Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: ivjordan   
Дата:   06-10-21 01:37

Здравейте!

Снимам от дълги години през Семена 6, Зенит и после през автоматичните Скина, Кодак и не помня вече какво.
За момента снимам с Д7200 след Д90. Имам и безогледално Фуджи.
Напоследък, в категория "И аз съм човек", ми дойде идеята да си взема и фул фрейм.
Имам 6 никонски обектива, 4 от които са си ФФ, та мога да си ги ползвам.
Сега, тук започва драмата:
Разумният избор изглежда Д750, но пък,нали ДСЛР са умрели...
От безогледалните, Z5 e поносим като цена, но май - доста ограничен.
Z6 II е ОК, но пък 4К лева за любител е доста...
Отделно, като тегло, F oбективи със Z тяло май не е голяма печалба, като се сложи и адаптера. А и адаптера няма отвертка, а аз имам чудесно макро 100/2.8 от Токина...та, чудя се, дали да ходя на Д750 или дори Д610 или да мисля за тотална миграция към Z.

Обективите, които имам за ФФ са F байонет:
35/1.8G
50/1.4G
100/2.8D
70-300/3,5-5,6 vr

Ще трябва да разкарам Тамрон 17-50/2,8 и Сигма 10-20.

Та, разни размисли и страсти биха ми помогнали, евентуално.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: Славчо1989   
Дата:   06-10-21 01:39

35 1,8Г е кроп

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: ivjordan   
Дата:   06-10-21 01:47

Да де, така е, но дава приемливи резултати и на ФФ, пробвано на Д700.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: uri64   
Дата:   06-10-21 02:36

Според мен или ФФ дслр с F обективи или Z с Z обективи. Салатите с адаптери не ги харесвам. Като гледам от наличните обективи няма нещо непрежалимо, така че от тая гледна точка може би скок към Z света. Или към Фуджи света. Но си зависи от бюджета и възможностите, и ако тези неща са налични - дали човек намира смисъл, и оправдание да избуха бюджета. Че дслр-ите били умрели би ми било последна грижа. При дигиталките съм на Фуджи, но спокойно бих си взел един Д610 стига да е на прилична цена. Всичко това - само лично мнение.


Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: landstar   
Дата:   06-10-21 08:43

Е, и аз стоя пред подобна дилема - дали да взема Д750 или Z50 с преходник. В крайна сметка реших да изчакам и да си щракам с Д300. Мисля, че ще имаш възможност да избереш по-добро и по-евтино тяло догодина по това време като си запазиш обективите. Преходи винаги ще има, иначе какво ще ги правим тия милиони обективи на F-mount?

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: quazimodo   
Дата:   06-10-21 08:56

Z-50 не беше ли кропка ?![smilie11]
За чисто любителско снимане и аз бих потърсил нещо на старо, чааак до Д700 [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: Synthy   
Дата:   06-10-21 08:59

Вместо Д610 аз бих предпочел Д800. Горе-долу едни и същи пари са.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: СамуилАрнаудов   
Дата:   06-10-21 09:49

Моя съвет е да си снимаш с D7200. От D7200 минах на D750 и реално единственото предимство, което усетих е, че не шуми така на високо ИСО.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: ivjordan   
Дата:   06-10-21 13:24

Е, то е ясно, че не ми трябва належащо, а е по-скоро глезотия и най-разумно е да продължа с наличната техника. Не бих казал, че ме ограничава по някакъв начин, но пусто, човек иска да се поглези от време на време.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: Imaginarium   
Дата:   06-10-21 13:56

Z5 съвсем не е толкова ограничен колкото смяташ. В първите места е по съотношение цена-качество.
Преходника на Никон работи безпогрешно с всички G стъкла.
Фокусната система на зедките е осезаемо по добра от огледалките.
Забравяш за фронт=бек=мек и тем подобни фокусни проблеми.
В много малко направления Z5 отсъпва пред Z6. Гадая, но смятам, че не са ти необходими мега бърз фокус и 20 кадъра в секунда.
Така че смятам, един Z5 ще ти пасне чудесно.
Или Z6 втора ръка, но там разхода за xqd карта е ненужен според мен, за твойте нужди
Поздрави[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: uri64   
Дата:   06-10-21 13:59

Synthy написа:

> Вместо Д610 аз бих предпочел Д800.
> Горе-долу едни и същи пари са.

Теглото, Санчо....и големината...размерът има значение [smile]
А сензорът на 610 хич не е лош.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: uri64   
Дата:   06-10-21 14:00

СамуилАрнаудов написа:

> Моя съвет е да си снимаш с D7200. От
> D7200 минах на D750 и реално
> единственото предимство, което
> усетих е, че не шуми така на високо
> ИСО.

Това малко ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: ivjordan   
Дата:   06-10-21 14:15

Първоначално логиката ми беше именно такава, да си взема Z5 с китовия и преходник. Даже ме беше яд, че изпуснах промоцията, която свърши преди седмица-две. Даваха го за 2 600 лева комплекта. Но после попаднах на мнения, че имал доста проблеми с фокусиране на по-тъмно, което леко ме разколеба.
Иначе, действително не са ми необходими нито много кадри в секунда, нито бързина.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: uri64   
Дата:   06-10-21 14:18

И все пак, ако има възможност - с нативни обективи си е най-добре [smile]



Публикацията е редактирана (06-10-21 14:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: Synthy   
Дата:   06-10-21 14:20

То се е видяло, че си търсиш подкрепа да си купиш нова играчка - имаш одобрението на всички тук :) хайде, купувай. Дори Д610 да бъде (аз лично не бих го купил заради АФ сензора му, всъщност, после са другите му предимства и недостатъци).

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: jvader   
Дата:   06-10-21 15:29

https://www.e-infin.com/eu/item/4181/nikon_z6_ii_mirrorless_digital_camera_(body_only)

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: iasen2   
Дата:   06-10-21 15:50

Най-кофти е като си вземеш новата играчка и видиш, че съществена разлика няма.....

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: СамуилАрнаудов   
Дата:   06-10-21 16:23

Автор: uri64
Дата: 06-10-21 14:00

СамуилАрнаудов написа:

> Моя съвет е да си снимаш с D7200. От
> D7200 минах на D750 и реално
> единственото предимство, което
> усетих е, че не шуми така на високо
> ИСО.

Това малко ли е?


Като вземеш предвид препродаване на техника, купуаване на нови(стари FF) обективи, на мен ми излезна около 5000лв тяло D750, два обектива 24-70 2.8 G2 и 70-200 2.8 G2 на Тамрон. Да, за 5К очаквах повече. Не казвам, че D750 е зле, просто D7200 е достатъчно добър.



Публикацията е редактирана (06-10-21 17:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: ivjordan   
Дата:   06-10-21 16:36

И това е вярно.
Ще трябва и някакъв универсален обектив от рода н 24-70/85/120, което си е още 1000 кинта, а и като цяло харесвам широкото, та сигурно и нещо от рода на 14-24...

Май, май, по-добре да си щракам с наличното и да се ориентирам към друга глезотия.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: quazimodo   
Дата:   06-10-21 17:27

iasen2 написа:

> Най-кофти е като си вземеш новата
> играчка и видиш, че съществена
> разлика няма.....

+101[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: alext   
Дата:   06-10-21 18:09

А какво искаш да подобриш минавайки на ФФ? Общо взето гледам, че пейзажи повече снимаш, а там бих взел най- лекото и удобно за носене. Всичко, което можеш да направиш с ФФ за пейзаж, се постига и с кроп и дори се качва качеството с малко заиграване, примерно стакване на кадри, панорами и т.н Безогледалното фуджи е добра система за тая работа, зависи какви обективи там имаш.



Публикацията е редактирана (06-10-21 18:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: ivjordan   
Дата:   07-10-21 09:23

А, нищо конкретно, чудя се за какво да похарча едни пари.
Фуджи-то не ми е опция, защото е от първо поколение и имам само китовия. Взех го уж за компактност, но така и не свикнах с толкова малко тяло и не го ползвам. Сигурно няма и 2000 кадъра за 7-8 години.
Мислил съм да поразвия и тази система, но като цяло, цените на обективите ме отказват, а и не вярвам ергономията да се е подобрила напоследък.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: Yog   
Дата:   07-10-21 10:01

Както беше писал някой по-горе - имаш нашата благословия да си купиш играчка просто защото те влече [smile]

Аз го правя редовно. Купих си първо z6, а после и 7rIII. Не защото имах какво да ги правя, а защото ми беше любопитно как са на практика, след като гледах и четох за тях.[smile]

После ги продадох на загуба, но какво от това? То всяко хоби е "ненужен" разход. Все едно ако си ловджия, да смяташ по колко лева ти излиза килото на месото и колко е в магазина, примерно. Не е в това смисъла[smilie3]

А кой модел да си купиш? Този, който най-много те привлича, не "най-разумният". По изброените по-горе причини [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: sirkhann   
Дата:   07-10-21 10:02

Nikon Z5 и Z 14-30/4S ще ти даде по-добро качество на изображението на по-ниска цена от Fuji. За портрети можеш да добавиш Z 50/1.8 S и Z MC 105/2.8S, или само Z 85/1.8 S. Отново - цената е в най-лошия случай съизмерима с Fuji, но мъкнеш по-тежко и резултатите са по-добри. Автофокусът на Z5 е една идея по-зле от този на X-T4 (но разликата в цената е значителна).

Ако не ти се носи тежко, X-T30II и някакви обективи - напр. XF 14/2.8 за пейзаж, XF 10-24/4, ако искаш варио. За портрети - има нов 33/1.4, който ще е хубав, има и Viltrox 56/1.4, който е хубав и достъпен, но няма да извади точно качеството на Z 85/1.8 S. Като цяло f/1.4 обективите за Fuji X са по-скъпи или на цената на Z аналозите. При Fuji базовото ISO започва от 160, не можеш да снимаш по-ниско в RAW, а допълнително имаш и кроп-сензор, което води до повече шум и по-малко динамика за пейзажи. От друга страна - ако целта е просто да се радваме на живота и да снимаме за удоволствие, без да мъкнем торба с тухли, Fuji-то е добра идея.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: quazimodo   
Дата:   07-10-21 10:35

sirkhann написа:

> ...От друга
> страна - ако целта е просто да се
> радваме на живота и да снимаме за
> удоволствие, без да мъкнем торба с
> тухли, Fuji-то е добра идея.

Aaa, в това отношение никой не може да бие М4/3 [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: alext   
Дата:   07-10-21 11:38

в това отношение никой не може да бие М4/3


иии телефоните, 4 обектива са в джоба плюс лайтрума на телефона и си готов.[smilie25]



Публикацията е редактирана (07-10-21 11:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: hose   
Дата:   07-10-21 12:29

750 e един от най-добрите никони

след 850 мислех да го продавам, но се отказах.. по-лек, по-малък, по-леки файлове, изкарва си парите все още... картинката е супер

иначе uri64 е прав - нямаш непрежалими обективи, може да продадеш всичко и да минеш на Зет ако те влече

и после пак да продадеш всичко и да вземеш 850, щот вече го спират и него... [smilie5] и той вече е наистина най-добрия никон според мен (дигитален)

после и него ще разкараш и ще си вземеш едно лентово тяло [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: ivjordan   
Дата:   07-10-21 13:59

А, не!
На лента, след печалния опит от разни Зенит-и в зората на демокрацията, никога няма да се върна ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: sirkhann   
Дата:   07-10-21 14:02

Щото не си барал нещо като Nikon F100 [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: uri64   
Дата:   07-10-21 15:48

Това, с което съм съгласен от изложението на sirkhann е, че слага ударение върху обективите. Според мен това трябва да се гледа най-вече - какви са обективите, които ще се ползват - т.е. какво се гони като съотношение функционалност/цена и вече след това да се мисли коя система предлага най-добрия вариант и тогава вече да се гледа тялото. Примерно аз напоследък съм си харесал най-много фокусно разстояние 38-40 мм. и гледам коя система предоставя добър такъв твърд обектив, по възможност светлосилен, по възможност АФ, след това тази система има ли добър травъл обектив и след това гледам тела.


Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: ivjordan   
Дата:   07-10-21 16:36

С това и аз съм съгласен, но като цяло, разликите май не са особено фрапиращи, ако не се търси нещо изключително екзотично.
Не знам да има система, която де не предлага 24-70+ еквивалент, даже повечето имат по няколко, т.е. травъл обективът не би следвало да е проблем за никоя ситема.
Нататък е ясно, че Никон Z, като сравнително прясна система, предлага по-малко възможности, но вероятно ще попълнят колекцията, а и третите страни рано или късно ще им разчетат АФ протоколите.
По-скоро проблемът идва от огромното количество F обективи, които стоят по хорските (включително моя) шкафове.
По-нагоре хората писаха, че нямам непрежалими обективи, но то по тази логика, никой няма, освен малкото собственици на 6 милиметровия фишай на Никон, дето струваше към половин милион по едно време...
Въпросът е, че си е занимавка да продаваш 5-6-7 обектива, за да ги замениш с два за повече пари и съмнително подобрение в качеството.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: Yog   
Дата:   07-10-21 17:18

ivjordan, като метод на продаване можеш да ги опаковаш, да ги пратиш на MPB в Германия и те ще направят оценка на състоянието им и ще ти преведат парите. Като цяло, оценката им е коректна, а цените, по които изкупуват, не са много по-различни от това, което ще получиш на (полумъртвия) пазар у нас. Дори да са с, примерно, 10 процента надолу, липсата на разправия да опитваш да продадеш 7-8 неща на различни купувачи, по куриери и т.н. си струва, според мен.
А преди да ги изпратиш, можеш да провериш на какви цени ги изкупуват, като попълниш "аз предлагам еди какво си" и те ти пращат примерна оферта. Дори ти да си попълнил, че техниката ти е "отлична", а те да я оценят като "добра", пак няма да е голяма разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: sirkhann   
Дата:   07-10-21 17:24

Аз бих прежалил всички обективи от изброените. AF Micro-Nikkor 105/2.8D е прекрасен, обаче няма да има автофокус нито на Fuji, нито на Z.

За мен първото най-важно нещо е човек да има приоритети какво иска да прави със системата. Ако на някой не му е важно да има ISO 100 или ISO 64, при добри условия, резултатите между едно X-S10 и Z системата са доста сходни в повечето случаи.

Има други страхотни обективи на F и EF винтове, но има адаптери и за двата варианта (например на Fringer), които позволяват човек да ползва тези обективи и на Fuji система. Има и феноменални DSLR обективи, които ги няма все още за безогледални системи.

Той uri64 не го харесва този филм, обаче има стъкла като Sigma Art 28/1.4, Sigma Art 40/1.4, Nikkor 105/1.4E, Sigma Art 105/1.4, Nikkor 58/1.4G и разни такива, които наистина имат уникален рисунък или оптически качества за цената си... Хубавото е, че горните могат да се монтират и на DSLR, обаче е малко неприятно с фокуса...

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: uri64   
Дата:   07-10-21 18:06

Аз под "непрежалими" имах предвид не ценово, а такива, които човек много си харесва заради някаква причина и такива, които са известни с качествата си и нямат аналог [smile] А сигмите ги харесвам, защо...даже навремето бях много доволен от някои обективи на арт серията...просто предпочитам да не се занимавам с преходници ако мога :)


Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: victory13   
Дата:   08-10-21 10:37

Най-смисления начин да похарчите едни пари за DSLR Никон в момента е .... този ! [beer]

Обаче не вярвам никой тук да ми повярва... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: quazimodo   
Дата:   08-10-21 10:56

victory13 написа:

> Най-смисления начин да похарчите
> едни пари за DSLR Никон в момента е...
> този [beer]
>
> Обаче не вярвам никой тук да ми
> повярва... [smilie18]


Що, аз ти вярвам. Щракал съм с такова няколко месеца, както и с няколко единички от Канон. Предпочитам Канон, но заради липсата на адекватен сервиз, бих заложил на Никон [smitten]


Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: ivjordan   
Дата:   08-10-21 11:26

Пробвах това:

"А преди да ги изпратиш, можеш да провериш на какви цени ги изкупуват, като попълниш "аз предлагам еди какво си" и те ти пращат примерна оферта. Дори ти да си попълнил, че техниката ти е "отлична", а те да я оценят като "добра", пак няма да е голяма разлика."

Цените са им просто смешни. На не повече от 50-60% от пазарната тук за обективите. Иначе, тялото са го уцелили.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: stanpaunov   
Дата:   08-10-21 12:25

victory13, ще ми е интересно да разбера, защо според вас един Д3с е по-добрият избор от моя Д500...

Благодаря предварително за разясненията!
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: Yog   
Дата:   08-10-21 19:01

ivjordan, пробвал ли си да продадеш тези обективи у нас? Опитай и сподели (ако искаш) каква е реалната цена, на която стана сделката.
Всичко струва толкова, за колкото може да се продаде. Не колкото продавачът мисли че струва. Затова в базара има обяви, които ще надживеят сайта [smile]
Но така де. Просто предложих вариант. Всеки си преценява сам. Щом не те устройва, не го правиш, естествено.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: Satsan   
Дата:   08-10-21 20:18

Д 500 е уникален, кроп и много скъп за ДСЛР.
Д3s е уникален, фулфрейм, тежък и евтин за нашите разбирания.
Според цената и заданието на темата Д3 и за мен е фаворит, ако пренебрегнем тегло и размер. Излишно е да се спори за флагмана на кропките и за един от флагманите на фулфреймите. Цената....цената.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: avo   
Дата:   08-10-21 22:50

ivjordan , преди една година бях 1:1 в твоята позиция, желание да си купя нова играчка и да похарча едни пари за кеф. Бях с две тела, Д5300 и Д7500, винаги ми е било по-удобно като ходя да снимам по-сериозно да не въртя обективи много много. И всеки снимащ с кроп тяло иска да опита ФФ, да види що е туй голяма матрица :) Взех си z6 на много добра цена от черния петък, в кит с FTZ i 24-70 f4, след това взех 14-30 f4 и Viltrox 85/1.8 Отскоро и Tamron 150-600 g2 на лов за пилета, уча се още да снимам с него. Глобално не съжалявам за смяната и грам, оставих си Д7500 за кроп тяло, другият го продадох. С дългия Тамрон става 900мм без преходник и го държа постоянно на него почти. За мен ФФ предимството е във визията при снимане на отворена бленда със светли твърди обективи, на високо ИСО също разликата е голяма, и основната разлика идва от Z стъклата, видимо по-добри и остри са от F-mount вариантите им. За мен Z тяло с F стъкла е безсмислено и ще е твърде сходно с резултатите ти от Д7200. А смисъл от Z6ii спрямо първата генерация има главно ако ползваш често AF-C за движещи се обекти, особено с face\eye detect, за пейзаж на единична точка в AF-S няма да има разлика с Z6, цената е коренно различна особено сега обаче. Z5 го пробвах като взех шестицата, фокусира видимо по-тегаво на слаба светлина, в стая на лампа например, и мен лично липсата на горен дисплей ме дразни, свикнал съм да има. Когато апаратът е на статив и е под нивото на главата ми много по-лесно следя настройките на него. А за Z Viltrox имат вече няколко автофокусни обектива, ще има още. Цените са прилични съвсем, качеството на картинката от Viltrox 85/1.8 на отворена бленда е видимо по-остро от никонския 50/1,8 G с FTZ. Нативният 85/1.8 S е най-добрият вариант, казват, аз го ползвам по-рядко и е реших, че е твърде много за глезотията само.
Надявам се да съм ти бил малко поне полезен.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: ivjordan   
Дата:   13-10-21 11:38

Благодаря за дискусията!

Все повече се убеждавам, че е най-добре да си налягам парцалите и да си снимам с Д7200 или ако изпадне някакво Д750 на малко кадри и добри пари, да пробвам фул фрейм заради пустата краста.
Z системата си е инвестиция, която ми се струва все по-неоправдана за любителско снимане и с всички загуби, свързани с продажбата на наличните обективи.
Реално, ако приема офертата на немския сайт, парите няма да ми стигнат дори за тяло, а нататък ще трябва да се инвестира в стъклария.

А и мойто Д7200 е на практика ново, има-няма 15К кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: sirkhann   
Дата:   13-10-21 13:50

Хората минават на безогледални, а има страхотни обективи за DSLR апарати. Това, което подобен ъпгрейд (към ФФ и/или безогледалка) би предложил:

- Лесно адаптиране на обективи за всякакви системи - ръчнофокусни за ретро визия или адаптиране на Canon EF обективи на Z тяло
- Фул-фрейм сензорите дават по-малко шум на високо ISO (защото поемат повече светлина спрямо APS-C и M4/3)
- Автофокусът по очи е много удобен и не се налага непрекъснато местене на точки
- При снимане с много светлосилни обективи от рода на f/1.4 или f/2, проблемът с неточния фокус силно намалява.
- Кроп безогледалните системи са по-малки, удобни и незабележими, когато се пътува.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: Imaginarium   
Дата:   13-10-21 16:13

Unpopular opinion, но за любителска фотография , големите черни тухли отдавна не са необходими.
Вече има страхотни системи, даващи феноменални резултати, които са наполовина от теглото и размерите на старите китуци.
Фуджи специално се ползва от редица именити фотографи, които не само снимат, ами и печелят награди с тая техника , пък и принтове продават.
Да не говорим, че в доста случаи излиза и по-евтино.
Така че, на твое място сериозно бих премислил тази опция и то в далечна перспектива. Защото всичката тая черна техника иска и носене, а когато носенето се превърне в пречка, удоволствието от снимането изчезва. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: ivjordan   
Дата:   13-10-21 16:27

Да, затова още преди години пробвах Фуджи и резултатите не ми харесаха.
Не като качество, то си е ОК, но ергономията е супер зле, което тотално ме отказа от ползването на апартчето. Също съм пробвал и Олимпус ОМ-D EM5 - същата трагедия. Усещане за сапунерка. Неудобно боравене с контролите, лош баланс.
За мен е много по-важно апаратът да ми е удобен, отколкото +/- 300 грама.
Може би флагманите на безогледалните като Олимпус ЕМ1 или Фуджи X-pro или едноцифрено Х-Т са удобни, но там нито цената, нито грамажа са по-добри от на ДСЛР.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   13-10-21 17:18

Aко си останеш с наличната техника, ще ти останат пари за една или няколко екскурзии (зависи от екскурзията де), където ще може да наснимаш хубави кадри. Иначе, ако има средства и за нова техника, и за екскурзии, от това по-хубаво няма. Но... всеки знае себе си най-добре.[beer]



Публикацията е редактирана (13-10-21 17:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: ivjordan   
Дата:   14-10-21 01:05

Това с екскурзиите е ясно, но покрай ковид простотиите напоследък, няма екскурзии, а и работата е повечко и не остава време за такива.
Аз май затова се видях с някакви кинти, които се чудя как да похарча. Иначе, всичко излита през ауспуха.
При 15-20к км. типично на колата, последните две години навъртам по 2к и сменям масло на възраст,а не на пробег.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: Yog   
Дата:   14-10-21 02:48

То е ясно кое е разумното решение. 7200 си е хубава камера, ползваш си я и готово. Но идеята на темата не е ли по-скоро кое е по-забавното, а не по-разумното? Купуваш си новата играчка не защото ти трябва, а защото искаш ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: Imaginarium   
Дата:   14-10-21 09:46

В такъв случай, забождаш един Z6 втора ръка и няма кво да го мислиш. Става за абсолютно всякакъв жанр. Качеството на изображението е в топ 5 , а на ергономията си свикнал. Моят съвет е да го вземеш с един 24-70 F4 страхотен обектив и е без пари в базара. И оттам нататък си сменяш наличните обективи с каквото ти е нужно [beer]
Не го мисли! Пари се изкарват, а кефа цена няма[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: KrastevK   
Дата:   14-10-21 12:45

Ще споделя моето мнение минал през Д90, Д7200, Д750, Д810 и сега Z6
D90 ясен
Д7200 много хубаво тяло нищо че е кропка, с хубава стъклария качеството е адски добро.
На него съм ползвал 35 1.8(няма такъв обектив за такава цена) Сигма 18-35 1.8(ако няма ядове с фокуса също е доста добър и универсален(звезди,пейзажи,портрети,улица и т.н.)
85 1.8G хубав и остър, но адски аберира малко дълъг на кроп, но се свиква

След като минах на Д750 наистина видях разлика в картинката, но имаше и недостатъци които лично не ми харесваха(огледалото се чува от 100м) и нямаше 1/8000 което за мен беше недостатък. Иначе беше чук.
Д810 е супер тяло, има почти всичко, но иска силна машина за обработка понеже файловете големи сравнение с предшествениците. И на двата пълноформатни съм ползвал Сигма 35 1.4, Тамрон 70-200 G2 и Самянг 14 2.8, Токина 16-28 всички се представяха чудесно.

И аз така реших да купя нова играчка и взех Z6.
Да заслужава си, но с G обективи е почти безсмислено понеже не дават нещо кой знае какво сравне но с DSRL, но когато сложих 35 1.8S определено видях разлика и то огромна и най вече теглото, стабилизацията е много добра и от ръка няма грижи дори на 1/2
Взех и 85цата S също без изненада брутална 85ца въпреки че е на 1.8
Остана само някой широк, но за Zmount не останаха пари и взех Laowa 15 f4 ръчен, но с пикинга няма ядове, защото Самянга 14 2.8 с чип за бленда има ядове с адаптера(знам от личен опит) и не става, за това Самянг за Z имат нейтив, така че ако искаш Z6 няма да сгрешиш ако пренебрегнеш втори слот за карта и скъпата CFexpress(препоръчвам такава, защото е адски бърза, но и четеца не е евтин)А относно батерията не е като на DSlr, но 500-600 кадъра минимум ще правиш
Така че избора е твой както и парите. Също да добавя че ТамПон 70-200.G2.след ъпдейт на софта работи без ядове.
И последно да добавя аз съм любител снимам си детето чат пат някой пейзаж и таймлапсове.



Публикацията е редактирана (14-10-21 12:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: ivjordan   
Дата:   14-10-21 15:22

Сега като се замисля, Z6 + карта и четец си излиза на парите на Z6II +/- стотина лева...
Не е добре тази работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: KrastevK   
Дата:   14-10-21 19:49

Z6 II също работи с мемори карти, ако ще вземеш и ползваш само единият слот с по-евтината за х.. й е тогава. А по тази логика Z6 mk2 с карти е почти Soly Alpha

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: ivjordan   
Дата:   15-10-21 01:44

Всички, които снимаме имаме SD карти. Много.
Аз имам десетина поне. Но нямам CF express или XQD, които са по няколко стотин лева, а и четецът е там някъде.
В момента z6 e около 3000 лева, а z6ii е около 3700.
Карта и четец са около 600 кинта.
За мен цената е еднаква и еднакво неприемлива.

Може и да не съм прав, затова е темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: Yog   
Дата:   15-10-21 05:15

Това не е маловажно съображение. Аз преди 2,5 години си купих Z6, горе-долу като приумица, да видя какво е. Определено най-дразнещият аспект беше XQD картата. Имах 2 по 120 гигабайта, като едната си я купих "на половин цена", такава беше промоцията в Синтезиса, а другата от Амазон по време на "Черния петък", "Сайбер мъндея" или някаква подобна зарибявка. Върти го, сучи го, бяха 500 лева двете с все промоциите. И са две по 120, не някакви големи. Четец пак от Амазон взех, като той не е скъп. Може би 50 лева е в момента. А за сегашната ми камера, 128 карта UHS-II V60, която е ми върши идеална работа, е 90 лева. Нерде Ямбол, нерде Стамбул... А с такава можеш да ползваш и Z6 II (единия слот) или Z5

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: KrastevK   
Дата:   15-10-21 06:53

Ако се купува съвременна камера със съвременна карта, то е ясно че ще се инвестира и в карти, на промоция взех Sandisk CFExpess 64гб за 225лв от Емаг и четец за 130лв от синтезиса(четци вече има и евтини), но скоростта която дават при трансфер или запис няма как да се постигне с която и да е SD, а малко по слабите XQD също се намират на добри цени. Ето една снимка със скорост на трансфер

https://drive.google.com/file/d/12zk1kuNeb6_nBTlYVd16fK-am2dflmIQ/view?usp=drivesdk

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: victory13   
Дата:   15-10-21 07:05

И защо са ви четци... [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: quazimodo   
Дата:   15-10-21 08:00

victory13 написа:

> И защо са ви четци... [smilie11]


Най-вероятно защото, свързвайки камерата към компютъра, получаваш само първа балканска скорост[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: KrastevK   
Дата:   15-10-21 10:08

Да сваляш директно от апарата е като снимаш с Д80, върши работа, но може и по-добре!

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: quazimodo   
Дата:   15-10-21 10:51

КrastevKнаписа:

> Да сваляш директно от апарата е
> като снимаш с Д80, върши работа, но
> може и по-добре!

Ми не, за някои строго профилирани щраканици, не е измислено нищо по-добро от Д40 например[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: victory13   
Дата:   15-10-21 10:56

Тези неща от опит ли ги говорите?
Тук всеки се афишира като любител или производните му, същевременно се търсят върхови технически постижения...

И нещо съвсем конкретно: от дъртия ми дслр малко под 700 рпу файла слязоха на компа за 5 минути... с четеца за колко ще слязат, може би 4 [smilie8]

Опс... засилихте ме [smilie5]

Конкретно коригирано: дслр към мини м1 към външна памет 90 роу в минута... проблем беше откриването на камерата от компа, но в Никон са го описали идеално, ползва се някакво маково приложение... [beer]



Публикацията е редактирана (15-10-21 11:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: avo   
Дата:   15-10-21 11:23

Четецът за XQD си го взех от БГ за около 80 лв, изобщо не е 300 лв, скоростта на трансфер е много над тази от SD директно мушната в компютъра. Самата карта вървеше бонус с апарата/Z6/ за черния петък миналата година, вероятно и сега ще е така. 4000 тяло, карта, FTZ и 24-70f4 S, който е страхотен обектив ако не искаш бленда 2.8. Иначе Z6ii безспорно е по-добрия избор ако не се цепи стотинката. А да се сваля с кабел е неудобно, първо заради значително по-сниката скорост, при много снимки накуп дразни, и второ защото е непрактично всеки път да отваряш гумичката за входа на кабела, която от един момент става хлабава и опорочава т.нар. weather sealing, или при невнимание се откъсва тотално.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: quazimodo   
Дата:   15-10-21 11:48

avoнаписа:

> ... и второ
> защото е непрактично всеки път да
> отваряш гумичката за входа на
> кабела, която от един момент става
> хлабава и опорочава т.нар. weather
> sealing, или при невнимание се
> откъсва тотално.

E, същото може да се каже и за постоянното вадене и слагане на картата. След половин годишна употреба на четец, олито започна да показва липса на карта[smilie18]. Добре, че се оправи само с почистване на контакти[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: avo   
Дата:   15-10-21 16:02

Ами не е така, да кажем според мен. Поне на моите фотоапарати които съм имал и имам, отделението за картата винаги е била с капаче, а на входа за кабела - с една гумичка, която доста пречи да го пъхнеш спокойно. А за контактите на картата, имал съм прецакани SD карти заради разпадащи се пластинки на контактите, ето един плюс на XQD картите :) не че оправдавам цената им, но механично изглеждат по-стабилни.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: Yog   
Дата:   15-10-21 17:11

Четецът първо не е скъп. Купуваш го веднъж и го ползваш години. Второ ми е вързан на стационарния компютър. По-удобно ми е да го ползвам. Иначе трябва да търся кабел (ако не съм го загубил) и да го връзвам на две места. А че трансферът е по-бърз не ме вълнува чак толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: KrastevK   
Дата:   16-10-21 07:29

Въпрос на личен избор, ако се търси скорост CFExpess няма аналог, тези 5мин за които колегата казва ще ги съкрати на 10-15сек. А може би и по-малко в линка по-горе съм показал снимка със скорост на трансфер.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »