Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Пътуване в чужбина с фотографска техника (+осветление)
Автор: tzl   
Дата:   20-11-11 18:26

Искам да попитам хората, които имат опит с пътуването с техника в чужбина, като тук не визирам просто раница, която си носите постоянно във вас. Говоря за стативи, осветление, фотоапарати и обективи. И да речем, че нямате възможност да наемете техника там, където отивате, и трябва да си я занесете сами.

Опитът, който може да споделите може да е при пътуване със самолет или с наземен или воден транспорт (автомобил, автобус, влак, кораб).

Въпросите са ми — какви са проблемите при преминаването на нашите митници (влизане и излизане). Предполагам трябва да се декларира какво се носи. Имате ли проблеми с отварянето на куфарите с техника, заключвате ли ги, за да не ви откраднат нещо и т.н...

И да уточня — става въпрос за това да отидеш и да свършиш работа, а не да правиш контрабанда на техника. Интерсува ме ако вичко си вършите съвсем легално, какви са потенциалните и реални проблеми, които сте срещали или са изниквали по нашите митници.

Отговори на това съобщение
 Re: Пътуване в чужбина с фотографска техника (+осветление)
Автор: tzl   
Дата:   20-11-11 18:29

...Мисля, че това ще е полезно за разни хора, тъй като положението само с раница и фото техника е сравнително ясно. Декларираш си и си я носиш в самолета (примерно).

Но когато става въпрос за повече техника, която не можеш да си я сложиш над главата в самолета и трябва да я оставиш в багажното, тогава е по-особено. Разбира се, пак въпросът е като минаваш митниците какво се изисква и т.н...

Отговори на това съобщение
 Re: Пътуване в чужбина с фотографска техника (+осветление)
Автор: georgioiv   
Дата:   20-11-11 19:43

аз пътувам с автомобил и при преминаване на нашата, гръцката, турската, молдовската, украинската, румънската, унгарската граници нито съм обяснявал какво нося, нито пък нещо съм декларирал...... Като повечето от тия граници съм ги преминавал десетки пъти.... [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Пътуване в чужбина с фотографска техника (+осветление)
Автор: georgioiv   
Дата:   20-11-11 19:54

Проблем има като носиш цигари, алкохол, оръжие и наркотици... Останалото много не ги интересува.... Особено пък използвана техника....

Отговори на това съобщение
 Re: Пътуване в чужбина с фотографска техника (+осветление)
Автор: sugiama   
Дата:   20-11-11 19:56

за самолет е малко по различно, но съвет от мен, когато си купуваш билет от бюро( за онлайн не знам как стоят нещата) кажи какво ще пренасяш и искай компанията да ти го застрахова! Ще останеш изненадам от това ако самите те искат да ти качат цялата техника вътре в самолета като ръчен багаж, а не в багажното [smile] За декларирането не зная но можеш пак да попиташ в бюрото. Дано съм бил полезен [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пътуване в чужбина с фотографска техника (+осветление)
Автор: borissov   
Дата:   20-11-11 20:07

Никакви проблеми, никакво деклариране, само че на почти всеки метален детектор се налага да вадиш и показваш всичко, понякога буквално всяка една дреболийка се разопакова и вади. Редовно пътувам с по 40 кг ръчен багаж - раница 23 кг и куфарче с генератор и глави 17 кг... С малко чар на чек-ина всичко е ок :) Досега не ми се е налагало да чекирам техника, но това важи за нормалните компании, лоукостовете се заяждат за багажа много повече, избягвай ги ако можеш. А най-добре рентвай ламби на място, не си е оферта да си товари гърбината човек заради стиснати клиенти, ако не им харесва - друм.

Отговори на това съобщение
 Re: Пътуване в чужбина с фотографска техника (+осветление)
Автор: ecobo   
Дата:   20-11-11 20:11

Много полезна тема! [smilie24]

Моят опит е само с автомобил. колкото пъти съм искал да си дкеларирам техниката (защото така е по закон), митничарите са ме гледали като извънземен. Последно, на границата със Сърбия един направо ми каза: "Щом си е твоя техниката, нямаш проблем! Карай, не бой се!".

Винаги съм се чудил какво ще правя, ако се наложи да мъкна раница с 25 кила железария със самолет. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Пътуване в чужбина с фотографска техника (+осветление)
Автор: victory13   
Дата:   20-11-11 21:10

нищо... общо взето...
борисов го е казал... поомайване на чека, и така... понякога не става, плащаш си овъра...
иначе нищо не се декларира отдавна...
лоукост компаниите имат и минуси, а понякога и плюсове... просто си плащаш по-навреме голям багаж, и си го носиш после...
в чекирания багаж стативи, може и някои дребни неща... апарат/и и обектив/и само в ръчния...[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Пътуване в чужбина с фотографска техника (+осветление)
Автор: ecobo   
Дата:   20-11-11 21:12

Добре де, може ли в ръчния багаж да си взема раничката - PRO Runner 450? Огромна е [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Пътуване в чужбина с фотографска техника (+осветление)
Автор: victory13   
Дата:   20-11-11 21:19

не знам колко е огромна, ако е над позволения размер, не може... позволения го има на всеки чек... можеш да придобиеш някаква представа като погледнеш малките куфари за ръчен багаж... във всеки магазин за куфари ще те ориентират ...

Отговори на това съобщение
 Re: Пътуване в чужбина с фотографска техника (+осветление)
Автор: borissov   
Дата:   21-11-11 00:32

Адаш, за самолет само един e THE избор (дето преди месец се обяснявах тука колко съм хепи) - ThinkTank Airport Takeoff, няма равна :)

Отговори на това съобщение
 Re: Пътуване в чужбина с фотографска техника (+осветление)
Автор: ecobo   
Дата:   21-11-11 01:01

Абе аз видях като се обясняваше, ама точно седмица преди това сменик стария CompuTrekker Pus AW с по-голямата ProRunner 450. Ама ако взема да фърча повечко, ще купувам Танк-а [smilie21]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пътуване в чужбина с фотографска техника (+осветление)
Автор: psychoiho   
Дата:   21-11-11 12:19

относно ръчния багаж - понеже "бабите" редовно ми идват на гости а те по стар български обичай се чустват некомфортно ако не влачат ръчен багаж някоя гигантска чанта съм събрал опит. Също и от моите полети със и без дете съм забелязъл следното :
- на чекина не те питат за чанти които не виждат :) ако имам фрапантна чанта си седи в багажника на комбито и се вади след като сме чекирани. Или си я слагам в краката когато съм на гишето, не се вижда много-много
- след чекина никой не те пита с колко чанти си и стига да не си прекалил с обема никой не гледа колко тежат.
- райхман пишеше как като летял си тъпчел обективите по фотографския елек...практически имаш право на това ама зависи от обективите
- както Борисов е писал 1-2 усмивки в правилния момент вършат голяма работа. Стига да не уцелиш сърдита лелка в 6:00 сутринта

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »