Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Подобни кадри с лентов апарат - как се мери?
Автор: hose   
Дата:   12-06-22 23:38

как тогава разбира, че е нужна корекция?!

Отговори на това съобщение
 Re: Подобни кадри с лентов апарат - как се мери?
Автор: Lighter   
Дата:   13-06-22 10:24

Понеже виждам, че настава обърквация...[smile]

Измервам експозицията с външен светломер - конкретно с този модел - Sekonic L-858D SPEEDMASTER. Само между другото, в него съм сложил синхронизатор за Profoto. Светломерът идва със заводска калибрация. Но тъй като всяка цифрова камера интерпретира експозицията по различен начин (най-често производителите се стремят да постигнат максимална динамика) е необходимо светломерът да се калибрира спрямо камерата. Еталонът е сивата карта! Знае се, че сивата карта трябва да е със стойности 128 за RGB. Ако и на снимката е толкова, няма нужда от калибрация. Останалото вече го обясних в предишните си постове...
И да споделя още нещо от опита си - реших да проверя сивите карти на пазара доколко са точни. Купих всички модели, които намерих. Сложих ги една до друга, като сложих до тях и сивата карта на Sekonic, която струва 500лв и я приемам за еталонна. Осветих ги равномерно. На пръв поглед те изглеждаха с различна яркост, т.е. различен нюанс на сивото. Казах си - китайски боклуци! След като ги измерих със светломера (по метода на отразената светлина) изненадата ми беше пълна. Най-голямото отклонение беше 1/10 бленда. Така стигнах до следните изводи:
1. Сивите карти на пазара в момента са достатъчно точни и могат да се използват за еталон, т.е. за това за което са направени.
2. Картите изглеждат с различна яркост, защото... - тук ще спра с обясненията и ще Ви отправя предизвикателство - защо сивите карти изглеждат различно сиви, но въпреки това вършат работа?

Отговори на това съобщение
 Re: Подобни кадри с лентов апарат - как се мери?
Автор: asahi   
Дата:   13-06-22 10:50

Метамеризъм на пигментите.

Отговори на това съобщение
 Re: Подобни кадри с лентов апарат - как се мери?
Автор: ninikolov   
Дата:   13-06-22 11:34

Защото са с различен размер [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Подобни кадри с лентов апарат - как се мери?
Автор: compur   
Дата:   13-06-22 12:10

... си ги подредил една до друга. ;)
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Подобни кадри с лентов апарат - как се мери?
Автор: Konstantinov   
Дата:   13-06-22 15:14

Трябва структурата на материала и грапавостта да е еднаква -да са еднакво гладки и като се осветят да изглеждат едно към едно.Това се вижда ясно ако вземеш парче черна пластмаса и я надраскаш със шкурка, като стане грапава си променя цвета, става по сива.А материала и цвета е същия, но отражението се променя.

Отговори на това съобщение
 Re: Подобни кадри с лентов апарат - как се мери?
Автор: dekov   
Дата:   13-06-22 15:47

Окото е невероятно прецизен сравнителен "УРЕД"


Отговори на това съобщение
 Re: Подобни кадри с лентов апарат - как се мери?
Автор: Lighter   
Дата:   13-06-22 17:05

Asahi не знам какво е Метамеризъм на пигментите, така че не знам дали си прав[smile]. Konstantinov е най-близо до истината. Става дума за това, че интензитета на отразената светлина зависи не само от цвета, но и от характера на повърхността. Цвят с гланцова повърхност отразява повече от същия с матова. На английски наричат това surfaice efficinsy. Затова с просто око може и да виждаме различно сиво, но важното е каква е отразяващата способност. В случая тя трябва да е 18%

Отговори на това съобщение
 Re: Подобни кадри с лентов апарат - как се мери?
Автор: asahi   
Дата:   13-06-22 17:14

Някои боички имат свойството да изглеждат различно при промяна на ъгъла на осветяване. Малко, много, колкото - толкова. Например в новата банкнота от 50 лева е ползвана боя с ясно изразен метамеризъм.

Отговори на това съобщение
 Re: Подобни кадри с лентов апарат - как се мери?
Автор: hose   
Дата:   13-06-22 23:21

интересни експерименти... но малко се обърквам в някои положения, вероятно е от непълните описания

все повече си мисля обаче, че това са отклонения на различните сензори/матрици, а не на светломерите... поне от това което си мисля, че реално провеждаш

иначе и аз залагах на различните повърхности - само да вметна - мериш "падащата" от картите светлина нали? защото през цялото време под падаща аз разбирам от самите прожектори

dekov - окото е учудващо точно, особено за някои неща, и особено когато е тренирано

Отговори на това съобщение
 Re: Подобни кадри с лентов апарат - как се мери?
Автор: compur   
Дата:   14-06-22 10:01

"dekov - окото е учудващо точно, особено за някои неща, и особено когато е тренирано"
А, може ли някакви примери за това "твърдение"?

Отговори на това съобщение
 Re: Подобни кадри с лентов апарат - как се мери?
Автор: asahi   
Дата:   14-06-22 10:42

Трябва да различаваме точност от чувствителност. Точността на човешкото зрение за установяване на цвят е по-ниска и от тази на посредствен колориметър. Чувствителността му да установява разлики в цвета е в порядъка на 2% спрямо CMYK и 3-4% в RGB пространствата. Най-много нюанси се различават в синьото, най-малко - в зеленото. Някой трениран индивид в определени условия може да постигне по-добри резултати, но това са изключения.

Отговори на това съобщение
 Re: Подобни кадри с лентов апарат - как се мери?
Автор: hose   
Дата:   14-06-22 23:57

compur - пример - крива картина на стената, хоризонт и тн.. дори малки отклонения дразнят окото

художниците виждат много подобни разлики

asahi - до колкото знам най-много нюанси различаваме в зеленото

Отговори на това съобщение
 Re: Подобни кадри с лентов апарат - как се мери?
Автор: compur   
Дата:   15-06-22 12:36

"compur - пример - крива картина на стената, хоризонт и тн.. дори малки отклонения дразнят окото"

Това се нарича "фактор на тревожност" и няма общо с точност на окото. Това е чувство, усещане... както и цвета.

Отговори на това съобщение
 Re: Подобни кадри с лентов апарат - как се мери?
Автор: s_l   
Дата:   15-06-22 16:49

@Lighter, стана ми интересно как замерваш стоиност "128 за RGB"?
Казваш снимаш свързано към компютър, но това не дава информация за пайплайна. Какво точно праваш преди да замериш стойността - това ми е питането?
Роу ли снимаш или някакъв процеснат jpg от камерата.. Ако е Роу, то как избираш софтуера да го процесира преди да го замериш в RGB пространство? В кое точно от гама кодираните пространства мериш и изследвал ли си връзките в тази трансформация как се отнасят към "точната експонация"?

Отговори на това съобщение
 Re: Подобни кадри с лентов апарат - как се мери?
Автор: Lighter   
Дата:   16-06-22 09:21

s_l, не знам какво значи пайплайн, но вьпреки това ще отговоря на вьпроса ти[smile]
1. Измервам сьс светломер падащата вьрху сивата карта светлина, за да определя експозицията. Поставям измерените данни на фотоапарата в рьчен режим. Правя потребителски бял баланс.
2. Снимам в RAW формат
3. Отварям снимката в RAW конвертор (няма значение в кой. Аз ползвам канонския DPP). Дали фотоапарата е свьрзан с компятьр няма значение. Ако е свьрзан, просто е по-лесно. Не е необходимо да се конвертира снимката в друг формат.
4. Отварям хистограмата и поставям курсора върху снимката (сивата карта), като го местя на различни места, за да вида отклонението на стойностите за RGB. Определям средна стойност - например ако стойностите варират от 132 до 136, приемам средна стойност от 134)
5. Тьй като стойност 134 е с 6 повече от 128 това означава, че снимката е с 1/10 бленда по-светла от колкото трябва.
6. Праввя корекция на светломера +1/10 (защо +1/10 оставям читателите сами логически да стигнат до отговора)
7. Намалявам осветлението с 1/10 бленда и правя ново измерване на експозицията. Ако всичко е наред, светломерьт ще покаже точна експозиция и хистограмата ще покаже стойности за сивата карта 128.
8. Това упржнение се прави 4 пьти - за импусно осветление - при падаща и отразена светлина и за постоянно осветление - за падаща и отразена светлина.


Отговори на това съобщение
 Re: Подобни кадри с лентов апарат - как се мери?
Автор: hose   
Дата:   17-06-22 18:55

това няма логика:

6. Праввя корекция на светломера +1/10 (защо +1/10 оставям читателите сами логически да стигнат до отговора)
7. Намалявам осветлението с 1/10 бленда и правя ново измерване на експозицията. Ако всичко е наред, светломерьт ще покаже точна експозиция и хистограмата ще покаже стойности за сивата карта 128.


и отново - измерваш разликите в сензора, не светломера на фотоапарата

Отговори на това съобщение
 Re: Подобни кадри с лентов апарат - как се мери?
Автор: Lighter   
Дата:   20-06-22 08:08

hose, обяснявам логиката:

1. Измервам сьс светломер падащата вьрху сивата карта светлина, за да определя експозицията. Поставям измерените данни на фотоапарата в рьчен режим. Правя потребителски бял баланс.
2. Снимам в RAW формат
3. Отварям снимката в RAW конвертор (няма значение в кой. Аз ползвам канонския DPP). Дали фотоапарата е свьрзан с компятьр няма значение. Ако е свьрзан, просто е по-лесно. Не е необходимо да се конвертира снимката в друг формат.
4. Отварям хистограмата и поставям курсора върху снимката (сивата карта), като го местя на различни места, за да вида отклонението на стойностите за RGB. Определям средна стойност - например ако стойностите варират от 132 до 136, приемам средна стойност от 134)
5. Тьй като стойност 134 е с 6 повече от 128 това означава, че снимката е с 1/10 бленда по-светла от колкото трябва. За да стане снимката с точна експозиция осветлението трябва да се намали с 1/10. Тогава светломерът ще покаже с 1/10 по-малко, но експозицията е точна. Следователно:
6. Праввя корекция на светломера +1/10

и отново - измерваш разликите в сензора, не светломера на фотоапарата - естествено! Използвам външен светломер. Никъде не съм споменавал светломера на фотоапарата...

Отговори на това съобщение
 Re: Подобни кадри с лентов апарат - как се мери?
Автор: hose   
Дата:   20-06-22 11:28

Автор: Lighter
Дата: 08-06-22 11:59

Може би за някой ще е интересно, затова ето някои калибрации на светломери, които съм правил:



относно логиката - да пускам първо корекция на светломера и после на осветлението - защо?! нали това е идеята - че има +/- X ... какъв е смисъла да "зануляваш" светломера?! все тая де...


Отговори на това съобщение
 Re: Подобни кадри с лентов апарат - как се мери?
Автор: Lighter   
Дата:   20-06-22 15:02

hose, препоръчвам да направиш следното:

1. Купи си светломер, който може да се калибрира.
2. Прочети внимателно какво съм написал за калибрирането на свитломери.
3. Купи си сива карта.
4. Калибрирай си светломера.
5. Ако не успееш ми се обади. Аз ще го направя.

6. Ако не виждаш смисъл в цялата тази работа не прави нищо.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »