Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: avo   
Дата:   28-07-21 00:43

Използва ли някой focus stacking за пейзажна фотография, или просто затваряте блендата, доколкото е разумно и фокусирате на около 1/3 в кадъра? Играя си да стаквам едни снимки, но резултатите ми не са перфектни, защото рядко има кадър, без минимално движение в него, листа, клони, тревичка. Стаквам ги автоматично с Affinity photo, ако си играя после на ръка мога да поизчистя, ако някъде програмата е оставила двоен контур, но това е трудоемко и не на 100% ефективен. Идеи?

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: chefo111   
Дата:   28-07-21 07:09

https://www.youtube.com/results?search_query=focus+stacking+photoshop

Пробвал ли сте някои от тези начини?

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: santuco   
Дата:   28-07-21 07:19

Аз не намирам особен смисъл в стакването на пейзаж. При затворена бленда f8- f11 всичко си е на фокус без евентуално много близък план ако има. Тогава си правиш втори кадър на близкия план и с маска и слой във фотошопа.

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: asahi   
Дата:   28-07-21 09:23

Стакване с мърдащи кадри не става. За снимки тип "тревичка отпред, планини отзад" ползвай фотоапарат с малка матрица или телефон.

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: petronix   
Дата:   28-07-21 09:26

Експонирай на по-висока скорост и кадрите няма да са мърдащи

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: Mogila   
Дата:   28-07-21 10:21

асахи , няма да му помогне апарат с малка матрица, защото на малката матрица и пикселите са по-малки, а както ти със сигурност знаеш, дифракцията при по-малки пиксели започва при по-отворени бленди в сравнение с матрица с по-големи пиксели.
Общо взето за по-голяма дълбочина на фокус не помага по-малка матрица. Тествал съм лично.

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: Julius   
Дата:   28-07-21 10:43

petronix написа:

> Експонирай на по-висока скорост и
> кадрите няма да са мърдащи

[smile] [smile]

Обещаваш ли, че ако има разлика от 10 sec. м/у първия и последния кадър облаците няма да са мръднали! [smilie7]

(колкото да премести фокусната точка от предния на задния план, не повече)

Или пък ако е задухало през това време /на 2-рия кадър/ и отражението е избягало... [smilie3]



Публикацията е редактирана (28-07-21 10:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: Julius   
Дата:   28-07-21 12:08

Иначе имаше някаква четка в шопа, с която да се мине през тези контури и да се коригират. Бях гледал преди време клипче в тубата на тая тема, имам няколко такива серии кадри (по тройки с фокус на различните планове) ама нещо не намирам време да си играя...

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: lamerko   
Дата:   28-07-21 12:15

Ако има достатъчно светлина, клина се прези за по-малко от секунда. Иначе за облаците, в общия случай 10 секунди не са трагични.
И да отговоря по същество - не. Не ми се е налагало да правя ФС за пейзажи, нито пък ми се е налагало да използвам твърде затворени бленди точно за това. Всичко зависи от композицията, но като цяло избягвам да има твърде близки обекти, за които да мисля. А със сравнително широк обектив, бленда 8 и точка на фокусиране около 5-тия метър - всичко ми влиза във фокус. А бленда 8 в повечето случаи при мен е около оптималната.

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: Julius   
Дата:   28-07-21 12:23

Е ти явно снимаш туристическата, ама човека търси отговор? [smile]
Не искам да обидя никого, просто констатирам...

Иначе това което казваш важи за по-малките матрички.
С фулфрейм или още по-голямо и предния и задния ти план няма да са с хубав фокус.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: Julius   
Дата:   28-07-21 12:34

Ето тук например, на това което казваш - фокуса е към 5-ия метър, т.е. в/у най-кофти елемента в снимката- дразнещата хвойна, а по-интересните - върхът и минзухарите са вън от фокус. Хем кадъра е смален, а на реалния размер ще е още по-зле. [smilie3]



Публикацията е редактирана (29-07-21 14:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: avo   
Дата:   28-07-21 14:42

Julius, напълно съм съгласен с това, което казваш. Иначе за малките матрици, щом си играя да стаквам, търся високо качество на снимката си, и на фона на това да заменя кадъра с такъв от апаратче 1''матрица и n на брой Мп е за мен нелогично.
Най-често снимам със Z6, дори и с 14-30 обектива, който си е доооста широк, и дори на бленда 14 / теоретично зная какво ще кажете всики сега за дифракцията, но аз разлика с това тяло и този или 24-70 обектив между бленди 8 и 13-14 на 5к монитор 29''не мога да видя в остротата/ имам категорично не-добре фокусирани зони на близкия план. То с този обектив няма как да няма такъв, и в далечината. Там е по-малко видимо, но аз си го виждам. Мога да кача примери. Иначе за тази четка във фотошоп, аз ползвам Affinity photo, там също след стакването има опция да се трият артефактите от неправилно наслагване на образи, просто махаш с четката компонентата от единия кадър, която застъпва другия. Става бавно обаче и лесно може да се пропусне такава зона, а и ако разминаването е съвсем малко, не се вижда двойния ръб на обекта, а само впечатлението е, че е леко замазано, т.е. постига се обратен на търсения ефект. Реално софтуера се лъже, че има две тревички, и двете са на фокус и съответно ги ползва за стакнатия кадър, а тя е една и съща тревичка, леко мръднала като позиция, и евентуално със сходна острота с другата ако е в средата на кадъра. Може би варианта с два-3 кадъра, маски и ръчно сглобяване с четка по ръбовете на парчетата ще е най-ефективно и добро като резултат, продължавам с експериментите :) Благодаря за идеите.

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: b0bb0   
Дата:   28-07-21 14:43

Не знам защо, но тия минзухари ми изглеждат като залепени отгоре :)

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: Julius   
Дата:   28-07-21 15:35

Не са залепени, но фокуса е на най-кофти възможната точка.

Аз понякога снимам даже с 12мм и под бленда 16 не падам заради дифракцията, но дори на ф/16 далечината пак не е с тоя перфектен фокус, освен ако не съм го заковал изрично там. [smilie3] И на мен като ми оконтури единия облак и понеже повече не ми се занимаваше - го зарязах. [smilie7]



Публикацията е редактирана (29-07-21 14:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: lamerko   
Дата:   28-07-21 16:08

Не знам как ги постигате тези неща. Калкулацията показва, че белнда 16, 12мм на фулфрейм имаш ДОФ 0.16м до безкрайност. Да не говорим, че при обработката може да кропваш и не е задължително да се навираш на 15 санта до предния фон. Не ви знам камерите, но при моята (вече дърта), имам ДОФ скала на дисплея - в реално време виждам диапазона, когато права настройките. Супер бързо и удобно. И да, зарязах фулфрейма, но дори на кропката, при бленда 11 на 12 мм (обектива, който ползвам за пейзажи е XF 10-24/4) ДОФ-а е 0.35м до безкрайност. Не виждам никакви драми - аз си снимам туристически, а вие мислете висши техники да вкарате минзухарите във фокус [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: Julius   
Дата:   28-07-21 16:58

lamerko написа:

> Калкулацията показва, че белнда 16, 12мм
> на фулфрейм имаш ДОФ 0.16м до безкрайност.

Туристическите изчисления това показват - да, спор няма! [smilie24]
Обаче фокусираш ли на долната граница на обектива - гледай какво става... [smilie7]


https://i.ibb.co/MSzHxqh/DOF.jpg





Публикацията е редактирана (29-07-21 14:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: lamerko   
Дата:   28-07-21 17:19

Ами няма да фокусираш на на 0.28, а на 0.32 (4 сантиметра повече). Така картинката ще добие малко по-смислен вид


https://www.shumen.org/upload/dof.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: Julius   
Дата:   28-07-21 17:24

Мислиш, че ако фокусирам 4см напред планината в далечината ще е по-малко 'мека'?
Да бе да... сякаш не съм снимал и не знам. [smilie7]

Това че ДОФ-калкулаторите ти казват, че нещо ще е на фокус (разбирай "приемлив фокус") - не винаги съвпада с конкретните виждания на човека за наистина хубав фокус. [smilie3]



Публикацията е редактирана (29-07-21 20:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: avo   
Дата:   28-07-21 17:29

Понятието DOF, според мен поне, и респективно на фокус/на нефокус, е силно относително. Колко мек хоризонт приемаме за фокусиран и кога вече за нефокусиран е въпрос на личен вкус, размер на снимката, размер и резолюция на монитора на който се гледа. И относно спора за фокуса на минзухарите по-горе, абсурдно ми се струва да фокусираш 4 см по-напред и изведнъж планините в далечината да са остри, преходът винаги е плавен.

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: Julius   
Дата:   28-07-21 17:53

Има си специален термин, нарича се "кръгче на разсейване" и се използва за дефиниране на приемливата острота.

https://en.wikipedia.org/wiki/Circle_of_confusion
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: Yog   
Дата:   28-07-21 17:59

Всички калкулатори изчисляват нещо, което наричат "приемлив фокус". Когато го увеличиш но 100 процента на голям екран, често се вижда, че на практика е неприемлив[smile]
Аз за себе си съм заключил, че ако искаш перфектна острота по целия кадър, който показва гледка, простираща се в дълбочина на стотици метри, особено ако има нещо близо пред теб, ти трябват поне 3 снимки, фокусирани близо, по средата и в далечината и смесени. Аз лично съм смесвал само във Фотошоп и ставаше добре.
А конкретно за това, което пита avo, решение не съм намерил. Ако нещо в кадъра се движи, ще остави артефакти. Понякога ги създава даже самият обектив, който леко се зумва при близко и далечно фокусиране и получаваш снимки с различна ширина, даже с твърд обектив.
На ако някой знае хитър номер, да каже. Аз не знам[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: asahi   
Дата:   28-07-21 18:50

Хитрият номер е да снимаш отделните планове с фокус върху тях, а после да ги събираш с панорамен софтуер. И да не бъркаш фокус с рязкост, защото пътищата за постигането им са различни.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2007-07/a_1183582652_8_for_web.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: avo   
Дата:   02-08-21 16:26

Ако някой се интересува от темата, успях да постигна доста задовилителен резултат със стакинг на пейзажи, дори и при дълги експозиции, където има неизбежно местене на клонки, дървета и т.н. В Афинити има четка, с която се изтрива двойния контур, там където е видим, т.е. в съответната зона реално се взема само единия кадър от да кажем трите. Продължавам да работя по техниката :)

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: Julius   
Дата:   02-08-21 18:18

[smilie24]
Нещо такова е и в шопа, но както казах не съм си играл да го разучавам.
Като може да се настройва размера на четката, за да става по-бързо.
Но за мен самата идея да отделям часове за обработка е... еретична.
5-6 мин. в лайтрума и дотам.

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: avo   
Дата:   03-08-21 14:34

Ами не е часове, отнема до 5-8 минути, едновременно конвертиране на трите RAW файла в TIFF с копи и пейст на настройките, стакване на трите тифа, корекция, ако е нужна тук-там заради стакването, и вече обработка на цветове/зони/шарп като на всяка друга снимка и според желанието за трансформация на стартовия образ.

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: chukov   
Дата:   03-08-21 17:13

Прав е Людмил (Asahi)

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: avo   
Дата:   03-08-21 17:34

chukov, доколкото разбирам, идеята е да се събират един към друг кадри, всеки от които сам за себе си е фокусиран, а не да се наслогват няколко и да се ползва зоната от тях, която е на докус, правилно ли схващам? Ако е първото, би преполагало по-дълъг обектив за една и съща сцена и повече мегапиксели в крайния файл, което само по себе си е ок.

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: pisan60   
Дата:   03-08-21 18:28

От dpreview обясняват за фокус стакинг при Sony A7R IV и Nikon Z7 II



Публикацията е редактирана (03-08-21 18:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: chukov   
Дата:   04-08-21 09:24

avo
идеята е друга.
Ако снимаш например лилави минзухари на преден план, който е на 50 см от обектива ти, а на задния план планините са на по километър, то шансът колкото и да затваряш блендата да имаш остро изобразени всички обекти в кадъра е нулев.

Затова, слагаш апарата на статив и не го мърдаш повече. Правиш една снимка, в която си фокусирал върху минзухарите пред теб, после втора, която е накъде на 1/3 от теб до далечния план, после трета, в която фокусът е отзад върху планините.
После тези три кадъра ги наслагваш във Фотошоп (в ютуб има обяснено как става това стъпка по стъпка)

По този начин вземаш от всеки кадър частта, която е с остро изобразени обекти и получаваш един кадър с остро изобразени обекти в близкия и далечни планове.

Сега, дали ще направиш това с два кадъра, три кадъра или 4 или 5 зависи от конкретната ситуация. Нека да са 3.
Това обаче става, когато всичко е неподвижно.

Защо казах, че е прав Асахи
Ако си представиш, че си клекнал ниско и снимаш на преден план макове, а между тях в далечината произират на заден план планините. то фокус стакинга не помага, защото фотошопа не може да насложи кадрите. Трудно му е да изреже обектите в предния план. Освен това при фокусиране върху задния план обектите от предния план се размазват и границите им (например ръба на цветните листчета на мака от примера) се разширяват навътре и навън.

Тогава, както е казал Асахи, вадиш телефона и снимаш. При него заради малката матрица всичко е на фокус - и преден и заден план

Ами това е

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: Julius   
Дата:   04-08-21 09:45

Чуков! [smilie24]

Аво, има и друг вариант. Ако се прави панорама (примерно от 3 хоризонтални кадъра един в/у друг!) - в първия кадър апарата е насочен надолу и фокуса е в/у предния план, заключваш статива апарата да не мърда настрани, повдигаш го за втория кадър и преместваш фокуса в/у тази 1/3, за която и Чуков споменава (т.е. тук фокуса вече е в/у 2-ия ти план), после пак повдигаш апарата и фокусираш в/у далечния план. Така си правиш едновременно панорамните кадри + изместване на фокуса в/у различните планове.

НО... държа да отбележа, че този вариант го знам само на теория, не съм го пробвал и не знам какви са евентуалните минуси (не съм пробвал вкл. и заради това, че подозирам, че ще е играчка стакването, а аз както споменах избягвам да отделям прекалено много време в обработка). Ако сцената позволява аз си цъкам от време на време единствено такива кадри с промяна само на равнината на фокуса (в/у всеки от 3-те плана) без да променям гл. т. Като в този случай знаеш, че освен зоната на фокус нищо друго не трябва да се променя - ако си с варио фокусната дължина трябва да остане същата и е желателно да си на ръчен режим, за да запазиш еднакви и останалите настройки - като бленда, скорост, исо, компенсация и т.н.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: asahi   
Дата:   04-08-21 21:05

Пробвай, ама с повече кадри. Панорами с 3 кадъра са само за упражнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: avo   
Дата:   05-08-21 01:02

Благодаря за разясненията на всички!
chukov, напълно разбирам това с маковете и изрязването, че няма как да стане точно и коректно. ФОкус стакването го правя с една програма Affinity photo, която има автоматична функция за стакване. Разделя частите на кадрите според детайлите, frequency го водят на английски, не зная как се превежда, и на този принцип взема острите зони от всички кадри сумарно. Както наример има опция за шарпене или микроконтраст над определен threshold , за да се избегне излишен шум в зони от снимката, на които нямам какво да им се шарпи като нбе например. Бих казал софтуерът почти не греши, и в описаната от теб примерна сцена би се получило, играл съм си с подобни. Иначе не ползвам фотошоп и нямам идея там как е.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: chukov   
Дата:   05-08-21 09:23

АМи принципът е същият с фотошопа. Слепване на изрязани остро изобразени зони.

Асахи, става с три кадъра, зависи от конкретната сцена и от това с какво фокусно разстояние е обектива и на каква матрица съответно се ползва

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: SteliyanStoyanov   
Дата:   05-08-21 10:39

Ползвам фокус стакинг успешно и дори често в комбинация с различна експонация. Ето пример.
https://photo-forum.net/i/1974972


Пяната е на около 10см от челната леща.



Публикацията е редактирана (05-08-21 10:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   05-08-21 12:05

Трябва ти един пръст, едно сърце и едно око, за да направиш добра фотография [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли focus stacking за пейзажи?
Автор: Julius   
Дата:   06-08-21 06:50

SteliyanStoyanov написа:

> Ползвам фокус стакинг успешно и дори
> често в комбинация с различна експонация.

Единственият елемент, който съм склонен да приема, че може да варира - това е скоростта. Ако има сериозна разлика в осветеността м/у част от кадрите и единият е сниман на 1/15 сек., а другият на 1/125, звучи приемливо (в тоя случай режим А е идеален). Но да заснемеш първия кадър на бленда 4, а останалите на ф/11 ми се струва меко казано нелогично. Както и част от кадрите да са ти на исо100, а другите на исо800!?

За мен лично подкараш ли сцената на ф/5.6 е резонно и така да я завършиш. Колкото е по-отворена блендата, толкова повече кадри ще трябва да направиш, естествено. Но това следва да е 'най-малкото общо кратно м/у тях'. Все пак идеята не е да се стакват произволни кадри, а такива с логическа взаимосвързаност. Защото на малките изображения може и да не личи, но на реален размер разликите ще се видят.
[beer]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »