Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Бовски водопади
Автор: Julius   
Дата:   07-05-22 20:10

Бовски водопади

Предполагам, че повечето от вас са наясно с Бовските водопади и все пак за немалко хора е объркващо /поне няколко пъти са ме питали както тук, така и на място/ откъде точно и как върти пътеката, затова реших в едно импровизирано ръководство да събера всички заснети прагове и водопадчета, които човек може да види по нея /а там определено има какво да се види/ + кратки указания. Големият водопад в нейния край /Бовска Скакля/ се бърка най-често с Вазовската Скакля, която е от другата страна на пътя за Мездра /позната още и като Заселска Скакля, понеже там свършва пътеката - с. Заселе/, докато първата е от гара Бов до село Бов.

p.s.
Ще се радвам на отзиви за книжлето. [smilie3] Това е линка за сваляне.
p.p.s.
В книгата за водопадите в Б-ия обикновено не се отделят толкова кадри само от едни и също място, а аз имам материал да събера за още няколко такива книжлета и от други места...
[beer]

 Re: Бовски водопади
Автор: ZENON   
Дата:   07-05-22 21:34

Страхотно!
Адмирации!
[beer]
 Re: Бовски водопади
Автор: caspin   
Дата:   07-05-22 21:39

[cool]
 Re: Бовски водопади
Автор: petervassilev   
Дата:   08-05-22 01:03

Браво!
И за указанията за пътеката, и за снимките.[smilie24]

Значи, тръгваме зад опашката на коня, стигаме до анакондата и продължаваме нагоре към саламандрите (плъзват по това време на годината във влажни и облачни дни) [smile]

Интересен еднодневен маршрут, дори не бях чувал за него.

 Re: Бовски водопади
Автор: mihalo   
Дата:   08-05-22 02:31

Точно от такива неща има нужда един фотографски форум... "Когато споделяте идеи всеки ще има вече по две, а ако разменяте ябълки всеки ще остане с по една!"

Ха дано такова отношение, като в тази тема "повлече крак"![smilie24] [cool]
 Re: Бовски водопади
Автор: golded   
Дата:   08-05-22 09:15

[smilie24] [beer]
 Re: Бовски водопади
Автор: andiay   
Дата:   08-05-22 12:47

Отлични снимки, както обикновено.
Много точно описание.
Адмирации за труда и споделянето.
Мястото наистина е разкошно и едно от любимите.
Но според мен бъркаш за Бовска скакля, така се нарича водопада на Вазовата екопътека, а този си е Под Камико, поне така са известни.
Но е възможно местните да имат и друго мнение, знам ли.
И аз с учудване разбрах, че Карловско пръскало наричат и Големия Джендемски водопад, а не само този при хижа Васил Левски.
Отново адмирации за снимките и описанието.
Ако решиш да издаваш подобни книжки, брой ме за абонат.
 Re: Бовски водопади
Автор: asahi   
Дата:   08-05-22 13:22

Харесах снимките с неразмазана вода. Хубав пътепис. За следващия ползвай по-нормален размер на шрифта.
 Re: Бовски водопади
Автор: mitpis   
Дата:   08-05-22 16:13

Много готино описание и снимки на маршрута. Впечатлих се от анакондата[smile] . Разхождал съм се в този район без фотоапарат- имаше и улица Рони Джеймс Дио, след като излезнеш от екопътеката след последния водопад и къща известна като "Вазовата къща", там е летувал Иван Вазов и написал разказа Дядо Йоцо гледа.



Публикацията е редактирана (08-05-22 16:14)
 Re: Бовски водопади
Автор: Julius   
Дата:   08-05-22 16:40

andiay написа:

> Но според мен бъркаш за Бовска
> скакля, така се нарича водопада на
> Вазовата екопътека, а този си е Под
> Камико, поне така са известни.
> Но е възможно местните да имат и
> друго мнение, знам ли.

Не, [smile] не! [smilie3] Гледай сега, точно заради няколкото "Скакли" как стават объркванията.

Един път имаш Заселска Скакля, която свършва в с. Заселе и понеже точно там Вазов е писал дядо Йоцо - затова е кръстена Вазова Скакля (където и Митпис се бърка).

Втори път имаш Бовска Скакля, която свършва в с. Бов = Под Камико!

Отделно имаш Врачанска скакля дето е най-високия (но не целогодишен) вдп. у нас!

Отделно има и една друга край Своге - Добравишка скакля.

И на всичкото отгоре и в сайта kade.si и те са го объркали - сложили са точно Бовска Скакля на мястото на Вазовата/Заселска Скакля, а реално всяка Скакля е кръстена на най-близкото населено място. [smilie3]
Много Скакли, много нещо! [beer] Реално са ето така:


https://i.ibb.co/Bwjk5dW/Map.jpg

 Re: Бовски водопади
Автор: andiay   
Дата:   08-05-22 17:06

Може да си прав, не споря...
В крайна сметка не е важно как точно някой нарича един водопад, важен е кефа от достигането му.
А "скакли" дал господ, само дето Врачанската много рядко ни я показва, при това за кратко..
Но пък е много величествена гледка, когато е пълноводен.
Вчера бях в съседното дере, но и там водата бе малко, а от Медковското рипало почти нищо не бе останало.
Но кефа от разходката е несравним.
Испитах завист само към няколко юнаци като този от снимката

https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-05/1651996873_dsc_0141a1.jpg



Чакам с нетърпение следващия ти пътепис.

 Re: Бовски водопади
Автор: Julius   
Дата:   08-05-22 17:22

Аа, то и аз съм се бъркал в началото, да не мислиш. [smilie3]
Факт - Скакли много, Врачанската я нямам снимана, но на връщане от Чипровци видях от пътя, че имаше в нея вода, но не ми остана време да ходя и до там. Отскочих до Згориград, колкото да установя, че и там бурята е нахвърляла дървета в дерето, точно в/у водопадчетата преди големия вдп. накрая. На Копрен дори е по-зле, мин. год. бях пуснал тема - разчистили са само пътеката, но никой няма да влезе в реката да ги чисти, то трябват въжета, куки, коне да ги изтеглят... ще кача след някой ден събраните от там снимки (какъвто ми е бил късмета да го хвана през годините) - "пътепис" е силно казано, радвам се ако са ви харесали [smilie24] [smile] за съжаление в момента повечето водопади са задръстени от паднали дървета. Ей такова е положението - клякаш и търсиш гл. т.


https://i.ibb.co/kJdmYpM/Kopren-01.jpg




https://i.ibb.co/NshdByK/Kopren-02.jpg

 Re: Бовски водопади
Автор: andiay   
Дата:   08-05-22 18:15

Врачанската видиш ли я от пътя, веднага се ходи, че след два дни може и да я няма.
Имам я някъде из архивите пълноводна, ама са снимки само за спомен, не че другите мои не са и те такива де.
Ако ги открия ще ги постна.
За Згориградската не си прав, бая са разчиствали през миналото лято.
В темата ти за миналогодишните бури бях споменал, какво бе състоянието там.
Сега е значително по-добре, вярвам че лятото пак ще я чистят.
Точно под големия водопад сега се е свлякло дърво заедно с част от скалата и пръстта, това едва ли някой ще успее да го разчисти.
Копренските никой май и не ги чисти, като гледам колко дървета си стоят от предни години.
Но за мен и в това си има своя чар, изглежда по-истинско.
Тази е от преди две седмици на пътя към Ланжин скок (който е на втората ти снимка горе, само дето около него вече не изглежда така), каскадата точно преди него. Доста клонаци имаше, но пък и вода не липсваше.
И най-хубавото, липсваше навалица [smile]

https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-05/1651594945_dsc_0343a.jpg

 Re: Бовски водопади
Автор: Julius   
Дата:   08-05-22 18:30

andiay написа:

> Врачанската видиш ли я от пътя,
> веднага се ходи, че след два дни
> може и да я няма.

[smilie24] [smile]

> За Згориградската не си прав, бая
> са разчиствали през миналото лято.

Може, не съм бил там мин. год. и нямам база за сравнение! [smilie24]

> В темата ти за миналогодишните
> бури бях споменал, какво бе състоянието там.

Да, сега видях. [smilie3]

> Сега е значително по-добре, вярвам
> че лятото пак ще я чистят.

Дано, аз снимах единствено горе големия вдп. но по-скоро за спомен.
То беше наплющяло такова слънце, че контрастът беше убийствен...


https://i.ibb.co/1XY9CdF/Zgrd.jpg

 Re: Бовски водопади
Автор: andiay   
Дата:   08-05-22 18:54

Хм, това кога?
Ако е скоро, значи много е отслабнал.
Преди по-малко от месец не можеше да се приближиш толкова до него, ще те изкъпе направо.
Не е много качествен клипа, ама ще даде по-добра представа от снимките ми.
https://youtu.be/BPKuf4PjlFc
 Re: Бовски водопади
Автор: Julius   
Дата:   08-05-22 19:00

Това е от мин. седмица /1 май/. На 30 април издебнах мъглите на Копрен, а вечерта бяхме на концерт на Сигнал в Чипровци /имаха Фестивал на килима/.

Те бързичко "отслабват" водопадите в Зап. Ст. планина... до месец може и нищо да няма. [smilie3]
[beer]
 Re: Бовски водопади
Автор: andiay   
Дата:   08-05-22 19:11

Мда, бързо отслабват, факт.
Макар и да съм ходил на Копренските и да е имало доволно вода дори през лятото.
Иначе не само в Западна Стара планина отслабват бързо, характерно си е за цялата Стара планина, такива са рекичките, които ги образуват, а и каптажите и ВЕЦ-овете си казват своето.
А тези от Под Камико от кога са?
Че аз все не мога да нацеля там достатъчно вода.
 Re: Бовски водопади
Автор: Julius   
Дата:   08-05-22 20:55

Те не са само от едно ходене. [smilie3]
Имало е случаи да остане единствено разходката...
Основно пролетния сезон и събрани от поне 3-4 ходения през годините.


п.с.
КАНЬОНЪТ НА ВОДОПАДИТЕ
(гр. Смолян)



Публикацията е редактирана (02-06-22 21:20)
 Re: Бовски водопади
Автор: mitpis   
Дата:   08-05-22 22:07

Не съм се объркал след водопадите се върви към река Трескавец и се стига до Дрангова махала, където се намира въпросната къща, къщата на на Иван Дангов. На този маршрут има качен трак и водача ни водеше по него. Вазови къши бол.



Публикацията е редактирана (08-05-22 22:19)
 Re: Бовски водопади
Автор: Julius   
Дата:   08-05-22 23:35

mitpis написа:

> Не съм се объркал след водопадите
> се върви към река Трескавец и се
> стига до Дрангова махала, където
> се намира въпросната къща, къщата
> на на Иван Дангов. На този маршрут
> има качен трак и водача ни водеше
> по него. Вазови къши бол.

За първото - точно така! [smilie24]
За другото - гледай колко е объркана ситуацията. [smilie3]
Данговата къща е действително в гара Бов, но виж какво пише на сайта на Бов:
===
Вазовата пътека започва от Вазовата /Данговата/ къща в махала Кошущица, прекосява р. Искър, вие се край водопада Скакля в землището на село Заселе и завършва при надвесения над Искъра Зли камик.
===
Ако видиш картата, която съм дал по-горе - тръгваш от Гара Бов, пресичаш пътя София-Мездра и тръгваш на наляво /на запад/ към село Заселе - това е Вазовата пътека и свършва с голямата скала, надвесена на р. Искър.

А другата "Под Камико" пак тръгва от Гара Бов, но надясно /на изток/ към село Бов и тя върти в едно дере, чак накрая има една скала, където е големия Бовски водопад, но няма такива надвесени скали над Искъра. Той Искър остава къде чак на 4км на запад от с. Бов. [smilie3]

p.s.
То затова повечето хора се бъркат... Гара Бов реално е отправна точка и за двете пътеки!
(Вазовата - на запад / Под Камико - на изток)



Публикацията е редактирана (11-05-22 08:21)
 Re: Бовски водопади
Автор: andiay   
Дата:   09-05-22 01:34

Тук в случая и ти не си много прав.
Наистина е доста объркано там.
Знаеш, че екопътека "Под Камико" е кръгова, единия подход е покрай реката с водопадите, а другият е покрай останките от манастира, който отвежда и до пътя покрай другата река, за която говори мitpis, продължавайки по този път се стига и до така наречената Вазова къща, даже и маркировка имаше някога.
Явно всичко в Гара Бов и Бов е по две [smile].
Между другото, по другия подход покрай манастира, има много приятни и фотогенични панорамни гледки.
 Re: Бовски водопади
Автор: Julius   
Дата:   09-05-22 07:40

Точно така - кръгов маршрут е, минава край манаст. останки, но остава източно от р. Искър. Голямата река е разделителната линия. Вазовата пътека е западно от Искър и нейната денивелация е почти двойно по-голяма, защото там са големите скални венци /и въпросния вр. Зли Камък/. Профила на терена е различен и си личи най-ясно по двата високи водопада на всяка от пътеките. [smilie24]
[beer]


https://i.ibb.co/Kr3bMmn/Fall.jpg




Публикацията е редактирана (09-05-22 07:52)
 Re: Бовски водопади
Автор: Julius   
Дата:   09-05-22 08:20

andiay написа:

> А тези от Под Камико от кога са?
> Че аз все не мога да нацеля там
> достатъчно вода.

Както писах по-рано събирани са от няколко ходения, но да ти кажа ли как го виждам идеалния кадър? [smile]

Отиваш първо март/април, когато може би са най-пълноводни и ги снимаш /на стр. 3 в книжката е априлския ми кадър от там/. Тогава вода има, но за съжаление има и прекалено много клонаци, дърветата още не са се разлистили и не стоят добре. Не забравяш да си маркираш точното място на заснемане!

Отиваш втори път - май/юни, когато зеленото е най-свежо, но... трябва да се позиционираш на същото място, със същата фокусна дължина, същата височина на статива, същата бленда и по възможност същите светлинни условия /ако първия път е било облачно - дебнеш да е такова и втория път/. И по възможност и в същия часови пояс! [smilie3]

Връщаш се вкъщи и ако си майстор на софтуера /а мен хич ме няма/ - взимаш пълноводието от единия кадър и зеленината от втория и воала! [smilie7] Същото упражнение може да се повтори евентуално и есента. [smilie24]
[beer]
 Re: Бовски водопади
Автор: andiay   
Дата:   09-05-22 11:44

Не само в Гара Бов става объркване и тук вече се обърхахме доста [smile]
След като се спуснеш покрай манастирските останки, излизаш на един широк път. Наляво по него е към стадиона, а на дясно по него се отива до Вазовата къща, каквато явно има и в Заселе.
Естествено е, че Искър няма как да се види от този път.
А мен пък още по-малко ме бива със софтуера, все някога ще му дойде времето да мина по тази екопътека и да има достатъчно вода.
Снимките за мен са просто приятно допълнение и спомен.
Както се казва, по-важно е пътуването, а не целта.
[beer]
 Re: Бовски водопади
Автор: ombre   
Дата:   11-05-22 20:31

[cool] [beer] Страхотни кадри.....[beer]
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.