Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 снимки- olympus trip 35
Автор: ipolit   
Дата:   31-03-10 20:07

Здравейте,
приятел ми даде да пощракам със стар негов фотоапарат - olympus trip 35. Апаратето позволява да се настройва блендата - 2.8-22. Задава му се чувствителността на филма - 25-400. Има соларен селенов светломер. Лошото според това, което прочетох е, че си избира сам скоростта само между две възможности - 1/40 и 1/200. Първо не знам дали този светломер работи, но дори и да работи, щом избира между тези две скорости очевидно е, че едва ли може да се постигне чак толкоз добра експонация. Та мисълта ми е каква лента да му избера, че да дава приемливи резултати за външни снимки.
Мерси предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: каква лента за olympus trip 35
Автор: sokola   
Дата:   31-03-10 20:09

[smilie8] Лента или филм?

Отговори на това съобщение
 Re: каква лента за olympus trip 35
Автор: nodoubt   
Дата:   31-03-10 20:19



[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: каква лента за olympus trip 35
Автор: neuromancer   
Дата:   31-03-10 20:21

негатив - поема доста големи грешки в експонацията.
от друга страна, дори да има две скорости, ако има много бленди, няма да имаш проблеми, просто може блендата да не е точно колкото ти се иска на теб.

Отговори на това съобщение
 Re: каква лента за olympus trip 35
Автор: tahamoto   
Дата:   31-03-10 20:24

Какъвто и филм в границите 25-400 ASA да му сложиш, все ще работи. Естествено, с по-чувствителен ще можеш да снимаш на по-тъмно. Пръстенът с блендата се завърта на "А", тогава работи вградената електро-механична автоматика. Стойностите между 2.8 и 22 на него са само за работа със светкавица, както си и пише.
В нормално положение блендата трябва да е затворена. За да провериш дали работи автоматиката, закрий светлочувствителния елемент около челната леща и натисни спусъка - блендата трябва да се отвори. При различна осветеност се отваря пропорционално. Едновременно с това сам си избира и една от двете скорости.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: каква лента за olympus trip 35
Автор: ipolit   
Дата:   31-03-10 20:40

Вярно, че само за светкавицата били блендите. Пробвах го в стаята без лента и в зависимост от светлината (дали го насочвам към лампа или към стена) сякаш менка диафрагмата. Интересното е, че като го насоча към някои по-тъмни участъци, във визьора излиза нещо червено и блокира спусъка - явно, което не може да се експонира правилно не позволява да се снима.
Благодаря за отговорите на всички, ще си го пробвам тия дни.

Отговори на това съобщение
 Re: каква лента за olympus trip 35
Автор: gnedkov   
Дата:   31-03-10 20:56

Има автоматичен експонометър, който блокира снимката ако условията са неподходящи, с някоя стара светкавица пробвай на тъмно и ще видиш че си работи без грижи. Вземи един филм двеста аса и ги изщракай, ще видиш колко е лесен и готин за снимане. Обектива на трипа е легендарен. А и селена ако е седял на тъмно най-вероятно работи идеално.
Дори може тебе повече да те снимат как снимаш с антиката.

ето ти може би най-подробния фен сайт на тези апарати http://www.olympus-trip.co.uk/




Публикацията е редактирана (31-03-10 21:02)

Отговори на това съобщение
 Re: каква лента за olympus trip 35
Автор: ivan.draganov   
Дата:   31-03-10 21:02

Аз снимах с такъв преди години и грешеше ,просто селеновият елемент беше издъхнал и почти всички кадри освен по-слънчевите бяха недоекспонирани . Съветвам те да използваш 400 аса или поне 200 ,другото което може да правиш е да "лъжеш" апарата ,например настройваш чувствителността на камерата на 100 аса ,а поставяш 200 асов филм . Апаратчето има хубав обектив ,мисля че Зуйко 2.8/40 мм и е много красиво на вид ! [smilie24]



Публикацията е редактирана (31-03-10 21:48)

Отговори на това съобщение
 Re: каква лента за olympus trip 35
Автор: ilcoin   
Дата:   31-03-10 21:47

Аз съм използвал подобно апаратче със външен светломер, само че някъв Ролай беше. Не му понмя името, подари ми го една позната.

Много готина камера за стриит, снимаше отлично, светломера се бъркаше само като му светеше директно слънцето. Но така или иначе негатива позволява големи грешки, така че щракай смело и се забавлявай.

Отговори на това съобщение
 Re: снимки- olympus trip 35
Автор: ipolit   
Дата:   21-06-10 19:07

Та значи взех си Konica VX100 super - най-вече защото имаше само такава в една железария в Елена. Не знам от лентата или от селеновия светломер на апарата, но за мен снимките са изгорели. Има някои, които са правени на закрито или на по-мрачно и ми харесват, но като цяло ми се струват преекспонирани. Не знам дали пък и скана не е направил нещо такова (за 4 лева във Fujifilm в мола в Търново). Моля за коментари и съвети. Предварително се извинявам, че снимките не са нищо особено. Не съм променял нищо, качени са както са ми дадени след сканирането.

http://photo-zona.net/index.php?APP_ACTION=DISPLAY_IMAGE&ALBUM_ID=23600&IMAGE_ID=21

Отговори на това съобщение
 Re: снимки- olympus trip 35
Автор: kote   
Дата:   21-06-10 20:14

селена ти е малко заминал
недоекспонира и лентата ти е излязла тъмна
подозирам че и вина за това има и филма тъй като по железариите не ги съхраняват както трябва 2-3 дни пек е достатъчен да се скофти филма
виж и срока на годност ако пазиш кутийката
пробвай пак да вземеш лента 200 аса и ако пак недоекспонира помоли оператора да увеличи времето за сканиране на кадрите да пробие тъмното на лентата и да излезе правилната експонация

Отговори на това съобщение
 Re: снимки- olympus trip 35
Автор: ipolit   
Дата:   21-06-10 20:51

process before 03/2005
май малко съм позакъснял да процесна[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: снимки- olympus trip 35
Автор: tahamoto   
Дата:   21-06-10 21:25

Не знам лентата как е, но сканът не е съвсем перфектен. Естествено, винаги се налага и някаква обработка впоследствие.
Разпиши се и в темата: Да снимаш на филм

[shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: снимки- olympus trip 35
Автор: kote   
Дата:   21-06-10 21:27

остава да пробваш с нова лента дали е добра експонацията
ако е наред- честито
ако не виж там за оператора поправимо е негатива носи много грешки

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Нови предложения
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: