Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: adorable   
Дата:   04-11-22 15:16

Здравейте.

Попаднаха ми няколко лентови фотоапаратчета.
Един зенит 11 - чисто нов и два ФЕД-а (ФЕД 2 и ФЕД 4 (чисто нов)).

На фед-2 има малки точици със светлосин цвят. Това е по металното покритие отгоре.
А черното покритие (отзад и отпред) на места е станало кафеникаво.
Също така има мръсотия по външната част на обектива. Главно по гривните за фокуса и блендата.
Лещите са чисти, защото има един жълт филтър завит на обектива и капаче. За какво е тоя жълт филтар отпред?

С какво мога да го почистя малко, без да повредя покритието?
Как да разбера дали всичко работи? До сега не съм използвал такъв фотоапарат, но ми е любопитно. [cool]
Не смея да го отворя, защото не знам дали няма филм вътре.
Мога ли да разбера, без да отварям фотоапарата?

Ако успея да го почистя и всичко му работи, бих искал да поснимам с него.

Кой е най-евтиният и лесен начин за проявяване на филм вкъщи?
Предполатам, че черно-бял филм ще се проявява по-лесно.
Какво е нужно за да се прояви в домашни условия. Май съм мяркал някакви комплекти из амазона за ръчно домашно проявяване без да се налага да имам някава сложна лаборатория.
Знам, че тоя процес не е лесен и вероятно ще е трудно за начинаещ, но ми е интересно.

Някой, ако може да сподели опит... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: Synthy   
Дата:   04-11-22 15:25

най-евтино е да дадеш филма на калински да го прояви.
За да провериш дали има филм в апаратите - отиваш в банята на тъмно, само по усет отваряш и внимателно опипваш за филм. Ако няма - палиш лампата и разглеждаш. Ако има - затваряш внимателно и превърташ, после пак на тъмно вадиш и при калински. За почистване - пробвай със спирт (но не по лещите!!). Жълтият филтър служи за да направи по-контрастно небето (най-общо казано) при черно-бялата фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: adorable   
Дата:   04-11-22 15:35

Благодаря за съветите...

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: dekov   
Дата:   04-11-22 15:39

Донесете ги, ще Ви консултирам.


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: TVProject   
Дата:   04-11-22 18:02

За проявяване на черно-бяла лента ти трябват корекс доза, проявител, фиксаж и тъмна стая с вода (напр. банята).

На много тъмно място навиваш лентата в корекс дозата и я затваряш стабилно, палиш осветлението и наливаш проявителя, чакаш посочените минути, промиваш с вода, наливаш фиксажа, пак чакаш, промиваш с вода и си готов. Упътванията за проявителя и фиксажа може да ги има на етикетите, но може и да ги няма.
Все пак виж и някой видеоклип, как се прави.

Добре е водата да е дестилирана, ама чак пък толкова : -)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   04-11-22 18:09

Най-лесно ще провериш дали има филм вътре като опиташ да завъртиш ръчката за обратно пренавиване. Ако се върти свободно, апаратът е празен.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: Boce   
Дата:   04-11-22 18:56

Здрасти ако си в София ще ти проявя черно/белите филми ,почти всяка седмица "джуркам" няма да е проблем за мен па ще почерпиш бира ![beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: adorable   
Дата:   05-11-22 06:17

Благодаря на всички за съветите.
С удоволствие бих се отбил да пием по бира с някои от вас или да си побъбрим за фотография.
Неприятното е, че живея далеч от София. Иначе ми е ясно, че там се случват нещата.
Нищо де, ще използвам куриер, ако се наложи.

Искам да опитам да поснимам на филм заради тръпката. Ясно ми е, че най-вероятно няма да ми се получат нещата от първия път... [smilie5]. Макар, че съм намислил да използвам някои помощни средства за меренено... Поне в началото... Да не е чак толкоз голям риска... [smilie18]

Иначе, аз си имам филмово хубаво тяло с електроника, което си мери и си тегли, и всичко само си прави... Ама не е същото.
Пък от скоро си имам и дигитално даже. Че май дигиталното ме завлече натам към филма. То с него - лесна работа... Връткаш, натискаш туй бутонче, онуй бутонче, това меню, онова меню и докато се завъртя - 1000 снимки на картата... [smilie10]
И се усещам как прекалявам... Може би трябва ди си сложа карта един гигабайт. Да не може чак толкоз... [shtrak]

Ще заръчам отнякъде един филм да видя какво ще стане...



Публикацията е редактирана (05-11-22 06:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: adorable   
Дата:   05-11-22 07:11

Преди час отидох в коридора (защото там е най-тъмно).
Свалих капака и се оказа, че фотолента вътре има... [smilie5]
Малко грубиянско го направих, но какво да се прави...

За мой късмет обаче, лентата е прибрана в кутийката... Или е чисто нова и е прибран края навътре, или просто е изснимана... Което е по-вероятно... [smile]

На лентата пише:

36 black and white prints
135-36
ISOPAN 125 ISO,
AGFA-GEVAERT
Leverkusen 1

Може да има някакви шедьоври вътре... На някои мега, гига, супер, дупер известен български фотограф.... И да променя историята на българската фотография завинаги.... [shtrak] Само времето ще покаже...

Пробвах да видя щрака ли, щрака... Пердето е здраво и видимо работи нормално.
Няма как да съм сигурен дали скоростите са точни... Но мисля съвсем скоро да опитам...

Междувременно се сетих, че имам останали цветни негативи от канонската ми система. До преди година бяха в хладилник, после май в един шкаф съм ги набутал.... Не вярвам нещо да им има... [smilie5]

И се сещате какво ми идва наум, нали? [smilie5]

Докато поръчам черно-бял филм.... [shtrak]

Отивам да снимам.... [beer]



Публикацията е редактирана (05-11-22 10:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   05-11-22 09:01

Тия с изтекъл срок на годност ги експонирай на 2/3 до 1/2 от оригиналната чувствителност[beer]

П.П. С кой от апаратите ще се пробваш? Едно време любимец ми беше ФЕД-2 и след него Зорки-4К[cool]



Публикацията е редактирана (05-11-22 09:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: adorable   
Дата:   05-11-22 10:59

С фед 2! Другия фед не е при мен сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: lamerko   
Дата:   05-11-22 12:19

Няма нов Фед. Зенит също май спряха преди десетина години (новото му производство). За старите да не говорим. Дори и да не е били снимано с тях, времето е кофти фактор за тази техника. Добре е някой да ги преслуша (буквално) за коректност на скоростите, за изпускане на светлина - само реален тест ще покаже за съжаление.

Жълтия филтър е основен при черно-бялата фотография, навън, обикновено при слънчево време - ефекта му е подобен на поляризационните филтри - увеличава контраста и подчертава някой детайли, най-сиолно изразено при облаците в небето. При цветни филми и на закрито, трябва да се махне.

Почистването обикновено налага и разглобяване. Освен външната мръсотия, има и засъхнала смазка вътре, може да има налепи/гъби полещите и т.н. Отвън може да се мине с изопропилов спирт - той много добре разтваря мазнините, извлича влагата, а самия той не оставя следи, както и не е (много) отровен. Само внимавай с "тапицерията", осбено на Фед - разлепят се лесно.

Най-лесната проверка дали бачка, е да видиш дали транспортния механизъм се задейства, проверка на всички скорости на око - отваряш капака, насочваш срещу лампа и натискаш спусъка про всички скорости и гледаш дали няма видима аномалия/засичане. Реално тестване може да стане с "прослушване" - най-елементарно с телефон. Има приложение за тест, теглиш си го, слагаш телефона до камерата, задействаш прилоцението и натискаш спусъка. Телефона ще запише с микрофона си запис на затвора, а приложението ще сметне времето от отаряне до затваряне.

За проявяване в домашни условия - а 1-2 филма не си заслужава. Но все пак, кефа си е кеф... ще ти са нужни доза за проявяване, химикали, термометър и часовник. За първото можеш да провериш тук в базара (май имаше по 30-на лева) - наскоро ПОДАРИХ две, които не ми трябваха, но за съжаление повечето цепят стотинката на две. За химикали - има готови комплекти - на прах (дълготрайни) или течни. За течни ако НЕ са нови - не ти препоръчвам. За тези на прах - излизат стари прахови на добра цена по борсите.
Във Фотосинтезис има раздел за химия, но рядко има нещо налично. Все пак в момента има ЕДНОКРАТНИ готови разтвори - срещо 13 лева (6.50 проявител и 6.50 фиксаж) имаш всичко необходимо за два филма 135/36. Разбира се, за по-големи количества не е изгодно. За проявител мога и аз да ти забъркам нещо, но фиксаж ще трябва сам да си осигуриш.
Оства и варианта за поръчка от Германия - там химия, дози и всякаква апаратура, филми - бол. Доставката обаче оскъпява, освен ако стойността не надвиши определена сума - за тази цел във Фейсбук има организация за общи поръчки и така доставката до България идва безплатно.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: asahi   
Дата:   05-11-22 13:01

Aко ще търсиш тръпка работѝ с филми в срок и проявявай с оригинални разтвори. Във филмовата фотография като се каже тъмно се разбира максимално тъмно. Хич нищо никъде да не свети и нищо да не се вижда.

Не е грях ако започнеш с цветен филм, който все още може някъде да се прояви и изкопира. В това също има тръпка.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: hose   
Дата:   06-11-22 11:36

C41 има още машинно в София - при Деков и до Съдебната

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   06-11-22 13:16

hose написа:

> C41 има още машинно в София - при
> Деков и до Съдебната

Само на две места[smilie11] А къде си проявяват филмите всички ломографи? Или другите студия са просто приемни пунктове?

П.П. Личното ми мнение е, че снимането на цветен филм е още по-излишно губене на време и средства от снимането на Ч/Б.

П.П.2. В началото на деведесетте години се търсеха разни евтини икони. Тогава правехме една комбинация от цветна снимка, парче дъска и много лак за дърво. Крайният резултат доста прилично наподобяваше емайл и се радваше на що годе добро търсене[smilie5][smilie5][smilie5]



Публикацията е редактирана (06-11-22 13:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: lamerko   
Дата:   06-11-22 13:58

За едни е губене на време и средства, за други - безценно изживяване. На много места проявявт както черно-бели, така и цветни по C41. За съжаление процесите E-6 и ECN-2 общо взето са достъпни само в домашна обстановка, но не са толкова страшни, колкото изглежда. Аз сам си готвя хинияза за ECN-2, идва доста по-евтино и ми е достъпна по всяко удобно за мен време. За E-6 имам 1-2 липсващи химикала, но ще ги набавя и тях скоро време. Особено, след като Кодак възстановиха Ektachrome - вече си си правя сметките откъде да си взема една кутия :)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   06-11-22 18:36

Значи чакаме новоизпечения лентаджия, автор на темата, да сподели безценните изживявания от вчера до днес включително[smilie5][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: Boce   
Дата:   06-11-22 18:54

Само не разбирам защо го иронизирате човека ,когато съм проявил първият си филм половината от вас са си играли в пясъка или са били в проект !! Що се гъбаркате с човека има желание прави нещо ! Не е като да снимате с безогледалката и веднага да гледате снимката !! Оставете го на мира аз вчера и днес съм проявил 5 филма !! И ще си ги копирам когато си искам !! Е аман от "разбирачи" !! Вие сте като онзи виц"Вие що си биете негрите" Ако иска ще снима и с картонена кутия ,ако иска ще слуша и плочи на 78 оборота ,ако иска и Лада ще кара .................. не помагате само пречите ! Мозъци ......[shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   06-11-22 20:29

Boce написа:

> ... ,когато съм
> проявил първият си филм
> половината от вас са си играли в
> пясъка или са били в проект !

Само да не излезе накрая обратното[smilie18][smilie18][smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: Boce   
Дата:   06-11-22 20:39

Много ли си оригинален ??? В "Халите" на вторият етаж пазарувал ли си ??


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: Boce   
Дата:   06-11-22 20:50

Автор: quazimodo
Дата: 06-11-22 20:29

Boce написа:

> ... ,когато съм
> проявил първият си филм
> половината от вас са си играли в
> пясъка или са били в проект !

Само да не излезе накрая обратното[smilie18][smilie18][smilie18][beer] ЩО ТИ тогава с какво си се занимавал ????????????????

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: Boce   
Дата:   06-11-22 21:16

Автор: quazimodo
Дата: 06-11-22 20:29

Boce написа:

> ... ,когато съм
> проявил първият си филм
> половината от вас са си играли в
> пясъка или са били в проект !

Само да не излезе накрая обратното[smilie18][smilie18][smilie18][beer] А дали ми дреме че си от "Дековите "

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: Boce   
Дата:   06-11-22 21:43

Много обичам некой да ми дава акъл !!! Половината некадърници да ми се надуват, чели, недоучили

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   06-11-22 21:51

Boce написа:

> Много обичам некой да ми дава
> акъл !!! Половината некадърници
> да ми се надуват, чели, недоучили

Пич, да не си пропуснал вземането на някое важно за душевното ти здраве хапче[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: asahi   
Дата:   06-11-22 22:04

Предлагам да излезете на терасата и да поразгледате звездите на хладно.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: Boce   
Дата:   06-11-22 22:44

Некадърници ....................[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: Boce   
Дата:   06-11-22 22:45

А да ми поразгледате 6 ПО 6 манифактурата

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: hose   
Дата:   06-11-22 23:19

Само на две места[smilie11] А къде си проявяват филмите всички ломографи? Или другите студия са просто приемни пунктове?
- някои препращат към тях, други проявяват ръчно

Аз сам си готвя хинияза за ECN-2, идва доста по-евтино и ми е достъпна по всяко удобно за мен време.
- това добре, а саждите?

аз лично миналата година тествах тези и съм впечатлен като цяло - https://silbersalz35.com
препоръчвам, по-чист скан не съм получавал никога от лаб, едниствено към т.н. preset-и които добавят имам забележка, но можеш и сам после да си ги сканираш, имам някъде тестове на различните резултати, на мен лично ми беше мерак да пробвам Bleach Bypass, не ми оправдва очакванията, но това зависи от много фактори


и да... не си пиете хапчетата и тая тема осрахте...



Публикацията е редактирана (06-11-22 23:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: pliska   
Дата:   07-11-22 11:22

hose написа: - C41 има още машинно в София - при Деков и до Съдебната [smilie18][smilie18]

Да,само където има още едно.И се казва Фото Гърбачев-София.Там проявяват и сканират само за 1 (един) час. Намира се срещу Националната Опера.



Публикацията е редактирана (07-11-22 12:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   07-11-22 11:29

написа:

> ... Аз сам си готвя хинияза за ECN-2, идва
> доста по-евтино и ми е достъпна по
> всяко удобно за мен време.
> - това добре, а саждите?

Някъде прочетох, че махането на саждите ставало с една супена лъжица сода за хляб и един литър топла вода.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   07-11-22 11:31

https://studioc41.net/2021/07/18/ecn-2-processing-everything-you-need-to-know/



Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: lamerko   
Дата:   07-11-22 12:03

Има десекти студия, които обработват филми. Не са само две. Има и доста хора, които извършват услуги в домашни условия. Като цяло, все още не е трудно да се намери място, където да ти обработят филма по C-41. За ECN-2 лабовете ще ви откажат крос процес - не, че няма да се получи, но алкалните разтвори (цветния проявител е алкален) ще размекнат покритието на ремжет (реактивната струя, саждите) и фрагменти от нея ше попаднат в реактивите и самата техника. По същество, ремжет на Кодак представлява графитен слой, докато аналога при Фужи е просто боя, която фактически оцветява разтвора, но е безобидна и не променя никакви характеристики. Но Фужи спряха своите кино филми за съжаление и останаха само Кодак.
Премахването на слоя може да изглежда страшно, но всъщност не е. Много хора минават тънкажно - просто сипват две супени лъжици сода бикарбонат за размекване в предваритена баня и мият. Това е ефиксно, но само до някъде - фрагменти остават и трябва накрая да се мине с механично почистване. Не е кой-знае какъв проблем, просто трябва да се внимава с емулсията. Аз лично използвам формулата, предоставена в част 7 от Кодак - това е максимално офикасно и на практика свалям целия слой още на предварителната баня и не ми се налага ръчно да минавам накрая. Ползвам и оригиналните формули, предоставени от Кодак за останалите неща. Някои химикали не бяха лесни, като например CD3, но който търси - нямира. В моя случай - дадох поръчка към завод за производство и сега имам килограми от него [smilie18]

част 7

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   07-11-22 12:54

Да задам един тъп въпрос, понеже от 10-тина години не съм пипвал филм, камо ли лабораторни химикали - поради каква причина ползвате кинофилми вместо нормални фотофилми?


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: lamerko   
Дата:   07-11-22 13:39

Може би най-генерализирания отговор е цената. Например, аз си набавям ролка от 122 метра цветен филм за 204 паунда с доставка в UK (в следващия работен ден). Доставка до България излиза по-малко от 10 лева. Или всичко - около 470 лева. От тази ролка се получават около 72 филма 36-40 кадъра или около 6.52 лв / 3.34 евро на филм. Същия този филм, преопакован от CineStill и с предварително премахнат RemJet струва 17.30 ЕВРО (34.52 лв) без доставка от Германия. Пак ще наблегна - говорим за същия този филм, който те вадят от същите кутии, които аз купувам :)

Има и други причини. Първо, кино филма е създаден за процес с по-нисък контраст - точно този ECN-2. Резултата е доста впечатляващ. Друга причина - самия RemJet - този слой се слага не без причина. Всъщност причините са две - едната е да предпази филма от надраскване при бързото придвижване в процеса на снимане - слоя е много здрав и неподатлив на надрасквания. Това мен като цяло не ме бърка, но втората причина е, че този слой е антихалационен. Това дава много подобрения на цветовото предаване, понеже поглъща светлината и няма отражения. Това е професионален филм, не за масовки или разни ломографски експерименти. С черно-белия филм нещата са същите - качеството е на професионално ниво и колкото и странно да изглежда - цената му е дори още по-висока от тази на цветните. Да не говорим колко трудно може човек да се вреди за такъв - бях горд, като успях да закача една 122 метрова ролка [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: asahi   
Дата:   07-11-22 15:00

Сметката излиза. Тези 72 филма за колко време ти стигат?

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   07-11-22 17:09

asahi написа:

> Сметката излиза...

Mда, след като погледнах цените в синтезиса и аз стигнах до този фундаментален извод[smilie5][beer]



Публикацията е редактирана (07-11-22 17:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: hose   
Дата:   07-11-22 17:20

pliska - аз не съм изброявал всички ателиета, само тези които със сигурност знам, че още имат машинно C41, иначе на Мадрид също проявяват, както и при Трейман, и черно бяло и Е6... но повечето минаха на йобо
в тази връзка каква е цената на Раковска?

quazimodo - дълга тема защо, който каквото харесва и обича... кинолентата има легендарна динамика, ако обърнеш внимание на сайта там препоръчват да преекспонираш с 1 стъпка, и реално няма да разбереш, отделно има нюанси в цвят, контраст... много неща, но това което често се пропуска от фотографите е, че в киното никога не се оставя така "чисто" изображението - винаги минава през цветни корекции, та реално за това кинолентата е толкова "отворена", за да имаш вариации после, аз лично си оставам фен най-вече на диапозитива - миналата година паралелно снимах и с Vision 3 и Ektachorme и честно казано резултата на диапозитива ми харесва повече, обърнете внимание и че те самите на сайта добавят цветни профили, създадени от тях самите, за крайното изображение което получаваш, суровия негатив е мноооооого различен, после си го преснимах сам, 3 вида снимки имам от един и същи кадър - техен с профил, техен суров и мой пресниман с D850

lamerko - не знаех, че е имало разлика между слоевете на фуджи и кодак, но да - механично трябва да се избърсва, което най-лесно става след проявката, но трябва да се внимава... повечето тук го минават на C41, който е близък, но все пак различен от ECN2... тези германция са също доста по-скъпи, но реално ако си там цената е напълно ОК - защото включва всичко, до скан-а, но оттук ми излезе към 130-150 лв. една лента, като повече от 50% бяха доставки напред назад... за да ти върнат обратно негатива също доплащаш... DHL тук ми поискаха 80 лв. за най-най-евтината пратка натам (!!!!), та го пратих с обикновена поща [smilie18] финансово е абсурдно нерентабилно, но скановете бяха наистина страхотни, не знам какво ползват, снощи като отворих сайта да го постна тук видях, че вече имат дори 14К скан (????), пращат ти обработен от тях JPG както и lossless jp2, някакъв вариант на суров файл, предлагат вече и проявяване на фото филми, дори Kodak Ektachrome, но пак по ECN2, което честно казано не виждам смисъл - реално става обратен крос и получаваш негатив - важно уточнение [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: lamerko   
Дата:   07-11-22 18:51

asahi: относително - зависи дали кръстосвам на някъде или си седя вкъщи :)

hose: позитивен слайд като Ektachrome може да се кръстоса по негативен процес като ECN-2 или C-41 (няма RemJet - може да бъде пуснат директно в минилаба), но първо това е един МНОГО скъп филм - повече от два пъти по-скъп от Kodak Vision3 и второ - този филм няма цветна маска, която коригира цветовете при негативните филми. След време ще тествам (когато се сдобия с ролка Ektachrome 100D), но очаквам да има едно изместване на цветовете, което трудно или никак няма да може да бъде компенсирано. Подобно нещо предполагам ще се получи и при обраното кръстосване - негативен филм с маска обърнат по E-6 процес - скоро ще имам пълен комплект химикали по него и ще тествам [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: hose   
Дата:   08-11-22 01:32

ох и аз пиша глупости... "обратен крос" - това реално си е точно крос - диапозитив като негатив, само че не с C41, а ECN2... да, винаги избива в цвят, аз съм го правил няколко пъти и не виждам никакъв смисъл... най-често избива в зеленикаво-синкаво, виждал съм и в лилавникаво-магенда някакво такова... тези предполагам коригират после с цветните корекции в скан-а, за да получат що годе нормални резултати, и аз съм го правил някога

виж обратното не знам някой да пуска, не съм убеден че ще излезе нещо... знам ли

иначе да - диапозитива вече е на космични цени за подобни експерименти, а и неговата сила е съвсем друга

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: CDman   
Дата:   08-11-22 08:08

Като живял и снимал по време на "филмовата ера" (първите цифраци се появиха когато бях на 30) не мога да схвана идеята да снимаш на филм.
Цената не я коментирам - дето има един лаф" Кеф цена няма"[smilie3] , но все пак:

1. Търсиш читав фотоапарат.
2. Търсиш читав филм.
3. Търсиш читаво фото-студио, което да ти го прояви качествено и съответно да го сканира.

И след всичко това получаваш ДЖИПЕГ ??[smilie11]

Не ви убеждавам да не го правите - ваша работа [beer] , ама се получава "защо трябва да е лесно, като може да е трудно".[smilie8]

п.п. Пазарувал съм от втория етаж на Халите, купувал съм и плочи от последния етаж на ЦУМ, ако на някой това му е важно. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: leitz   
Дата:   08-11-22 09:31

"И след всичко това получаваш ДЖИПЕГ ??[smilie11]"

И какво му е на ДЖИПЕГ'а ?


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: asahi   
Дата:   08-11-22 09:50

Джипегът е като готовия хляб. Можеш да го нарежеш, да го наръсиш с шарена сол, да препечеш филийка. Ако ти трябват тези неща хлябът е идеален.

Брашното е друга суровина - от него можеш да направиш много видове хляб, че и други неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: hose   
Дата:   08-11-22 10:34


Kodak


само не знам какво се замеряте с Халите - та това си беше скоро, има няма 20 години [smilie18]
виж последния етаж на ЦУМ и аз го помня, зяпах уокмените тогава [smilie5] но и най-вече първия след промените, където имаше фото магазин, но всичко ми се струваше космично като цени... заплатите на нашите тогава бяха 10-15 долара

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   08-11-22 10:55

Яаа, май само аз съм пазарувал от всичките възможни места, включително подземния етаж на магазин "София" и "Млад техник". А пък първия филм проявих във фотокръжока в Двореца на пионерите. Мдаа, беше доста отдавна[smilie18][smilie18][smilie18][beer]

П.П. Преди малко установих, че ми се мотае един Ролей 80 Ретро / 120. Тия дни може да го ръгна в универсалния любител и да го похабя в името на доброто старо време, мерейки с модерния светломер-смартфон [smilie5] [cool]



Публикацията е редактирана (08-11-22 11:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: CDman   
Дата:   08-11-22 11:15

Така и Дедо знае.[smilie3]

Що не пуцаш на "М" с цифрака ползвайки данните от светломера на Зенит-а, а ? [smilie5]

Ей тФа е Фисш пилотаШ [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   08-11-22 11:19

При Зенита карам със Sunny 16 Rule [smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   08-11-22 11:39

П.П. За да не кажеш, че си измислям [smilie5][smilie18][beer]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-11/1667900158_dsc_2946.jpg



П.П. "Картинката" е част от кутийката на цветно филмче Коника. И такива имаше едно време[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: lamerko   
Дата:   08-11-22 11:52

Мда. И на ORWO имаше подобни :)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   08-11-22 12:15

Не съвсем. На ОРВО-то беше част от упътването.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-11/1667902353_dsc_2948.jpg



П.П. В едно от мазетата трябва да имам и едно кафяво шишенце MH - 28 [smilie5] Mисля и него да го тествам на Ретрото [smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   08-11-22 12:32

И диапозитивни филми съм виждал на живо, но тогава се търсеше хубав спомен а не измислени "творчески" процеси[smilie18][beer]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-11/1667903405_dsc_2949.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: CDman   
Дата:   08-11-22 13:34

тогава се търсеше хубав спомен а не измислени "творчески" процеси


Точно.[smilie24]

И на никой не му идваше на ум да си снима порцията в ресторанта [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: hose   
Дата:   09-11-22 00:07

Фотографията винаги е имала много лица, едно от съвременните е комуникация

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: mihalo   
Дата:   09-11-22 02:57

Виртуалната кръчма е много забавна! Някои от хубавите ѝ неща са, че всеки сам си осигурява предпочитаното питие, а физическата разправа е сведена до само цифров код. От нашата маса поздрави за всички онези, които не гледат пакети от данни чрез интернет върху дигитален (не аналогов) монитор!

Разбира се, шгувам се! [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: TVProject   
Дата:   09-11-22 06:48

Виждам, че тук е станал масов бой без мое участие. Така не може!

За се включа и аз в мелето, ще допълня, че съвременните технологии и модерните фотоапарати направиха така, че всеки да се чувства велик фотограф, макар че повечето снимки, които виждам са… абе твърде много фотографи и малко санитари, ако трябва да перифразирам част от една песен [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   09-11-22 09:32

написа:

> Виждам, че тук е станал масов бой
> без мое участие. Така не може!
>
> За се включа и аз в мелето, ще
> допълня, че съвременните
> технологии и модерните
> фотоапарати направиха така, че
> всеки да се чувства велик
> фотограф, макар че повечето
> снимки, които виждам са… абе
> твърде много фотографи и малко
> санитари, ако трябва да
> перифразирам част от една песен
> [cool]


Добре, че не става дума за художници[smilie18][smilie18][smilie18]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »