Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: hansto   
Дата:   18-05-21 16:38

Търсих подобна тема, но не можах да намеря. Днес се заиграх с един таймлапс и пробвах следните:

- Resolve - явно яде доста ресурси, но изглежда че може да прави всичко, но след 2-3 месеца поне изучаване :) и явно нов компютър...
- Movavi - без прекалено опции, но пък работи по-леко.
- Virtual Dub - последно пробвах набързо и тази, но не се харесахме

Какви програми за обработка на видео използвате вие?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: lamerko   
Дата:   18-05-21 18:13

Най-вече resolve. Уплътнява ресурсите по-добре от adobe premiere - вероятно затова ти се вижда тежка. Под Мак върви малко по-добре. За съжаление безплатната версия има някои ограничения - кодеци и резолюции. Също при Мак - FCP дава страхотна производителност. Специално за таймлапс може да пробваш безплатната panolapse. lrtimelapse я хвалят доста, но е платена и не съм се занимавал с нея, предвид цената на лиценза.

Относно Virtual Dub - само добро. Имаше клониг, VirtualDubMod - що DVD-та съм правил с него... но преди много години :)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: stef7   
Дата:   18-05-21 18:13

Resolve, една от най-мощните и най-популярните програми за видео редактиране при това има напълно законна безплатна версия. Може да върви и на по-скромен компютър, мисля че само откъм памет иска поне 16Гб. За спец обработки и ефекти си иска по-мощен компютър или повече чакане за краен рендеринг. Според както но може да редактираш и на много скромна машина. Има си начини.

И не ти трябват 3 месеца за да я подхванеш. За по-прости неща ако отделиш 1-2 часа и си в играта. Вече за цветово коригиране и нагласяне си иска повечко учене и време.

Моя съвет: хвани се с някоя популярна програма има тонове обучаващи видеа в youtube. А това ще рече: Davinci Resolve, Adobe Premiere или Final Cut ако си под MacOS. Зарежи ги тия Movavi и Virtual Dub

П.С. Примерно първите 3-4 видеа които са по 30тина минути:

davinci resolve tutorial for beginners

THE 5-STEP SYSTEM for Smooth Playback on Any Laptop - DaVinci Resolve



Публикацията е редактирана (18-05-21 18:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: AsahiPentax   
Дата:   18-05-21 18:16

Зависи какво точно искаш да правиш!
Предимно ползваме с колегата Adobe Premiere Pro 2021 в комбинация с Adobe After Effects 2021. Като рендеринга го правим през Adobe Media Encoder 2021. Ако е за нещо набързо и непретенциозно, тогава ползваме Filmora 10 или PowerDirector 19 [smile] [smilie5] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: xfs   
Дата:   18-05-21 18:36

DaVinci Resolve не само че има безплатна версия но е единствената която прилича като логика и визия дори на Smoke и Flame златния стандарт в editing & finishing.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: aidend   
Дата:   18-05-21 19:14

Davinci Resolve

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   18-05-21 19:56

Vegas pro , че ми го купиха ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: Yog   
Дата:   18-05-21 20:22

Аз ползвам Премиър Про, защото в работата я имам инсталирана със служебни акаунти и съм й свикнал. Реално - не само покрива всичките ми нужди, а има в значително повече възможности, от десетината неща които аз ползвам. Въпреки това, в нас не си я купих, защото смятам, че абонаментът излиза скъп, ако не изкарваш пари с нея. Доколкото знам, макар и не евтина, Ризолв я плащаш веднъж. Дори да решиш, че безплатната версия не ти стига, в дългосрочен план пак ще излезе по-евтина. А в същото време е напълно завършен, професионален продукт. А за у дома, ползвам една програмка, която купих за 50-60 лева преди няколко години, с ясното съзнание че няма да я ъпдейтвам и ще я ползвам, докато спре. PowerDirector 16 се казва. Мисля че вече са стигнали до 19 или 20, като реално и те минаха на абонамент. Но тази програма мога да нарека полупрофесионална. Не е нито Премиър, нито Ризолв. В същото време си работи идеално, интерфейса е разбираем и логичен, има маски, надписи, транзишъни... абе, за у дома си ми върши супер работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: hansto   
Дата:   18-05-21 23:38

[beer]
Мерси за инфото, ще има да си запълвам времето за известно време разучавайки Resolve и помеждудругото ще видя и Vegas/Premiere /Filmora/PowerDirector
btw харесах си Final Cut ама няма версия за Win :(

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: СЛАВОВ   
Дата:   20-05-21 23:45

Power Director......просто съм му свикнал, и ми е достатъчен....[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: AsahiPentax   
Дата:   21-05-21 15:26

hansto написа:

> [beer]
...
> btw харесах си Final Cut ама няма версия
> за Win :(

Аналога на Final Cut за джам е точно Filmora 10 [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: landstar   
Дата:   21-05-21 21:24

Скоро попаднах на това: https://www.topazlabs.com/video-enhance-ai
Имало икуствен интелект, вероятно поради липсата на естествен.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: hansto   
Дата:   21-05-21 22:34

На Топаз пробвах една друга , казваше се Denoise. Един рав файл нарочно с рецепта го бях "зашумил" яко и ИИ направи чудеса. Но въртя снимката сигурно 30 минути.
Филмора ми хареса, ще си поиграя с нея

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: landstar   
Дата:   22-05-21 07:24

Да, на мене тоя топаз ми писа, че ползвали ГПУ-то, тоест трябва здрава видео карта. Но сега правят оптимизации до месец-два. Така че може да се тества 1 месец безплатно през това време. Аз пробвах техния AJUST - не прави нещо, което не се постига с други програми, но го прави веднага. Но го прави за времето, през което можеш да го оправиш и с друга програма.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: peio87   
Дата:   22-05-21 09:19

Sony Vegas Movie Studio 13 - за дълги проекти
Adobe Premiere Pro 2021 - за ефекти и синхронизиране на аудио

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: Lokosf   
Дата:   24-05-21 15:51

пинакъл никой не я спомена?

толкова ли е трудна или некачествена програма?

някога беше доста известна

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: r_rusev   
Дата:   04-06-21 12:24

DaVinci Resolve - безплатната версия, според мен, има поне 2 съществени недостатъка.
1.При рендиране няма опция за бит-рейт по избор. Рендира с този на заснетият клип.
2. Също при рендиране 24,25 и 30 кадъра в секунда. Само това.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: stef7   
Дата:   04-06-21 15:39

@r_rusev - объркал си се. Беплатната версия има някои ограничения като например максимум 4К резолюция, но тия които споменаваш не са измежду тях.

В зависимост от това кой кодек си избрал за краен рендеринг, щото избора е доста голям имаш всички опции за контрол на bit rate и качеството на изходния клип.

По отношение на кадрите в секунда също - зависи от какъв time line правиш експорт. 24,25,30 показва ако клипа ти и съответно Time line са в някои от тези frame rates. Нали се сещаш че няма как от 24 кадъра в секунда да станат 60. И въобще ако да се рендира във frame rate различен от този на time line води до много лоши резултати.


Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: lamerko   
Дата:   04-06-21 16:53

За безплатната версия - има проблеми с h265, както и липсата на експорт на DCI 4k. Но като безплатна версия...

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: r_rusev   
Дата:   08-06-21 11:44

За bit rate да, не съм го довидял. Но при кадрите не е така. Експортирам 50 кад/сек а опциите за рендиране са: 23.95 , 24и 30.
Даже 25 не предлага. Може би съм изтеглил някакъв инсталационен вариант само за Америка. Ще чета пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: stef7   
Дата:   08-06-21 13:43

И там нещо бъркаш. Ако timeline не ти е 50fps накрая няма да ти даде тази опция. Ето пример при мен.

https://ibb.co/WywGTKf

Както се вижда 60fps са налични за експорт.

Версиите се дърпат директно от сайта на Blackmagic няма специални версии за Америка.

Безплатната версия е изключително мощна и има всичко за сериозно редактиране, като основните разлики с платената ги споменахме.
- до 4К резолюция (3840 × 2160) но не и DCI
- само една видео карта (GPU), платената може 2-3 и повече
- орязано шумоподтискане
- орязана distortion корекция (май само на поддържани обективи), ръчната май работи
- някои други дреболии


Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: r_rusev   
Дата:   08-06-21 16:16

Благодаря stef7 [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: Han_Solo   
Дата:   09-06-21 09:09

r_rusev написа:

> За bit rate да, не съм го довидял. Но
> при кадрите не е така. Експортирам
> 50 кад/сек а опциите за рендиране
> са: 23.95 , 24и 30.
> Даже 25 не предлага. Може би съм
> изтеглил някакъв инсталационен
> вариант само за Америка. Ще чета
> пак.

Когато си направиш таймлайна на 25 ще ти дава. За да го направиш на какъвто си искаш фреймрейт таймлайна трябва да е празен. Ако си объркал и вече си монтирал всичко, ама на друг фреймрейт, правиш един празен таймлайн с правилния и прехвърляш всичко в него /като правиш нов таймлайн има чекбокс use project settings като няма отметка имаш опции да си направиш таймлайна както искаш - фреймрейт, резолюция... /



Публикацията е редактирана (09-06-21 09:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: Viajero   
Дата:   09-06-21 17:30

И аз да се включа с една програмка за видео обработка и не сте писали за нея - Shotcut
Безплатна е, не е трудна за ползване, абе направо си е като за нубове като мен ;)



Публикацията е редактирана (09-06-21 17:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: r_rusev   
Дата:   01-07-21 18:25

Явно повредата е в моя телевизор, но не знам как да се оправя.
За да Винчи става въпрос. Импортирам клипове - всичко е наред, при импорт на снимки обаче не. Всички снимки стават на клип, като тайм-лапс, с продължителност 1 кадър, баси! Ще бъда благодарен ако някой каже къде да пипна[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: stef7   
Дата:   01-07-21 20:07

1. Въпроса е какво искаш да направиш с тия фотографии. Все още не можем да четем мисли :)
2. В youtube има всякакви уроци как се прави нещо в Resolve. Ползвай търсенето.
Примерно:
Video Picture Slide Show


Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: r_rusev   
Дата:   02-07-21 18:25

Какво искам да направя със снимките - видео+снимки в един клип. Времетраене на всяка снимка 3 сек. Ето това. За линка БЛАГОДАРЯ! ще го гледам

Отговори на това съобщение
 Re: Какви програми за обработка на видео използвате?
Автор: Han_Solo   
Дата:   06-07-21 10:53

r_rusev написа:

> Какво искам да направя със
> снимките - видео+снимки в един
> клип. Времетраене на всяка снимка 3
> сек. Ето това. За линка БЛАГОДАРЯ!
> ще го гледам

Пак не ми става съвсем ясно какво имаш предвид под видео и снимки в един клип, ако правилно разбирам искаш във финалното видео да има и снимки и видеоклипове.
За да ти са всички still images /снимки/ с определена дължина като стартираш даВинчи отиваш на менютата горе, от меню DaVinci Resolve избираш Preferences оттам отиваш на таб User /потребителските настройки/ избираш от опциите Editing и търсиш Standart still duration.
Правиш си таймлана с резолюцията на видеото, не на снимките /предполагам видеото ти е с по-ниска резолюция/ и после си скейлваш снимките... въобще правиш таймлайна с резолюцията на материала с най ниска [smilie3]
Останалото са умения в монтажа.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »