Автор: Shtangich
Дата: 03-06-26 23:45
IShoot4Fun написа:
>
> Nikkor 50mm f/1.8G
>
> Nikkor 85mm f/1.8G
>
> Лично на мен 85мм ми допада повече.
>
> Ето и
>
> видео с примери на 50мм f/1.8 и 85мм
> f/1.8.
> Снимано е и с фулфрейм и с кроп
> (вашият случай).
> Снимали са на f/2.8, така че има
> възможност при отваряне до f/1.8 да
> се получи и повече дефокус от този,
> който се вижда на показаните
> примери.
>
> Shtangich написа:
> > Чудя се
> > между 18-105, 18-140, 55-200
>
> Тук по скоро въпросът може да се
> разгледа от гледна точка на това
> да се избере някакъв универсален
> обектив, отделно от портретния, за
> какъвто се пита.
>
> Ако трябва да избираме
> универсален обектив за обща
> употреба (като туристически
> например), това предполага, че 18-55
> ще се смени с 18-105 или 18-140. В такъв
> случай 55-200 отпада. 18-105 и 18-140 са
> еднакво добре оптически, но все
> пак с втория получаваш малко
> повечко зуум, а и е с метален
> байонет, докато 18-105 е с
> пластмасов.
>
> Има и 18-200, който като дължина
> покрива 18-55 + 55-200, но е много по-зле
> оптически в сравнение с 18-140.
>
>
> Публикацията е редактирана (03-06-26
> 22:09)
Благодаря за изчерпателния отговор! Изгледах видеото, определено 85мм е по-приятно. Относно блендата - рабрах. Всъщност основното ми притеснение е, че ако взема 55-200мм, постоянно ще съм с "грешния" обектив, спрямо ситуацията, в която се намирам и ще трябва често да ги сменям с 18-55мм.
От друга страна 18-140мм звучи като компромисен вариант, въпросът е дали диапазона от 140мм до 200мм понякога ще ми липсва. Затова търся и мнение от човек с опит. При видеокамерите няма такава драма + имаш servo zoom, но те са за друга работа и не са особено добра отправна точка.
|
|