Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Как се обличате за планински преходи
Автор: aroot   
Дата:   08-03-21 10:57

Здравейте.
В почивните дни бях на село и използвах възможността да се разходя за да си набележа места за заснемане, когато се раззелени природата.
И тогава осъзнах, че въобще не съм подготвен за метео условията, като дрехи и обувки, макар че вървях по утъпкани пътеки. Излизайки от къщата уж беше толпо и приятно и макар да си носих яке и жилетка много скоро се изпотих, после времето рязко се заоблачи, и потта ми замръза.. Отделно, си прецаках маратонките, а и в последствие от там доста понастинах (нали са проветриви обувки), като захладя. Пишейки сега тия редове си подсмърчам доволно.
Бихте ли споделили, по-знаещите, как се обличате за планина в тези преходните сезони? За чист сняг, пек и дъжд ми се струва че е ясно, то се вижда.
Прегледах интернета и има доста информация, но ми се струва, че тя е по-скоро за планинари, а мен ме интересува, от гледна точка на фотографията. Най-малкото, аз си представям, че съм помъкнал една раница техника, статив и т.н., тръгнал съм с кола и прехода пеш няма да ми отнеме повече от 1 ч. Съответно, най -много си нося едно шише вода, ще съм бил хапнал. Може и да имам някаква вафла, която да изям без угризения, след като съм щракнал прекрасният пейзаж. Мисля, че прехода до Белинташ, е много добър пример за това.
С какви дрехи да съм, избор на обувки, блузи а и защо не бельо и чорапи. Искам да направя разумен и обоснован избор, нито много скъпо, нито много евтино. Естествено, ако темата е разисквана преди, извинете ме, ще се радвам на един линк, за да се образовам
Пак повтарям, че визирам съвсем леки преходи, без нищо екстремно, като нощувки, километри качване, слизане и т.н.
Има един термин за шосейните джипове - паркетни лъвове, та и аз така, оборудване за паркетен планинар си търся.
Следващият месец планирам изкачване до Орлово око - Ягодинската пещера, и поне на теория ще го мина пеш, а не с джипове, и искам да съм що-годе добре оборудван. Мисля да тръгна към обяд, за да мога към късният следобед да съм горе и да имам добра светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: nsirakov   
Дата:   08-03-21 11:00

Дядо и до днес ходи в балкана с леки гумени галошки без връцки... и нема подсмърчане, щом има павурче с кристалната течност дет е дестилирал...

останалото е да изхарчиш едни пари за едни марки...

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: wlad   
Дата:   08-03-21 11:17

Мога да кажа за обувките - отивам в Декатлон и за 20лв взимам текущия модел Quechua, карат по 2-3 години нон-стоп носене, а ако е за 5-10 прехода в годината - ще те надживеят. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   08-03-21 11:47

Що реши , че като си с фотоапарат си по-различен от обикновен планинар любител в планината ?

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: mitpis   
Дата:   08-03-21 11:51

nsirakov
Дядо и до днес ходи в балкана с леки гумени галошки без връцки... и нема подсмърчане, щом има павурче с кристалната течност дет е дестилирал...

останалото е да изхарчиш едни пари за едни марки...

Това твърдение го възприемам или като невежество или като ирония. La sportiva, scarpa, patagonia, black diamond не са просто марки за които се плаща само за това,а изделия от най-високо качество и исползвани най-нови технологии в индустрията, за което се плаща съответната цена, а да ходиш с алкохол в планината е алкохолизъм и чиста проба самоубийство, подобни герои са най-чести клиенти на ПСС.


Относно такива преходи като твойте съм съгласен с wlad, отиваш в Декатлон, избираш едни туристически обувки, за този сезон "трисезонки", които ти пасват най-добре на крака, ако имат някаква менбрана е по-добре, гледай да имат повече велур по тях по-малко синтетика, за лятото също половинки-също велурени, декатлонските са много красиви и здрави, задължително чорапи от туристическия щанд, не ти трябват да са от най-скъпите, всички вършат работа и за разлика от ообикновенните чорапи предпазват от появата на претриване и т.н. Панталоните да не са памучни, а от синтетика съхнат по-бързо, има такива с цип около коляното, лятото стават на бермуди. Якето, може да е ветровка с менбрана най-добре, хем диша, хем предпазва от вятър и дъжд, един полар за да ти е топло, ако ходиш по кални маршрути задължително гети. Спортна синтетична фанелка, съхне много по-бързо от памучните.Шапка с козирка и пола на шията предпазва врата от изгаряне. Един спрей за инпрегниране на дрехи и обувки. Всичко това в Декатлон не струва много пари за разлика от други магазини.Забравих да добавя има поларени шапки и ръкавици за по 3-4 лева, снимам и в града с такива



Публикацията е редактирана (08-03-21 12:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: ATHOM   
Дата:   08-03-21 13:10

Личните ми правила:

1. И в преходни и в непреходни сезони, ВИНАГИ се носят зимни дрехи в раницата ако ще се качваме над 1200-1400м. Миналото лято нощувах малко под връх Руен в Осоговска планина, някъде около 2000м надморска височина. Юли или Август, през нощта беше -2 градуса.

2. Никога памучни дрехи. Изпотиш ли се в памучна дреха, забрави за изсъхване, а оттам до измръзването в планината пътя е кратък.


В зависимост от сезона, нося къс или дълъг тънък панталон, като дреха с която започвам прехода. Материал полиестер. Нагоре блуза - пак полиестер. Чорапи от мерино вълна - не само дишат и съхнат, но и са супер удобни. Тънка ветровка (200гр) в някой външен и достъпен джоб.

В раницата отзад - термобельо от мерино вълна, поларен суичер, зимен панталон, зимно яке. Шапка тип нинджа и ръкавици. Още чифт чорапи. Ако ще нощувам на открито в планината (заради астрофотографията се налага), винаги имам и спасително фолио-одеало за всеки случай. Тежи под 100гр.

Обувки - в момента нося "la sportiva tx5", на няколко прехода са и съм доволен. Тва като трисезонна обувка.
Зимни - ADIDAS Terrex Conrax BOA. Тук признавам, че покупката ми бе базирана повече на дизайн, съответно сгреших. Обувката е добра и топла за вървене по равно, но на лед и наклон нещата не са много добре.

Вафлата, която ще изядеш без угризения, не само че не трябва да имаш угризения, ами е задължителна. В планината се носят бързи калории - шоколад, вафли.



Публикацията е редактирана (08-03-21 13:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: asahi   
Дата:   08-03-21 15:18

Зимните обувки за в града и за едночасови преходи могат да се припокриват. Шапките и ръкавиците - също. Полари и ветровки също могат да са с двойна употреба. По-значителна е разликата в панталона и бельото. Като си купуваш такива неща за следващия сезон имай предвид това двойно предназначение.

Ако ще прекарваш повече време в планината екипировката става по-специализирана и скъпа.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: nikita   
Дата:   08-03-21 15:30

Слушайте човека доктор е и е много прав[smile]

Дядо и до днес ходи в балкана с леки гумени галошки без връцки... и нема подсмърчане, щом има павурче с кристалната течност дет е дестилирал...

останалото е да изхарчиш едни пари за едни марки...

Ако просто искате да си купите нещо скъпичко в унисон със скъпата ви техника действайте,кефа цена няма[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: mitpis   
Дата:   08-03-21 17:57

nikita
Слушайте човека доктор е и е много прав[smile]

Безсмислено е да се говори на хора, които не са изкачили през живота си поне един по-сериозен връх.
Човека пита за екипировка, а не за пошли шегички от миналия век.



Публикацията е редактирана (08-03-21 17:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: aroot   
Дата:   08-03-21 18:00

Благодаря на включилите се, на всеки един по отделно, за ценните съвети, споделени от личен опит.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: Zdram   
Дата:   08-03-21 18:39

Мисля,че и Сираков е прав, и осмиващите подхода му. То е като споровете за техниката - всички здрави апарати правят снимки, но не всички са еднакво удобни за различни неща.
Според мене планинарската екипировка започва от обувките, дори да става дума за по-къси преходи. Не е задължително да са скъпи, но е по-вероятно скъпите да са ви по-удобни и да ви служат по-дълго. [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: Slivenski   
Дата:   08-03-21 18:53

Аз на планина без ракия, сланина и хляб НЕ тръгвам! [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: mitpis   
Дата:   08-03-21 18:56

Никой не осмива Сираков, човека пита за екипировка, която да не много скъпа каквато е в Декатлон например, а Сираков му пише за дядо си и някаква отровна домашнярка, дядо му с цървулите няма да се качи на Монблан, домашнярка в планината особено в зимната ще те докара в най-добрия случай до Пирогов. Защо ли никога не съм виждал в хижите в Алпите някой да пие ракия и да шуми до полунощ, хората пият по една бира побъдрят си и си лягат рано, рано стават и поемат към върховете.



Публикацията е редактирана (08-03-21 19:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: Yog   
Дата:   08-03-21 19:03

Слагам домашния анцуг, пускам планинския преход на големия телевизор, краче на масата и в дясната ръка питие по избор...[smilie5]



Публикацията е редактирана (08-03-21 19:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: Slivenski   
Дата:   08-03-21 19:39

Сега сериозно... Не че подлагам на съмнение думите на планинар. Аз не съм ходил на планина от 1988 и нищо не разбирам от екипировки. Но ми се стори странно, че полиестерът е подходящ за дрехи за планината, а памукът не, както някой написа по-горе. ОК - памукът попива и съхне трудно. Но полиестерът пък въобще не попива, доколкото имам наблюдения и като се изпотиш, какво се случва? Вълнени дрехи мразя от казармата... Сложна работа! [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: Славчо1989   
Дата:   08-03-21 19:45

Продават се много хубави обувки с мембрана, които не пропускат вода, но пък се изпарява влагата.Същото важи и за мембранните якета.Добре е да има човек едно яке с прилична мембрана.Казвам го като човек, който има яке за 30лв от найлон и за малко повече пари.Случвало ми се е с евтиното яке на 5 градуса, да ми е студено и да съм изпотен, понеже то не изпарява нищо и е доста коварно.За едни 7-800 метра се изпотих, а ако се разкопчеех, щеше вятъра да ми разкаже играта, та е добре да се инвестира в хубаво яке.Горе гледам, че са писали, има трисезонни обувки с мембрана, които не са никак лош избор.Газиш в сняг и вода и не ти пука, а в същото време си сух.Аз в хладно време, из града ходя с полар и грейка, ако ми е студено, закопчавам грейката, ако не е, си е разкопчана, изпотяването е доста по-лесно контролируемо така.
Има доста добро термобельо от мерино и както са писали, памука не е много добра алтернатива за планина.
Не е необходино човек да е планинар за да си купи, хубаво яке и обувки, а през зимата и панталон, който не пропуска вода, както и добър полар и една мерино блуза.Моите обувки са на 3 години и все още не пропускат нищо, якето мембрана е на 2 години и е в отлично състояние.Та, може да се вкарат малко пари за дрехи, но следващите няколко години, ще си улесните живота и няма да мислите за водата и снега.Има много добри магазини за екипировка и обикновено персонала е добре запознат, с това което се предлага.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   08-03-21 20:04

Ето едно видео което може да ви е от полза:
https://www.youtube.com/watch?v=UMrQlxcY7RU

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: mitpis   
Дата:   08-03-21 20:13

Slivenski полиестъра, който се използва при спортните фанелки е със специална плетка, не е плътен, има нещо като пори, което го прави дишаш, при сериозно натоварване също се изпотяваш както с памука и се навлажнява, но съхне бързо, някои хора не понасят искуствени материи, за тях няма друг избор освен памука, при мен проблем няма, виж екипировката на футболистите, велосипедистите, не е ония полиестер от навремето, когато имах една червена риза и адски ме запарваше[smile] .

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: Slivenski   
Дата:   08-03-21 20:20

Автор: mitpis
Дата: 08-03-21 20:13

Slivenski полиестъра, който се използва при спортните фанелки е със специална плетка, не е плътен, има нещо като пори, което го прави дишаш, при сериозно натоварване също се изпотяваш както с памука и се навлажнява, но съхне бързо, някои хора не понасят искуствени материи, за тях няма друг избор освен памука, при мен проблем няма, виж екипировката на футболистите, велосипедистите, не е ония полиестер от навремето, когато имах една червена риза и адски ме запарваше

====================================

Мерси за обяснението. Аз май съм от тези, дето не понасят изкуствените материи. Предпочитам памук. Но както казах, не ходя по планини. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: hansto   
Дата:   08-03-21 20:23

Има няколко слоя за обличане при студ. Термо бельо е мн важно. Имам два комплекта горнище и долнище, не са скъпи, но топлят. После отгоре т.н. fleece. После софт / хард яке.
По принцип в планина и в лятото задължително топла дреха и тениска. За зимата и втори чифт чорапи

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: ATHOM   
Дата:   08-03-21 20:28

Slivenski, аз също не понасям вълна от тази за която говориш. Боцка, дразни, ужасна е. И няма нищо общо с мериносовата вълна.

Купи си едни чорапи от мериносова вълна и пробвай, няма да съжаляваш.

Относно полиестера, mitpis e обяснил вече. Лятото блузата изсъхва върху мен, докато правя 10-15 минутна почивка някъде по пътеките.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: tomaraya   
Дата:   08-03-21 20:31

Аз пък да дам моите 5 стинки . За мен са най- важни обувките и след това останалите неща от екипировката . При избиране на позиция или следване на някое пиле/ животно , човек не си гледа в краката и едно подхлъзване ... Бих препоръчал обувки с мембрана някаква , не е задължително да са високи и е хубаво да НЕ са с Вибрам подметка . Смених няколко марки и мисля , че няма Вибрам да не се пързаля на мокри камъни . Без да съм експерт - за мен подметката Контрагрип на Саломон е добро всезонно решение . На намаление излизат прилични оферти , трябва само да се внимава , че не си отговарят на номерата !
Успех в избора .

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: mitpis   
Дата:   08-03-21 20:37

Да уточня и един минус на технологичните облекла, много са чувствителни към бодящи растения, например ако трябва да ходя в западните покрайнини като Трънско, подбирам много внимателно какво да облека, там памука е май е най-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: geopal   
Дата:   08-03-21 21:21

Аз не съм планинар, но ходя и снимам, макар и рядко, през зимата в планината. Ползвам термобельо(+полар ако е мноого студено) и отгоре скиорско яке и панталон. Два чифта чорапи, като горния са от мерино от Декатлон. За обувки пак от Декатлон xtra warm waterptoof, и до -12 и часове на едно място НЕ съм имал грам драма. Шапка- вълна отдолу с полар. Два чифта ръкавици- едни тънки поларени, и отгоре едни дебели скиорски. Идеално пасват на това да си фотограф- не ти мръзнат ръцете и се окачват на китките големите. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: avo   
Дата:   08-03-21 21:50

Съгласен съм, че най-важни са обувките, и зимата, и лятото. Да са стабилни, да не се хлъзгат много много, да не се подбиват краката лятото от остри камъни и да не пропускат вода. Иначе за зимата, независимо дали за снимане или разходка в планината, на никой не му е излишно едно яке и един панталон с мембрана и приличен воден стълб, както и един чифт термобельо. Това е нещо, което се ползва години обикновено, инвестицията не е фантастична. Вече отдолу полар, пуловер или ветробойка можеш да сложиш каквито имаш, все става. Има нелоши якета и за 200, и за 600 лв, да отиват на скъпата техника, както ехидно някой се изказа. А това за галошите и ракията е в стила "тя и баба ти щото мерцедес само е карАла"

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: petervassilev   
Дата:   08-03-21 23:27

aroot
"......... тръгнал съм с кола и прехода пеш няма да ми отнеме повече от 1 ч."


Значи наистина става дума за кратка планинска разходка в неекстремни условия и след такива загрявки човек сам си прави извод какви обувки, термобельо и т.н. са му необходими за по-дълги преходи в съответните условия.

Час в едната посока, час в обратна посока, и ако си с фотоапарат и решиш да се върнеш по друг маршрут, препоръчвам разпечатана подробна карта с ориентири и конвенционален магнитен компас (в допълнение към картата/компаса на телефона/часовника). Помага много, ако няма видимост (заради мъгла, облак - предимно във високата планина). Магнитният компас е незаменим и в тесните улички на Венеция, например.

В България почти всички маршрути са такива, че за час-два стигаш до хижа или хора, а тези, които избират (обикновено умишлено) по-екстремни и безлюдни маршрути, обикновено вече са изминали стотици километри по по-леки маршрути и вече знаят какво им е необходимо за конкретния преход.

В раницата винаги си нося и чували и въже - за боклуците, които се опитваме да трием от снимките си.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: hotsnail   
Дата:   09-03-21 01:06

Аз подобни разходки до 2-3 часа си правя веднъж или два пъти в седмицата. Обувките са най-важни. Аз имам някои ядове с краката и задължително нося високи обувки, които да ми поддържат глезените в гората. Има и летни модели. За мен е важно да държат здраво глезена и да има опора на свода, за да нямам после големи болки. Та гледам да са маркови патъци на някоя промоция. Гортекса е готино нещо, както са писали и другите - ако джапнеш нейде без да искаш учудващо не се мокриш много. Да се намокриш не е фатално ама неприятно особено пък ако е студено. За повече ходене в планината имам едни твърди патъци, малко като копита на кон...ама пазят краката. На практика глезена ми е обездвижен вътре и не ме боли дори след няколко дни ходене. Иначе след 8-10 часа ходене дори в град с ниски обувки после куцам леко доста време.

Къси гащи е изключително лоша идея заради кърлежите и лаймската болест - в България дори тест не можеш да си направиш като света, а за съвет от лекар или лечение забрави. За едни къси гащи става колосална беля. Борелите са почти безсмъртни и мега подли. Пиеш отрови само и само да не ти видят сметката бактериите. Та слагай едни дънки и да не ти дреме какво говорят планинарите.

С якетата не знам. Аз нося градско яке и гледам да ми е топло зимата. После някое пролетно яке. Кожените са зле, щото дори 10 минути на слънце и става неприятно вътре. Ама не е чак болка за умиране. Пролет и есен съм с едно елече да ме топли и отгоре едно като яке да пази от вятъра. Тия дето харесвам са много специфични - един модел на Колумбия е якето и елек на KUHL (много е странен не запарва но топли)...ама не знам как да си намеря друг. Тоя моя се разпарцали, но си го ползвам, щото нямам друго толкова добро.

За камерата не знам. Най-добре май е лека раница. Писал съм и преди lowepro m-trekker BP-150, май ги спряха или още не са, не знам. Ако паднеш нещо, поне при мен рядко е по гръб - обикновено на ръце падам и после ме боли я лакътя, я китка, я рамо. Не че е често ама....хлъзнеш се, спънеш се веднъж на сезон....



Публикацията е редактирана (09-03-21 01:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: aroot   
Дата:   09-03-21 08:15

Благодаря още веднъж, на всеки по отделно, съветите са ви безценни!

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   09-03-21 08:30

За такива полудневни или 1 дневни фотографски разходки от 10 години ползвам само един чифт обувки и за мен това е универсалната обувка за леки, не технични преходи- merrell moab 2 mid, вариантът с гортекс. За 10-11 год. съм сменил 3 чифта, като ги нося и в града през свободното си време. Стават за носене от септември до май. През горещите месеци почиват. Тойотата на обувките- здрави, евтини, не пропускат вода като нагазиш в поточе или сняг. Удобни са и за шофиране :)
Чорапите- декатлонски, едни черни, тънки полиестерни, ако е топло, ако е студено-от серията им за преходи.
За студено- софтшел панталон, на нортфайндър са хубави и евтини, относително устойчиви на тръни и драки и лесно се почистват. За топло- полиестерен дълъг, тънък панталон. Нагоре- полиестерна тениска, и според времето- полар, грейка или пухенка. Долните гащи също полиестерни.
Това ползвам за кратки фотографски разходки- дали край морето в града или по планините.



Публикацията е редактирана (09-03-21 08:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: Djoro   
Дата:   09-03-21 12:49

А бе.., ходете на море, там човек се съблича!
А като ме питат в къщи, как да се облека..., отговарям кратко „БЪРЗО”!

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   09-03-21 13:00

Затова не питаме за неща, по отношение на екипировка селски зевзеци, щото получаваме отговори като горния. Опитът ни е научил, че не бива да ги питаме също така и за здравни съвети. :)



Публикацията е редактирана (09-03-21 13:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: ВладиЧ   
Дата:   09-03-21 18:48

Ами аз съм походил доста из планините. Бил съм и на доста по-височки планини от българските. Всичко е много специфично, но има и някои универсални неща в облеклото и екипировката.
1. Обувките са изключително важни. По-добре да са високи, за да държат глезена, и ако са с дишаща мембрана (горатекс, или друга) още по-добре. Сандали, или маратонки лятото стават, но определено по-добре е с високи туристически обувки през всички сезони. През зимата за предпочитане е с такива обувки, на които, ако се наложи да могат да се монтират котки. Не всяка обувка става за котки. Обувките е по-добре да са малко по-голям номер от тези, с които се ходи в града. Не е никак добре да те стискат някъде. Даже и да са ти "таман" долу преди прехода от ходенето краката леко се подуват и маже да започнат да стискат обувките и да трият краката някъде през прехода, а това вече са сериозни ядове.
2. Бельо. Изкуствено термобельо. Топли, бързо съхне. Тука включвам чорапи, гащи, долни блузи. Всичко това може да е от вълна, но мериносова.
3. Дрехи. Ризи, блузи, панталони. Може да са вълнени, но по-добре от полар. Като ризите по-добре да са две, или риза плюс суйчър от полар.
4. Връхни дрехи. Яке и панталони. Панталоните могат да са от изкуствена материя (ветровка), а могат и да са вълнени за по-студено време. Като панталоните ветровка е добре да са с ципове отстрани, за по-лесно обуване и събуване, но и за проветрение, ако се налага. Яке също ветровка с мембрана (най-добре от горатекс), но има и други мембрани. Добре е да се носи едно пухено елече, което се облича под якето ветровка при по-сериозен студ.
5. Шапка. Взема се задължително. Може да е с козирка, или с периферия, или скиорска. Не е задължително непрекъснато да ти е на главата, но задължително се взема.
6. Някаква кърпа, или лента за глава. Кърпата на главата, или около врата, за да не ти изгори врата.
7. Слънчеви очила. Задължително, особено през зимата в сняг!
8. Кремове против слънчево изгаряне и за кожата против протъркване.
9. Есен, зима и пролет задължително ръкавици. Леки поларени плюс по-тежък тип през зимата скиорски.
Да се надяваме, че не съм пропуснал нещо. Всичко това, което изброих не е необходимо да е непременно облечено и накачено по туриста, но то за това се носи раница. [smile] В раницата не се носят буркани с компоти и лютеница плюс два хляба за два дена преход, а се носят дрехи, якета и облекла които не са по тялото ти в момента.[smile]
Най-добре е непрекъснато да се следи времето обстановката и състоянието, в което се намираш и да реагираш веднага със съответните облекла. Става ти топло, има изкачване - събличаш, или намаляваш темпото, за да не се потиш обилно. Става ти студено, спускане - обличаш и ускоряваш темпото, за да не ти е студено.
Не е добре да си много сериозно изпотен и да спираш точно тогава да почиваш. Ако все пак се налага сменяш риза, или бельо и се обличаш повечко за почивката. Топъл чай, или топъл шоколад е добре да се пие при почивка. Алкохол, или ледена вода никак не е добра идея, особено зимата, или в по-хладно време!
Апарати за снимане. Народа масово снима с телефони, но аз предпочитам фотоапаратите. Нося безогледалки, или висок клас сапунерки. Огледално- рефлексните апарати са много големи, капризни и тежки, но тук вече всичко е въпрос на избор и разбирания. [smile]
Дано съм помогнал, че то стана цял роман.[smilie5]



Публикацията е редактирана (09-03-21 18:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: Julius   
Дата:   10-03-21 11:22

Повечето неща са казани, малко може да се добави. [smilie24]
Като съвет - без значение зимна/лятна обувка търси да е с цял борд, а не само на носа и петата.

Относно подметките - Адидас също ползват патента на Саломон (Конта, не Контра-грип), но трима различни познати са проплаквали от разлепени Саломони (единия с очите си го видях как се разлепи) и затова тая марка нещо не я уважавам. Ядове съм брал и с Трезета, и с Хели Хансен, последните няколко години за трисезонни разчитам на Лова Ренегат. Скарпа са ясни, Доломити също са мн. добри, но не знам дали може да се намери в БГ? Вибрам имат различни класове - по-ниския клас обувки не са оборудвани с най-високия клас Вибрам. Ловата на някой по-хлъзгав участък може и да се случи да изпусне, но зимния Meindl като стъпи - знаеш, че си стъпил! [smilie3]

Мембраната на трисезонната държи известно време, но намокри ли се веднъж - съхне бавно. Затова резервни чорапи и найл. торби. Големите пък найлонови торби с дръжки и малко подръчни материали (изолирбанд) стават и за гети. Надяваш откъм дръжката, увиваш около крака и с два пръстена около глезена и коляното и си готов. Не се подвеждай по маратонките за планинско бягане (стават, но за втори чифт - по-леки и компактни), иначе глезенът трябва да е защитен.

p.s.
А вафлите са си боклуци, без значение в града или в планината. [smile]
Най-добре шепа ядки (орехи, бадеми) в бурканче мед.
(като само в тоя случай е препоръчително да е пластмасово, не стъклено)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: Julius   
Дата:   10-03-21 11:33

Можеш да хвърлиш едно око на това видео! [smilie7]

Колкото и комично да изглежда в началото - всяка подобна глупост и подценяване на ситуация в планината може да свърши в чувал (или половин чувал - ампутация).

Затова е хубаво обувките да са високи - за да не стават подобни сакатлъци.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   10-03-21 12:06

Адидас си купиха Five Ten точно заради подметките ...

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: mitpis   
Дата:   10-03-21 16:11

LorDDemoniC
Адидас си купиха Five Ten точно заради подметките ...

Преди години имах Five Ten апроач обувки, материала на подметките беше уникален, лепеше яко за скалата, никога не съм имал по-добра обувка по този показател от тях, обаче не са от най издържливите подметки на износване, смених ги с LA SPORTIVA BOULDER X също много леплива подметка, минавал съм някои виа-ферати в Доломитите и у нас с тях, не са ме подвели.
Кефи ме че сред съфорумците има хора планинари, друго си е човек да има съмишленици, макар и виртуални[beer] .



Публикацията е редактирана (10-03-21 16:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: ATHOM   
Дата:   10-03-21 16:38

За Five Ten - само позитивни отзиви мога да дам. Имах Guide Tennie и им изтрих подметките по асфалта из София.

До съвсем скоро това беше най-удобната обувка, която съм носил.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: petervassilev   
Дата:   10-03-21 17:00

Julius:
"А вафлите са си боклуци, без значение в града или в планината. [smile]
Най-добре шепа ядки (орехи, бадеми) в бурканче мед."

[smilie24]

За 1-2 часовата планинска разходка, за която пита авторът на темата, галошите и бутилката вода може би са достатъчни. Тук обаче сериозни планинари споделят опит, а съветите им наистина са полезни за целодневни и многодневни преходи.

Купешките вафли са като коката-кола (така я наричаше учителката ми по история) - съдържа консерванти и соли и след половин час си жаден. Вече си правя сам вафли от crispibread с мед и ядки - леко и удобно за носене, и осигурява енергия за цял ден.

Освен това, след 50-60 годишна възраст високите обувки обикновено са задължителни. Дори и да не си качил килограми, амортисьорите вече не са толкова здрави и ефективни и е необходима опора на глезена. На млади години можеш да си позволиш всесезонни планински обувки (старите ми хлъзгави пионерки са още здрави!), но ако си на години и трябва да ходиш 10 часа, компромис при обувките не трябва да се прави, дори и да струват повече от фототехниката. Необходими са 3-4 чифта качествени обувки за различни условия, вкл. с твърда подметка за дълбок сняг.

Дори на по-дълги преходи през различни терени (мочурища, реки, чакъл, големи камъни ...), напр. по ридовете на Рила, с жена ми си носим допълнителни резервни обувки, понякога сандали за влажните места.

Ако започнеш да планинарстваш млад, обикновено не обръщаш никакво внимание на съвети, но с годините сам се научаваш най-добре какво ти е необходимо и как да избягваш рисковете и да се справяш с предизвикателствата. Може би това са последните поколения, които се радват на по-безлюдни маршрути, след години вероятно ще има лифтове, магистрали и нови превозни средства за достигане до всяка точка в планината [smile] .



Публикацията е редактирана (10-03-21 17:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: ВладиЧ   
Дата:   10-03-21 17:25

Ето тука съм описал едно от последните си ходения в Непал и изкачването на един връх над 6400 м нмв в района на Еверест. Има и доста снимки, които са надписани, за да знаете, какво гледате. Те са снимани с един малък Никон Coolpix P 50 с 8,1 мегапиксела. Надявам се да ви е интересно и полезно.[smile] https://vladi.unixsol.org/nepal2008/



Публикацията е редактирана (10-03-21 18:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: asahi   
Дата:   10-03-21 23:59

Не виждам снимките. Дано да е от моя телевизор.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: andiay   
Дата:   11-03-21 00:09

Като кликнеш върху тях се виждат [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: ВладиЧ   
Дата:   11-03-21 07:25

Те снимките са закачени към текста и могат да се увеличават и разглеждат, като чукнете върху тях, а отделно горе над заглавието има и линк само към снимките. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: asahi   
Дата:   11-03-21 10:10

Да, установих го. Само тъмбчетата не работят.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: Satsan   
Дата:   11-03-21 13:56

ВладиЧ
Ето тука съм описал едно от последните си ходения в Непал и изкачването на един връх над 6400 м нмв в района на Еверест. Има и доста снимки, които са надписани, за да знаете, какво гледате. Те са снимани с един малък Никон Coolpix P 50 с 8,1 мегапиксела. Надявам се да ви е интересно и полезно.[smile] https://vladi.unixsol.org/nepal2008/


Много хубав пътепис/разказ си написал, колега. Браво!
И снимките са страхотни. Отварят се, въпреки, че не се виждат докато са вкупом. Но поотделно се отварят. Жалко за настинката и за пропуснатите върхове...но добре, че си се завърнал. Поздрави!

Сега по темата:
Има преходи и преходи. Разходка в гората/планината за два-три часа не се смята за свръхусилие. Съответно и изискванията не са свръх високи. Затова и не са необходими най-последна дума на модата в алпинизма или туризма. Та моето скромно мнение е следното:
Може да се снабдите с добро качество обувки в магазините за работно облекло/обувки.Там има доста разнообразие от видове и модели обувки.
1. Като препоръка - вземете си високи обувки, а не полу. Причината е, че високите обхващат глезена и изкълчванията са по-малко вероятни. Освен това, полуботите постоянно се "пълнят" с разни семенца, тревички, сняг, клечки ... в зависимост от сезона и местността. Та ...високи.
2. Има много модерни обувки, но с тънки подметки или с полиуретанови такива. Често при стъпване върху бодли последните пробиват подметката и резултатът е болка и куцане няколко дни. Та подметката да е дебела и каучукова. Личен опит...болезнен.
3. Чорапите да са по-дебели, съответно обувките да са свободни. Затова ....половин номер по-големи. Въпрос на усет.
4. Носете си винаги найлонови пликове/чантички според размера на вашият крак. Ако усетите студ - обуйте найлонов плик. Ако има възможност да се намокрите (роса, влага, сняг) - обуйте си найлонов плик. Така запазвате топлината на крака и се предпазвате от влагата.
5. Много хора ползват гети. Аз не мога, но те предпазват от сняг и понякога от змии. Ако ви се стори добра идея - имате избор.
Всеки ден съм в гората сред бодли и змии. Убедих се, че при мен няма обувки, които да издържат повече от 6 месеца. Предполагам, че и при обувките има "навъртян километраж". Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: Grimjaur   
Дата:   11-03-21 17:13

Нещо, пропуснато от колегите - покривалото за раница. Повечето раници среден и висок клас си имат вградено. Ако раничката е обикновена, покривала се продават пак в Декатлон, Ташев и прочие. Освен, че пази екипировката, покривалото може да се ползва и за сядане на сняг / мокра земя или коленичене, когато се чекнем покрай статива, например. И лично мнение - но да си пъхнеш крака в найлон и след това в обувка... Обезсмисля се мембрана, чорап и прочие. Потта си остава на крака и след това само лоши работи следват...

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: Julius   
Дата:   12-03-21 14:14

ВладиЧ, поздравления за обиколките! [smilie24]
Една идея само ако разбиеш текста на абзаци - да стане малко по-четим, че е малко мъка. [smile]
p.s. Стана ми интересно - с какъв точно чувал си?
Писал си -40/-50 -> това не е ли твърде много, дори за 6-хилядник?

Grimjaur написа:

> Нещо, пропуснато от колегите -
> покривалото за раница.

Аз такива не ползвам - ще ти кажа защо. Заради времето, което се губи - да се обличаш първо ти, после и раницата (особено ако дъжда те изненада и не си в гора или прочее). В това отношение - най-бързия и евтин вариант е ето ТОВА. За скромната си цена тоя винил е достатъчно дебел, става и за подложка зимата в снега, раницата не се налага да я сваляш от гърба, намяташ го и въпросът приключва. Имам 1-2 чисто нови покривала на Джак Уолфскин (от ТОЯ тип - ако някой прояви интерес - да ми пише. Ще му ги дам под пазарната цена. Така си и стоят неизползвани.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: ВладиЧ   
Дата:   12-03-21 14:38

Спалният чувал ми е полски Алпинус с 2 кг естествен гъши пух. Дават му екстремна температура до -50 градуса, а комфортна до -25 градуса, което е съвсем нормално за над 6000 м нмв. Имам и български чувал пак пухен с 1,5 кг пух, но той е до -25 градуса екстрем, а до -7 градуса мисля комфорт и е малко слабичък за Хималаите. По нашите планини и в Алпите мъкна българският, защото е по-лек, но в Памир, в Тяншан и в Хималаите носех тежкият и не съм мръзнал никъде, а съм спал няколко пъти в лагери над 6000 м нмв.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: Julius   
Дата:   12-03-21 14:52

Мерси!

p.s.
Да, за нашите условия полския я ти влезе в употреба 1-2 пъти в годината, я - не. За тук един ТАКЪВ е напълно достатъчен. В случая залагам на родното, от тая фирма навремето шиеха за ПСС, а част от моделите им са разработвани съвместно с Боян Петров.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: ВладиЧ   
Дата:   12-03-21 15:09

Да. За България, за Алпите и изобщо за планини до 5000 м нмв тоя спален чувал Трекер е идеален. За Хималаите става, само ако ще правиш трекинг там до 5000 м нмв. Ако ще се катериш нагоре, вече си иска по-сериозен спален чувал. [smile]
Благодаря за забележката да разбия текста на повече абзаци. Направих го и мисля, че сега се получи много по-добре и стана по-четлив пътеписа.[beer]



Публикацията е редактирана (12-03-21 20:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: Julius   
Дата:   13-03-21 08:18

ВладиЧ написа:

> Благодаря за забележката да
> разбия текста на повече абзаци.
> Направих го и мисля, че сега се
> получи много по-добре и стана
> по-четлив пътеписа.
[beer]

Потвърждавам! [smilie24] [smile]
(поне на мен сега ми е по-лесно)
Големият изсипан текст обикновено губи читателя. [smilie3]
Махаш излишната информация и го представяш ударно.
Иначе до второто изречение не си ли го спечелил... край.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: Satsan   
Дата:   13-03-21 11:02

И тук темата отиде...в Хималаите. Дай Боже всекиму!
А си бяхме на два..три часова разходка у нас.


Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-03-21 12:53

То така се почва :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: ВладиЧ   
Дата:   13-03-21 14:48

Аз лично започнах по-сериозно да ходя по планините през 1978-79 година с туристическа група Стършел от Пазарджик. Едни от първите ми ярки спомени са от изкачване от хижа Гоце Делчев до хижа Безбог и после връх Безбог в Пирин.
Бях обут с кубинки, вълнен войнишки клин, шушляково яке, гети пак от шушляк и носех един оранжев самар взет назаем от един приятел. Тогава още нямаше лифт от хижа Гоце Делчев до хижа Безбог и този преход си беше няколко часово стръмно изкачване.[smile] После няколко години през всички сезони на годината ходех със същата екипировка, но вече бях си купил едни кожени зелени обувки Дахщайн и това тогава беше върха на сладоледа.[smilie5][smilie5]
Чак през лятото на 1989 година изкарах първият си курс за АНРБ (алпинист НРБ), като една година по-рано бях започнал да се занимавам и със скално катерене.
Ако това ще помогне на темата.- Моля...
Сметнах, че описанията и изкачвания в Хималаите, които качих по-горе ще са по-полезни и ще имат повече информация от тези първи спомени. [smile]



Публикацията е редактирана (13-03-21 18:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-03-21 23:15

Малко след ледниковия период, а [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: landstar   
Дата:   16-03-21 21:26

Не ги разбирам тия хора. Е, някои правят страшни снимки по планините, но да мъкнеш цял денк от чорапи, вълни, полари и проч за мене е съмнително удоволствие.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: asahi   
Дата:   16-03-21 21:44

Можеш да мръзнеш. Можеш и да замръзнеш. Планината дава неограничени възможности да се прецакаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: ВладиЧ   
Дата:   17-03-21 19:09

Не знам да не прозвучи много еретично в този форум, но аз никога не съм ходил по планини специално за да снимам там...
Правенето на снимки по планини за мен е някаква много малка част от цялото това приключение, преживяване и пътешествие из тази част от живота наречен - изкачване на планини. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: yarek   
Дата:   18-03-21 18:58

Зависи колко високо се качваш в планината. Моя искрен съвет е да напишиш в гугъла "обличането на слоеве" има много изписано по темата.
Едно е със сигурност - стабилни топли обувки с водоотпорна мембрана от типа на Gore-tex или Event.

Планинска фотография подразбира в себе си, не само ходене но и висене на едно място в изчакване да добра светлина, за това трябват топли дрехи, ръкавици, обувки, щеки. Абе представи си планинар + 7-8 кг фотографска техника на гръб, романтика :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: asahi   
Дата:   20-03-21 20:55

Вчера минах през един Декатлон. Има всичко, подредено е добре, стоката е категоризирана според трудността на преходите. Това се отразява и на цената. Ако бързаш погледни утре, че от понеделник ще ги затворят за локдауна. Кликни за първоначално ориентиране


Отговори на това съобщение
 Re: Как се обличате за планински преходи
Автор: tvk75   
Дата:   21-03-21 10:44

просто, леко, топло и удобно

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »