Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: tofo   
Дата:   28-11-07 09:00

Защото оная тема се затвори, имаше един спор, а не изяснихме точно кой за какво говори.

От форумската библия /нещо линковете[smilie2] /

http://markishky.hit.bg/Photo1.htm#dia

четем, че:

Фокусното разстояние е разстоянието от задната главна оптична равнина на фотообектива, до точката, в която се събира пречупената от него светлина.

Говоря за общо определение, а не за обозначението в/у обективите. Та в този аспект, може ли да се разглежда образното разстояние и като фокусно, тъй като отговаря на това условие. [shtrak]

 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: asahi   
Дата:   28-11-07 09:05

Линкът ти не работи заради #.
Маркишки ти разказва за фокусното растояние във фигура 2 и 3. Там лъчите, идващи от обекта, са узпоредни, т.е той е разположен в безкрайността.

Приеми този факт за да продължиш напред в науката. Иначе ще се въртиш около т.1.

После се запознай с формулите, които е цитирал Бобо. Това са основни зависимости, на които се крепи оптиката.
 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: tofo   
Дата:   28-11-07 09:07

Точно защото съм съгласен с формулите на Бобо.[shtrak]

Ред: На фиг 3 обекта Д на какво разстояние е и какви са лъчите ? Бобо е използвал и термина фокално разстояние, но изчаквам малце. [smilie3]



Публикацията е редактирана (28-11-07 09:25)
 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   28-11-07 09:35

Пич,
защо мислиш, че народа ще е дошъл тука ако не знае какво е фокусно разстояние?

Изобщо не намираш ли въпроса ти за малко обиден и неуместен?

Това е фотофорум все пак.

Не си ли изкласил 7-ми клас? Там в учебника по физика много точно са описали какво е фокусно р-е и как се получава [smilie23]

 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: itilien   
Дата:   28-11-07 09:54

A, това че хората са във форума съвсем не означавам, че знаят какво е фокусно разстояние. Както и множество други неща. Някои хора дори не подозират, че съществуват такива понятия.

А тофо очевидно се бори за титан на седмицата, защото като гледам отговаря едно към едно на описанието на асахи:

"Не е необходимо само да изтърсиш глупост. Трябва после тъпо и упорито да я защитаваш, да не приемаш доводи, оспорващи тезата ти, да увличаш и други съидейници, поддържащи същата тази глупост. "

Та тофо, не мога да разбера ти български четеш ли ? Барем физиката не е относителна като литературата, няма две определения за едно и също нещо.
 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: next_time   
Дата:   28-11-07 10:00

Да си тъп в повечето случаи не ти пречи, но почти винаги силно влияе на емоционалното равновесие на околните.

Направи една веселатема където показа колко ти е акълЯ.Вземи поспри.Ако всеки реши да ни покаже същото по няколко пъти ...... тъжна работа[smilie23]
 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: didesignbg   
Дата:   28-11-07 10:01

чакай и аз да дам своя принос за титаниЙзма, кажете за дълбочината на рязко изобразеното пространство, има ли някаква зависимост от формата или не?
 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: itilien   
Дата:   28-11-07 10:03

[smilie18]
тая тема вярно не се е обсъждала в близките седмици.
 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: didesignbg   
Дата:   28-11-07 10:06

тя отдавна не се е обсъждала, ама понеже викаш че физиката си е точна наука и аз принципно съм на същото мнение... ама мога да изчакам и до петък не ми е спешно[smilie5]
 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: behemoth   
Дата:   28-11-07 10:15

ДОФ vs Точка на разсейване vs Формат
е това ще е следвашата тема [smilie18]
Второ ниво ще е ДОФ и фокусно разтояние - формули и закони[smilie18]
 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: didesignbg   
Дата:   28-11-07 10:24

кръгче не беше ли? точките не знам дали се разсейват само за протокола де.
Circle of Confusion (COF)

Definition: "A group of photographers sitting around trying to understand Depth of Field".
 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: b0bb0   
Дата:   28-11-07 10:26

Фокалната равнина е равнината (в идеалния случай, щото много често това е някаква друга повърхнина, например сфера), в която се формира образът на обекта. В зависимост от разстоянието обект-леща се променя и разстоянието леща-фокална равнина. В тази равнина образът на обекта има някаква площ. Фокусна точка е образът на обект-точка. Най-често го свързваме с образът по осевата линия на лещата. Обикновено като казваме "колко е фокусът на обектива" разбираме "колко е разстоянието до фокалната равнина".

Не знам как точно е дефинирано на теория, но мисля, че е възприето "фокусно разстояние" да е разстоянието до фокалната равнина при обект в безкрайност.



Публикацията е редактирана (28-11-07 10:27)
 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: GenaDP   
Дата:   28-11-07 10:28

И за да всеем още малко смут в редиците на незнаещите - има два DOF-a:

Depth of Focus
Depth Of Field

[smilie19]
 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: nytrox   
Дата:   28-11-07 10:33

След прекрасното обяснение на asahi за уЗпоредните лъчи, аз просто не виждам какво мога да добавя...

ха ха ха [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: снежната.кралица   
Дата:   28-11-07 10:35

Много сте груби. Аз съм начинаеща във фотографията и също би ми било интересно да разбера. Би ли могъл някой от посветените да обясни, ако това не би го затруднило особено [smile]
 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: GenaDP   
Дата:   28-11-07 10:36

Да, ще ти обясня, гърлъбице. Четене му е майката. Но требе и акъл...
 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: matasel   
Дата:   28-11-07 10:37

Но и още за DOF:
degrees of freedom
Department of Finance
 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: снежната.кралица   
Дата:   28-11-07 10:39

Ами какво точно трябва да прочета?
 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: matasel   
Дата:   28-11-07 10:39

А също:
Date Of Filing
Dreams Of Freedom
 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: matasel   
Дата:   28-11-07 10:44

Ама ти не стига, че си снежна, не стига, че си кралица, не стига, че си се регистрирала току що, ами искаш и да четеш. Ама не може да питаш ей така просто без да постнеш поне една снимка в пълен ръст (може и да не е с успоредни лъчи[smile] [beer]
 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   28-11-07 10:45

снежната.кралица
Знаеш ли какво е фокус?
Фокусът е фокус, точно щото е фокус.
Да са ти обяснявали фокуса като отидеш на цирк? [smilie7]

 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: GenaDP   
Дата:   28-11-07 10:46

Автор: снежната.кралица
Дата: 28-11-07 10:39

Ами какво точно трябва да прочета?


Прочети как да си смениш боята - от русо на черно. После другото ще ти стане по-ясно...
 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: P_A_D_D_G   
Дата:   28-11-07 10:46

Дреме ми на фокусното растояние бих казал аз.

Като не можете да се разберете за дефиницията, земете си един обктив с променливо фокусно разстояние..[smilie5]
 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   28-11-07 10:48

Демек мултифокусен обектив [smilie7]
 Re: Що е фокусно разстояние ІІ
Автор: tofo   
Дата:   28-11-07 10:51

Че не се изразявам правилно се разбра. Ама тъпото е, че колкото повече се пъна - толкова по-зле става. Ама я да опитам пак, пък... [smilie5]

Цялата работа тръгна оттам, че в предишната тема употребих понятието фокусно разстояние имайки предвид образното такова, или както се е изразил /пак там/Бобо- задно фокално разстояние. И мислех да използвам в първия пост задно фок. р-е, но го нямаше в речника на Маркишки/да ни е жив и здрав/ Та пуснах темата, защото исках да покажа, че за изчисляването на блендата при поставен макропръстен образното разстояние се използва във формулата като фокусно такова. И пуснах с тази цел една елементарна задачка, за да питам изчислителя кое разстояние е ползвал за изчисляване на бленда и защо, ама вместо пет, запетайка, шест - получих мноого линкове да се образовам.
Аре най- сетне някой да каже, че е разбрал за какво говоря, че да не пускам нова тема, брееее...[smilie5] .


Уеуеее, докато композирам това ми оспамили темата



Публикацията е редактирана (28-11-07 15:50)
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

 Тази тема е затворена