Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: Анкета: Съществува ли "правилото на третините"?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   27-01-21 23:14

Юри, признай, че ми е омекнала кратуната за 10 години.

Завихме малко в посока изобразително изкуство. Там "реалността" се и създава, не само пресъздава. Ако не броим МакКъри, дето трие квото не му трябва от кадрите и мести обекти във фотошоп.
 Re: Анкета: Съществува ли "правилото на третините"?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   27-01-21 23:19

Извини ме, хотснейл, ненарочно беше.
Харесват ми закачки като показаната с Байдън.
И, разбира се, не одобрявам уронващи престижа кадри на хора. Но пък фотографите нямат много избор. Трябва да направят кадри.
 Re: Анкета: Съществува ли "правилото на третините"?
Автор: uri64   
Дата:   28-01-21 00:05

А, глупости, нищо подобно не мисля :)

 Re: Анкета: Съществува ли "правилото на третините"?
Автор: petervassilev   
Дата:   28-01-21 00:29

hotsnail

"Да Пикасо и много други модерни художници нарушават тия пропорции или ловко ги изкривяват..."


Да бяха само пропорциите [smile] .

Весела случка в един далечен музей: Група малки деца бяха насядали на пода, втренчени сериозно в картина на Пикасо, а учителката също така сериозно ги питаше: "Сега пребройте колко ръце има на картината? А колко очи има ? ..."

Децата сочеха с моливи и пръсти и се опитваха да броят ръцете, очите...

 Re: Анкета: Съществува ли "правилото на третините"?
Автор: asahi   
Дата:   28-01-21 09:02

Ето две фотографии от лентата вдясно, в които златното сечение е приложено добре. Черно/бялата гама дава повече пространство на композицията като изразно средство:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-10/1602624703_dsc_4868-6000.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-01/1611219572_10x15_011.jpg



А тази двете за мен са композиционно неясни:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-01/1611773911_nik_2970.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-01/1611740197_img_1660i.jpg

 Re: Анкета: Съществува ли "правилото на третините"?
Автор: Julius   
Дата:   28-01-21 13:12

my.point.of.view написа:

> Харесват ми закачки като показаната с Байдън.

В такъв случай разгледай профила на спешъла (ако не си). Има много добри попадения.

 Re: Анкета: Съществува ли "правилото на третините"?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   28-01-21 16:18

Да, да, спешъла съм го гледал. Има яки попадения.

Асахи, и на мен онези две композиции нещо не ми звучат убедително.

А тука има ли го правилото на третините?


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-01/1611842614_marbella-2015-033.jpg

 Re: Анкета: Съществува ли "правилото на третините"?
Автор: nyamago   
Дата:   28-01-21 16:49

> А тука има ли го правилото на третините?

Разбира се! Само че едната третина е по-голяма от другата, а третата пък е по-малка от нея [smilie5]

И малко по-сериозно: Правилото е формулирано от Джошуа Рейнолдс първо за цветове и светлинни тонове (светло:тъмно), а после развито от Джон Томас Смит за геометрични пропорции. В първичния му смисъл за тъмно и светло, тук имаме 2/3 бяло и 1/3 черно [smilie3]

И Златното Сечение е спазено (подсъзнателно, разбира се ;) - само че вместо сечено злато е използвано ковано желязо.

А спирали на Фибоначи направо е бъкано! (Я някой да ги преброи - но по дефиниция те са безкрайни ;)

Изобщо всичко тук е по правилата. По всички правила. Леге артис! [smilie6]
 Re: Анкета: Съществува ли
Автор: krstef   
Дата:   28-01-21 17:20

За мен би било интересно да се направи един експеримент.
Да помолим някой актуален, много талантлив и в същото време жив български художник да участва.
Избираме една тема и я задаваме на този художник и на hotsnail заедно с лист и молив.
На hotsnail му позволяваме да ползва всички измерителни и изчислителни спомагателни средства, които поиска, а на художника условието да изпълни задачата създавайки въздействаща творба по темата, опитвайки се да наруши всички композиционни правила, за които знае. Естествено нарушаването на тези правила е невъзможно, защото предполагам са измислени всякакви линии, с които да се запъни цялото платно, но все пак да наруши каквото може.

Аз съвсем отговорно и без притеснение залагам годишната си заплата, на това, че картинката на hotsnail ще изглежда като детска картинка пред тази на художника, в огромно противоречие на неговите твърдения в тази тема.

Пък и купон ще става [beer]



Публикацията е редактирана (28-01-21 17:22)
 Re: Анкета: Съществува ли "правилото на третините"?
Автор: BXMarkov   
Дата:   28-01-21 17:21

Много важно е първо да се научат правилана. Още по-важно е веднага след това да се забравят. Това е моята рецепта.
 Re: Анкета: Съществува ли "правилото на третините"?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   28-01-21 17:30

Крстеф,

Много добра идея, която звучи интересно!
Трудно осъществима е, обаче.
И, уви, по-големият проблем е, че не можем да сравняваме резултатите, получени от Топли Офлюв и талантливия художник.
Има прекалено много разлики между тях двамата, за да можем да сравним подхода при изграждане на изображението. Тоест, ще го сравним, но не можем финално да кажем на какво се дължи разликата.

Трябва да са двама художници. Примерно Дали и Пикасо.
За нас са в графата "еднакво талантливи".

Де Кирико срещу Ман Рей?
Кандински срещу Мондриан?

Но все пак, защо се прави анализ на фотографии, ако не, за да се изгради стил и да се опознае човек?
Картие-Брессон защо казва, че като снима, после си гледа как е геометрията в кадрите? Какво гледа, нали не е мислил съзнателно?

За картините - знаете ги импресионистите - с тая отворена /тоест "фотографска"/ композиция - хората първо са снимали с фотоапаратите, после са рисували.
И Леонардо го е правил с камерата обскура. Що материал е натрупал така. Няма лошо.
 Re: Анкета: Съществува ли "правилото на третините"?
Автор: deerstalker   
Дата:   28-01-21 17:33

https://minatsoneva.com/blog/sakralna-geometria


 Re: Анкета: Съществува ли "правилото на третините"?
Автор: krstef   
Дата:   28-01-21 17:52

my.point.of.view, не може да са двама художници, защото и двамата със или без правила ще успеят да създадат нещо, което ще е далеч от детските картинки, които hotsnail промотира в неговите заключения.
А на мен целта ми е все пак да си запазя заплатата, и дори да я увелича.
Твърденията на hotsnail са, че не може без сложни математически изчисления и спазване на композиционни правила. Той стига дори по далеч като твърди, че без правила ставали детски картинки дори от опитни художници, което автоматично означава, че ако се спазят, резултата ще е впечатляващ дори автора да не е художник.
Аз мисля, че композиционните правила са грешно наричани като правила. За мен трябва да се наричат техники или предпочитания на хората от които са тръгнали. За мен правило е правилото за експонирането на нощна фотография, нещо с някакво число беше, което гласи: Делиш това число на фокусното разстояние, или нещо такова(не го знам точно) и получаваш секундите с които можеш да експонираш преди да ти се издължат звездите и вече да станат на черти.
Това за мен е правило. И ти решаваш дали да го ползваш според начина по който искаш да изглеждат звездите в кадъра ти.
А какво точно гласи правилото за третините? Или други подобни правила?
Раздели си кадъра на три за да получиш какво? 2+1 ли? 1+2 ли?
Малко ми намирисват като писани от Божинката.
"Колкото по-стара снимка показваш, толкова по-млад изглеждаш"
 Re: Анкета: Съществува ли "правилото на третините"?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   28-01-21 18:06

Разбирам съображенията ти.
Аз, понеже съм физиолог, съм на мнение, че за фотография, човек може да създаде фотографски образ с невероятна геометрия и златни сечения и чрез несъзнателно възпроизвеждане на шаблони. Несъзнателно, защото не си дава сметка, но е реално възпроизвеждане, защото се случва.
Ако питаме автора, той ще каже - не съм спазвал. Кадърът не е резултат от съзнателна умствена дейност, не го е мислил /съзнателно/.
Обаче?
Това, така, както искаш да бъде решено, трябва да бъде дадено на два различно програмирани изкуствени интелекта.
 Re: Анкета: Съществува ли "правилото на третините"?
Автор: krstef   
Дата:   28-01-21 18:17

Не мога да разбера защо да са нужни еднакви по някакъв си показател умове.
Нали без тази математика не можело?
Нека hotsnail да взима всички книги за композиция и да размаже художника, след като той ще е с вързани ръце като му отнемеш тази математика, без която е невъзможно.
Тезата ми е, че с талант може, дори без математика, а с математика без талант изобщо не може. Оборете ме!
Тезата ми е, че композиционните правила могат да се сменят по всяко време според масовите настроения, което означава, че изобщо не са правила.
За целта трябва само 10-те най-актуални световни автори в момента да се наговорят и да творят с други уравнения, докато ги наложат, и напишат това и онова за тях. Няма да отнеме много време хората да почнат да припадат по новите композиции и да гледат на старите с учудване и умиление, как са могли да ги харесват.
 Re: Анкета: Съществува ли "правилото на третините"?
Автор: Slivenski   
Дата:   28-01-21 19:33

Автор: asahi
Дата: 28-01-21 09:02


А тази двете за мен са композиционно неясни:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-01/1611773911_nik_2970.jpg

---------------------------------------------------

Що ве? На тая, дет се вика, направо си е уцелено златното сечение! Почти... [smilie5]





 Re: Анкета: Съществува ли "правилото на третините"?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   28-01-21 19:57

Точно това казвам, че художникът, може нищо да не чертае и да не се води по правила, но понеже е преминал през обучение, гледал е картини, не открива той законите на композицията, а е учил такъв предмет, ще изкопира някакъв модел от мозъка си и ще го пресъздаде на платно.
За да е както ти искаш, трябва да сравняваме "математиката на хотснейл" с картинките, които би сътворил Първия човек, който не познава правилата за композиция, перспектива, киароскуро и прочие.
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.