Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Общ въпрос за принтери-фото и не, отпечатване ч/б
Автор: kvakioh   
Дата:   16-08-19 09:33

Следният въпрос ми е интересен при фотопринтерите, от всякакъв клас (изключвам топ машините за хиляди пари)- ако направя снимка ч/б и я принтя, или задам с настройките от win/mac, които управляват принтера да ми пусне цветен кадър ч/б едно и също ли е?
Че ще имам такава задача скоро да пусна 70 кадъра цветно и после ч/б, да не обработвам да имам 2бр кадри от всеки, да задам направо на принтера да ми изпринти ч/б от цветен кадър.
Същият въпрос ме интересува и за снимки, по-скоро плътни графики, многоцветни на обикновен цветен лазерен принтер...
Също мислех да изкарам цветните касетки и да оставя само черното, но не зная доколко ще действа.
Дано да съм се изказал правилно.

Отговори на това съобщение
 Re: Общ въпрос за принтери-фото и не, отпечатване ч/б
Автор: asahi   
Дата:   16-08-19 10:03

Ако зададеш от драйвера да се печата ч/б то принтерът ще печата само с черното си мастило. Реалната резолюция, която ще се случи на отпечатъка, ще е колкото са възможностите на една печатаща глава. Пресъздаването на полутоновете (нюанси на сиво) ще бъде спрямо алгоритъма на драйвера, съответно принтера, и може да не те задоволи.

Ако обезцветиш изображението, примерно във фотошоп, и го пуснеш като цветно принтерът ще се опита да ти го нарисува с цветните мастила. Доколко ще се получи ч/б изображение и с какъв цветен отенък зависи от прецизността на системата за управление на цвета. Това означава, че трябва да имаш перфектна калибрация на принтера за съответната медия.

Най-доброто решение е да се печата с черни и сиви мастила на съответния принтер, който може да струва хиляди пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Общ въпрос за принтери-фото и не, отпечатване ч/б
Автор: kvakioh   
Дата:   16-08-19 10:19

Значи ще стане по бавния начин, с ч/б задаване при принтене на всеки кадър...Поне няма да обработвам до ч/б.
Всъщност, ще пробвам и двата начина и на по-обикновения и на фотопринтера, да видя как ще стане.



Публикацията е редактирана (16-08-19 10:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Общ въпрос за принтери-фото и не, отпечатване ч/б
Автор: Leica   
Дата:   16-08-19 13:01

Както и да промениш настройките на принтера ще е пунта-мара.
Ако искаш качество, B/W изображение трябва да го обработиш като B/W още от RAW файла.
И това не е свързано с някаква технология, а с психофизическите особености на възприятието.
Редуващи се различни цветни тонове и нюанси придобиват еднаква стойност на сивото в B/W изображение, което дава съвсем различна представа в наблюдателя и поради това изисква различна обработка.
B/W изображение се композира като такова още от момента на заснимането.


Отговори на това съобщение
 Re: Общ въпрос за принтери-фото и не, отпечатване ч/б
Автор: Leica   
Дата:   16-08-19 13:07

напр.: Ако в цветна снимка в монохромна тоналност имаш няколко силно изпъкващи малки елементи, да речем в ярък тон - червен, тогава те ще имат съвсем различна тежест (акцент) в кадъра, ако се направи ЧБ.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Общ въпрос за принтери-фото и не, отпечатване ч/б
Автор: kvakioh   
Дата:   16-08-19 13:07

Toва за създаването е пределно ясно. Снимам повече от година само ч/б (вижда се и от снимките в профила).
Питането е за принтера, правил съм го досега ч/б и после на хартията. Като не е във фотостудия, където винаги има някакви оттенъци на боичките, черното не е черно и т.н. все ще го докарам след тестове.
Иначе, принтерите само с черни, сиви и бели касетки са топ, но цената там отива на върховете.
Също ми е интересно на не фото принтер как е, затова ще пробвам. Искаше ми се някой по-запознат с хардуера и съответно командите през Win/MacOs

Отговори на това съобщение
 Re: Общ въпрос за принтери-фото и не, отпечатване ч/б
Автор: vw   
Дата:   16-08-19 14:40

Aqueous dye ink принтерите (като L800/1800 d700/dx100/de100 и т.н.) по задание не ги мислим за печат на ч/б или пък за "точен" цвят. Основния ни проблем е дифузията/миграцията на тези мастила. Т.е. способността на капката да запази първоначалната си площ при попадане в/у медията. Особено жълтото е голям проблем - относителни ниското молекулярно тегло на колоранта съчетано с големия му обем в крайната формулировка (ок.50%) правят така, че да отива в графа "степен на миграция" вместо в "липса на миграция". В най светлите тонове от гамата изображнието започва да жълтее, в средните към тъмните или кафенее или зеленее или и двете. Спасение няма (то има де,ама финасовата част става страшна). При зададен ч/б тип печат от драйвера обикновено не използваме само черно мастило, най вече защото черното също има някаква тоналност ( къде синее, къде червенее) и в светлите и средните тонове започва да се вижда. По скоро разпъваме черния канал по цялата гама и компенсираме линейност с останалите цветове.
При пигментните принтери нещата са далеч по-добре особено ако имата лайт черни мастила. Но пак си има разправия де. Не е задължително да стане от раз.
Най добре е светлочуствителна ч/б хартия и лазерен печат, в краен случай пигментен принтер с набор черни и светло черни мастила.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »