Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: iasen2   
Дата:   22-08-22 18:28

Защо снимате събития с широки кривящи обективи. Не ви ли дразни това и клиентите не ги ли дразни това?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   22-08-22 19:48

Защото най-често са зуумове, също хубавите "прави" струват куп пари...
Зуум след Сигма 20-40/2.8 широк хубав не е излизал.[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: asahi   
Дата:   22-08-22 21:24

Защото са щракачи и нямат визуална култура. А клиентите са тъпи чалгаджии. Да оправдаваш некадърността си с техниката е още едно потвърждение за некадърността.

Щях да звуча заядливо ако покажа примери от сватбената секция на форума, ама от мен да мине!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: io_bs   
Дата:   23-08-22 00:56

Светът се променя и фотографията с него. Ако едно време 50 мм е била най-популярната фокусна дължина, то днес е 24-28мм благодарение на смартфоните. Широката публика е свикнала с „визията“ им и я изисква.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: lamerko   
Дата:   23-08-22 11:38

Според много зависи. Наистина качествена широка коригирана оптика си е пара. Но колкото и да е коригирана, искривяванията си остават. Има си разни техники, но там вече трябва освен техника, но и по-задълбочение умения. Но пък вече наистина има доста по-голям избор от обективи, а и вече има налични евтини ($200) тилт-шифт адаптери за стари обективи към безогледалки. Варианти има, но ако клиента ти иска да мине по най-еФтината тарифа - не знам защо се учудвате от кривите обективи [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: iasen2   
Дата:   23-08-22 12:03

Целта ми беше да говорим за естетика - колко е нормално и поносимо да се видите на снимка изкривени и неестествени и да сте и дали пари и за това. При положение и че има достатъчно място да се снима и с по-малко кривящи обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: Lighter   
Дата:   23-08-22 13:05

Не бъркайте дисторсията на обективите с перспективните изкривявания.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: alex.d76   
Дата:   23-08-22 16:16

Който си поръчва музиката - той си плаща и качеството !
Иначе аз сам за себе си криви снимки не бих си позволил да предам...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: deerstalker   
Дата:   23-08-22 16:56

При положение, че се дават 300-400 кадъра, нищо не пречи да има десетина снимки от този тип. На този етап все още телефоноснимащите не могат да се похвалят с нещо подобно. За чалгарите това си е екзотика.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   23-08-22 18:10

Репортаж от събития много често се снима с широк обектив, за да създаде усещане за близост, за единство с действието и заобикалящата среда.

Ако снимките не са хубави, не си достатъчно близо -- Робърт Капа

Това е, кратко видео публикувано наскоро, което дискутира тази тема на английски. Човека обяснява, че добрия репортажен кадър изисква емоционална и физическа близост. Показва много примери със сравнително известни шедьоври на фотографията от последните 100-тина години.

Ако видиш репортажи на National Georgaphic, ще видиш че често са снимани с 24мм и по-широки обективи, за да вкарат зрителя в сцената. За да направят зрителя част от репортажа.

24мм е много много ангажиращо фокусно разстояние и най-често се снима с твърд обектив противно на твърденията по-горе.....

Може и с 20мм или 15мм но става прогресивно по-трудно. А 35мм или 50мм вече създават дистанция от обекта и перспектива на далечен наблюдател, воайор, който няма общо с действието.

ПП Браво за темата. Рядко се отварят смислени теми напоследък ....



Публикацията е редактирана (23-08-22 18:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   23-08-22 18:17

Ето ти пример. Кой кадър е по-въздействащ, създава емпатия (не неприязън) и обявен за кадър на годината по някакви критерии


https://deeply-assets.thenewhumanitarian.org/20160422114443/ap-syrian-refugees-2-55f1d08f837fe.jpg




https://www.creativeboom.com/uploads/articles/10/1001619321aa13bc3ce5b7c78c7a284372e3fcf7_1620.jpg




Публикацията е редактирана (23-08-22 18:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   23-08-22 18:27

Ето и още по-видимо. Два кадъра явно заснети близко един след друг. Гугъл ги откри


https://www.telegraph.co.uk/multimedia/archive/02734/Cilvegozu_2734981b.jpg




https://i.natgeofe.com/n/7d875046-d721-47f4-9f61-f917668828e3/71358.jpg



Заглавията на статиите с тия кадри са:

1. "От Първо Лице: 5 неща които научих в лагер за сирийски бежанци".

2. "Богати бежанци плащат хиляди, за да напуснат воюваща Сирия в лукс"

Сещаш ли се кой кадър в коя статия е включен?

А кой от кадрите е публикуван в National Geogrphic и кой в евтин таблоид?

Обектива май и при двата е широк и вероятно един и същ, но разстоянието до обекта е различно....



Публикацията е редактирана (23-08-22 18:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   23-08-22 18:57

Гледам на Бони портфолиото и ми прави впечатление, че има приятни "криви" широки кадри. До колкото знам, той използва 28мм и понякога му слага широка приставка (0.75х) т.е. 21мм


https://bonibonev.com/uploadfiles/albums/PDPD5b16c1c81b364/155192.jpg




https://bonibonev.com/uploadfiles/albums/PDPD5b16c1c81b364/150719.jpg




https://bonibonev.com/uploadfiles/albums/PDPD5b16c1c81b364/150715.jpg




https://bonibonev.com/uploadfiles/albums/PDPD5b16c1c81b364/157459.jpg




тази даже са я наградили, хем че е крива, та знае ли се.....

https://bonibonev.com/uploadfiles/albums/PDPD5b16c1c81b364/150664.jpg




https://bonibonev.com/uploadfiles/albums/PDPD5b16c1c81b364/122319.jpg




Публикацията е редактирана (23-08-22 19:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: svetozar_stefanov   
Дата:   24-08-22 21:17

[smilie18] [smilie18] [smilie18] asahi написа:

> Защото са щракачи и нямат визуална
> култура. А клиентите са тъпи
> чалгаджии. Да оправдаваш
> некадърността си с техниката е още
> едно потвърждение за
> некадърността.
>
> Щях да звуча заядливо ако покажа
> примери от сватбената секция на
> форума, ама от мен да мине!


Ко каза ко?[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: petervassilev   
Дата:   24-08-22 22:19

Абстрахирам се от фотографските достойнства или недостатъци на близкото снимане, не мога да давам оценка, но мен подобни снимки малко ме плашат [smile]. Заради нарушените граници на (физическо) лично пространство. Нарушават ги не само субектите от снимките, но и фотографът по време на снимане.

Предполагам, че за повечето това не е проблем, но за други подобна близост е допустима само за най-близки хора и тези снимки са стряскащи. Такъв подход при журналистите има някакво оправдание, те се стремят да шокират с кръв и каквото там измислят, но тази овча близост в останалите случаи със сигурност не е по вкуса на всеки.



Публикацията е редактирана (24-08-22 22:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   24-08-22 22:47

petervassilev написа:
> Абстрахирам се от фотографските
> достойнства или недостатъци на
> близкото снимане, не мога да давам
> оценка, но мен подобни снимки
> малко ме плашат [smile]. Заради
> нарушените граници на (физическо)
> лично пространство. Нарушават ги
> не само субектите от снимките, но и
> фотографът по време на снимане.
>
> Предполагам, че за повечето това
> не е проблем

Проблем е. Моята теория е, че фотографите или поне тия по-успешните са и психолози.

Трябва да се сближат с моделите и да не ги усещат като чуждо тяло.

Това дето и видеото казва - трябва да си близо не само физически а и емоционално. Ако хората които снимаш гледат стресирано, със злоба или в тотално неправилна посока заради фотографа, това ще се вижда много добре на снимките....

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: Ирник   
Дата:   24-08-22 23:50

https://photo-forum.net/i/2432227#&gid=NaN&pid=1

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: Julius   
Дата:   25-08-22 08:24

На Ройтерс много ме кефят ултра-широките им кадри! [smilie7] Тук има някакви по-стари...

https://www.reuters.com/news/picture/photo-technique-wide-angle-idJPRTXB6S2



Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: asahi   
Дата:   25-08-22 11:19

Перспективните и геометричните изкривявания могат да бъдат ефект, могат да бъдат и дефект. Когато главите и крайниците на участниците в снимката, които са в периферията, са разтегнати и деформирани, не може да се говори за ефект.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: ruil4o   
Дата:   26-08-22 09:05

Е, какъв дефект ще е да изкараш булката висока с дълги крака [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: asahi   
Дата:   26-08-22 10:00

Дай пример, в който този ефект е постигнат с широкоъгълен кривящ обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: kiten   
Дата:   27-08-22 22:55

ха ха интересна тема [cool]
един пример, защо всички които снимат видео на сони без огледалки след една две сватби заснети с обектив Sony sel 10-18 f4 и и след това го продават още в гаранция на половин цена ? Ми гледах наскоро една сватба заснета с този универсален обектив ... и булката и младоженека имат визия на скакалци и гостите имат визия наподобяваща на мравуняк в ресторанта. И охранителна камера може спокойно да завиди на визията на този обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   27-08-22 23:06

Kiten този обектив е от добрите попадения на Сони като оптика и изработка. Вече сигурно 8-10 години не съм го продал. Сега има и по-нови и сигурно по-добри широки за кроп. Ама 10-18 е класика ако си със Сони кроп.

ако някой го е купил и идея няма защо….

Интересно е при него че става за фул фрейм на някои дължини. Пък 15мм ф4 фул фрейм толкова компактен и за тия пари не беше често срещано преди няколко години. Сега вече има избор и няма нужда от подобни андрешковщини

Другото интересно е, че фокусира абсурдно близко на ръчен Фокус. Дори с някакви трикове, може да го залъжеш да фокусира директно върху челната леща….



Публикацията е редактирана (27-08-22 23:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: kiten   
Дата:   27-08-22 23:28

hotsnail мойте уважения аз на очите ли си да вярвам или на твоята реклама!
Говоря за видео от сватба и всичко заснето с този обектив в ресторанта. Колегата е снимал на 10 мм и всичко изглежда като от карта на Птолемей!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: Yosssarian   
Дата:   28-08-22 00:37

ruil4o "Е, какъв дефект ще е да изкараш булката висока с дълги крака [cool]"
Тази "прелест" не върви ли комплект с несъразмерно голям нос, например?

Кой всъщност е така наречения "нормален" обектив? При който изкривяванията на перспективата са минимални или даже никакви?(не става въпрос за зрителен ъгъл, това е строго индивидуално, зависи от междуочното разстояние и от други фактори...) Този въпрос ме занимава от известно време, но не намирам еднозначен отговор...Стигам до извода, че "нормален" обектив е този, при който фокусното разстояние е равно (или приблизително равно) на диагонала на матрицата...Например за канонски кроп х 1,6 това е 28 мм....Моля, поправете ме ако греша!

[beer]



Публикацията е редактирана (28-08-22 00:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   28-08-22 00:38

Не рекламирам нищо. Имам този обектив и съм го ползвал доста. За това споделям лични впечатления.

До колкото разбирам казваш, че с 15мм (еквивалент на фул фрейм) ако лицата са по края на кадъра са криви.... ми да трябва да се мисли.

Ето няколко снимки, но аз го ползвам за разходки и няма много хора снимани с него поне от снимките дето съм качвал


https://live.staticflickr.com/1524/24194517821_0e624cdf19_b.jpg

Stone mushrooms - iii by Kiril Karaatanasov, on Flickr

Тука небето съм го сменял или затъмнявал....


https://live.staticflickr.com/1652/24293274165_2e403dcd00_b.jpg

Buhovo - 2016 by Kiril Karaatanasov, on Flickr

Не ми изглежда много крив....


https://live.staticflickr.com/5318/29938794636_026afcce82_b.jpg

Budapest Sinagogue by Kiril Karaatanasov, on Flickr



Публикацията е редактирана (28-08-22 01:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: ruil4o   
Дата:   28-08-22 08:19

@asahi ми поиска пример...


ТОВА или ТОВА не са ли с такъв обектив, зле ли са?

Да, рисково е да снимаш лица с такъв обектив, но ако знаеш, какво правиш се получава ефктно и различно.

Снимките не са мои, мисля че са на колега от форума.



Публикацията е редактирана (28-08-22 08:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: asahi   
Дата:   28-08-22 10:00

В тези примери, освен че не са булки, дамите са слаби и фотошопирани. Ефектът, за който говориш, е постигнат за сметка на перспективните изкривявания. Геометричните са незабележими. Не бих нарекък обектива кривящ.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: petervassilev   
Дата:   28-08-22 16:26

От коментарите на хората с опит става ясно, че има просто и лесно решение за близко и широкоъгълно снимане на събития, например сватби.

Фотографът пита предварително младоженците дали имат нещо против да ги снима отблизо от половин-един метър, на снимките/видеото булката да е с удължени крака, голям нос или големи очи и разни други неща, кумът отстрани да е като опулен “скакауец” с надути бузи и уши, хората отзад да са като мравки, и ако отговорът е “Давай, снимай всичко, бате!!!”, фотографът може да започне да прави своите шедьоври с широкия обектив, като примерите по-горе.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: deerstalker   
Дата:   28-08-22 17:23





Публикацията е редактирана (28-08-22 17:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: dekov   
Дата:   28-08-22 18:38

Yosssarian написа :
"Стигам до извода, че "нормален" обектив е този, при който фокусното разстояние е равно (или приблизително равно) на диагонала на матрицата...Например за канонски кроп х 1,6 това е 28 мм....Моля, поправете ме ако греша!"

Няма грешка,поздравления, както казат на шега - открил си топлата вода [smile]

Това е класическото определение във всички учебници по фотография.
Успех!


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   28-08-22 19:16

Yosssarian написа:

> ruil4o "Е, какъв дефект ще е да изкараш
> булката висока с дълги крака [cool]"
> Тази "прелест" не върви ли комплект
> с несъразмерно голям нос,
> например?

по-скоро с малък нос на малка глава. За да удължиш краката на правостоящ човек снимаш от по-ниско и човека изглежда по-висок, а краката му по-дълги. Разгледай примерите в темат аи си задай въпроса къде е апарата и как е ориентиран.

> Кой всъщност е така наречения
> "нормален" обектив? При който
> изкривяванията на перспективата
> са минимални или даже никакви?

В общи линии няма такъв.

Перспективата винаги я има и "криви". Особено е видно при архитектурни снимки. Ако гониш визия подобна на кадъра ми по-горе от Бухово или нещо от типа на следния кадър


https://live.staticflickr.com/2916/33190552714_e5beba5def_b.jpg

DSC07408 by Kiril Karaatanasov, on Flickr


Възможните подходи са два:

1. Снимаш с хоризонтална камера (гледаш нивелир или каквото има) и или ползваш шифт обектив или кропиш долната част.

2. Коригираш перспективата в софтуер.

Важното е вертикалните линии да са вертикални и паралелни.

Ако не направиш тия две неща то заради перспективата ще имаш кривене т.е. в горния си край сградите ще се изтъняват и ще искат да се прегърнат......

Ако следваш горните правила и ултра широк обектив, ще ти даде сравнително прав кадър - както е с примерите ми....



При снимане на хора перспективните изкривявания са от дистанцията до обекта и позата.

За лицето гледаш да си поне на метър и половина от човека т.е. комфортна дистанция от която разговаряш с някой не особено близък човек. Ако си по близко това личи в резултата. Ако е добре заснето остава едно чувство на дискомфорт, което предизвиква интерес. Ако не, пишеш във ФФ, колко лоши са широките обективи и как ги подаряват в базара.....

Така според кадрирането което искаш може да подбереш дължина, която да не криви.

Ако кадрираш лицето на човек като основен елемент на кадъра поне 100м обектив ти трябва т.е. 85мм ще му направи носа дълъг и ще му намали и скрие ушите. С 50мм ще изглежда комично. 24мм абсурдно.

Ако правиш по-широк кадър, където лицето не е голям процент от кадъра понякога и 24мм или дори 15мм мога да изглеждат приемливо. Зависи и от модела - хора с деликатни черти т.е. малки носове изглеждат по-добре дори да са снимани от близо с широк обектив


https://live.staticflickr.com/65535/52091769638_89ecda7bd4_b.jpg

Maya in field by Kiril Karaatanasov, on Flickr

Иначе за позата - не е хубаво крайницте на модела да са близко до перпендикулярни на равнината на кадъра, щото изглеждат къси или изкривени....



Публикацията е редактирана (28-08-22 20:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: petervassilev   
Дата:   28-08-22 19:51

Много добри съвети на hotsnail [smilie24]

Но въпросът е за "Снимане на събития с широки кривящи обективи".
Булката не е модел, за да я накараш да заема през цялото време някаква поза или да я избереш с деликатни черти и достатъчно малък нос [smile]

Затова разбирам напълно kiten, който твърди, че иначе отличния за други цели широкоъгълен Sony е неподходящ като универсален обектив точно за събития/сватби. Не виждам противоречие, дискусията е доста полезна, ако човек иска да понаучи нещо от хората с опит.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   28-08-22 20:29

petervassilev да. Да го кажем, че снимането с широк обектив си иска майстролъка, за да не седи странно или глуповато.

В крайна сметка работата е да си изградиш някакви визуални шаблони в главата и майсторлък как да ги постигаш в средата в която снимаш ...

Пуснах доста примери с широки обективи на Бони. Вероятно са с 21мм не е с 15мм.

Ако разрови човек може да намери много и тук и по разни портфолия и кадри от известни фотографи. Та ако Ясен иска да се научи да прави интересни широки кадри от събития - има примери. Да гледа, да анализира, пробва и ще се научи.



Публикацията е редактирана (28-08-22 20:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: kiten   
Дата:   28-08-22 20:38

Точно за това сони правят обективи PZ за видео. Мисля че този обектив 10-18-4 не е за видео и закачен на А7 има ужасна визия или ако се ползва за кратко видео на тесни пространства. Освен това има програми за изправяне на видео-кадрите така както се прави при екшън камерите. В камерата също има настройки за набор обективи и тя съща вкарва някакви компенсации. Обаче да изправяш видеото на цялата сватба и в случая с моя пример е спестено [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: petervassilev   
Дата:   28-08-22 20:53

На мен точно горните сватбени снимки не ми харесват, с изключение на нощната, при която дистанцията е по-голяма.

Важно е обаче снимките да се харесат на клиентите и те да са доволни [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   28-08-22 21:04

kiten все по-малко се разбира какво пишеш.

10-18/4 е кроп обектив. Не е за А7. Може би от там идва проблема?

Явно оператора Ви няма идея каква техника да купува.... На А7 във фул фрейм режим 10-18 ще работи, но само на някои мм ще покрие целия сензор. Дори да покрива сензора ще има ужасно винетиране и софтуерните корекции в камерата няма да работят!!! От там насетне.....какво да коментираме....

Нали се сещаш, че ни писа току що нещо от типа на - "95 бензина на OMV е ужасен. Братчеда сипа на мерцедеса 300D (дизел) един резервоар и си е**а мамата ....."

За фул фрейм т.е. А7 има 16-35/4 PZ много нов модел. Този много го хвалят.

Наскоро пуснаха 10-20/4 PZ, който ще е по-удобен за видео, но не с A7. Пак е кроп обектив.



Публикацията е редактирана (28-08-22 21:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: kiten   
Дата:   28-08-22 21:49

hotsnail Тия работи не ми ги разправяй не е мой оператор а недоволни сватбари от услуга, и ми носят флашка и питат да им я оправя! Това го кажи на тези които в базара го продават този обектив, защото повечето са от "модерните камерджии с безогледалка !"
Я ми кажи как да оправя визията на младоженеца на видеото,,, при рязането на тортата изглежда като богомолка а булката е с много голяма огромна глава. Всичко изглежда като през много криво огледало. Направо им върнах спомена -флашка и да вървят другаде да ги оправят пълно е с професионалисти .

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   28-08-22 22:01

Ето това става на портрети с широк обектив от много близко ако си майсторче

Не съм сигурен, дали това беше галерията, дето ме впечатли едно време с подобни кадри. Това е много близко до спомните ми....(аз си спомням по-голям процент цветни кадри)


ПП Китен нито ти, нито аз или обектива са виновни.... не сипваш бензин на дизелова кола... това е......Трябвало е хората да видят, що за човек наемат. Обикновено фотографите и видео операторите имат портфолио, имат награди от конкурси, препоръки от клиенти........



Публикацията е редактирана (28-08-22 22:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: asahi   
Дата:   28-08-22 23:21

Това е най-честата грешка, която се прави с широкоъгълен обектив. Същата грешка с по-дългофокусен обектив не е толкова изразена. Сигурно дископатията е най-популарното заболяване сред сватбарските фотографи и не им дава да се понаведат малко.




Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: Yosssarian   
Дата:   29-08-22 00:38

hotsnail, сърдечно благодаря за изчерпателния отговор, подкрепен с примери... съветите, които получих, смятам за полезни!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hose   
Дата:   29-08-22 17:33

всичко е относително...

с всеки обектив може да се направи ужасен и хубав кадър, зависи от много фактори

примерите на hotsnail по-горе са добри наистина, но в никакъв случай не са правило, а някои са и сравнени с лоша композиция/кадровка, нормалния и дългия обектив в никакъв случай не ти пречат да направиш добри кадри, дори напротив, незаменими са за определени въздействия.. така че повече мислене, усет и практика..

отдавна избягвам сватбите аз лично, но съвета ми към всички е по-малко експерименти там, или "поправими" такива и задължително "протоколни" кадри, които да бъдат универсални и просто спомен за... развода ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: asahi   
Дата:   30-08-22 23:08

Нещо широко


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: chukov   
Дата:   31-08-22 09:15

Каквито и доводи да извадите, от опит мога да ви кажа, че никой не харесва главата му да прилича на успоредник.

Тоест не е проблем да се използва широк обектив, а да се подбере кадърът така, че важни сюжетни елементи да не попадат в краищата, където перспективните изкривявания са най-силно изявени.

Например: събрали сте шаферките с булката в една стая. Искате да ги хванете всичките и се полъжете да отворите на 24 мм. Няма лошо стига в двата края на кадрите да не са главите на някои от момичетата.

Ако попаднат човешки лица по краищата, но в конкретния кадър са част от минаса, това не е проблем.

Оставете приказките за свикнали с телефонната визия хора. Никой не приема добре изкривеното си лице, особено ако в кадъра има други лица, които са си ОК. Това ви го казвам не разсъждавайки философски, а от повече от 15 години опит по снимане на тържества.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: chukov   
Дата:   31-08-22 17:01

asahi написа:

> Това е най-честата грешка, която се
> прави с широкоъгълен обектив.
> Същата грешка с по-дългофокусен
> обектив не е толкова изразена.
> Сигурно дископатията е
> най-популарното заболяване сред
> сватбарските фотографи и не им
> дава да се понаведат малко.
>
>
>

Мързи ги, Людмиле, мързи ги.
Така снимат и първия сватбен танц. И в кадъра зад младоженците до половината и над кръста - под (мрамор, мозайка или каквото е там) плюс тънки крака

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   31-08-22 17:11

давайте готини примери от вашия опит или други фотографи.

Всички имаме скапани снимки. Лесно и бързо стават.

Шедьоврите са по-редки.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: asahi   
Дата:   31-08-22 20:03

Дискусията тук не е за шедьоври срещу по-обикновени или посредствени снимки. Дискусията е за кадърно срещу некадърно заснети сцени.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: perspectiff   
Дата:   01-09-22 15:52

Отърсете се от скептицизма и затвореното мислене, колеги. Дъщерите ви вече са обиграли заснемането с ултрашироки обективи и знаят кога и как, и какво им носи като ефект. Evolve please.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: chukov   
Дата:   01-09-22 22:00

Мислиш ли? :-))))))

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: asahi   
Дата:   27-09-22 19:47

Девойката Кити, която е заснета кадърно с 35 мм обектив и фулфрейм тяло:



Авторът е още в анонимност и няма да ви го кажа.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: abnorm   
Дата:   06-10-22 11:29

Аз пък нямам нищо против (още от 1985г) да ме снимат и с фиш-ай.
Много по интересно е...
Ама кого да убеждаваш?
Хората са различни.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: asahi   
Дата:   06-10-22 12:07

Интересното за теб не винаги е интересно за други. Днес се възхищаваме на композицията и светлината в ретро снимките на нашите деди. След време някой ще се възхищава ли на уродливите пропорции в днешните снимки?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: asahi   
Дата:   07-10-22 14:55

Тази балонена фиеста е снимана с широк кривящ обектив. Изглежда достатъчно сюреалистично и геометричните изкривявания не могат да се сметнат за сериозен недостатък.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-10/1665071138_dji_0488n.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: chukov   
Дата:   07-10-22 15:47

Тъкмо ми попадна случайна реклама с някаква снимка на нея

Някой по-нагоре беше писал, че нашите деца вече били свикнали с широкоъгълната визия

Айде кажете го на тоя пич най-вдясно на снимката :-)))))

https://www.facebook.com/photo/?fbid=629392461946361&set=a.560830102135931




Публикацията е редактирана (07-10-22 15:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: perspectiff   
Дата:   08-10-22 15:10

Нищо фрапантно относно снимката.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: asahi   
Дата:   08-10-22 19:57

Той човекът си е с крива глава. Цялата рода са така. Даже се гордеят с това.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   08-10-22 22:56

напъна се планината па роди мишка.... това ли е бруталния пример за пропадане на фотографията с който ще забраним фокусните дължини под 70мм?

Ми кога ще забраним, да се насочват обективите надолу, коги снимаш човек в цял ръст??? А може би за да ти продадат камера ще се изисква максимален ръст от 1.40. Ако си 1.50 няма да снимаш......

Примера си е напълно приемлив ще ме прощавате. Познава се човека. Готино се е барнал до тая група девойки.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: lamerko   
Дата:   08-10-22 23:56

Очевидно, горната снимка няма претенциите за художествена фотография - тичпична любителска снимка с някаква авоматизирана цамера - телефон или сапунерка, която е приложила корекция на перспективата. Все пак е очевидно, че в затворено тясно пространство няма как да се снимат седем човека, наблъскани вато копърка в консерва и всичко да няма омекнали глави [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   09-10-22 02:17

интересно за фокусните дължини ползвани от филмовите режисьори

Доста големи имена са снимали на широки обективи разни шедьоври…пък не винаги са им криви нещата…..

ПП предполагам, че повечето са снимали на супер35 т.е.кроп. Демек 27мм еквивалент на фул фрейм е най-широкото, което обсъждат.



Публикацията е редактирана (09-10-22 02:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: asahi   
Дата:   09-10-22 08:22

Големите имена разчитат на образовани оператори.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: iasen2   
Дата:   09-10-22 11:40

При големите филмови шедьоври използват широка медия, не широки обективи. Никой няма да си позволи криви лица при филмова продукция за милиони. Ако визираш Стенли Кубрик - там нещата са епично велики
https://www.youtube.com/watch?v=QWjuARvxrUY
- по сегашните стандарти резолюцията е към 18к



Публикацията е редактирана (09-10-22 11:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   09-10-22 13:08

Спилбърг ми стана интересен. Супер много от известните филми последните 30-40 години са негови - Индиана Джоунс, Терминалът, Списъка на Шиндлер, Извънземно, Джурасик Парк, Мюнхен, Тинтин, Челюсти, Хук, Моста на шпионите, Война на световете, Ready Player One....

https://youtu.be/ZyGCyXeVYYg


Изглежда е много много по-сложна работата от мм-ите при него. Има интересно ползване на зум обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: chukov   
Дата:   09-10-22 19:21

Боже, колко глупости сте изписали. Защо вечно генерализирате нещата? Щели сме да забраняваме широкоъгълните, снимащият не бил професионалист .....

Просто съм илюстрирал с пример какви са дефектите. Нито съдя някого за това, нито имам претенции.

И повечето от вас са големи хора

Проблемът не е в това какъв е обективът, а какго ползваш. Това не е ли очевидно ясно, че ми давате примери колко професионалисти го ползвали и снимали с него. Снимат, защото знаят какво правят и какво не трябва да правят

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: niro   
Дата:   12-10-22 16:01

Тялото наистина е фулфрейм.[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: asahi   
Дата:   13-10-22 20:53

Кривият широк обектив е деформирал колелата на съоръжението вдясно. Дресираната публика се захласва по оръжията, пробождащи небето.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: perspectiff   
Дата:   14-10-22 00:04

Реално какъв е първоначалният въпрос на темата?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: asahi   
Дата:   14-10-22 08:50

Скролът ли не ти работи?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: asahi   
Дата:   22-09-23 17:26

Не мога да не споделя този фрапиращ пример за лошо снимане с широк кривящ обектив:




Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: perspectiff   
Дата:   24-09-23 03:57

По какъв алтернативен начин се заснема горното тогава в същото помещение?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   24-09-23 09:45

Не виждам проблем с широкия обектив в този кадър.

Проблем е светлината. Проблем е подреждането на хората. Проблем са позите и израженията. Проблем е човека с червена тениска. Проблем е този с бялата риза, която е най-видимото нещо в кадъра.

Обектива не е. Дори възрастния господин в дясно изглежда ок. Няма драматично изкривяване някакво.

Можело е фотографа да помоли тази не голяма група да иде близо до някой прозорец. Можело е малко да ги подреди тия хора. Да скрие човека с червената тениска или леко да го завърти поне. Можело е човека с бяла риза да иде на втори ред. Можело е в ляво и дясно да са сходно количество хора. Можело е да закопчаят по някое копче. Можело е да глътнат малко коремите и изпъчат гърди за кадъра. Абе все едно има някаква идея в целия кадър…..можело е главната персона(предполагам жената в средата), да пристъпи малко напред или нещо друго, да се откроява малко….

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: asahi   
Дата:   24-09-23 11:41

Тук вероятно камерата е телефон. Снимащият (няма да го нарека фотограф) е застанал там, откъдето "хваща" всички. Това е зала за пресконференции. Има поне 5 реда столове. Има пространство. Ако беше застанал по-назад и беше зумнал, дори цифрово, резултатът щеше да е по-добър.

Главите на господата вляво и вдясно са 1.5 пъти по-широки от главите на господата и дамата в центъра. Някак си не е честно физически здрави хора да се представят по такъв начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: Naci4a   
Дата:   25-09-23 21:09

io_bs написа:

> Светът се променя и фотографията с
> него. Ако едно време 50 мм е била
> най-популярната фокусна дължина,
> то днес е 24-28мм благодарение на
> смартфоните. Широката публика е
> свикнала с „визията“ им и я
> изисква.

Най-страшното е, че не само са свикнали с тази визия, а и са свикнали да се гледат с огедалният ефект на Селфи камерата. При това до такава степен, че като си вадят снимки за дипломи и бележници искат фотографа да им ги флипне, за да се харесат.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: Julius   
Дата:   25-09-23 22:46

asahi написа:

...
> Главите на господата вляво и вдясно
> са 1.5 пъти по-широки от главите
> на господата и дамата в центъра.

Природата понякога е несправедлива.
Хубавото е, че има топ-фотографи, които да предадат коректно реалността!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: Zlatkoo   
Дата:   26-09-23 12:16

Като се отсее плявата и част от крайностите, доста полезна и информативна тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: asahi   
Дата:   26-12-23 08:17

Ето един кадър, който мина вдясно и е с перфектния ракурс за този жанр.



Понеже още е в анонимност не мога да посоча автора.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: TheOne   
Дата:   29-12-23 00:07

hotsnail: написа :

"Проблем е. Моята теория е, че фотографите или поне тия по-успешните са и психолози.

Трябва да се сближат с моделите и да не ги усещат като чуждо тяло.

Това дето и видеото казва - трябва да си близо не само физически а и емоционално. Ако хората които снимаш гледат стресирано, със злоба или в тотално неправилна посока заради фотографа, това ще се вижда много добре на снимките...."


По-добре написано, едва ли има повече накъде ! Кратко точно и ясно ![cool] [beer]



Публикацията е редактирана (29-12-23 00:44)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »