Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Olympus OM-1
Автор: ombre   
Дата:   15-02-22 09:07

https://www.youtube.com/watch?v=HcgqAVx4trg

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: keri-di   
Дата:   15-02-22 10:54

Поздрави към погребалните агенти на системата!

https://www.youtube.com/watch?v=pkiVhkNRunA&t=22s


И за тези,които знаят какво е pro kapture с до 50 кадъра в секунда с непрекъснат автофокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Ivan_A   
Дата:   15-02-22 11:19

OM SYSTEM OM-1 - My Real-World Impressions / Review

Цитат: "... заработил 25000Е ..." от ноември, когато получил камерата за тестване. Щом за работа става - и за хоби ще. Както винаги.

Olympus - отново ме привлича ... [smilie24]



Публикацията е редактирана (15-02-22 11:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   15-02-22 13:02

[cool] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: asahi   
Дата:   15-02-22 13:25

Това някаква фенска тема ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Yog   
Дата:   15-02-22 13:34

Понеже някой (майче Сони) се смили да направи нов, модерен сензор за м4/3, сега ще пускат камери. Другата седмица е GH6 на Панасоник. [smile]
Това според мен трябваше да е камерата, която Олимпус да пуснат като E-M1 Mark III. Сега, две години по-късно, повечето неща вече сме ги виждали.
Иначе, поне на хартия, всичките й показатели изглеждат напълно в крак с останалите производители. Сигурен съм, че е страхотна камера, вече дали ще се продава - друг въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: keri-di   
Дата:   15-02-22 13:49

".....вече дали ще се продава - друг въпрос."
И оше как!

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   15-02-22 14:19

Ако Фотосинтезис не са заявили вече 2-3 броя, тази камера едва ли ще я видите преди есента в Бг. В Япония ще е бестселър, както винаги, а при днешния дефицит на чипове, може да остане ексклузивна машина с доставка само по заявка...
Дано греша!
Честито но всички микро ЮЗЪРИ ,(не лузъри) [cool]



Публикацията е редактирана (15-02-22 14:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   15-02-22 14:38

новият 40-150/4 про е попадение в десятката! отдавна трябваше да има такъв обектив. сега, ако набутат тази ункционалност в по-малко тяло нещата ще си дойдат на мястото. все пак м43 има смисъл само, ако се пести от обем и тегло.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: yakumo   
Дата:   15-02-22 14:50

При цена от 4300 подозирам, че няма да се продава кой-знае колко в България.
текст

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   15-02-22 15:31

То па другите все едно се продават кой знае колко в България.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Yog   
Дата:   15-02-22 16:09

То България едва ли е някакъв критерий. Тука като вземем предвид покупателната способност на населението, цялата държава е пазар колкото Хамбург, Лион или някой друг подобен град [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: SoftImage   
Дата:   15-02-22 16:54

Малко интересна информация за новата камера: цък


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   15-02-22 16:58

Цена от 4300лв. за тялото +1батерия и +3г. гаранция и способност за 50MP(RAW) снимки от ръка и бързина на серийно снимане със следящ АФ от категорията на EOS R3, е повече от справедлива.

Разбира се, компромисът е по отношение визията на DOF и дигиталния шум, който няма как да се мери спрямо тези от фулфрейм



Публикацията е редактирана (15-02-22 17:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: SoftImage   
Дата:   15-02-22 17:05

Дали е справедлива цената ще се рабере след като излязат задълбочени тестове на сензора, АФ система, HighRes режимите .....

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Yog   
Дата:   15-02-22 17:11

Съгласен съм, че 5 години гаранция е впечатляващо, но ще съществува ли фирмата още толкова? [smilie5]
А за цената - струва ми се нормална. Това е камера, която може да снима с 50 кадъра в секунда в пълноразмерен RAW с автофокус у мерене на експозицията за всеки кадър. Както и да снима 4к видео с 50 кадъра в секунда, без ограничение на дължината на записа и с външно захранване. Ако ти трябват такива неща и видиш колко струват камерите, които ги правят, ще осъзнаеш че не е толкова лоша [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: asahi   
Дата:   15-02-22 20:21

Неведнъж съм писал, че гаранцията е маркетингов трик и няма нищо общо с качествата на продукта. Сигурно камерата си е хубава сама по себе си, но трябва да се конкурира с други хубави камери на пазара без да отстъпва от цената си.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: vinse   
Дата:   15-02-22 20:44

Тия от синтезиса имат интересни начини за ценообразуване

Олимпус ОМ-1 тяло + допълнителна бактерия + 5 години гаранция (цана на запад $2200) = 4300 лъва

Сони A7iv гол като пушка (цана на запад $2500) = 5600 лъва


кАжи ми как да не си купиш от тях [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Yog   
Дата:   15-02-22 20:52

Цените в Щатите винаги са без ДДС. 2200 долара са 3800 лева, сложи им 760 ДДС и ще получиш каквото са получили и те.
Практически не е излизала камера в последните няколко години, която в левове да не е точно 2х доларите, на която я пускат в САЩ.
Иначе колко е в Европа - някой беше линкнал видеото на един финландски ютюбър по-горе в коментарите, той казва че при тях е 2200 евро.



Публикацията е редактирана (15-02-22 20:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: vinse   
Дата:   15-02-22 21:10

Аз не говоря за тотал цената. Знам че тези $2200 се умножават х1.2 и т.н. и т.н.
Аз говоря за тези $300 каквато е ценовата разлика между двете камери. Обърнато в лева $300 са 500 лева сложи им ддс, мито и каквото искаш друго ще станат 700 лева макс. В синтезиса обаче разликата между двете камери е 1300 лева преди подаръците (което може и да е промоция на Оли та за това не ги броиме)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: keri-di   
Дата:   15-02-22 21:11

"Сигурно камерата си е хубава сама по себе си, но трябва да се конкурира с други хубави камери на пазара"

asahi,с коя друга камера да се сравнява,като за сега тази е единстената официално заявена по стандарта IP 53?
Даже R3 и Z9 нямат толкова висок клас на защита!



Публикацията е редактирана (15-02-22 21:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   15-02-22 22:09

asahi: "Сигурно камерата си е хубава сама по себе си, но трябва да се конкурира с други хубави камери на пазара"

Имаше предвид SONY A7-IV, EOS R6, Z6_II, предстоящите FUJI X-H2, EOS R7(ако тъй нарекат наследника на 7D_mkII) и новия LUMIX GH6...
Все хубави машини в ценова категория до $2500

Доста тясно става в тоя сегмент ...май [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: keri-di   
Дата:   15-02-22 22:11

На тази цена Никой,и Никога няма да ни предложи камера със такива възможности и защита!!!

https://www.youtube.com/watch?v=b1hwMj_ebak&t=8s&ab_channel=OMDStech


https://www.youtube.com/watch?v=4RDiJBvMU9E&ab_channel=OMDStech


https://www.geh-photo.org/post/die-om-1-im-praxistest




Публикацията е редактирана (15-02-22 22:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: asahi   
Дата:   15-02-22 22:49

Да не се окаже, че класът на защита е най-важното в тази камера?
Не мисля, но нека поне си изясним какво означава IP 53.

Първата петичка: Проникването на прах не е напълно предотвратено, но той не трябва да навлиза в достатъчно количество, за да попречи на задоволителното функциониране на оборудването.

Втората тройка: Водата, падаща като струя под произволен ъгъл до 60° спрямо вертикалата, няма да има вредно въздействие, като се използва или: а) осцилиращо приспособление, или б) дюза за пръскане с уравновесен щит (a counterbalanced shield). Тест а) се провежда в продължение на 5 минути, след което се повтаря, като образецът е завъртян хоризонтално на 90° за втория 5-минутен тест. Тест б) се провежда (с поставен щит) за минимум 5 минути.


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: keri-di   
Дата:   16-02-22 09:20

"Да не се окаже, че класът на защита е най-важното в тази камера?"

asahi,може ли да споменете поне една камера,която да има възможностите на OM-1?
Само да не започнете с "фул фрейма" и 8 к,че монитора ми взе да се изкривява от обем и въздух!

"Не мисля, но нека поне си изясним какво означава IP 53."

Аз много добре зная какво е IP 53!Две години 1Х е навсякъде със мен.
Казват,че OM-1 е със по добра защита и от 1Х!



Публикацията е редактирана (16-02-22 09:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: SoftImage   
Дата:   16-02-22 11:29

>>Имаше предвид SONY A7-IV, EOS R6, Z6_II, предстоящите FUJI X-H2, EOS R7
Защо се сравняват камери от различни класове. ОМ1 е най високия клас в м43 - и е за птичари, екстремни температурни условия, спортни събития ...
Нека не сравняваме входното ниво при FF с ОМ1! A7-IV си е чудесна камера, но е друг клас!

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: asahi   
Дата:   16-02-22 11:40

Не си ме разбрал правилно. Не очаквай да вляза във фенски спор за камера, която не съм виждал, с фен, който също не я е виждал. Не изпитвам никакви чувства към този модел, тази фирма, както и към останалите играчи на пазара.
А който ме е разбрал правилно е наясно, че трябва да се отнасяме безпристрастно към маркетинговите послания и да ги разграничаваме от техническите параметри.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   16-02-22 11:46

OM SYSTEM ‘OLYMPUS’ OM-1 FULL REVIEW



Публикацията е редактирана (16-02-22 11:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: petervassilev   
Дата:   16-02-22 11:49

В dpreview пише, че това вероятно ще е последният модел с надпис 'Olympus' отпред. Това значи, че е възможно следващите модели да са със странни китайски имена, като телефоните.

А според мен повечето хора от западните пазари ще купят камерата точно защото е Olympus, а не Xhuxhiwei, например. Това с името на последния модел може да е и рекламен трик - "Купете си последния Olympus".

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   16-02-22 12:06

OM-1 се сблъсква с много силен конкурент в лицето на Canon EOS R6
Use the EOS R6 to shoot continuously with zero shutter noise at an astonishing 20 frames per second1 or 12fps mechanical shutter recording bursts of up to 240 RAW files, or 1000+ JPEGs, with simultaneous AE and tracking AF.

Ако изключим по-здравото тяло на OM-1 и възможността за снимки с повишена резолюция /приложими само при някои ситуации/, предимствата на микро камерата не са много.
Главната е по-компактните размери с телеобективи.

Очевидно като производителност не е по-ефективен от R6, с който са с еднаква резолюция и близка цена (R6 по промоции е излизал на 4000лв.)
OM-1 серийно снимане @20fps RAW: 108 / JPG (LF): 116
А тези 50к/сек приключват след 2рата секунда и до 96 RAW

Благодаря за внимението.

Аз ще се въздръжа от повече коментарии, преди да съм пробвал лично камерата, което може и да е никога [smile]

Късмет и вдъхновение на всички, които ще си я купят! [shtrak]



Публикацията е редактирана (16-02-22 13:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: SoftImage   
Дата:   16-02-22 12:37

Според мен, като излезе новото поколение Е-М5(ОМ5?) съпоставката ще е по-коректна.[beer]

>>А според мен повечето хора от западните пазари ще купят камерата точно защото е Olympus, а не Xhuxhiwei, например. Това с името на последния модел може да е и рекламен трик - "Купете си последния Olympus".
ОМ си е пак фирма на Джапанките!!!



Публикацията е редактирана (16-02-22 12:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Yog   
Дата:   16-02-22 13:04

petervassilev, новите собственци на компанията са японци. Интересно ми е защо биха кръстили продуктите си "със странни китайски имена". Вече ако за някого японци и китайци е едно и също, проблемът май не е в тях...

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: keri-di   
Дата:   16-02-22 13:53

Medium-Fuji,само режима pro kapture /или както го нарекоха-машината на времето/ прави камерата /и топ моделите от ОМ серията/без конкуренция в динамичните сцени!
Сега ОМ-1 може да снина с до 50 кс със непрекъснат АF+pro kapture,където може да се настрои серията на полу спусък и спусък от 2 до 99 кадъра,прави камерата без абсолютно никаква конкуренция в динамичните сцени!
https://www.youtube.com/watch?v=M-ZU9El8U7U

Който не е пробвал тази функция,трудно ще разбере за какво става въпрос.Снимането на серии на дребни птици във полет е без никакъв проблем!

https://live.staticflickr.com/65535/51863926856_5e1dcf0991_k.jpg



https://live.staticflickr.com/65535/51864173303_722c51ac06_k.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: keri-di   
Дата:   16-02-22 14:15

На тази серия фокуса е на отлиташата птица,но във този момент отпед прелита друга.Съвпадение,но без машината на времето това никога нямаше да го заснема!


https://live.staticflickr.com/65535/51864410655_9357c8a9a8_k.jpg



https://live.staticflickr.com/65535/51868583380_c6c6cd91b1_h.jpg



Сойката долетя из невиделица,забеляза ме и отлетя,но беше отснимана благорение на съшият режим.

https://live.staticflickr.com/65535/51863837263_305cfce83c_h.jpg

Untitled [



Публикацията е редактирана (16-02-22 15:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   16-02-22 16:14

keri-di , прав си, но това е тясно специализирана функция. Ако гледаме на OM-1 като универсален инструмент, тогава точно тази екстра не е от ключово значение за поне 95% от потребителите, според мен.
Инак да, голямо Браво за OLY, вдигнаха летвата

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: ombre   
Дата:   16-02-22 16:32

[cool] Keri, този обектив е лудница. Страхотна картинка....[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: keri-di   
Дата:   16-02-22 16:41

Medium-Fuji,ако се запознаете по-подробно със функционала и възможностите на камерата,ще се окаже,че машинката покрива над 95% от потребностите на който и да е потребител!?
И на всичкото отгоре,предлага режими специално за фотографията,които въобще липсват в другите камери ?
И един въпрос-с какво например според Вас,не може да се справи тази камера?

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: SoftImage   
Дата:   16-02-22 16:47

keri-di, ей сега ще те нахранят с DOF-а[smilie7]



Публикацията е редактирана (16-02-22 16:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   16-02-22 17:49

keri-di : Medium-Fuji,ако се запознаете по-подробно със функционала и възможностите на камерата,ще се окаже,че машинката покрива над 95% от потребностите на който и да е потребител!
Разбира се, не съм го отричал... [smilie8]

keri-di : И един въпрос-с какво например според Вас, не може да се справи тази камера?
С всичко може да се спарви. Но който търси по-високо качество на изображението, надали ще сгреши ако заложи на EOS R6, ако не се прибягва до специални режими. Аз коментирах нещата от гледна точка на камери в ценова категория до $2500/€2500

основната разлика в цените ще дойде когато се стигне до L-обективите за R-mount.
А сравнението е именно с R6 поради сходната резолюция и серийна снимка от 20к/с с ел. затвор ~ т.е. в регулярните начини на ползване

//и да поясня още нещо... ползвах E-M1 II с удоволствие по едно време. Включително и pro-capture mode, лично за мен както и за мнозина тази функционалност е просто екстра и не от особено значение при покупката [smile]



Публикацията е редактирана (16-02-22 17:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: keri-di   
Дата:   16-02-22 18:11

ombre [beer]
И не само този обектив е страхотен!
Даже 100-400,който не може да се сравнява със про обективите,кото човек му хване цаката,дава резултати доближаващи се до тяхното ниво.
Убеден съм,че със OM-1 резултатите ще са много по-добри от:
1Х+100-400/5-6,3

https://live.staticflickr.com/65535/51411687464_3b41690fe9_h.jpg



https://live.staticflickr.com/65535/51413286621_36ea0be23c_h.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: ombre   
Дата:   16-02-22 19:17

Няма смисъл да спорите. Показаните от Кери кадри с про джама на мен лично много ми харесват. Фулфрейма за някои ще е панацея,за други 4/3 за трети-кропките. Камерите трябва да си се делят на такива и да не се сравняват едни с други. Човек,който ще извади 5 бона за такава камера е ясно,че може да си вземе за тия кинти и фулфрейм,но ако от двете избере тази, то това е защото това е негово лично предпочитание. Няма драма в това. Същото важи и обратния вариант. Хубавата новина от всичко това е ,че Оли ще ги има а това е на-важното за феновете на марката.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: ecobo   
Дата:   16-02-22 19:41

Medium-Fuji написа:

> Но
> който търси по-високо качество на
> изображението, надали ще сгреши
> ако заложи на EOS R6, ако не се
> прибягва до специални режими.

Дали ще е удобно да дефинирате "по-високо качество"?
Същo, ако това не нарушава по някакъв начин правата Ви на безспорен експерт по качеството, да ни съобщите кои точно обективи на Олимпус сте ползвали, та се изказвате толкова категорично за "качеството"?
Благодаря!



Публикацията е редактирана (17-02-22 00:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Yog   
Дата:   16-02-22 21:26

ecobo, понеже съм ползвал както на Олимпус М1 камерите и PRO обективите, така и модерни фул фрейм камери, знам много добре, че от кадъра на фул фрейм камерата може да изкараш повече информация от сенките и най-силно осветените места, отколкото от м4/3. това се класира директно в графата 'качество на изображението'. т.нар динамичен обхват е много по-голям и файлът държи на много по-агресивна обработка, без да се разпада. дори само това, че базовото исо на едните е 100, а на м4/3 е 200, директно вкарва повече шум, преди да си започнал каквато и да е обработка.
вече дали м4/3 камерите са ДОСТАТЪЧНО добри, за да се върши всякаква работа с тях? за мен твърдо да. но това не променя написаното по-горе.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   17-02-22 10:16

Г-н Ecobo, заповядайте, проверете сам какво имах предвид с думите "по-високо качество на изображението ":
OM-D E-M1_II vs EOS R6

За съжаление в базата данни все още нямат дори OM-D E-M1 X, чиито показатели сигурно са малко по-добри, спрямо E-M1 Mk II...
Не се съмнявам, че новият модел ще има осезаем напредък, поради новата BSI-CMOS матрица, но едва ли надминава показателите на фулфрейм със съизмерими брой пиксели.

За това аз оставам на твърдението си, че ако се разглеждат камерите като цена и универсална употреба (изключвайки специализираните им приложения) любителските фулфрейм камери са си конкуренти за OM-1.

Както и да е. Нека оставим излишната полемика настрана и коментираме само камерата от заглавието на темата.

Смятам, че OM-1 е страхотен и тепърва ще се докаже като способности и технологичен напредък.


*аз имах удоволствие да ползвам E-M1, E-M5 Mk II и E-M1 Mk II с обективи:
m. Zuiko 7-14mm F2. 8 ; 9-18/4-5.6
m. Zuiko 12-40 F2.8; 12-100mm F4
m. Zuiko 17mm F1.8 ; 17mm F1.2; 25mm F1.8 ; 25mm F1.2
Lumix g x vario 14-42/5.6
Lumix g vario 100-300/5.6
Lumix 42.5mm F1.7


**псевдонимът Medium-FUJI кореспондира с меракът ми някой ден да ползвам GFX камера за пейзажи... но новите камери имащи способност да правят композитни многопикселни изображения/Olympus и LUMIX/ ме задържаха в рационално изразходване на бюджети по хобито ми. Използвах във времето и Fujifilm камери с различна степен на удовлетворение



Публикацията е редактирана (17-02-22 11:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   17-02-22 11:02

по-големият сензор дава по-високо качество, но с развитието на сензорите и оптиката изображението от по-малките сензори е напълно достатъчно за всичко. това е все едно да сравняваме две коли, едната вдига 250, другата 300, но ние можем да ползваме колата само до 140 и то по магистрала. практически няма ползва от по-мощната кола. да, за професионални цели, където се гледа във всеки момент и във всякакви условия да стане използваем кадър, ФФ може да имат леко предимство, до тук. така, че изборът на камери при любителите е основно до лично предпочитание. за мен е важно да имам добро качесвто в по-малък размер и тази пресечна точка я намирам в м43. дано останат и за в бъдеще [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   17-02-22 11:31

Serjy, така е.
E-M1 Mk II само ме е радвал, рядко съм усещал ограниченията на матрицата (при пейзажи от 1на експонация; /не смимам в клин/), но понижено ниво на шума, даващо 1EV предимство е добре дошло. Аз мисля, че подобрението спрямо предишният 20МР сензор ще е толкова. 2-стопа подобрение ми звучи по-скоро като маркетингова примамка.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   17-02-22 11:45

При пейзаж си снимам на възможно най-ниското исо. Имам E-P5 там е 100, сега имам и OM-D EM5-Mark III, там е 64 исо, доста е чисто изображението на тези иса. Въобще, доста несериозно ми се струва снимането на пейзаж на ауто исо.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   17-02-22 11:54

Нативно минимално е ISO200... дали ще избера ISO64 или ISO100 но експонация -1÷1.3EV и после ще вдигам от сенките, не виждам особен смисъл от това. Жалко, че при ISO200 не мога да си позволя недоекспониране, тъй като тъмните зони впоследствие са с кофти качество при изсветляване в конвертора. Имал съм доста ситуации, при които светлите зони прегарят, снимайки в High-Res от статив 1EV разширение на динамичния обхват е повече от радостна новина, за мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   17-02-22 11:58

Не се налага да недоекспонираш на -1ев. Въобще с олимпус практически никога на ми се налага да недоекспонирам и след това да "вадя" от сенките. Тия погрешни практики са навик само на никонаджийте. При новите камери меренето в повечето случай предполагам е отлично и не виждам кое би наложило да снимам дълбоко недокспониран кадър.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: keri-di   
Дата:   17-02-22 12:04

".... знам много добре, че от кадъра на фул фрейм камерата може да изкараш повече информация от сенките и най-силно осветените места, отколкото от м4/3"

Уважаеми съфорумци,нито искам да се заяждам,нито излишно да споря!Но според мен,когато се твърди нещо на специализиран форум,то трябва да е 100% истина.Аз съшо зная,че м4/3 не може се мери с фф по извличане на датайл при много недоексонирани кадри,но при преекспонирани кадри,във някои случаи се справя по-добре!
Във видеото по-долу,където Матю сравнява два обектива и 1Х със Канон R,установява,че при преексониране 1Х се справя по-добре от R-ката,но пък губи от Сони A7R3.Предполагам,че със новият сензор ще има пдобрение и в това отношение.
Инфото е след 23 минута.
https://www.youtube.com/watch?v=X6Eyl2MNxGc&t=1s




Публикацията е редактирана (17-02-22 15:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   17-02-22 12:10

но при преекспонирани кадри,във някои случаи се справя по-добре! мормално. по-малкият пиксел се насища по-трудно и му трябва много повече светлина за да влезе в режим на претоварване. затова с олимпус просто си снимаш винаги добре експонирани кадри и ще имаш отлична диманика. на всичкото отгоре, няма да ти се налага да "пипнеш" кадъра, за да заприлича на нещо различно от черно петно.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   17-02-22 13:24

При снимане по залез и силно осветени зони в кадъра, динамиката не достига. Налага снимане в бракет +/-1EV.
Това са моите наблюдения.
Довечера ще дам пример...

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   17-02-22 13:50

моя е-м5 има ХДР от ръка. реално ако имам недостиг на динамика, винаги мога да заснема сцената така, но този режим само съм го провал веднъж, никога не съм имал необходимост на практика да го ползвам. това което в моя модел ми липсва е възможността за хай-рес от ръка. ом-5 го поддържа само от статив.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: petervassilev   
Дата:   17-02-22 15:03

Yog: ".... знам много добре, че от кадъра на фул фрейм камерата може да изкараш повече информация от сенките и най-силно осветените места, отколкото от м4/3"

keri-di: текст “Уважаеми съфоромци,нито искам да се заяждам,нито излишно да споря!Но според мен,когато се твърди нещо на специализиран форум,то трябва да е 100% истина.Аз съшо зная,че м4/3 не може се мери с фф по извличане на датайл при много недоексонирани кадри,но при преекспонирани кадри,във някои случаи се справя по-добре!”

От физични съображения би трябвало да е това, което твърди Yog. Имаше подобна дискусия по друг повод – двуслойните сензори на Сони.

Дори и да приемем, че квантовата ефективност на големия и малкия пиксел (ако сравняваме голям и малък сензор с един и същ брой пиксели) е една и съща, при по-големия пиксел може да се постигне по-голям капацитет на насищане (или както го наричат в съобщението на Сони от горния линк – макс. сигнал на насищане, ниво на сигнала на насищане, Full Well depth) - макс. заряд (брой електрони), който може да се съхрани в “резервоара” (charge well) на пиксела.

Точно този “капацит на насищане” дава възможност на по-големия пиксел да се представя по-добре в случаите на преекспониране.

Друг е въпросът доколко успешно Олимпусите се справят с това физично ограничение на практика в сравнение с други конкретни модели. Впечатляващите примери на keri-di показват, че на практика може да се постигнат отлични “фотографски” резултати въпреки теоретичните съображения.


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: ecobo   
Дата:   17-02-22 15:19

Medium-Fuji написа:

> Г-н Ecobo, заповядайте, проверете сам
> какво имах предвид с думите
> "по-високо качество на
> изображението ": Dxo
>
> За съжаление в базата данни все
> още нямат дори OM-D E-M1 X, чиито
> показатели сигурно са малко
> по-добри, спрямо E-M1 Mk II...
> Не се съмнявам, че новият модел ще
> има осезаем напредък, поради
> новата BSI-CMOS матрица, но едва ли
> надминава показателите на
> фулфрейм със съизмерими брой
> пиксели.
>
> За това аз оставам на твърдението
> си, че ако се разглеждат камерите
> като цена и универсална употреба
> (изключвайки специализираните им
> приложения) любителските фулфрейм
> камери са си конкуренти за OM-1.
>
> Както и да е. Нека оставим
> излишната полемика настрана и
> коментираме само камерата от
> заглавието на темата.
>
> Смятам, че OM-1 е страхотен и тепърва
> ще се докаже като способности и
> технологичен напредък.
>

> *аз имах удоволствие да ползвам E-M1,
> E-M5 Mk II и E-M1 Mk II с обективи:
> m. Zuiko 7-14mm F2. 8 ; 9-18/4-5.6
> m. Zuiko 12-40 F2.8; 12-100mm F4
> m. Zuiko 17mm F1.8 ; 17mm F1.2; 25mm F1.8 ; 25mm F1.2
> Lumix g x vario 14-42/5.6
> Lumix g vario 100-300/5.6
> Lumix 42.5mm F1.7
>

> **псевдонимът Medium-FUJI кореспондира
> с меракът ми някой ден да ползвам
> GFX камера за пейзажи... но новите
> камери имащи способност да правят
> композитни многопикселни
> изображения/Olympus и LUMIX/ ме
> задържаха в рационално
> изразходване на бюджети по хобито
> ми. Използвах във времето и Fujifilm
> камери с различна степен на
> удовлетворение
>

>
> Публикацията е редактирана (17-02-22
> 11:45)


1. Тези оценки в DxO са за хора, които измерват разни работи, не за фотографи. Моят опит показва, че оценките не кореспондират по никакъв начин с крайните резултати, които пък зависят ОСНОВНО от задапаратното устройство.
2. Ясно е, че по-големият сензор ще извади винаги малко повече. Но това си има цена - по-големи, по-скъпи и много по-тежки тела и обективи.
3. МФТ и ФФ камерите са различни неща и не е никак коректно да се сравняват директно. Просто защото са насочени към различен тип ползватели, още откакто са били на чертежите.
4. Това с "обработките" е празна работа. Който не може да снима, "обработва". Аз винаги съм смятал, че снимането е 99% от работата. Ако някой мисли, че може да компенсира качественото снимане с разни "обработки", то той е силно заблуден за това що е то фотография.
5. Ако от ползването на 12-40/2.8 PRO не сте разбрал, че Оли имат безспорно едни от най-добрите обективи към днешна дата (да не казвам най-добрите), то значи не сте ползвал достатъчно други. Аз имам 2 обектива на Оли - 12-40/2.8 и 40-150/2.8 и мога смело да твърдя, че отвяват далеч по-скъпи и много по-тежки твърди обективи на Никон и Канон като резолюция. Имам немалък опит с почти всички топ обективи на Никон, Канон, че и малко и с Хаселблад (които са производство на Фуджи) и затова си позволявам да твърдя разни работи.
Имам Е-М5 III и му се кефя на макс. Смело мога да кажа, че това малко бижу ми върна кефа от фотографията, който се беше позагубил. И смело мога да кажа, че като изключим разните там безсмислени и често направи грозни боке-маниащини, няма задача, която да може да му се опре.
Почти сигурно е, че ще си купя и новото тяло. Пък който иска и има як гръб, да разнася раници с техника. Аз приключих с този филм.
Едно Фуджи GFX 50S II с един 63/2.8 би ми дошло добре за портрети и пейзажи, но за тези пари предпочетох да си купя мотор, та МФ камерата ще трябва да почака поне до есента.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   17-02-22 16:00

Екобо [smilie24] [smilie24] [smilie24]
ще си снимам довечера, как в една малка раница си нося Олимуса с двата флагмена 12-40/2.8 и 40-150/2.8, всичко с три батерии и раница тежи 2100гр. брутална картинка, на всяка бленда и на всяко фокусно разстояние. и самото фотоапаратче ЕМ5 марк 3 е супер технологична камера и изключително лесна за снимане, иктинско удоволствие, както от фотографска гледна точка, така и от техническа. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: petervassilev   
Дата:   17-02-22 16:04

ecobo: "Пък който иска и има як гръб, да разнася раници с техника. Аз приключих с този филм."

Як фотографски гръб с раница, пълна с фотомазохизъм [smile] .

Според мен пропорционалността, по-точно липсата на пропорционалност, е основно предизникателство за малките сензори, като тези на Олимпуса.

Сензорът е два пъти по-малък, но обективът не е пропорционално два пъти по-малък и лек (ясно защо [smile]), тялото също. Цената на тялото и обективите също не е 2 пъти по малка. Навярно подобни съображения за оптимален размер и пропорционалност са една от причините почти всички потенциални фотолюбители да станат телефонисти.


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Yog   
Дата:   17-02-22 16:14

ecobo, какъв мотор си купи, че аз тая пролет съм се зарекъл да взимам нов. твоят фул фрейм ли е или кропка [smilie5]
аз също имах тези два обектива. 12-40 и 40-150 про. за мен малкият е просто добър. но признавам, че винаги съм смятал тези 'стандартни зумове' за най-скучните обективи.
40-150 е един от най-хубавите обективи, които някога съм ползвал. всичко ме кефеше - и колко е остър на отворено, и че не се разтяга като зумваш, и как е направен, даже как изглежда. в крайна сметка го продадох (както и камерата), защото според мен не пасваше точно на това, за което ти говориш - малко, леко, удобно. за тази цел трябват по-малките тела (аз имах E-М1 II) и по-малките обективи. иначе си мъкнеш като фул фрейм система. моята камера и 40-150 про на практика бяха толкова големи, колкото Z6 със 70-300 от другата ми система. нали уж от това бягам с микро(б)4/3?

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   17-02-22 16:18

Ecobo, принципно съгласен съм с всичко казано от теб. Една от причините да не съм доволен от FUJI-X система са обективите им. За разлика от m4/3. Нека не забравяме и Lumix за приносът към системата, все пак.
Но има много резон и в думите на petervassilev...


Ще се повторя, нека коментираме само OM-1 и да не го сравняваме повече с другите по възможности.

Какво мислите за дизайна му?
Аз имам противоречиво мнение... някои от тествалите го амбасадори се оплакаха от непрактичнте за ползване с ръкавици бутони

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: SoftImage   
Дата:   17-02-22 16:37

Нека да погледнем малко впечатления и тестове: цък

>> Какво мислите за дизайна му?

Изглежда добре!

>>Аз имам противоречиво мнение... някои от тествалите го амбасадори се оплакаха от непрактичнте за ползване с ръкавици бутони

Ако си махнат боксовите ръкавици и си купят такива с пръсти нещата ще си дойдат на място!

>>Сензорът е два пъти по-малък, но обективът не е пропорционално два пъти по-малък и лек (ясно защо [smile]), тялото също. Цената на тялото и обективите също не е 2 пъти по малка.

Обективите(м43) обикновенно са два пъти по-малки, ако са съпоставими като светлосила и ниво. А защо само 2 пъти обективите на FF са по-големи - заради цената и теглото. Ако направят аналог примерно на 12-40/2.8 по светлосила и детайл(както в средата на кадъра така и в краищата) силно се съмнявам, че някой ще иска да си купи подобен обектив, както заради цената така и заради теглото(то ще е 3-4 по-голямо).



Публикацията е редактирана (17-02-22 17:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   17-02-22 16:53

SoftImage, благодаря, за споделянето [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: ecobo   
Дата:   17-02-22 17:17

petervassilev написа:


> Сензорът е два пъти по-малък, но
> обективът не е пропорционално два
> пъти по-малък и лек (ясно защо [smile]),
> тялото също. Цената на тялото и
> обективите също не е 2 пъти по
> малка. Навярно подобни
> съображения за оптимален размер и
> пропорционалност са една от
> причините почти всички
> потенциални фотолюбители да
> станат телефонисти.
>

Ми не е вярно! Особено пък за цената!

https://www.dropbox.com/s/8mep8uil08j2ner/Untitled-1.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: petervassilev   
Дата:   17-02-22 17:59

@ ecobo

Ако приемем, че конкретен 600/4 може да се сравнява с 300/4, наистина не съм прав. [beer]

Със сигурност обаче с 5 пъти по-скъпия обектив трудно ще се направят 5 пъти по-хубави снимки, каквито и да са критериите за "хубава снимка".


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: victory13   
Дата:   17-02-22 18:08

това сравнение е безмислено... постигнато е изравняване само в ъгъла на виждане, всичко друго е ралично, като дофа при еднакво разстояние е 2 пъти по-голям при м 4/3... за да се изравнят и визуално, на екобо му трябва 300/2... няма такъв? и не знае колко ще тежи и струва?... нормално...

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: SoftImage   
Дата:   17-02-22 18:47

При м43 си е ясно загубата на ДОФ. Това е компромиса или предимството да си с м43. В едни случаи ДОФ е полезен в други не! Ако номер 1 в критериите е плиткия ДОФ -> FF/MF!!

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: victory13   
Дата:   17-02-22 18:56

на всеки тук е ясна /надявам се!/ разликата, предимствата и недостатъците също...
въпроса е в сравнението, което е крайно некоректно... това, което екобо ще заснеме с 300/4, на мен ще ми се получи с тамрона ми 150-600, затворен на приятната бленда f/8 на 600мм... да казвам ли цената каква е, в теглото е по-зле, но все пак е зум...

и понеже става дума за нова камера, да е честита на потребителите на оли... на мен са ми неудобни леко, и не съм имал такава, но смятам всичко ново в последно време за удоволствие за работа и хоби... [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: SoftImage   
Дата:   17-02-22 19:54

>>на всеки тук е ясна /надявам се!/ разликата, предимствата и недостатъците също...
Щом е ясно защо пак започнахме да сравняваме ДОФ??? Да изравним светлосилата и да сравняваме.



Публикацията е редактирана (17-02-22 19:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: ecobo   
Дата:   17-02-22 20:23

victory13 написа:

> на всеки тук е ясна /надявам се!/
> разликата, предимствата и
> недостатъците също...
> въпроса е в сравнението, което е
> крайно некоректно... това, което
> екобо ще заснеме с 300/4, на мен ще ми
> се получи с тамрона ми 150-600,
> затворен на приятната бленда f/8 на
> 600мм... да казвам ли цената каква е,
> в теглото е по-зле, но все пак е
> зум...
>
> и понеже става дума за нова камера,
> да е честита на потребителите на
> оли... на мен са ми неудобни леко, и
> не съм имал такава, но смятам
> всичко ново в последно време за
> удоволствие за работа и хоби...
> [shtrak]

А сега сметни каква е разликата в скоростта на затвора (брой бленди) между ф4 и ф8 и пак ела да си говорим. Да не говорим как ще чистиш аберациите от тоя Тампон....

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: petervassilev   
Дата:   17-02-22 21:39

Сещам се за едно предимство на малкия сензор, което би трябвало да улесни стабилизацията (скоростта на стабилизация) във всички посоки: Малкият сензор има по-малка маса и инерчен момент.

Същото важи и за по-малките и леки лещи на обективите за малките сензори (Олимпус).



Публикацията е редактирана (17-02-22 21:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   17-02-22 21:42

Сега, ясно е, че ако сравняваме най-големите обективи от м43 с най-малките от ФФ може да са на кантар нещата, поне по отношение на теглото. Реалното сравнение е между аналогичните обективи между различните системи, а там разликата идва около два пъти. В цената също олимпуса е по-добре, но не мисля, че цената е толкова определяща при избор на система. Поне аз имах никонска система и още тогава забелязах, че предпочитам бленди от 5.6 до 8, тоест , за мен олимпуса ми е по-удобен защото си снимам на 1.8, 2,8, теглото и обема също за доста по-надолу, в планината примерно олимпуса не го усещам, а никона ми късаше рамото, въобше няма смисъл да сравнявам очевидни неща. Та, всеки каквото му е удобно и го кефи...

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: ecobo   
Дата:   17-02-22 22:04

serjy написа:

> Сега, ясно е, че ако сравняваме
> най-големите обективи от м43 с
> най-малките от ФФ може да са на
> кантар нещата, поне по отношение
> на теглото. Реалното сравнение е
> между аналогичните обективи между
> различните системи, а там
> разликата идва около два пъти. В
> цената също олимпуса е по-добре, но
> не мисля, че цената е толкова
> определяща при избор на система.
> Поне аз имах никонска система и
> още тогава забелязах, че
> предпочитам бленди от 5.6 до 8, тоест
> , за мен олимпуса ми е по-удобен
> защото си снимам на 1.8, 2,8, теглото и
> обема също за доста по-надолу, в
> планината примерно олимпуса не го
> усещам, а никона ми късаше рамото,
> въобше няма смисъл да сравнявам
> очевидни неща. Та, всеки каквото му
> е удобно и го кефи...

За това говорим! Който е ползвал и едното и другото, знае за какво иде реч.



Публикацията е редактирана (17-02-22 22:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: keri-di   
Дата:   17-02-22 22:24

Сравнение на OM-1 със А7-4 и Z9
Според мен камерата си заслужава всеки един цент!

https://www.youtube.com/watch?v=rxvypW8rDns&t=3s&ab_channel=DanTech


https://www.youtube.com/watch?v=AnhWjo02FvE&ab_channel=DanTech

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: ecobo   
Дата:   17-02-22 22:50

Yog написа:

> ecobo, какъв мотор си купи, че аз тая
> пролет съм се зарекъл да взимам
> нов. твоят фул фрейм ли е или
> кропка [smilie5]


Имам Хонда Доминатор NX650, сега работя по въпроса за Хонда NC 750 - един не стига ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Yog   
Дата:   17-02-22 23:13

Аз понеже съм събрал някакви парици и съм изготвил кратък списък от 50-60 мотора [smilie25]
Но един от тези, които ме изкушава е горе-долу от тоя тип. Новият CRF300 RALLY. Само не знам дали не залъгвам сам себе си, че ще го карам и по черни пътища и дали не е по-добре да си купя някой на който по-лесно се качваш и по-удобно пътуваш. Ама то като с камерите. Искам ги сите!!! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: ecobo   
Дата:   17-02-22 23:23

написа:

> Аз понеже съм събрал някакви
> парици и съм изготвил кратък
> списък от 50-60 мотора [smilie25]
> Но един от тези, които ме изкушава
> е горе-долу от тоя тип. Новият CRF300
> RALLY. Само не знам дали не залъгвам
> сам себе си, че ще го карам и по
> черни пътища и дали не е по-добре
> да си купя някой на който по-лесно
> се качваш и по-удобно пътуваш. Ама
> то като с камерите. Искам ги сите!!!
> [smilie5]

Само ендуро! Всичко друго е паре на ветер! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   18-02-22 19:07

Няма такъв мотор който да е удобен и за черен път и за шосе, трябва човек да си вземе поне два мотора.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   19-02-22 02:12

След като всички се съгласихме, че малоформатните камери не бива да се сравняват с пълнокадровите темата се превърна в моторджийска [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: asahi   
Дата:   19-02-22 08:08

Рекох ли ви, че темата е фенска?

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: keri-di   
Дата:   19-02-22 10:24

Тази камера ще се окаже много голям трън в .адника на феновете на така нареченият фул фрейм-особено в wild life фотографията!

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: keri-di   
Дата:   19-02-22 11:05

?



Публикацията е редактирана (19-02-22 11:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: keri-di   
Дата:   19-02-22 11:32

Ето Ви доказателство,колко по-добра е картината от многопикселeн FX сензо срещу М4/3.

https://www.youtube.com/watch?v=dNj1mws2SGM&ab_channel=MikeLaneFRPS


Ако някой желае,може да се пробва да познае,кои фотографии са направени със Sony A1.

https://www.nature-photography.co.uk/test

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   19-02-22 13:24

Аа що, нека си сравняваме, лошо нема. То е същото като да сравняваме 600 кубиков мотор с 1000 кубиков. Има 600 кубикови дето бият много 1000 кубикови, има и обратния вариант...

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: keri-di   
Дата:   19-02-22 14:28

serjy,Какво общи има фото техниката с моторите и техните кубици?
Тук става вупрос за сравнение на две системи,които са в ръцете на човека за пряко сравнение,като и двете той си е купувал сам.И сега споделя,защо ще се върне към ОМ-1+150-400.
А който желае,може да се пробва във теста.Интересно ми е,какъв ще е резултата?



Публикацията е редактирана (19-02-22 15:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Yog   
Дата:   19-02-22 16:18

Реално, всички тези сравнения и спорове са безцелни. Ако нещо то върши работа, какво те интересува, че друго било "по-някакво"? Купуваш каквото искаш или предпочиташ, ако не върши работа - сам ще го смениш. Ако върши, просто си го ползваш. Готово, решен е въпросът![smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: victory13   
Дата:   19-02-22 22:24

"...И сега споделя,защо ще се върне към ОМ-1+150-400..."

нищо такова не казва човека... ще се върне само ако в новия олимпус няма блакаут и автофокуса може да следи птици в полет... неща, които сонито му прави в момента, и заради които си го е купил преди 10-11 месеца... неща, които олимпусите му /явно не 1/ сега не могат...[smilie5]

хубаво е като давате някакви доказателства... абе хубаво е да се чете с разбиране...



Публикацията е редактирана (19-02-22 22:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   19-02-22 22:28

Кое не може бре, да следи птица в полет, ама ти сериозно ли? Моят Олимпус от 3 години го може това...

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: victory13   
Дата:   19-02-22 22:37

serjy , не го казвам аз... питай човека от линка защо... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: keri-di   
Дата:   19-02-22 22:52

victory13,и сега Олимпуса следи птици в полет,но е факт,че А1 за сега е номер 1.От това,което изтече до сега като примери аз съм сигурен,че CAF+TR на ОМ-1 ще е почти на нивото на А1.И ако аз със
1Х си снимам птици във поле без проблем,представям си какво ше прави ОМ-1?


https://live.staticflickr.com/65535/51365665771_518d2d3505_k.jpg




https://live.staticflickr.com/65535/51175735365_ebc26d1188_k.jpg




https://live.staticflickr.com/65535/51274270292_071473b513_k.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: GenaDP   
Дата:   19-02-22 22:52

Кое не може бре, да следи птица в полет, ама ти сериозно ли? Моят Олимпус от 3 години го може това...

Ама къртица под земята не мое да следи, нали? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: victory13   
Дата:   19-02-22 23:05

хубави снимки, показващи отличните качества на 1х да следи [smilie24]

да поясна за сержи да не тръгне да продава [smilie5] ... оплакването на човека е за фокус по око... олитата му се справят когато птицата е приземена или на клон, но литне ли, просто спират да следят... затова, + блекаута, е налял 1 шапка пари в сони... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: petervassilev   
Дата:   19-02-22 23:53

Малкият размер (на сензорите и пикселите) има и много предимства. Някои от тях вече бяха посочени от ecobo.

1) Заради по-малкия размер на сензора цялата система (тяло + обективи) може да се направи по-малка и лека – разбира се, не 2 пъти в сравнение с FF

2) Предимства за птичарите: По-малкият сензор е с по-малка маса и инерчен момент. Това на теория означава по-бързо стабилизиране на сензора във всички посоки. По-малката маса на лещите на обектива също позволява да се постигне по-бърза стабилизация и фокусиране (като при телефоните и сапунерките). Споменаваният като слабост DOF също би трябвало да улесни и ускори фокусирането (поне на теория).

3) Проектирането на обектив (твърд или варио) за малък сензор е по-лесно. Производството е по-евтино (по-малки компоненти и материали). Изискванията за обективите за големи сензори са по-големи, компромисите при намаляване на аберациите също.

4) Ако се експериментира със стари обективи: Хубавите стари C-mount обективи би трябвало да дават по-добри резултати при малките сензори, тъй като са проектирани и оптимизирани за 16мм/малък сензор.

5) Интерференчните ефекти от краищата на блендата (забележими при по-затворена бленда) би трябвало да се коригират автоматично по-лесно при малки пиксели, къй като дифракционните зони може да се детектират с по-малка неопределеност при малки пиксели.

6) Предимства при снимане на видео, снимане с дрон.


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: keri-di   
Дата:   20-02-22 00:16

Ще допълня едно много,ама много важно нещо-независимоста от статив,и възможноста да се преместиш бързо.Много често няколко метра напред,или малко в страни са от огромно значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   20-02-22 01:33

[shtrak]






[shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak]

=>> Пробни кадри OM-D E-M1 II + Leica DG 25-50mm Jpeg-ци от камерата

/валидност на линка под 7 дни/



Публикацията е редактирана (20-02-22 01:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: VladHD   
Дата:   20-02-22 07:59

Новият OM-1 е WOW камерата, която m4/3 формата чакаше от години.
Ако не беше любимото ми X-E4, шях да се наредя на опашката за ново тяло и Panasonic 70-300

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   20-02-22 11:17

Новият OM-1 е също толкова голяма крачка напред, колкото беше преди години Mark II спрямо Mark I.

m4/3 е пълноценна система, не само за уайлд и туризъм.
Няколко години преди Fujifilm...

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: victory13   
Дата:   20-02-22 13:02

силно препоръчвам да изчакате с поръчките 2-3 дни да видим изказването на пана по въпроса... [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Yog   
Дата:   20-02-22 13:32

този ютюбър сравнява файлове от E-M1 Mk.3 и новата камера. видеото е тук . повече шум има във файловете на старата камера. и не само това, а по-добре запазва цветовете новата на високо исо.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   20-02-22 18:44

victory13 написа:
> силно препоръчвам да изчакате с
> поръчките 2-3 дни да видим
> изказването на пана по въпроса...


При GH6 ще е силно ударението на видео възможностите.... А относно снимките, предстои да се види [smilie8]



//Редакция*

[smilie11] Междувременно появи се неочаквано видео...
OM System OM-1 vs. Panasonic Lumix GH6 | LOW LIGHT Camera Test
Доколко е достоверно, остава на вашата преценка.
На мен обаче примерите показани в това видео изобщо не ми харесват (като качество на изображението) [smilie23]



Публикацията е редактирана (21-02-22 01:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   21-02-22 07:46

тоя къде е тествал е ебаси бързака, с двете камери е снииал по-бързо отколкото птицата успее да замахне с криле [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: asahi   
Дата:   21-02-22 08:47

Къде е тествал?

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   21-02-22 09:21

OM-1 фокусиране по очи при снимане на видео


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   21-02-22 11:45

[smilie10]
Имам Fuji X-H1 ...
с новото OM-тяло ще ги сравня по тъмно.

Ще снимам нощно от статив под мост и с предварително настроен ръчен фокус на f/5.6 за максималла острота и детайлност.

Сет 1) E-M1 MkII + Leica DG 25÷50mm F1.7
@26mm f/5.6;

Сет 2) FUJI X-H1 + TAMRON SP 35 F1.4
@35mm f/5.6

Сет 3) OMS OM-1 + Leica DG 25÷50mm F1.7
@26mm f/5.6;
/ще направя и с него подобни, ако не успея същите/

Експонация с корекция 0-ла.
В кадъра ще има основите на моста, следователно през нощта ще се получат дълбоки тъмни сенки.
Ще снимам на стойности ISO200, ISO800 и ISO3200; А за гавра ISO6400 (колкото е максимално нативно на E-M1_II)
После в конверторите (DxO Lab 5.2 и Capture One 22) ще вдигна 2-стопа (+2.0EV) и ще се види коя камера колко може.
[shtrak]

Не очаквам m4/3 да превъзмогне законите на физиката и да предложи по-читаво изображение от Фуджито, но все пак ще е интересно да се види [smile]


Няма опасТност да откажа някого от покупка на OM-1 в България, защото тук ще си го купят не повече от 4-5 човека, които вече сме го поръчали



Публикацията е редактирана (21-02-22 11:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   21-02-22 12:00

по мое наблюдение Capture One не конвертира добре високото исо от м43, прекалено силно шумоподтискане има, при напълно изключено от менютата. лайтрума се справя много по-добре със снимките с високо исо.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   21-02-22 12:18

Serjy за Capture One 22 ли говориш?
Аз ще дам и линк към RAW всеки да си конвертира с каквото иска [smilie3]

А свободно от тук може да изтеглите RAW Therapee 5.8 пълноценен freeware конвертор



Публикацията е редактирана (21-02-22 12:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: ombre   
Дата:   21-02-22 12:33

Ще бъде интересно сравнение. ще се радвам да споделиш накрая какво се е получило.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: keri-di   
Дата:   21-02-22 13:51

Емо,така или иначе ще ползваш статива,щракни и някой хайрез за сравнение на ДД

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   21-02-22 14:09

пробвай и колко е максималната експозиция при нощни снимки от ръка. на моя OM-D E-M5 Mark III мисля, че докъм 5-6 секунди ставаха доста лесно.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   22-02-22 00:16

Аз с E-M1 II и 25mm @f/2.0 от ръка без допълнителна опора съм постигал 4сек без размазване. М5 Mk III има същите вътрешности, но в по-малък пластмасов корпус и носи малка батерия.

Ще пробвам и режимите с висока резолюция.
Само да дойде OM-1 [shtrak]



Публикацията е редактирана (22-02-22 01:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   22-02-22 12:50

(20-02-22 13:02) victory13: силно препоръчвам да изчакате с поръчките 2-3 дни да видим изказването на пана по въпроса...

Ето го GH6
Adventure Film

Определено е насочен повече към видеото.
Допускам, че към края на тази година или началото на следващата '23, когато поутихне еуфорията към OM-1, Panasonic може би ще предложат LUMIX G10 насочен повече към фотографията.



Публикацията е редактирана (22-02-22 12:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   22-02-22 13:12

Може да видите това 13мин. представяне на OM-1
[cool]
Видеото мисля е на корейски, но позволява английски субтитри. Има реални примери от практиката с него. [shtrak]



Публикацията е редактирана (22-02-22 13:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   23-02-22 13:27

какво стана, искаме примери [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: keri-di   
Дата:   26-02-22 14:33

Резултата от теста на Mike Lane.Аз няма да коментирам,защото.....,защото без Exif вероятноста за познаване е 50 на 50!
https://www.youtube.com/watch?v=4sp8UwFnYz0&ab_channel=MikeLaneFRPS




Публикацията е редактирана (26-02-22 14:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   28-02-22 10:04

При такъв размер на печат и добра светлина, и с по-стар олимпус да сравняваш пак няма да има никаква разлика. Чакам дпревю да пуснат пълни тестове та да видим.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   28-02-22 11:56

OM-1 Portrait shoot

На мен лично повечето снимки на това момче не ми допадат, но след 16-та минута, има примери за възможностите на камерата по отношение на динамичен диапазон. Впечатляващо, за този формат!
[smilie24]

*Бях объркал линка*
Коригира грешката. [smilie5]



Публикацията е редактирана (01-03-22 05:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   07-03-22 10:41

(OM-1)ISO6400 vs ISO1600(E-M1_III)

Изводите остават на вас... но аз мисля, че подобрението в качеството на изображението няма да оправдае очакванията на мнозина.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: vth41   
Дата:   07-03-22 11:18

Зависи от очакванията... [smilie3]

Photographic Dynamic Range

AF при BIF е на много добро ниво:

https://www.dpreview.com/forums/thread/4633976


[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Yog   
Дата:   07-03-22 12:53

Аз не мисля, че някой за секунда е повярвал рекламните приказаки, че новия сензор бил с два стопа по-чист на високо ИСО от стария. Два стопа е разликата между м4/3 и фул фрейм. Абсурдно е като твърдение просто. Та ако някой се е хванал, може и да се разочарова. Но не мисля че ще са голям процент от хората.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: keri-di   
Дата:   07-03-22 14:27

https://www.youtube.com/watch?v=X6KUnoXxSfs

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: SoftImage   
Дата:   07-03-22 16:31

Излезли са тестовете в dpreview: цък


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   08-03-22 13:51

май няма подобрение спрямо предишните синзори

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   09-03-22 03:22

При стойности под ISo3200, разлики в качество на изображението между различните кроп модели почти не се наблюдава...
при ISo6400-12800 има разлика в резултатите, като кропките 1,5х са с предимство, особено Nikon Z50 (20МР);

Разликите обаче стават особено очевадни при критичната стойност от ISo25600, колкото е максималната за новия OM-1


Canon EOS R6 (20MP) съм добавил само за референция*


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-03/1646788027_compars_001.jpg



https://photo-forum.net/imgs_series/large/2022-03/1646788052_compars_002.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-03/1646788136_compars_003.jpg




https://photo-forum.net/imgs_series/large/2022-03/1646788045_compars_001a.jpg



https://photo-forum.net/imgs_series/large/2022-03/1646788058_compars_002a.jpg



https://photo-forum.net/imgs_series/large/2022-03/1646788141_compars_003a.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   09-03-22 13:37

според мен, никой не снима на тъмно на някакви огромни иса, може би сами при фотожурналисти се получава такава необходимост. при спортни събития, ако се гони висока скорост на затвора е възможно да се повиши исото значително, но тогава има и доста светлина, не е тъмно. та общо взето мисля, че до 3200 исо е важно как се представя една камера, да не кажа, че и 3200 практически не ползвам.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: GenaDP   
Дата:   09-03-22 13:43

За техно-онанистите е важно...

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   09-03-22 14:07

Подобрението при високо ISO (>3200) много вероятно кореспондира и със способността от недеструктивно просветляване на тъмните зони в кадъра при настройкете по RAW-файловете в конверторие.
Тъй, че не толкова ISO12800 и 25600 са важни, а какво съдържа ORF, при стойности под тези [smilie3]

При OM-D E-M1 Mk II е откровена *дрiсньа* като дигнеш 1EV... да видим как ще е положението с новия сензор.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: GenaDP   
Дата:   09-03-22 14:11

Неможещите да снимат с обработка го докарват.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   09-03-22 17:29

GenaDP : "Неможещите да снимат с обработка го докарват"

[smilie18]

Добре!

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   11-03-22 15:21

Нещо за птичеграфите [shtrak]


Andy Rouse: Out and about with the OMsystem OM-1



Публикацията е редактирана (11-03-22 15:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   14-03-22 11:12

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: keri-di   
Дата:   17-03-22 18:40

Фотографи,които са тествали ОМ-1 заедно със други системи,твърдят,че следящият автофокус на Олимпуса работи по-добре от тези на А1 и Z9.

https://www.dpreview.com/forums/post/65982931

https://www.dpreview.com/forums/post/65983051

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: al.popoff   
Дата:   17-03-22 23:33

А снимките, които въпросният фотогаф е споделил са абсолютна трагедия откъм фокус и шум...

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   18-03-22 10:34

12800 исо си е непосилно за тоя сензор.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: vth41   
Дата:   18-03-22 10:47

написа:

> А снимките, които въпросният
> фотогаф е споделил са абсолютна
> трагедия откъм фокус и шум...

Може би е добре, когато се коментират примерите, да се прочете и написаното около тях.

Например: "And for those wondering, where's the A1 images, it got 0 in focus against the grass, which is the most intense part of this morning's test."


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   18-03-22 10:51

явно са търсени възможно най-тежките условия с които да се провокира системата и да се види граничните й способности. фокуса е ОК, при слаба светлина и прехвърлящи снежинки, наистина забележително! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   19-03-22 18:53


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-03/1647708752_275852853_387416576529963_46791351977805



Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   19-03-22 18:59

Ето няколко Jpeg кадри от SD-картата
/обективи: m.Zuiko 12-100mm F4; LUMIX G 100-300mm f/4-5.6 /


https://photo-forum.net/imgs_series/large/2022-03/1647708943_p3190295.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-03/1647708913_p3190292.jpg




https://photo-forum.net/imgs_series/large/2022-03/1647709038_p3190084.jpg


Тази снимка е 50МР от ръка.
Използваем режим.


https://photo-forum.net/imgs_series/large/2022-03/1647708966_p3190250.jpg




https://photo-forum.net/imgs_series/large/2022-03/1647709009_p3190098.jpg


Като цяло имам добри впечатления.
Не го усещам по-бърз от OM-D E-M1 II , като време за стартиране и реакция.
При серийно снимане е картечница, обаче.
Приятен визьор, но не усетих фрапантна разлика, спрямо старите модели от серията.
/може би трябва да ги сравня непосредствено един с друг/
Тялото ма ОМ-1 е удобно. Сякаш бутоните му са малко по-прибрани навътре в корпуса, което може би не е най-доброто решение. Времето ще покаже. Джойстика определено не ми хареса. Много е стегнат и за мен лично почти безполезен, защото за смяна на фокус точка не ми е удобен. За разлика джойстика на FUJIFILM е много по-използваем. Конфигурирах АФ-точка да избирам чрез 4-посочния бутон, както мие при E-M1 II.

Това са ми начални впечатления, не съм снимал хора и котки/кучета все още, за да усетя как се справя фокусът по очи.

Качество на изображението тепърва предстои да проверя как е...



Публикацията е редактирана (19-03-22 19:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   20-03-22 11:34



Технологията на сензорът за изображения на OM-1



Публикацията е редактирана (20-03-22 11:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: vth41   
Дата:   21-03-22 09:41

OM-1 IN ECUADOR

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: karan4o   
Дата:   21-03-22 10:03

Това последното е страхотно!
Не виждам, какво повече да искам от камерата.

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   23-03-22 11:45

42mm , f/8.0 , 1/125s
Jpeg примери при ISO102400* от SD-картата в апарата:


изрезка от целия кадър =
https://photo-forum.net/imgs_series/large/2022-03/1648027558_p3210419_1.jpg




същият кадър в режим за снимане с висока резолюция от ръка
(Handheld High-Res Shot) при размер от 25МР
**

изрезка от целия кадър =
https://photo-forum.net/imgs_series/large/2022-03/1648027593_p3210418_1.jpg






*ISO102400 в апарата отговаря на ISO-65535
**апаратът е поставен неподвижно на същата позиция върху плота на масата.



Публикацията е редактирана (24-03-22 14:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: ombre   
Дата:   24-03-22 10:57

Супер изглежда и честито за новата камера,ако си я купил де.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   24-03-22 12:23

ombre написа:

> Супер изглежда и честито за новата
> камера,ако си я купил де.

Благодаря!
Да купих го.

Щракам разни небрежни снимки навред.
Но като разглеждам Jpeg-ци, ми се струва, че все още тази матрица им е доста нова /за компанията/ и тепърва ще подобряват извлеченият от нея резултат.
На прима виста, според мен, няма абсолютно никаква разлика в качество на изображението, при снимки посред бял ден, спрямо OM-D EM-1 II. Нещо повече, имам субективното усещане, че не успяват да извлекат същия микро детайл, като от предишният ми фаворит /М1/
Но възможно е и да е свързано с настройки на Jpeg /острота, криви на светлина и т.н./

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: GenaDP   
Дата:   24-03-22 15:24

същият кадър в режим за снимане с висока резолюция от ръка Handheld High-Res Shot)

Това го има и при M1 III, тъй че за да се наличието или липсата на напредък - редно е да се сравнява с него.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Yog   
Дата:   25-03-22 04:36

Ако за някого е определящо снимките да по-малко шум на високо исо, по-добре да си купи камера с голям сензор. За парите, които струва новият Оли, има доста варианти. Има силни страни камерата, но това едва ли е от тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   25-03-22 13:06

Довечера ще покажа снимки на импровизирана сцена, която снимах в домашни условия.
Стандартен режим на снимане, без подобрения.

FUJIFILM X-H1
OLYMPUS E-M1 II
OM-SYSTEM OM-1

[shtrak]


резултатите са точно това, което очаквах



Публикацията е редактирана (25-03-22 20:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   25-03-22 13:17

Честито за камерата [beer] Пробвай с напълно изключено шумоподтискане и намален шарпнес как е джипега. Поне аз така съм си настроил камерата.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   25-03-22 21:22

Ето и примери от трите камери...

Показвам ви изображения Jpeg, генериран от фотоапаратите.
Настройките са в стандартните им профили, които са с най-близко до неутрално цветопредаване.

OLYMPUS/E-M1 и OM-1/ = Picture Mode - Natural;
Sharpness = 0; Contrast = 0; Saturation = 0; Gradation - Normal;
Noise Filter - Off; Noise Reduction - Off


FUJIFILM /X-H1/ = Film Simulation - PROVIA/Standard;
Sharpness = 0; Highlight/Shadow Tone = 0; Color = 0; DinRg = 100%;
Noise Reduction = -4; Long exposure NR = Off


Осветлението е от 2 LED ленти под кухненските шкафове в топлия регистър 2700-2800К. И на 3-те камери съм активирал Anti-Flicker Shooting ON, да компенсират трептенето на светлината. Не е много успешно, но става.
Използван е потребителски генериран баланс на бялото /White Ballance/, по сива карта, заемаща около 60% от сцената при генерацията. Получиха се стойности около 2800K
И трете камери са с изключена стабилизация, монтирани последователно на статив. Фокусирането е ръчно, изцяло механично (НЕ Е focus by wire), като съм използвал увеличение и peaking.
Търсен е фокус по ситния печатен текст, на малкия етикет, в долния десен край на композицията.

Стойност на Апертура = F/8.0
Избрано от апарата - ISO1600 / 3200 / 6400 / 12800;
Фокална дължина 35mm за X-H1 (1.5xCrop) /TAMRON SP 35mm F/1.4 Di USD/
Фокална дължина 25/26mm за OLYMPUS (1.9xCrop) /Panasonic LEICA DG Vario-Summilux 25-50mm F/1.7/


Натиснете тази => Връзка за изтегляне


Забележете, че времето за експониране при FUJI X-H1 е двойно по-дълго,
спрямо съответните стойности на ISO, за E-M1/OM-1.
Не мога да знам дали се дължи на различни методи на означаване на ISO за различните брандове или на разлики в меренето на светлината. И трите камери бяха поставени на измерване на светлината - по целият кадър.



Публикацията е редактирана (25-03-22 21:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: GenaDP   
Дата:   26-03-22 01:03

Забележете, че времето за експониране при FUJI X-H1 е двойно по-дълго

А ти забележи, че кадрите от фуджито са значително по-светли...

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   26-03-22 15:30

Да, по-светли са, но не мисля, че е цял стоп разлика.
Оставил съм светломерите на камерите сами да определят 0-ва Експонация, при снимачен режим - Приоритет на Апертура

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: ombre   
Дата:   28-03-22 10:00

Примерите ми харесаха,поне от това което видях на 12800 фуджака се представя най-добре,но новото оли му диша във врата. За този сензор това исо лично според мен е много добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: SoftImage   
Дата:   31-03-22 10:01

Излязоха тестовете и за GH6: цък


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: vth41   
Дата:   31-03-22 10:15

Да, определено се представя по-зле от Оли, дори и при изравнена резолюция. При сенките нещата са още по-зле, при все, че базовото ISO е 100.

цък


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   31-03-22 20:57

На мен GH-5 II ми изглежда най-добре.
Но по-важното е, че разликата е осезаема едва над ISO6400.

И нещо разочароващо при ОМ-1, при високо ISO или вдигане на сенки - цикламено оцветяване на тъмните зони (magenta color cast). Имаше го и при E-M1 II.
Оправиха го в E-M1_X и E-M1_III, но сега отново присъства [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   05-05-22 13:24

OM System OM-1 Review


https://img.photographyblog.com/reviews/om_system_om_1/om_system_om_1_29.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Yog   
Дата:   05-05-22 15:33

В последните години производителите на камери подобряват най-вече неща като бързината на снимане, точността на автофокуса за движещи се обекти и фунцията за следене, автоматичното разпознаване на очи в кадъра и особено способностите на фотографските камери да снимат видео. Ако тези неще не ви трябват, спокойно може да си ползвате модели отпреди доста годинки без да "губите" нищо от способностите на апарата.
Аз 7-8 месеца ползвах M1 Mk.2 на Олимпус, сега свалих снимки от тази камера, сравних ги и мога спокойно да кажа, че разликата в качеството на изображението, що се отнася до вадене на детайл от сенките и осветените части или нива на шум на високо исо, е малка. Според личните ми критерии дори пренебрежимо малка.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: quazimodo   
Дата:   05-05-22 16:30

Аз ползвам и сега Е-М10, като съм заковал горната граница на автоисото на 6400. Резултата ме устройва, естествено след леко снегопочистване[smilie18][beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   12-05-22 17:24

Yog, съгласен съм с теб.
Помоему, разлика в качество на изображението и цветове, както и динамика между E-M1 II и OM-1 е не повече от 1/3ЕV до 1/2EV, но със сигурност по-малко от 1 стоп. Това важи до ISO3200, после разликата постепеннно се увеличава.
За мен новата камера дава удобства, като по-способен АФ при снимане на хора /лица, очи/ и висока резолюция от ръка.
Всички останали глезотийки, като дисплеи и зареждане със зарядното на телефона са пренебрежими.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: serjy   
Дата:   13-05-22 10:34

ако сега пуснат с тия функции и по-малка камера от типа на ОМД ЕМ5 цена няма да имат [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: vth41   
Дата:   13-05-22 10:48

Би трябвало да има по-малък модел, който вероятно ще се именува OM-5, ама дали ще е със същите функции, дълбоко се съмнявам... Е-М5-3 наследи функциите на Е-М1-2 три години по-късно, като следващата година се появи и Е-М1-3. Ама, знае ли се OM System може да имат друга концепция за моделите...[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   26-05-22 16:21

Слухове гласят, очакване за нов модел от OMDS през юли...

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Yog   
Дата:   26-05-22 18:23

Тази нова камера, доколкото разбирам, предлага като подобрение спрямо предишните скоростно снимане, по-добър АФ при следене и повече видео възможности. Ако тези 3 неща не са приоритет, по-добре някой от старите модели, които буквално са без пари, в сравнение с ОМ-1

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: lamerko   
Дата:   26-05-22 18:33

Тази новата OM-1 получи преди няколко дена ProRes RAW ъпдейт от Atomos...

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Yog   
Дата:   26-05-22 18:40

Това попада в трите категории, които споменах.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   31-05-22 22:15

Всичко, което трябва да знаете за сензорът на OM-1

Приятно гледане, за англоговорящите [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-1
Автор: quazimodo   
Дата:   10-07-23 11:02

https://www.dpreview.com/challenges/Entry.aspx?ID=1236766&View=Results&Rows=4



Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »