Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: kes   
Дата:   18-09-21 14:03

Това е първия беозгледален фотоапарат с визьор който ползвам и най-първото ми впечатление от тази скъпа играчка е, че с визьора нещо не може да се разберем.
Хобито ми е да снимам птици. Когато на въпросното тяло сложа сравнително късия за птици обектив 400/5,6 изпитам сериозни трудности да вкарам полетът им в кадър.
И тук не говора само за лаг, малко ток в батерията или бавно действието на стария ми обектив.
Просто като го насоча натам където гледам картинката във визьора показва направление над погледа ми с другото око.
Направих експеримент с дъртото ми тяло 1D markIV и с него двете ми очи в центъра гледат една и съща точка, а́ко и да са различни мащаби.

Чудя се на какво се дължи това двоене в образа, ако мога така да се изразя. Защо дясното ми око през визьола гледа по-нагоре от лявото отстрани на камерата.
На какво се дължи това. Повреда дължаща се на удар по корпуса, използването на EF обектив наместо RF, особености на нервната ми система или нещо друго.
Дали може да се коригира по някакъв начин? Чрез настройка или пък тренировка на погледа?

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: swqaz   
Дата:   18-09-21 14:19


https://i.imgflip.com/g7oy5.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: kes   
Дата:   18-09-21 14:22

Наблюдението ми се потвърждава и от EF 70-200/2,8 II. При фокусно разстояние 70мм мащабът на картината възприемана от двете ми очи е почти еднакъв.
Тук ясно си личи, че разликата в разместването, което виждам между двата образа е приблизително колкото две дължини на квадратчето SpotAF.
Забелязах и още нещо. Когато наблюдаваната точка е в горната част на кадъра разминаването между двете картини се уголемява, а в долната част на кадъра се скъсява.
От това мога да предположа, че вероятно не става въпрос за особеност на нервната ми система.



Публикацията е редактирана (18-09-21 14:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: leo34   
Дата:   18-09-21 14:26

Аз снимам с r6. Не съм забелязал нещо такова, но и с две очи едновременно не съм гледал във визьора. Ще пробвам. И все пак във визьора се гледа с едно око и би трябвало да се вижда целия образ.
В случая може да пробвате гледайки с едно око да снимате нещо, което после на дисплея да видите дали е това, което сте видяли във визьора, или се е изместил кадъра... ако съм разбрал правилно въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: kes   
Дата:   18-09-21 14:34

Да, това което пишете Лео34 е точно така има съответствие между зрителното поле на визьора и снимката. А аз пиша за съответствие в направлението, в което гледат двете очи по време на снимки. Лявото око директно на обекта, гледайки отстрани на фотоапарата, а дясното око гледайки на обекта през визьора.



Публикацията е редактирана (18-09-21 14:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: Konstantinov   
Дата:   18-09-21 15:24

Това е предполагам от начина на държане на апарата ,пробвай да завъртиш апарата около хоризонтална ос тоест долната част на апарата да се приближава към лицето ти точно с тоя обектив 400мм или да свалиш обектива малко надолу.Тоест на теб тие удобно да даржиш безогладалката така че да сочи обектива малко нагоре,а огледалния си даржал по хоризонтарно по някаква причина.Сложи апарата със обектива на статив и го върти около хоризонтална ос докато картината в двете очи се изравни и ще трябва да свикнеш така да го държиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: leo34   
Дата:   18-09-21 15:25

Има едно колелце за нагласяне на диоптър до визьора, да не е там решението?

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: vga   
Дата:   18-09-21 15:28

Пречи ти носа да натиснеш надолу тялото, сигурно. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: victory13   
Дата:   18-09-21 15:31

Бах'маа му... А задния екран кво казва... [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: leo34   
Дата:   18-09-21 17:35

Току-що пробвах с Canon RP, същата работа. Отгоре е по-малко разминаването, а долу по-голямо. При rp разминаването е около половин педя преценено на кесим. Може би при безогледалките е така. Трябва да се пробва при друга марка как ще е. Имам е Canon 20d, трябва да пробвам и с него [smilie5]
Досега не ми е правило впечатление, защото винаги си затварям лявото око когато снимам през визьора.



Публикацията е редактирана (18-09-21 17:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: asahi   
Дата:   18-09-21 18:20

Арменците често се оплакват от такъв проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: Djoro   
Дата:   18-09-21 18:56

А носите ли очила, възможно е лещите на очилата да пречупват образа, казва се светлинна аберация.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: radikyokushin   
Дата:   18-09-21 18:58

МаанЕте се с тия канони, вземи си SONY!
Как па не се разбрахте бе...
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: GenaDP   
Дата:   18-09-21 19:09

Не си накланяй главата, и проблемът ще изчезне... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: asahi   
Дата:   18-09-21 19:57

Пробвай да гледаш във визьора с лявото око. На курсовете не ви ли учат как се държи фотоапарат?

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   18-09-21 20:16

Да ви имам проблемите.[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: GenaDP   
Дата:   18-09-21 20:46

Този имал подобни проблеми...

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: krassi04   
Дата:   18-09-21 20:46

Просто е вдигаш фотоапарата с обектива
до нивото на очите и гледаш през визьора с едното око ,като затваряш другото око. С лявото око е най удобно,поне при мен е така.


Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: marsci   
Дата:   18-09-21 21:55

Електроният визьор има съвсем леко закъснение в произвеждането на това което виждаш.Предполагам от там идва и непълното съотвестие на това ,което виждаш с очите си в даден момент .При огледалните апарати този проблем го няма .

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: leo34   
Дата:   18-09-21 22:51

Сигурен съм, че почти никой тук не разбира какво пита автора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: kes   
Дата:   19-09-21 02:11

Радвам се, че поне Лео34 е разбрал. Погледнахте ли през през R6 как е положението? В интерес на истината и при 1d IV имам отклонение, но по-малко и по хоризонтала. На повечето тук им е смешно, но за да хванеш и проследиш птица в полет се иска работа и с двете очи едновременно.
Не нося очила и не става с промяна на позицията на главата, явно трябва вътрешна настройка, която липсва поради ограничено приложение и оскъпяване на техниката.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: GenaDP   
Дата:   19-09-21 02:21

Вероятно носът ти е дълъг и бута камерата нагоре... [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: Yog   
Дата:   19-09-21 05:20

Ако си свикнал да снимаш по определен начин, най-естественото нещо на света е, нов тип камера да не пасва 100% на навиците ти. Но това дали е проблем на камерата, която "двои образа" или твой проблем? За мен по-скоро второто.
А иначе, има нещо, което за съжаление у нас е трудно изпълнимо, да не кажа невъзможно. В Канада имам приятел, който работи няколко години като професионален фотограф. Той наемаше камерите, които иска да купи, снимаше няколко пъти с тях и купуваше чак след като е сигурен, че няма нещо, което го дразни или му пречи. За съжаление Итова го няма тук...

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: quazimodo   
Дата:   19-09-21 10:08

Yog написа:

> Ако си свикнал да снимаш по
> определен начин, най-естественото
> нещо на света е, нов тип камера да
> не пасва 100% на навиците ти. Но това
> дали е проблем на камерата, която
> "двои образа" или твой проблем? За
> мен по-скоро второто.
> А иначе, има нещо, което за
> съжаление у нас е трудно
> изпълнимо, да не кажа невъзможно. В
> Канада имам приятел, който работи
> няколко години като професионален
> фотограф. Той наемаше камерите,
> които иска да купи, снимаше
> няколко пъти с тях и купуваше чак
> след като е сигурен, че няма нещо,
> което го дразни или му пречи. За
> съжаление Итова го няма тук...

А, що? И тук на професионален фотограф най-вероятно ще му дадат под наем техника. Най-малкото, защото ще е оформил поне една пътечка до павилиона или синтезиса и там ще го познават добре, освен ако не си купува всичко от Алито[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: Yog   
Дата:   19-09-21 15:42

quazimodo, моят приятел не само никой не го познава в Канада, а повечето неща ги наема онлайн, от фирми които дори не са в същия град. Несравнимо по-лесно е. Да не говорим, че ако не си от 2-3 определени града в България, дори няма от споменатите от теб магазини.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: asahi   
Дата:   19-09-21 16:15

Нещо в България няма много навити да плащат по $150-200 на ден за фотоапарат с един обектив. Ако има сигурно са намерили начин да си осигурят каквото трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: hotsnail   
Дата:   19-09-21 16:27

/off

Yog има една наредба, мисля, на БНБ, която спира използването на кредитни карти за гаранция при наем. За това в България е супер сложно отдаването под наем. Не е сложно само за фото техника, а за всичко е сложно. Ярък поне за мен пример как държавата ни прави бедни с излишни регулации.

За да даваш под наем трябва да имаш гаранция за пари на стойност цената на изделието. Може с депозит - ама за фул фрейм камера с хубав обектив това е трудно. Може клиентите ти да имат кредит към някоя кредитна институция с която да се покрият евентуалните загуби от кражба, изгубване и т.н.. На запад от Трън най-лесно е това с кредитна карта. Щракат я, запазват си Х кинти за 30 дни. Ти си ползваш нещото. Връщаш го. Нулират запазените кинти. А в България това не работи.

В България трябва в общи линии да те знаят в магазина, представители и т.н. Щото няма как да си покрият загубите от недобросъвестни клиенти.

На мен Сони България са ми давали неща за проба - познаваме се. Подписвам и договор разбира се. А7С например преди година така го видях. За което съм им много благодарен. Дори писах тук впечатленията ми от камерата. Не съм някой про да направя кой знае какво впечатление, но поне мога да споделя любителските си виждания. А дори си я купих след това А7С от български търговец. Знам, че и на други хора дават техника за проба. Предполагам, че Канон имат подобна политика. Вероятно и самите магазини и вносители на техника правят подобни неща. Сигма знам, че организираха събития, на които можеш да пробваш обективите им. Ходих преди да излезе НЕКС-5 на събитие на Олимпус за ПЕН серията.

Та стига си плюл наляво надясно без да имаш идея. Фото магазините в БГ се пробваха с наемите не веднъж. Дори павилиона още се опитват.

(освен гаранцията идва и мърлявщината на наемателите. Като е под наем що да го пазя.... ми може утре пак да искаш да го наемеш бе кратуно. Примерно от Павилион исках да взема Канон 85/1.2 под наем - ми то беше толкова амортизиран и разбит тоя мил обектив...20 годишен ръждив опел ще е с по-малко луфт на оригиналното си окачване.)

Ако си професионален фотограф на нашия микро пазар, ще те познават независимо от кое селце си. Тия дето снимат добре не са чак толкова много в България.

Ето кадър със Сони А700 от събитието на Олипус Пен на остров Тасос. Хубавите времена преди ковид.

https://photo-forum.net/static/site_pics/2010-04/o_1272570675_DSC07940.jpg




Публикацията е редактирана (19-09-21 17:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: leo34   
Дата:   19-09-21 18:14

Пробвах и с 20D, половин педя ми се разминават образите, както и с RP, а с R6 разминаването е още повече. Обаче пробвах докато го държа вертикално и тогава не виждам разминаване.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: Yog   
Дата:   19-09-21 19:11

hotsnail, недей да си измисляш неща и после да градиш теории върху собствените си измислици. Никого не съм "плюл". Отбелязах ОБЕКТИВНАТА РЕАЛНОСТ, че полезната практика, която може да помогне преди да купим нещо скъпо, да пробваме дали ни пасва, в България на практика не съществува. Нито съм обвинил някого за това, нито много ме интересува какви са причините. Просто е така, за съжаление. А примерите как трябва да си приятел/познат със собствениците на магазина, за да ти дадат да тестващ нещо, всъщност са потвърждение на това, което казвам, а не опровержение.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: Beijing   
Дата:   19-09-21 20:23

Друже,
я си вземи един мерник, с който ще проследяваш с периферното зрение вертикопела,
и след това ще можеш да се съсредоточиш върху екрана!
П.С. Ако си мислиш, че лявото и дясното око са еднакви, сори, ама си в грешка!
Поадрави![shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: GenaDP   
Дата:   19-09-21 21:06

"Обаче пробвах докато го държа вертикално и тогава не виждам разминаване."

Нали ти казах - клюнът е причината. При вертикален кадър е встрани от камерата, при хоризонтален я бута нагоре... [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon R6 - Двоене на образа :(
Автор: IvanLazarov   
Дата:   20-09-21 01:10

Привет, снимам с R6 предимно птици в полет. Разбирам техниката ти просто ми е безумно трудно да я приложа. Винаги следя птицата с поглед и насочвам апарата по усет, гледайки в EVF-a единствено през доминантното ми дясно око. При мен е ясно изразен случай, защото имам астегматизъм и разлика в диоптрите. Дясното ми око компенсира за лявото. Ако се пробвам да гледам с двете очи едновременно, както теб, през очила... става тотален компот.

В този ред на мисли, дори с изправно зрение, всеки човек има доминиращо око. При някои е по-ясно изразено. Експеримент от личния оптометрист! Фокусирай към лампа на поне няколко метра от теб (без апарат), сключи малък кръг с палец показалец на ръка по избор. Протегни си ръката напред, така че да виждаш същата лампа през кръга от пръстите си. Задръж. Опитай да затвориш всяко от очите си отделно. Това през което светлината все още се вижда е доминиращото око, а другото е допълваща функция така че да триангулираш по-добре разстояния. До момнета много малко приятели съм видял, които виждат светлината с двете си очи еднакво ясно. При по-големи разстояния разликата е по-ясна. Не е дефект, просто мозъчна адаптация на зрителния апарат.

Та по темата R6, Sigma 70-200S, Sigma 150-600C не намирам съществено разминаване гледайки през двете очи, с или без очила. Поне не такава, че да ми срита OCD-то и да се замисля дори за RF обективи.

Поздрави и приятно щракане! Надявам се не те боли глава!

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »