Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Критика: Много ли е шума в кадъра?
Автор: Slivenski   
Дата:   27-01-21 19:46

Аз па не я разбирам тая критика! Ма можело тъй, можело иначе! Аре, ве! Всеки от нас твори шедьоври! След 20-30 години може да струват милиони!

[smilie25] [smilie21]



Публикацията е редактирана (27-01-21 20:05)
 Re: Критика: Много ли е шума в кадъра?
Автор: stukloplast   
Дата:   27-01-21 20:25

Ми случая е все едно да изтипосаш 2Д рисунка в стил от древен Египет, по времето на тлъстите рубенсови времена и някой да ти каже, че няма обем рисунката ти.
Ми прави са...за шума...



Публикацията е редактирана (27-01-21 20:26)
 Re: Критика: Много ли е шума в кадъра?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   27-01-21 21:38

Стъклопласт,
Малко включване от моя страна, за да разбереш разликата между шум и зърно.

Шумът е паразитен сигнал. Ще се увеличава при увеличаване на температурата, при наличие на електричество, при какви ли не ситуации. Имаме и полезен сигнал.
Цифровите фотоапарати създават сигнал. Тоя сигнал минава през някаква детекция. Обаче, ако сигналът е слаб, той трябва да се усили. Като усилваш полезния сигнал, усилваш и паразитния сигнал, който не е част от изображението. Или не ти трябва, щото не е част от сюжета. И идва един момент, в който казваме - има шум - това е визуализация на паразитния сигнал.

При филма, е малко по-различно. Имаме зърно. Зърното е особено характерно за филми с кубични кристали - що им викат кубични, а не примерно картофоподобни, не зная, но тия компири в желатиновия слой могат да изглеждат по-леко или по-натрапчиво в зависимост от светлината. При мен имаме контражур, демек тия картофчета получават светлина баш централно, ударно и мощно и тогава зърното е най-видно. Но тия картофчета не са паразитен сигнал, щото ако ги махна, няма снимка. Тия малки, средни и големи компири съставляват фотографския образ.

Та, затова се засмях, щото тука не е шум, зърно е и не е паразитен сигнал, а е самото изображение. Затова и няма инструменти за намаляване на зърното. Един проявител може в малка степен да коригира зърното. Като цяло зърното си е характеристика на филма. Е, аз с филми с плоски кристали не снимам. Вкус.

Работих две години по CMOS матрица и това детекция на сигнал, шум, скриптове в Матлаб и прочие, са ми добре познати.
 Re: Критика: Много ли е шума в кадъра?
Автор: laa4   
Дата:   27-01-21 22:01

То на това място шуми от векове- от Край Босфора шум се вдига до Истамбулската конвенция .Иначе Мюезина след малко ще се извиси глас,и всичко ще потъне в монотонният Блур на Ориента .[smilie8]

 Re: Критика: Много ли е шума в кадъра?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   27-01-21 22:15

А това даже май е Сюлеймание на Синан?
Поправете ме, ако греша.
Ама тя ще е. Вътре беше невероятна.

Лъчо, ДА!
Край Босфора ШУМ се вдига!!! [smilie18]
 Re: Край Босфора ШУМ се вдига!
Автор: GenaDP   
Дата:   27-01-21 23:44

Мдам... Поредната човешка трагедия на неразбрания гений.
 Re: Край Босфора ШУМ се вдига!
Автор: stukloplast   
Дата:   28-01-21 06:27

Ми тъй де. Едно е да рисуваш при 40 градуса върху напечен камък, друго е да жулиш вино и около теб да се въргалят диабетички. В първия случай мацаш едно 2Д докато е сянка и бегаш. Във втория, оргията е с дни.
Как очакваш някой, който 3 дена е жулил вино и мачкал сланина, да разбере че си пътувал до екватора и си се пържил на жешкото слънце, и затова картината ти е 2Д, а не си просто мързел...



Публикацията е редактирана (28-01-21 06:53)
 Re: Край Босфора ШУМ се вдига!
Автор: my.point.of.view   
Дата:   28-01-21 08:36

Темата я пуснах и поради друга причина. Това с шума край Босфора е алабала мотив.
Опитвам се да разбера защо така се случва, защото този случай не е точно изолиран.

Като бях в Бордо, едни колеги разбраха, че снимам. И казаха - айде с нас в неделя из града да цъкаме. Отивам. Те ме гледат и викат - Братле, де ти е фотоапарата, нали ще цъкаме? Бъркам в джоба, показвам Минокса и викам - Ей го.
Смеят се. Аз отварям капачето, излиза обектива, тия вече падат от смях. И казвам - Ама прави хубави снимки. Продължава смеха.
Гледам една витрина, гъзурча се нещо и единият вика - ся, тука, ако беше като с нашите фотоапарати, можеше да му сложиш един поляризационен филтър и да изчистиш отраженията. А аз се гъзурча баш заради едно отражение, да го вкарам, където искам.
И, след няколко дена, виждаме се отново, гледаме си снимките.
Първо техните, накрая моите.
И мълчат. Единият каза - Значи ние за нищо не ставаме?

Повече не съм излизал с тях за снимки. Но съм ги засичал тъжни на едни стълби и там сме си говорили за жените и живота.

Също, друг колега, пак в Бордо, отиваме в Ройтлинген командировка, в сърцето на врага. И той като разбра, че снимам, вика - ще снимаме заедно.
Вадя си аз пентакса, дето е филмова сапунерка на 30 години, а то на бутона гумата е паднала и се белее само лостчето. И гледа тоя, мига, взе да ми говори за фотографията и как ДСЛР има много големи възможности, каквито очевидно моя фотоапарат няма. Аз реших да не споря, щото какво да му кажа?
Прибрахме се. Пратих му снимките. Спря да ми говори.

И сега, тоя сладур - написал той как основно правило във фотографията е правилото на третините, влиза некъв след него и вика - по-добре недейте, че ще се автоклиширате и ще почнете да правите еднотипни снимки - и тоя ме почна с приказките как изобщо нищо не зная. Влезе, хвана една снимка за ушите, написа нещо.
Дефекира срещу вентилатора. И като качих още малко снимки, дефекацията премина в диария, ама вече не стига до вентилатора. Това е. Подозирам, че ми е обиден. Кой започна с глупостите, че нищо не разбирам и после писа глупости под моя снимка? Той. Кво да го правя сега?

Да ходя тежко, с ръце в джобовете, да гледам като Марлон Брандо? Как да го направя, като фотоапарата ми е в джоба и никой няма да разбере що се надувам? Макар че един приятел беше отбелязал, че в моите ръце тоя Минокс хич не е малък. Не исках колегата от Бордо да спира да ми говори. А и ме гледаше лошо. Да му се извиня, че съм го оставил да ми говори глупости? Как да го спра? Той ще повярва ли? Щото опитът показва, че не вярват. Седи и ми натиска копчета. Да беше станал акордеонист, там копчета - бол.
И все пак му казах, че аз разбирам неговите съображения, но съм си избрал малко и лесно фотоапаратче, защото нямам големи технически изисквания и ми върши работа. Не е като да съм кимал и да съм се усмихвал лукаво.
 Re: Край Босфора ШУМ се вдига!
Автор: rimohit   
Дата:   28-01-21 08:41

[smilie5] [smilie5] Еййй , това от мързел да го изчистиш тоя шум, пардон , зърно ...що нещо изписа за оправдание.... [smilie5]
 Re: Край Босфора ШУМ се вдига!
Автор: asahi   
Дата:   28-01-21 08:49

Тук самоиронията върши работа. Обясняваш му, че не се справяш с новата техника, не разбираш какво се случва в нея (и колегата не разбира, споко), перфектността на техниката показва недостатъците на твоето снимане и т.н. Защото, вече си забелязал, мнението на събеседника няма да го промениш. Можеш да промениш само отношението си към него и идеите му и да се опиташ да промениш неговото отношение към твоите идеи.
 Re: Край Босфора ШУМ се вдига!
Автор: my.point.of.view   
Дата:   28-01-21 08:52

А като докторант имах колега от Турция, който беше професионален фотограф. Гледа ми Бесата и ми вика - този фотоапарат е много зле.
И аз мигам и викам - Така ли? И той - ами, да. Не гледаш през обектива. И тръгна с лекцията. Колежката ми се опита да му каже на два пъти, че се оправям с фотоапарата, да не се кахъри.
И накрая той ме пита - А като снимаш на филм, каква е разликата в цветове между Фуджи и Кодак?
И, понеже аз все още им бъркам имената на цветовете, вместо да кажа, че Кодака жълтее, казах, че кафенее. И той прихна да се смее.
И после, отново по схемата - видя снимките и спря да ми говори.

Ще го махна зърното. С водна шкурка на чешмата.

А такива истории имам много.
 Re: Край Босфора ШУМ се вдига!
Автор: my.point.of.view   
Дата:   28-01-21 08:59

Асахи, ще приложа съвета ти.
Аз наистина не искам хората да ми се обиждат.
Щото, примерно, с този колега, ние работехме в екип.
С другия се засичахме по-рядко, ама е тъпо да се срещаш с хора, дето те гледат лошо.
Не знаех как да му реагирам на репликата - тоя апарат е много зле. Ми аз два месеца не ядох нищо, че да си го купя. Да му кажа - абе, я бягай? А и той влиза и казва - Аз съм професионален фотограф. Слушам.
 Re: Край Босфора ШУМ се вдига!
Автор: asahi   
Дата:   28-01-21 09:05

Ами зле е, ама като за теб бива. Ако събеседникът беше човек с чувство за хумор можеше да му припомниш нещо за хубавата манджа, професионалните тенджери и уменията на готвача.
 Re: Край Босфора ШУМ се вдига!
Автор: my.point.of.view   
Дата:   28-01-21 11:05

То май това ми се случва с хора, които:
1. нямат чувство за хумор, тоест имат негъвкаво мислене
и
2. вадят прибързани изводи

Ще тествам и ще споделя впечатления.
 Re: Край Босфора ШУМ се вдига!
Автор: kasad   
Дата:   28-01-21 13:40

Който се смее, без да беснее, е винаги по-силният!
Японска пословица
 Re: Край Босфора ШУМ се вдига!
Автор: juslen   
Дата:   28-01-21 16:27

Ми кадъра не е нищо особено даже не заслужава да се хаби енергия да се пишат коментари и критики.......

Автора малко да си намали освен шума и егото че му е скочило до небето доста неоправдано......блокирането на потребители за едно мнение си е бая незряла и детинска постъпка....



Публикацията е редактирана (28-01-21 16:39)
 Re: Край Босфора ШУМ се вдига!
Автор: my.point.of.view   
Дата:   28-01-21 16:44

Не разбирам защо е този коментар.
Кадърът, споделих, има идея - светлината на лампата и заигравката със светлината, която излиза от Аллах - НУР - минарето като част от една - и то не коя да е случайна джамия - Сюлеймание.

Вие, господине, нямате дори един такъв кадър, защото дори нямате почерк като фотограф. Дали вие сте снимали тези снимчици или сте ги точили от фотобанка, все тая.
Просто съвет.

Не обичам фриволни дефеканти.
 Re: Край Босфора ШУМ се вдига!
Автор: Admin   
Дата:   28-01-21 17:07

Апелираме темата да не навлиза в сферата на личните обиди.
Нападките на хора, с които не споделяте общи възгледи не са причина за гордост.
 Re: Край Босфора ШУМ се вдига!
Автор: MikeDimit   
Дата:   28-01-21 17:28

От сърце се смея! Изкуство е да се правиш на бяло облаче. Да се преструваш на тъпчо заради социална адаптация. Нямате вина, че сте умничък, а живеем в посредствено време:-)
 Re: Край Босфора ШУМ се вдига!
Автор: my.point.of.view   
Дата:   28-01-21 18:08

Не се преструвам на тъпчо. Не обичам да споря. В спора не се ражда истината.
Не обичам и да ми чупят стойки.
На тия умници, преди тях съм срещал други куфи лейки, дето се опитвах да им обясня защо снимам на филм.
И, започваха точно като ония пастори с костюми по улиците с библии в ръце, да ми говорят как ще ми отворят очите, като мина на страната на дигиталната фотография.
Не ми се слушат глупости. И то с часове. Достатъчно съм наясно с избора си, за да се налага някой да ми обяснява какво не разбирам.

Ето, Асахи каза да подхождам различно. Ще го послушам.

Диалози от сорта - Ама защо снимаш на филм, като аз с две кликвания на мишката ще направя по-добър кадър? - не водя. Като иска - да прави. Аз не натрапвам на никого своите житейски избори. Защо хората решават, че трябва да ми налагат своите?

Истината е, че ние, хората, толкова сме се дехуманизирали, че изобщо нямаме представа какво представлява едно нормално човешко общуване. Нормалният диалог би трябвало да протече по линията - Виждаш нещо, което е ново за теб или пък е старо, но буди любопитство - и се разговаряш с човека.
Но нормална комуникация, без презрение, без осмиване, без всички негативни аспекти на комуникацията, без негативни внушения и манипулации. Щото то горе-долу това се случва в наши дни. Забравихме, а може и някои от нас никога да не са знаели, какво е да сме хора. Нормални, обикновени.

Ето, в 21 век некъв чичо снима с фотоапаратче с лента. Идвате и му казвате - Ама ти знаеш ли колко е скъпо? Да, зная. Ама знаеш ли, че мога с два клика да направя по-добра снимка? Може, ако приемем, че си по-добър фотограф. Иначе се съмнявам. Ама знаеш ли, че много е смешно това апаратче, дето е толкова дребно, дай да се посмея? Смей се.
 Re: Край Босфора ШУМ се вдига!
Автор: demiman   
Дата:   28-01-21 18:11

... Much Ado About Nothing ... [smilie3]
 Re: Край Босфора ШУМ се вдига!
Автор: stukloplast   
Дата:   28-01-21 19:09

Ми точно натрапваш. Тая тема ако не е колко е велико да рисуваш 2Д на камък в 40 градуса жега, докато нормалните хора, които живеят в настоящето, се въргалят във вино и сланина, и гледат напред, към хапчетата за отслабване и кокаина, не знам за какво си я пуснал. Ми ти им показваш плосък пясъчен човек с котка, те ти казват, че сме в ерата на диабета. Ти им казваш, че ще умрат от сърдечен удар. Иди удари едно вековно от 50 години хоро и спи спокойно.

"Аз не натрапвам на никого своите житейски избори."
 Re: Край Босфора ШУМ се вдига!
Автор: Фотогаф   
Дата:   28-01-21 19:20

Абе шуми,шуми-колко да шуми? Няма да углушееш Я.
Аз като снимам на кожи от крастави жаби трябва ли да обяснявам що са ми пъпчиви снимките? Глеи си кефа и не влизай в спорове. Изкуството трябва да се търси а не да се натрапва.

Аи сега да отида да разгледам снимката и ще си сложа тапи в ушите и и филтри дето се въртят.

 Re: Край Босфора ШУМ се вдига!
Автор: musho   
Дата:   28-01-21 19:38

my.point.of.view: Уважавам Ви, че снимате на лента B&W. Искам само да отбележа, че авторът не трябва да обеснява, какво е имал впредвид като идея. Самата снимка трябва да внуши идеята на автора, на този който я гледа. Специално тази снимка на мен нищо не ми внушава. Хубава е тази снимка, която ти предава усещане, емоция. Тази, която искаш да си я извадиш и закачиш на стената. Между другото за човек с образование ( предполагам phd) не му отива да нарича съфорумци с обидни епитети, затова че са му казали мнението си за снимката. Имам и един въпрос: Вие ли си обработвате лентите и копирате снимките на хартия или ги давате във фотостудио? Пускам ви един линк на един чешки фотограф снимащ само на ленти. Да си направите извода, къде сте Вие. Защото показвате завидно самочувствие!

https://www.horolezec.cz/gallery/en/thumbnails.php?album=12&page=1



Публикацията е редактирана (28-01-21 19:40)
 Re: Край Босфора ШУМ се вдига!
Автор: my.point.of.view   
Дата:   28-01-21 19:58

Примерът с пейзажната фотография само показва, че господинът не прави разлика между жанровете във фотографията.
Няма да цитирам Лавров, пуснете си го в ютуб.
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.