Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: hansto   
Дата:   11-10-22 17:59

@офтопик, по-евтино от старо Сони е старо Фуджи :)
Сега без майтап, за фуджи съм виждал най-много преходници от различните системи.
Преди на дслр пробвах ако не се лъжа точно 44-2 и имах проблем с фокусирането по спомен нямаше безкрайност, стигаше до няколко метра само.

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: lamerko   
Дата:   11-10-22 18:54

Джъмбо: тук не говорим за оптика, а за "антикваристика". Закачаш го на някой Фед и ставаш модерен :)

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: petronix   
Дата:   11-10-22 19:40

За такъв тип стари ръчно фокусни обективи най-добре се ориентирай към Pentax система. Вземаш един преходник М42 към К байонет и си свиркаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: dimsan1990   
Дата:   11-10-22 22:13

Искам обектив с възможно най завинтено буке, така да го наречем и към това съм се насочил. Не съм го купил защото искам да знам преди да съм го купил с какво се сблъсквам и какво да очаквам преди да вложа пари в него. Ако има по добра алтернатива моля посочете я.

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: dimsan1990   
Дата:   11-10-22 22:14

До колкото знам, колкото е по стар хелиоса толкова е по добър, по новите имат дефекти като уфт при заден елемент(просто пример)

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: dimsan1990   
Дата:   11-10-22 22:17

Човека след теб споменава че обектива е правен за СЛР, кой е прав и кой е крив?

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: igor100   
Дата:   11-10-22 22:43

"До колкото знам, колкото е по стар хелиоса толкова е по добър, по новите имат дефекти като уфт при заден елемент(просто пример)"

МисУиш ли???

твърде странно съждение от някого натрапено и на другите, които явно вЕрват!
По същата логика ... един апарат от 1950 г е по-добър от този от 2020 ли ???

Вади си изводи сам:
Разделителна способност на Хелиоси:

Разрешающая способность по ТУ (центр/край):
Гелиос-44 — 35/14 линий/мм
Гелиос-44-2 — 38/20 линий/мм
Гелиос-44-7 — 36/17 линий/мм
Гелиос-44М- — 38/19 линий/мм
MC Гелиос-44М-4 — 41/20 линий/мм
MC Гелиос-44K-4 — 42/21 линий/мм
MC Гелиос-44М-5 — 41/20 линий/мм
MC Гелиос-44М-6 — 45/25 линий/мм
MC Гелиос-44М-7 — 50/30 линий/мм



Публикацията е редактирана (11-10-22 22:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: VladHD   
Дата:   11-10-22 22:56

Имам Helios 44M и 44М-7. Тия дни мога да направя тестове, само да си намеря подходяща тухлена стена[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: hotsnail   
Дата:   12-10-22 00:25

Хора въпроса е в работна отсечка, а на СЛР Никон или Пентакс е мъка. Много от старите неща не стават. Като си взех безогледалка и има купища други обективи, дето стават с адаптер, коитомеханично не стават на Пентакс или Никон СЛР. То почват други сложнотии ако искаш широки, че лилавеят ъглите ама това да кажем е по-сложно. Отделно Ел визьора си предимство с ръчния фокус. С оптичен визьор, каквито слагат в ДСЛР, е мъка ръчния фокус и това съм пробвал и уж с мега добрия д700 .... ми не става. Просто визьора е направен за АФ и не се разбира, кога си уцелил....

58мм обектив на кроп е нещо съвсем друго. За това Фуджи или Сони А6000 не е добър избор. Старите бингии и без друго рядко са широки, а така си стават повечето телефото.

Има Никон и Канон фул фрейми също. Просто нямат модел от 2014 и са по-скъпи от обикновен А7. Ама май стават. Трябва да се види конкретния модела, че тия марки имат навика да правят странни неща т.е. да няма мерене ако обектива не е с АФ или нещо да е орязаннръчния фокуса за по-удобно..... що? ми щото.....

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: mihalo   
Дата:   12-10-22 02:50

офтопик: "Купили си едни апартамент на 18ти етаж заради "супер" гледката. После си купили подобаващ "супер" хладилник и... не влязъл в асансьора!" Стар виц [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: hansto   
Дата:   12-10-22 08:08

"За това Фуджи или Сони А6000 не е добър избор"
Но на кропките меките краища ги няма. Лично никога не ми е пречило фактора 1.5 на адаптирани обективи, има доста качествени 35-ци, ако на някой му е "тясна" 50-ка. А и фокус пийкинг-а е супер

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: quazimodo   
Дата:   12-10-22 08:24

А ако не сте прочели, да ви подскажа - авторът на темата приема и съвети за алтернативни обективи със "завъртяно Буке"[smilie5][beer]

П.П. ДСЛР-ите на Канон и Пентакс си работят безгрижно със стари ръчки, като Пентакса има и стабилизация. [shtrak]



Публикацията е редактирана (12-10-22 08:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: hotsnail   
Дата:   12-10-22 08:54

Hansto така е. Въпрос на избор. Има 28мм и 35мм добри старчоци. Май 24-ки и по-широки сносни е по-рядко или поне аз не съм имал много. Тука вече е личен избор. Щото 35-цата е 50-ка а 58мм си става портретник. Та портретника е малък и лек.

Аз пък се кефих на легенда като никон 105/2.5. 160мм на кроп вече става съвсем различен обектив. На фул фрейм е готин

От бюджетна гледна точка някое старичко кропче може да изскочи под 300 лева с доста приличен сензор. Дори първите 12мп и 14мп безогледални са доста културни все още.

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: Synthy   
Дата:   12-10-22 09:09

kaducey написа:

> Sinthy,прав сте,за старите "Зенит"са,
> но работната им отсечка
> е 45,2мм ,а не 45,46 като на М42.

Ясно. Благодаря :)

Но все пак обектива не си струва парите, не и чак толкова. И аз го имам (М42 версията), и.. стои основно в шкафа. 3 пъти съм снимал с него. Не харесвам пералнята, която прави. Иначе е доста мек - това пък ми харесва.

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: quazimodo   
Дата:   12-10-22 09:19

написа:

> ....Но все пак обектива не си струва
> парите, не и чак толкова. И аз го
> имам (М42 версията), и.. стои основно
> в шкафа. 3 пъти съм снимал с него. Не
> харесвам пералнята, която прави.
> Иначе е доста мек - това пък ми
> харесва.

А пък автора на темата си търси точно "пералня" [smilie18][beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: Synthy   
Дата:   12-10-22 09:19

ето няколко обектива, но на М42. Слав се справя чудесно с тях, щом толкова се търси подобно нещо. Изпращаш му обектива и ти го връща със сменен байонет. Даже той май продаваше преди време вече преправен...

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: Synthy   
Дата:   12-10-22 09:21

написа:

> написа:
>
> > ....Но все пак обектива не си
> струва
> > парите, не и чак толкова. И аз го
> > имам (М42 версията), и.. стои
> основно
> > в шкафа. 3 пъти съм снимал с него.
> Не
> > харесвам пералнята, която прави.
> > Иначе е доста мек - това пък ми
> > харесва.
>
> А пък автора на темата си търси
> точно "пералня" [smilie18][beer]

Значи ще си намери за малко пари [smile] За момент ми мина еретичната мисъл да му офертирам моят [smilie18], но той е с 8 ламели за бленда, а той търси с 13 (според мен е все тая, ако се търси завъртяното боке).

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: quazimodo   
Дата:   12-10-22 09:54

Предимството на тия с многото ламели е, че и при затворена бленда ако разглеждаш снимката нормално а не на 200%, кръгчетата са си кръгчета а не гайки[smile]. Аз имам Пентакон с 15 ламела и съм го забелязал при опитите с него. Като се вземе под внимание, че е ходил и на рали "Златни пясъци" закачен на истински Зенит, е направо герой[thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: Synthy   
Дата:   12-10-22 09:59

Да, това с ламелите ясно, ама за пералня едва ли ще му трябва да я затваря :) Иначе портала няма да се отвори [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: asahi   
Дата:   12-10-22 12:50

"Автор: lamerko
Дата: 11-10-22 17:08

... Как ви звучат 500 паунда за това? [smilie18]"

Като изхвърляне с цената. Пазарната цена е цената, на която е сключена сделката. Тук сделка няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: petronix   
Дата:   12-10-22 17:04

При Pentax има не само стабилизация, но и Focus Trapping, а също и зелен бутон за мерене [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: hotsnail   
Дата:   12-10-22 17:18

petronix написа:
> При Pentax има не само стабилизация,
> но и Focus Trapping, а също и зелен бутон
> за мерене [cool]

На сонито имам и focus tracking и фокус на очите със стари обективи. Те стават автофокусни с подходящия адаптер.

До към 58мм си работи добре. С по-дългите като 105, 135 трябва да върнеш обектива от безкрай до малко зад обекта. Просто хода на адаптера е малък сравнено с хода на фокуса при дългите обективи. Има и друг проблем, че фокусните зони в левия и десния край на кадъра не работят с дълги обективи т.е. оставам със едни 100-тина зони в централната третина... но пак намира хора, котки, кучета и следи очи, обекти разни.

Не ми трябва зелен бутон, просто меренето си работи в горе долу всички режими. Само блендата трябва на ръка да местя и при бленда под 5.6 например Аф не е толкова бърз, но и на ф/16 се е случвало да се справи на единичен фокус.....

Иначе на различните безогледални има десетки вече екстри за ръчен фокус. Фуджи направиха какви ли не глезотии. Аз честно казано не знам какво има на последното ми Сони - просто никога не съм го ползвал - щото и 3-те ми ръчни обектива 28/2.8, 105/2.5 и 135/3.5 си имат АФ. Имам и един съсипан FD 50/1.4 - много як обектив ама някой го е врътнал на струг да му сложи EF байонет.... сега става да си затискам листове да не летят от течението....


ПП За ръчно фокусни обективи какъвто и да е СЛР е мъка и то голяма мъка.



Публикацията е редактирана (12-10-22 17:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Helios kmz Nikon mount
Автор: Джъмбо   
Дата:   13-10-22 11:40

не става за фед [smilie18] [smilie18] [smilie18] само ще се завинти и е готов за трансцедентно макро

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »