Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aroot   
Дата:   01-03-21 18:37

Здравейте.
Моля за съвет/мнение, за това, какво мога да направя за да ми се получават по-хубави пейзажи. Снимам с никон д7500 + 35/1,8.

Сега сезона е такъв, че в далечината всичко сивее, няма зеленина и пътуванията ми са все при неподходящо слънце (обедни часове) - тия неща ги осъзнавам. Но си гледам снимките и сякаш са много постни, а реално пейзажа е много наситен и впечатлява с обем и цветове.
НО аз много явно не мога да пресъздам дори минимално усещате за това.
Четох за нд филтри и т.н., но не мога да инвестирам тия суми само за хобито.
Въпроса ми е ...какво да правя за да имам по наситени в цветово и динамични снимки? Като ги зумна и все едно гледам всичко сиво. Отделно ме е яд, че в социалките се губи цялата магия, но за това няма какво да се прави.
Ще съм благодарен и на някакви ключови думи, подходящи, с които да ровя в нета, за колегите които нямат време да пишат много.
Благодаря предварително.

https://postimg.cc/gallery/02DzBXn

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aab72aab   
Дата:   01-03-21 19:03

Просто си е такова времето сега, изчакай да се появят листата и цветовете на дърветата.Снимай в по-широкия край на обектива, така ще си по близо до обектите в композицията.Другото което е че, сега въздуха е изпълнен с влага и като приближиш зума отдалечените обекти не се виждат толкова ясно. Зимата е трудно да снимаш цветно, повече преобладават чернобялото и сивото.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aab72aab   
Дата:   01-03-21 19:09

Сега видях че, си с твърд обектив. Вземи нещо от сорта 16-80 или твърд по-широк 16 или 14. Сегашния е по-подходящ за портрети.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: korn   
Дата:   01-03-21 19:13

Пробвай с HDR обработка, но гледай да не прекаляваш. Трябва да не си личи.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aab72aab   
Дата:   01-03-21 19:20

Има и много теми как се снима пейзаж. Един пример е че, трябва да има преден план, главен обект на снимката и фон. Така както се вижда на снимките ти, все едно си снимал само фона. Предният план и обекта са някъде долу извън снимката. И си трябва познания по фотошоп, ама не прекалява с плъзгачите.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Yog   
Дата:   01-03-21 19:25

Бичи яко saturation и vibrancy, да стане небето лИлаво и света инстаграмски! [smilie5]

Ето я твоята снимка с набичени цветове [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aab72aab   
Дата:   01-03-21 19:26

https://foto05.com/article/sveti-za-snimane-na-peyzazhna-fotografiya

Просто напиши снимане на пейзажи в гугъл и само желание за четене да има.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: EmiliqnD   
Дата:   01-03-21 19:27

В мрачно и студено време в зимния сезон може да пробваш да снимаш черно бели пейзажи сутрин когато е мъгливо.Снимаш черно бяло ,за да ти е по лесно да виждаш крайния резултат.После RAW файла пак може да си го направиш цветен.Но в такова тегаво време без слънце черно бяло може да ти хареса повече.Но сутрин резутатите ще са по-добри.



Публикацията е редактирана (01-03-21 19:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Vinsent   
Дата:   01-03-21 19:42

Замъгляването във фоновете (не на фокус и с избледнели цветове) е открито в изкуството още през следновековието, приписват го на Леонардо Да Винчи, нарича се "въздушна перспектива", въпреки че във фотографията царува разбирането, че се снима с максимално затворена бленда, та всичко да е ясно дефинирано. [beer][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Yog   
Дата:   01-03-21 19:53

Реално, на максимално затворена бленда, изображението е по-меко, заради дифракцията. Горе-долу след f/11 започва да си личи, а след f/16 става съвсем видимо. Това на фул фрейм. На кроп сензорите е дори по-рано.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aroot   
Дата:   01-03-21 20:17

Благодаря на включилите се колеги..
Аз май снимах макс на ф8.
За композиция на кадъра не питам, то си е ясно че съм стрелял на поразия . С малки дразнители и изнервена жена заради гадното време нямам претенцията за нещо по различно.
Благодаря на включилите се..

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: georgievmladen   
Дата:   01-03-21 20:26

Привет, като за начало си свалете мобилно приложение което да ви подсказва кога е синия и златния час, за по просто снимайте преди и малко след изгрев-залез. Второ за по-добри резултати си купете широкоъгълен обектив, трето и с това ще приключа , но има и много още, снимайте в raw и после обработвайте, трябва и подходящ монитор. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: nyamago   
Дата:   01-03-21 20:31

Снимките ти не са лоши - искат малко обработка. Всички пейзажи искат. Дори 'великите майстори', които се кълнат как всичко им идвало право от камерата и мразят Фотошоп - и те пипват тук-там по някоя корекция, не ги слушай [smilie6]

Научи основите на някоя обработваща програма и си поиграй със суровия материал, който си наснимал. Самото снимане на пейзажи си има много тънкости, но те се учат с време и опит. За начало - всички можем да 'щракнем' някоя впечатлила ни гледка, после въпросът е да я покажем добре.

Като изключим следенето на метеорологичното време и на светлината с месеци, ставането в 3 сутринта, за да си там по изгрев и други подобни 'задължителни' неща от букварите по пейзажна фотография - може дори от невзрачни снимки в лошо време да се получи по-прилична визия. И тя не е нужно да е с кичозно пренаситени цветове, може и да са по-приглушени - и пак да са цветове. И присъствието да идва също от контрасти, светлина и сенки, рязкост и 'мъгливост' и други неща, които вече си хванал дори без да знаеш.

Безсрамно ще предложа и мой пример за по-'цветен' вариант без сатуриране на цветовете:
https://live.staticflickr.com/65535/50993918392_dac6f650d7_k.jpg





Публикацията е редактирана (01-03-21 20:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: geobg   
Дата:   01-03-21 20:55

Пробвай и с Luminar - ефектите може и да ти харесат.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: asahi   
Дата:   01-03-21 20:56

"Автор: aab72aab
Дата: 01-03-21 19:09

Сега видях че, си с твърд обектив. Вземи нещо от сорта 16-80 или твърд по-широк 16 или 14. Сегашния е по-подходящ за портрети."

Ей така се раждат градските легенди. За да не ставам банален няма да показвам пейзажи с 200 милиметров обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: uri64   
Дата:   01-03-21 20:58

Южаст направо![smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aroot   
Дата:   01-03-21 21:02

Аз като видях на място какво показва дисплея загрях че няма да са ок снимките и щракнах и 1 кадър на роу но.. не мога да смогна да отделя време за обработка но явно ще се наложи.
Пак със закъснение ми светна, и то от коментара по-горе, че размазването се дължи на неподходяща бленда все се чудех що така мазни. Ама нали все да сме гъзари на голямата бленда..
Като казвате, по-широк обектив, колко широк, 24 или да слезна до по-надолу? Аз по презумпция ги избягвам заради кривенето или поне това съм разбрал на теория , не че съм снимал с такъв..
Трябва ми нещо по- универсално, нали като ми кажат моите снимай да им направя квфа и да ме оставят да си щракам пейзажа.. а не да ровя да сменям тела.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: asahi   
Дата:   01-03-21 21:06

Въздушна перспектива - размазване на далечината в следствие на водните изпарения или топлинното движение на виздуха.
Тонална перспектива - избледняване на цветовете в следствие на твърдите примеси във въздуха.
Могат да се борят с наблюдаване на мястото, климата и прогнозата за времето.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: geobg   
Дата:   01-03-21 21:26

ето един пример с Luminar - малко е пресилено май....

https://ibb.co/5TXGW2d

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Slivenski   
Дата:   01-03-21 21:29

Ама, то не е само въпрос на камери, обективи, филтри, бленди, обработки и прочие.
Трябва и съответните ПРИРОДНИ условия, за да стане хубав пейзаж.
На показания пример има мараня, облаци или каквото е там.
И светлината пада под кофти ъгъл.
Няма как да стане хубав пейзаж.
Затова хората стоят с часове, та дори с дни, за да хванат съответна светлина и въздух.
Успех! [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: geobg   
Дата:   01-03-21 21:30

https://ibb.co/5TXGW2d



Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Satsan   
Дата:   01-03-21 21:45

Ввсеки е минал през подобни въпроси и проблеми. Спокойно!
Аз какво бих направил:
1. Купувам си филтри. Не кръгъл който се монтира на обектива. НЕ!
Купувам си държач на филтри и квадратни филтри. Те са 3 в комплект и
създават повече от 6 възможни комбинации. Цената им заедно с држача е под 50 лв. Така поне ярко синьото небе ти е осигурено без обработка. Всички останали цветове са много по-наситени естествено, но по синьото небе се усеща най-добре.
2.Снимам в златните часове или когато няма ярко слънце. Ти си снимал около обяд или след обяд. Тогава има мараня и няма как да изкараш хубави цветове и чист хоризонт. А тази крепост (Асенова) позволява много богати цветове.
3.Не бих "скочил" в дълбокото (фотошоп). Изхождам от въпросите ти.
Бих взел някоя по-олекотена програма и там бих си поиграл с корекции.
Има си Никонска програма (забравил съм коя). Тя за твоето ниво е предостатъчна за обогатяване на кадъра. И цветово и контраст и наситеност и...всичко.
Примерно тази
Успех!
П.С. Научи си възможностите на апарата. Научи как да ползваш HDR функцията. Настрой си тази функция... приерно 5 кадъра през половин стъпка. Така най-тъмните и най-светлите участъци от кадъра стават много по-добре. И ето ти прекрасен пейзаж - нямаш светли и тъмни участъци, имаш богати цветове преди обработката и за обработка ти остава индивидуалното усещане какво да пипнеш. Излишно е да казвам да позваш статив, бленда около 11 ти е достатъчна за да е на фокус всичко и това е. Има много други пинизи за велики пейзажи, но ...щом се колебаеш за филтрите явно трябва да спра до тук. Успех и да покажеш същия кадър с филтри и HDR функция.
[beer] [shtrak]



Публикацията е редактирана (01-03-21 22:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aab72aab   
Дата:   01-03-21 22:07

[shtrak]



Публикацията е редактирана (01-03-21 22:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aab72aab   
Дата:   01-03-21 22:09

https://photo-forum.net/i/2345776

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aab72aab   
Дата:   01-03-21 22:28

asahi
Ами не показвай, темата и без това не е за твои снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: geobg   
Дата:   01-03-21 22:34

https://ibb.co/mcgTjhM

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aab72aab   
Дата:   01-03-21 22:40

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=131668

С подобен обектив по-лесно ще свикнеш да композираш, ще експериментираш различни дължини, а и за портрети ще ти е полезен.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Satsan   
Дата:   02-03-21 00:04

А колко по-добри ще станат цветовете с друг обектив?
Каквато е темата всъщност. Ниокй не пита за зрително поле. Въпросът е за цветовете.
Ако ще се равивате в посока ПЕЙЗАЖНА фотография...то тогава по-добре научете как се ползва глава на статив за пейзажи, как се позиционира, как се снимат последователно кадрите и как се стакват с програма в един пейзаж.
И само между другото - в съвременната фотография най-богатите пейзажи се снимат с обективи от рода на 200-400 и се стакват с гигапикс про. (кво ли е ся тва)
Но къде беше питанката ...къде скочихме нависоко и надалеко.
ЕТО пример...позабавлявайте се. Зумвайте на воля. Дали е снимано с обектив 18-55 или ...с усмивка.
[beer]



Публикацията е редактирана (02-03-21 00:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aroot   
Дата:   02-03-21 00:21

Satsan, аз схванах намека. Получих и насоката, която търсих. И статив имам, от хубавите.
Само времето ми е кът, много ангажименти, а съботата ми е само 1. И сме цял ходещ панаир. На никой не му дреме че цветовете ми са бледи. и т.н
Но ще наваксам. Може да е бавно но се надявам да стане.
За гигаснимките и стакването поне на теория съм запознат :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Konstantinov   
Дата:   02-03-21 00:26

https://photo-forum.net/i/2345787#&gid=NaN&pid=1

За 30 секунди с Luminar 4.
Ако е в NEF предполагам че ще може да се направи с камера рау и без да се сменя небето.



Публикацията е редактирана (02-03-21 00:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: lamerko   
Дата:   02-03-21 02:02

Експериментирай. Не търси достоверност - не правиш документална фотуграфия. Хубаво е да се снима при добри условия, но не винаги това е възможно. Лично мнение, което не налагам на никой - сменяй смело скучни небета, променяй светлината, тоналността както си го представяш ти. И задължително снимай в РОУ формат, че този JPEG не издържа на по-агресивна обработка. Ето например 5 минутна редакция само с Фотошош. Прегоряла е, но нито съм се старал да изкарам нещо, а и от джипег толкова:


https://www.shumen.org/upload/DSC-2638.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aroot   
Дата:   02-03-21 07:02

Благодаря ви колеги...
Не мога да си позная снимката , добре че са Ел проводите :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: quazimodo   
Дата:   02-03-21 08:24

aroot написа:

> Благодаря ви колеги...
> Не мога да си позная снимката ,
> добре че са Ел проводите :)


А ти беше готов да изхвърлиш фотоапарата[smilie18][smilie18][smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Alsand   
Дата:   02-03-21 08:56

Без да претендирам за изчерпателност.

1. Оборудвайте се с пейзажен обектив.
2. Към него добавете поне поляризационен филтър (ND филтрите и градиентите са вече екстра)
3. Изчакайте природата да се раззелени.
4. Експонирайте внимателно и правилно, спрямо наличната светлина. Избягвайте снимките по пладне за всеки случай.
5. Снимайте винаги в RAW.
6. Не изнасилвайте цветовете при обработката. След уместен избор на белия баланс, работете повече върху плътността, контраста и остротата на снимката, без да правите резки промени в тоналността. И винаги преценявайте, дали колорита, който виждате на екрана е възможен и в естествени условия навън.

А това е снимка, направена при сегашните условия - в неподходящ час, в много лоши атмосферни условия - мътен въздух (явлението се нарича "димка") и силно слънце, което прави пейзажа много плосък, безцветен и с две думи - ужасен. Ама нали съм влачил тухлата нагоре...отчетох се :)


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-02/1614497453__dxl0042_1920.jpg





Публикацията е редактирана (02-03-21 09:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Don_Diego   
Дата:   02-03-21 09:35

И аз не разбрах корелацията- цветове, дължина на обектива. Или пък какво ще рече- пейзажен обектив [smilie5]

както по горе казаха, пейзажисти масово ползват варио от 50 мм нагоре... примерно:

https://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=PHOTOGRAPHER&uid=1883


Хубави цветове!? Час, метеорологичното време, сезон, обработка. Втеляването по диафрагмата е същата грешка, както дължината на обектива... пейзажи се правят и на 1.8 и на 22



Публикацията е редактирана (02-03-21 09:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: quazimodo   
Дата:   02-03-21 09:39

Аре стига с тия пейзажни обективи! Преди 5 мнения се спомена защо няма такова понятие.

Като бюджетен вариант на многофункционален обектив, бих погледнал 16-85/3.5-5.6 VR

П.П. Дори втората версия на "китака" 18-55 е достатъчно остра, за да се ползва в широкия край като "пейзажен"[smilie5] обектив.



Публикацията е редактирана (02-03-21 09:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aroot   
Дата:   02-03-21 09:45

КолегИ, ясно е, че който го може, го може всякакси [smile] .
Ясно е, също така, както по-горе се изказа колега , че и с 200 мм стават пейзажи.
Моите скромни напъни и терзания, са от гледната точка на тотален аматьор, който просто иска да се наслади на хобито в кратките възможни за това моменти. Дето има приказка, аз пълзя към там, от където примерно вие се връщате, тичайки.
Още веднъж, много благодаря на всички, които си направиха труда да ме светнат.

п.п - За обектива: Аз си имам 18-140, китака и знам че за пейзажи го бива, но откакто взех 35/1.8 седи и събира прах. Даже ми е в обявите за продажба, явно ще е добре да си го запазя и при ходенията си да ползвам него..



Публикацията е редактирана (02-03-21 10:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Satsan   
Дата:   02-03-21 11:04

Колега Aroot, снимаш с една от най-добрите кропки Никон Д 7500. Опознай апарата с необятните възможности. Свали си едно упътване за Никон Д 7500 и го поразгледай. Виж функцията "Д лайтинг" (на англииски) и я ползвай. И всичко останало за цветовете.
И сега нещо интересно. Ако снимаш в RAW (NEF) формат цветовете винаги са по-слаби, незабележими. Това е защото се предполага последваща обработка на кадъра с програма.
Ако снимаш в JPEG ще имаш по-богати цветове, но по-малки възмосности за обработка. Има много какво да се учи. Успех!



Публикацията е редактирана (02-03-21 11:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aab72aab   
Дата:   02-03-21 11:33

18-140 е хубав обектив. Точно с него ще се ориентираш дали ще ти паснат пейзажите на по-широкия или на дългия край на обектива. На всички е ясно че, с всякакъв обектив може да се снима всичко, стига да знаеш какво правиш. Въпроса е че например на мен по ми допада да снимам в широкия край и съм си взел широки обективи. Затова, с този 18-140 поснимай и виж повечето снимки на каква дължина ти харесват на теб. Все пак нали е хоби, трябва теб да те кефи. Трябва си и време за хубава снимка, това е нещо като лов, дебнеш светлина, избираш място, чакаш подходящото време и стреляш. Вечер слънцето се скрива за минути, много често си изпуснал момента. Чакаш следващата вечер...Снимаш кадри от различен ъгъл, променяш малко настройките, за да улучиш правилната светлина за момента, която да влезе през обектива. Трябва да направиш повече кадри да имаш възможност да избираш в къщи на компа. Да спреш колата, да снимаш 1 кадър и хоп шедьовър- по трудно от 6 от тотото.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: geobg   
Дата:   02-03-21 12:56

Винаги ми е било интересно какво би се получило при подобна ситуация ако там бяха 20 колеги с апарати от различни марки и модели, какъв би бил резултатът без обработка?

И като предложение на следващата среща на ФФ да направим един такъв експеримент - заснемане при възможно най-неблагоприятни условия на един и същ пейзаж и резултатите да се качат в обща папка и всеки да може разгледа.

Обратното почти няма смисъл - снимане на пейзаж при оптимални условия, защото всички съвременни апарати, в това число и много тубро-сапунерки ще дадът много добър резултат и разликите ще са малки.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Slivenski   
Дата:   02-03-21 13:25

Автор: geobg
Дата: 02-03-21 12:56

Обратното почти няма смисъл - снимане на пейзаж при оптимални условия...

-------------------------------------------------------------

А какъв е смисълът от това? Не е ли идеята да се снима при оптимални условия - не само пейзажи, но и всичко, с цел постигане на максимално качествен резултат? Питам съвсем добронамерено, не се заяждам.

[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Alsand   
Дата:   02-03-21 13:54

Автор: geobg
Дата: 02-03-21 12:56

Винаги ми е било интересно какво би се получило при подобна ситуация ако там бяха 20 колеги с апарати от различни марки и модели, какъв би бил резултатът без обработка?


Кое имате предвид? Описаната от мен неблагоприятна ситуация за снимки ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aab72aab   
Дата:   02-03-21 14:01

Не знам какво имате предвид ,,оптимални,, по скоро впечатляващи снимки излизат при лоши атмосферни условия, мъгла, дъжд, буря, замръзнали вълни, водопад, мълнии и така нататък. Хубави условия за фотограф не са хубавите метеорологични условия за НОРМАЛНИТЕ хора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: nyamago   
Дата:   02-03-21 14:14

Оптималните условия раждат 'оптимални' снимки - правилно експонирани и с добри цветове, но еднообрзни и скучни. Оптималните условия са добри за пощенски картички и туристически реклами за ваканции.

Интересни снимки се получават в 'интересни' условия, т.е. - различни от оптималните. Едни ги търсят нарочно (заклетите 'ловци' на 'уникалния' кадър - те ходят на лов въоръжени до зъби с техника), други ги получават случайно, като печалба от лотарията - но имат рефлекса да ги запечатят с каквато техника имат под ръка.

Всички сме правили такива 'оптимални' кадри и дори им се радваме, а в тоя форум пощенските картички се насърчават и често се награждават като 'добри пейзажи'. Интересните кадри в не-оптимални условия, разбира се, получават заслужено признание - но 'гуру'-та продължават да учат новаците на оптималност [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Don_Diego   
Дата:   02-03-21 14:21

Винаги ми е било интересно какво би се получило при подобна ситуация....

Обратното почти няма смисъл......

* * * *

Доста безсмислено занятие. Едва ли много хора биха се навили, да си губят времето по този начин...
Какво ще докажеш? В единия случай, марките и обективите нямали значение, защото щели да дадат еднакъв резултат при "пейзажни условия"... обаче очевидно се очаква някаква разлика при неидеални? Освен композиционно различие други опции има ли? Или ще си играем с НД филтри и диафрагмите?

Пейзажната фотография изисква търпение, изисква умение, изисква проучване. Техниката и софтуерните фокуси могат само да засилят ефекта... това да насочиш апарата в произволен час, без да си го търсил с цел и да заснемеш ебати кадъра го има... ама рядко.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Slivenski   
Дата:   02-03-21 14:25

Автор: nyamago
Дата: 02-03-21 14:14

Оптималните условия раждат 'оптимални' снимки - правилно експонирани и с добри цветове, но еднообрзни и скучни.

----------------------------------------------------

Мисля, че това е отговорът на въпроса ми. Благодаря! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Slivenski   
Дата:   02-03-21 14:26

Автор: Don_Diego
Дата: 02-03-21 14:21

Пейзажната фотография изисква търпение, изисква умение, изисква проучване. Техниката и софтуерните фокуси могат само да засилят ефекта... това да насочиш апарата в произволен час, без да си го търсил с цел и да заснемеш ебати кадъра го има... ама рядко.

----------------------------------------------------------------


[smilie24]

Само да допълня, във връзка с онази тема за правилата и тяхното нарушаване. Както и за новаците и гурутата...
Нали всички сме съгласни, че едва когато познаваш правилата и си овладял едно нещо според правилата, чак тогава можеш да си позволиш съзнателно да кажеш, че си ги нарушил?
Не говоря за пейзажите конкретно, защото рядко снимам пейзажи, а по принцип. Когато знаеш какъв резултат искаш и знаеш как да го постигнеш, едва тогава постижението е удовлетворяващо.
Другото е случайност. Сори за клишето. :-)
Но пък понякога и случайните резултати са интересни.



Публикацията е редактирана (02-03-21 14:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Alsand   
Дата:   02-03-21 14:40

Накратко за пейзажната фотография:

Естествено, че техниката е важна. Само да не ми говори някой, че няма значение с какво снимаш. Винаги има значение. Техниката обаче е необходимо, но не и достатъчно условие. Освен да имаш добро тяло, обектив, филтри и статив, трябва да имаш и познания как да работиш с тях, а също и да владееш композицията на пейзажа.

И всичко по-горе да е налице, все още не е достатъчно, без най-ключовото, а именно - дълго култивираното чувство за естетика и културата на фотографа. Без тях, нищо не се получава, освен по случайност. Сигурно ще ви се стори банално и изтъркано, но думите на Ансел Адамс са изключително верни:

"Не правим снимката просто с фотоапарата, влагаме в нея и книгите, които сме чели, филмите, които сме гледали, музиката, която сме слушали, хората, които сме обичали"

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: geobg   
Дата:   02-03-21 14:43

Накратко писах за един тест на наличната техника, там където най-добре биха се проявили по-добрите и съответно си отговорим в какво си струва да инвестира ме. Много хора знаят отговора, но не всички.

Разбира се че съм и за тест при оптимални условия, изобщо за всякакви тестове. Лично мен много ме интересуват нощни снимки от ръка.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Alsand   
Дата:   02-03-21 14:46

Автор: geobg
Дата: 02-03-21 14:43

Лично мен много ме интересуват нощни снимки от ръка.



Ето една нощна снимка от ръка. На 3200 ISO


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-01/1611696533__dxl0103_1920.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: CDman   
Дата:   02-03-21 15:06

Лично мен много ме интересуват нощни снимки от ръка.

Ще е трудно да се определи дали снимката е от ръка или от статив, освен ако не се присъства лично.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: MAX-1   
Дата:   02-03-21 15:36

Набързо нещо такова ?https://ibb.co/gTbCdzk

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: petervassilev   
Дата:   02-03-21 15:50

Според мен едно от най-хубавите неща, на които се научаваш при опити да снимаш пейзажи (независимо от уменията и от техниката, дори и с телефон или сапунерка), е че започваш да забелязваш интересните неща практически във всяка гледка и при всякакви атмосферни условия и светлина.

Променя ти се разбирането за "оптимални" условия и "хубаво време". Сърфистите например казват: "Времето се оправи, раздуха се яко, има и облаци, вълнички, а и плажуващите се разкараха и е супер!". И пейзажната фотография, като хоби, помага да ти е по-интересно и приятно, например в планината, дори когато богът на атмосферните условия е настинал [smile] .

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: swqaz   
Дата:   02-03-21 17:29

Почетох, почетох, па се заключих! Джорджановците са навсякъде! Наистина ли не ви се изчервяват бузите от срам като се прочетете :))

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Satsan   
Дата:   02-03-21 18:05

geobg
Дата: 02-03-21 12:56

Винаги ми е било интересно какво би се получило ....
И като предложение на следващата среща на ФФ да направим един такъв експеримент - заснемане при възможно най-неблагоприятни условия на един и същ пейзаж и резултатите да се качат в обща папка.


Интересен експеримент...
Най-добър резултат без обработка според мен) ще дадат няколко колеги, които ползват следните настройки:
1. Снимат в JPEG
2. Използват D lighting (Никон) и съответната функция (за другите марки) за светлите и тъмните участъци...или
3. Снимат в клин (HDR) със 7-9 кадъра с корекция през 1/3.
4. Ползват най-ниската възможна скорост при бленда 11-16
5. Ползват настройката "богати цветове".
И остава единствено да се признае, че Фуджи имат най-богати цветове при едни и същи условия (признато от другите марки и имаше скандал, защото друга марка беше ползвала представянето на Фуджи като "своя" реклама)
Така виждам нещата. Също виждам, че няма кой да се "върже" на подобен експеримент, но това е друга тема.



Публикацията е редактирана (02-03-21 18:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: uri64   
Дата:   02-03-21 18:45

swqaz написа:

> Почетох, почетох, па се заключих!
> Джорджановците са навсякъде!
> Наистина ли не ви се изчервяват
> бузите от срам като се прочетете :))

[smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: geobg   
Дата:   02-03-21 20:13

Тъй като темата е и частично за Nikon D7500 (нямам опит с него), преди около 1 год имаше друга донякъде подобна тема:

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1924892&t=19248902

Затова и писах това за теста от едно място с различна техника, за да се отхвърлят нещата, а и все пак си остава въпроса за Nikon D7500, добре е колеги които снимат с него да споделят.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Konstantinov   
Дата:   03-03-21 00:22

То трябва и хубав монитор за да гледаш снимките ,аз съм взел за пейзажи 10-18 за а6500 на сони ,мисля че за кропка никон беше по евтин става и с китовия.С никон може да станат същите снимки като с фужи,канон сони и т.н. може да се видят пейзажи с д7500 тука тук .



Публикацията е редактирана (03-03-21 00:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: avo   
Дата:   03-03-21 14:36

Относно скучните цветово снимки и зимния сезон, винаги има моменти, когато и сивата почти безснежна зма изглежда красива, просто е важно да ги издебнеш. Моят скромен опит показва, че снимането с някой около теб, който дава постоянно зор да се ходи напред, е обречено. След това си преглеждаш кадрите, и правиш равносметката, че от не лошо място не си извлякъл максимума, защото не си имал време да композираш правилно кадъра, или да сложиш правилния филтър и да опиташ и с него, или не си имал времето да разгънеш статива с надеждата, че ще стане и от ръка, а то е станало, но и леко се е позамацало, или си забравил да промениш настройките и си снимал на неоптимални такива, от бързане. Според мен намирай време да излизаш сам, цели залезите, когато сам ще се убедиш че и скучните наглед локации се променят коренно със светлината, изгревите изискват повечко мотивация :), или пък цели мъгливите дъждовни дни, или дебни кога е навалял малко нов снежец в планината нощес и сутринта още преди да е изчезнал да си там, и ще видиш, че и без разлистени и цъфнали дървета могат да се получат красиви неща. Иска си само време и спокойствие. Аз имам Д7500, не мисля, че тялото с 18-140 би те ограничило технически с нещо, освен ако не целиш широки мм, за тях има евтин и нелош 10-20 на Никон. Единственият минус на 18-140 е , че не е weather sealed, но на лек ръмеж или сняг не смятам, че ще има драма.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Gecata   
Дата:   04-03-21 22:49

Снимам пейзаж основно с дълги или теле обективи.Това ми помага да прецизирам композицията и да избера и окрупня най-интересната част от нея. Рядко използвам широки обективи защото "мачкат" задния план и "високите сини планини" във фона изглеждат като мижави хълмчета. Използвам диафрагми между 8 и 11. Не свивам повече когато съм с дигиталка защото обективите, дори много скъпите аберират при много свита бленда. Фокусирам на 1/3 дълбочина в предния край на композицията. Това ми гарантира остро идетайлно изображение на предния план и по меко в задния доста приятно за възприемане. По някога използвам ултракъси обективи за пейзаж, когато имам изключително интересен, но дребен преден план който искам да окрупня. Винаги експонирам на ръба на прегарянето - техниката притежава достатъчно динамика към светлото, така, че да си "възвърна" светлите части, но няма тази динамика в тъмното ако се клипне. Винаги, ама винаги обработвам заснетия материал и никога не разчитам на резултати от необработени снимки! Ето и няколко примера:
Пейзаж в преходен сезон зима - дифузно мрачно осветление със 135мм обектив и кроп1,6 камера.

https://photo-forum.net/static/site_pics/2013-11/1385632991_CRW_4532.jpg


168мм + фулфрейм камера вечерна снимка

https://photo-forum.net/static/site_pics/2010-12/c_1291557270_A1CT0316.jpg


12мм ултра къс+ фулфрейм камера

https://photo-forum.net/static/site_pics/2009-07/e_1247667847_A1CT3403.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: quazimodo   
Дата:   05-03-21 07:27

Gecata написа ...


[smilie24][smilie24][smilie24][beer]

Разби всички градски легенди за "пейзажните" обективи [cool].


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: avo   
Дата:   05-03-21 18:40

Gecata, относно експонирането...винаги съм целял точно обратното, експониране така че да няма със сигурност прегоряло, а тъмното да излезе с обработката. Така правя, защото съм чел, че по-лесно се връщат сенките от прегорелите участъци, и на практика също така ми се струва, може би греша?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: asahi   
Дата:   05-03-21 19:20

Гледаш си хистограмата и няма да сбъркаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: petervassilev   
Дата:   05-03-21 19:44

asahi "Гледаш си хистограмата и няма да сбъркаш."

За мен хистограмата и focus peaking-ът са най-ценните функции на цифровите фотоапарати, винаги гледам хистограмата, но при широки обективи и много небе в композицията често не улучвам. Забелязъл съм, че при опити за пейзажи с нормален и по-дълъг обектив хистограмата по-рядко ме лъже.

Трябва да се науча да отмествам хистограмата според относителната част на "небето от коприна" в кадъра (т.е, опитвам се да съм точно "на ръба на прегарянето" - съвета на Гецата), но при бързо щракане от ръка, докато съм с раница на гърба и изоставам от жената, обикновено не успявам.



Публикацията е редактирана (05-03-21 19:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Satsan   
Дата:   05-03-21 22:10

petervassilev
За мен хистограмата и focus peaking-ът са най-ценните функции на цифровите фотоапарати, винаги гледам хистограмата, но при широки обективи....


А на какво мерене е фокуса при снимане на панорама/пейзаж?
При много небе в кадъра?


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: petervassilev   
Дата:   05-03-21 23:11

@Satsan ^

С твърди ръчнофокусни обективи.
Хистограмата се променя незначително при въртене на ринга за фокусиране.

Колкото повече е светлото небе/снегът в кадъра, толкова по-трудно преценявам колко да преместя хистограмата вдясно.
Ако имам време да направя няколко кадъра с различна настройка ("ръчен" bracketing) - проблемът се решава.


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: avo   
Дата:   05-03-21 23:32

Защо не направите bracketing-а автоматичен и това да ви реши проблема?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Gecata   
Дата:   06-03-21 00:02

Мнго често пейзажите които снимам са оживени и бракетинга не върши работа.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-01/1610643172_dsc_2836.jpg




Обикновено техниката се справя ако снимате в RAW, подчертавам-на ръба на прегарянето. На дисплея картинката ще е кофти измита, но всъщност имате цялата информация, която процесорът на камерата ви може да изтръгне от матрицата. После обработвате толкова колкото ви стигат уменията. Апропо с филмовата фотография е същото. Избирате по контрастен или по "мек" филм, проявявате меко или контрастно, копирате върху "мека" или контрастна хартия. Използвате маски, филтри, засенчвания, точкови източници на светлина, сандвичи от допълнителни контактни негативи или диапозитиви и прочее "магии" за да изтръгнете най-доброто от заснетото. Общо взето принципът е същия като във фотошоп или лайтрум, но средствата - различни.



Публикацията е редактирана (06-03-21 00:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: petervassilev   
Дата:   06-03-21 00:13

@avo

Обикновено за пейзажи от ръка фиксирам по-висока скорост и променям леко блендата.

Автоматичният bracketing при мен работи в режим S, но не и в режим М - двата използвани от мен режима. А стъпката при автоматичния bracketing е доста голяма и сваля много скоростта за пейзажи.

Дори не съм чел в ръководството как да променя стъпката, свикнал съм да правя това ръчно с блендата, в диапазона 8-11, за да се избегне дифракцията при по-затворена бленда. Понякога и с промяна на скоростта, ако имам време да опра на камък/дърво.

С хубава по-съвременна камера с голям сензор би трябвало да е много по-лесно, защото почти не увеличаваш шума, ако позволиш на ISO да се променя автоматично. При моята стара кропка това не може да се приложи.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Satsan   
Дата:   06-03-21 00:27

petervassilev
С твърди ръчнофокусни обективи.
Хистограмата се променя незначително при въртене на ринга за фокусирЯвно има какво да се желае.



Тялото, апаратътима няколко режима на мерене при фокусирането. В единич случай взима информация за целия кадър, във втория натежава информацията окло центъра на кадъра (10-20%) , в третия случай се взима информация от централната точка или друга избрана от теб точка на фокусиране. Това не е от обектива, а от софтуера на апарата.
Това е за четене . Да не разводнявам с писане.
Трябва ПЪРВО да опознаете тялото/апарата и неговите основни възможности.
Успех!



Публикацията е редактирана (06-03-21 00:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: petervassilev   
Дата:   06-03-21 01:04

@ Satsan

Сега разбрах, че въпросът ти "на какво мерене е фокуса при снимане" е за режима на измерване на светлината [smile] - в кои точки/зони е "фокусирано" измерването.

Хистограмата при мен не се променя при промяна на режима на измерване - точково, централно, в целия кадър. Хистограмата винаги е за целия кадър.

Посочените от теб режими имат смисъл и помагат при обективи с автоматично управление на блендата. Имам един такъв китов (18-55 мм OSS), но почти не го използвам. При този обектив, обаче, посочените от теб режими наистина помагат - точно тази част от наръчника съм я чел и прилагал [smile] .


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: io_bs   
Дата:   06-03-21 12:13

Gecata, поздравления за кадрите.

Аз също съм фен на пейзажите с дълги обективи. Давам някои мои примери. Първите 2 са с китовия обектив на най-зумнато, 50 мм на кроп формат.


https://live.staticflickr.com/65535/50524932036_b33233676f_b.jpg




https://live.staticflickr.com/65535/50524205988_546592c45a_b.jpg



Тази е с дългия китак на 230 мм.


https://live.staticflickr.com/65535/50987226431_d153fd02c4_b.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: lamerko   
Дата:   06-03-21 16:27

Твоите китаци не са китаци [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: zodiak   
Дата:   13-03-21 12:19

Може ли името на мобилното приложение?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: abnorm   
Дата:   18-03-21 18:47

Няколко съвета и от мен (не съм професионалист):

1. Задай някой от ръчните режими PSAM;
в МЕНЮТО ЗА ПРАВЕНЕ НА СНИМКИ задай за Picture Control - "VIVID" и
задай други (засилени)стойности за VIVID.

2. Снимай пейзажи и с обективи над FX35мм(=DX53mm), напр. с FX50-FX85-FX135, но раздели пейзажа например на 2-3 кадъра, които после да слепиш в панорама (напр. с програмата ArcSoft Panorama Maker Pro 5 или друга).

3. В съвременните смарт телефони (напр. Huawei P30-40)са набичкали разнообразни ефекти за снимане на пейзажни снимки (един от които е изравняване на динамичния контраст) и съм чувал фотографи да казват, че снимките направени с такъв телефон изглеждали "по-добре" от направени с ДСЛР. За подобна цел може да използвате програмата "Fotor" - тя прекрасно изравнява динамичния контраст и след нея снимките изглеждат цветно по-добре - по-цветни, по-контрастни, с подробности в тъмните участъци.

Човек трябва да търси и да пробва непрекъснато!

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: landstar   
Дата:   18-03-21 22:25

Не знам някой дали е споменал, но аз скоро открих, че с ръчни настройки на скорост и бленда като че ли по- се получават пейзажите.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: avo   
Дата:   18-03-21 23:00

[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: asahi   
Дата:   19-03-21 23:06

Има прозрение човека [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Gecata   
Дата:   20-03-21 19:32

Меренето и автоматичните настройки са само база върху която да стъпиш. От там нататък как ще си "лъжеш" камерата си е твой проблем [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: landstar   
Дата:   20-03-21 21:49

Уууу, мараба Геца! имаше ли днеска кушии на Арбанасито?

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »