Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Малко помощ за един Canon EOS R8
Автор: pipilica   
Дата:   10-05-26 03:39

Здравейте на всички,
Наскоро си взех нов апарат, стария даде фира, и така се сдобих с нов Canon EOS R8 с обектив RF 24-105mm F4-7.1 IS STM.
Четох по въпроса тук
https://cam.start.canon/bg/C013/manual/html/index.html
но срещам затруднение при фокусирането на на определен вид снимки.
Разбрах че ако блендата е повече от 18 по-лесно фокусира но тия зелени квадратчета дето показват къде фокусира си се разхождат където си искат, явно има някъв чалъм да са където аз искам. Четох и пробвах какво ли не и установих че за сега най-добре се справям на режим AV, четох и пробвах
https://cam.start.canon/bg/C013/manual/html/UG-04_Shooting-1_0190.html
и за AF и разните режими и ме заболя главата от четене.
Та ако може с няколко реда как да накарам тая машина да работи както аз искам а не както тя прецени.
Ето за такива снимки иде реч.
https://scontent.fsof5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/686055464_4431528900499982_3808055108666444389_...

https://scontent.fsof5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/686055464_4431528900499982_3808055108666444389_...
https://scontent.fsof5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/683722122_4431497270503145_9004049903182816179_...

https://scontent.fsof5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/686055464_4431528900499982_3808055108666444389_...
https://scontent.fsof5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/683722122_4431497270503145_9004049903182816179_...
https://scontent.fsof5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/679863879_4425342034452002_7730142269645388584_...



Отговори на това съобщение
 Re: Малко помощ за един Canon EOS R8
Автор: pipilica   
Дата:   10-05-26 03:46

Нещо се объркаха линковете
това е третата снимка
https://scontent.fsof5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/679863879_4425342034452002_7730142269645388584_...




Публикацията е редактирана (10-05-26 03:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко помощ за един Canon EOS R8
Автор: asahi   
Дата:   10-05-26 08:01

Започни от нещо по-просто - научи се да фокусираш с централна точка, след това разшири зоната, след това изследвай какво дава следващия режим. Вероятно си забелязал, че апаратът не чете мисли. Ще се наложи ти да четеш неговите и да мислиш като него.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко помощ за един Canon EOS R8
Автор: quazimodo   
Дата:   10-05-26 10:01

Не знам какво си чел, но най-лесно се започва с усвояване на фокусирането при Канон, когато изключиш всички "подобрители" - без разширени зони, без избор на обект и т.н. Вкарай си решетка 3х3 с диагонали и постави АФ по една точка - втората икона от ляво на дясно. След това, натискайки предварително бутона с квадратчетата - долния бутон от двата горе дясно, с джойстика можеш да си поставиш точката, където искаш. Успех!



Публикацията е редактирана (10-05-26 10:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко помощ за един Canon EOS R8
Автор: quazimodo   
Дата:   10-05-26 10:28

Нагледни материали [shtrak]


https://i.postimg.cc/DZL92q6H/DSC-1845-1.jpg




https://i.postimg.cc/PrR2RCz2/DSC-1846-1.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Малко помощ за един Canon EOS R8
Автор: ZENON   
Дата:   10-05-26 14:53

Леко в страни от основният въпрос, но "блендата е повече от 18" само с цел експеримент ли е, или така си решил да снимаш?

Отговори на това съобщение
 Re: Малко помощ за един Canon EOS R8
Автор: pipilica   
Дата:   10-05-26 15:57

Ами установих че на повече от 18 фокусира по-лесно и повече неща в кадър та за това така.
Благодаря за съвета да махна "подобрителите" изглежда по-лесно става.
С предишния Олимпус на макро режим само натискаш и снимки слънце, дори и от 40см до обекта, ся с тоя се мъчиме взаимно, но ще се справя с ваша помощ.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко помощ за един Canon EOS R8
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   10-05-26 18:51

Нормално е на бленда 18 и нагоре да има повече неща на фокус в кадъра, тъй като имаш по-голям DOF. При снимане на такива затворени бленди започва да оказва влияние дифракцията, при което цялото изображение става по-меко. Ако с тези стойности на бленда снимаш примерно улични светлини, ще се получи ефект на „звездни лъчи“ (starburst effect) около светлинните източници, като броят на лъчите зависи от броя на ламелите в обектива.



Публикацията е редактирана (10-05-26 18:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко помощ за един Canon EOS R8
Автор: quazimodo   
Дата:   10-05-26 21:03

pipilica написа:

> Ами установих че на повече от 18
> фокусира по-лесно и повече неща в
> кадър та за това така.
> Благодаря за съвета да махна
> "подобрителите" изглежда по-лесно
> става.
> С предишния Олимпус на макро режим
> само натискаш и снимки слънце,
> дори и от 40см до обекта, ся с тоя се
> мъчиме взаимно, но ще се справя с
> ваша помощ.

Камерата има и функция за снимане с изместване на фокуса, което може да използваш при подобни случаи, без да затваряш блендата до 18, което за китов обектив е безсмислено от гледна точка на качеството на картинката. Вероятно ще става по-бавно и ще ти трябва статив, но резултатите ще са доста по-добри - https://cam.start.canon/bg/C013/manual/html/UG-04_Shooting-1_0340.html
При добро желание можеш да прочетеш и това - https://photo-ebook.com/index.php/2020/05/09/dof/



Отговори на това съобщение
 Re: Малко помощ за един Canon EOS R8
Автор: pipilica   
Дата:   10-05-26 21:52

Благодаря за линковете, ще ги прочета и ако имам въпроси ще пиша пак.
по-късно мога да пусна и данни от снимката дето ги показва ACDSee, ако ще са от полза да ми дадете акъл. Статив знам че е по-добре но няма място а и непрекъснато се местя отделно че преди време стария падна щото ритнах статива, пък и гледах цени на някви настолни като за новия ама ся вече нямам бюджет за такива екстри, но предполагам ако става резбата от тоя дето имам мога да го приспособя със захващане към масата.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко помощ за един Canon EOS R8
Автор: pipilica   
Дата:   18-05-26 23:31

Много полезни неща прочетох във втория линк, пак да благодаря.
Почти задобрявам, започнах да регулирам блендата според това какво искам да снимам и кое да е на фокус. Соред мен на ръчно регулиране става по-добре от този автоматичен режим дето го има на главния избирач.
Абе като новите коли 1000 екстри но докато ги научиш, имам опит вече, ползваш само това което ти трябва.
Още нямам статив но за статив май и дистанционно ще ми трябва или да се мъча да ги конектвам с телефона, четох че можело. За некви идеи по въпроса ще съм благодарен.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »