Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: CyberGene   
Дата:   28-01-11 16:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: pefoto01   
Дата:   28-01-11 16:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: n1x0n   
Дата:   28-01-11 16:27

Цял живот си гледал кино на 24фпс - много ясно, че мозъка ти свиква да свързва един отпределен фреймрейт с кино-изживяванията.

Колкото до "холивудска/кинаджийска визия: - тя се дефинира и от доста други неща, снимането на 24фпс е предпоставка, но не гаранция.

Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: jokevcv   
Дата:   28-01-11 16:32

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: CyberGene   
Дата:   28-01-11 16:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: danyyel   
Дата:   28-01-11 16:59

CyberGene

Да снимаш на 60fps има смисъл за да се възпроизведе след това заснетото на 24fps и да се получи така нареченият ефект slow motion забавено действие което днешно време се използва в почти 100% от клиповете и филмите по телевизията ;) Изгледай няколко клипа и ще разбереш за какво говоря :)

Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: slavoart   
Дата:   28-01-11 17:12

Ако трябва да бъдем точни най-много сме гледали продукции на 25фпс [smilie5] А и продължаваме да гледаме [smilie24] Скоро няма да има отдръпване от древният PAL[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: tziko   
Дата:   28-01-11 17:43

Мен пък ме кефи повече 30фпс, по-реалистично ми изглежда, а кинаджииската визия според мен идва от широко отворената бленда и дълги обективи. Аз бих снимал на 30фпс с 85мм на ф1.8

Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: karan4o   
Дата:   28-01-11 17:48

Я, петъчна тема, но хубава [smilie5]
Човек може да понаучи нещо и в петък [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: danyyel   
Дата:   28-01-11 17:57

hollywood възпроизвежда всички продукции на 24fps или по точно 23.976fps :)



Публикацията е редактирана (28-01-11 18:03)

Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: cmac   
Дата:   28-01-11 18:24

Да снимаш на 24 не е да правиш кино, но е добра стъпка в тази посока. Аналогията с черно-бялата фотография е добра!

Никсъна го съкрати, но от една страна това е навика наистина. От друга е изчислено, че окото не се дразни и въприема едно движение за непрекъснато именно при тази граница от 24 кадъра в секунда. Естествено по-добър детайл на движението имаме при повече кадри в секунда - това играещите на компютърни игри ще потвърдят, но някъде мисля, че около 60-100 вече е горния праг на нормалното възприятие - в смисъл, че повече е безмислено.

От друга страна важен беше и в случая затвора - т.е. неговата скорост, която е 1/48 (в случая с повечето DSLR - 1/50). Това също идва от факта, че при вдигане на скоростта - 1/100, 1/200 всеки кадър в по-отчетлив, няма толкова голямо размазване, но при прожектиране на последователните кадри във филма, всичко става неестествено насечено. Няма плавност на движението, което получаваме от ниската скорост на затвора. Ако искате да постигнете фееричност - можете да свалите на 1/30, при нервни кадри - можете да вдигнете 1/100 или малко нагоре. Но това трябда да отговаря на динамиката на кадъра и на определена изказност - настроение - което трябва да се постигне.

Кино визията идва и от друго - отворени бленди, по-голям кадър от нормалните видео камери (площта na 2/3 сензора е грубо 6 пъти по-малка от т.н. КРОП камери и 15 пъти по-малка от ФУЛ ФРЕЙМА), поведение на камерата.

Разграничаването на обектите които камерата следи и околните чрез фокус, кадриране и проследяване също дават много за киноусещането.

Всъшност най-важното е да се мисли за движението - композицията да се развива в кадъра по време. Това с пълна сила важи и за статичните кадри :-) Въпреки, че там нещата са малко по-сложни от гледна точка на киното.

Но се отплеснах :-)

Исках да кажа, че чисто технически трябва да се спазват тези неща - проследяване с фокуса, 24 кадъра, затвор на 1/50, по-отворена бленда, движение на камерата за да имаме усещане за кино. Но това са само началните стъпки в правилната посока.

А за телевизорите. Реално вдигането на честотата е за да не се дразни окото. Защото при тях опресняването е горе-долу с времетраенето на самата проекция на кадъра, а не като на кино - по-малко от прожекцията на кадъра. Освен това за да гледаш адекватно 60 кадъра в секунда (спорт), 30 кадъра - NTSC, 25 кадъра - PAL и 24 кадъра - Кино ти трябва нещо което да е поне приблизително кратно на всички тези стойности и колкото е по-високо, толкова по-добре. Реално минималното комфортно за гледане е 60 кадъра в секунда - затова и повечето компютърни екрани са на толкова. От там нагоре се вдига повече заради търсене на точно това съотношение между честотата на опресняване и кадрите на видео изображението. А всякакви екстри които изглаждат движението в телевизора са си чиста проба фалшименто и дори, ако в голяма част от случаите да не пречат, не са за препоръчване.

Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: CyberGene   
Дата:   28-01-11 18:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: TheChristian666   
Дата:   28-01-11 18:49

tziko написа:

> Мен пък ме кефи повече 30фпс, по-реалистично ми изглежда, а
> кинаджииската визия според мен идва от широко отворената бленда
> и дълги обективи. Аз бих снимал на 30фпс с 85мм на ф1.8

И аз си мислех, че отворената бленда е причината за различната визия на филмите спрямо клипчетата от мобилен телефон / компактен фотоапарат. В последно време обаче почнах да се заглеждам и определено това не е така – във филмите дълбочината на фокуса е огромна, хем героят е на фокус, хем фонът зад него, дори при близки снимки на лицето. Много рядко забелязвам кадри с по-плитък DOF (само да не говорим за сериали като "Стъклен дом", където само от рекламите му съм виждал много неуместна употреба на плитък DOF). И обратното, когато гледам клипче с плитък фокус, примерно снимано с DSLR на отворена бленда, не изглежда добре – ефектът не е като при снимките, ами по-лош. Все едно се губи голяма част от кадъра. Може би от зората на киното са почнали да използват затворените бленди, за да могат да постигнат правилната експонация при бавната скорост от 1/48. Не знам как са били устроени тогавашните лентови камери, но предполагам, че да се промени скоростта на затвора на камерата е било много трудно и затова се е наложила тази фиксирана скорост и са регулирали светлината с блендата – и така е останало. Това обаче са само мои предположения, които изобщо не знам дали са правилни. [smile]

Относно кадрите за секунда, 24 к/с е горе-долу минимумът, при който движението изглежда плавно, и въпреки това при по-висок фреймрейт нещата ни изглеждат по-отблъскващо. Мисля, че това е заради свикването, а не толкова заради повечето работа на мозъка. Все пак като гледаме клипче на 20 или 15 кадъра в секунда ефектът далеч не е толкова привлекателен, въпреки че мозъкът ни има повече работа между кадрите.


Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: Han_solo   
Дата:   28-01-11 18:53

За протокола - снима се на 24/25 кадъра в секунда /за киното / но киномашината в салона "мига" с честота 48/50 пъти в секундата - на всеки кадър по два пъти. Същото е и при телевизията - снима се на 25 кадъра при "Пал" а се прожектират 50 - полукадъра ако е интерлийс /презредово/ или цели кадри ако е прогресивно. Прави се за да не се улови от окото м мигането на екрана

Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: m_d   
Дата:   28-01-11 19:29

Винаги ме избива на смях като прочета някъде как за cinematographic look трябва отворена бленда и за това дайте да рипаме на ф1.4 обективите, че да го симулираме тоя ми ти look с ДСЛР-тата.

Ако изобщо някога някъде е имало стандарт или поне традиционна бленда за кино, то тя е около Т4. Напоследък се поотваря повече, щото трябва да се пести и от лампи все пак, пък и лентите/сензорите носят на по-високо ASA, без да шумят много. Но напълно отворени обективи са голямо изключение и се ползват почти само по необходимост, а не и да се гони "визия".

Също, а и друг път е ставало въпрос: фул фрейм е доста по-голям от размера на кадъра в киното (супер35, като най-популярен). Супер35 е сходен на кропка.


И още, може да се снима на различни фпс. Въпросът е на колко се пее после. Да, типично е 24фпс на 1/48 сек за традиционния мазен кино-образ, но може да се снима и на 23фпс и на 22фпс, че и на по-малко (undercrank), когато се снима екшън (после се пее на 24). Или на повече от 24 (overcrank, 25-26 е популярно), когато се цели неуловим плавен образ (обектът сякаш се носи леко, зрителят а-ха да усети нещо нередно, но ефектът е толкова лек, че не предизвиква директна реакция на отричане). И отделно си е слоу-моушънът, дето може да хвърчи до 1000фпс.

Отделно може да се играе и със скоростта на затвора при фиксирани 24фпс за накъсани ефекти (в стил saving private ryan примерно), ама това е една друга бира.



Публикацията е редактирана (28-01-11 19:33)

Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: VasSilK   
Дата:   28-01-11 19:41

"Кинаджиската" визия се получава,когато се прилагат на практика,умения,свързани с цялостно конструиране на кадрите,на композицията и главно на идеята.Ако нямаш какво да покажеш,кадрите в секунда,ъгъл на обтуратора, бленди и всички такива дивотии нямат значение.Ако имаш какво да покажеш,но нямаш уменията и погледа,да го покажеш както трябва,също няма особено значение,каква техника ще се използва.

Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: jokevcv   
Дата:   28-01-11 19:51

Много готина тема се получава. Тук рядко се говори за видео/кино.

"Също, а и друг път е ставало въпрос: фул фрейм е доста по-голям от размера на кадъра в киното (супер35, като най-популярен). Супер35 е сходен на кропка."

Все си мислех, че при кино камерите размера е fullframe, че даже и по - голем. А то било обратното [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: Han_solo   
Дата:   28-01-11 19:55

jokevcv - при филмовите камери лентата върви вертикално за разлика от фото и там това което във фотото е височина при киното е широко - демек 24х18 [smilie5] аз затова не скачам на повече от кропка - на моменти ми е полезно [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: VasSilK   
Дата:   28-01-11 20:00

jokevcv
Има формати,като IMAX например,където размера на кадъра е по-голям от на "фулфрейма"[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: novi4ok   
Дата:   28-01-11 20:45

Голямото кино отдавна се снима на 70мм, а не на 35 или 35S. Т.е. кадърът е малко по-голям от фул фрейма във фотоапарата.


Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: dopereach   
Дата:   28-01-11 20:55

Въпреки че от скоро снимам на дслр не ми е направило впечатление плавността на кадрите за който говорите.
Едно важно правило, за което четох е следното :
24fps/25fps - 1/50
30fps - 1/60
50fps - 1/100
60fps - 1/120

Мисля че ако това правило се спазва няма да има някаква разлика след възпроизвеждането им на 24fps.
Ако греша ме поправете.
[beer]



Публикацията е редактирана (28-01-11 20:58)

Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: m_d   
Дата:   28-01-11 21:11

Голямото кино отдавна се снима на 70мм, а не на 35 или 35S. Т.е. кадърът е малко по-голям от фул фрейма във фотоапарата.

Това изобщо не е вярно.
На 70мм се снима IMAX, както бе посочено по-горе, а понякога и сцени, които се предполага, че ще се подложат на сериозни визуални ефекти и се търси много резолюция при сканирането на изходния материал.

Огромната част от лентовото кино е на супер35, тук-там анаморфен 35мм на две дупки.

Примерно от тазгодишните номинации за Оскар за най-добър филм: 3 са снимани цифрово, един е 3д анимация, един е на Супер 16, останалите 5 са Супер 35 или 35мм анаморфни. Това е малко условно, разбира се, щото често се смесват формати в една продукция. От тия десет само един ползва по-голям формат от 35 мм (Inception) и то само за някои кадри.

@dopereach:
Ами грешиш, поправяме те.[smile]
Естествено, че има разлика, когато се забавя или забързва до 24 фпс материал заснет на по-малко или повече фпс.



Публикацията е редактирана (28-01-11 21:13)

Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: dopereach   
Дата:   28-01-11 21:36

@m_d

Разбирам , по-точно не се изразих правилно.
Исках да кажа, че ако гледаш видео заснето на 24fps - 1/50 на 24fps и 60fps - 1/120 на 60fps не трябва да има някаква разлика.

всъщност утре ще се направя този тест на дневна светлина


Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: LubanskyJR   
Дата:   29-01-11 04:51

БРАВО за темата !! [smilie24]

Четох с голям интерес. Сигурен съм, че всичко, което се каза е така (все пак разбирате повече от мен) но си мисля, че се изпуска нещо важно - а именно филтрите. Независимо какви програми се използват за обработка, за всяка си има различни.
Аз лично ползвам Премиера-та. Дори и да се снима на 24фпс и 1/50 на затвора, като му лепнеш един filmic look филтър и си е друга работа. Даже има и разни, които сам си ги контролираш.

Вижте тук.

Тея Red Giant са си скъпи ама то кой ли плаща за софтуеър в българия? :) има ги из интернет-пространството (не казвам сега - сваляйте ги. по-добре си ги купете... (това за да не ме погнат, трябваше да го кажа)) [smilie18]


А освен това имам и един въпрос... Ако снимам на 60фпс след това как мога да го 'пея' на 24 да кажем? Като си направя project-a в premiere го правя 24фпс и после ако му вкарам 60фпс видео ще го пусне ли забавено? Благодаря. :)



Публикацията е редактирана (29-01-11 05:06)

Отговори на това съобщение
 Re: 24fps vs 30fps vs 60fps...кинаджийска визия (DSLR-видео)
Автор: LubanskyJR   
Дата:   29-01-11 05:04

Вижте и тук


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »