Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: LubomirJiponov   
Дата:   04-10-22 23:04

4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио

Варио или твърди обективи ползвате? Защо? За хоби или професия? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: fragranse   
Дата:   04-10-22 23:26

Една причина е достатъчна.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: geobg   
Дата:   04-10-22 23:36

Към автора - възможно ли е да запишете видео със заглавие:

"4 причини, поради които да изберете варио пред твърди обективи?"

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: LubomirJiponov   
Дата:   04-10-22 23:41

Да, мога да направя и видео за плюсове на варио обективите.

Реших да направя видео за твърди, защото ползвах преди време само варио, после преминах изцяло на твърди и имам впечатления като цяло. Като фотограф със сигурност повече не бих ползвал варио, а само твърди.
Но и вариото си има плюсове определено.
Просто аз съм фен на плюсовете към твърдите обективи, така да се каже : )

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: vladod   
Дата:   04-10-22 23:57

Основна причина за темата - да се посети канала на автора [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: LubomirJiponov   
Дата:   05-10-22 00:02

По-скоро събирам мнения от хора ,които се занимават с фотография и давам лична гледна точка с моето видео [smile]
Мисля че е окей, все пак е фото форум.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: CDman   
Дата:   05-10-22 07:59

Аз пък обичам мусака [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: hotsnail   
Дата:   05-10-22 08:15

Ти какво би избрал дълъг и твърд или къс и мек?

Причините основно са възможностите за по-широка бленда, по-малка тежест, по-добро качество на картинката.

Варио обективите с бленда по-голяма от ф/2.8 (т.е. ф/2.0 и т.н.) са сериозно над килограм и сериозно над 2500 лева.

А моя комплект с 2 твърди обектива и апарата е около килограм и е с максимална бленда ф/1.8 например.

Вторична причина е, че варио обектива пречи на мисленето. Докато се научиш да снимаш има един период в които по-малкото опции позволяват да мислиш за правилните приоритети. Дори умните опции в камерите като фокус върху очите ти изместват мисленето и често виждаш необмислени кадри накрая.

Сериозно препоръчвам курс за начинаещи.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Julius   
Дата:   05-10-22 08:20

Причина Но. 2 - теглото: Твърдите обективи са по-леки от вариото! [smilie5]

Меко казано "глупав аргумент"!

- Има твърди обективи на бленди от 1.2 до 2, които са дори по-тежки от някое варио на ф/4, това първо!

- И второ, горното би било валидно само ако сравняваш 1 твърд с/у 1 варио!

Айде сега изчисли колко твърди обектива са ти нужни да заместиш един 24-105 и после събери теглото им! [smilie3]



... и пак си помисли в чия полза всъщност е точката за "теглото и компактността"! [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: espergaro   
Дата:   05-10-22 09:21

Доста ми се иска да снимам с твърд 600 мм обектив, но е над 5 кг. Затова гледам варио 150-600, което е 2 кг. Със сигурност е по-зле като картинка, но при цял ден мъкнене по-лекия печели.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: VladHD   
Дата:   05-10-22 09:29

Взимаш една Sigma 28-70 f/2.8 DG DN "C" и вече нямаш необходимостта да снимам с каквито и да е твърди обективи, между 28 и 70мм[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: hotsnail   
Дата:   05-10-22 09:33

espergaro за 600мм нямам опит с твърди. 400/5.6 канонския е супер лек, евтин и удобен обектив. Имам сега 200-600, които е около 2-3 пъти по-тежък и 2 пъти по-голям. Оптически не е видимо по-лош на 42МП зума. Струваше около 3 пъти повече зума.



Публикацията е редактирана (05-10-22 09:33)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: hotsnail   
Дата:   05-10-22 09:36

Julius ще се радвам да покажеш зум със сходни размери, тегло и бленда на Сони 35/1.8 обектив. Явно съм изпуснал нещо.

Последно гледах Тамрон 35-150/2-2.8 и той беше около 4 пъти по-голям и тежък и с по тясна бленда.....

Към тоя 35 мога да добавя 75/1.8 и 135/3.5 и пак ще имам по-лек комплект със по-добри възможности.........

А не знам кой ще ползва тъмница като ф/4. За морето юли и август ли е правено това? Пари на вятъра.....



Публикацията е редактирана (05-10-22 09:37)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Julius   
Дата:   05-10-22 09:50

hotsnail,

Не мисля да си губя времето в спорове, тръгващи от някакво глупаво изказване и опитите сега да се разпъват изсмукани от пръстите локуми.

А от 36-ия милимтър нагоре с какво ще компенсираш разликата м/у твърдия и вариото... колко още обектива и на какви грамажи ще ти трябват?

Нали не мислиш, че като се навреш в обекта с фиксираните 35мм и ще имаш същия краен резултат като от 2 метра разстояние на портретната дължина на вариото? [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Mogila   
Дата:   05-10-22 10:12

vladod Че какво лошо има в това? И ще се посети от правилните хора от фото форум.

Иначе по спора за теглото и двете страни имат право.
Аз снимам само с твърди, които общо като цяло са много тежки, но като сложа 70-200 2.8 за два часа и ми къса ръката. Просто е много тежък и дълъг. Тежестта пада напред и е неудобно. И за това не съм го ползвал от години, въпреки че ми писна да влача с мен 5 тежки твърди обектива.


VladHD много си в грешка. Точно в този диапазон твърдите са незаменими от зуум. По-нагоре има 70-200, който и като бленда и като боке и като качество на изображението е абсолютно на ниво.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: LubomirJiponov   
Дата:   05-10-22 10:40

Julius, като се има предвид факта ,че с ръцете се държи един обектив докато се снима и при по-дълготрайни заснемания мога да ти кажа от личен опит ,че всеки грам има значение.
Преди 3 години заради постоянно използване на 70-200 се наложи да ходя на лекар ,заради разкъсвания на мускулни влакна. Когато снимаш почти всеки ден или на къси периоди с часове работа -> тежестта има значение. Неслучайно съм го отбелязал този фактор.
Сега, разбира се, всеки си преценява [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: VladHD   
Дата:   05-10-22 11:09

Mogila,

Снимам с ръчни твърдаци. Да, може да имат красив дефокус, но гъвкавостта на един стандартен зуум обектив, е ненадмината. Въпросната Сигма тежи 450 грама - колкото един Хелиос 58mm с E-mount адаптера. Кеф ми 28, кеф ми 35, кеф ми 50, кеф ми 70. 2.8 бленда на FF е достатъчна за повечето ситуации.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Mogila   
Дата:   05-10-22 11:16

VladHD За теб явно е така. Моите 20 1.4, 35 1.4, 50 1.4 и 85 1.2 ползвам предимно до 1.8 (извън студио). Рядко ф2. Никога не бих ги заменил със зуум.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Julius   
Дата:   05-10-22 11:50

LubomirJiponov написа:

> Julius, като се има предвид факта, че
> с ръцете се държи един обектив
> докато се снима и при
> по-дълготрайни заснемания мога да
> ти кажа от личен опит ,че всеки
> грам има значение.

Сигурно тук вече някой ще се засегне, ама.... буквално продължавате с глупостите! [smilie21]

Естествено, че всеки грам е от значение! Ти като отидеш на преход в планината вместо две вариота 12-24 + 24-105 - колко твърди ще помъкнеш... и как точно ще ги помъкнеш: в ръчна количка с 1 колело ли ще ги буташ по баирите, за да не "държиш повече от 1 обектив в ръце" или разполагаш с индивидуален шерп, който ще ги носи вместо теб и само ти подава нужния обектив, за да не "държиш повече от 1 обектив в ръце"?

Колко твърди заместват горните две вариота:
- един ултра-широкоъгълен 12мм;
- втори ултра-широкоъгълен 14мм;
- трети свръх-широкоъгълен 16мм;
- четвърти свръх-широкоъгълен 18мм;
- пети широкоъгълен 20мм;
- шести широкоъгълен 24мм;
- седми широкоъгълен 28мм;
- осми широкоъгълен 35мм;
- нормален 50мм;
- портртетен 85мм;
- портртетен 105мм.
Тотал: 11 обектива... по 300-500 грама всеки, прави колко? - поне 4.5 кила НА ГРЪБ!

В другия случай около 2кг, като тук влизат двете вариота + тялото + филтрите + статива! [smilie7]

= = =
А ако реша да добавя един 200-600 (както вече ти писаха), който е 1.5 кг с какво ще го заместиш?
- твърд 200мм;
- твърд 300мм;
- твърд 400мм;
- твърд 500мм;
- твърд 600мм.

Успех.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: LubomirJiponov   
Дата:   05-10-22 12:19

Julius, защо трябва за пейзаж или събитие да се взима арсенал от обективи? 1-2-3 обектива макс на един човек. Мисли се какво да се вземе за дадената ситуация. Не сме с магазина на гърба като тръгнем да снимаме, нали?
Вижте също на 100% зуум jpeg-a от варио и на 100% зуум jpeg-a от твърд обектив. Масово на запад протата сватбени фотографи и пейзажни и семейни фотографи дори ,ползват твърди обективи. То е поради причините изброени във видеото, а и други причини разбира се...

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Julius   
Дата:   05-10-22 13:15

LubomirJiponov написа:

> Julius, защо трябва за пейзаж или
> събитие да се взима арсенал от
> обективи? 1-2-3 обектива макс на един
> човек. Мисли се какво да се вземе
> за дадената ситуация. Не сме с
> магазина на гърба като тръгнем да
> снимаме, нали?

Точно заради подобни философски разсъждения ти убягва правилното заключение! [smilie3]

Защото всичките тези 11 обектива понякога ти трябват! Още не се е родил ясновидеца, който като иде в някоя непозната планина - да знае в аванс дали само 16мм и 28мм ще му стигнат или не! [smilie7]

Има места, където не можеш нито крачка напред, нито крачка назад да направиш! Има места, където ако не искаш да вкарваш излишни елементи в кадъра ти трябва точната фиксирана дължина - нито милиметър повече или по-малко! И като не можеш да се преместиш дори с 1 стъпка настрани или назад /защото те чака 100-200 метров отвес/ и после ще кропиш в по-добрия случай, а в по-лошия сценарий ще се окаже, че дори 16мм са "дълги" и не вкарват всичко в кадъра. Е затова! [smilie3] Да не говорим, че тази непозната планина може да е на разстояние 2 визи и 8 граници - и тогава съвсем ще си чукаш наличните твърди обективи в главата, защото връщането на същото място /но вече със знанието колко ??мм ти трябват/ може да се окаже след няколко години!

Да не споменавам и неудобството ако ти се налага да се държиш с една ръка за някоя скала, а с другата да снимаш - как се сменят обективи в тоя случай. [smilie3] С две думи... понатрупай малко повече практика в определени ситуации и някои неща сами ще ти се изяснят. Като се върнеш няколко пъти без кадри от някое по-куцо място - и сам ще разбереше къде си сгрешил. А няма по-голям учител от грешния опит.

p.s.
Вариотата това им е големия плюс - че компенсират цяла торба фиксирани дължини. И като сумарно тегло, и като сумарен обем, и като сумарна цена.... /но за сметка на качеството обикновено/! И въпреки всичко има достатъчно качествени вариота, където разликата спрямо твърдите с просто око е почти незабележима.
[beer]



Публикацията е редактирана (05-10-22 13:28)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: demiman   
Дата:   05-10-22 13:30

Всеки сам решава - дали от опит или каквото са му казали или времето го е излекувало. Всеки снима различно. Няма как да се отреже твърди или зумове или само едни от тях ... [shtrak] При мен нещата са сведени до 3 броя обективи / от 12-13 [smilie5] / Никога не нося и трите [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: ss_sgp   
Дата:   05-10-22 14:26

Няма как да се отреже твърди или зумове или само едни от тях ...

Точно от това се тръгва и авторът на видеото изобщо не го е засегнал дори. Има и 'твърди', които не са нищо особено като качества. Всичко опира до ситуация и цена.

При над 90% от снимките като се гледат на телефон или във Фейсбук изобщо не се разбира с какво е снимано. Реално телефоните и социалките в някаква степен обезсмислят твърдите обективи [smile]

Така твърдите остават за техноманиаци, фотографията рядко изисква обектив с върхови качества. Добър зуум може да замести 3-4 'твърди', тяхната постоянна смяна, обща висока цена и т.н.



Публикацията е редактирана (05-10-22 14:27)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: espergaro   
Дата:   05-10-22 14:37

Hotsnail, имам го 400 на 5.6, за мен е страхотен заради теглото си на първо място, картинката също много ми допада. Снимам с него на 6D и съм мн доволен как фокусира. Трябва ми обаче нещо по-дълго, защото на доста от пистите, на които снимам, 400 идва къс, а 400, сложен на 7д марк 2 не ми допада каква картинка дава, иначе с кропа става 640 мисля. hotsnail написа:

> espergaro за 600мм нямам опит с твърди.
> 400/5.6 канонския е супер лек, евтин и
> удобен обектив. Имам сега 200-600,
> които е около 2-3 пъти по-тежък и 2
> пъти по-голям. Оптически не е
> видимо по-лош на 42МП зума. Струваше
> около 3 пъти повече зума.
>

>
> Публикацията е редактирана (05-10-22
> 09:33)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Mogila   
Дата:   05-10-22 15:52

Автор: ss_sgp
Дата: 05-10-22 14:26

При над 90% от снимките като се гледат на телефон или във Фейсбук изобщо не се разбира с какво е снимано. Реално телефоните и социалките в някаква степен обезсмислят твърдите обективи [smile]

Така твърдите остават за техноманиаци, фотографията рядко изисква обектив с върхови качества. Добър зуум може да замести 3-4 'твърди', тяхната постоянна смяна, обща висока цена и т.н.


Точно на противоположното мнение съм.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: chukov   
Дата:   05-10-22 16:05

Този спор е напълно безсмислен извън контекста на конкретнота употреба на обективите.

При всички случаи е различно и според мен никой не оспорва това.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: chukov   
Дата:   05-10-22 16:09

Сватба
Ако имам две тела бих предпочел два твърди на двете тела
С едно тяло е постоянна смяна на обектива.
При ситуация първи сватбен танц е почти неприложима постоянната смяна

Пейзаж
ако е свързан с ходене (това е нормално) никой не би помъкнал ен на брой твърди
В 90% от случаите
Пейзаж в Родопите - 70-200
Пейзаж в Пирин - широко варио
Пейзаж през зимата - колкото по-лек комплекта, толкова по-полезен за мъкнещия

Интериор
твърди обективи

Изобщо - всяка ситуация си има рационално решение и в тоя спор няма еднозначен отговор. Няма смисъл от предимства и недостатъци. Предимствата в един случай може да са недостатъци в друг.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: asahi   
Дата:   05-10-22 16:09

Винаги ще се намери някой нещо да оспорва.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Julius   
Дата:   05-10-22 16:40

Чуков, ние не спорим кое е за предпочитане - варио или твърд. [smile]

Аз тръгнах от там, че некоректно сравняват теглото само на 1 твърд срещу теглото на 1 варио!

Едно варио = сбор от много твърди обективи. В едно варио от типа на 12-24 реално "имаш" 12 твърди обективи (със стъпка на нарастване от 1мм - 12мм, 13мм и т.н.).

И като им казах вече да съпоставят теглото на тези 12 обектива спрямо теглото на единственото варио - и се почнаха локумите, "ама то не се тръгвало с целия арсенал" и прочее... [smilie3]

Затова още в началото казах, че не ми се влиза в безмислени спорове, ама нá - и аз си запълвам времето м/у срещите с глупости.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: LubomirJiponov   
Дата:   05-10-22 16:45

Julius, професионално или хоби практикуваш фотография? От любопитство питам.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Julius   
Дата:   05-10-22 16:52

Не мисля, че има пряка връзка с темата, но щом държиш - отговорът е "и двете".

Изпълявал съм поръчки /в миналото/, но отдавна ми е само хоби.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: kvakioh   
Дата:   05-10-22 16:53

Смешна е тази работа с теглото...Все има оплаквачи, че им тежко. Пък то е да се носи техниката, не да стои на едно място.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: demiman   
Дата:   05-10-22 17:45

Какво цели автора на темата с въпроса "професионално или хоби практикуваш фотография?" Аз питам не от любопитство ...

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: LubomirJiponov   
Дата:   05-10-22 17:57

demiman, питам от любопитство в темата, за да разбера по-добре на каква основа стъпва и съответния коментар (който иска да сподели повече инфо, разбира се). Темата е за да се чуят мнения за/против ползването на само единия вид обективи. Ползвал съм и двата вида и имам ясно мнение по темата.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: demiman   
Дата:   05-10-22 18:05

Добре, значи да питам така:
Кой според теб ползва повече твърди обективи и кой повече варио?

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: LubomirJiponov   
Дата:   05-10-22 19:37

demiman, от къде мога да знам друже [smile]
Темата е с цел полезна дискусия за всички начинаещи фотографи, които имат колебания какво да изберат като основни предмети в началото. Аз давам полезен съвет от своя си ъгъл и ми е интересно и напредналите също какво имат да кажат по темата. Това е, няма скрити моменти.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: GenaDP   
Дата:   05-10-22 19:48

Поколенията се израждат - вместо нещо да се напише кратко и ясно, сега се снима видео... [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: tycoon   
Дата:   05-10-22 19:50

Твърдите обективи са много хубаво нещо, но моментите ги хващам повече с вариото.
И този Зенитар 85/1.5 тежащ повече от 70-200/2.8
е предизвикателство;)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: geobg   
Дата:   05-10-22 20:36

Към автора и колегите относно използването на варио и твърди обективи. Стана ясно за предимствата на твърдите, но какво мислите по тези въпроси:
1. Постоянна смяна на 3-4 твърди обективи – имам предвид фактори като влажност, вятър и прах, байонета, замърсяване на сензора и др. За теглото стана ясно….
2. За да уловите момента кои са за предпочитане, отчитайки това че ако изключим някои заучени фото сцени например с младоженците или модела (те позволяват фотографа максимално да се настрои към сцената и обекта, помагат, стоят, изчакват, не бягат и т.н.) – нека кажем че това са около 20% от снимките, при всички останали има динамика която няма как да се повтори и трябва бързо да се отреагира в даден диапазон – обикновено варио обектив с до 4х зуум се справя много добре в повечето ситуации, а такъв 7-8 зуум се справя отлично.
3. Боке и твърд светлосилен – когато умишлено избягваме бокето – например при снимане на хора в дълбочина, дори при наличие на такъв с бленда 1.4 пак отиваме на стойности от 4 до 10 с цел избягване на бокето – и тогава защо просто не изберем вариото?
Та въпроса ми е отчитайки динамиката на снимане и броят снимки, на кои трябва да се спрем?



Публикацията е редактирана (05-10-22 20:38)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: LubomirJiponov   
Дата:   05-10-22 21:09

geobg, да ето за това говоря - готини отговори и развитие в дискусия.
Аз снимам основно сватбена и корпоративна фотография и чат-пат семейни празници :))) Моята система е 3 твърди обектива + 2 светкавици on-board, + 2 тела. И това е винаги с изключение на по-големите тържества където взимам и още техника...
Последните 2 години снимам в 95% от случаите 24 1.4 + 85 1.4. Защо? Защото искам точност на фокуса, готина кристално ясна картинка при късо, средено, далечно отстояние от обекта, широка бленда заради църквите и по-тъмни места (+супер боке ефект: булките обожават такива снимки [smilie3]), лека техника, малко количество брак. На големите сватби правя между 4k - 8k снимки на ден, движа се много (твърдите обективи изискват движение), хващам всичко необходимо винаги. Много са бързи и светлосилни фиксираните обективи и ми дават широк спектър от възможности. 1.4 ~ 4.0 в 95% от времето. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: hotsnail   
Дата:   05-10-22 21:10

Geobg 35mm е моя отговор. Мога само с него да снимам всичко. По-удобно е от зум. Няма нужда да го сменям. Мога и само с 24мм да мина. Сега се уча само с 50мм

Не снимам професионално. За хващане на момента зависи какво снимаш. Примерно като снимах мечоци в Белица с телефона шляпах с 240мм, за да ловя момент. За събития вероятно с два обектива като 28мм и 85мм може да снимаш всичко с две камери. По-удобно ще ти е от зум, защото ще е по-леко, ше имаш светлосила. Ще имаш заигравки с дефокус…….

Чисто от фотографско умение зума повече пречи. Вкарва шум в системата. Вместо да мислиш, как да стане кадър, въртиш зума. Дори за екскурзии вземи си по-добре 3-4 твърди обектива и мисли как да ги ползваш. Пробвал съм най-различни комбинации. Просто това работи за мен по-добре. Ако нещо е далеко 28-75мм което мие удобния универсален зум е къс и трябва да вадя 70-180. Ако вляза в църква или нещо и искам ултра широко трябва да вадя фиш или 14, 15мм обектив. Дали ще е 12мм или 16мм в общи линии все тая. Реално не ти трябва зум.

Когато снимам портрет със 70-180 обикновено кова на 180 и реално другите мм не ги ползвам. За това предпочитам 135мм твърд. Не е че нямам хубави снимки със зум ама не съм намерил полза.

Ето ти зум 70-180


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-10/1664993804_maya.jpg



Ето и 17-28


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-07/1657011535_4kdsc06758_1.jpg



(виж ги ако искаш в профила ми)

Отделно е, че зумовете са с по-сложна оптика и някъде леко отстъпват на качествени твърди. Примерно моя 70-180 има по-малко контраст от 135/1.8. Пък аз се кефя на това от камерата снимката да е супер яка.

Ето ти от твърда пушка с антична камера. Как да снимаш със зум като на ф/1.8 има скорост едва 1/30 пък със ф/2.8 ще падне на 1/10.....


https://photo-forum.net/static/site_pics/2013-11/1384040159_DSC_1726-2i2ff.jpg




ПП Смяната е лесна но деликатна работа независимо от обектива. Аз търся равна повърхност. Слагам камерата с обектива надолу, до нея новия обектив. Разхлабвам камерата и капачката. Разменям камерата с капачката бързо. Затягам и прибирам ..... знам не става са събития. Там се сменя в чантата, но пък се налага по-често да се чисти камера и обективи.....



Публикацията е редактирана (05-10-22 21:25)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: LubomirJiponov   
Дата:   05-10-22 21:14

geobg, а третия фиксиран е 35 1.4

За смяната на обективи - гледам на закрито място, без хора около мен да правя смяна.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: hotsnail   
Дата:   05-10-22 22:22

ето някои статии защо 2-3 твърди обектива са по-добре от торба със зумове

1. Твърдите обективи правят по-добри снимки, Кен Рокуел, 2017

2. Как да заснемем филм с един твърд обектив, Сигма, FStoppers, Юли 2020

3. Как снимах 2 години с един обектив - 5 основни техники, Тим Чуон, 2020

4. #FUJILOVE или защо избрахме Фуджи

5. Ако трябваше да избера един обектив, това ще е единствения, Моника Галван, 2020

6. Many Iconic Directors Have Shot Their Feature Films With Just A Single Prime Lens – Here’s Why., Noam Kroll

7. Why I Switched to only Shooting with Prime Lenses

това, че много режисьори снимат филмите си само с една фокусна дължина и мен много ме учуди. Учудва ме и често ползваната дължината до някъде 40мм (всъщност 60мм на фул фрейм фото камера). Говорим за едни от най-известните филми все пак... интересно


Аз си мисля, че всеки трябва сам да пробва различни неща и да види кое в крайна сметка най-добре върши работа.



Публикацията е редактирана (05-10-22 22:49)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: hotsnail   
Дата:   05-10-22 23:09

Ето и други гледни точки

1. When You Love Prime Lenses, but Choose Zooms - малко е от типа - "ех бяло бяло вино, защо не си червено"

2. Why Prime Lenses Are Sometimes Overrated, Alex Cooke, 2021 - това е добро. Обяснява и други фактори освен зум или твърд.

3. I Was a Prime Lens Snob Until Discovering This Surprisingly Good Alternative - предвид качеството на снимките и езика на статията не е особено убедителна.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Mogila   
Дата:   05-10-22 23:18

Аз снимам също сватби от време на време. Една та камера ми е с 50 1.4, с който мога да заснема всичко. Не изпускам момент.
На другата камера сменям останалите обективи- най често 35 и 85мм и от време на време 20мм и 135мм.

На зуумовете мястото им е в шкафа.

Понеже тук говорят за ходене по планини- там си нося малкото панасониче с един зуум и един дребен твърдак, но и това е крайно ненужно, защото телефонът ми прави страхотни туристически снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Julius   
Дата:   05-10-22 23:20

От едно некоректно изказване обърнахте темата на 'твърди vs. зумове'! Лошо няма, ако форумът е зажаднял за словесни битки? [smilie3] Но изказването си остава некоректно - няма как да се сравнява теглото на произволно избран твърд обектив с някое варио, което покрива същата + десетки други дължини. И друго - няма как от ограничения сватбен опит да се вадят заключения и да се генерализира и за останалите жанрове (и по-горе го казаха).

И аз в по-голямата част от времето съм залагал на твърди обективи - особено пък филмовите години думата 'варио' за мен си беше табу (без значение дали говорим за механични СЛР-и или автофокусни системи). За разни събития 4 обектива ми бяха предостатъчни - 24, 35, 50 и 85мм, а драми от типа 'прах по матрицата' естествено тогава нямаше! Но канонския 85/1.2 си е кютюк откъдето и да го погледнеш - и без значение дали FD-то, или Еос-а. От филмите 160-асовия Кодак Портра си беше перфектен - оптимизиран към тоновете на човешката кожа. На филм по-евтините вариа определено си личаха, но с цифровизацията мисля, че 90% от хората не са способни да различат кадри направени от твърд обектив спрямо варио, така че и един качествен 24-70/2.8 може да е предостатъчен.

p.s.
Сватбения фотограф си е жив картечар, пейзажния - по-скоро снайперист. Да снимаш 5-6 хиляди пейзажа на ден, 'еле пък от ръка - това не виждам как ще стане, меко казано е несериозно. Пейзаж /поне според моите виждания/ се снима предимно от статив и драмите с теглото там са по-скоро колко може раницата да побере /от какво трябва да се лишиш, ако решиш да вземеш 1 обектив повече/, респ. колко може да мъкнеш на гръб, щото може да има и палатки, че и ски през зимата, а не толкова че ръката ти щяла да омалее и поддаде. Хората неслучайно са измислили трипода. А за дългите експонации да не отваряме дума - залези, сини часове, астро- и прочее...
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Yog   
Дата:   06-10-22 09:38

4 причини, поради които да изберете пикап 4х4
- по-добра проходимост
- седите по-високо над пътя и имате добра видимост
- седалката е на нивото на задника и влизането и излизането е лесно, дори да сте дърт и схванат
- има каросерия и лесно се товарят както чували с картофи, така и застрелян глиган или матрака от спалнята...

А отдолу човек, който си кара из града и чат-пат по магистралата пише: "Тоя какви глупости ми говори? За какво ми е тоя дървен пикап?"[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: chukov   
Дата:   06-10-22 10:11

GenaDP написа:

> Поколенията се израждат - вместо
> нещо да се напише кратко и ясно,
> сега се снима видео... [smilie18]
>

Сега вече не се казва "да скова кочина". Сега се казва "да реализирам" кочина.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: chukov   
Дата:   06-10-22 10:21

Julius написа:

> Чуков, ние не спорим кое е за
> предпочитане - варио или твърд.
> [smile]

Ами темата носи заглавие "4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио"???

Затова казвам, че каквито и доводи да се изтъкнат изборът се прави според конкретния случай.

Аз имам и среден формат, но никой не може да ме накара да го помъкна в Пирин зимата, където ходя с едно Sony RX10 IV - 24-600 mm варио.
Ами ако изключа звездно небе всичко друго е 6+ на цената на общо 2,5 килограма със статива и резервните батерии и общо тегло на раницата 15 кг + 2кг на крак - снегоходка + зимна обувка.

Е няма кой да ме навие да взема твърд.
Ето два кадъра - на 24мм i na 600 mm, направени през половин час от едно и също място.


http://penchochukov.com/pirin1.jpg





http://penchochukov.com/pirin2.jpg




Ей тук седя и мисля - ами що не взех тялото с три твърди? Ама щото съм седнал и вече съм стигнал, затова мисля за глупости :-)))))

http://penchochukov.com/chukov3.jpg





Публикацията е редактирана (06-10-22 10:28)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: abnorm   
Дата:   06-10-22 11:04

Беседването върху този въпрос е неуместно.
Самият факт, че през годините са измислени варио-обективите след твърдите, показва, че е имало неистова нужда от тях.
Тук много хора се прехласват по остротата на твърдите, но смело мога да кажа, че възможностите на вариото са много повече, защото, когато съм с твърд обектив си чувствам ръцете "вързани". Носил съм чанта и раница с обективи, и винаги съм псувал заради товара.
Проблемът е, че в сегашният период на фототехниката, варио-тата са все още недостатъчно "остри" и "тъмни", но да се надяваме, че в следващото десетилетие Илон Мъск в компания с Nikon ще изобретят бленуваното от всички нас варио 10-1000/f1, с тегло 200g и дължина 120mm(в прибрано) и 180mm(в разпънато състояние) и на цена 500лв...
Ай, НАЗДРАВЕ![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Julius   
Дата:   06-10-22 11:10

chukov написа:

> Ами темата носи заглавие "4
> причини, поради които да изберете
> твърди обективи пред варио"???

Така е! [smilie24]
[beer]

> + 2кг на крак - снегоходка + зимна обувка.

> Ей тук седя и мисля - ами що не взех
> тялото с три твърди? Ама щото съм
> седнал и вече съм стигнал, затова
> мисля за глупости :-)))))

>
> http://penchochukov.com/chukov3.jpg


оф-топик:
Ти с ТСЛ ли си?
Американските Тюбс са с алуминиева шина и по-голяма глава /за пудра/, но въпреки всичко са доста леки.
Препоръчвам ги горещо!
Още повече, че ходилото не е фиксирано само по направлението напред-назад, а може да се движи
и наляво-надясно и така глезенът не поема цялото натоварване при изкачване по наклонен терен. ;)


https://i.ibb.co/NZYR8sH/Tubbs.jpg




Публикацията е редактирана (06-10-22 11:22)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: chukov   
Дата:   06-10-22 11:52

Не, моите са MSR
предимството им е, че отдолу имат триони, които много помагат при странично слизане. На фирнован сняг все едно си с котки

само че моите са една идея по-стар модел. Няма съществена разлика


https://www.msrgear.com/dw/image/v2/BDJM_PRD/on/demandware.static/-/Sites-msr-master-catalog/default



Публикацията е редактирана (06-10-22 11:54)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: hansto   
Дата:   06-10-22 13:19

Само знам че на жените фотографи им харесва хем да се уголемява (зум), хем да е твърд ;) Няма угодия

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: LubomirJiponov   
Дата:   06-10-22 19:52

За всички начинаещи фотографи, които ще прочетат темата и ще си разсъждават върху нея бих обобщил накратко така: ако ще купувате обективи и не искате да ги сменяте с други след време, съветвам ви независимо от класа (ценови клас) да си взимате фиксирани (твърди)обективи. Няма да съжалявате [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: asahi   
Дата:   06-10-22 20:02

Освен гореизказаното в твърдия обектив има по-малко движещи се части и лентови кабели. В следствие на това са по-здрави и безпроблемни.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: kvakioh   
Дата:   06-10-22 20:45

Има огромни разлики не само в механиката, но и оптиката между зуум обективите. Примерно Сигма 20-40, 24-35 и подобни, също светли с бленда 2 зуумове са си отлично решение в доста от случаите.
Предимствата на макро обективите също не са за пренебрегване от твърдите-50, 70, 105 и т.н са 3-4 в 1 понякога.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: iasen2   
Дата:   07-10-22 09:55

Мога да добавя за твърдите обективи - те ви учат на дисциплина

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: asahi   
Дата:   07-10-22 10:40

И това е вярно [smilie24] . Ако не можеш да организираш композицията с твърд обектив едва ли ще я организираш с варио.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: sauron69   
Дата:   09-10-22 20:46

Мдаам. А като снимаш животни/птици/спорт композицията много добре се организира с твърд обектив. Няколко крачки назад, напред, докато обектът те чака да се нагласиш. При някои пейзажни снимки е същото- е вярно, обекта ще те чака, ама дали имаш възможноста да изминеш растоянието назад/напред (което в случая често не е просто няколко крачки). Може да направите тема - кое е по х,бава- ябълките или крушите/ праскови или кайсии , също.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Julius   
Дата:   09-10-22 21:10

Само оплаквания... добрият сватбен фотограф винаги ще направи панорама от 3 вертикални кадъра на булката, младоженеца и щастливата тъща с 35-цата, ако ресторантът се окаже малко по-тесничък. [smilie3]


Гостите ще задържат за момент хорото във въздуха.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: hotsnail   
Дата:   09-10-22 21:11

тоя форум става супер весел

Забранихме широките обективи и високите фотографи в съседната тема. Щото не ставали хубави кадрите от висок фотограф с широк обектив по време на сватба. А тук забраняваме и твърдите обективи, щото не може да се снима с тях почти нищо освен макро разбираш ли....

Не можело да се снимат животни. А гледам в диви животни предимно кадри с твърди обективи или хората ги гласят зумовете си все на 300, 400, 500 и 600, 800мм.... сауроне .... бива ли тъй? То нали малко ок ама ....

За пейзажи, не знам, пак нещо ми се види, че реалността не отговаря на бисерите.

Спорт се снима също често с твърди обективи, щото ф/2 и ф/1.8 обективи трудно ще намериш зумове, за да снимаш в зала.....400 и 600мм скъпите обективи са за спорт предимно

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: doubleG   
Дата:   09-10-22 21:36

На пазара е пълно с твърди обективи и със зумове.Защо?...ами защото се търсят. Защо?...ами защото задоволяват различни потребности.Само твърди или само зумове - и в двата случая изглежда много сектантско.Фотографията е работа, хоби, а от определено ниво нагоре и изкуство.Тези три неща въобще не се връзватс подобни догми.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: avo   
Дата:   09-10-22 22:39

Конкретно при дългите обективи, 500/600мм, твърдите работят значително по-добре с телеконвертори, но това касае само снимащите птици или животни. Зум 150-600 с телеконвертор си е един компромис, с твърд обектив, особено с някои, пак е компромис, но често разумен. Иначе за теглото, аз понеже снимам с Никон, PF обективите са с твърде разумно тегло, 500 PF f5.6, с който главно снимам, е под 1460 гр , а новият 800 PF за Z mount е 2 кила и малко. Taka `че много зависи тая работа...

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: CDman   
Дата:   10-10-22 08:41

На пазара е пълно с твърди обективи и със зумове.Защо?.

Щот не им пука к'во пишат профитата у ФФ [smilie18] [smilie18]

А иначе, аз продължавам да съм фен на мусаката. [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: asahi   
Дата:   10-10-22 10:08

Мда, няма да е зле.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: VladHD   
Дата:   10-10-22 11:14

Аз пък, на бъзик, реших да премеря 3те ми твърдака, с които се мъкна насам-натам.
Към 800 грама - 28 F2.8, 35 F2.8, 50 F1.8.
И аз обичам мусака, ама растителна :D написа:

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: plynii   
Дата:   10-10-22 21:13

Основното предимство на вариообективите е удобството. Ако сте сватбен фотограф, е много по-лесно да увеличите от широкоъгълно до телефото фокусно разстояние, отколкото да сменяте обективи. И ако сте пейзажен фотограф, е по-лесно да кадрирате прецизно сцената с широкоъгълно увеличение, отколкото да сменяте обективи.
Вариообективите също намаляват общия размер и тегло на вашия комплект от обективи.
От друга страна, твърдите обективи обикновенно предлагат по-добро качество на изображението и по-широки максимални диафрагми (често са и на по-ниски цени). Те често са далеч по-остри и имат по-малко оптични проблеми (като винетиране и хроматична аберация ). Обектив 18-55 mm често има максимална бленда f/5.6 (при 50 mm), докато 50 mm ще има максимална бленда f/1.4 или f/1.8.
Всичко зависи от това какво за вас има значение - да държте на удобството и да сте сигурни, че вашият комплект е лек и преносим или ви интересува замъгляването на фона, производителността при слаба светлина и по-добрата оптика.
Отделно, че най-добрите варио обективи са по-добри от най-лошите твърди обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: iasen2   
Дата:   11-10-22 08:19

Има колеги, които снимат сватби само с твърди обективи и не се оплакват.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: CDman   
Дата:   11-10-22 09:01

С'а ако някой баш-нет-майстор [smilie5] сложи линкове към всички теми в които се твърди, че "техниката няма значение", ше стане мно'о интересно. [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Kalimas   
Дата:   11-10-22 11:23

Може отдавна да не съм писал и да не си изкарвам парите с това, ама тая тема винаги ми е звучала като "Причини да изберете кози крак + брадва, срещу тесла." Преди години снимах с 28-135 и 18-55, после разбрах, че 135 ми е къс, а под 24мм и между 29-65 мм нямам почти никакви снимки и взех твърдия 24/2.8 + 55-250, които са ми супер на кропа. Сега пак искам и нещо по-широко и мисля и за някой над 300мм. Та всичко зависи, от стила на снимане до нуждите. Най-добре е да имаш от всичко и да комбинираш, ама пусти бюджет [smilie3].

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: asahi   
Дата:   11-10-22 11:54

На един бюджета му стяга, на друг му тежи, трети не иска да ходи напред-назад. Всеки си е с изискванията.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: ninikolov   
Дата:   11-10-22 13:57

4 причини, поради които да изберете(станете) най-доброто възможно ЗАУ:
1) Пестите пари
2) Пестите нерви
3) Пестите време
4) Не се налага да се морите да избирате между твърди и варио, Никон и Канон, DSLR и безогледалка. Защото вече знаете, или много лесно може да разберете, кое е най-добро за вас и за конкретната задача.

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: abnorm   
Дата:   11-10-22 17:09


Да живее "DingYongHuy DX 10-1000/f1.0 ", 200g L=120mm
Ще го предлагат за Canon, Nikon, Sony и Fuji...
Цената също ще е атрактивна - 500лв...[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: asahi   
Дата:   12-10-22 12:52

С доживотна гаранция, of course.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Ratsev   
Дата:   18-10-22 17:20

Аз пък си мисля, че е до това, какво ще снимаш и къде отиваш, скоро бях на планина и носех 3 твърди обектива, но честно казано ми се прииска варио 28-80 от практична гледна точка. Не е удобно да се сменят обективи в движение, още повече лесно се пълни техниката с прах. Реално супер широкоъгълният го ползвах много малко, петдесятката не излезе от чантата, 90% от времето бях с 30мм на 1.4, това на кроп тяло. Станаха снимки, но много често посягах за телефона, понеже 30та или не беше достатъчно широка, или не ми се сменяше отново обектив (особено когато валеше и духаше вятър). Та общо взето horses for courses. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Yosssarian   
Дата:   18-10-22 23:53

Сам си стигнал до истината - " ....90% от времето бях с 30мм...."
Ако си с канонски кроп 1.6, то 28 мм е твоя обектив...., ("....понеже 30та или не беше достатъчно широка....") - почти достатъчно е широка, но малко не достига.... :(
С 28 мм на 1.6 кроп, обектива "вижда" това, което виждат очите ти....

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: GenaDP   
Дата:   19-10-22 00:38

Имам едан торба твърди и още една торба меки (все от скъпите). 80% от времето ползвам меките... Твърдите слагам само ако зная точно какво и как ще снимам, в останалите случаи вариото е с предимство.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: CDman   
Дата:   19-10-22 08:50

Абе чудя се и се мая,[smilie21] ако лепна едно тиксо [smilie3] на "мекия" да не може да зуумва става ли "твърд" ? [smilie5]

п.п. Пишете и в другите теми на Автора де. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: hotsnail   
Дата:   19-10-22 09:46

CDman написа:
> Абе чудя се и се мая,[smilie21] ако
> лепна едно тиксо [smilie3] на "мекия" да
> не може да зуумва става ли "твърд" ?
> [smilie5]

Май медикаментозно става работата. Точно тиксо не бих пробвал, да не се окаже, че лепилото не е предвидено за тия работи и да направиш беля [smilie18] [smilie18] [smilie18] Пък и като почне екшъна си представи да изпусне тиксото баш преди снимката.....



Публикацията е редактирана (19-10-22 09:48)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: kvakioh   
Дата:   19-10-22 11:32

Преди време беше добро упражнение- закотвя се на определени мм, също с много малка карта памет за макс 30-40 кадъра и се снима- 16,18,20,24,28, скучни 35, 40 (ако може да се нацелят), 50, 60, 70 и т.н.
То и с твърдите е така, също с камерите с фиксирани мм- примерно една седмица само с тия мм снимане, до макс 1 година като период.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: GenaDP   
Дата:   19-10-22 21:02

ако лепна едно тиксо на "мекия" да не може да зуумва става ли "твърд"

С тиксо - надали, ама с няколко капки цианакрилатно лепило ти давам гаранция за втвърдяване...


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »