Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   29-10-21 21:55

Има ли го, да се види и пипне някъде?

Интересно е. На мен не ми трябва. Ама се кефя на технологиите

ПП Визьора по спецификация е много близко до А9м2

a9m2 3,686,400 пиксела 0.78х увеличение
z9 3,686,400 пиксела 0.8х увеличение

A1 e 9 мегапиксела с 0.9х увеличение.... това си е 4К телевизор.....



Публикацията е редактирана (29-10-21 22:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Yog   
Дата:   29-10-21 22:23

Визьорът на z9 е се опреснява 60 пъти в секунда. Няма как това да е добре за камера, която е направена за екшън. Това е същата бързина на опресняване, както при оригиналния z6. Когато въртях камерата рязко, определено усещах лаг. За мен това е сред най-слабите компоненти на камерата, не знам как някой е решил, че е "брутален".

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Imaginarium   
Дата:   29-10-21 22:54

Yog, херците на визьора нямат нищо общо с лага който показва.
Лагът се премахва чрез процесорна мощ, не с херци. Честотата на опресняване спомага единствено за по-плавни движения на картината.
Можеш да бъдеш сигурен , че няма нищо общо с този на Z6.Tuk selling point-a e това, че е blackout free.Защото и 240Хц да е, когато input lag-a е висок пак ще има забавяне между живата сцена и гледката във визьора.А 60 херца са напълно достатъчни за нуждите на фотографията.
А и информацията за въпросните 60Хц е непотвърдена. Много от хората казват изрично , че е 120.
Но написаното по-горе остава вярно и в двата случая.



Публикацията е редактирана (29-10-21 22:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   29-10-21 23:14

https://youtu.be/BoVu1OMDvOE


Този чичко разказва туй онуй. За визьора казва, че е много ярък и удобен за снимане през деня. Явно е адаптивна яркостта. Иначе както на новите супер бързи камери няма blackout и е с малко лаг. Обаче като резолюция и размер е малко разочарован т.е. сходни са с Z7 и за парите.....

Екрана кефи повечко. Може да се клати в двете измерения.

С рекламна цел малко ама обяснява нещо което и аз си мисля. Идеята със затвора да пазят сензора от прах е супер тъпа. Затвора е по-чувствителен на прах и не може да се чисти. Просто затвора се чупи от прах....



Публикацията е редактирана (29-10-21 23:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: avo   
Дата:   29-10-21 23:50

Hotsnail, това не е затвор, а едно перде, което пази матрицата от прах и боклуци при смяна на обективи. Това си е проблем при Z серията заради големия отвор на Z mount-а. Z9 е само с електронен визьор и няма механичен, как се държи на различни видове изкуствено осветление и дали има rolling shutter в дадени ситуации още не съм видял някой да коментира. Ако има проблем в тази посока обаче ще е лошо за Никон. За мен хубави спецификации в ебаси тухлата, това е безумно за всекидневна употреба.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Yog   
Дата:   30-10-21 00:34

Imaginarium, в коментарите под една от статиите за z9 в DPreview авторът на статията беше отговорил на читател, че са питали писмено Никон за визьора и те са им отговорили, че е 60. Сам си прецени тези "много хора", които казват, че е 120, колко може да им се вярва. Вече дали 60 са достатъчни за камера като тази, не знам. Без да съм я ползвал не мога да кажа, но изпитвам съмнения. Аз имах камера, която предлагаше режим 60 и режим 120 и когато снимах спорт, само за да пробвам, видях разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   30-10-21 01:12

avo точно това казва и видеото за Z9

A проблема с праха не мисля, че е специфичен за Никон или друга марка. Просто обективи се сменят бързо и апарата се държи да сочи надолу при смяната. Избягва се смяна ако духа силен вятър и носи боклуци/прах/пясък из въздуха или поне на завет някак се прави....

Това си беше и с ДСЛР-ите. Ако развяваш апарата без обектив се праши .....

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: petervassilev   
Дата:   30-10-21 02:13

Това предпазно перде/завеса/щора би трябвало да е единственият движещ се механизъм в камерата, след като няма механичен затвор и огледало. Плюс стабилизацията на сензора.

И след като предпазното перде има такава елементарна функция и се задейства сравнително рядко, можем да очакваме то да е надеждно и да не е чувствително на прах и боклуци, за разлика от "скоростното" перде на затвора.

Всъщност от праха спасение няма, но пердето може да пази от по-големи стружки/частици при смяна на обективи, от любопитни насекоми, неволно докосване на сензора и т.н.



Публикацията е редактирана (30-10-21 02:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Simbon4o   
Дата:   30-10-21 02:52

Автор: Yog
Дата: 29-10-21 22:23

Визьорът на z9 е се опреснява 60 пъти в секунда. Няма как това да е добре за камера, която е направена за екшън. Това е същата бързина на опресняване, както при оригиналния z6. Когато въртях камерата рязко, определено усещах лаг. За мен това е сред най-слабите компоненти на камерата, не знам как някой е решил, че е "брутален".


Лаг може да има от механиката на затвора при старите модели, бавният сензор (новият не е), бавен процесинг. На по-старите безогледалки лага е по-малък, когато снимаш на EFCS затвор на цената на други проблеми.

Така че и 60 херца да е - не е проблем. Достатъчно са за добър визьор, въпроса е какъв сигнал ще му се подаде.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   30-10-21 08:54

Симо те си говорят за изоставане на визьора. А ти говориш за изоставане на затвора.

Изоставане на затвора при липса на затвор и огледало остава да има само от обектива т.е. блендата. Ама предполагам, че при следящ фокус Z9 има режим да държи блендата затворена и тогава няма от къде да дойде лаг в затвора. Дори могат дамсложат режим като панасоник, да пазят последните няколко кадъра и да имаш кадри преди да си натиснал спусъка.

Това във визьора е важно дали гледаш картинка от преди 1/60 от преди 1/12 от секундата например.

Тука има и друго освен скорост на кадрите на старите модели. Старите визьори бавно си сменяха картинката и се получава едно разкъсване на картината при бързо въртене. Това не е заради кадрите в секунда, които обработва камерата. Просто визьорите бяха такива. Сони А7м2 е с такъв визьор например от камерите, които съм ползвал.

Ама това без да го пипне човек, как да каже.....трябва да идеш да снимаш спорт или събитие и да видиш дали пропускаш важни кадри. Аз бих предположил, че нямам голям проблем. Това видео дето пуснах, човека 3 месеца е тествал камерата поне и вероятно са разрешили не един проблем от практична гледна точка.

Иначе на чисто биологично ниво казват, че 240 херца са необходими, за да са адекватни всички реакции, все едно гледаш през оптична система. Това е опит от системите за виртуална реалност. Имаме разни не съзнателни функции, които са много бързи. Има връзка между зрението и вестибуларния апарат например. Ако между тях има по-голямо изоставане от 1/240 на някои хора им прилошава с VR каска.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   30-10-21 09:26

- грешка



Публикацията е редактирана (30-10-21 09:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: stanpaunov   
Дата:   30-10-21 09:42

The viewfinder 5:21-8:10


Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Yog   
Дата:   30-10-21 12:21

stanpaunov, точно за такова говоря, когато имам предвид че имаше лаг на оригиналния z6, както върти наляво-надясно с тази птичка в кадър. не се вижда лаг от неговия запис, може наистина да няма, не знам.
като цяло - има две неща, от които зависи усещането за нереална картинка в електронните визьори. първото е колко се бави сигнала от сензора до визьора и второто е колко често се опреснява визьора. ако тази камера няма лаг с визьор с опреснение 60, значи аз и другите като мен се заблуждават, когато смятат, че гладката картинка в електронния визьор е заради честотата на опресняване. вероятно по-важният показател е забавянето. ще се поровя, за да видя някой дали го е измерил конкретно на z9.
иначе - и до днес "най-гладката" картинка, която съм имал на електронен визьор, беше на малкия, боен Е-М1 II. тогава проверих и се оказа, че при включване на допълнителната опция има опреснение 240 (аз го бях включил). но сега се порових и видях, че забавянето между сензора и визьора е било само 6 милисекунди. това е добър показател. аз си мислех, че гладкото предаване е заради супербързото опресняване. може да е било реално заради малкото забавяне. човек научава нещо всеки ден. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: avo   
Дата:   30-10-21 16:42

hotsnail, не е съвсем така с прахта. Повече от 15 години снимам с DSLR Никон, от една със Z6. Винаги съм сменял обективите еднакво, както ти казваш, че трябва - бързо, надолу и предпазливо. За 15 години нито веднъж не съм имал прах по матрицата, който да го виждам и на снимките с DSLR-ите, сега със Z 6 се появи на втория месец. Това споделят и много хора в нета и по форумите. Физическият отвор отпред при Z mount е доста по-голям от при F mount, и също матрицата е много по-близо до външната среда заради по-късата предна отсечка / мисля, че така се водеше/.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: scuba_d   
Дата:   30-10-21 18:21


Сензора е 52.4мп, но само 45.7мп се използват, а покритието е флуорин и няма данни от Никон дали ще афектира по някакъв начин неговото почистване.


Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: stanpaunov   
Дата:   02-11-21 07:44

Брутално


Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: scuba_d   
Дата:   03-11-21 16:07

Двайсет години по-късно. [beer]



https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2021/11/New-Nikon-Z9-interview-at-Dpreview-D3-moment.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: scuba_d   
Дата:   06-11-21 02:15

Chinese social media suggest that Nikon already has 400,000 pre-orders for the Z9



Публикацията е редактирана (06-11-21 02:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: sirkhann   
Дата:   06-11-21 09:40

Да, по международните форуми се коментира, че ако поръчате сега, ще чакате близо 1 година за доставка, тъй като капацитетът на завода в Тайланд е 35'000 тела на месец. Това е, ако проблемът с доставките на чипове не се окаже допълнителна пречка. Изглежда, че поръчките са много сериозни, имайки предвид какво успява да предложи Z9 и на каква агресивна цена. Може би е можело да обявят малко по-висока в началото поне...

Дават се и сравнения с D3, който е предишният ключов модел на Nikon, от който са произвеждани по 8000 бройки на месец. Виждал съм коментари от хора, че са чакали по няколко месеца за D850 навремето също.

Въобще Z9 ще се окаже един много желан и недостижим инструмент за много хора, не само заради цената, а наличността също...

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   06-11-21 14:20

Ако е чак толкова голям мерака, ще звъннат насам натам и ще вдигнат планираните бройки. Все пак 12 бона не е без пари. Тука говорим за съвсем нишов продукт. Планирани 35 хиляди броя на година. Предполагам, че ще могат да вдигнат на 70-80 хиляди, че сигурно и 100 хиляди.

Ако сравним с конзолите за игри там говорим за 10-20 милиона на година и то на цени до 1000 лева. Пак Майкрософт и Сони нещо успяха, да направят и да доставят повече от планираните бройки за 2021. 13.5 милиона май до Септември са направили Сони. Майкрософт мълчат като партизани за точните бройки.

А за телефоните говорим за количества над 100 милиона при големите марки. Не е чак такъв дефицит.

Проблем е най-вече за автомобилите, щото компаниите освен Тесла са идиоти. Отказали си поръчките за 2020. Производителите на чипове пили по студена вода и обновили линиите за други неща т.е. минали са на 24нм и 14нм от някакви много допотопни неща. А тъпите фирми за коли дизайните им са на 50 и 60нм. А сега такива линии вече няма. За това БМВ нямало да слагат тъч екрани. Сами са си виновни.......просто са идиоти



Публикацията е редактирана (06-11-21 14:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Slivenski   
Дата:   06-11-21 14:41

Автор: hotsnail
Дата: 06-11-21 14:20

За това БМВ нямало да слагат тъч екрани. Сами са си виновни.......просто са идиоти

-------------------------------------------------


Тъч екраните в колите всъщност са си доста опасни. Да, удобно е, но всеки път, за всяко нещо се изисква отклоняване на погледа от пътя. Особено за елементарни действия, като контролиране на климатика и звука на аудио системата. При някои марки и модели има дублиращи физически бутони, при други не. Добре е да го има като опция, но чак пък да се фиксираме в него... :-)

Сори за отклонението от темата. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: agop4o   
Дата:   06-11-21 15:13

Тука говорим за съвсем нишов продукт.Точно за това че е нишов продукт няма нужда да правят реорганизации за увеличение на производството.Не съм чул да увеличават производството на разни екзотични автомобили заради клиенти които чакат по 1-2 години за даден модел.Надали в тия корпорации няма отдели които проучват пазара и нямат дългосрочни стратегии.Не че и пазара не ги изненадва и тях.Да не се окаже че тия 400000 чакащи са почти бройката на потенциалните купувачи за тоя продукт



Публикацията е редактирана (06-11-21 15:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Imaginarium   
Дата:   06-11-21 18:21

Малка грешка се е получила
https://nikonrumors.com/2021/11/06/update-the-monthly-nikon-z9-production-is-3500-cameras.aspx/

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   06-11-21 23:53

То това беше ясно. Аз мислих, че говорите за годишни цифри с това 35 000. Ок де планирали са 42 хиляди за година.

Общо всички камери със сменяема оптика на година са около 2-3 милиона. Няма как Z9 да е 10-20% от общото, щото Z50 и Z6, R6, A7С се броят също. Иначе е супер яка камера.

Спекулирам, че няма да им е проблем да ги вдигнат на 8-10 хиляди месечно, за да не се чака година за камера.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »