Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Малко за телеконверторите.
Автор: mitku   
Дата:   29-09-08 17:59

Понеже другата тема ( Tele Lens ), нещо май се развали и сървърът на форума много бавно я отваря (и явно хората изгубват търпение да я чакат и няма да можем да продължим там, а и е малко офтопик), да започнем отделна - само за телеконверторите и качествата им. [smilie24]

Аз наскоро оглеждах разни варианти и попаднах по едно време на Конвертор Kenko AF 1.5X Teleplus DG за Nikon (155 лв.), та поразрових малко да видя какво може да се очаква от таквоз нещо и попаднах на това доста добро миниревю, което ме отказа от мислите за телеконвертори за пореден път:

[QUOTE=Thomas]==========================
> Well, that's really a surprise for me:
> The electronically magnified images are sharper than the image
> obtained with the TC! They look a little harsher too.
> But as you can see even the f/2.8 image magnified 1.5x
> in post-processing looks sharper than the f/5.6 image
> from the TC [smilie10]
>
> This is a nice side-effect of electronic magnification (vs. TCs):
> It gives you effectively a 1 stop larger aperture (f/2.8 vs. f/4.0)
> and thus the ability to use a shorter shutter time,
> which reduces shake and motion-blur [smile]
==========================[/QUOTE]


Та заради туй и още няколко подобни "четива" из мрежата, в другата тема казах, че явно телеконверторите не стават за нищо... а няколко човека казаха, че всъщност не било тъй.
За да се види кое как е (а аз лично нямам нищо против да не съм прав - още по-добре ако не съм прав, след като не съм пипал конвертори, а само съм гледал и чел за тях), трябват няколко детайлни, далечни снимки в пълен размер, за да се гледат детайли в 100% кропове "СЪС" и "БЕЗ" конвертор. Т.е. бих искал да видя няколко далечни кадъра, с детайли в пълен размер... 1:1. Толкоз ли не може някой, който има телеконвертор да излезе на терасата си и да снима да речем някое дърво в квартала около блока си с един обектив, после същото с телеконвертор. И да пусне кадрите в пълен размер, пък може и да е прекомпресиран jpg за да влезе например в ограниченията за големина на файла на imageshack.us. Няма да се загуби много от авторското право на дървото, ако се дадат пълните кадри, ако ви се свидят шедьоврите да ги давате в пълен размер.
От "пощенски марки" в 800x600 или подобни, изводи не могат да се вадят.
Колкото повече хора се отзоват, толкоз по-добре... за да се види с различни обективи и телеконвертори и различни условия, какво може да се очаква. Благодаря предварително. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: navy   
Дата:   29-09-08 18:04

Ами гледал съм доста детайлни кропове на 70-200/2.8 ВР и 1.7 телеконвертор и мога да ти кажа, че разликата в качеството е минимална, но конвертора е никонски [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: pmartinov   
Дата:   29-09-08 18:06

Ето още едно ревю по темата


2.


http://www.naturfotograf.com/lens_converter.html#top_page



Публикацията е редактирана (29-09-08 18:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: mitku   
Дата:   29-09-08 18:08

ОК. Но искам и аз да видя. Та някой ако има конвертор - да покаже няколко кадъра.[smilie5]
А и какво означава туй, че никонският конвертор не бил работел с нищо друго освен с f2.8 обективи? Ако си взема един никонски 1.4x или 1.7x телеконвертор и му закича "обикновен" 70-300VR, какво ще стане? [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: navy   
Дата:   29-09-08 18:12

За акво все пак ти е тоя конвертор?

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: photostoykov   
Дата:   29-09-08 18:13

Общо неписано правило е, че най-добре телеконвертора да е с фактор 1,4! Защо?
- най-малка загуба на рязкост по крайщата на кадъра;
- най-малка загуба на светлосила, само 1EV;
- телеконверторът да е произведен от фирмата производител на обектива;
- при кроп-сензорите, поради това, че работят с т.нар. "sweet point" на FF обективи може при необходимост да се използва телеконвертор с фактор 1,7.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: pmartinov   
Дата:   29-09-08 18:20

mitku

А и какво означава туй, че никонският конвертор не бил работел с нищо друго освен с f2.8 обективи? Ако си взема един никонски 1.4x или 1.7x телеконвертор и му закича "обикновен" 70-300VR, какво ще стане?



Работят си с всички обективи до f/4 [smilie24]


Ползвам и 1,4Х и 1,7Х на 70-200/2,8VR и 200-400/4VR и съм много доволен [smilie24]


На 70-300VR не може да се слага никонски конвертор (слагат сигми, тамрони или кенко след доработка на байонета-изпиляване )


Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: mitku   
Дата:   29-09-08 18:31

Е, значи не може... освен ако не съм дал няколко хилки преди туй за някакъв светлосилен дълъг обектив (което няма да стане). Т.е. - правилно съм решил, че тая работа с конверторите е безсмислена?

P.S. (edit) А защо не може да се сложи никонски конвертор на 70-300VR? Гледам, че в цитираният по-горе ЛИНК, пишат:
"... A protruding tab insid the bayonet mount prevents the TC14E from being attached to non-AFI/AFS lenses. This tab is easily removed to make the TC14E universally applicable..."



Публикацията е редактирана (29-09-08 18:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: kreten   
Дата:   29-09-08 18:38

80-200/2.8 af-s + 17 tc 100%кроп

http://vkarakashov.com/FF/DSC_0952-Edit.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: pmartinov   
Дата:   29-09-08 18:48

mitku

70-300VR e съзнателно ограничен за конвертори заради f/5,6 на 300мм


Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: pmartinov   
Дата:   29-09-08 20:25

Още по темата ...


Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: mitku   
Дата:   29-09-08 21:01

Мда... мерси за линка. Явно таз работа не е като оназ работа. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: ivodam   
Дата:   29-09-08 21:06

Артър Морис в книгите си за фотографиране на птици споделя, че 90% (!) от използването му на големите телеобективи (500 и 600) е с конвертори 1,4 и 2.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: mitku   
Дата:   29-09-08 21:08

Да де, но ПЪРВО трябва да си си взел подходящ светлосилен дълъг обектив, който струва "майка си и баща си"... мне - "мерси". [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: ivodam   
Дата:   29-09-08 21:14

mitku: То по принцип конверторите се съчетават добре със светлосилни обективи. А защо се цупиш и "мерси" и палци надолу - нали искаш да знаеш как стоят нещата в действителност, или какво?

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: mitku   
Дата:   29-09-08 21:15

Цупя се, че не стават за мен. [smile] Нямам ли право на лично мнение. [smilie3]
Иначе - да... исках да знам как стоят нещата - мерси за разясненията. [smilie24]



Публикацията е редактирана (29-09-08 21:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: IvoZafirov   
Дата:   29-09-08 21:25

Митку, ето пак малго нагледно за телеконверторите и то на бленда 5,6

400/5,6...

http://photo-zona.net/images/user8713/album2644/preview/1188066995_arpn7068_s500_400mm.jpg




400/5,6 +канонски 1,4х с покрити пинове за да работи автофокуса

http://photo-zona.net/images/user8713/album2644/preview/1188067172_jayj6723_s500f8_560mm.jpg



и 400/5,6 +1,4х +1,4х (и двата канонски) ръчен фокус

http://photo-zona.net/images/user8713/album2644/preview/1188067389_ixfi8607_s250f8_1250.jpg



Светлосилните обективи не го усещат конвертора ни на близо ни на далеч. С другите обаче не е така, с обектив на 5,6 на близо ще правиш брилянтни кадри, но надалеч губи качество

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: mitku   
Дата:   29-09-08 21:28

Е, защо да има такваз разлика в качеството тогаз и да не може да се снима с f5.6 обектив, пък ако ще и на ръчен фокус? Имам пред вид при "подходящи" светлинни условия, в които и f11 си е екстра.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: ivodam   
Дата:   29-09-08 21:33

mitku: И с обектив на 5,6 може да се снима с конвертор 1,4 със запазване на АФ, ако имаш тяло 1Д на Канон - то фокусира ефективно и при реална бленда 8.0. Иначе, както вика адаша - със залепени крайни пинове.

Ако те интересува лично мнение - конверторите на Сигма са много добри, може би най-добрите.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: mitku   
Дата:   29-09-08 21:42

Мда - изясни ми се, проблемът с фокусирането на по-тъмният обектив. [smilie24]
Но да приемем, че става дума за много добри светлинни условия и снимка с f11 и ръчен фокус... НЕ ми се изясни проблемът с качеството/остротата при тез условия и защо при същите условия и същото f11 и ръчно фокусиране, по-светлият (f4) обектив де не "страда", а по-тъмният (f5.6) да се скапва - защо? И то толкоз да се скапва, че нарочно да го направят физически да не може да се завинти на байонета на конвертора? [smilie11]



Публикацията е редактирана (29-09-08 21:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: haaho   
Дата:   30-09-08 02:09

За 1.4 конвертора на Оли казват, че подобрявал рязкостта на обектива [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: tantris   
Дата:   30-09-08 03:43

IvoZafirov , не знам защо отново пускаш тоя пример с жабата. Личи си, че е един единствен кадър с различен ресайз.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: IvoZafirov   
Дата:   30-09-08 11:33

Тантрис, пускам го отново щото оная тема се скапа, а тази е за конвертовите.

Един единствен кадър било така ли? Браво бе! Голям познавач си няма що!

Съжалявам много, но лъжата не ми е в кръвта.

Различен ресайз било....
[smilie23]


ПП: Все пак благодаря и за комплимента. Явно много добре се справям с конверторите хем и с обективи на 5,5



Публикацията е редактирана (30-09-08 11:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: IvoZafirov   
Дата:   30-09-08 11:41

Mitku, ето ти един пример с Тамронски конвертор. Но на мен лично не ми харесваше резултата и го продадох


http://212.36.3.59/site_pics/188/v_1190058729_FF.jpg




Това пък са далечни кадри с канонския конвертор. Рядко, но все пак вади и добри кадри, но това изклщчително зависи от перфектната светлина.


http://212.36.3.59/site_pics/118/v_1203431977_fLamingo.jpg




http://212.36.3.59/site_pics/177/o_1211304238_BPN.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Малко за телеконверторите.
Автор: ivodam   
Дата:   30-09-08 11:44

mitku: И на мен не ми е ясно защо, но е факт, който съм установил емпирично, че телеконверторите, на бленда 11, дават по-добри резултати със светлосилни обективи. Може би защото тези обективи по принцип са с по-прецизна изработка, не знам.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »