Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Търси се автора
Автор: nyamago   
Дата:   16-06-22 17:25

"Селфи със Сашо"

'Сашо' е Александър Невски. И - не, не съм неграмотник допуснал отражения и бликове (знам как да снимам срещу стъкло и дори как да правя 'правилни' репродукции) - просто ми се прииска да щракна това, което се вижда тук:

https://live.staticflickr.com/65535/52151180800_40d9fd4c0d_h.jpg

Selfie with Alex

Дали някой може да разпознае този художник? Всъщност (доколкото знам) е архитект, но като много от тях - рисува. Историята:

В зората на Демокрацията в градинката на Офицерския Клуб (а.к.а. 'градинката на Кристал) се вихреше търговия. По пейките, на масички и по земята се продаваха картини, антикварни предмети, художествени (и нехудожествени) занаяти и какво ли не. В кратък отпуск (вече живеех в чужбина) се зазяпах и реших да си купя някоя картинка за носталгична 'връзка с дома'. Исках да е нещо, напомнящо за София - и видях една женица с някои архитектурни графики и акварели, но сюжетите/ обектите не бяха 'емблематични'.

"Рисували ли сте, например, Народния театър, попитах - или Александър Невски, или да речем - Университета (Ректората, му казвам от детинство)"

"Аз не рисувам", каза жената, "Продавам тук, а рисува мъжът ми - той е архитект, но сега няма много работа и докарва по малко с рисуване. "Нямаме тези сгради, които търсите, но мъжът ми може да Ви ги нарисува. Коя ще искате?"

"Бих искал Александър Невски", казах след кратко замисляне - "Но дали ще стане бързо, че съм си тук само за няколко дни?"

"Още за утре мъжът ми ще Ви направи Александър Невски"

Хареса ми израза 'ще ви направи' ;) ))) Но си помислих, че може да е скъпо по поръчка, при това експресна:

"Колко ще струва?"

"30-сет лева, като другите тук". Бях удивен - не помня курса, но това бяха нищо пари за оригинал. Разбира се, не е 'високо изкуство' за галерии и музеи - леко занаятчийска скица (би казал някой), дори малко кич - с добавената акварелна 'текстура'... Но си е една честна рисунка, а за моята сантиментална привързаност към града и обекта - ценен спомен да си го нося по света.

Виси на стената ми вече 30 години в различни къщи - и страни. И не мисля да го сменям, макар да поизбеля (някои страни бяха по-слънчеви от други). Сетих се за произхода като си разглеждах случайно щракнати кадри (каквито са повечето в моя случай). И се запитах - дали са живи още тези хора, какво правят - и някой дали би могъл да ги разпознае?
 Отговори на това съобщение 

 Теми Автор  Дата
 Търси се автора  ново
nyamago 16-06-22 17:25 
 Re: Търси се автора  ново
mihalo 17-06-22 02:38 
 Re: Търси се автора  ново
asahi 17-06-22 08:55 
 Re: Търси се автора  ново
uri64 19-06-22 14:16 
 Re: Търси се автора  ново
nyamago 17-06-22 15:44 
 Re: Търси се автора  ново
asahi 17-06-22 17:42 
 Re: Търси се автора  ново
asahi 19-06-22 19:05 
 Re: Търси се автора  ново
uri64 19-06-22 21:05 
 Re: Търси се автора  ново
bobyn 20-06-22 16:46 
 Re: Търси се автора  ново
asahi 20-06-22 19:58 
 Re: Търси се автора  ново
nyamago 21-06-22 00:53 
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »