Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: leo34   
Дата:   17-08-21 09:21

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: leo34   
Дата:   17-08-21 09:21

Здравейте. От известно време снимам дребни предмети като предимно бижута. Имам 3 софтбокса 50x70 със крушки по 135w постоянно осветление. Проблема е, че дифузните повърхности на софтбоксовете са много тънки и осветяват малко "твърдо". Имам две палатки, на които платовете са по-плътни, явно по-качествени и разсейват светлината по-равномерно. Сега като снимам вземам бялата повърхност за фон на голямата палатка и я слагам пред боксовете, но никак не е удобно. Дали някъде продават дифузна повърхност? Рових се в интернет, намерих повърхности конкретно за чадър примерно, а аз искам да е нещо, което да мога да си режа според моите нужди. Или някакъв плат подобен, просто не разбирам от текстил [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: iasen2   
Дата:   17-08-21 09:57

така наречената оризова хартия или паус. навремето се използваше за чертежи

Софтбоксовете трябва да имат 2 дифузни повърхности, те са напълно достатъчно в повечето случаи.

Сянката е основен изразен похват във фотографията. Липсата на сянка или пък динамика в снимката не е много ок.

забрави за постоянното осветление, използвай импулсно.



Публикацията е редактирана (17-08-21 10:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: asahi   
Дата:   17-08-21 10:08

Плат има в магазина за платове. Белият шушлеков, от който правят чадърите, ще свърши работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: quazimodo   
Дата:   17-08-21 10:15

Бяло, памучно хасе за чаршафи. За около 25 лева може да си купиш торба за завивка 200х210см, тоест около 8 квадратни метра плат [smilie5] . Иначе, при по-задълбочено търсене, сигурно ще попаднеш и на предлагане на линеен метър. За проба може да си купиш една калъфка за възглавница[smilie18][beer]

П.П. Аз процедирам по малко по-друг начин при такива снимки - мятам чаршаф над масата, сгънат на две или 4, ако светлината е чак толкова силна, но ползвам светкавици и регулирането не е чак такъв проблем.

П.П.2. Покрай Ясен си спомних за една хитринка, която видях в старо списание за фотография - от оризовата хартия се прави конус около бижуто, който се осветява отстрани а обективът наднича от пресечения връх на конуса, но се работи с вертикално положение на постановката.

Хитринки бол, ползваш най-подходящата за твоя случай



Публикацията е редактирана (17-08-21 10:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: quazimodo   
Дата:   17-08-21 10:58

П.П.3 Качи някоя несполучлива според теб снимка за нагледен пример.

Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: leo34   
Дата:   17-08-21 12:52

Понеже повечето бижута са лъскави в различни посоки, затова често се налага да държа в ръка лист хартия в различни позиции, за да премахвам отраженията, особено когато снимам извън палатката. Точно, заради тези отражения използвам постоянно осветление, за да виждам какво се случва в liveview. Преди това бях пробвал със светкавици, но така виждам снимката само след като направя кадъра и... не се получава. Иначе имам godox 685, v860, ad200. А софтбоксовете ми са с по една повърхност, а крушката е дълга и стига до няколко сантиметра от дифузната повърхност, няма как да сложа втори "чаршаф".


https://cdn1.focus.bg/bazar/ab/original/ab4fa4c909cce43a227f4c5675f4a21d.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: leo34   
Дата:   17-08-21 12:53

Малко по-късно ще кача снимки примерни, че отделно имам проблем и с белия фон, но е друга тема [smilie5]



Публикацията е редактирана (17-08-21 13:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: iasen2   
Дата:   17-08-21 15:00

По принцип бижута се снимат с един източник на светлина, за да може да има ефектна сянка и усещане за обем при бликовете. Обикновено слагам софтбокса близко до предмета. Не знам защо са ти 3 софтбокса за снимане на бижута. Източника на светлина е доста по-голям от осветявания предмет.

Както каза по горе quazimodo , Хартиен цилиндър е също добра идея. Ползва се и при снимане на бутилки и всякакви отразяващи джаджи.



Публикацията е редактирана (17-08-21 15:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: quazimodo   
Дата:   17-08-21 15:04

Ако ръцете ти растат от правилното място, не е никакъв проблем да преориентираш крушката във вертикална позиция, която би я отдалечила на 10-тина сантиметра от чаршафа. Пак няма да има място за второ парче плат, но ще увеличиш с няколко % омекотяването[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: leo34   
Дата:   17-08-21 15:57

Няма как да завъртя крушката, тя е с фиксирана обикновена резба, която е насочена напред, дори и с преходник/коляно няма да стане, защото няма толкова място в бокса.

Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: leo34   
Дата:   17-08-21 17:08

Ето и примерни снимки като краен продукт от различни "сесии". Като цяло съм доволен, просто гледам да си опростя нещата, като да не ми се налага да опъвам допълнителни повърхности и т.н.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-08/1629209631_img_0087.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-08/1629209632_img_2187.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-08/1629209635_img_2192.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-08/1629209639_img_4649.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-08/1629209644_img_5404.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-08/1629209658_img_5618.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-08/1629209652_img_5560.jpg



Тук тази последната е много "лъскава" [smilie5]



Публикацията е редактирана (17-08-21 17:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: asahi   
Дата:   17-08-21 17:11

Не "няма как", а "не знам или не мога". Огледай се и помоли някой сръчко да ти го направи. Ако не ти се занимава, но все пак решаването на проблема ти е важно, продай настоящото оборудване и си вземи по-подходящо.

Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: leo34   
Дата:   17-08-21 17:32

Съгласен, но на този етап нямам бюджет за нещо по-скъпо. Пак казвам, няма как да се модифицира. Крушката е голяма почти колкото бокса и сочи напред, но така или иначе тя е гола крушка и светлината се пръска навсякъде. Идеята ми е да я омекотя допълнително.

Искам и за белия фон да попитам. Първоначално си бях намерил от склад за мебели една лъскава бяла повърхност, но установих, че лъскавата повърхност не винаги е подходяща. Взех и и ето този фон
Обаче когато светна отдолу фона излъчва розова светлина, въпреки, че е бял. Странно... Мисля, като осветя фона отдолу ще мога да запазя повече детайл при продукта, защото няма да ми се налага да осветявам цялата снимка допълнително във фотошоп докато фона стане съвсем бял. Гледах в интернет предлагат плексиглас, но не съм пробвал все още.



Публикацията е редактирана (17-08-21 17:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: Han_Solo   
Дата:   17-08-21 17:42

проблема е че дифузията ти е прекалено близо до източника на светлина... оттам следват и решенията [smilie3] Снимането на гладки, отразяващи повърхности е допълнителна задачка за решаване, горе са писали по темата, но всеки си знае сам - за конкретния случай и конкретната цел на снимката/видеото

Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: leo34   
Дата:   17-08-21 17:43

Да. Ще послушам някои съвети и ще екпериментирам. Благодаря :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: quazimodo   
Дата:   17-08-21 18:00

leo34 написа:

> Гледах в интернет предлагат плексиглас, но
> не съм пробвал все още.

https://dynaphos.com/product/10/226/1175_lastolite_translucent_film_8833_for_litetable_7836



Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: philip   
Дата:   17-08-21 20:07

Като гледам снимките ми дойде наум един съвсем лаишки въпрос (макар и извън темата):

Няма ли да е по-приемливо за окото тези бижута да са на тъмен фон, представям си фин плюш в сиво, синьо, виненочервено и пр.?


Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: leo34   
Дата:   17-08-21 20:48

Пробвах и с тъмен/черен/ фон, по-добре става, защото не се налага да изсветлявам допълнително и така детайлите не прегарят на места, но клиентите искат на чисто бял фон да е... и тук там с декор.

Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: quazimodo   
Дата:   17-08-21 21:57

https://youtu.be/RSy-6xOvqn0



Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: quazimodo   
Дата:   17-08-21 22:05

https://youtu.be/HRO2GzUwmA0



Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: Lecho   
Дата:   17-08-21 23:32

Добър вечер,
можете да използвате този тип дифузни филтри:

3/4 стопа - Rosco E-Color+ E-Colour+ #250 Half White Diffusion Средна дифузия, използвана за ефекти на мека светлина https://www.musicworld.bg/bg/c_1693/i_7879/Rosco_E_Color_E_Colour_250.html


1.5 стопа - Rosco E-Color+ #216 White Diffusion - Силна дифузия, използвана за ефекти на мека светлина https://www.musicworld.bg/bg/c_1693/i_7871/Rosco_E_Color_E_Colour_216.html


2 стопа - Rosco E-Colour+ #129 Heavy Frost - Силна дифузия, която елиминира почти всички сенки https://www.musicworld.bg/bg/c_1692/i_8783/Rosco_E_Color_E_Colour_129.html



П.П.: Относно плексигласа - да, става за дифузия, деблина не повече от 3 мм. При употребата на плексиглас най-добър резултат ще постигнете с импулсен източник на светлина с мощност не по-малка от 200WS



Публикацията е редактирана (17-08-21 23:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: pyreg   
Дата:   30-08-21 17:58

Много лесен и евтин вариант изрежи едно кръгче от станиол или бял лист А4 с малко по-голям диаметър от диаметъра на лампата и го лепни/закрепи на върха на лампата или в средата на дифузера. Все едно слагаш шапка на лампата.
Да кажем ако лампата е 10см направи го 13-15см.
Ако много обичаш да се заиграваш може да и направиш нещо като малко чадърче от станиол :).

Така ще спреш острата светлина от центъра. И в случая със станиола тя ще се отрази назад и може би няма да се загуби много. В случая с белия лист една част ще се отрази, друга ще премине но доста по-дифузна.
Реално така ще имаш едно по-тъмно петно в средата и по-дифузна светлина идваща от страни.
Може да ползваш кухненско алуминиево фолио и всякакво друго каквото имаш под ръка.
Малко експерименти с диаметъра и си в играта.

Иначе дифузни платове се продават и към Софт боксовете и като отделни големи парчета плат. Просто потърси.

Относно изсветляването на белия фон по-добре ползвай някаква маска и изрежи бижуто вместо да го прегаряш. Би трябвало да имаш доволно много контраст за да може и авто-маската да ти направи кадърна селекция. Без да си играеш твърде много.

Другия вариант в LR за по-бързичко може да се заиграеш с whites и highlights и да успееш да намериш баланс при който с увеличаване на whites да прегориш белия фон без да губиш детайл. И въобще да не ходиш във PS да си губиш времето за всяка снимка.
Някоя друга сенчица или гънка по фона можеш да ги прегориш отделно с четката в LR.
А ако искаш да се заиграеш може да направиш една по финна селекция на целия фон в самия LR и да я прегориш само нея.
Аз бих избрал нещо по-удбно за автоматизиране.

Просто моите няколко идеи които би могло да ти свършат работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: leo34   
Дата:   31-08-21 12:10

pyreg, благодаря за полезните съвети. Аз сложих по-плътен плат от външната страна на дифузната повърхност срещу крушката. Това с фолиото не се бях сетил, със сигурност ще го направя така както казваш. За обработката си ги минавам в RAW конвертора на Photoshop. Не ползвам lightroom, пробвах няколко пъти, но съм си свикнал с Конвертора и после Photoshop. С белия фон се справям сега като се заиграя най-вече с кривите в конвертора. Снимам с R6, така че файловете носят на обработка и се получава както трябва по моите разбирания. Снимам с ръчен бял баланс също, в началото снимах на авто бял баланс и според цвета на бижутата явно постоянно се променяше баланса, трябваше да коригирам всяка поотделно и то на око... Сега съм по-автоматизирам, копи-пейс с настройките [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: asahi   
Дата:   31-08-21 17:26

Внимавай да не запалиш нещо с тези хартии.

Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: pyreg   
Дата:   31-08-21 19:25

Това са луминесцентни лампи няма как да запали нещо ако самите те не се запалят.
Отделно пластмасарията и синтетичните материали за софтбокса ще изгорят много преди хартията.
Така че няма страшно.

Относно цяло плътно парче за дифузера ще доведе до много загуба на светлина и разсейки в помещението.

Аз бих пробвал с дифузията по-навътре като шал около лампата и една шапка/отражател на върха на лампата. Нещо като бюти диш да стане. Хем ще е меко хем ще е доста по-фокусирано.
Общо взето с малко експерименти ще стане това което ти трябва без да се охарчваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Дифузна повърхност за софтбокс
Автор: leo34   
Дата:   31-08-21 21:14

Аз сложих бял плат от външната страна точно пред крушката и се получава добре, но както каза ти с алуминиевото фолио ще стане още по-добре. Загубата на светлина не е проблем понеже снимам дребни неща и осветителните тела са близо до снимания обект. Скоростта също мога да я намалям колкото е нужно след като всичко е статично.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »