Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  18  19     всички  напред  последна
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: asahi   
Дата:   23-08-21 12:47

Пропускате едно важно обстоятелство. Фотографията е вече видяна от окото на фотографа и нейното прихващане, запечатване е само технологичен процес. Той няма да замени светлината, композицията, случката в сцената и другите дреболийки, които отличават добрата фотография от случаен кадър на охранителна камера.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   23-08-21 15:38

@uri64, @asahi: Аз, разбира се, се пошегувах - но във всяка шега има и нещо сериозно. Ако пофилософстваме / фантазираме малко:

- Говорех за изкуствен интелект (AI) и машинно (само)обучение (machine learning), които правят понастоящем невероятно бързи крачки. Нищо, че изтърканата ми реплика "днешният Изкуствен Интелект е повече изкуствен, отколкото интелект" е още в сила - няма винаги да остане така.

- Тия дисциплини (сигурен съм не са чужди на поне някои съфорумници) остро се разграничават от 'традиционната' автоматизация, която дори официално наричат rules-based (базирана на правила), на която се гледа като по-ниска технология, дори примитивна. (Това е терморегулаторът на климатика, ABS системите в колите ни, а във фотографията - експонацията и автофокуса). В 'истинския' AI има значителен когнитивен елемент при обработката на информация, който - особено с несупервизирано* машинно самообучение (* има разни видове). Това води до 'интуитивни' и не винаги 'рационални' решения, доближаващи се до творческия процес.

- Някъде по пътя от примитивната 'автоматика на правилата' към интелигентната такава са първите (засега плахи) стъпки във фототехниката като настройки по 'сцена', спусък при усмивка в кадъра, фокус 'по око' и пр. Все още примитивно, но - стъпка. В тоя ред и охранителните камери (asahi) не правят вече 'случайни' снимки: много от тях вече разпознават лица или движения/действия, индикатори за нещо 'интересно' към което насочват фокуса, дори вдигат резолюцията и каданса на видеото...

От тия смешни прояви на 'интелект' до 'Бресон във всеки апарат' пътят ще е много дълъг, но във философски смисъл не бива да изключваме такова бъдеще. (Дали то ни харесва е отделен въпрос, за него не отделна тема, а отделен форум трябва да направим).

[beer]



Публикацията е редактирана (23-08-21 15:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: asahi   
Дата:   23-08-21 18:14

Тефал изкарали един Опти грил Елит, който мери дебелината на мръвките и определя температурата на плочите. Не е като машина за пуканки, ама натам отиват работите. Пържоли на конвейр, фотография на конвейр и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   23-08-21 18:40

^ Не-е, това е 'проста' автоматизация с пред-програмирани правила, това 'и баба го знае'. (Но Тефал не знае на баба ми пържолите [smilie6] )

Щеше да е наистина интелигентно решение, ако от същото месо и мръвки със същата дебелина, грилът им можеше да изкарва различни пържоли: по-препечени и по-а'л'англе, по-сочни и по-сухи, по-солени или по-люти... Според избрания 'резидентен' шеф: избираш Гордън Рамзи или Джейми Оливър, или Бай АНгел от пазарджик, или баба ми (Бог да я прОсти, нямаше равен майстор)...

Тогава ще е като Бресон и Кертес във всеки апарат [smilie5]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Бармалей   
Дата:   23-08-21 19:00

"Щеше да е наистина интелигентно решение, ако от същото месо и мръвки със същата дебелина, грилът им можеше да изкарва различни пържоли: по-препечени и по-а'л'англе, по-сочни и по-сухи, по-солени или по-люти... "
Мозе... мозее... има си той - фритюрникът - програми и за "ал'англе"... и за Бьоф Строганов има даже...

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: uri64   
Дата:   23-08-21 23:55

19 страници с алабализми не са ли премного за тоя многострадален ФФ? Вярно, че е доста скучно и западнало, ама чак толкоз….


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   23-08-21 23:55

Не знам пържолите дали ще ги докарат машините, но си мисля, че така наречения "изкуствен интелект" едва ли някога ще се доближи до естествения такъв (където го има разбира се). Мисловния процес е съвкупност (в различни съотношения) от логика, липса на логика и интуиция. Второто и третото са непонятни неща за една машина (за щастие). Елементарен пример-няма създаден пълноценен преводач от един език на друг. Дали компютърните специалисти въобще разбират смисъла на понятието "интелект"....

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   24-08-21 00:13

> 19 страници с алабализми не са ли премного за тоя многострадален ФФ?

Не са.

> Вярно, че е доста скучно и западнало, ама чак толкоз….

Никой не влиза в темата (нито във форума изобщо) насила. Нещо ни кара да се връщаме тук и да четем: и аз, след пускането на темата, не я 'водя' а съм посетител като всички и идвам от любопитство, защото бива забавно.

Всеки недоволен е свободен да подминава без да влезе, както аз не влизам в 99% от темите (а и в някои от галериите и албумите със снимки). Свобода на избора - какво по хубаво? [smilie8] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   24-08-21 00:23

Yosssarian написа:

> Елементарен пример-няма създаден пълноценен преводач от един език на друг.

Универсален няма (още), 'пълноценен' почти има. Машинните преводи на нехудожествен специализиран текст стават все по-точни и използваеми, т.е. 'пълноценни' (напр. на упътвания за работа с техника, на финансови новини и доклади и пр.). Засега с 'Война и мир' или с 'Оливър Туист' ще видят зор, а за поезия - изобщо да не мислим... (Мислим? Какво беше това?...)


> Дали компютърните> специалисти въобще разбират
> смисъла на понятието "интелект"...

И да, и не. Повечето го разбират, но проблемът е, че всеки го разбира различно [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: uri64   
Дата:   24-08-21 01:27

Реално погледнато, никой от участващите повече или по-малко активно в темата (а вероятно и от регистрираните във ФФ) няма капацитета (творчески, научен и всякакъв друг) да изкаже имащо някаква тежест за останалото човечество мнение, по повдигнатите въпроси (има ли правила, защо са възникнали, следва ли или не да се прилагат/нарушават). Освен ако не е тайно промъкнал се и пишещ в темата под под форумски ник световно известен фотограф от ранга на тия горе дето небрежно ги споменахме. Така че имаме налице 19 страници напъни от дилетанти (не в отрицателния смисъл на думата (дилетанти)). Ако смятате, че това трябва да една от ценностите на ФФ, заради която хората да се изтрепват да се регистрират, за да могат да черпят с пълни шепи познание директно от кладенеца на мъдростта - давайте, сипете още бисери. Това всичкото само лично мнение и без желание да обидя някого. [smile]



Публикацията е редактирана (24-08-21 16:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   24-08-21 02:09

Не вярвам някой да идва с амбиция да остави нещо "с тежест за останалото човечество". Ти, Юри, сериозно ли търсиш тук нещо такова??[smilie11]

И, да - "една от ценностите на ФФ" (на социалната платформа, не на галерията от фото-иСкуВство) е да можем да си бръщолевим глупости без някой да се взима твърде сериозно. [smilie25]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Бармалей   
Дата:   24-08-21 13:30

Ама... ама вий наистина ли се вземате на сериозно?[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: my.point.of.view   
Дата:   24-08-21 21:03

Темата се напълни с дефеканти.
Добра посока беше поела.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   24-08-21 23:39

uri64 :"..."
Сещам се за онзи, дето рекъл :" Абе аз не знам как е, ама и така не е..."

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: uri64   
Дата:   24-08-21 23:41

[smilie24] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   24-08-21 23:46

uri64 - нищо лично...
Поздрави[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   24-08-21 23:49

> " Абе аз не знам как е, ама и така не е..."

Легитимен и често използван научен метод - елиминиране на неработещите хипотези [smilie6]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: uri64   
Дата:   25-08-21 01:47

Yossssarian [beer] [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   27-08-21 23:53

Не знам гърците какво ще кажат...
https://dariknews.bg/novini/komentar/pitagor-li-e-avtoryt-na-pitagorovata-teorema-2281761

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   28-08-21 07:30

На кой му пука какво ще кажат гърците? Ако това се потвърди - срещу факти (и ръжен) рита ли се! [smilie7]
Ако се разчете всичко, което е изровено в Месопотамия още колко "Америки" ще излязат... проблемът е, че най-интересните от археологическа гл.т. неща са в южен Ирак, а ония тарамбуки освен да се бият помежду си не спряха и да унищожават исторически паметници. Също като хайманите в Афганистан. Изобщо Вавилон, Асирия и Шумер - взаимовръзките там са доста интересни. Вавилонците са наследили 60-тичната система от Шумер, но издигат математиката до изкуство. Там се появява за пръв път и астрологията (макар да съм сред хората, които не ѝ отдават значение), те са изградили геометричен модел на Вселената, докато гърците от 6-ти век преди н.е. (точно по времето на Питагор) започват да представят движението на небесната сфера чрез алгебричен модел и така нарушават вътрешната логика на системата защото то е по посока на часовниковата стрелка, т.е. обратно на хода на зодиакалните знаци, които следват ингреса на слънцето. Отделно се наблюдават и много грешки при преводите на гръцки на сборниците със знамения (т. нар. омени) - систематични наблюдения на фазите на планетите, но когато елинската епоха започва да запада (след 6-ти век) информацията бива преведена на арабски, които явно са имали достъп и до други източници - персийски, индийски, за да коригират тези грешки, а после това знание се връща пак в Европа, но вече чрез латинския. Та и златното сечение - кога и от кого ли е "открито"?! [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: skiahtro   
Дата:   28-08-21 10:27

написа:

> На кой му пука какво ще кажат
> гърците? Ако това се потвърди -
> срещу факти (и ръжен) рита ли се!
> [smilie7]


Вероятно на повечето прости хора им пука, за да оправдаят съществуването си. Чалгаджии и кръчмарски герои, колко искаш...[smilie21]
Питагор не е измислил питагоровата теорема, той я е доказал само математически.
Май в четвърти клас се учеше как става номера...



Публикацията е редактирана (28-08-21 11:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: asahi   
Дата:   28-08-21 12:02

Теоремата се учи в 6-ти клас. Доказателствата се учат по-късно. Най-простите са базирани на построяване и сглобяване на геометрични фигури с елементи от триъгълника и сравняване на площта им.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: victory13   
Дата:   01-09-21 20:59

а някои казват, че форумът запада... чете се, даже зад локвата... се чете...

и един хубав коментар "... A golden spiral sounds like a very expensive contraceptive..."

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Бармалей   
Дата:   03-09-21 19:13

Ndaa...Wag the Dog...
Да не сте забравили "Петлювите гащи" ?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  18  19     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »