Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: Markishky   
Дата:   02-07-19 18:37

Тази нощ (2/3 юли) в 21:01:04 ч. българско време ще започне пълната фаза на сллънчевото затъмнение, видимо от Чили и Аржентина. За Чили по тамошно време началото на пълната фаза ще е в 16:39:24 ч. - късничко след обяд, когато Слънцето ще бъде ниско над хоризонта. Продължителността на пълната фаза за Чили ще бъде около 1 минута и 51 секунди.
Най-продължителна пълна фаза: 4 минути и 33 секунди ще се наблюдава от място с координати 17° 22′ 41″S и 108° 58′ 48″W – в Тихия океан, на около 1080 km северно от Великденския остров. Там обаче няма острови. Ивицата, по която се движи пълната лунна сянка там (ивицата на тоталитета) ще достигне ширина 200.6 km.
Явлението не е достъпно от България, но наши астрономи са вече в Чили.

Затъмнението ще се излъчва онлайн, за подробности - тук


Тъй като през юли Слънцето ще бъде близо до линията на възлите на лунната орбита, две седмици по-късно ще станем свидетели на частично лунно затъмнение. То ще се наблюдава удобно от България в нощта 16/17 юли, с начало в 23:02 ч. БГ-време. В 00:31 ч. земната сянка ще е закрила малко повече от половината от лунния диск по диаметър и след това ще започне да се оттегля. Явлението ще завърши в 02:00 ч. на 17 юли.

Повече подробности - на http://astro.phys.uni-sofia.bg/astroevents/astro-events.html



Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: Markishky   
Дата:   02-07-19 22:49

В момента предават от Южна Америка: https://www.youtube.com/watch?v=92z6qE6t108&feature=youtu.be



Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: Markishky   
Дата:   29-07-19 13:23

Сега в нощите около 30 юли е удобно да се наблюдават два метеорни потока, чиито метеори, макар немного на брой за час, са бавни и ярки. Това са Южни делта-Аквариди и алфа-Каприкорниди. Техните метеори са жълтеникави или дори оранжеви на цвят.

Най-удобно време за наблюдение - втората половина на нощите.

Освен това вече е активен и популярният метеорен поток Персеиди. но тъй като тази година неговият максимум се пада в лунно време (а за нашата страна - и около обяд на 13 август), то като че ли е по-добре да се провеждат наблюдения сега, когато и 3-те потока се застъпват във времето.

Тези, които искат да наблюдават Персеиди възможно най-близо до техния максимум, могат да изберат вторите половини на нощите около 9, 10 и 11 август (петък, събота и неделя), когато Луната ще е вече залязла.

Може да се използва и един много кратък интервал преди разсъмване на 13 август - само от около 04 ч. до развиделяване. На 13 август за Варна Слънцето ще изгрее в 06:11 ч., а за София - в 06:30 ч.

През юли и август веднага след свечеряване над южния хоризонт са удобно видими Юпитер (като много ярък обект над фигурата на съзв. Скорпион) и Сатурнн - в съзвездието Стрелец, на фона на Млечния път.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: Markishky   
Дата:   09-11-19 22:07

Сега на 11 ноември (понеделник) от 14:35:20 ч. българско време до залез слънце ще можем да наблюдаваме и фотографираме преминаване на планетата Меркурий пред слънчевия диск (т.нар. пасаж или транзит на Меркурий). От нашата страна ще може да се проследи почти половината от явлението (почти цялата първа половина), но не и самото максимално приближаване на Меркурий до центъра на слънчевия диск - на 72" от него, в 17:19:30 ч. Тогава Слънцето ще е вече залязло за нас (залез за Варна - в 16:49 ч. и за София - в 17:08 ч.).

Подробности за пасажа ще намерите на този линк: http://astro.phys.uni-sofia.bg/astroevents/astro-events.html


Меркурий ще бъде с ъглов диамръур само 10" и без увеличаващ образа прибор (или телеобектив с фокусно поне 200 mm) няма да може да се забележи на фона на Слънцето, ако гледате просто с традиционно ползваните при сл. затъмнения опушени стъкла, електроженни маски или някакъв друг достатъчно плътен филтър. Трябва си по-качествен подходящ филтър монтиран пред телеобектива или пред обективите на бинокъла/телескопа.
Пазете очите и фототехниката от силната светлина.

Следващото преминаване на Меркурий пред Слънцето ще бъде на 13 ноември 2032 г. преди обяд за БГ.

Още повече подробности за явлението ще намерите в книжката ми "Гид на любителя астроном", стр. 18, достъпна тук

На картинката: видимият път на Меркурий пред Слънцето от началото на пасажа до залеза на Слънцето в 17:08 ч. за София.
Пътят на планетата ще изглежда изкривен в дъга ако фотографираме явлението през даден интервал време с телеобектив, монтиран на обикновен фотографски статив (т.е. на алт-азимутална монтировка) и ако след това комбинираме кадрите.


http://astro.phys.uni-sofia.bg/astroevents/astro-events_files/image7010.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: Markishky   
Дата:   17-11-19 19:55

Още предстоящи явления, второто от които надявам се облаците да се махнат до тогава и да може да се гледа/снима:

1. Максимумът на метеорния поток Леониди e na 17/18 ноември, т.е. във 2-рата половина на тази нощ. Едно че ще е облачно, пък и да не беше - щеше да е при Луна преди последна четвърт.


2. В ясните вечери във втората половина на ноември над югозападния хоризонт ще се наблюдава малък "парад на планетите", формиран от Сатурн, Юпитер и Венера, а и невидимият с просто око Плутон е там - в съзвездието Стрелец. Венера след дълъг период на невидимост (бе отатък Слънцето - около т. нар. горно съединение) започна да се вижда отново като Вечерница.

Кулминацията на явлението ще бъде на 24 ноември вечерта, когато Юпитер и Венера ще се виждат близки (в съединение) - на ъглово отстояние 1° и 26'. Ще бъдат обаче ниско над югозападния хоризонт по време на полумрака след залез слънце. Трябва да се потърси място с нисък хоризонт в посока югозапад.

По-долу поствам 2 симулации на съединението от планетариума Стелариум. Венера ще бъде видима на 1° 26′ южно от Юпитер. Симулацията е за време 50 минути след залез слънце - около 17:40 ч. за София, над югозападния хоризонт. Залезът на Слънцето на 24 ноември за София ще бъде в 16:50 ч. В 17:40 ч. двете планети ще се виждат от района на столицата на височина около 6°. За Варна същите условия ще са валидни около 18 минути по-рано.



http://nao-rozhen.org/vremenna/Venus-Jupiter_24-November-2019g_1.jpg





http://nao-rozhen.org/vremenna/Venus-Jupiter_24-November-2019g_2.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: Markishky   
Дата:   27-11-19 22:29

"Парадът" продължава - сега на 29 и 30 ноември, ако случайно небето се разчисти и погледнете на югозапад в полумрака след залеза (например около 17:50 ч. за София), ще го видите допълнен с луння сърп, ето така (картата е за 29-и вечерта):


http://nao-rozhen.org/vremenna/Planets-Moon_29-11-2019g.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: Markishky   
Дата:   14-12-19 20:39

Тази нощ (14/15 декември) около 21 ч. българско време ще бъде максимумът на метеорния поток Геминиди - най-интензивния през зимата.
По време на максимума принципно могат да се видят около 100 бързи метеора за час, но за съжаление през тази нощ, дори небето да се изясни някъде, Луната ще бъде почти пълна и ще възпрепятства наблюденията.

Ако някой все пак реши да пробва да гледа или снима, по-добре е да опита след полунощ - тогава съзвездието Близнаци, в което е радианта на потока, е по-високо в небето.

Потокът Геминиди е активен от около 4 до 17 декември, когато Земята преминава през метеорни роеве, отделили се в пространството от астероида 3200 Фаетон.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: Markishky   
Дата:   10-01-20 00:07

На 10 януари 2020 (вече днес) в 21:10 ч. ще настъпи максималната фаза на първото за годината лунно затъмнение от общо 4, което обаче ще бъде само от ПОЛУсянката на Земята. При този тип лунни затъмнения не се наблюдават частични и пълна фаза. Долният десен край на лунния диск ще изглежда посивял около посочения момент на максимумума.

Затъмнението ще започне в 19:08 ч. и ще завърши в 23:12 ч., но дълго време след началото, както и преди края на явлението, лунния диск ще си изглежда съвсем нормално - без видимо засенчени области.

Максимална фаза на затъмнението от земната полусянка: 0.895, т.е. около девет десети от диаметъра на лунния диск ще са в полусянката на Земята, в момента на максимума (вижте схемата по-долу).

Затъмнението ще се случи на фона на съзвездието Близнаци.


http://nao-rozhen.org/vremenna/1_Lunar_Eclipse_10-January-2020.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: Markishky   
Дата:   15-05-20 15:04

Вече започна 1-вия удобен период за наблюдение на скоро откритата комета C/2020 F8 (SWAN) - рано сутрин от около 04:30 ч. (за района на София) до зазоряване. Нужно е тогава да се потърси с бинокъл в небето, много ниско на североизток.
Нужно е наблюдателно място с нисък хоризонт на североизток, далеч от градски нощни светлни.
Разбира се - може и да се фотографира сравнително лесно.

Според посочения по-долу японски сайт, кометата вече е около 3-та видима звездна величина (средно ярка за невъоръжено око), но бинокълът винаги ще ви е от полза.

http://www.aerith.net/comet/weekly/current.html



Моя статия по въпроса в Агенция Фокус ето тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: Markishky   
Дата:   16-06-20 11:33

Наближава третото затъмнение за годината – пръстеновидно слънчево (частично за България), което ще се наблюдава сутринта на първият летен ден – 21 юни (неделя), само броени часове след като в 00:44 ч. Слънцето е преминало през точката на лятното слънцестоене в съзвездието Бик.

От България затъмнението ще се наблюдава само като частично, и то с малка фаза. За София явлението ще започне в 08:04:31 ч., а максимално закриване на слънчевия диск от само 4.7% ще се наблюдава в 08:35:42 ч. Тогава Слънцето ще бъде на височина 28° над източния хоризонт. Краят на явлението за София е в 09:08:16 ч.

Освен от Югоизточна Европа, затъмнението ще се наблюдава като частично още от Африка и Азия.
Ивицата на пръстеновидното затъмнение ще премине през много по-ограничен район: тя ще започне от Централна Африка – в Демократична република Конго. Ще пресече Южен Судан, Етиопия и Еритрея. След това ще продължи през южната част на Арабския полуостров – Йемен и Оман, ще пресече Северна Индия, Китай и о-в Тайван. Пръстеновидното затъмнение ще завърши в Тихия океан – в района на Марианските острови, южно от о-в Гуам.

Максималната фаза на затъмнението ще настъпи в 09:40:06 ч. българско време (06:40:06 UTC) и ще се наблюдава с най-голяма продължителност (38 секунди) от района на град Джошимат в щата Утаракханд, Северна Индия. Там ивицата от която ще може да се наблюдава пръстеновидно затъмнение, ще бъде широка само 21.2 km. По време на максималната фаза ще бъдат закрити 98.8% от площта на слънчевия диск, а останалите 1.2% ще бъдат видими като тънък пръстен около лунния лимб.

Пазете очите и техниката.

На фигурата: частично затъмненото Слънце, както ще изглежда на 21 юни в 08:36 ч. за наблюдател от София. Това ще бъде най-голямата фаза за столицата – с максимално закриване на 4.7% от площта на слънчевия диск.


http://astro.phys.uni-sofia.bg/astroevents/astro-events_files/image9007.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: Raffito   
Дата:   16-06-20 20:14

Слаба работа...само 4.7%...[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: Raffito   
Дата:   20-06-20 07:40

Един от най-зрелищните небесни спектакли ни очаква на 21 юни, в неделя. Тогава Луната частично затъмнява погледа ни към Слънцето, очертавайки пръстен от звезден огън по краищата му.
Явлението се нарича пръстеновидно слънчево затъмнение. То се случва, когато Луната е най-отдалечена от Земята по своята орбита и следователно изглежда по-малка от наша гледна точка в небето спрямо диска на Слънцето.

От България обаче то ще се наблюдава само частично. Тоест, Луната ще покрие само 5% от слънчевия диск, обясни пред Радио Пловдив д-р Владимир Божилов, преподавател в катедра "Астрономия" в СУ "Климент Охридски".
Такова явление се случва всяка година, дори по няколко пъти. В никакъв случай обаче не бива Слънцето да се гледа с незащитени очи, а само със специални очила и предпазни средства, предупреди ученият.

У нас явлението ще започне към 8.35 ч. и ще продължи няколко минути в пълната му част. Иначе, процесът продължава около час.

Тази година ще има 6 подобни събития, едно от които е пълно слънчево затъмнение. То обаче също няма да се види от България.

Затова пък, в края на юни ни очаква ново зрелище - метеорен поток и тук ще можем да видим истински "падащи звезди", съобщи д-р. Владимир Божилов.

Няма никаква връзка между небесните явления тази година и сътресенията, които се случват у нас и по света, иронично коментира той.

Те не ни влияят и не са виновни за нашите тъжни или весели неща, които ни се случват, шеговито обобщи астрономът.


Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: Raffito   
Дата:   20-06-20 07:45


https://static.bnr.bg/gallery/cr/medium/46f434166ccf4c0f6a7b9924993c9108.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: Markishky   
Дата:   20-06-20 15:44

Малко уточнение - максимумът за София ще е утре в 08:35 ч., а не началото. Началото ще е в 08:04:31 ч. Краят за София ще е в 09:08:16 ч.


За повече подробности можете да видите информацията за 3-тото затъмнение ето тук

И едно мое интервю по въпроса - ето тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: Grimjaur   
Дата:   05-07-20 20:44

Тази вечер Луната, Юпитер и Сатурн се виждат заедно. Доколко мога да ги снимам с 250мм? Луната със сигурност става добре, но други обекти още не съм снимал...

Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: Riel   
Дата:   07-07-20 19:54

Може ли информация относно кометата Neowise,
дали е видима от България?



Публикацията е редактирана (08-07-20 00:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: Markishky   
Дата:   13-07-20 04:40

Ето малко мои снимки на C/2020 F3 (NEOWISE) заснети рано сутринта около 03:45 – 04:15 ч. тези утра.

Вече се вижда И вечер - от около 22:20 ч.. много ниско над северозападния хоризонт. Сега е в съзвездие Рис, снима се дори с телефон, но все пак по-сериозната техника е за предпочитане. Развила е голяма прахова опашка, светеща жълтеникаво, понеже такава е светлината на нашето Слънце, осветяваща праховите частици в нея.


От Шуменското плато на 9 юли:


http://nao-rozhen.org/vremenna/Comet_C-2020_F3_neowise_small-1700px/1.jpg




http://nao-rozhen.org/vremenna/Comet_C-2020_F3_neowise_small-1700px/2.jpg




http://nao-rozhen.org/vremenna/Comet_C-2020_F3_neowise_small-1700px/3.jpg




http://nao-rozhen.org/vremenna/Comet_C-2020_F3_neowise_small-1700px/4.jpg




http://nao-rozhen.org/vremenna/Comet_C-2020_F3_neowise_small-1700px/5.jpg




От района на гр. В. Преслав на 10 юли:


http://nao-rozhen.org/vremenna/Comet_C-2020_F3_neowise_small-1700px/6.jpg




http://nao-rozhen.org/vremenna/Comet_C-2020_F3_neowise_small-1700px/7.jpg




От района на Шуменската обсерватория на 12 юли:


http://nao-rozhen.org/vremenna/Comet_C-2020_F3_neowise_small-1700px/8.jpg




http://nao-rozhen.org/vremenna/Comet_C-2020_F3_neowise_small-1700px/9.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: Markishky   
Дата:   13-07-20 14:04

И още 3 с фокусно разст. 80 mm.


http://nao-rozhen.org/vremenna/Comet_C-2020_F3_neowise_small-1700px/10.jpg




http://nao-rozhen.org/vremenna/Comet_C-2020_F3_neowise_small-1700px/11.jpg




http://nao-rozhen.org/vremenna/Comet_C-2020_F3_neowise_small-1700px/12.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: ecobo   
Дата:   13-07-20 14:34

И аз да се отчета с няколко кадъра на NEOWISE

https://www.ndimitrov.com/wp-content/uploads/2020/07/nw_1.jpg



https://www.ndimitrov.com/wp-content/uploads/2020/07/nw_2.jpg



https://www.ndimitrov.com/wp-content/uploads/2020/07/NSD01528.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: Markishky   
Дата:   15-07-20 22:15

Карта за видимостта на кометата през следващите вечери, за 22:30 ч. на всяка дата (за София), с позиции указани през 2 дни във формат месец-дата (mm-dd).

Тази вечер (15 юли) в 22:30 ч. за София кометата ще е на височина 10° на северозапад - под дясната страна на фигурата на Голямата мечка.
Може да опитатвате наблюдения и по-рано - от около 22:00 ч.



http://nao-rozhen.org/vremenna/Comet_C-2020_F3_15-07-2020g.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: serjy   
Дата:   16-07-20 10:43

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: Markishky   
Дата:   16-07-20 11:57

Всъщност фотоапарат със широк обектив би забелязал веднага кометата и по-рано - около 22:00 ч. за Западна БГ.
За Източна - може да се опита още около 21:30 ч.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: photoforce   
Дата:   18-07-20 22:24

Абе от пет дни се мъча да я хвана тази комета и все нищо...

Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: b0bb0   
Дата:   19-07-20 15:47

Я кажи как се мъчиш, че не става?

Отговори на това съобщение
 Re: Астрономически явления достъпни за гледане и снимане
Автор: Grimjaur   
Дата:   20-07-20 14:29

Имам въпрос - доколко е удачна астрофотографията от Витоша, в посока юг-югозапад(Млечен път и прочие)? Въпросът ми е свързан и с предстоящите Персеиди, понеже си намерих място, хем удобно за достигане, хем далече от тълпите.Да, знам, че е осветено доста, но все пак - за няколко часа бягство от реалността е добър вариант.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »