Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: kn1gh7   
Дата:   03-01-23 10:58

Търся PC конфигурация за 4к видео обработка предпочитам да е от гр.София може и заинтересуван колега специализиран във видео монтажа естествено срещу нужното заплащане телефон за връзка 0885147726.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: georgioiv   
Дата:   03-01-23 12:16

Apple Mac M1, М1 макс, М1 про, M2 - всичко с тия чипове работи спокойно с 4к видео. Естествено - колкото по-професионално ще се занимавате - толкова повече рам. Аз имам най-слабия вариант - с М1 и 8 рам и не изпитвам никакви затруднения с 4к/60фпс 200мб файлове от Фуджи Т3 [smile]
Междудругото и iPad pro M1 - също си работи с тия файлове, без проблем, още повече че пуснаха вариант на ДаВинчи Резолв за Ipad...

За ПС започват едни сметки, едни карти, едни рамове, едни суми... не знам защо някой би си го причинил...

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: vinse   
Дата:   03-01-23 18:50

Каш пара трябва да излезне компа ? С или без монитор ?

Ето предложение среден клас
CPU: Amd R 5 7600X
MB: ASRock B650M PG (горе долу всяко дъно ще свърши работа)
VC: AMD RX 6650XT
RAM: 16GB DDR5 (ако има пари - 32GB)
PSU: 650 W
SSD: 2TB Samsung
HDD: WD Green колко може по голям капацитет

За монитор примерно Dell UltraSharp има го в различни размери

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: novi4ok   
Дата:   03-01-23 21:28

Много зависи какъв софтуер ще се използва. 4К може да се обработва с лекота на комп за 500лв 2-ра ръка, а може да не успееш и с нов комп за 5 бона. А ако вярваш на градските легенди за Епълските шитни - там и 10 бона може да не ти стигнат [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: georgioiv   
Дата:   03-01-23 21:33

novi4ok - писах конкретни параметри на компютър и файл. Кое точно не е верно ? Или епъл сме ползвали само на снимка, ма много добре ги знаеме [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: novi4ok   
Дата:   03-01-23 21:53

georgioiv - като вземеш 2 дипломи и няколко международни сертификата по монтаж, дадеш няколко години от живота си, за да го преподаваш на всезнайковци, на които само хардуер им се върти в сънищата и чукнеш 30 години стаж в няколко големи телевизии, може и да обърна внимание на коментара ти. [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: georgioiv   
Дата:   03-01-23 22:00

не знам дали забеляза, ма човека не писа че ще прави телевизия.. така че твоите коментари са нерелевантни.. :) Пази си дипломите и сертификатите за убийствено добрите ни "големи" телевизии :) А за зададения въпрос, маковете са най-доброто решение, особено за парите си :)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: novi4ok   
Дата:   03-01-23 22:11

"... маковете са най-доброто решение, особено за парите си..."
Бориш се за виц на годината или за виц на хилядолетието?
Момче, хардуерът е на последно място когато търсиш решение за видео монтаж. И с това безплатните уроци за лаици се изчерпват. За повече ще трябва да се запишеш поне на един курс. Няма безплатен обяд.

А авторът на темата ако има желание ще се замисли. И няма да се връзва на форумни "специалисти".


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: georgioiv   
Дата:   03-01-23 22:27

"Хардуерът е на последно място, когато търсиш решение за видео монтаж" Риъли ? :) за 4к хардуерът е без значение ??? Интересна теза :)

Хората, ако не си синхронизирал последните 10 години, са измислили Файнъл кът и Да Винчи Резолв.. За да направят монтажа, освен като наказание за прегрешение в предишни животи, малко по-приятен за работа и дори забавление..

Тия курсове де ги правиш, трябва да си сменяш фърмуера, за да са актуални към 2023 :)

Ама те разбирам де, имам един познат, де снима в една от "големите" телевизии, който още монтира на Сони Вегас, защото и е свикнал... И му се получава добре, щото го прави от поне двайсе години..

Имам новина за тебе - един малък мак еър, под кило, с М1 и файнъл кът могат да свършат 90% от работата за която ти си изгубил 30 години за да се учиш...

Казва се прогрес, сори..



Публикацията е редактирана (03-01-23 23:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: Synthy   
Дата:   04-01-23 08:28

@georgiev, къде се позиционира Premiere Pro, според теб?

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: kn1gh7   
Дата:   04-01-23 09:25

Преди години имах няколко монтажни станции с хардуер и софтуер на матрокс, авимастер и пинакъл но са доста морално остаряли и струваха много пари и не можеха да се качват на по мощни компютри. Като аз и екипът ми може да се похвалим че сме едни от първите в София който започнаха с монтажи от VHS и SVHS и последващото им прехвърляне на DVD! Не бих си закупил МАК поради много причини, а търся решението с конфигурация между 700лв. и 1200 лв. като ще разчитам на по мощен процесор и видео карта. Най вероятно ще продължа с юлит видео студио и давинчи,като предполагам че в нета има доста пиратски софтуер, ако ли не ще закупя такъв!

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: Mogila   
Дата:   04-01-23 09:58

Надявам се имаш в предвид между 700 и 1200 лева само за видео картата.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: vinse   
Дата:   04-01-23 10:20

1200лв не стигат за нищо. Толкова пари ти е дъно, процесор, рам и ssd. Видеото ти е поне 400-500лв и то втора ръка.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: kn1gh7   
Дата:   04-01-23 10:32

Неуточних, че тази ориентировъчна цена е за 2ра употреба.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: kn1gh7   
Дата:   04-01-23 10:40

Просто искам съвет за конфигурация фирма или човек който се занимава с това като подчертавам че може и 2ра употреба и предпочитам Гр. София.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: vinse   
Дата:   04-01-23 10:56

Проблема е че Втора ръка трудно се намира вече събрана конфигурация а да дебнеш на части е тегаво. Все пак ето ти примерна конфигурация - AMD R5 5600 (по-добре да е 5600x, но и 5600G да има пак е файда) 16GB рам, ако има пари 32GB е по-добре. Каквото и да е SSD, най добре да е 1TB. Видео AMD 5600XT. 4к монитор няма да може да се купи с този бюджет.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: asahi   
Дата:   04-01-23 12:30

Работна станция втора ръка може да се търси във фирмите за употребявани компютри и в ибей.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: georgioiv   
Дата:   04-01-23 13:47

Автор: Synthy
Дата: 04-01-23 08:28

@georgiev, къде се позиционира Premiere Pro, според теб?

Не ползвам Премиер про, макар че навремето се научих и на него да монтирам. КОйто си работи само на PC, вероятно го ползва, заедно с Автър Ефектс, но на мен ДаВинчи ми е много по-лесен за PC, и най-вече Файнъл кът още повече, в съчетание с Моушън за ефекти за Мак, като съотношение възможности, френдли интерфейс и цена за продукта + цена за хардуер ..

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: Synthy   
Дата:   04-01-23 13:50

@georgiev Тенкю! А как е като бързодействие спрямо да винчи? Аз от време на време монтирам с премиер, обаче като сложа adjustment слой и при рендер всичко отива към процесора (а той не е от най-силните в моята машинка). Иска ми се да се товари повече видео картата вместо процесора, обаче в този случай - не става.



Публикацията е редактирана (05-01-23 09:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: georgioiv   
Дата:   04-01-23 14:19

Synthy:

Ами аз затова минах на Мак, защото така и не можах да накарам PC-тата ми да се справят с елементарни обработки. На Асус РОГ с I7, външна карта и 32 РАМ и Самсунгско SSD, ДаВинчито ми често дропваше на средата на рендера... Трябваше или да сглобявам някакъв съвременен десктоп комбайн или да мина на Мак. Тогава взех 2016 Мак про с 16 RAM и сравнително леко си работеше с файлове 4к 30 фпс. Сега с М1 направо е песен, въобще не искам да поглеждам към PC..

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: TVProject   
Дата:   04-01-23 14:20

Понякога имам чувството, че тук е форум за писатели и философи.

Един редактирал, друг снимал, трети еди-какво-си, а никой нищо не качва - да видим, да посочи нещо като пример, настройки, техники, начин на обработка, решени проблеми, идеи за екперименти и т.н.
Виждам, че и колегата (като мен) се лута и чете безсмислени постове.
Само снимки на котенца, кученца и чат-пат някоя грозна, но за това пък разголена кака [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: fototo   
Дата:   04-01-23 14:37

Synthy
Ако работите с Adobe premiere и сте видео карта NVIDEA имате настройки за да работи смята с картата
NVIDIA имат 2 вида драйвери
виж и това
https://www.youtube.com/watch?v=DvkE-51LV4o

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: Synthy   
Дата:   04-01-23 14:49

НВидиа е, но куадро (настройките в нвидиа панел са си ОК). Ами принципно Премиер си ползва картата, обаче за unsharp mask примерно, използва процесора. Махна ли този слой, тогава рендера отива към куда ядрата. Подозирам, че просто тази функция не е направена да работи с видео картата. Което е тъпо, ама... Адоби са велики.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: novi4ok   
Дата:   05-01-23 03:59

georgioiv

Празната тенекия най-много дрънчи. А аз си загубих времето да те чета. Техническият прогрес е хубаво нещо, когато е съчетан с умствен. А когато не е, се нарича техно-онанизъм. От писанията ти съдя, че при теб случаят е такъв. Искрено те съжалявам.

Казва се регрес, сорри... [smilie8]



Публикацията е редактирана (05-01-23 05:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: georgioiv   
Дата:   05-01-23 07:07

novi4ok: по темата не си написал един полезен ред. Цялата информация от тебе е - аз съм голяма работа, 30 години с това се занимавам и който не ми вярва е глупак :)

Общи приказки, дето обработката на 4к не зависело от хардуера, но можело и с компютър за 500 лева, но можело и с компютър за 5000. И най-вече - с Apple под 10 хиляди не може нищо да се прави или с една дума - празни приказки.

Некомпетентен, невъзпитан, егоцентричен досадник, който е работил нещо си някъде си и си няма представа от съвременна техника. За сега това се разбира от текстовете ти. Ако решиш нещо да напишеш аргументирано и по-сериозно по темата, може и да си променя мнението и да бъдеш полезен на автора...

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: Synthy   
Дата:   05-01-23 09:11

Нов компютър за 1400лв (i3 12-то поколение, 32GB ram, nvme диск с 5GB/s четене/запис) към днешна дата се задъхва с 4К -> FullHD монтаж и това с видео карта на 10г. (куадро К4000). Ето това видео е експортнато за 8 часа (!!!) с въпросната конфигурация. Сорса даже не е 4к, 16ххр беше (3008 пиксела по дългата страна). Докато го редях и си играех да го направя гледаемо (не претендирам за добър резултат, направо си е лош, ама това е, аматьор съм - просто реален пример от преди седмица), беше леко неприятно поради слабият хардуер. особено след добавянето на UnsharpMask слоя, както по-горе писах - това уби всичко та се наложи да го изключа докато монтирам. Същото се случи и като добавих стабилизация на вече редактирен клип - на 1/8 резолюция (Full - изключено да се ползва) дропеше нечовешки докато го монтираш. Очаквам тези дни да пристигне едно леко застаряващо чудовище с 24GB видео памет и 3800 ядра, пък да видим то какво ще направи. Това е с Премиер Про 22 и това бяха моите 5ст. по темата за хардуера и 4К монтаж. Има и друго клипче, вече 4К към FullHD, там положението беше същото. 12 минути - експорт за 3-4 часа.


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: georgioiv   
Дата:   05-01-23 09:48

За сравнение и да подплатя моята теза - видео как най-евтиният Мак с М1 се справя с 4к Компютърът е същият като моят, базовият, най-слаб М1, който към момента се търгува под 1700 лв. Аз сега бих взел втората версия - Mac air с М2 и 16 RAM, за да имам запас от "мощност" и това ще е към 2500 - 3000 лв. Но, както се вижда на видеото, и както аз много пъти съм се убедил с моя - М1 с 8 RAM се справя чудесно също :)


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: ruil4o   
Дата:   05-01-23 10:27

И аз препоръчвам Mac с М1!!![cool]


@ Synthy, оправи си датата на заглавието: "2023-12-23 Ballet Christmas part 2"
И защо има някакво разкривяване и накланяне на образа? С какво е снимано?

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: lamerko   
Дата:   05-01-23 10:33

georgioiv този да си вземе една мишка поне, че няправо ме вбесява като го гледам... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: Synthy   
Дата:   05-01-23 10:44

Леле, верно съм написал 2023 [smilie18]
Снимано е с телефона. Това разкривяване е от неспособността ми (очевидно) да стабилизирам софтуерно образа. Стабилизацията на Премиер го направи това нещо. Трябва да го поразцъкам малко повече, да видя какво точно може тази хубава екстра [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: kita   
Дата:   05-01-23 10:54

Една сентенция и от мен, родила се във вечния спор "МАК или ПС":
- Ако имаш много свободни пари и много свободно време купи си ПС,
ако искаш да искараш много пари и нямаш свободно време купи си МАК!!!
Това е синтезирано през 30 годишня ми опит и с двете системи.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: stef7   
Дата:   05-01-23 11:26

За автора - Подобни питания има доста последните 1-2 години използвай търсенето.

Инак по принцип добре е човек да различава маркетинга и раздувките от реалността. Apple трябва да им се признае са много добри в маркетинга и раздувките. Не че продуктите им са лоши, много добри са даже.

Къде всъщност се намира М1 по отношение на различни PC конфигурации и видео карти се вижда ето тук:

https://www.youtube.com/watch?v=Q7LFWmBjhxM&t=919s


Което не означава че не може да се редактира 4К на М1. Може, само че една обикновена PC щайга със 6-8 ядрено CPU , 16Gb RAM и примерно RTX 3060 ще се справя доста по-добре, че и за по-малко пари. А подобна може да се спретне за около 1500-1600лв. В интерес на истината и 1650 Ti ще се справи но има някои обработки като шумоподтискане за които на PC се иска видео картата да има поне 8Гб РАМ.

Всъщност 4K могат да се редактират и на доста по-слабa машина използвайки едва два трика на редактиращите програми. Обяснявал съм го в теми преди. Но ако някой го мързи да чете защо аз трябва да си давам труда да го обяснявам по 2-3 пъти. [smile] То зависи и какво е това 4К но това е съвсем друга тема.


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: lamerko   
Дата:   05-01-23 11:41

stef7: от клипа, който се дал, се вижда, че М1 се позиционира на... страхотно място :)

Важното е да се уточни, че 9900-ката е Мак - има значение.
И жалко е да се види, как Леновото със 128 трейда (64 ядра) и две мастити видео карти, всяка от които с 48гб VRAM и струващи 14к за бройка, има малка преднина, а в някои тестове дори ГУБИ от М1-цата [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: kn1gh7   
Дата:   05-01-23 12:53

Stef7 търсих преди да пусна темата, но не успях да открия. До тук не получих някакъв конкретен адекватен отговор или предложение не става въпрос за търсене на светия грал нали и не сме открили първи топлата вода или бъркам нещо? Просто искам предложение или съвет за точна конфигурация, фирма или колега, като имаше няколко предложения разбира се, но не достатъчно обусновани и точни може би като изключим и варианта МАК просто не съм работил никога с него. А по отношение на въпроса ти има ли значение какво точно е 4кто дали на мп4, авсхд или друго и дали е 25п или 50п след като съответната програма би го отворила, нали пак е 4к формат.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: stef7   
Дата:   05-01-23 13:49

@kn1gh7

Виж какво и колко [smile] съм писал в тази тема само преди 2 месеца

Съвет за компютър за фото и видео обработка

Там има и конкретна конфигурация която може да ти спретне всяка фирма. Махни от тази конфигурация 2HDD и монитора и ще получиш компютър за около 1500-1600 лв. По-надолу вече е с компромиси и части втора употреба. 4К е много общо понятие зад форматите стоят различни кодеци.
И това съм го написал в темата отдолу, ти си работил видео, трябва да ти е ясно че там се иска доста четене и учене.


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: lamerko   
Дата:   05-01-23 13:51

kn1gh7: не си получил точни оферти, понеже всъщност не е ясно какво ти трябва. Хардуера се избира за конкретен софтуер и нужди.

- различния софтуер се интерира по различне начин към хардуера;
- един и същи процесор, забучен на различни дънни платки може да даде драматично различни резултати;
- един и същи процесор, забучен към едно и също дъно, управлявани от различни операционни системи, може да даде драматично различни резултати с един и същ сотуер;
- страхотен, евтин 10 годишен intel xeon с "професионална" nvidia quadro, на същите години, може да бъде "смазан" от ученически лаптоп за 800 лв, продаван до щандовете със зеленчуци. Нищо, че по спецификации изглежда много... професионално;
- 4К видео - да, има значение какво;
- една конфигурация далеч не е само процесор и видео. Огромно значение има как са интегрирани всички компоненти и тяхната съвместимост, набора от коректни драйвери, охлаждане, бързи портове, наличие на m2 nvme... Твърде много неща. Точно в това направление Ейпъл са "универсалното" решение, където тяхната затвопрена "екосистема" от компоненти, софтуер и периферия не позволява свободни китайски интерпретации;

И накрая - ако под "редакция" разбирате да накълцате, орежете, съедините няколко клипа в таймлайна, евентуално някой съвсем съмпъл ефект като фейд между преходите и експорт към тубата - общо взето няма голямо значение какво ще си вземете.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: stef7   
Дата:   05-01-23 14:00

@lamerko - М1 има хардуерно декодиране на някои по-специални видео кодеци, които до скоро другите видео карти в Windows света нямаха (HEVC H.265). Но вградените видео карти на последните 2 генерации Intel процесори (12та и 13та генерация) вече ги имат [smile] Така че ако се направи един тест с PC конфигурация с интелски процесор от 12то или 13то поколение и тази преднина на M1 ще се изпари. [smile] За декодирането се иска хардуерна поддръжка не много мощна видео карта.

Предимствата на М1 са в ниското енергопотребление, т.е. ако искаш машината ти да е лаптоп или просто една малка симпатична алуминиева кутийка [smile] Или просто харесваш Mac OS и тяхната екосистема. Но всяка среда и система си има предимства и недостатъци. Но това е доста извън темата. М1 са напълно адекватни за видео редактиране но с не много тежки обработки като шумоподтискане например. Но поне 16Gb RAM, защо съм обяснявал пак в други теми и няма да се повтарям [smile]



Публикацията е редактирана (05-01-23 14:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: georgioiv   
Дата:   05-01-23 14:57

stef7: Вече повече от година го скъсвам от работа, предимно снимки с лайтрум и фотошоп, и бридж за разглеждане. До сега за година един път се е шашнал, но не се рестартира, заради някакви файлове в бриджа, ма той бриджа си е хардкор.. Това SSD ако беше вярна оная теория, вече да се е съдрало, защото нали се сещаш колко стигат моите 8 рам за пакетната обработка в лайтрум.. Някой път практиката опровергава много теории [smilie5] А че може да умре на третата година... Че кой ще го държи три години [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: stef7   
Дата:   05-01-23 15:58

@georgioiv - Дали наистина го скъсваш от работа или само си мислиш че е така може да разбереш само ако погледнеш колко Tb (тера байта) си записал досега на SSDто.

Сваляш си DriveDX за Mac пускаш го и гледаш колко Tb си записал досега

https://binaryfruit.com/drivedx


https://www.reddit.com/r/mac/comments/qcoek6/tbw_written_110_tb_in_10_months_how_much_life/

Като ориентир ето TBW за среден клас SSDта

SSD Size TBW

256 GB 300
512 GB 600
1TB 1200

Мда ясно се вижда защо 8Gb RAM и 256Gb SSD е възможно най-лошата комбинация. Предполага се че Apple са си купили SSD тата от добър производител и тези параметри за малко по-добре. Реални тестове показват също че наистина на практика много SSDта издържат далеч отвъд заявените от производителя часове. Да се не надяваш обикновено е обратното.
Та може да получиш добра идея кога и дали SSDто има шанс да издъхне.

Macbook air на М2 според тестове които гледам тук и там се оказват по-зле от М1, щото Apple са решили да спестят някой долар и са сложили доста по-бавно SSD. Като се има предвид че при 8Gb RAM ползват SSDто вместо RAM когато се наложи не е за учудване защо Macbook air M1 се оказва на практика по-бърз он Macbook air М2 в почти всички по-тежки тестове. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: alext   
Дата:   05-01-23 18:52

ˆˆмежду другото освен, че е по- евтин това е и едно от другите предимствата на мак студио пред макбук про моделите, ссд не е заварено и може да се замени, така че ако умре няма да се хвърля целия компютър. И тези стойности не са само за рам swap, а всяко копи пейст на големи файлове взима от живота на ссд-то. Така, че за аеърите с по- малко памет и рам, ако ще се обработва видео, е хубаво от външно ссд през тъндърболт.



Публикацията е редактирана (05-01-23 18:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: stef7   
Дата:   05-01-23 19:31

Доколкото знам SSDто при Mac Studio е с нестандартен socket и размери. Така че ако не си го поръчаш оттам откъдето Apple го поръчват, няма как да го замениш защото такива не можеш да намериш в магазина. Т.е. на теория може, на практика не. Да не отиваме и в други детайли като това че открай време дори в интелските си машини Apple слагат защити и проверки не може да използваш който SSD си искаш, само някои определени ставаха.

Но не изключвам възможността някои предприемчиви китайчета да се опитат да го клонират. Ще видим. Ама ако си смениш SSDто гаранцията ти става Франция [smilie5] Аз не бих рискувал. Цялата философия на Apple е точно в противоположната посока. Да не говорим че както ти сам пишеш може да си закачиш външно SSD и да го ползваш за инсталация на програми и работа а основното да ти стои само за OS и swap ако се наложи. Това всъщност е най-смисленото решение за мен.



Публикацията е редактирана (05-01-23 19:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: kiten   
Дата:   05-01-23 21:00

[smilie18] Мале й.. къде заорахте и някои хора как се вълнуват и притесняват ссд -то им да не умре изведнъж[smilie6]
Рецептата за живот и дълголетие на ссд е проста, взимате си едно ссд Самсунг от серията ПРО, където самсуняците си дават 5 или 10 год. гаранция и безплатната програма samsung magician. Та тя се грижи за ссдто и показва какво му е цифровото здраве. Ако здравето му случайно се влоши има мигриращи програми за прехвърляне на всичко на друго ссд. Следващото е взимате си второ ссд и там указвате да е свапфайла, който най-вече съсипва и съкращава живота на ссд-то.;
Другият начин да ускорите машината е да вземите два еднакви ссд и да ги конфигурирате на райд 0 стрийп.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: georgioiv   
Дата:   05-01-23 22:07

stef 7 - DriveDx ми дава 98TB или 94% health. Значи ако за година и два месеца health на SSD ми е паднало с 6%, то за следващите 5 години ако работя със същото натоварване, трябва да падне до 64%. Имам значи достатъчно време [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: DVisulas   
Дата:   05-01-23 22:49

И аз да се включа, за да обощя някой неща без излишни приказки:

Зависи какви файлове ще обработваш. Препоръката за М1 е адекватна, защото поддържа хардуерно 4:2:2 10 Bit файлове - нещо което Ryzen дори най-нова генерация с Nvidia RTX карта не може да ти предложи.

Такъв декодер има в 12-та и 13-та генерация Intel процесори които имат вграден графичен ускорител. В този ред на масли е много важно да пропуснеш F и KF процесорите, понеже нямат вградено видео.

До скоро използвах лаптоп с RTX 3060 и Ryzen 9 5900HS, който се справяше повече от чудесно с 4К кадрите от Sony A7III, но в момента в който ъпгрейднах камерата и започнах да снимам в 10bit 4:2:2 H265 дори 1080p файловете ми съсипваха нервната система.

Сега използвам ностолен компютър с 12700K за момента САМО с вградената видео карта и мога спокойно да работя с въпросните файлове както в 1080p, така и в 4К резолюция.

Друг вариант, ако става дума за H265 10bit 4:2:2 е Intel ARC видео карта, която може да се комбинира с AMD процесор, че дори и да се използва в тандем с Nvidia карта, но тук вече става солено и бих го препоръчал, само ако вече имаш адекватен AMD процесор с NVidia карта и те мъчат само този тип файлове - добавяш ARC 380 за 300 лева и си решаваш главоболието.

Ако файловете са 8bit 4:2:0, можеш да минеш със значително по- стар хардуер, като например GTX 1660 и Ryzen 5600, което спокойно ще се побере в бюджета ти.

Едно уточнение за M1 маковете - описаното горе за здравето на SSD e изключитлено важен фактор, особено когато става дума за големи видео проекти. Едно е да обработиш 1000 снимки от сватба, друго е да обработиш 1+ТБ 4К видеа от същото събитие.
Вече стеф е описал предвидения живот в терабайти на едно SSD - колкото е по- голямо, толкова е по- голям обема на информацията която може да запише в живота си, за това е хубаво да не се избира базова конфигурация, но много по- важно е, да не се избира базовата RAM от 8GB за такъв тип работа, поради следните причини:
1. Когато свърши RAM паметта, мака започва да използва част от SSD-то като RAM памет. На пръв поглед това може да не изглежда като такъв проблем, особено ако да кажем не ти стигат 500МB, но тези 500 мегабайта, се зареждат и трият стотици пъти по време на работа защото все пак става дума за RAM или иначе казано Random Access Memory. При големи проекти и особено ако използваш няколко програми докато обработваш (както аз обичам да държа по 10 таба отворени в хром) може да убиеш SSD-то си само с RAM Swap, въпреки, че реално не си записал въпросните 300TB под формата на файлове върху SSD-то си.
2. Ако избереш 16GB RAM и тя ти е достатъчна за работа, елиминирайки Memory Swap функциалността, можеш просто да си вземеш един външен SSD диск от който да работиш, за да не рискуваш здравето на базовото SSD.
3. Третата точка е съкупност от първите две - ако не ти стига RAM паметта, дори да си избрал по-голямо SSD, което от своя страна е с по-голям живот, рано или късно ще умре, независимо колко файла си запазил и изтрил през живота му, но ако RAM паметта ти е достатъчна, шанса да спасиш SSD-то е налице и е повече от голям, дори да си избрал базовите 256 GB.


Надявам се, да съм го обяснил на разбиераем език и лека обработка!

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: georgioiv   
Дата:   05-01-23 23:02

DVisulas : Тъкмо написах по-горе, че съм с най-слабата конфигурация, М1 с 256/8 и за година и два месеца нонстоп натоварване - видео и снимки, без външно SSD, health на ssd ми е паднал с 6% Което означава, поне на теория, че мога още поне 10 години да го съсипвам от гърч, преди да си отиде SSD

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: GenaDP   
Дата:   05-01-23 23:46

Ако имаш много свободни пари и много свободно време купи си ПС, ако искаш да искараш много пари и нямаш свободно време купи си МАК!!!

Ако искаш да не си прост като писалия това - купи си буквар най-първо, компютър - чак след като научиш правописа... [smilie5]



Публикацията е редактирана (05-01-23 23:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: Mogila   
Дата:   06-01-23 10:17

Автор: kita
Дата: 05-01-23 10:54

Една сентенция и от мен, родила се във вечния спор "МАК или ПС":
- Ако имаш много свободни пари и много свободно време купи си ПС,
ако искаш да искараш много пари и нямаш свободно време купи си МАК!!!
Това е синтезирано през 30 годишня ми опит и с двете системи.



Ако това си го писал на 4 ракии- разбирам те.
Булгар много обича да се излага публично.

Светът и техниката се развиват. Нещата се променят. Много хора в България са останали за съжаление в 90те.



Публикацията е редактирана (06-01-23 10:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: kita   
Дата:   06-01-23 15:26

Хераклит (500г. пр. н.е.) го е казал по-кратко и точно: Panta rei
С М1 чипа маковете имат преднина от няколко години!
Само комплексарите са си същите - саркастични и злобни...



Публикацията е редактирана (06-01-23 15:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: DVisulas   
Дата:   07-01-23 10:38

Освен тези "6%" си написали че до момента е на 98TB, като за базовото 256GB SSD по данни на производителя очаквания живот е 300TB или един вид вече си на 1/3. Другото което се опитах да кажа, е че според видео проектите е съвсем възможно да се работи с по-големи файлове и с доста повече РАМ памет в сравнение с обработката на снимки в лайтруум, което си дал за пример.

Тук за съжаление не мога да дам пример с използването на RAM при М1, но често съм стигал до 30GB RAM използвани при работа с премър на компютър, което отново поради Swap функцията ще ускори деградирането на SSD. При положение, че Unified паметта се използва не само за RAM, но и за VRAM, по- скоро съм скептичен че 8GB ще са достатъчни.

Държа да уточня, че М1 маковете са хубави машини, но просто за подобен тип работа винаги ще бъде по- добре да не се взима конфигурация с базовата RAM. Както вече обясних, базовото SSD, може да изкара десетки пъти повече, ако RAM паметта е достатъчна.

Изключително е важно да се знае тази информация, особено когато се има в предвид, че въпросните SSD-та са запоени за дъното и ремонта си иска умения, които съответно не се предлагат в близкия сервиз (най-вероятно) и струват пари.. Накрая и не на последно място - защото този компютър най- вероятно ти вади хляба, гониш краен срок за проект, а компютъра стои един месец в сервиза..

Защо гледам TWB (Terrabytes Written) стойностите, а не % които показва въпросния софтуер? Защото TWB е базирано на реални тестове от производителя на съответните чипове, а софтуера реално гадае, или използва данни като деградация на скорост за четене/писане.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: kiten   
Дата:   07-01-23 21:36

DVisulas покажи линк на такъв компютър на който ссд-е запоено за дъното?
Имаш на в предвид интелското "Optane", но и то не е запоено. На пръв поглед, те приличат на SSD-та, но в действителност представляват буферни памети. Тази технология на Интел позволява РС-та с механични хард дискове да работят със скоростта на SSD-та.
Ето полезно четиво до образоване-
https://bg.if-koubou.com/articles/how-to/what-is-the-m-2-expansion-slot-and-how-can-i-use-it.html

Освен това ссд-та биват с памет SLC, MLC, TLC, QLC. Има и хибридни SSHD
В крайна сметка всичко опира за колко пари! [beer] Честито на именниците.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: asahi   
Дата:   07-01-23 21:47

Превод от японски на арабски.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: DVisulas   
Дата:   08-01-23 17:55

написа:

> DVisulas покажи линк на такъв компютър
> на който ссд-е запоено за дъното?


Говоря за М1 Маковете, не за PC-тата

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: Konstantinov   
Дата:   08-01-23 23:10

Да използвам темата, телефоните и апаратите снимат на 8к. При мен на компютъра ми от 2014 се губи синхронизацията на звукът и образът.Някаква конфигурация до 5х дали ще ми свърши работа, примерно такава, за гледане на 8к?
AMD Ryzen 9 7950X 16-Cores (Up to 5.7GHz, 64MB, 170W, AM5)
32GB DDR5 6000Mhz
2 TB SSD М.2 PCIe (2280)
Nvidia GeForce GTX 1660 TI 6GB GDDR6

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: kiten   
Дата:   10-01-23 00:18

Какъв ти е старият компютър, че ти се губи синхронизацията? Понякога това се получава и от конфликт на драйвери, недостатъчна рам от преконвертирането и от самият плеер или обработващата програма и непочистен компютър от останали стари файлове .

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: asahi   
Дата:   10-01-23 01:24

Минимални препоръки за 8к:
HDMI 2.1 or DisplayPort 1.4 support on the display device and GPU.
Ultra High Speed HDMI cable.
GPU: Intel 7th Generation Core i7 (Kaby Lake) with HD (UHD) Graphics 630, or NVIDIA Geforce GTX 1000 series or above.

Можеш да сравниш текущата си конфигурация с горното и да направиш изводите. При мен, например, Intel 11th Generation Core i5 Iris спокойно се справя с 8к възпроизвеждане.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: Konstantinov   
Дата:   10-01-23 02:28

Благодаря ,ще пробвам на лаптопа на жена ми той е с такъв процесор и7 11 и видео 1650.По принцип снимам максимум на 4к със сони а6500 и на моя компютър се възпроизвежда.С файлове от телефони самсунг нещата не се получиха добре ,не съм погледнал настройките, ще превключвам на хд формат,ако пак снимам.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: TVProject   
Дата:   10-01-23 07:05

В тази тема получих комплекс за малоценност – всички снимат на 4К, че дори и на 8К, и работят с някакви супер компютри.

Нещо за Холивуд ли снимате?

4К или 8К аматьорско видео на сватба с продължителност 5 часа - О, Боже, мечтая си да изгледам нещо подобно!



Публикацията е редактирана (10-01-23 07:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: ilfot   
Дата:   10-01-23 10:06

[smilie3] TVProject
4К или 8К аматьорско видео на сватба с продължителност 5 часа - О, Боже, мечтая си да изгледам нещо подобно!


има и 7-8 часа няма проблем[beer]
това не е София Бургас Варна
по другите е така нормално.....[smile]
и всичко се качва в тубата



Публикацията е редактирана (10-01-23 10:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: asahi   
Дата:   10-01-23 13:49

Горката Туба.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: DVisulas   
Дата:   18-01-23 18:46

@TVProject

Понякога клиента си го иска.. За мен повече от час - час и половина филм е най- голямата простотия, но уви съм правил фим три часа и четиридесет минути само и само да угодя на клиента! Филми предавам в 1080p, дори да ги снимам в 4К с цел кропване и повечко детайли. Студиото с което снимам в момента им обещава 4К филми - при което аз им казах - "Да, добре!" и вече 12-13 филма си им давам във FHD без даже да разберат.. :D

Та.. да.. за мен е малоумно, за теб също.. но когато булката ти се обади и каже "Гледах филма, но искам това, това и това да е цялото иии още поне 1-2часа танци да има във филма", плюеш 5 змии и гущера, че си се мъчил да правиш монтаж, който е приятен за гледане на един дъх и правиш четири часа съчинение разсъждение с разтягане на локуми..



Публикацията е редактирана (18-01-23 20:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: mmjm   
Дата:   18-01-23 19:13


DVisulas, като клиент съм напълно съгласен с теб. Филмът от моята сватба преди 23 г. е почти 3 часа - 180мин VHS касетка (добре, че не са 2) и съм я гледал цялата 2 пъти, страшно уморително, доскучава въобще в един момент убива цялата емоция, към която ти се иска да се върнеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: stef7   
Дата:   19-01-23 08:24

Apple изкараха нова стока. За любителите на Mac OS и любителско до полу професионално видео / фото редактиране под тази операционна система, Mac Mini с М2 Pro чипа в базисна конфигурация от 16Gb RAM и 512Gb SSD диск за 1300$ (1300 Евро ще е при нас) е много добра оферта. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: DVisulas   
Дата:   20-01-23 14:02

@stef7

За жалост е 3200 лева или иначе казано 1600 евра.. иначе заглеждам точно тази конфигурация ^^

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: stef7   
Дата:   20-01-23 15:16

Трябва да се почака малко да тръгнат каналите за сив внос. И с М1 беше и все още е така.


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: asahi   
Дата:   20-01-23 15:31

Сив, сив, колко да е сив? Два пъти по-евтино скоро няма да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: localhost   
Дата:   20-01-23 16:16

Няма ли за Европа/България edu store - за студенти, ученици, учители?

Тука гледам цените са доста добри - https://www.apple.com/au_edu_5000447/shop/buy-mac/mac-mini

Топ конфигурацията 16RАМ/512SSD с 16 core GPU излиза около 2200 лева.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: stef7   
Дата:   27-01-23 10:22

@asahi - Два пъти по-евтино определено няма да стане но 300 Евро не са за пренебрегване при положение че се запазва 1г гаранция към Apple и може да се доплати за още гаранция. Apple не са за хора които търсят нещо по на сметка, това мисля е ясно на всички. Apple са за хора които си търсят комфорта и са готови да платят за този комфорт. Както и за хора с естетически поглед към операционната система. [smile] Не случайно вече повече от 20 години са масово предпочитани от хора занимаващи се с дизайн, фотография, видео и т.н.

И като стана въпрос за избора на SSD в apple продуктите - проблема е реален, не го подценявайте !

These MacBooks DIED from SSD Failure & How To Prevent It


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: Mogila   
Дата:   27-01-23 10:49

По-нагоре друг специалист каза, че PC са за хора с много свободни пари... ти пък казваш обратното. Вече се объркваме в хвалебствията...

п.с. докато пиша това се наслаждавам на скромното ми делче XPS, което ъпгрейднах миналата седмица с 1гб м2 ссд и 32гб рам.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: hotsnail   
Дата:   27-01-23 15:11

localhost не знам как е в Австралия ама да гледаш цени за други региони с някакви отстъпки за специални класове клиенти в тоя регион.... Примерно в САЩ обявяват цените без данък А в Европа е задължително да се обявяват с ДДС. Миналата пролет например в САЩ нетно накрая цените бяха по-високи....ама по сайтове ако гледаш бяха малко надолу. Сега е обратното за много неща, щото вдигнаха цените яко в Евро пък в долари не са......

В Епъл в щатите има купища варианти за отстъпки - ако работиш еди къде си и ти дават отстъпка, пише го на сайта, чак като поръчваш и кажеш, че си от еди къде си....


В България вероятно дистрибуторите сигурно също дават отстъпки в разни случаи. Не знам как са организирани. Може би да се пита....


ПП Лично мнение, но MacOS графично е много по-грозна от windows 11. Просто Майкрософт си модернизираха дизайна и графично изглежда много много по-добре.



Публикацията е редактирана (27-01-23 15:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: localhost   
Дата:   27-01-23 15:36

Киро, просто питах дали няма такива отстъпки за БГ и дадох пример какви.

Тука има още една тайна - т.нар. price match. Ако намериш по-евтино и в наличност ти го дават на тая цена.
Преди 2 год за щерката взехме M1 Air и отидох в Apple магазина, показах един друг дето е с 10% отстъпка и ми го дадоха на нея цена.

Така че, ако има мерак за ябълки да си намери от някъде намаления и да скача.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: hotsnail   
Дата:   27-01-23 17:08

100 лева има тук отстъпка

ПП Прочие нали сте наясно, че на епъл има в общи линии има 10 игри на кръст от тип пасианс. Всички игри, дето си заслужават за за Интел и АМД процесори и Windows, но повечето работят и под Linux? Това го пиша, щото щерката е студент, ама не иска Мак [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: alext   
Дата:   27-01-23 21:24

///hotsnail
Прочие нали сте наясно, че на епъл има в общи линии има 10 игри на кръст от тип пасианс. Всички игри, дето си заслужават за за Интел и АМД процесори и Windows, но повечето работят и под Linux? Това го пиша, щото щерката е студент, ама не иска Мак [smilie18]///

Попринцип е така, но ако цъкаш нещо от ден на пладне има варинти почти всичко да тръгне прилично на епъл силикон, лично съм пробвал CS, Fifa 2022 и Crysis 3. Ако си запален геймър е ясно, че не е това системата.

Между другото трябва да се внимава с базовите М2 Про 512гб конфигурации. Тепърва излизат тестовете и се оказва, че са сложили от по бавните ссд чипове и на тях и за някои задачи М1- ците се справят по- бързо. Отделно понеже са вдигнали честотата на ядрата и ватовете, за да докарат 15-20% повече пърформанс от същата архитектура М2 ките достигат термалния лимит на малките шасита тип 14 инча и Мак мини по- бързо.

тест М2 Pro
тест М2 Мах



Публикацията е редактирана (27-01-23 21:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: stef7   
Дата:   28-01-23 09:22

@Mogila - Напротив казвам същото, 6 реда не са много текст за четене. [smile] Специално за теб повтарям:

Apple не са за хора които търсят нещо по на сметка, това мисля е ясно на всички. Apple са за хора които си търсят комфорта и са готови да платят за този комфорт.

Останалото са мои лични наблюдения, но ако гледате видео в Youtube за Photoshop обработка или видео обработка на английски обърнете внимание на каква OS работи лектора.

Текущо за работа и лично ползване съм 90% Windows и само 10% Mac OS / iOS, което не пречи обективно да оценям предимствата и недостатъците на едната и другата система.

@hotsnail - Моя опит с Windows 11 е точно противоположен на твоя - поредния полуфабрикат от MS. Откак се помнят MS копират от Apple, ама в Windows 11 и това не са направили както трябва. Има едно две неща които направо ме нервират. Слава богу на работа сме на Windows 10, а за лични цели се връщам на Windows 10. Недосготвени манджи не са ми по вкуса.

@alext - вярно, това пък са циганиите на Apple които дразнят. Не стига че орязаха възможността за upgrade на SSDто и паметта за да карат клиентите да плащат 8-10 пъти по-високи цени за същите, ами сега се циганят като пробутват нисък клас SSDта. Разликата в цената които Apple плащат на производителя са едни 15-30$ по-малко. Когато счетоводителите почнат да вземат връх над инжинерите и дизайнерите при проектирането на продукти става страшно. След Стив Джобс, Apple не правят изключение уви.

Само да напомня те бяха тези които наложиха масовото използване на IPS екрани в лаптопите. Години и години ни пробутваха TNS екрани, само някои лаптопи от висок клас в някои модификации имаха IPS. Заради същите тези счетоводителски 15-30$ по-малко, които производителя на лаптопи плаща на производителя на екрани. Така че дори и да не ползвате Apple трябва да сме им благодарни че много подобрения в лаптопите и UI (user interface) в Windows дължим на тях.

Но като стане дума за пари и те правят понякога същите цигании. Друг пример е butterfly типа клавиатури за лаптопи която се оказа абсолютен провал и слава богу най-накрая ги махнаха, орязването на портовете при лаптопите които също сега се връщат обратно и т.н.

Но това вече е една много дълга тема и далеч от основната, така че спирам дотук [smile]



Публикацията е редактирана (28-01-23 09:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: cvetanov95   
Дата:   28-01-23 23:58

Приемете моите извинения. Но защо когато някой, който явно е минал и преминал, врял и кипял и т.н. да не разтягаме локуми, хора с голям опит, като новичок, вместо да черпим от него, ние го линчуваме?! Това само в български форум можеш да го видиш :D

По темата. От толкова изписани неща не успях да видя автора с какви програми обработва. Аз работя с филмора 11. Далеч не е професионална. Но на мен ми върши работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: asahi   
Дата:   29-01-23 01:30

Taзи Филмора има много приятен сайт. Най-важното е, че директно отговаря каква минимална конфигурация се препоръчва:

Supported OS : Windows 11/Windows 10/Windows 8.1/Windows 7 (64 bit OS).
Processor : Intel i3 or better multicore processor, 2GHz or above.
(Intel 6th Gen or newer CPU recommended for HD and 4K Videos).
RAM : 8 GB RAM (16 GB required for HD and 4K videos).
Graphics : Intel HD Graphics 5000 or later; NVIDIA GeForce GTX 700 or later; AMD Radeon R5 or later.
2 GB vRAM (4GB required for HD and 4K videos).
Disk : At least 10GB free hard-disk space for installation (SSD-Solid State Disk recommended for editing HD and 4K videos).

Intel I3 6th Gen е пуснат през Q3'15


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: Han_Solo   
Дата:   05-02-23 08:31

Изчетох с интерес, и на места с усмивка темата и имам предложение - когато се говори за обработка не е ли добре да се споменава освен резолюцията и кодека с който е записвано/експортнато... че оттам уравнението доста се променя.
Ако е примерно това?

Format : ProRes
Format profile : 4444 XQ
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 1 327 Mb/s
Width : 3 840 pixels
Height : 2 160 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 24.000 FPS
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:4:4
Writing library : Arnold & Richter Cine Technik

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: Mogila   
Дата:   05-02-23 09:09

Уравнението се променя ако експертите, препоръчващи макове за по 1500 евро, бяха прочели че бюджетът е 700 до 1200 лева.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: Han_Solo   
Дата:   05-02-23 12:47

То се започва от това какъв ти е материала - освен резолюция трябва и кодек, компресия...
А ако е raw video?

Никъде не видях тези неща в уравнението [smilie3]
След това може да се спори за подходящия хардуер и софтуер

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: kiten   
Дата:   05-02-23 15:49

Уравнението е уравнение на Мечо Пух: "Колкото повече, толкова в повече"!

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: stef7   
Дата:   06-02-23 00:54

@Han_Solo - Ти как мислиш, дали някой който пита какво евтинджос PC да си вземе за обработка на видео има камера или външен рекордер дето вади ProRes 4444 XQ ?


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: Han_Solo   
Дата:   06-02-23 08:40

Виждал съм да снимат цигански сватби със Сони F5... Не се поинтересувах точно с какъв кодек пишат, така че всичко е възможно - виждал съм всякакви извращения



Публикацията е редактирана (06-02-23 08:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: stef7   
Дата:   06-02-23 10:21

@Han_Solo
Първо примера ти е тотално нереалистичен - единствената камера за която зная че снима ProRes 4444 е Arri Alexa, може би има и други. Но в ценовия диапазон под 10000$ не съм срещал. ProRes 422 HQ да, но не и ProRes 4444. В този формат е практически безсмислено да се снима, при положение че има вече компресиран RAW, като ProRes RAW, Blackmagic RAW или Canon RAW Lite. Canon примерно добавиха update с RAW Lite на 5R защото в началния вариант 8К RAW е просто брутален като обем и никой не го ползва.

Второ всеки който си купува камера дори от класа на Canon 5R, който има един от най-обемните и трудни за обработка RAW видео формати при това в 8K предполагам може да отдели едни 2К лева за компютър. Да не говорим че камерата е само приблизително 1/3 до 1/2 от вложението, имаш след това обективи, куп допълнителни акесесоари, качествени микрофони за аудио, ND филтри, осветление, стабилизация, медия/карти и т.н.

Сони F5 е доста стар модел вече, намира се евтино и снима само 2К при в h264 компресия на форматите на Сони, нищо особено.

И не на последно място, когато някой задава неадекватен въпрос не може да очаква да получи адекватен отговор. В случая отговорите са даже много адекватни.


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: kiten   
Дата:   06-02-23 18:04

Най-добре ще е темата да се затвори!
В първият пост човека пита нещо срещу заплащане вероятно търси PС възможно е и да търси втора употреба а не мак, макинтош и разни нагризани ябълки пише го във вторият му пост. Та питащия скача направо от VHS и SVHS - 460 и 640 линии и двд направо на 3840 или на панасоника резолюцията 4096 а вече има и 8К
[smilie11] Та на човека първо ще му трябва 4к монитор за да си види работата.
Han_Solo и аз съм виждал при циганските видеокамерджии какви ли не тарикатлъци и накрая 5-6 часа сватба сюнет нишан и други техни адети записани 16 гб.сд карта на супер лонг MP4 компресия. И накрая публикуват в тубата с реклама отначало за 4к а качеството им 720 реда. Ако ги попиташ какво е RAW или ProRes и защо сватбата се снима на 30 а не на 24.000 FPS какво ще ти отговорят?
[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: Han_Solo   
Дата:   07-02-23 11:08

stef7 написа:

> @Han_Solo
> Първо примера ти е тотално
> нереалистичен - единствената
> камера за която зная че снима ProRes
> 4444 е Arri Alexa, може би има и други.
----------------------------------------------

По принцип има - Ред Раптор да кажем... Урсите също имат Prorez XQ, 444... въпреки че в новата им 12К не ги виждам в спецификациите

Но мисълта ми беше, че UHD или 4К от телефон или безогледалка записан в 264/265 е едно, а и там зависи от много фактори... а това го нямаше в уравнението.
После се тръгна да се дават съвети за хардуер без да се знаят тези неща, а твоите постове бяха едни от тези, които вкарваха здрав разум в темата [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: jeff   
Дата:   08-02-23 11:44

"4к видео обработка" и "конфигурация между 700лв. и 1200 лв" [smilie5] [smilie5] [smilie5]

ако си намалиш причините за "Не бих си закупил МАК поради много причини"
може да дадеш на някой ГУРУ да ти сетне едно ПС дето може да буутва и МАКОС - казва се ХАНИНГТОШ. Кеф ти МАК кеф ти ПС.

Та за тия пари може и да стане ХЕМ ДА НЕ ЦЕПИ на 4к на МАКОСа хем да си цъкаш и на ПС като искаш.

Айде с здраве и успех [beer]

kn1gh7 написа:

> Преди години имах няколко
> монтажни станции с хардуер и
> софтуер на матрокс, авимастер и
> пинакъл но са доста морално
> остаряли и струваха много пари и
> не можеха да се качват на по мощни
> компютри. Като аз и екипът ми може
> да се похвалим че сме едни от
> първите в София който започнаха с
> монтажи от VHS и SVHS и последващото
> им прехвърляне на DVD! Не бих си
> закупил МАК поради много причини,
> а търся решението с конфигурация
> между 700лв. и 1200 лв. като ще
> разчитам на по мощен процесор и
> видео карта. Най вероятно ще
> продължа с юлит видео студио и
> давинчи,като предполагам че в нета
> има доста пиратски софтуер, ако ли
> не ще закупя такъв!

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: uri64   
Дата:   08-02-23 15:40

> едно ПС дето може да буутва и
> МАКОС - казва се ХАНИНГТОШ.

Мда, баш така се казва. [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от PC за 4к видео обработка
Автор: jeff   
Дата:   08-02-23 15:54

е па като няма какво да каже по темата... та се намери да коментира правописа ми [smilie5] [smilie5] [smilie5]

БЛАГОДАРЯ корекцио... Hackintosh

написа:

> > едно ПС дето може да буутва и
> > МАКОС - казва се ХАНИНГТОШ.
>
> Мда, баш така се казва. [smilie18] [smilie18]
> [smilie18]
>



Публикацията е редактирана (08-02-23 15:59)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »