Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: vladimir00   
Дата:   08-12-21 04:15

Здравейте! В момента искам да си купя Зенит (TTL или  EM) за това реших в Интернет да "проуча" как стоят нещата със съответните модели. Доста видеа изгледах и в последното се спомена за това, че доста от тези модели Зенит имат проблем, възникващ при връщането на лентата обратно в ролката, съответно филмът се къса. За пръв път чувам за това. В коментарите проверих имаше и други хора потвърдили проблема, после се разрових в чуждестранни форуми - същата информация.
Искам да попитам, някой използвал тези модели Зенит дълго време - появявал ли се е същия проблем и има ли как да се вземат превантивни мерки?

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: lamerko   
Дата:   08-12-21 05:02

Няма превенция. Преди време редовно ми се случваше с руски филми и по-рядко с немски/японски. Просто задвижващия механизъм е пълен боклук.

Само информативно - защо точно Зенит? За мен това е най-голямото недоразумение сред SLR-ите.

Първия ми СЛР беше точно Зенит ТТЛ (купуван като нов от магазина), а така си мечтаех по него време за една иначе скучна Практика. Но.. по в наше сеЛо нямаше такива екстри - всичко, де що не е руско, се продаваше предварително и под масата [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: quazimodo   
Дата:   08-12-21 06:55

Аз, явно виден мазохист по тукашните норми, имам изснимани около 200 филма ОРВО с моделите ЕТ и 12 ХР. Нито един филм не се е скъсал при зареждане или пренавиване. Ще ви издам и още една страшна тайна - преди известно време, с един и същи филм пробвах моментните възможности на 5 руски телеметрика. Ами, гадинките отново не успяха да скъсат ни една перфорация. Единствения дефект беше неравномерното разстояние между кадрите при един Киев-4. Късмет, майка [smilie18][smilie18][smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: CDman   
Дата:   08-12-21 07:35

Този проблем се усеща още като заредиш филма.
Ако се превърта трудно, значи филма е заял и най-веоятно е със скъсана перфорация. Ако въперки това продължиш да снимаш няма да можеш да го върнеш в касетата.

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: asahi   
Дата:   08-12-21 08:52

Изснимал съм кашони филми със Зенити и съм стигнал до следните изводи. Ако ЛДМ (лентодвижещ механизъм) е в пълна изправност, ако се лостчето за зареждане и превъртане се задвижва плавно и ако работиш с един и същ вид филми, на които си им свикнал с дебелината и опъна, проблемите със скъсана перфорация и съответно задържане на филма са минимални. Въпреки това в чантата винаги имах непрозрачен ръкав, в който да отворя на тъмно камерата и да извадя филма.

За да е изправен ЛДМ се взима нов фотоапарат, ползва се внимателно и се съхранява правилно. Избягват се тежки ленти, особено стари руски. Другото, което съм описал, са добри навици.

Бях особено щастлив когато разкарах всичките си Зенити.

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: quazimodo   
Дата:   08-12-21 09:47

Ъхъм, и най-вече не се ползват филми с изтекъл преди 15-20 години срок на годност, съхранявани при незнайни условия. Попадал съм на филми, които са се слепили в касетите и след първите 5-6 кадъра тотално спираха развиването. Съответно в този момент се чуваше и скърцането на скъсана перфорация[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: fotocolor   
Дата:   08-12-21 09:53

Вземай смело апарата и не се притеснявай.Железни са.Единственият недостатък на Зенит ТТЛ е че визьора му е по тъмен .

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: idivanov   
Дата:   08-12-21 14:23

В 21-ви век, в еропейска страна, да снимаш със съветски Зенит, според мен е особен вид фотомазохизъм. Тези апарати са за хора - любители на екстремни изживявания с неочакван край...[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: ivjordan   
Дата:   08-12-21 15:45

И моят късаше филми. А и пердето му се откачаше постоянно. Сигурно е ходил на ремонт повече пъти, отколкото филми е изснимал.
С радост го подарих в един момент.

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: ninikolov   
Дата:   08-12-21 16:58

Ползвам Практика. Добре е.
Ползвам и Минолта. Още по-добре е. Даже няколко пъти по-добре.
С годините насъбрах и петнадесетина стари ръчнофокусни обектива. Един от тях е руски. Нямам желание да си купя втори.


Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: vladimir00   
Дата:   08-12-21 17:36

Студент съм и скоро ми се наложи да напусна работа заради мерките в страната, та от месец и нещо нямам много приходи за това търся да мина по тънкото :д . Иначе имам Zenit B, но от някъде пропуска светлина. Също така от време на време му се заключва огледало и самоснимачката му ме изостави. Не са кой знае какви проблеми, но все пак се си търся нещо друго.
Иначе при него не се се кътат лентите, когато ги връщам, сигурно защото като гледам механизма е малко по-различен.

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: lamerko   
Дата:   08-12-21 18:41

Хм, странна причина. При положение, че един филм е над 10 кинта, а разходите не спират до него.

Бих ти подарил нещо, но всичките ми Зенит-а са заминали като подарък - вместо капачки за обективите, които съм продавал за по 20-30 лева, когато все още се търсеха заради дефектите им. Единствената камера, коятмо мога да си позвоял да ти подаря, е Revue AC5 Digital DX на Pentax PK байонет, но не съм много сигурен, дали имам някой евтин обкетив, за да я окомплектовам. Може би някоя 35-чка, но не съм сигурен.

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: asahi   
Дата:   08-12-21 19:08

Със Зените не минаваш тънко, а дебело. Плюс квадратно.

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: quazimodo   
Дата:   08-12-21 19:15

Ламерко, отвори секцията за аналогови боклуци във форума и погледни какви позлатени тела и обективи продават "колегите". Бяха по 20-30 лева някои неща, но преди 10 години[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: quazimodo   
Дата:   08-12-21 20:38

За пусналия темата - ако се подвизаваш из София, имам празнична (8-ми декември) оферта. Зенит ЕТ и обектив Хелиос 44-2 с пресет на блендата. Ако сметнеш, че е добър поне колкото настоящия ти модел, го получаваш като подарък.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-12/1638988345_dsc_2276-1.jpg




Публикацията е редактирана (08-12-21 20:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: ecobo   
Дата:   08-12-21 21:04

Имам Зенит 11, купих го пролетта на 1987 г. за огромната за онова време цена от 181 лв. още му пазя кутията и касовата бележка от УниверМаг-а в Сливен.
Та, от 1987 до днес тоя Зенит е изснимал един вагон филми, основно ORWO, и никога не съм имал проблем с транспорта.

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: geobg   
Дата:   09-12-21 14:46

Едно тяло е 20 лв, не му мисли толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: LDimitrov   
Дата:   10-12-21 21:31

Не. Не си купувай Зенит. Загуба на време, нерви и пари е. Купи си Канон или Никон.Компромис - Практика.

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: asahi   
Дата:   11-12-21 00:24

А бе гледайте да има синхронна скорост 1/125. Останалото само си идва.

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: MishkaGalin   
Дата:   11-12-21 09:42

Както написаха няколко човека и аз съм снимал 1 вагон филми със Зенит никога не съм имал проблем !! Зенита е нискотехнологичен фотоапарат направен да снима ако го ползваш за лешникотрошачка не става ! Да наистина има спесифики като синхрона на светкавицата на 30 но толкова си могат !! Малко е тежичък но се свиква за 20сетина кинта си е бомба (2 кутии цигари и 1 шише водка )! Не забравяъте че не е само оптика с подходящи обективи на М42 е прекрасен ,има и нещо друго не бих взел 2 ръка Японче много електроника и са по скъпи .С 2 ръце съм за Практиката а с 4 за Екзакта но там е проблем с обективите .Аз лично снимам с Практика МТЛ 3 и Киев6С проблеми нямам .Имаше една реклама за ТАНОЙ "В крайна сметка купете каквото ви харесва" ...... Та така мнения много [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: nsirakov   
Дата:   11-12-21 10:07

аз пък напоследък се зарибих да снимам с Кодак Ретина 2ц... уникално апаратче


https://retinarescue.com/images/retina2c1.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: quazimodo   
Дата:   11-12-21 10:20

asahi написа:

> А бе гледайте да има синхронна
> скорост 1/125. Останалото само си
> идва.

Интересно - Пентакон 6 също има синхронна скорост 1/30, но никой не ще да ми подари един. При това съм скромен - стига ми само да е с Флектогон 4/50[smilie5][smilie5][smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: da.fo   
Дата:   11-12-21 10:29

Освен късането на перфорацията на 2 зенита имах и проблем от самоотваряне на капака. Този проблем го реших след като разглобих капаците и наслоих калаена пъпка на един зъб, който държи капака. Но докато намеря това решение имах навика преди да отворя калъфа на апарата да го сисна и да чуя едно "щтрак" за по голяма сигурност. В следващия модел го нямах този проблем - явно в завода го бяха коригирали. Едно време бях изброил 13 предимства на телата Практика пред Зенит - така , че сега когато може за съвсем ниска цена да с е купи Практика не си заслужава този мазохистичен апарат Зенит !!!

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: asahi   
Дата:   11-12-21 12:15

"Автор: quazimodo
Дата: 11-12-21 10:20

Интересно - Пентакон 6 също има синхронна скорост 1/30, но никой не ще да ми подари един. При това съм скромен - стига ми само да е с Флектогон 4/50[smilie5][smilie5][smilie5]"

От това изявление може да се направи само един логичен извод - няма връзка между синхронната скорост и склонността на някой да ти подарява фотоапарат.

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: gaco.bacov45   
Дата:   12-12-21 19:14

Със Зенит ТТЛ и Е ... Никакви проблеми!
Водих кръжока по фотография в 7-ма гимназия ...
Никой кръжочкин не успя да скъса перфорацията,пък била тя на Орво,Свема,Денон ...
И,те така ... [shtrak]



Публикацията е редактирана (12-12-21 19:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: quazimodo   
Дата:   12-12-21 19:48

asahi написа:

> "Автор: quazimodo
> Дата: 11-12-21 10:20
>
> Интересно - Пентакон 6 също има
> синхронна скорост 1/30, но никой не
> ще да ми подари един. При това съм
> скромен - стига ми само да е с
> Флектогон 4/50[smilie5][smilie5][smilie5]"
>
> От това изявление може да се
> направи само един логичен извод -
> няма връзка между синхронната
> скорост и склонността на някой да
> ти подарява фотоапарат.

Да, също толкова логичен, колкото и тоя, че според теб Смена 8, 8М или Любител-2, 166 са супер-дупер апаратчета, защото имат синхронна скорост 1/250 [smilie18][smilie18][smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: asahi   
Дата:   12-12-21 21:44

Слагаш ми думи в устата, а това е опит за манипулация. Тази е от плитките.

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: ivjordan   
Дата:   13-12-21 13:18

Явно има значение колко е бил пиян/махмурлия руснакът, който е сглобявал конкретната бройка. Което всъщност е типично за тази страна. И с Москвичите беше така. Ако уцелиш, караш и си свиркаш, ако изтеглиш къса клечка, през седмица в сервиза.

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: da.fo   
Дата:   13-12-21 16:30

Фотоапаратите Зенит още при производството ги делят на : за вътрешен пазар и за външен. Имах много кръжочници на които Зенитите бяха купени от бащите им работили в СССР и 99 % даваха някакви дефекти още на първата лента. Купуваните от България бяха по добри ;) !!!

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: geod   
Дата:   13-12-21 16:47

Има и друго съществено относно съветската техника по онова време. Живеещите на морето го бяхме чували, но го вземахме за хиперболизирано. Но , като съм бил преди 90г на миналия век в Москва и Ленинград съм го чул от устата на руснаци там , дори от хора работещи в търговията. Рашъните слагаха печат с датата и ДЕНЯ на производството! Правилото беше - купуваш ,особено техника произведена в сряда, като втори вариант вторник и четвъртък и никога понеделник и петък.Освен , ако не си супер на зор и искаш да рискуваш за твоя сметка. Наш руски колега накара магазинерката да обърне склада за едни еквалайзери с "правилния" ден ...и си и дадохме бакшиша, разбира се .[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит - проблеми с връщането на филма в ролката
Автор: lamerko   
Дата:   13-12-21 16:48

Значи съм нацелил късата клечка и с ТТЛ и с ЕТ, купувани от България [smilie18]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »