Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  20 ..  30 ..  40 ..  50 ..  60 ..  70 ..  80 ..  90 ..  100  101  102  103 ..  109  110     всички  напред  последна
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: AsahiPentax   
Дата:   24-06-20 22:03

Xiaomi Redmi Note 7 стак от пет кадъра:


https://i.ibb.co/N70Z9Cm/IMG-20200624-205526-HDR.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: nyamago   
Дата:   24-06-20 22:40

[cool] Яко! (Една идейка само е пренаситено?)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: AsahiPentax   
Дата:   24-06-20 23:01

написа:

> [cool] Яко! (Една идейка само е
> пренаситено?)

Не успях да намеря app с който да ги стакна без това софтуерно пресилване на HDR-а, от където идва и пресатурирането. На компютър е ясно, но тук е голяма играчка ако трябва да се минава през няколко приложения.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: nyamago   
Дата:   24-06-20 23:31

В ап-а, с който събираш няколко експонации за HDR, няма ли контрол на насищането? Никакъв???

Просто 'стаквай' с друго приложение тогава. Повечето имат 'Saturation' като една от основните корекции.

В краен случай не е никак голям зор да се направят допълнителни корекции в друг ап. Всички редактори стават, насищането на цвета е една от задължителните корекции, в някои има дори две (Saturation и Vibrancy). Отнема секунди да се пипне (също бих пипнал и белия баланс - за температура и 'hue'/'tint' - също за секунди).

Кадърът си заслужава малко играчка [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: AsahiPentax   
Дата:   25-06-20 20:59

Единственото приложение с което се стакват кадрите е Vibrance HDR
https://play.google.com/store/apps/details?id=uk.org.opencamera.vibrancehdr&hl=bg
Пробвах много приложения за тази цел, но няма такива. Правят HDR, но от един кадър. А това върши работа от недоекспониран до преекспониран кадър, но без намаляване на цветния шум, който самото приложение прави след стакването. Snapseed има много опции, но нито има опция за стак, нито пък има четка за денойс/шарп. Абе играчка си е голяма.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: nyamago   
Дата:   26-06-20 01:48

Не ми се вярва да има само едно приложение във вселената дето може да прави HDR - сигурен съм, че съм срещал десетки. Може би някои от тях са маскирани като 'камери' (потърси и с 'HDR camera' като ключова фраза) - но не събират кадри само по време на снимката, а поне някои работят и с предварително заснети кадри от нормалната камера на телефона.

Иначе не само SnapSeed, повечето от добрите редактори нямат шумоподтискане и чистене, не знам защо. Явно ти трябва мобилния Lightroom, но ако нямаш вече Creative Cloud акаунт, може би няма да е безплатен. Безплатен е Photoshop Fix - който прави малко неща, но ги прави добре. Чистене на шум е едно от тях - опитай го!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: Ivan_A   
Дата:   26-06-20 17:56


https://live.staticflickr.com/65535/50047274786_804ff313c4_h.jpg

2020-06-25-1281c_2048px by Ivan Andonov, on Flickr

Nokia 808. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: stukloplast   
Дата:   26-06-20 18:07

Таз излезе от анонимност вече, пущам я тука...


https://photo-forum.net/imgs_medium/2020-06/1592923856_img_20200623_133851.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: Shreek   
Дата:   26-06-20 20:58

Цитирай:

Автор: Sassho
Дата: 07-05-15 06:54

... Първо преценяваш композицията, кадрирането , после вече нагласяваш настройките камера. Това е интересното при снимане с телефон, че снимката трябва да се получи идеална без да трябва да я кропиш , нивелираш и обработваш допълнително та като погледне човек в Exif-а да види че няма Шопове, няма кропове , ...


край на цитата

Че то това си е интересното на снимането, а що се отнася до снимането с "големия фотоапарат" - когато искам да снимам с него го правя само заради по-добрата оптика. В обема на телефон не може да се събере добра оптика. Е... Сони Ериксон К750 на времето си имаше фантастична камера, сравнено с останалите телефони, но като цяло оптиката на телефона отстъпва.

И още нещо - в предишния сайт, като пусках снимки, единствената редакция, която съм си позволявал е била да резна част от кадъра. Нищо друго, но съм се старал и това да избягвам.

Това обаче съвсем не ми пречеше да виждам как доста пъти точките отиват при снимки, които няма как да са напълно естествени, без никакво подбутване на параметрите с някоя програмка.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: Ivan_A   
Дата:   26-06-20 21:43

"... които няма как да са напълно естествени, без никакво подбутване ..."

Нямам нито една качена снимка, която да е "без подбутване", меко казано. Всичко обработвам/подбутвам, променям.

Не ми харесват "напълно естествените", говорят ми за нежелание (мързел?) на автора да научи нещо за обработката, но ... всеки си знае.
Това е стар спор/чесане на езици, по който няма шанс да се стигне до единомислие.

Защото сме различни. [smile] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: nyamago   
Дата:   26-06-20 22:54

> Това е стар спор/чесане на езици, по който няма шанс да се стигне до единомислие.
>
> Защото сме различни.

И аз винаги обработвам, но уважавам и майсторите на 'направо от камерата'. Казвам майсторите, не фанатичните пуритани, които религиозно мразят обработката 'по принцип'.

Когато се овладее, с дълбоко познаване на фотографията и на наличното устройство - и с много старателен подход при снимането - майсторството на готовата от апарата снимка, могат да се получат и много добри резултати без обработка. Това, обаче

- се случва твърде рядко и

- все пак оставя (не без основание) усещането за пропуснати възможности. За изобразителни резултати, които без обработка няма как да станат.

Слава Богу, че сме различни [smile]
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: AsahiPentax   
Дата:   26-06-20 23:10

написа:

> Не ми се вярва да има само едно
> приложение във вселената дето
> може да прави HDR - сигурен съм, че
> съм срещал десетки. Може би някои
> от тях са маскирани като 'камери'
> (потърси и с 'HDR camera' като ключова
> фраза) - но не събират кадри само по
> време на снимката, а поне някои
> работят и с предварително заснети
> кадри от нормалната камера на
> телефона.
> ...
> [shtrak]

Явно не си разбрал за какво става дума! Снима се в серия от най-тъмен (недоекспониран) кадър до леко по-светъл (малко преекспониран). В случая с тази снимка, която показах са точно пет кадъра в професионалня режим на Шаомито. Ето ги кадрите:
https://i.ibb.co/QP10kkj/IMG-20200626-230301.jpg


Хайде сега посочи приложение, което може да ги стакне в един кадър, освен това, което посочих?! И не става въпрос за HDR, а да ги събере в един добре експониран кадър. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: nyamago   
Дата:   27-06-20 02:23

> Явно не си разбрал за какво става дума! Снима се в серия от най-тъмен
> (недоекспониран) кадър до леко по-светъл (малко преекспониран).

Благодаря за лекцията какво е HDR(не беше нужно, познато ми е от 15 години). Май ти не си разбрал, че говоря за същото (въпреки, че някъде споменах за събиране на отделни кадри с различни експонации - може и да не си чел внимателно).

> Хайде сега посочи приложение, което може да ги стакне в един
> кадър, освен това, което посочих?!

Примерно PhotoМate го прави добре, на нивото на Lightroom. Мобилният Lightroom го прави само за експонации, заснети с неговата вградена камера (много добра!), но не за импортирани външни кадри от фотоапарат или от друг ап - но май и твоят Vibrance HDR работи по тоя начин, със собствена камера? (Не съм го пробвал и не знам подробности). Като споменах вградена в ап-а камера, има доста такива за HDR. И по-горе изрично го бях казал. Няма сега да търся из Google Play, но един добър пример, който съм пробвал е HDR Camera. Снима 'клин' (поредица кадри с различна експонация) и ги събира като ти дава доста контрол над параметрите.

> не става въпрос за HDR, а да ги събере в един добре експониран кадър.
[smilie18]

Не става въпрос за HDR, а за... HDR. Горе ме учеше що е то, а тук май нещо се обърка. Наясно ли си, всъщност, какво е HDR?

Не си виновен - милиони хора знаят за HDR само от безбройните 'филтри' (ефекти) за 'HDR визия' от единичен кадър, които се ширят из мобилния свят. Тая грозна визия НЕ Е HDR, истинския HDR ти добре го описа в урока, който ми даде по-горе - сега защо ги бъркаш?
- - -

И да припомня: разговорът тръгна от коментара ми, че снимката ти е с пренаситени цветове и възможно грешен бял баланс. Ти каза, че не намираш приложение, с което да ги коригираш. Защо търсиш друго приложение?

Погледнах твоя Vibrance HDR за да съм наясно за какво говорим. Ами той си има и Saturation, и White Balance / Temperature. Използвай ги по предназначение!

(И, ако не те мързи, опитай PhotoMate и/или Lightroom Mobile - по-добри са от Vibrance).
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: AsahiPentax   
Дата:   27-06-20 17:12

Няма такова приложение в Гугъл плей PhotoMate. Lightroom също нищо не прави дори и с вградената опция за камера. HDR Camera прави само три кадъра, които за нищо не стават. И пак казвам - не ми трябва приложение за HDR, а и не харесвам изкуствено изглеждащи кадри. За това казах, че трябва просто да стакне серия от снимки, които мога с телефона да правя от минус 24 до плюс 24 стопа. HDR глупостите да си ги ползва който иска. ????

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: stukloplast   
Дата:   27-06-20 17:20

HDR не е ли точно стакването на кадри с различна експозиция за постигане "голям динамичен обхват"? Това, че някои ги избива на пресатуриране е отделен въпрос...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: AsahiPentax   
Дата:   27-06-20 18:11

написа:

> HDR не е ли точно стакването на
> кадри с различна експозиция за
> постигане "голям динамичен
> обхват"? Това, че някои ги избива на
> пресатуриране е отделен въпрос...

С Лайтрум на компютъра такива кадри се стакват и без HDR ефект (опция None, плюс отметката за Stack). И не само пресатурирането е проблем, а неестествено изглеждащи кадри. До като при стак може да се постигне добро експониране по целия кадър без HDR ефектите. Ето ги по-горните кадри от телефона, стакнати с Лайтрум на компютъра (1, 2 ,3 ,4 и 6):

https://i.ibb.co/HYs3kNM/Image-1.jpg


Опцията за стак без HDR ефект на Лайтрум (отметката Stack и опция за ефект None):

https://i.ibb.co/sCJ4qVs/Image-3.jpg


И ето крайния резултат (нещо, което Лайтрум на телефона не го може):

https://i.ibb.co/BqGm5Bx/Image-2.jpg



Въпросното приложение, което е предложено по-горе PhotoMate изобще не излиза такова при търсене в Гугъл Плей. Има за авточасти, за разни калкулации и какво ли още не, но за снимки няма. Или не е така името или за версия 9 на Андроида го няма. А и както казах, много приложения за HDR тествах и нито едно не се справя със стакинг на 3, 5, 7, 9, 12, 14 и повече кадри, които може да се направят. Споменах, че телефона ми снима от минус 24 до плюс 24 стопа, като може на всеки стоп да се прави кадър при твърдо исо 50. За това и търся такова приложение, но поне аз не намирам. Vibrance HDR си е калпаво приложение, но го прави стакинга! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: stukloplast   
Дата:   27-06-20 19:56

Не съм чел всичките мнения по въпроса, но можеш да пробваш някой порт на gcam - там директно си стаква експозициите, без ефекти и доста успешно, в напълно автоматичен режим и запазва резултата в РОУ формат.
Иначе, от по-авангардните сензори в телефоните вече има достатъчно инфо в роу-а, за да измъкнеш читаво качество и без стакване на експозиции. Поне напоследък не ми се е налагало да го правя, откакто минах само на телефон.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: nyamago   
Дата:   27-06-20 20:08

> "...кадри се стакват и без HDR ефект (опция None..."

'HDR ефект' НЕ Е HDR - но в менюто, което показваш няма нищо за такъв 'ефект'. Опцията 'None' е за deghosting, нещо съвсем различно (прочети и научи какво е това).

Използваш безогледно думата 'стакване', но явно не си наясно какво значи. НЕ Е български превод на Merge, което значи събиране (буквално: сливане). Опцията 'Stack' не прави сливането на кадрите, целият панел (меню) е за това (виж отгоре как пише 'Merge to HDR' и спри да бъркаш HDR и Stacking. Изобщо понаучи малко повече и за HDR, за да говорим на един и същ език). Тук уроци и лекции няма да изнасям, защото е правено многократно във форума, в нарочни теми за това. И с търсене онлайн има премного материали, на всички езици.

А за приложението виждам го в дюкяна на Гугъл, не знам защо не го виждаш: Photo Mate
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: AsahiPentax   
Дата:   27-06-20 22:32

написа:

> > "...кадри се стакват и без HDR ефект
> (опция None..."
>
> 'HDR ефект' НЕ Е HDR - но в менюто, което
> показваш няма нищо за такъв
> 'ефект'. Опцията 'None' е за deghosting,
> нещо съвсем различно (прочети и
> научи какво е това).
>...
>
> А за приложението виждам го в
> дюкяна на Гугъл, не знам защо не го
> виждаш:
>
> Photo Mate
> [beer]

След като не знам коя програма го прави това събиране в един кадър (макс 14 броя съм правил), за това ползвам Лайтрум, а той няма друга опция за това. Приложението, което си посочил съм го тествал и не работи при мен изобщо. Отваря само един кадър и няма опции за едит. Не забравяй, че телефона е китайски!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: nyamago   
Дата:   27-06-20 22:53

Да, може телефонът да е причината. При мен работеше добре (държах го една година и дори го ползвах повече от мобилния Лайтрум). Но ползвам само истински телефони [smilie3]

Един съвет: НЕ ТИ трябват 64 отделни експонации, нито дори 5. Най-големите майстори се справят с 3, дори с 2. За бързи ситуации, където клин би довел до твърде много 'духове', дори от единичен RAW кадър (правилно експониран, с добре разпределена хистограма) се получават добри крайни резултати.

Сега повечето добри телефони могат да снимат в HDR режим (правят 'клинове' от 2-3 кадъра мигновено, без твоя намеса). После ги сливат автоматично с вътрешния софтуер на телефона и дори не ти трябва ап - особено ако не търсиш оная перверзна визия, неправилно наричана от мнозина 'HDR' [smilie22] Та - вместо да търсиш апове за 'стакване' (не е за стакване, а е за сливане на експонации и тонално напасване, 'tonemapping') - по-добре имай доверие на модерните камери и вътрешния им HDR режим. Разбира се - и за това трябва истински телефон.

С китайски телефон можеш да си доволен от това, което сега постигаш - но и в него можеш по-добре да коригираш насищането и белия баланс с наличните настройки в сегашния ти ап. Наслука! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: nyamago   
Дата:   28-06-20 01:29

И понеже темата е за снимки, не за приказки - един HDR от истински телефон, без апове за 'стакване' (и без 'HDR ефект'):


https://live.staticflickr.com/65535/50051993831_e123431cf9_k.jpg



Samsung Galaxy S10+

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: Ivan_A   
Дата:   28-06-20 08:12

nyamago,
прешарпването в горния кадър от истинския телефон ли е или по default от nyamago? [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: nyamago   
Дата:   28-06-20 14:38

^ Кадъра на AsahiPentax ли имаш предвид? [smilie6] [smilie5]

Телефоните, особено на Самсунг, имат склонност да острят, но и аз често им помагам - също като тебе [smilie3]


Ivan_A написа:
> Обработвал съм. Кадър без обработка(добра/лоша - друг въпрос) не съм качвал до сега.
>Ето един от вчера, за теб - всичко в телефона на normal, само crop+sharpen

За друга снимка Ivan_A също написа:
> Eто една стара - никаква корекция, освен изравняване на хоризонта и sharpening.


Интересно ми е да дазбера какъв ти е точно критерият за ПРЕшарпване? Веднъж споделих моя и имахме малка дискусия, в която ти признах критиката, защото открихме (трудно макар) хало от светли пиксели по някои контури (което е моят критерий). Иначе как точно съдиш кое е ПРЕшарпено?[smilie11] [smilie8]



Публикацията е редактирана (28-06-20 14:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: Ivan_A   
Дата:   28-06-20 15:19

"... Веднъж споделих моя и имахме малка дискусия, в която ти признах критиката, защото открихме (трудно макар) хало от светли пиксели по някои контури (което е моят критерий). Иначе как точно съдиш кое е ПРЕшарпено?"

Съдя по същото - халото от светли пиксели, неестествено изглеждаща "картинка".
Разбира се, неестествено е за мен - тревата в горния (на nyamago) кадър, например.

Щом така ти харесва - автор си, ти имаш право![smilie24]

... закачка. [smilie5] [beer]

При редакция не мога да направя активен линк, sorry! Виж около 6мин.50сек.:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=Pt0Ys6mfa5w&feature=emb_logo



Публикацията е редактирана (28-06-20 16:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони 2
Автор: AsahiPentax   
Дата:   28-06-20 15:20

От китайчето с поздрав към "истинските телефони", дълга експозиция от 32 секунди:


https://i.ibb.co/9yg4LrR/104437593-10213902490236443-7136994902888282550-o.jpg



https://ibb.co/XFL5gCm




Публикацията е редактирана (28-06-20 15:23)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  20 ..  30 ..  40 ..  50 ..  60 ..  70 ..  80 ..  90 ..  100  101  102  103 ..  109  110     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »