Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: bambula   
Дата:   24-04-21 23:32

Помощ!!’
Здравейте, интересува ме дали някой снима с камера Nikon Z5,
наскоро си закупих такава и не успявам да я настроя за снимки в студио.
[smilie11] , снимам със студийни светкавици и не успява да извади точните цветове( променя цветовете)
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: GenaDP   
Дата:   24-04-21 23:34

Като начало почети малко по темата. Обикновено помага.
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: asahi   
Дата:   24-04-21 23:55

Правиш ли нещо за да излязат предвидими цветове?
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: bambula   
Дата:   25-04-21 00:07

Не ти разбирам въпроса? Правил съм настройки на бялата карта и някои леки корекции
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: Yonko_Rusev   
Дата:   25-04-21 13:04

Проблемът не е в камерата ....и никога не е бил у нея ! Препоръчвам горещо да започнете да четете ! Просто да четете....
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: asahi   
Дата:   25-04-21 17:33

Лампите ти с еднакво и равномерно цветопредаване ли са?
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: Djoro   
Дата:   25-04-21 17:43

А бе някъде четох за цветна температура ,итензивитет на светлината, меренене по попаднала светлина, както и мерене по отразена свтлина, а ма къде беше, май не беше по тоалетна хартия „Белана”. Не се подигравам!



Публикацията е редактирана (25-04-21 18:06)
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: bambula   
Дата:   25-04-21 17:50

Да светкавиците са 4 бр, две за фона и две за обекта на заснемане, със старата камера нямах такъв проблем, сега цветовете ми синеят! Не съм сигурен дали не е нещо от сивата карта която съм настроил! Общо взето ако има някой колега от София, който снима в студио с Nikon и може да ми помогне с настройките ще се отблагодаря.
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: asahi   
Дата:   25-04-21 18:19

Изчети детайлно как се прави custom white ballans с твоята камера. Може да си проуснал нещо. Започни с едно осв. тяло и 1 сива карта. След това избери тази стойност за белия баланс, която си измерил, и щракни някакъв обект. Когато постигнеш задоволителен резултат продължи с другите светки.
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: bambula   
Дата:   25-04-21 18:25

Лошото е, че аз не разбирам от фотография ????, един приятел ми помогна с настройките но той никога не е работил с Nikon и от там идва проблема! Пиша във форума за съдействие от по- компетентен човек, а не лаик като мен????
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: dekov   
Дата:   25-04-21 18:28

Какво имаш предвид: "някои леки корекции "
Има настройки по "Келвин", така също по предварително зададени: светкавица, слънце и Т.Н.
Какво се получава тогава?

 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: bambula   
Дата:   25-04-21 18:30

Келвини те също са ми зададени както е по учебниците за студийно заснемане 5400 но кадрите синеят!
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: dekov   
Дата:   25-04-21 19:23

Ами смени ги Келвините [smile] ,значи светкавиците ти не са с 5400.

 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: Imaginarium   
Дата:   25-04-21 19:34

Ако сте снимали в jpeg работата е на 90% прецакана.Зависи от разминаването на белия баланс с реалните цветове. Ако сте снимали в raw не би следвало да има проблем, просто си оправете белия баланс в Lightroom-a. Едно място от което мисля, че може да идва проблема е цветния никонски профил зададен по подразбиране в LR.
Трябва ръчно да се смени профила на Version 2 и тогава всичко си идва на мястото.Това се намира в Basic tab-a на Lightroom и там в горния ляв ъгъл пише Profile . И естествено както винаги, ще е добре да дадете и снимка, за да видим все пак какъв е проблема.
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: dekov   
Дата:   25-04-21 20:24

Не е проблема в jpeg,а в настройките,правилни цветове се получават и в TIF и в JPEG.
RAW помага да се оправи недонаправеното.

 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: GenaDP   
Дата:   25-04-21 23:04

...аз не разбирам от фотография ????, един приятел ми помогна с настройките но той никога не е работил с Nikon...

Ами научи фотографията, или приятелят ти да прочете ръководството на никона...
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: bambula   
Дата:   25-04-21 23:15

Пич нещо долавям, че се заяждаш!!! Аз запитвам дали някой иска да ми помогне на място срещо заплащане! Не ми е работата да уча фотография и не ми е интересно, налага ми се да снимам малко от време навреме, оборудвал съм си малко студио и се справям някак си, закупих си нова камера, за да си подобря малко качеството на снимки и от там се появяваш ти да ми казваш кой какво да учи и чете! ???? Ако можеш помогни, а не пречи!
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: diana2017   
Дата:   26-04-21 01:48

Каква ви беше старата камера? Опитайте на 5500К , 5600к и т.н. , може да се оправят нещата.
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: freestyler   
Дата:   26-04-21 08:52

Като не става с z5, просто купете по-хубава камера z7 [smilie24]
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: hotsnail   
Дата:   26-04-21 10:20

Ако Ви синее значи сте задали по-ниска температура от тази на светкавиците Ви. Ако на 5400К синее, може би светкавиците Ви са на 6000К

Меренето със сивата карта вероятно не е сработило като хората.

Кой знае каква наука няма.

Добре е, да си знаете настройките на камерата и както споменаха не е лошо да снимате в РОУ и после в подходящ редактор може да си коригирате цвета. Особено ако имате кадър със сивата карта осветена от светкавиците.

Друга възможност е да имате смесена светлина т.е. прозорец или лампа, която внася съществено количество светлина в експозицията Ви. Направете си един тестов кадър с изключени светкавици - трябва да излиза черен или много много тъмен кадър. Над 5400 е може би ако сте пробвали в много облачен ден.

Най-добре си научете настройките горе долу. Взели сте техника за няколко хиляди, студио сте си направили, за 4-5 часа да научите кое какво е, не е толкова голяма жертва.



Публикацията е редактирана (26-04-21 11:46)
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: GenaDP   
Дата:   26-04-21 11:45

Охлюв, не се мъчи. Сега и теб ще нахрани, че го караш да чете - явно не му е по възможностите/интересите...
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: uri64   
Дата:   26-04-21 12:20

Авторът в действителност пита дали някой не може да отиде на място и да реши проблема. Или да му напише подробно стъпка по стъпка какво да направи. Вие го карате да почва да чете. Налице е пълно разминаване между търсене и предлагане. Иначе и двете страни са си прави за себе си. Няма смисъл от гаври тук.
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: hotsnail   
Дата:   26-04-21 12:43

Юри, прав си!

ама за това се пише

"Здравейте, имам малко фото студио в Меден Рудник, Буграс. Трябва ми помощ от опитен фотограф да настроим и да науча как да използвам Nikon Z5 в студиото. Предлагам 2 чешки бири и 100 лева. Пишете ми на лично съобщение да се разберем за ден и час."

ПП Аз не съм виждал никон от Д600/Д700 насам. Сигурно ще го преборя, ама ще е прасе с тиква работата......



Публикацията е редактирана (26-04-21 13:02)
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: uri64   
Дата:   26-04-21 13:02

То общо взето става ясно мисля, но и ти си прав :)
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: iasen2   
Дата:   26-04-21 14:17

За точен бял баланс се използват най често тези два начина:

1. Белият баланс във фотоапарата се задава със снимка на сива карта във фотостудиото при конкретната светлинна схема. В ръководството на фотоапарата е обяснено как става това.
2. Белият баланс се задава в RAW конвертора, като се снима пак сива карта и се пренася в останалите снимки. това разбира се, aко се снима я RAW.

Калибрирай си цветния профил на монитора и фотоапарата ако искаш да снимаш и пресъздаваш точни цветове. Цветен профил на фотоапарата се прави с цветна таблица и софтуер. Цветен профил на монитора се прави с калибратор.

Успех !



Публикацията е редактирана (26-04-21 17:08)
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: ecobo   
Дата:   26-04-21 15:02

Мъкаааа
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: Djoro   
Дата:   26-04-21 15:23

Чета с удоволствие коментарите и се сещам:
Един студент попитал професора си, „Каква е разликата между МИГ и ВЕЧНОСТ?”
Професорът отговорил:
„Ще ми трябва един МИГ да ти обесня и цяла ВЕЧНОСТ да го разбереш!”
Диалог градивен и поучителен има, когато и от двете страни има поне начални знания в дадена област.
Иначе става, „доста се изпотих, докато му обеснявах!”
И аз се изпотих, докато писах.
А бе.., „с какъв апарат да снимам NUDE” (въпрос от мен за настроение)
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: scuba_d   
Дата:   26-04-21 16:24

[smilie5] И най-сложното нещо може да се обясни простичко. По такъв начин, че и обикновен човек да го разбере, но не е лесно. Изискват се умения и много добро познаване на материята. Тия дето много знаят, но не могат да го обяснят, щото е сложно, с лопата да ги ринеш, а на другите шапка им свалям. [shtrak]


ПС: Извинявам се за спама в темата.[beer]
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: imitev   
Дата:   26-04-21 18:09

А аз от години съм се отказал да обяснявам на шматки каквото и да е, че докато обяснявам започват да ми дават акъл...

Който има желание - ще намери начин. Който няма - ще си намери причини.

Без съжаления за спама[smilie5]
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: dekov   
Дата:   27-04-21 14:26

Цитат:
"Автор: bambula
Дата: 25-04-21 18:30

Келвини те също са ми зададени както е по учебниците за студийно заснемане 5400 но кадрите синеят!"

Къде в учебниците пише, че 5400 келвина е правилно,могат да се променят според източника.
След като не му харесва спрямо снимките от старата камера, не го пращайте в калибрации на монитори и т.н.просто да се настрои камерата според по-синята светлина на неговите светкавици, не е толкова сложно.
А не вярвам критериите да са толкова високи, като за каталог с картини на старите майстори.

 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: imitev   
Дата:   27-04-21 20:47

Има опции:
- чете, купува си сива карта или Color Checker Passport и си прави настройките сам.
- Вика някой да го направи вместо него за пари/за без пари - както дойде.

Кой е казал, че монитора показва вярно? Може предния апарат да е жълтеел и затова да се е виждало нормално на монитора. А сегашния да е добре, но дисплея да синее...

Една снимка да бяхте качили, че всичкото е дъра бъра.



Публикацията е редактирана (27-04-21 20:50)
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: uri64   
Дата:   27-04-21 21:09

> Има опции:
> - чете, купува си сива карта или Color
> Checker Passport и си прави настройките
> сам.
> - Вика някой да го направи вместо
> него за пари/за без пари - както
> дойде.
>

Ми човекът си е написал, че иска втората опция. Казал е, че не разбира от фотография. Но тук упорито се опитват да го накарат да чете трудове по квантова физика [smile] Да видим кой пръв ще се предаде....

 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: Konstantinov   
Дата:   28-04-21 12:53

Ако се прозвънят 5 телефона на фотомагазините ,динафос и няколко студия за снимки все ще се намери някой да настрои апарата и светкавиците.
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: quazimodo   
Дата:   01-05-21 10:54

uri64 написа:

> Ми човекът си е написал, че иска
> втората опция. Казал е, че не
> разбира от фотография. Но тук
> упорито се опитват да го накарат
> да чете трудове по квантова физика
> [smile] Да видим кой пръв ще се
> предаде....


До колкото виждам, bambula даде свободно на всички хранещи го. Оообаче не е наясно и, че може сам да затвори темата си [smilie18][smilie18][smilie18]



Публикацията е редактирана (01-05-21 10:54)
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: GenaDP   
Дата:   01-05-21 17:07

Оставил си е паничката отхупена - да му насипват на воля, че да има за хапване чак до зимъска...
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: bambula   
Дата:   01-05-21 18:30

Не, просто се наслаждавам на това колко ограничени, злобни и прости хора има ( комплексари), не се намери някой, който да каже пич, аз разбирам или имам студио и ще се опитам да ти помогна, ако те устройва тарифата ми за един или два часа ще ти струва 100,200лв, и една бира или колкото му е там на човека хонорара. Както го е написал (URI64) и все пак благодаря на по- голяма част от хората във форума, които се опитаха да помогнат, а не да бъдат безполезни гноми като някои други! Светли празници на всички!????
 Re: Настройки на Nikon Z5 за студио
Автор: dekov   
Дата:   01-05-21 20:52

Всички знаете, надявам се библейската приказка, да научиш човека да лови риба и цял живот ще бъде сит.
Проблемът му беше, че снимките му синеят спрямо предишната камера,обяснено му беше как да се справи с това.
Вярно някои го пращаха в "висшата математика" с калибрации, сиви карти и т.н.но сред всичките съвети беше ясно как да оправи цветовете, спрамо старата камера, няма значение дали са били верни според Вас цветовете.
Надявам се да се е справил с малко корекция на цветната температура.
Пожелавам му успех!

 

 Авторът е затворил собствената си тема.