Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Категория Аналогова фотография
Автор: Imaginarium   
Дата:   12-12-21 19:16

Здравейте народе.
Пускам тема, за да се види реалният интерес от идеята да има отделна категория за аналоговата фотография.
В последните години сякаш има сериозен ръст в практикуващите я, като хората не се ограничават само в 35милиметровия формат.
Затова смятам, че ще е добре да си имаме отделен раздел, където да можем да разглеждаме само снимки снимани на филм,лента,колодиев процес и всички останали съществуващи формати.
Може би , ако интересът е достатъчно голям, админите ще отделят време за създаването на категорията.
Поздрави на всички.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: asahi   
Дата:   12-12-21 19:41

Ще ползвам повода да те попитам - има ли един производител, който някъде някога да е упоменал, че произвежда аналогов фотоапарат?

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: petervassilev   
Дата:   12-12-21 21:39

Аналогова фотография - фотохимична (мокра или суха, но предимно мокра) и дигитална фотография - фотоелектрическа (удря ток!).

И накрая, разбира се, неизбежно дигитално изображение в галериите на фотофорума, често с допълнителна дигитална обработка. [smile]

Ако интересът наистина нарасне, може да се появят Flintstone телефони с фотохимичен процес. Със слотче за филмче до сим картата [smile]

Аз с удоволствие разглеждам "фотохимичните" снимки в галериите, доколкото мога да ги разпозная.



Публикацията е редактирана (12-12-21 21:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: Imaginarium   
Дата:   12-12-21 21:58

Asahi, използвам наложения термин. Не споря дали е аналогова, лентова или филмова фотография.
Аз лично в свободна реч казвам "снимам на филм".
Така че ...[beer] [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: mihalo   
Дата:   13-12-21 02:15

С какво носителят на информация има значение ако кадърът е вълнуващ /или пък поредно клише/?

Офтопик:
90те на миналия век.. от метол-хидрохинона получих екзема, технически отлично качество и нищо по същество [smilie9]

Така си е то! [smilie25] Чудя се дали някой се пъне в днешно време да прави сенситометричен клин.. или разчита на компетентността на лабораториите. [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: dekov   
Дата:   14-12-21 19:53

"да разглеждаме само снимки снимани на филм,лента,колодиев процес и всички останали съществуващи формати."
ама дигитално на монитор[smile] [smile] [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: wlad   
Дата:   14-12-21 21:51

Ако се възприеме идеята и бъде направена подобна категория, мисля че ще прекарвам 90% от времето си в сайта именно в тази секция.

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   14-12-21 22:05

Това е тема която с голям интерес ще следя! Ще се надявам и дагеротипия да се появи. Ще ли да се олицетвори още някой с още някой отживял процес? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   14-12-21 22:17

Онези, които наистина могат да боравят с тези процеси отдавна са избрали как и с какво да снимат Хермано. А хипстърчетата дето смятат, че с фотоапарата на баба си ще осъществят естетиката на дядо си ... са меко казано позаблудили се чегеварчета. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: Imaginarium   
Дата:   15-12-21 15:18

Mihalo:
С какво носителят на информация има значение ако кадърът е вълнуващ /или пък поредно клише/?
Носителят на информация има решаващо значение във всичко. Както си избираш хартията когато принтираш и всяка хартия носи своите отличителни белези, така и сензорът се различава от филма.
И тук въпроса не опира до това дали можеш да пресъздадеш филмовото излъчване върху дигитално изображение.

Деков:
А нима има нещо лошо в разлеждането на монитор?Нима това прави снимката по-малко снимка?

Bogdanov:
Според теб Даниел Леков хипи ли е и опитва ли се да "осъществи естетиката на дядо си"

Струва ми се, че забравяте, че никой не е длъжен да гледа тази категория.Тя ще е само по желание и само за желаещите.
Малко странни реакции виждам. В цял свят снимането на филм расте по популярност и да, проучванията сочат , че основно във възрастовия диапазон 18-35 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: dekov   
Дата:   15-12-21 15:48

Imaginarium,
Нищо лошо няма в това да гледаш подобно изображение на монитор,
само, че вече гледаш дигитално изображение, а не "аналогово".
Гледал съм оригинали на Ансел Адамс, разликата с това което виждаш на компютъра е огромна.
Хората продължават да ходят в "Лувър" , въпреки че са видяли всичко на монитор, даже си и плащат.


Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: mmjm   
Дата:   15-12-21 16:34

Макар и да споделям мнението на dekov, за различното възприемане при гледане на монитор и в галерия, приветствам идеята за отделен раздел за филмова фотография тук. Чудя се само за едно, при заявеното „Затова смятам, че ще е добре да си имаме отделен раздел, където да можем да разглеждаме само снимки снимани на филм,лента,колодиев процес и всички останали съществуващи формати.“, защо при толкова постове не виждам нито една фотография вписваща се в темата?

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   15-12-21 17:39

Imaginarium, еее той май в България първи разпространи среброто, сега се прави често и от различни автори. Сувенирен процес. А дали е хипи ще трябва него да питаш. Ще е хубаво също да му предложиш и той да качи в галерията нещичко. Ако ти откаже, ще ти дам имената на още хора които се занимават с благородни процеси. Ако и те откажат да качат свои работи, замисли се защо! Иначе ще се радвам много ако има такава галерия и ще я разгледам с интерес.



Публикацията е редактирана (15-12-21 17:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: MishkaGalin   
Дата:   15-12-21 17:42

Прочетох туй-онуй както винаги в БГ форумите се започва даването на акъл!! Аналоговата -мократа фотография не е за всяка уста лъжица .Трябва да имаш търпение и не съм съгласен с дигитализирането на филма и гледането на компютър ,даже има разлика между чистият мокър процес и модерната напоследък "Термо " незнам какво си ! Детето ги вади по "Термо"дрън дрън аз си ходя на Фото с големите машини и има разлика ! Принципно съм за филмовата фотография и си я практикувам и 6х6 и 35 мм !Там е истината ,мислиш,дебнеш,гласиш,снимаш !! Като лафа че е важно пътуването а не целта ! Нека бъдем толерантни не всеки може да даде 20 лева за филм и после още толкова! Не всеки може да си прояви Ч/Б филм у дома ! На мен не ми е проблем и в леген да го джуркам но има хора всякакви ! [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: asahi   
Дата:   15-12-21 18:09

Не е до парите. Дигитален фотоапарат, с който си направил 50 свестни кадъра за цялата му експлоатация, да не е по-евтин?

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   15-12-21 18:37

Imaginarium написа:

> Малко странни реакции виждам. В
> цял свят снимането на филм расте
> по популярност и да, проучванията
> сочат , че основно във възрастовия
> диапазон 18-35 години.


Най-вероятно, расте по популярност извращението "ломография". По тази причина и възрастовата група е съответната[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: petervassilev   
Дата:   15-12-21 18:41

Аз не разбирам какво пречи и защо трябва да наричаме по някакъв начин ("хипита", мазохисти и т.н.) хората с интерес към "аналогов раздел" в галериите?

При обмен и гледане на снимки в интернет неизбежно има дигитализация, но за всички е ясно, че става дума за фотохимично заченати снимки.

В такъв ("аналогов") раздел биха попаднали и доста стари снимки от втората половина на 20 век и така ще стане още по-интересно, според мен.


Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: o2   
Дата:   15-12-21 18:53

На мен идеята ми харесва и също бих прекарвал доста време в такава категория.

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: stukloplast   
Дата:   15-12-21 19:20

Аз също ще се възползвам от темата, да изискам категория "телефонна/мобилна фатография", как искате я наречете. Като ще изисквате не-жанрови категории, а "с кво е снимано", заслужавам и аз (от скоро гледам и Краси Матаров) такава категория, като изтъкнат снимач с телефон [smilie21]



Публикацията е редактирана (15-12-21 19:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: Imaginarium   
Дата:   15-12-21 20:56

Dekov, напълно си прав. Но все пак, няма как само на живо да се гледат снимки. Количеството фотография , което се създава ежедневно е умопомрачително. Ако не са мониторите, няма да видим и 0.1% от нея.
А според мен процесът на създаване(снимане на лента), е по-важен от процесът на пресъздаване(гледането на монитор).
Именно благодарение на дигитализацията имаме възможност да се докоснем до фотогалериите на най-добрите в света. Не смятам, че гледането на монитор или сканирането на негатив осквернява по някакъв начин целия процес, а по-скоро го прави достъпен за търсещите.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: mihalo   
Дата:   16-12-21 02:47

#Imaginarium

Изобщо нямам нищо против предложението ти за категория... решението е от админите.

Все още предпочиташ да защитаваш позицията си, разбирам те, но помисли... Модата - с времето си, "изкуството" - без време. Тва с изкуството си е друг вид параноя, но поне на нея никой не и е измислил обяснение [smilie25]

Намекнах ти, че тоя баир са го катерили и преди теб. Чуи какво знаят за него! Писали са ти.

Ето един фотограф снимащ на лента... за замисляне:
[smilie7]М. Тихи

Не приемай несъгласните с теб като врагове! Ще намериш приятели [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   16-12-21 07:43

Добре де... Примерно една актова фотография, снимана на филм - в "Голо тяло" или в "Аналогова фотография" да я кача?

Може би е по-добре, като не знам колко технически сложно би било, да може да се тагват снимките, като снимани на филм и после да може да се сортират по този признак. Да, ще са със смесени категории вероятно, но поне който се интересува, ще знае, че са снимани на филм.

Или пък, категориите да се запазят, но като се маркира, че е снимано на филм, после да има опцията да се "скрият" останалите снимки и да се виждат само тези, снимани на филм. Това сигурно е още по-сложно... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: pstoev   
Дата:   16-12-21 10:10

Аз съм ЗА!

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   16-12-21 10:58

Малко снимков материал [smilie18] - ТУК


Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   16-12-21 11:00

И тук


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »