Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Категория Аналогова фотография
Автор: Imaginarium   
Дата:   12-12-21 19:16

Здравейте народе.
Пускам тема, за да се види реалният интерес от идеята да има отделна категория за аналоговата фотография.
В последните години сякаш има сериозен ръст в практикуващите я, като хората не се ограничават само в 35милиметровия формат.
Затова смятам, че ще е добре да си имаме отделен раздел, където да можем да разглеждаме само снимки снимани на филм,лента,колодиев процес и всички останали съществуващи формати.
Може би , ако интересът е достатъчно голям, админите ще отделят време за създаването на категорията.
Поздрави на всички.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: asahi   
Дата:   12-12-21 19:41

Ще ползвам повода да те попитам - има ли един производител, който някъде някога да е упоменал, че произвежда аналогов фотоапарат?

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: petervassilev   
Дата:   12-12-21 21:39

Аналогова фотография - фотохимична (мокра или суха, но предимно мокра) и дигитална фотография - фотоелектрическа (удря ток!).

И накрая, разбира се, неизбежно дигитално изображение в галериите на фотофорума, често с допълнителна дигитална обработка. [smile]

Ако интересът наистина нарасне, може да се появят Flintstone телефони с фотохимичен процес. Със слотче за филмче до сим картата [smile]

Аз с удоволствие разглеждам "фотохимичните" снимки в галериите, доколкото мога да ги разпозная.



Публикацията е редактирана (12-12-21 21:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: Imaginarium   
Дата:   12-12-21 21:58

Asahi, използвам наложения термин. Не споря дали е аналогова, лентова или филмова фотография.
Аз лично в свободна реч казвам "снимам на филм".
Така че ...[beer] [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: mihalo   
Дата:   13-12-21 02:15

С какво носителят на информация има значение ако кадърът е вълнуващ /или пък поредно клише/?

Офтопик:
90те на миналия век.. от метол-хидрохинона получих екзема, технически отлично качество и нищо по същество [smilie9]

Така си е то! [smilie25] Чудя се дали някой се пъне в днешно време да прави сенситометричен клин.. или разчита на компетентността на лабораториите. [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: dekov   
Дата:   14-12-21 19:53

"да разглеждаме само снимки снимани на филм,лента,колодиев процес и всички останали съществуващи формати."
ама дигитално на монитор[smile] [smile] [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: wlad   
Дата:   14-12-21 21:51

Ако се възприеме идеята и бъде направена подобна категория, мисля че ще прекарвам 90% от времето си в сайта именно в тази секция.

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   14-12-21 22:05

Това е тема която с голям интерес ще следя! Ще се надявам и дагеротипия да се появи. Ще ли да се олицетвори още някой с още някой отживял процес? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   14-12-21 22:17

Онези, които наистина могат да боравят с тези процеси отдавна са избрали как и с какво да снимат Хермано. А хипстърчетата дето смятат, че с фотоапарата на баба си ще осъществят естетиката на дядо си ... са меко казано позаблудили се чегеварчета. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: Imaginarium   
Дата:   15-12-21 15:18

Mihalo:
С какво носителят на информация има значение ако кадърът е вълнуващ /или пък поредно клише/?
Носителят на информация има решаващо значение във всичко. Както си избираш хартията когато принтираш и всяка хартия носи своите отличителни белези, така и сензорът се различава от филма.
И тук въпроса не опира до това дали можеш да пресъздадеш филмовото излъчване върху дигитално изображение.

Деков:
А нима има нещо лошо в разлеждането на монитор?Нима това прави снимката по-малко снимка?

Bogdanov:
Според теб Даниел Леков хипи ли е и опитва ли се да "осъществи естетиката на дядо си"

Струва ми се, че забравяте, че никой не е длъжен да гледа тази категория.Тя ще е само по желание и само за желаещите.
Малко странни реакции виждам. В цял свят снимането на филм расте по популярност и да, проучванията сочат , че основно във възрастовия диапазон 18-35 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: dekov   
Дата:   15-12-21 15:48

Imaginarium,
Нищо лошо няма в това да гледаш подобно изображение на монитор,
само, че вече гледаш дигитално изображение, а не "аналогово".
Гледал съм оригинали на Ансел Адамс, разликата с това което виждаш на компютъра е огромна.
Хората продължават да ходят в "Лувър" , въпреки че са видяли всичко на монитор, даже си и плащат.


Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: mmjm   
Дата:   15-12-21 16:34

Макар и да споделям мнението на dekov, за различното възприемане при гледане на монитор и в галерия, приветствам идеята за отделен раздел за филмова фотография тук. Чудя се само за едно, при заявеното „Затова смятам, че ще е добре да си имаме отделен раздел, където да можем да разглеждаме само снимки снимани на филм,лента,колодиев процес и всички останали съществуващи формати.“, защо при толкова постове не виждам нито една фотография вписваща се в темата?

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   15-12-21 17:39

Imaginarium, еее той май в България първи разпространи среброто, сега се прави често и от различни автори. Сувенирен процес. А дали е хипи ще трябва него да питаш. Ще е хубаво също да му предложиш и той да качи в галерията нещичко. Ако ти откаже, ще ти дам имената на още хора които се занимават с благородни процеси. Ако и те откажат да качат свои работи, замисли се защо! Иначе ще се радвам много ако има такава галерия и ще я разгледам с интерес.



Публикацията е редактирана (15-12-21 17:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: MishkaGalin   
Дата:   15-12-21 17:42

Прочетох туй-онуй както винаги в БГ форумите се започва даването на акъл!! Аналоговата -мократа фотография не е за всяка уста лъжица .Трябва да имаш търпение и не съм съгласен с дигитализирането на филма и гледането на компютър ,даже има разлика между чистият мокър процес и модерната напоследък "Термо " незнам какво си ! Детето ги вади по "Термо"дрън дрън аз си ходя на Фото с големите машини и има разлика ! Принципно съм за филмовата фотография и си я практикувам и 6х6 и 35 мм !Там е истината ,мислиш,дебнеш,гласиш,снимаш !! Като лафа че е важно пътуването а не целта ! Нека бъдем толерантни не всеки може да даде 20 лева за филм и после още толкова! Не всеки може да си прояви Ч/Б филм у дома ! На мен не ми е проблем и в леген да го джуркам но има хора всякакви ! [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: asahi   
Дата:   15-12-21 18:09

Не е до парите. Дигитален фотоапарат, с който си направил 50 свестни кадъра за цялата му експлоатация, да не е по-евтин?

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   15-12-21 18:37

Imaginarium написа:

> Малко странни реакции виждам. В
> цял свят снимането на филм расте
> по популярност и да, проучванията
> сочат , че основно във възрастовия
> диапазон 18-35 години.


Най-вероятно, расте по популярност извращението "ломография". По тази причина и възрастовата група е съответната[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: petervassilev   
Дата:   15-12-21 18:41

Аз не разбирам какво пречи и защо трябва да наричаме по някакъв начин ("хипита", мазохисти и т.н.) хората с интерес към "аналогов раздел" в галериите?

При обмен и гледане на снимки в интернет неизбежно има дигитализация, но за всички е ясно, че става дума за фотохимично заченати снимки.

В такъв ("аналогов") раздел биха попаднали и доста стари снимки от втората половина на 20 век и така ще стане още по-интересно, според мен.


Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: o2   
Дата:   15-12-21 18:53

На мен идеята ми харесва и също бих прекарвал доста време в такава категория.

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: stukloplast   
Дата:   15-12-21 19:20

Аз също ще се възползвам от темата, да изискам категория "телефонна/мобилна фатография", как искате я наречете. Като ще изисквате не-жанрови категории, а "с кво е снимано", заслужавам и аз (от скоро гледам и Краси Матаров) такава категория, като изтъкнат снимач с телефон [smilie21]



Публикацията е редактирана (15-12-21 19:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: Imaginarium   
Дата:   15-12-21 20:56

Dekov, напълно си прав. Но все пак, няма как само на живо да се гледат снимки. Количеството фотография , което се създава ежедневно е умопомрачително. Ако не са мониторите, няма да видим и 0.1% от нея.
А според мен процесът на създаване(снимане на лента), е по-важен от процесът на пресъздаване(гледането на монитор).
Именно благодарение на дигитализацията имаме възможност да се докоснем до фотогалериите на най-добрите в света. Не смятам, че гледането на монитор или сканирането на негатив осквернява по някакъв начин целия процес, а по-скоро го прави достъпен за търсещите.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: mihalo   
Дата:   16-12-21 02:47

#Imaginarium

Изобщо нямам нищо против предложението ти за категория... решението е от админите.

Все още предпочиташ да защитаваш позицията си, разбирам те, но помисли... Модата - с времето си, "изкуството" - без време. Тва с изкуството си е друг вид параноя, но поне на нея никой не и е измислил обяснение [smilie25]

Намекнах ти, че тоя баир са го катерили и преди теб. Чуи какво знаят за него! Писали са ти.

Ето един фотограф снимащ на лента... за замисляне:
[smilie7]М. Тихи

Не приемай несъгласните с теб като врагове! Ще намериш приятели [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   16-12-21 07:43

Добре де... Примерно една актова фотография, снимана на филм - в "Голо тяло" или в "Аналогова фотография" да я кача?

Може би е по-добре, като не знам колко технически сложно би било, да може да се тагват снимките, като снимани на филм и после да може да се сортират по този признак. Да, ще са със смесени категории вероятно, но поне който се интересува, ще знае, че са снимани на филм.

Или пък, категориите да се запазят, но като се маркира, че е снимано на филм, после да има опцията да се "скрият" останалите снимки и да се виждат само тези, снимани на филм. Това сигурно е още по-сложно... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: pstoev   
Дата:   16-12-21 10:10

Аз съм ЗА!

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   16-12-21 10:58

Малко снимков материал [smilie18] - ТУК


Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   16-12-21 11:00

И тук


Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: turntablism   
Дата:   16-12-21 11:41

Още един глас ЗА тази идея!


С интерес бих разгледал кой(?) какви(?) неща снима на филм в България(!), това ще е интересен раздел и нещо ново бих казал! Нещо ново за родния интернет заложило в себе си нещо изключително старо.

Разбира се, за доста хора това би бил безсмислен раздел, но съм сигурен, че на никого не би попречил и ползите биха били повече от вредите..

Все по често чувам етикета "хипстър" и принизяването на тази група спрямо "истинските" консуматори на дадена технология, но благодарение на "хипстърите" и изобщо интереса като цяло (към отшумели технологии) все още имаме филми на пазара, грамофонни плочи, дози за тях и какво ли още не. Всеки сам решава за какво да похаби едни 50лв. а да не забравяме, че пътят към опита се състои най-вече от грешки... Последното, което бих добавил е, че при някои хора филмовата фотография може да е залитане към някаква крайност, непокриваща съвсем фотографските нужди и цели, а просто някакви лични усещания, но тази група не се различава много от другите, които взимат последен модел Full Frame апарат за да снимат обикновени неща. И двете групи успешно съществуват тук от години, няма смисъл едната да се ограничава.

За тези, които упрекнаха, че аналоговият раздел все пак ще се гледа тук от монитор и гледането на живо е съвсем различно, нека си припомним, че това тук е форум във виртуална следа и всички предложения и реализации в него са в рамките на тази среда.. Вярвам, че предлагащите и одобряващите са наясно с това и не е необходимо да се уточнява или да се ползва като аргумент "за"/"против"...



За asahi, откъс от описанието на апарат Leica M10 в официалния сайт:

As simply built
as an analogue M
Many photographers wished for a return to the dimensions and ideal ergonomics of analogue M models. Leica has taken note of these wishes: the dimensions of the M10 are now identical to those of analogue M-Cameras. The Leica M10 is the slimmest digital M of all time.

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: Imaginarium   
Дата:   16-12-21 12:06

Mihalo, в никакъв случай не виждам "враг" в никого. Нормално е да има несъгласни, нормално е и аз да защитавам позицията си и смятам, че спазвам добрия тон.
Модата и изкуството са извън времето, подлежат само на цикличност, която се повтаря от незапомнени времена и ще продължи най-вероятно така и за в бъдеще [smilie3]
А това, че някои са го катерили баира, не значи, че и други не могат да се пробват. Старото неизбежно отстъпва място на новото.
Както казах, нищо не е насила [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: asahi   
Дата:   16-12-21 12:07

Този, който наистина е създал старите М модели, дали мисли така? Кои сме ние, че да му вменяваме такива действия?

По основния въпрос:
Галериите са разделени по жанрове, а не по технологии. Фотография, реализирана по класическа сребърно-халогенидна или друга ретро технология може да се сложи във всяка галерия, съответстваща на жанра на фотографията. Ако собственикът на сайта желае може да добави в описанието на снимката таг, който да указва ползвнето на такива технологии и съответно търсачката да ги показва заедно при поискване.

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: asahi   
Дата:   16-12-21 12:25

Някой ще се запита ли на какъв филм и с каква камера е заснет този кадър? С какъв проявител и на какъв режим е проявен филма? На каква хартия и в какъв формат е копирано копието?



Jackie Kennedy reaches for help after President JFK is shot in Dallas, Texas 1963

Въобще кому са интересни тези технологични параметри?


Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: dekov   
Дата:   16-12-21 13:51

Как ли ще изглежда един "Дагеротип" постнат тук?


Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: dekov   
Дата:   16-12-21 14:05

Imaginarium.
Аз също,
"Не смятам, че гледането на монитор или сканирането на негатив осквернява по някакъв начин целия процес"
Накрая остава само съдържанието и посланието на снимката, което в случая на монитора няма никакво значение с какви технически средства е постигнато.


Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: Imaginarium   
Дата:   16-12-21 14:41

"Накрая остава само съдържанието и посланието на снимката, което в случая на монитора няма никакво значение с какви технически средства е постигнато."
Така е. Това важи за всяка добра снимка. Нека това предложение да не се разглежда като мерене на пи*шки, как снимащите на филм превъзхождат останалите "плебеи".Не! Това ще е просто начин желаещите да имат възможността да разглеждат само такъв тип фотография.
Естествено, че не е задължително да е отделна категория.
Предложението за някакъв вид тагове също е добро. Това вече е работа на админите , да решат как може да се имплементира най-лесно, ако изобщо се стигне дотам.

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: mihalo   
Дата:   18-12-21 00:33

#Imaginarium
/дата: 16-12-21 12:06/

Да, съгласен съм с теб. [smile]

Хубаво е, че я започна тази тема. Винаги има полза от различни гледни точки. [smilie24]
И [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: Admin   
Дата:   20-12-21 13:43

Здравейте,

да, смятаме, че би било полезно да може лесно да се селектира фотография снимана и проявена от лента, плака или подобни процеси.

Но наистина обособяването на отделна категория ще е изключение, което ще донесе объркване и в самата категория. Примерно как да видиш портрети или пейзажи от тази категория като те ще са в обща категория. Вероятно маркирането на снимката с таг или отделен параметър като Филмова ще е най-практичния начин. След това по този маркер може да се извадят и покажат всички снимки.

Ще ви предложим в следващите дни работещ вариант.

Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: Imaginarium   
Дата:   20-12-21 14:20

Вие най-добре знаете как може да се случи това. Ние от своя страна ще сме благодарни [shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: asahi   
Дата:   20-12-21 14:39

Покажи:
-всички;
-само дигитални;
-само филмови.

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: petervassilev   
Дата:   20-12-21 15:14

Или - нещо по-близко до това, което е в момента:

По подразбиране се показва всичко във всяка от категориите (сегашна ситуация).

Кликваш върху "Само филмови" и виждаш фотографиите с "аналогов" таг.

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: CDman   
Дата:   20-12-21 15:25

Добре, въвеждате отметка/таг за филмова/цифрова снимка за новокачените, ама за вече съществуващата база данни как ?
На око ?[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: asahi   
Дата:   20-12-21 17:08

Искаш ли да ги тагнеш?

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: Imaginarium   
Дата:   20-12-21 20:01

CDman, Не мисля, че в който и да е сайт, някой, някога ще седне да тагва стари снимки. Тук говорим за хиляди изображения, пръснати в десетки категории.
Това вече остава в ръцете на авторите, който иска да си сложи таг, ако е качвал такива снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: stukloplast   
Дата:   20-12-21 20:15

Аз да си изискам пак таг и за "телефонна/мобилна" фотография... Освен в миналото, трябва и в бъдещето да има взор. Пък и повечето креативни и качествени снимки са от телефони напоследък, все пак...(колкото и да страдат някои хора от факта)...

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: Djoro   
Дата:   20-12-21 21:05

Привет!
Има цяло фотографското течение, като се снима с направена камера от кибрит или друга черна от вътре кутийка, казва се "камера обскура"!
Изрязва се един кадър негативна лента, слага се в кибрит с дубка, държи се пръст върху дубката и експонираш като държиш с пръста и определят времето отворено/затворено .
Много силни творчески кадри се поднасят, има цели галерии.
По света, 90% Фотографските галериите са със снимки, направени с черно бели негативни ленти, направени чрез класическия негативен филмов, мокър за обработка метод.
А като прочетеш как се захласваме тук във Форума по новите цифрови камери, че изисквания.., не че съм против към все по новите из*ъзизици, но не фотоапарата прави кадъра!
Трябва да има отделен раздел за класическата фотография с филмова лента.

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   20-12-21 22:58

Ами, значи може да се добави направо опция за избор на технология - дигитална, лентова, камерафон, обскура и прочие... [smilie25]

Могат да се сложат примерно 5 тага, по които, ако са чекнати при качване, после може да се сортират снимките.

Това няма как да осигури пълна гаранция срещу неправилното им използване, естествено. :-)


[beer]



Публикацията е редактирана (20-12-21 23:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: mihalo   
Дата:   24-12-21 02:52

[beer] Ъъм! Като следвам логиката на темата... може би е най-добре да има категории по технологии, марка, конкретен модел и накрая и за сериен номер. Класическите жанрове са твърде късогледо остаряли за контемпорарния взрив на новата визионерска вълна...

Шегувам се, разбира се [smilie25]

Пожелавам на всички щастливо прекарани празници и много по-добра 2022 [beer] [beer] [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: MikeDimit   
Дата:   24-12-21 16:21

Добра идея. В крайна сметка винаги ще има дървени философи и хора които искат да научат нещо ново или да пробват нещо различно. Но за да стане това трябва среда и една подобна галееия ще вдигне кликрейта.

Отговори на това съобщение
 Re: Категория Аналогова фотография
Автор: mihalo   
Дата:   25-12-21 02:23

Като сертифициран дървен философ (някой ми го е написал в профила) имам правото да заявя: Дървен философ без чувство за хумор не ми го хвали! И, да! Добрите пожелания по-добре да бъдат подминати със снизходителност... философски погледнато.[smilie25]


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »