Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   20-08-21 21:02

Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо???


https://nstatic.nova.bg/public/pics/nova/article/980x551_1628601161.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   20-08-21 21:03

Крайният резултат ще може да се види от 18 септември до 3 октомври.

Започна опаковането на Триумфалната арка по проект на Кристо. Два крана се издигат пред монумента до самия му връх, скулптурите вече са защитени и десетки хора работят по проекта, съобщава АФП.

Сбъднатата мечта на родения в България творец и съпругата му Жан-Клод ще бъде показана от 18 септември до 3 октомври. Триумфалната арка, която е висока 50 м, ще бъде изцяло обвита с 25 000 кв. м сребрист полипропилен, който по-късно ще бъде рециклиран. Той ще бъде придържан от 3 км червено въже. През 1985 г. Кристо опакова по същия начин моста Пон-Ньоф над Сена. [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   20-08-21 21:05


Подготвителните работи по Триумфалната арка започнаха в края на юни. Ръководи ги Владимир Явашев, племенник на Кристо, каквато е била волята на покойния артист. Френският Център на националните паметници подкрепя изцяло проекта.

"Ще бъде като жива, ще се променя с вятъра и ще отразява светлината. Гънките ще се движат, повърхността на паметника ще стане чувствена" - така самият Кристо представи проекта си две години преди смъртта си.


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   20-08-21 21:08


Проектът е на стойност 14 милиона евро. Той е финансиран с продажбата на оригинални творби на Кристо, подготвителни рисунки, сувенири, макети и литографии.


Строежът на Триумфалната арка започва през 1806 г. по идея на Наполеон. От 1836 г. предназначението й е да пази спомена за победите на неговата армия. От 1921 г. под нея са погребани останки на незнаен войник от Първата световна война. Над тях гори вечен огън


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   20-08-21 21:14


https://nstatic.nova.bg/public/pics/nova/article/980x551_1623777942.jpg



Инсталацията ще осъществи мечтата на артиста и съпругата му...


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: asahi   
Дата:   20-08-21 21:26

Ся, последно, опаковаха ли я или тепърва ще я опаковат? Питам тебе, щото ти преписваш творбите на мисирките.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: GenaDP   
Дата:   21-08-21 01:00

Я па в памет на тоя ще да опаковам кучешката колибка на съседа. Само се чудя дали кучето да е вътре, или да го изкарам преди опаковането - да гледа как се твори изкуство... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   21-08-21 07:51

На 16 юли (петък) започна опаковането на Триумфалната арка в Париж със сребристо-синя тъкан по проект на покойния Христо Явашев – Кристо.

Той трябваше да се осъществи през 2020 г., но пандемията от Covid-19 го отложи, а роденият в България художник и скулптор почина от естествена смърт през май миналата година. Кристо напусна този свят на 84 години.

Плановете му да опакова Триумфалната арка в края на „Шанз Елизе“ датират още от 60-те години на 20 век, когато наема апартамент в близост заедно със съпругата си Жан-Клод (починала през 2009 г.). Проектът обаче така и не се реализира, докато той беше жив, и сега обновяването на арката ще е в негова чест.
Завършекът на плановете на Кристо и Жан-Клод ще бъде материализиран от племенника на художника Владимир Явашев, съобщава AFP. Той ще бъде подкрепен от Музея „Помпиду“ и от френските власти. Проектът е финансиран и чрез продажба на проучванията, рисунките и колажите на Кристо.

Паметникът ще бъде обвит в над 25 хил. кв. м полипропиленов плат, а проектът ще се реализира благодарение на дълги 3000 м червени въжета, които могат да се рециклират.

Дейностите започнаха с подготовка на скелето и защитното покритие за скулптурите и каменните резби. В неделя ще има кратка пауза, тъй като покрай Триумфалната арка ще премине последният етап на колоездачната обиколка „Тур дьо Франс“. След това опаковането ще продължи през юли и август, за да може паметникът да бъде открит в новия си вид на 18 септември. "Новите дрехи" на монумента ще могат да се видят до 3 октомври 2021.
„Ще бъде като жив обект, който ще отразява светлината. Гънките ще се движат и повърхността на арката ще стане чувствителна“ – така описваше преди време идеята си Кристо. Той остави след себе си скици и фотомонтажи на бъдещия проект. „Хората ще искат да докоснат Триумфалната арка“.

Паметникът, открит през 1836 в чест на убитите войници на Наполеон Бонапарт, беше възобновен наскоро, след като протестиращите срещу правителството „жълти жилетки“ го бяха осквернили през декември 2018 г.

„Три екипа ще работят денонощно, за да завършат проекта“, казва Владимир Явашев. Изложбата на арката в този ѝ вид ще продължи 16 дни.


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Djoro   
Дата:   21-08-21 08:04

Ех.., Аз пък искам за опаковам морето, поне залива. И да застеля с килими до корабите, че да се ходи пеша до тях, да не се ползват лодки, когато са на рейда. Колко капачки трябва да събера, за да осъществя идеята си.
Всеки иска да да е център на внимание като творец, но винаги ли трябва огромна сума финикийски знаци да се изразходват в посока, която освен зрелище повтарящо се, не оправдава разходите. Разбира се, опаковката на сгради осмисля по друг начин архитектурните решения, но и нарушава авторските права на твореца архитект.
Позволих си да мисля на глас, с голямо уважение към паметта на Кристофър и съпругата му, а на Вас лек ден Ви Желая!

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   21-08-21 08:09

Проектът е на стойност 14 милиона евро.[smilie11] [smilie8] [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Ctudio5   
Дата:   21-08-21 12:25

Не се ли изтъркаха вече тези опакования на сгради. Аз имам идея да се опакова вкупом цялата политическа класа на България и да се покроят с бетонен похлупак като на Чернобил. Да си отдъхне целия български народ и да заобича модерното изкуство.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: deerstalker   
Дата:   21-08-21 14:01

каква е файдата от цялата тази процедура, усвояват евро фондове или друго

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: asahi   
Дата:   21-08-21 15:49

Провинция е... няма да го разберат.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: petervassilev   
Дата:   23-08-21 23:44

Автор: Djoro "Ех.., Аз пък искам за опаковам морето, поне залива. И да застеля с килими до корабите ..."

Аз пък миналата година, след като чух за смъртта на Христо Явашев, се опитах за свое удоволствие и без никаква публика (дори жена ми не одобри идеята) да опаковам събрания през деня пластмасов боклук (само по-големите неща).


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-08/1629748992_img_2102.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-08/1629749103_img_2103.jpg



Не се получи, но поне разбрах защо планирането на подобни "творби" отнема години.

В тази лекция пред студенти, 80-годишният по това време Кристо обяснява доколко това, което прави е изкуство, доколко е за собствено (и на Жан Клод) удоволствие, доколко е комерсиално, споменава и за българското участие в проектите. Пропускате скучния увод на домакините на събитието и след това е доста интересно и весело.



Публикацията е редактирана (23-08-21 23:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: CDman   
Дата:   24-08-21 09:44

Какво се чудите ?
Той друго не знае.
По голяма полза щеше да има ако се реализира горепоказания проект на @petervasilev, ама той не е женен за милионерка. Малшанс.[smilie6] К'о а прайш. [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Imaginarium   
Дата:   24-08-21 11:03

Мъдрите хора са казали, ако не можеш да кажеш нещо градивно, по-добре замълчи. Дори да не е градивно, нека поне да е нещо истинно. Но наши Ганьовци само знаят да плюят...
Наздраве на тукашните изкуствоведи [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: lamerko   
Дата:   24-08-21 11:45

Не знам каква е идеята за това опаковане - гледах снимки на разни сгради, които е опаковал докато беше жив, че и на живо имаше вероятност да видя една, но... Или моите разбирания за изкуство са изкривени, или това е пълна шитня, с извинение.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: petervassilev   
Дата:   24-08-21 12:11

Автор: lamerko "Не знам каква е идеята за това опаковане ... Или моите разбирания за изкуство са изкривени, или това е пълна шитня, с извинение."

Всъщност Христо Явашев не счита това за изкуство в общоприетия смисъл. Често казва това, и то със самоирония.

А идеята (неговата и на жена му) е да се изкефи - той, помагачите му и някои хора от публиката.

Не прави никакви реклами и не се спонсорира от фирми, а само от приятели и съмишленици, които също искат да се изкефят.

Нещо като мечтата на много професионални фотографи - прави пари от хобито си и с тези пари финансира следващи проекти.

С проектите си създава работа на много хора, предимно техничари. А понтонът в езерото е изпробван в българското море и е сглобен от български студенти от спортната академия.

А от моя жалък опит да опаковам набързо нещо в чест на Кристо установих, че на живо (и на видео) опакованият обект е много по-интересен от застиналата картина. Бризът развява чаршафите добавя аромат и "творбата" изглежда доста по-жива.

Христо Явашев работи прав, няма стол в студиото (цеха) си, а от лекцията (линка горе) се вижда, че е бил изключително енергичен и пълноценен дори на 80 г.


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Yog   
Дата:   24-08-21 12:18

Не бих казал, че е изкуство. Наричат ги инсталации и мисля, че им пасва. Иначе много ми хареса мнението на един форумец, който пита "файдата какава е" [smile] И още повече предположението, че се "усвояват еврофондове". Кристо опакова сгради, острови, крайбрежни скали и какво ли не от 1969г. Сигурно е знаел, че десетилетия по-късно ще бъдат създадени еврофондовете. Подготвял се е ...[smile]

Понеже стана дума за "файдата", не знам дали коментиращите тук знаят, че Кристо и Жан-Клод не приемат грантове, кампании за събиране на публични средства и директно финансиране на проектите им чрез дарения. Сигурно не са били наясно, че има голяма файда в гореизброените [smile]

А защо се прави? Потърсете, самите те често са отговаряли на този въпрос. Аз лично смятам, че е крайно интересно как успяваш да опаковаш крайбрежните скали на Сидни, като само въжето, което държи "опаковката" е 56 километра дълго. Понеже никой не го е правил, как го решаваш чисто технически? Как правиш "пътеки" в езерото, по които преминават хиляди забавляващи се хора, които ще го запомнят за цял живот? Та така. Иначе много ми харесва едно тяхно определение за собствените им инсталации - никой не може да ги купи, притежава или комерсиализира, като продава билети за тях. Те изчезват след 14 дни. Като дъгата, която виждаш за кратко и ти става приятно. Сигурно това е файдата, не знам...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   24-08-21 13:09

Някои колеги пак мислят като Бай ти Ганя...
,а неговия девиз беше..

"Каква е ползата от ФАЙДАТА...като няма КЕЛЕПИР"...[smilie11]

Да ама не всички мислим по един и същи начин,т.е веки гледа на света от своята камбанария.
Ама нещата ,които е направил той ще останат за вечни времена...
И сигурно ще има последователи.[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: CDman   
Дата:   24-08-21 15:04

А идеята (неговата и на жена му) е да се изкефи - той, помагачите му и някои хора от публиката.

Излиза, че бат Бойко и той е артЪист - магистралите му са скъпи и траят горе долу колкото опаковките [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: dilomski   
Дата:   24-08-21 15:49

А "файдата" от чалгата каква е?
А "файдата" от колата с десен волан в БГ каква е?
А "файдата" да прецакаш другия каква е?
А "файдата" да пререждаш на опашката, на пътя, в живота каква е?

Във форум за фотография ще си говорим каква е "файдата" от изкуството, сериозно ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   24-08-21 21:12

видео


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: deerstalker   
Дата:   25-08-21 00:42

За съжаление средно статистическия зрител трудно би вникнал в смисъла на творчеството на долюбвания и недолюбван в местните арт среди световно известен артист.

В това опаковане бъди сигурен, че има много повече смисъл.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-08/1629749103_img_2103.jpg



Рафи, напиши тема за творчеството на старите български майстори, ще има какво повече да преписваш, има и вероятност да разбереш какво е изкуство.

Гледайки творчеството на великия артист и смисъла му, може да приемем, че найлонов чувал пълен с курешки за торене на домати - естествено може да се възприеме като артистична творба на селянин с гумени ботуши, достойна да бъде изложена в някой от залите за временни изложби в Софийска градска галерия, и описано в ода от някой изкуствовед с шишенце водка във вътрешния джоб на сакото.



Публикацията е редактирана (25-08-21 09:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: petervassilev   
Дата:   25-08-21 21:09

Правим си майтап с изкуството, но за някои хора кефът от опаковането наистина си заслужава усилията.

Например, опаковането на "творбата" през следващите дни изискваше сериозно планиране на опаковъчните материали и следене на прогнозата за вятъра. Сам не успях да се справя, но ако имах ентусиазъм и съмишленици като на Кристо, може би щеше да се получи някаква по-приемлива имитация на творчеството му [smile]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-06/1592824318_dsc06734.jpg



Тъй като тези опити за имитация ми омръзнаха, по-късно през есента, след като си отидат курортистите, ще опитам нещо различно - "обратно гравитационно опаковане" в стила на Кристо. Планирал съм материалите, инструментите и начина за достигане до труднодостъпните и безинтересни зони под буруните, остава само да навия жена си да участва и да изтегли нагоре по боклукчийския лифт опакованите от мен боклуци.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-08/1629912063_dsc05713.jpg



Ще бъде "обратно гравитационно опаковане", защото вместо опаковъчната мотерия да се спуска гравитационно върху обекта (пластмасовите боклуци), като при Кристо, самите боклуци ще бъдат опаковани в ефирна материя и изтеглени нагоре. Ще е по-сложно, но по-интересно от използваните досега чували.

Защо да е просто, като може да е по-сложно, по-интересно и по-безсмислено? [smile] Като почти всичко, свързано с хобито на любителите фотографи.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: deerstalker   
Дата:   26-08-21 00:10

petervassilev [smilie24] - Респект за хора като вас.

Рафи, да ти се похваля - опаковах скулптура в една от залите на постоянната експозиция, с екологично чиста и натурална хартия, произведена от щастливи работнички с минимални заплати.





Публикацията е редактирана (26-08-21 09:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: GenaDP   
Дата:   26-08-21 11:03

След разтуряне на инсталацията хартията ще се ползва ли и по предназначение? Че не е редно да става зян все пак...

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: deerstalker   
Дата:   26-08-21 12:46

Хартията е навита отново на рулото и върната на мястото от където е взета. Отговора на вашия въпрос - да, ще се използва по предназначение. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Ctudio5   
Дата:   26-08-21 13:54

Днес минах покрай църквата в Бургас. И о, нагла плагиатщина! Опаковали са я, ще ѝ ремонтират фасадата. Кристо сигурно се върти в гроба заради пропуснати авторски права и ползи. За Жан-Клод не знам.



Публикацията е редактирана (26-08-21 13:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: GenaDP   
Дата:   26-08-21 15:52

От дълго време ме мъчи следният въпрос - след като всяка сутрин опакавам битовите си отпадъци в торбичка, преди да ги изхвърля, не се ли явявам и аз творец - опаковчик? И ако това е така - вместо към казана, не е ли по-добре да мъкна творбите си в някоя галерия, та да могат ценителите на това изкуство да се наслаждават на шедьоврите ми? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: nyamago   
Дата:   26-08-21 15:59

Страхотно духовита и остроумна аудитория имаме тук!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: asahi   
Дата:   26-08-21 16:26

Творец си, Гена, макар и в местен мащаб. Редно е местните куратори да те забележат, а галеристите да те поканят.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: petervassilev   
Дата:   26-08-21 17:31

Тези наши опити да се шегуваме и да иронизираме опаковъчното дело според мен показват, че сме прихванали заразата от Кристо и Жан Клод.

Нещо подобно правят и те - не се вземат на сериозно като хора на изкуството, а просто се опитват да променят временно вече променената от човека среда (предимно градска). И със своите проекти го правят реално, а не мислено.

А междувременно се борят с държавни институции за получаване на разрешения, търсят специални технически решения, създават общност от съмишленици за проекта и това дава смисъл на живота им.

А ние имитираме или иронизираме и ни става весело и интересно заради нашите "артистични" усилия поне за няколко минути или ден-два, което не е малко.

Опаковъчното дело наистина е заразно.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: landstar   
Дата:   02-09-21 10:30

Тъпо, Седларов.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: nyamago   
Дата:   02-09-21 13:06

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: geokar   
Дата:   02-09-21 19:37

Файда от изкуството няма никаква, затова го трепете където го видите, мамка му и изкуство. Пък аз като чета повечето коментари тук, ми става драго, че повечето ми фотки не се добират до “албума”, направо ми се вдига самочувсвието, ръйш. И не им вярвайте на западняците, дето разправят, че Кристо бил велик, те и за ваксините разправят, че помагали - от глупави хора какво искаш, българинът винаги е знаел най-добре, не се оставя лесно да го прецакат - ни с топла бира, ни с некакви естетически концепции, ръйш. Ама ха де!

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: mmjm   
Дата:   02-09-21 22:21

Автор: CDman
Дата: 24-08-21 09:44

Какво се чудите ?
Той друго не знае.



Верно ли?


Кристо

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: CDman   
Дата:   04-09-21 07:39

Я, картини.

Аз пък си помислих, че е нещо полезно.

След показаното от колагата @petervassilev е повече от безсмислено да обяснявам колко безполезно за мен е артЪ-опаковането на великия Кристо, дори да минава за ТОП-АРТ.

Ето един мой подобен "арт-проект".
ЦЪК


И аз реализирам всичко с мои средства. [smilie5] Минавам ли за "творец", а ? [smilie3]

Накратко - лично аз се гордея с българи като @petervassilev , пък вие се гордейте с който си искате.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: mmjm   
Дата:   04-09-21 12:55


„Я, картини.

Аз пък си помислих, че е нещо полезно.“


Следващото Ви прозрение дали няма да е: Я, книги. Аз пък мислих, че е нещо полезно. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: nyamago   
Дата:   04-09-21 15:34

"Като чуя за култура, се хващам за кобура." (който и да го е изрекъл пръв, има си много последователи).

Дайте тук да си говорим само за полезни работи, а?
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: asahi   
Дата:   04-09-21 22:48

Бири и цици. Понякога и мезе.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: nyamago   
Дата:   05-09-21 00:02

[smilie24] [beer]

И мегапиксели, добре се връзват с горните полезни работи [smilie5]

Получената смес идеално дефинира Форума.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: petervassilev   
Дата:   06-09-21 21:57

След впечатляващите "Плаващи кейове", бурката върху Триумфалната арка за мен е някакво дежавю на предишни градски проекти на Кристо и Жан Клод.

Предполагам, че причината да се избере точно Триумфалната арка като пореден проект е свързана с бюрократични трудности при другите паралелно подготвяни проекти.

Постоянната промяна на ширината и цвета на мократа материя по периферията на кейовете според мен е много по-интересен ефект от движението на опаковъчната материя при повей на вятъра. А движението на плата при вятър е може би най-интересният ефект при опаковането - това е моят извод от моите "боклукчийски инсталации" [smile] .


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: kvasilev   
Дата:   07-09-21 11:09

Бай Ганьо ми пошепна на ухото: „Разбира ли ти свиня от кладенчева вода!“

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: CDman   
Дата:   07-09-21 11:50

Що не си криейтнете (колко съм модерен, а) един пакидж-форум, а ?[smilie11]

Ще си ахкате единй на друг по опаковките. Ще обсъждате теми "коя е най-добрата хартия за опаковане". Ще си правите пакидж-фестове в някой пакетажен цех.[smilie5]

Можете да опаковате и нещо по-авангардно - контейнери за боклук например или някой депутатски Мерцедес.[smilie18]

Та, такиви ми ти опаковки. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   08-09-21 21:10

Ето как вървят нещата в Париж...
https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/241625239_3968212673288508_3601418296260834582_n....



Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   08-09-21 21:12

https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/241622731_3968212893288486_6150021260531007667_n....


https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/241622731_3968212893288486_6150021260531007667_n....
https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/241557126_3968213016621807_545339944498950931_n.j...


https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/241622731_3968212893288486_6150021260531007667_n....
https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/241557126_3968213016621807_545339944498950931_n.j...
https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/241638120_3968213146621794_9088999673810097323_n....



Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Djoro   
Дата:   08-09-21 21:16

Ех..., колко мъже мечтаят да опаковат тъщите, а ма на, не се знае кой кого по-напред. (майтапче)
Но всяка дейност си иска умение, аз от малък обичам да си подвързване учебниците и тетрадките, занимателни е.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: fragranse   
Дата:   08-09-21 22:25

текст от wiki. Двамата отказаха безвъзмездни средства, стипендии, дарения или публични пари, вместо това финансираха работата чрез продажбата на свои собствени произведения на изкуството.

Кристо и Жана-Клод описаха безбройните елементи, които доведоха до реализация на проектите, като неразделна част от самото произведение на изкуството, и казаха, че техните проекти не съдържат по-дълбок смисъл от непосредственото им естетическо въздействие; целта им е просто за радост, красота и нови начини да се види познатото.
Кристо и Жан-Клод не се продават!



Публикацията е редактирана (08-09-21 22:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: GenaDP   
Дата:   09-09-21 02:45

Опяковането на к*ра в презерватив смята ли се за изкуство? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: deerstalker   
Дата:   09-09-21 08:52

Да

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: CDman   
Дата:   09-09-21 12:06

Автор: GenaDP
Дата: 09-09-21 02:45

Опяковането на к*ра в презерватив смята ли се за изкуство? [smilie8]


Само ако е по проект на АртЪ спец [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: asahi   
Дата:   09-09-21 12:25

Някои са го превърнали в изкуство. Други го нахлузват като чорап. Случаи бывают разные...

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: nyamago   
Дата:   09-09-21 14:22

fragranse написа:

> Двамата отказаха безвъзмездни средства, стипендии, дарения или
> публични пари, вместо това финансираха работата чрез
> продажбата на свои собствени произведения на изкуството.
>
> Кристо и Жана-Клод описаха безбройните елементи, които
> доведоха до реализация на проектите, като неразделна част от
> самото произведение на изкуството, и казаха, че техните
> проекти не съдържат по-дълбок смисъл от непосредственото им
> естетическо въздействие; целта им е просто за радост, красота и нови
> начини да се види познатото.

> Кристо и Жан-Клод не се продават!


Керваните нямат нужда от защита срещу кучешки лай. Те си вървят по пътя.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: шдфдшд   
Дата:   09-09-21 14:30

...както и :....атаките срещу Изкуството са безполезни !...то е недосегаемо..., като Циганите...[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: CDman   
Дата:   09-09-21 14:53

> Двамата отказаха безвъзмездни средства, стипендии, дарения или
> публични пари, вместо това финансираха работата чрез
> продажбата на свои собствени произведения на изкуството.

>
> Кристо и Жана-Клод описаха безбройните елементи, които
> доведоха до реализация на проектите, като неразделна част от
> самото произведение на изкуството, и казаха, че техните
> проекти не съдържат по-дълбок смисъл от непосредственото им
> естетическо въздействие; целта им е просто за радост, красота и нови
> начини да се види познатото.

> Кристо и Жан-Клод не се продават!

Хем не се продават, хем се финансират с продажби.[smilie5]

Дървено желязо един вид. [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: nyamago   
Дата:   09-09-21 21:07

> Хем не се продават, хем се финансират с продажби.
> Дървено желязо един вид.

Хайде пак!? Опитай отново да прочетеш пасажа (първото изречение) - бавно и внимателно. После пак се обади.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: uri64   
Дата:   09-09-21 22:55

За какво са тия размисли и страсти като при професор Вучков? Просто изчакайте малко. Само след едни 150-200 години ще е ясно това, което правят Кристо и Жан-Клод изкуство ли е или не - ако още се помни, значи са надживяли времето си, ако са забравени - значи не струват. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: CDman   
Дата:   10-09-21 08:32

Правилно![cool]

Никой не знае кой е правил опаковката на Тутанкамон, нали ?

Ама иди я купи де [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: totomoto77   
Дата:   10-09-21 14:55

Файдата, Санчо.....

P.S. Спокоен съм, като знам, че изкуството не зависи от хора като CDman.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: asahi   
Дата:   12-09-21 16:32

Рафи, изтърваш ключови за темата ти моменти:


https://static.dir.bg/uploads/images/2021/09/12/2250181/orig.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   12-09-21 22:25

https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/241752307_4933987393296350_1668874555736118492_...



Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: GenaDP   
Дата:   13-09-21 02:10

Още велико изкуство:

https://mozache.com/nova-moda-prodavat-nevidimo-izkustvo-v-sashh/



Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Djoro   
Дата:   13-09-21 19:07

https://www.facebook.com/groups/120009905607375/permalink/651490945792599/?app=fbl

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Djoro   
Дата:   13-09-21 19:09





Публикацията е редактирана (13-09-21 19:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   14-09-21 09:36

Влизам за пръв път в тоя форум от почти година, нацелвам тая тема и какво да видя- шества обичайният мирис на цървули и оцет с чесън.
Чао до догодина! ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Djoro   
Дата:   14-09-21 09:54

А ми не дръж толкова близо до лицето си екрана на GSM-а си, преди да си си измил зъбите и няма да ти мирише на "цървули и оцет с чесън"
п.п.С уважение, но обожавам словестниге дуели, не колкото фотографията ДЕ!

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   14-09-21 10:10

Брато, четейки горния ти пост… нямаш шанс да спечелиш “словесен дуел” дори с третокласник. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: GenaDP   
Дата:   15-09-21 05:50

не се впрягай, бързовеждият е от елитните Ентелектуалци, дето ядат само трюфели и сьоНга, и като пърдят - мирише на люляк и шИнел №5.

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: denises26   
Дата:   15-09-21 12:15

А от снимките 'ква е файдата?

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: kes   
Дата:   15-09-21 12:26

Да отидеш в Париж и арката да бъде опакована, голяма минавка :)

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: bobyn   
Дата:   15-09-21 14:15


https://i.ibb.co/1RkwmBs/photo-2021-09-15-14-11-27.jpg



Снимката е на приятел, от вчера.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   15-09-21 20:43


https://img-cdn.dnes.bg/d/images/slideshows/0000294400-middle.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Slivenski   
Дата:   16-09-21 13:51

И туй лий? Някви чаршафи?! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Djoro   
Дата:   16-09-21 15:03

Сега гледайте какво опаковане ще стане, всички по "проект на Кристоф". Като в настоящия форум, млад надежден автор изкара шедьоври на портрети на модели седнали на един и същи дървен стол, веднага по магазините фотографите изкупува столовете .
Моля Ви господа ОПАК_овчици , не ни оставяйте без чаршафи,имаме нужда от тях!

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: asahi   
Дата:   16-09-21 21:20

Виж светлината какво прави:




Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Slivenski   
Дата:   16-09-21 21:28

Автор: asahi
Дата: 16-09-21 21:20

Виж светлината какво прави:


---------------------------------


Осветени чаршафи. [smilie18]


/дано не ми се разсърдят визионерите... пил съм една-две ракии и си правя майтап... [smilie21] /


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: asahi   
Дата:   16-09-21 22:16

Чаршафи, ама осветени!

Наздраве, btw [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   16-09-21 23:57

Според мен целтта на цялата тази галимация е -да се представят емблематични монументи в нова светлина...
И мисля ,че това е постигнато...[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   16-09-21 23:59

Снимката ,която е посочил колегата е трепач...




Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: GenaDP   
Дата:   17-09-21 00:23

Светлината свети. [smilie18]

Други гениални прозрения ще ви озарят ли при съзерцаването на въпросния шедьовър?

Предлагам - вятърът духа, чаршафите се ветреят, арката стърчи...

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   17-09-21 08:13

Макрон за опакованата Триумфална арка: Една сбъдната луда мечта, благодарим!
Макрон беше придружен на церемонията от кмета на Париж
Френският президент Еманюел Макрон откри сюрреалистична и грандиозна гледка в центъра на Париж в четвъртък: цялата 50-метрова Триумфална арка, увита в плат – реализираната мечта на покойния художник Кристо.

Внушителният военен паметник е обвит в 25 000 квадратни метра (270 000 квадратни фута) от сребристо-син рециклируем полипропилен.

Опаковането на исторически сгради е запазената марка на родения в България художник Кристо, който почина миналата година и на неговата съпруга и сътрудник Жана-Клод.

Те мечтаеха да опаковат Триумфалната арка, откакто наемат апартамент наблизо през 60 -те години, но нито един от тях не доживя да види как странната им визия оживява.[smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: CDman   
Дата:   17-09-21 11:57

Автор: denises26
Дата: 15-09-21 12:15

А от снимките 'ква е файдата?


Питай сватбарите [smilie3]

НАли не сте толкова наивни да смятате, че някой сън не е спал за да реализира мечтата на големия творец, виден патриот и заклет родолюбец Кристо ?[smilie11]

Според мен просто са намерили начин да гушнат наследството.[smilie3]

14 милиона евро ? За толкова можеха да направят още една от стъкло и да я сложат върху старата, ама не - плат.

Ама бил рециклируем. Ти да видиш. Вместо да го рециклират що не го подарят на някоя бедна страна да си ушият туземците гащи ?

Европейци сър. [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   17-09-21 20:33

https://www.youtube.com/watch?v=zhpKL9soXdM



Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: asahi   
Дата:   18-09-21 19:53

Доброволците около Arc de Triomphe

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: kvakioh   
Дата:   18-09-21 20:01

Чаршафи от полипропилен колкото пликове от найлон...
Идеално е замислено, жалко че самият автор на идеята приживе не го видя.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   18-09-21 21:47

https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/241960468_10159292436639597_2151368755120192716_n...



Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   18-09-21 22:18

Малко нощни снимки ...за да ви спеста ходенето до там...

https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/241850767_10158676510988143_7167426956461455285...


https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/241850767_10158676510988143_7167426956461455285...
https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/242052267_10158676510998143_6478377504884368512...


https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/241850767_10158676510988143_7167426956461455285...
https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/242052267_10158676510998143_6478377504884368512...
https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/242149829_10158676515423143_1787149354787727720...


https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/241850767_10158676510988143_7167426956461455285...
https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/242052267_10158676510998143_6478377504884368512...
https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/242149829_10158676515423143_1787149354787727720...
https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/242129173_10158676520158143_723996287389946512_...

https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/241850767_10158676510988143_7167426956461455285...
https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/242052267_10158676510998143_6478377504884368512...
https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/242149829_10158676515423143_1787149354787727720...
https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/242129173_10158676520158143_723996287389946512_...



Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Alsand   
Дата:   19-09-21 01:39

Абсолютно съм съгласен с това мнение:

Yavor Dachkov

"Вежди Рашидов се снимаше в Лувъра, а проф. Минеков се снима пред опакованата триумфална арка в Париж. Миметични опити за нарцистична различност. Опаковката в Париж е халтура на половин век. Кристо (Бог да го прости!) много отдавна направи това, което днес правят големите рекламни гиганти и строителни работници по санирането на сгради. Банализира уникалността на дадено място или памет с амбалаж. Идеята му (мисля, че по природа е хипарско-антикомунистическа) е да го направи различно, но всъщност го унифицира. Триумфалната арка изглежда като Пон Ньоф, Райхстага и всички останали подобни опаковъчни проекти. Той забулва не само географията, но и историята. Паразитира върху символи на паметта, като ги препикава с елегантен чаршаф, стегнат с канапи. Глобалистки реваншизъм на малките и потискани нации. Сорос е с унгарски произход:) Кристо сигурно няма нищо общо с него, но е усетил естетиката на отвореното общество и модерния мейнстрийм преди десетилетия. В това е и неговата оригиналност. Той е Анди Уорхол на Давос, както и сбъдната американска мечта на българската неуспялост в артистичните амбиции. Провокациите на Христо Явашев бяха интересни преди половин век и то за веднъж. Най-много два пъти. После се превърна в комерсиална експлоатация на една плитка, но ефектна идея. Няма дълбок замисъл, нито естетика в този гламаво-маниакален български и провинциален стремеж към опаковката на света с амбалажна хартия. Кристо е агент на вулгарността. Вулгарността не е изкуство, а провокация в най-добрия случай. Между изкуството и вулгарността има бездна, която модерният човвек не може да разбере, а и не се и опитва. По същество работите на Кристо са равни на комерсиалната експанзия с билбордовете на Бенетон, Самсунг, Живанши или Гучи, които унищожават чара на градове като Венеция, Рим, Париж, Лондон, Берлин и ги правят да изглеждат еднакви. За мен това е срамота от културна гледна точка."

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Satsan   
Дата:   19-09-21 04:20

"Кво да и гледам на Виената?"
Бай-Ганьо е жив. Сред нас. Важното е да се изсере на показ. Да го прочетат всички. Много важно е неговото мнение. Та ...колега"Alsand" , толкова си смешен с думите и поведението си, че чак си жалък. Типичен бай Ганьо. Ти си срам, а не това, което не рзбирап и никога няма да разбереш. Остави тези 4-5 мил. хора дето са платили пари да се докоснат на живо до това събитие да се порадват. Ти се прибирай в тясната си колибка и си гледай турско-индииските сериали.
Не се резили повече,а замълчи!



Публикацията е редактирана (19-09-21 04:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: mmjm   
Дата:   19-09-21 09:48

https://www.ploshtadslaveikov.com/hulen-i-pochitan-balgarin-i-nebalgarin/



Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: idivanov   
Дата:   19-09-21 11:31

Опаковката на една стока в днешно време е почти толкова важна, колкото и самата стока. Понякога даже опаковката е по-впечатляваща и продава самата стока.
Питам се: след като опаковаха Триумфалната арка, ще я обявят ли за продажба?!? При цялото ми уважение към творчеството на Кристо, мисля, че опаковането на този и подобни нему емблематични обекти от градската среда е признак за неуважение към историческото наследство, пилеене на средства граничещо с пароксизъм.


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Djoro   
Дата:   19-09-21 12:02

Поздравления за коментара!

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Ctudio5   
Дата:   19-09-21 12:43

Още едно мнение:

ПЕТЪР ВОЛГИН, ФЕЙСБУК:
Днешните "творци" отдавна не са създатели на нови реалности, каквито бяха Леонардо, Салвадор Дали, Пикасо. Съвременните "творци" са ловки опаковчици - на сгради и на велики произведения от миналото. Да, хора като Кристо заслужават уважение. Най-вече заради факта, че са успели да излъжат едни хора да им дават пари за глупости, а едни други хора да се възхищават на въпросните глупости. Временният характер на "творбите", с който толкова се хвалят "артисти" като Кристо, не е израз на свобода. Това е израз на пустота, на безплодие, на тотална неспособност да създадеш истинско произведение на изкуството. Единственото, на което са способни днешните "творци", е да паразитират върху миналото, да простират чаршафи.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: kvakioh   
Дата:   19-09-21 14:13

Много по-интересна е опакована.
Иначе сред тълпите винаги ще се намери някой, който да сочи. Лошо да посочва, а трите пръста сочат него.
Необясними са понякога идеите на авторите- на стихове, на статуи, на кадри. Те са си просто идеи.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: SameButDifferent   
Дата:   19-09-21 14:15

На мен ми хареса статията в "Площад Славейков". [smilie24]
Споделям мнението на автора.


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: nyamago   
Дата:   19-09-21 15:17

Да поляризираш световното обществено мнение до такива крайности вече е исторически отпечатък само по себе си. Прави един творец значим и знаков. Дали със скрита усмивка се подиграва на изкуствоведите и слепите 'ценители' - или наистина говори важни послания на неразбираем (днес) за публиката език, остава мистерия. Може да се разбере след години или векове, а може и да не се разбере. Но провокаторът успява с провокациите - дори от Оня свят.

Като 'зум-нем' и се пренесем в микро-обществото на тоя форум, виждаме същата поляризация, значи има все още надежда за форумчето. Лошо щеше да е ако всички до един плюеха "тая простотия" - и също толкова лошо ако до един биеха чела в земята с божествени хвалебствия. Дали "трезвите отрицатели" са повече от "елитарните сноби" (май са?) - няма значение. Тук не гласуваме за Народно Събрание с мнозинство. Има плурализъм на мнения и всички са верни и важни.

Давайте още!
[beer]

П.с. А културните министри* са смешни със селфитата си.
(* Дори това словосъчетание е смешно ; )

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: GenaDP   
Дата:   19-09-21 17:55

"Да поляризираш световното обществено мнение до такива крайности вече е исторически отпечатък само по себе си. Прави един творец значим и знаков."

И де се изсереш пред Народното събрание пак ще поляризираш мненията... Това ще те направи ли значим и знаков? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   19-09-21 21:18

https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/197719436_4071275702962286_3045358696186086638_n....



Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: petervassilev   
Дата:   19-09-21 21:44

След като истински творци са проявявали неразбиране или са пародирали творчеството на други големи творци (Чайковски – Верди, Брамс – Брукнер, Прокофиев – Стравински, Шостакович – Барток и др.), разбираемо е, че и ние не сме единодушни в оценката на проектите на Кристо и Жан Клод, които според самите тях не са точно изкуство.

Аз съм от тези, които харесват идеите и техническите решения на някои от проектите, но съм разочарован от повторенията, като при сегашния проект.

След оригиналния воден проект очаквах нещо в нова посока – напр. издърпване на опаковъчната материя нагоре (напр. от балони) или встрани вместо повтарящото се спускане по гравитационното поле.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: nyamago   
Дата:   19-09-21 23:20

> И да се изсереш пред Народното събрание пак ще поляризираш
> мненията... Това ще те направи ли значим и знаков?

Със сигурност, гарантирам - опитай и ще видиш! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Slivenski   
Дата:   19-09-21 23:35

Да не бъркаме понятията!

Да се изсереш пред НС - това е пърформанс.

Опаковането е инсталация.


[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: nyamago   
Дата:   19-09-21 23:55

^ Прав си, но след пърформанса остава инсталация - та тоя творец прави и двете [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: ninikolov   
Дата:   19-09-21 23:56

Дами и господа, драги съфорумци,
Време е всички ние да проумеем нещо много просто: Нищо не започва и не свършва с нас. Всичко това вече се е случвало под някаква форма и се случва отново отчасти и защото не изпълняваме собствените си съвети към опонентите ни да се образоват.
Отказал се да търси истината, най-вече защото това си е ужасно трудно и главоболно занимание, парадоксално (или може би именно заради това), модерният човек е станал безкрайно арогантен в претенцията си да има всички отговори и те да са единствено правилните. Модерният човек очевидно е решил, че щом има възможност да изкрещи нещо пред, на практика, целия свят, то той несъмнено е прав и жална му майка на някой, ако се осмели да каже нещо друго. Модерният човек вее високо знамето с надписи "Толерантност" и "Плурализъм", но само докато ехото хвалебствено повтаря собствените му мисли. Осмели ли се ехото да каже нещо различно, ще види ехото една толерантност. И майка му ще види една толерантност, даже повече от една.
Ако даващият съвети първо сам ги изпълнява може би, може би, ще проумее част от безумието на т,нар. модерен свят с още по-модерните му технологии и най-модерното му изкуство. Акулата във формалина и писоарът, инсталиран на изложба не са просто опит на творец да се подиграе на вчерашния лумпен пролетариат, който си е купил Tin Lizzie и редингот и заедно с вещите се е сдобил и с убеждението, че е тънък познавач на тънките неща. Това е лакмус за едно общество, все по-бедно на идеи и все по-лакомо за "entertainment". И ето: има търсене, появява се и предлагане. И ето, изкуството вече не е явление в контекста на висока култура, изграждана дълго и с много труд, то е "масово" и "модерно", то е "себеизразяване".
И чудото става. Бързо, лесно, евтино като пица за вкъщи. И вече сме културни и при това модерни.
Но различно не значи оригинално. Още по-малко значи ценно. И не, масовостта не е критерий за високо изкуство, а само за търговски успех. Масовият вкус е точно това - масов вкус. В Колозеумът не се е играл Есхил - трепали са хора.

Някой спомня ли си как започна Бареков?
Бареков започна като "журналист" в Радио Ком в Пловдив някъде средата на 90-те. Скоро, заедно с инфантилните репортажчета и интервюта по улиците на Пловдив, с които се опитваше да си изкара боя, започна да води и едно майтапчийско предаване, наречено "Чака-Рака". Отдаваше му се и то много. Той си беше подигравчия и си правеше велик майтап с набиращата сила точно по това време чалга. Колко подигравки отнесоха несретниците, които не бяха схванали идеята и се обаждаха да поръчат песен за поздрав или да наругаят водещия, че пее на фона на песните, които пуска. Забавно беше - малко възмездие за набралата сила простотия през мутренските години. Но това не продължи повече от година и после най-неочаквано Бареков се оказа собственик на лъскаво заведение с име "Чака Рака", където разбира се, дънеше яка чалга. От най-гнусната! Човекът яхна вълната. Стана бизнесмен, а после и мастит журналист и още по-мастит политик. Истински апологет на модерния свят.
"Аз имам принципи! Ако не ви харесват, имам и други." (Вече не е смешно)

За да има дискусия за едно "нещо", дали е изкуство и колко е ценно, то първо трябва да има съгласие за това що е изкуство по принцип.
Изкуство ли е провокацията? Провокация ли е изкуството? Трябва ли да е? Може ли да не е? Трябва ли да е в културен контекст или можем да пикаем на герба или на разпятието? Можи ли да ий лесну ? Требва ли сига да ий трудну ? Мъ зъдължителну лий ?
Все трудни въпроси, отговорът на които много хора положиха големи усилия да направят ако не невъзможен, то поне истинско изкуство.
И все пак, ако ще броим за изкуство картина, "рисувана" от слон или от "художник" с четка в задника или пък случайна снимка със Смена 8 на цървул, увесен на жица, то няма да стигнем до никъде. Защото това ще значи, че всичко е изкуство, а щом всичко е изкуство, то нищо не е изкуство. Така само ще се псуваме на невежи и ретроградни идиоти.
А може би това е и целта.

Колкото до Кристо - той си изигра играта. При това отдавна. Сега топката е в нашето поле.


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: asahi   
Дата:   20-09-21 09:14

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: deerstalker   
Дата:   20-09-21 12:43

Защо никой не се замисли - колко сватбени рокли можеше да се ушият за ромските булки от целия този прострян чаршаф.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Satsan   
Дата:   20-09-21 15:38

Онези франсета да ти позволят такова опаковане на тяхната светиня покава само едно - РЕСПЕКТ пред тази велика личност и неговата велика идея. Тя е над всичко нормално познато на нас простосмъртните. Тази идея е извъм времето и познанията наши. Тя граничи с великите евъргриин идей на човечеството. И само елементарните, необразовани достатъчно и възклицаващи пред жирафа "Те таква животно нема" могат да злословат. Просто не ви стига въображението, свободата на духа и ви липсва самочувствие да признаете, че някой друг е по-велик от вас. А това е проблем. Но когато човек е ограничен...той не осъзнава това. Той смята другите за такива. Милиони хора от цял свят отиват нарочно, запазват си хотел, вечерят и се възхищават на това, което вие пренебрежително отхвърляте. И го принизявате до вашето скотско съществуване - колко булченски рокли е можело да се ушият ...жалко!

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Slivenski   
Дата:   20-09-21 15:47

Мисля си... Може пък после да нарежат чаршафите на малки парченца и да ги раздават като риза от свети мощи... [smilie8] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: asahi   
Дата:   20-09-21 19:56

Франсетата знаят как да си изкарат парите от това културно събитие.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   20-09-21 21:16

"Франсетата знаят как да си изкарат пари..."
----------------------------------------------------------
Верно е ,че знаят ,,,ама сега им се изплъзва сделка за милиарди???
След като Австралия се отказа от сделката за подводници за милиарди...

сделка за 66милиарда долара


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Julius   
Дата:   20-09-21 21:26

Сега ще си ги опаковат и тях! [smilie7]

p.s.
Интересен завой взима темата. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: SameButDifferent   
Дата:   20-09-21 21:48

Една приятелка обичаше да повтаря - понякога на шега, понякога сериозно - че истината е една и тя е друга. [smile]

Няма как да не се сетя за тази "сентенция", когато чета тази тема. Защото всички полагаме големи усилия да достигнем до "истината", а тя все ни се изплъзва. За всички би било много удобно да има строга категоризация на заобикалящия ни свят, особено на изкуството. [smilie3] Но, за добро или лошо, няма. [smile]

На мен лично не ми пречи това, че някой не харесва нещата, които аз харесвам. По-скоро ме притеснява внушението, че има тартори, които могат да дават определния и да поставят граници. А понякога, според мен, тези определения и граници просто не са необходими.


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Ctudio5   
Дата:   20-09-21 22:25

Нищо не е еднозначно в съвременния свят. Лъжи и истини се преплитат. За изкуството, за политиката, за вируса, за всичко. Живеем в свят на илюзии и манипулация. Това което е в главите ни също не е "наше", а е резултат на умело прикрита внедрена пропаганда. Перфидно зомбират малкия човек да приема "истината" на класовите си угнетители и Господарите на света.



Публикацията е редактирана (20-09-21 22:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: GenaDP   
Дата:   20-09-21 22:47

Опаковах три хартисали от вечерята кифтета в амучиниево фолио. Сага дилемата е - да ги турям в хладилника за утрешна консумация, или да ги влача към най-близката галерия като нов арт-експонат...

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: victory13   
Дата:   20-09-21 22:57

ако са заедно опаковани, особено в амучиниево фолио, може да предизвикат интерес в галерията... ако са по отделно, си ги тури...

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Djoro   
Дата:   21-09-21 18:22

Извадка от статия на ФАКТИ:
"Възторгът на Велислав Минеков от успеха на Христо Явашев може да събуди в средите на учениците му желанието и те да си опитат късмета в бинтоване на паметници. Бих искал да ги предупрея от сега. Ако завият с чаршафи паметника на „Червената армия“ или дори този на „Шипка“, никакви пари няма да спечелят, а само неприятности. Защо? Първо защото с каквато и материя да ги опаковат, френски министър на културата няма да дойде в България специално за тях. Да не говорим за западни медии или телевизии."
Размислите са за НАС.., за ВАС!

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: petervassilev   
Дата:   21-09-21 22:02

"На мен ми хареса, а тези с по-лош вкус дори изпаднаха във възторг." [smile]

Зиновий Гердт


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Ctudio5   
Дата:   21-09-21 22:10

Аз мисля, че трябва да увием с чаршафи паметника на Рейгън и на американските летци бомбардирали София. Не от гледна точка на изкуството, а от срам, че се кланяме на подобни паметници.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: asahi   
Дата:   21-09-21 22:23

Верно ли се кланяме на паметници? Това само в Правец е възможно.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Mogila   
Дата:   22-09-21 10:08

Може би целта на това опаковане е да се покаже, че дори при нещо бездарно и безсмислено ще се намерят хора, които да го харесват, само защото зад него стои името на някого.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Slivenski   
Дата:   22-09-21 10:58

Самият Кристо е казвал, че не знае защо опакова разни неща. Първите му опаковани работи са предмети от бита, като столове и маси например. После постепенно е започнал да увеличава размера явно... [smilie5]

Между другото, освен опакованите сгради, той има и други проекти, които на мен лично ми харесват повече - например Завесата в долината Рафъл в Колорадо, Бягащата ограда в Калифорния, Плаващите кейове в езеро Изео в Италия и Портите на Сентръл парк в Ню Йорк.


https://siff.bg/media/app_large/uploads/Movies-2019/c/Christo_s-Valley-Curtain/Christo-s-Valley-Curt



https://siff.bg/media/app_large/uploads/Movies-2019/R/Running-Fence/Running-Fence-2.jpg




http://kufar.eu/wp-content/uploads/2016/06/floating.jpg




https://p1.elle.bg/c/h/christogates-150549-1140x0.jpg



[beer] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: asahi   
Дата:   22-09-21 11:55

Това му е №1 в постиженията:


https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/715/Image_10205715_811_0.jpg



За мен най-впечатляващото:


https://cache1.24chasa.bg/Images/cache/712/Image_10205712_811_0.jpg



По-назад:


https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/711/Image_10205711_811_0.jpg




https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/713/Image_10205713_811_0.jpg




https://cache1.24chasa.bg/Images/cache/714/Image_10205714_811_0.jpg



Тук има още


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: CDman   
Дата:   22-09-21 12:14

Навъдиха се вече и плагиати:



http://alfa.kachi-snimka.info/images-2021/cqs1632301929h.jpg



Не ги е срам [smilie5] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   22-09-21 12:28

Нищо не пишете за "ЧАДЪРИТЕ"на Кристо...
Сините чадъри в Япония и Жълтите в Калифорния...


http://www.artprice.bg/thumb/phpThumb.php?src=../files/Image/art_0/art_p_efc91_58-.jpg




https://siff.bg/media/app_large/uploads/Movies-2019/U/Umbrellas/Umbrellas-7.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   22-09-21 12:41

bTV излъчва филми в памет на Кристо и Георги Парцалев
На 6 и 7 юни Георги Тошев припомня в „НепознатиТЕ“ малко известни истории от личния и професионалния свят на двамата артисти
4 юни 2020.

В съботния следобед на 6 юни, в памет на Христо Явашев, филмът "Образи" от документалната поредица "НепознатиТЕ" на журналиста Георги Тошев ще припомни артистичното наследство на Кристо и Жан-Клод. bTV включи извънредно в програмата си филма за най-известния български артист в седмицата, в която светът се прости с него, и от 15 ч. зрителите ще могат да се докоснат отново до света на големия творец. Кристо почина в дома си в Ню Йорк на 1 юни, а Георги Тошев има шанса да се срещне два пъти с него - в Япония и Великобритания.


https://img.bg.sof.cmestatic.com/media/images/640x/Jun2020/2112183459.jpg



Филмът "Образи" е пътуване из света на забележителния художник, който споделя лични истории и неразказани ситуации около създаването на прочутите си арт инсталации по целия свят.

"Кристо бе тих и упорит човек. Наблюдавах колко аскетичен е в личния си живот. Не посещава светски събития, дори отсъства от приеми в негова чест. Храни се малко, рядко пие дори вино. Пише само с молив, не ползва мобилен телефон. Благодарение на Юлияна Антонова - Мурата и Мурата сан, както и с помощта на неговия асистент Владимир Явашев, успях да го следвам в неговото необикновено пътуване в изкуството", казва Тошев.

Ако някой го намери...фима,нека да го пусне тука за да го видим...


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: asahi   
Дата:   22-09-21 18:33

Нещо

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Alsand   
Дата:   22-09-21 20:18

Satsan написа:

> "Кво да и гледам на Виената?"
> Бай-Ганьо е жив. Сред нас. Важното е
> да се изсере на показ. Да го
> прочетат всички. Много важно е
> неговото мнение. Та ...колега"Alsand" ,
> толкова си смешен с думите и
> поведението си, че чак си жалък.
> Типичен бай Ганьо. Ти си срам, а не
> това, което не рзбирап и никога
> няма да разбереш. Остави тези 4-5
> мил. хора дето са платили пари да
> се докоснат на живо до това
> събитие да се порадват. Ти се
> прибирай в тясната си колибка и си
> гледай турско-индииските сериали.
> Не се резили повече,а замълчи!
>

>
> Публикацията е редактирана (19-09-21
> 04:24)


Анонимен комплексиран сноб!!!



Публикацията е редактирана (22-09-21 20:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: uri64   
Дата:   23-09-21 00:53

> Да поляризираш световното
> обществено мнение до такива
> крайности вече е исторически
> отпечатък само по себе си.

Предстои да се изясни дали наистина е исторически отпечатък след едни стотина - сто и педесет години.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: nyamago   
Дата:   23-09-21 02:32

^ Така е - прекалено бързаме с оценките [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   23-09-21 09:25

https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/242652566_4771345839577189_3907249416585064034_n....



Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: petervassilev   
Дата:   23-09-21 13:59

Днес пробвах във формата на арка (пластмасова триумфална арка), но опаковането при 10 м/сек. се оказа трудно.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-09/1632393660_dsc00662.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-09/1632393540_dsc00655.jpg



Инсталацията ще престои само няколко часа, преди да я изхвърля довечера (без рециклиране, за съжаление), и вероятно ще бъде видяна само от любопитните гларуси и чайки.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: GenaDP   
Дата:   23-09-21 14:32




Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: nyamago   
Дата:   23-09-21 16:02

Авангард, братче - по това ще го познаеш: ако всички те разбират и харесват, не си никакъв авангард [smilie2]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: asahi   
Дата:   23-09-21 16:03

Идва ред на Народното събрание. Цветът е уточнен.


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   24-09-21 08:22

Първа изложба на Кристо и Жан – Клод в София


https://www.jenatadnes.com/wp-content/uploads/2021/09/01-Christo-and-Jeanne-Claude-BORD-535x401.jpg



Галерия Vivacom Art Hall Оборище 5 представя първа самостоятелна ретроспективна изложба на Кристо и Жан-Клод, която е посветена на проекта “Опаковането на Триумфалната арка” в Париж.
Тя ще бъде открита на 9 септември 2021 г. в 19:00 ч. във Vivacom Art Hall Оборище 5, София и ще продължи до 6 октомври 2021 г. В деня на официалното откриване на “Опаковането на Триумфалната арка” – 18 септември 2021 г., в Галерията в София ще бъде излъчено на живо (лайв стрийминг) събитието от Париж.

Изложбата в София ще представи за пръв път на българската публика селекция от офсетови оригинални литографии с ръчен подпис от Кристо, които наред с емблематични монументални проекти, показват и една по-интимна страна от творчеството на художниците: “Портите” в Ню Йорк, “Опакованите дървета в Риен, Швейцария, “Чадърите” в САЩ и Япония, “Пон Ньоф” в Париж, както и оригиналната рисунка на Мастаба в Абу Даби, който е и последният нереализиран все още проект на двамата артисти.
Ще бъдат показани още 10 оригинални плакати на произведения на Кристо и Жан – Клод, предоставени от Организацията на фестивала “Процес – Пространство”, които са дарени от самите творци. В изложбата ще има и рисунки на Кристо от годините му в Националната Академия.

Посетителите ще могат да се насладят на творчеството на артистичното дуо, както и ще могат да бъдат закупени 13 оригинални произведения само, и единствено в Галерия Vivacom Art Hall Оборище 5, някои от които са се превърнали в емблематични за Кристо и Жан-Клод.


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   24-09-21 08:49

https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/242836870_4771346082910498_1192028612954270040_n....



Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: asahi   
Дата:   24-09-21 09:18

Колко да е първа?

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Satsan   
Дата:   24-09-21 23:53

Alsand написа:
Анонимен комплексиран сноб!!!


Сигурно си прав. Не отричам, но не искам в този интелигентен форум да чета "лайната" на Явор Дачков. Следвай си го и споделяй неговите НЕкомплексирани виждания. Но тук е форум за изкуство и подобни мнения (като на Я.Д. не са добре дошли. Замърсяват!
А да се плюе един творец, и то който не е сред живите вероятно е модерно и е НЕкомплексирано поведение. Браво!



Публикацията е редактирана (24-09-21 23:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: mmjm   
Дата:   26-09-21 00:24


Satsan, Дачков и Волгин, а като чета коментарите и бая народ тук водят много оспорвана борба за наградата „Андрей Жданов“.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Alsand   
Дата:   27-09-21 06:49

Satsan написа:
...тук е форум за изкуство и подобни мнения (като на Я.Д. не са добре дошли. Замърсяват!


Само не мога да разбера, кой си ти, че ще определяш, що е то изкуство и как и от кого може да се коментира то? Че и си позволяваш най-просташки да обиждаш хора, заради тяхното мнение. Това, ако не е тежка простотия и ганьовщина, не знам, какво е....ако и да е от "човек на изкуството".

Явно такива умници, като тебе, навремето не са чели "Новите дрехи на царя" на Андерсен, за да открият себе си там, в цялата си прелест и глупост.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   27-09-21 08:24

https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/242602952_4771346392910467_5576953375679561896_n....



Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: CDman   
Дата:   27-09-21 12:54

Автор: petervassilev
Дата: 23-09-21 13:59

Днес пробвах във формата на арка (пластмасова триумфална арка), но опаковането при 10 м/сек. се оказа трудно.


Баш си е арка. Триумф на човешката простотия. [cool]
Повечето местни "творци" създават боклук, който други трябва да чистят. После България била мръсна. Ами мръсно ще е, с такива неуморни "творци". [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Djoro   
Дата:   27-09-21 13:15

За усмивки,
Днес комшията пакетирал жена си с нова оскъдна рокля, тя дойде и аз я разпакетирах. Малко материал за пакетиране е ползвал човекът, а и опазихме околната среда, пак си я пакетирах и обратно, всеки да си носи отговорност.
Сега търся повод да му върна жеста с моята жена, скоро спечели конкурса за Баба Яга, не я искам обратно дори пак с оригиналната опаковка.
А сега сериозно , да се отнасяме отговорно и с почит към творческите работи на Явашев, но и да не позволим работи " а Ла Явашев" , имитацията да навлезе сред нас.
Лек и усмихнат остатъчен ден Ви желая!

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: GenaDP   
Дата:   27-09-21 13:55

Само гледай комшията да не дойде теб да разопакова в знак на признателност за извършената услуга... [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   28-09-21 08:22

Live View


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: deerstalker   
Дата:   28-09-21 14:42

Споделям 360 градусова панорама на приятел от Белгия

https://www.facebook.com/photo/?fbid=10158530089988250

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Satsan   
Дата:   28-09-21 19:49

Alsand написа:
Само не мога да разбера, кой си ти, че ще определяш, що е то изкуство и как и от кого може да се коментира то? Че и си позволяваш най-просташки да обиждаш хора, заради тяхното мнение. Това, ако не е тежка простотия и ганьовщина, не знам, какво е....ако и да е от "човек на изкуството".

Явно такива умници, като тебе, навремето не са чели "Новите дрехи на царя" на Андерсен, за да открият себе си там, в цялата си прелест и глупост.

1. Аз не определям какво е изкуство. Посочвам бай Ганьо в съвременен вариант.
2. Аз не обиждам хората, а се засягам от просташки мнения/коментари на псевдоразбирачи, дето не са излизали извън собствената си ограничена рамка. Па дори да имат ефир. Това не ги прави капацитети по всяка тема.
3. Дали съм умник или не... не знам. Както се съгласих по-рано съм комплексар, сноб. Но аз съм българин и това за мен е гордост. И затова мнения на тъпаци против световно известни и признати Българи ( с главна буква) не понасям. Па дори и да са от капацитети в дадена област.
И последно: Бай Ганьо не знае, че е такъв. Знаят го, виждат го околните. Той (бай Ганьо) си е велик... най-велик. И е тук.



Публикацията е редактирана (28-09-21 19:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   28-09-21 21:28

Ето какво написа една българка от Париж...

Франция сбъдва мечти и след смъртта!
Кристó опакова Триумфалната Арка в Париж. Символа на величието за всеки французин, беше предоставен в ръцете на един художник, "чужденец" и бежанец ! С един молив и скицник започва новият живот на Христо Явашев от улицата на Великия град! И когато се превръща в Кристò, го напуска без да се завърне никога повече за дълго.
Художника от български произход Кристо, става световно известен американски артист от Ню Йорк. Той няма никакви заслуги към Франция или френската култура.
Днес Триумфалната Арка в Париж е негова. Един голям народ предостави своето най-скъпо на един художник... Мястото на което празнува своите победи и почита своите герои. Мястото, където гори Вечния огън на нацията, сърцето си!
От отвъдното, ръцете на гениалния художник я поставиха на пиедестала на абсолютния смисъл, превърнаха я в гениална творба на изкуството, без да покътнат материала. Напротив! Опаковаха го. За кратко премахват очевидното, за да се изпълни отново със съдържание, което не сме забелязвали преди, заради рутината на нашите възприятия. Облечена в ефирни платове, Арката ще полети от градския пейзаж в световете на нашето въображение, като в гигантска картина на Марк Шагал...
Обиталището на Националния флаг и Вечния огън на загиналите герои няма да съществува за две седмици, за да може един художник да ги превърне в свое произведение на изкуството.
Не е ли прекрасно! Бежанец, нефранцузин и пренесъл се в отвъдното! Още по-силно...

https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/p526x296/241933560_4252092858172233_6102554417514...



Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: GenaDP   
Дата:   28-09-21 22:23

Автор: Satsan
...аз съм българин и това за мен е гордост...


Такива са ми най-забавни... [smilie18]
Я да чуем сега поради що е тази твоя гордост.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Satsan   
Дата:   28-09-21 22:24

Raffito сподели:

Ето какво написа една българка от Париж...
https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/p526x296/241933560_4252092858172233_6102554417514...



Благодаря за споделеното! Гордост! Поклон!
Жалко, че не всеки българин може да посети това място в този му вид, за да попие малко гордост.
Представете си в този момент, там във Франция да ви попитат:
-" От къде сте?"
И вие да отговорите:
- "От България!"
Рядко имаме тази възможност - да се гордеем, че сме българи.
Господи, каква красота!



Публикацията е редактирана (28-09-21 22:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: GenaDP   
Дата:   28-09-21 22:30

Тая твоя гордост май още Алеко я е описал. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Alsand   
Дата:   28-09-21 23:22

Satsan написа:
Бай Ганьо не знае, че е такъв. Знаят го, виждат го околните. Той (бай Ганьо) си е велик... най-велик. И е тук.


А ти откъде знаеш, че не си Данко Харсъзина?

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Ctudio5   
Дата:   28-09-21 23:48

"Господи, каква красота!"

Това е най-неподходящото, което може да се каже за някакво концептуално изкуство. Издава тотално неразбиране на смисъла.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Satsan   
Дата:   29-09-21 00:16

Концептуално съм съгласен. Такова е нивото на българина - концептуално. Само дето няма концепция защо е концептуално.
Това го обяснявай на онези над 4 мил. души дето са разбрали концепцията и са отишли да видят това чудо.
Вашата концепция каква е всъщност? Да оплювате всичко де що прави нещо? Разбираемо. Похвално. Ниво...
Не ми развивайте концепцията си. Вижда се във всички предишни постове. Успех и занапред!



Публикацията е редактирана (29-09-21 00:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Alsand   
Дата:   29-09-21 00:45

Satsan написа:
Това го обяснявай на онези над 4 мил. души дето са разбрали концепцията и са отишли да видят това чудо.


И от кога масовото публично харесване е критерий за изкуството? Днес снобите и глупаците "харесват" и залепен банан на стената, "невидимото" изкуство или "артистично" разсипани бисквити по пода...

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: GenaDP   
Дата:   29-09-21 00:56

Айде - да поздравя ценителите с още един шедьовър на съвременното изкуство, на който да се порадват:





Публикацията е редактирана (29-09-21 03:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Ctudio5   
Дата:   29-09-21 10:02

Това Коледно дръвче на Пол Маккарти, (според мен) е по-оригинално от Триумфалната опаковка. Някога имаше брожение срещу него, нямаше го това тотално триумфално прихласване като сега. Даже бяха стреляли в него да спихне. Наложи се президента Оланд да защитава достойнствата на произведението по ТВ.

ПП: Появиха се даже миниатюрни шоколадови копия (всъщност в естествен размер) на Дръвчето като символи на Париж.



Публикацията е редактирана (29-09-21 10:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: uri64   
Дата:   29-09-21 10:59

Ето това вече за мен е простотия на квадрат. А че е харесало но Оланд - какво чудно?


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: GenaDP   
Дата:   29-09-21 11:17

Аз съм най-възмутен от факта, че не се намери поне един Истински Българин - да мине със спрей покрай увитата арка и да изрисува в/у чаршафите любимата трибуквена думичка и съответното стилизирано изображение, или поне "Локо София"... [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: uri64   
Дата:   29-09-21 11:51

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: petervassilev   
Дата:   29-09-21 12:31

CDman:

Баш си е арка. Триумф на човешката простотия.
Повечето местни "творци" създават боклук, който други трябва да чистят. После България била мръсна. Ами мръсно ще е, с такива неуморни "творци".




Това с боклука (вкл. физическия), за съжаление, не е само български проблем. Повечето боклуци от “морската арка” са вносни, изхвърлени от корабите в морето.

Нещата при Христо Явашев са интересни дори от гледна точка на материалите. Като изключим ранните малки инсталации, като тази, която съм снимал в Мадрид


https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-06/1591299131_dsc00045.jpg




в която са използвани предимно естествени материали, популярните големи проекти на Христо Явашев представляват опаковане на природни, архитектурни и др. забележителности с пластмасови материали – 2.5 декара полипропиленов плат и 3 км полипропиленово въже при Триумфалната арка, а при Райхстага – 10-на декара тежък полипропиленов плат.
Т.е., с проектите си Христо Явашев създава силен визуален ефект, използвайки матриали (бои, въжета, плат), които веднага след това се превръщат в пластмасов боклук. Тези обяснения за рециклиране и повторно използване са за наивници, защото рано или късно тази пластмаса най-вероятно ще попадни в пещите на тецовете в България. И това е по-добрият вариант, отколкото пластмасата да попадне в моретата.

През последните десетилетия и художниците използват подобни бои, но в малки количества, в сравнение с пластмасовия боклук, който Христо Явашев използва като основен опаковъчен материал в своите проекти.

Сега осъзнавам, че от гледна точка на материалите, моите жалки опити за имитация на опаковане на опаковки-боклуци преди няколко дни всъщност са били точно обратното на това, което прави Христо Явашев (пластмасова опаковка върху нещо красиво) и което въпреки всичко ми харесва [smile] .

видео 1
видео 2
видео 3


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   29-09-21 16:31

фрасетата празнуват


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Konstantinov   
Дата:   30-09-21 10:07

Вчера гледах в градската галерия филм за христо явашев -по накратко биографични неща и по-подробно за опаковането на понт ньоф в париж,филма е около 30-45 минути и не е скучен ,интересен е има кадри от 60-те и 70-те години,поне като резолюция снимани със 16мм на кодак или фужи защото цветовте са добре.Една френска баба казва луд човек като има пари ги дава за такива неща. Имаше и -да беше построил една детска градина с тия пари.Снимана е срещата с жак ширак където го пита колко ще струва на париж и христо явашев му отговаря, че няма да струва нищо изцяло се финансира с техни средства. Има и големи фотоси на някои от проектите.Аз възприемам христо явашев като даденост като брат на актьора ананни явашев и човек който прави мащабни поректи -покрива с тъкани големи площи и не дава интервюта на балгарски .70-те години ми говореха за него моите близки и дядо ми ,които четяха френска преса.Нашите вестници и медии са давали рядко или частична информация за българи които успяваха да направят нещо изван страната по това време.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: nyamago   
Дата:   30-09-21 16:32

Значимостта на един новатор се вижда, когато се появят последователи, имитатори и моди. Куцо и сакато са полудели да опаковат, излизам вчера до града и където погледна - опаковани сгради! Няма край тая мода [smilie10]


https://live.staticflickr.com/65535/51535948329_e338230744_b.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: nyamago   
Дата:   30-09-21 16:58

И ако някой не е разбрал петъчния характер на предния ми пост, ето нещо съвсем петъчно: една творба, която се казва
" Взимай парите и бягай! "


https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/10274/production/_120746166_mediaitem120746165.jpg



А авторът, който дори не бяга и се гордее с работата си, обяснява, че актът на взимане на парите е всъщност самата творба.[smilie6]

Честит Петък!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Slivenski   
Дата:   30-09-21 17:20

Тоз автор, на горната творба, има 2 седмици срок, май, за да върне парите - или ще требва да бега много... от закона. [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: nyamago   
Дата:   30-09-21 19:06

^ Грешката му е, че не е сключил отворен договор за оригинални творби (с произволно съдържание), а за конкретни картини - пресъздаващи съществуващи неща с техниката колаж от банкноти. После сигурно е изчислил, че банкнотите, които трябва да вложи като 'пиксели' са повече от взетата сума - и решил да предложи негативи на Квадрата на Малевич...

Което не пречи (ако се вярва на снимката) посетители на музея да се застояват пред тях в съзерцание - значи иСкуФството работи [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Ctudio5   
Дата:   30-09-21 19:32

Eто пример за хубав модерен пърформанс с разпакетиране. Случва се отново в Париж.

https://todaysartworld.files.wordpress.com/2018/02/deborah-de-robertis.jpg?w=1108



Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: GenaDP   
Дата:   01-10-21 21:10

Значимостта на един новатор се вижда, когато се появят последователи, имитатори и моди.

Но често новаторите, въвели дадена мода, си остават анонимни. Като откривателят на автомобилното чергило, от което според мен Явашев е почерпил вдъхновението си...




Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   01-10-21 21:29

Da се запознаем...

https://www.youtube.com/watch?v=x4sl5F1J5g0



Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: asahi   
Дата:   02-10-21 17:58

Май е на Ерол:

Обичам, обичам тази страна
Обичам тия планини зелени
Първа радост е за мене
Небето като от коприна
Обичам наште тринадесет века
Трите морета,
прохода Шипка
Обичам нашите Солунски братя,
древните войни,
славните битки.
Обичам над мен Дунава синее,
слънце Тракия огрява,
родино, толкова обичам сладкопойните ти чучулиги.
Когато съм овчарче и овците паса съм много благодарен, макар и сиромах. Обичам Изаура,
вдовицата в бяло,
трите съдби на Освалдо.

Обичам Камата,
модерния ляв,
обичам го този колос балкански,
а тия футболни победи как ги обичам и още милея.
Обичам Барона, Крушата също, Маймуняка, Кръстника, Ганеца, Роко - толкова са ми симпатични, обичам тепиха.
А как те обичам Тигре, тигре и тебе Ферари с цвят червен, нашта система 4-4-2,
А любя Радка пиратка,
горещо и люто,
киселото мляко,
обичам и гюла, шопска салата и ракия,
да, да, да и ракия.
Десети ноември,
девети септември,
кръглата маса,
мирния преход,
майчице мила, ще ми се пръсне с толкова обич сърцето.
Обичам пайдушко и ръченица,
тези фолклорни магии - те разнасят славата ни в космоса и даже по-далече.

Родино моя,
ти си ваза, в която не цъфти омраза,
ти си роза,
ти си крем,
ти си щастие за мен.


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: GenaDP   
Дата:   02-10-21 20:05

...а кифтета и кибапчита не обича?

Не е истински българин тоя, да знаеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Slivenski   
Дата:   02-10-21 21:13

Най ми са иве, ама по ми са пий! - както би казал всеки уважаващ себе си българин. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: asahi   
Дата:   04-10-21 22:04

Разопаковаме!




Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Raffito   
Дата:   04-10-21 22:10

Сега е момента да отидем и да сдобием с мат-рял...за Чаршафи...
[smilie8] [smilie11] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: GenaDP   
Дата:   04-10-21 22:46

Бреях! От другата страна чаршафите биле сини... Може би ще ги рециклират като знамена на ЕС.

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: petervassilev   
Дата:   04-10-21 23:26

Как ли е (би) изглеждало при дъжд? Или при силен вятър, като на нашето море по това време? Според мен - много по-интересно.

А инсталацията можеше да се комбинира и с малко оперен пърформанс, напр. бурката се вдига срамежливо частично, след това става миниджуп, монокини (или обратното на монокини), и накрая хеликоптери отнасят полипропиленовите чаршафи и въжета. И една акробатична Тоска скача от арката, а под арката Турандот и Калаф пеят "Del primo pianto".

А количеството на този полипропиленов боклук от обвивката на арката вероятно е сравнимо с пластмасовия боклук от опаковките, които едно семейство използва през живота си, но на опаковчиците ще се наложи да пишат послепис какво се е случило с чаршафите, как са били рециклирани и подобни несъществени глупости, които ще са част от маркетинга.



Публикацията е редактирана (04-10-21 23:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: uri64   
Дата:   05-10-21 00:41

Не ги мислете. При всички случаи ще се оправят по-добре, от колкото ние в БГ бихме го направили. Най-вероятно ще ги нарежат на парчета и ще ги продадат.


Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: CDman   
Дата:   05-10-21 08:09

Автор: GenaDP
Дата: 04-10-21 22:46

Бреях! От другата страна чаршафите биле сини... Може би ще ги рециклират като знамена на ЕС.


По-скоро като одеала, че с тoя скъп газ ... [smilie5]



Публикацията е редактирана (05-10-21 08:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Опаковат Триумфалната арка по проект на Кристо
Автор: Ctudio5   
Дата:   05-10-21 09:08

Империите имат нужда от монументално изкуство за да олицетворява величието им. Затова като се появи артист като Кристо, цялата пропагандна машина и медии се втурват да го напомпят със смисъл и съдържание, а и финансово. Почти същото се е случило някога и с Джаксън Полак и абстрактните импресионисти в Америка. По-късно се разкри, че ЦРУ е финансирало тайно развитието на стила и артистите, макар, че повечето от тях са имали леви убеждения, в разрез с принципите на същата тази империя, на която неявно стават придворни. Такава е съдбата на артиста понякога. Да е символ на нещо, което е презирал цял живот.

ПП: Кристо поне не презираше парите. Даже май много ги обичаше.



Публикацията е редактирана (05-10-21 09:58)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »