по-широко скроени") и ако не си със централна фокус точка нещата не работят добре (или изобщо); другата ми светкавица (на Nissin) осветява по-широко и може да покрие някоя от страничните фокус точки.


При Nikon SB-910 има 3 фокусни асистента на светкавицата, един за централна точка и по един за точките вляво и вдясно от централната точка.
Червената светлина работи добре и осветява качествено обекта, но самата светкавица не се закрепва добре към тялото и се клати напред-назад в гнездото за светкавица и така понякога асистента свети над централната точка и трябва да бутна светкавицата напред за да свети където трябва.
Тялото е Д600.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусира ли по-бавно апарата със светкавица?
Автор: pmartinov   
Дата:   01-08-15 21:59

uzsree

Червената светлина работи добре и осветява качествено обекта, но самата светкавица не се закрепва добре към тялото и се клати напред-назад в гнездото за светкавица и така понякога асистента свети над централната точка и трябва да бутна светкавицата напред за да свети където трябва.


Заключвате ли светкавицата към гнездото на апарата ?

Щифта влиза ли в отвора ?



http://photo-tips-online.com/review/nikon-speedlight-sb-900-vs-sb-910/images/large/nikon-speedlight-



Отговори на това съобщение
 Re: Фокусира ли по-бавно апарата със светкавица?
Автор: bvo   
Дата:   02-08-15 12:51

Аз съм с D4s, нямам проблеми с бързината на фокуса при салса! На открито, на закрито, на светло на тъмно, все работи ужасно бързо фокусната система.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусира ли по-бавно апарата със светкавица?
Автор: bvo   
Дата:   02-08-15 12:54


http://www.vonleart.com/uploads/media/501bf9a34965432064b631e228f538527de04a1c.jpeg


Отговори на това съобщение
 Re: Фокусира ли по-бавно апарата със светкавица?
Автор: fotopepi   
Дата:   02-08-15 18:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусира ли по-бавно апарата със светкавица?
Автор: uzsree   
Дата:   03-08-15 10:04

Автор: pmartinov
Дата: 01-08-15 21:59

Заключвате ли светкавицата към гнездото на апарата ?

Щифта влиза ли в отвора ?


Свекавицатя я слагам нормално в гнездото и я заключвам но си остава луфт.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусира ли по-бавно апарата със светкавица?
Автор: pmartinov   
Дата:   03-08-15 10:27

Луфта е технологичен !

Ако се направи много точно и плътно влизането на крачето в гнездото има опасност в някои комбинации между тела и светкавици да блокира-затегне .


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »