Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Каква пинхол камера да си взема?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   21-01-21 11:13

Нещо здраво, симпатично, с хубава картинка?
Какви приравнени милиметри е най-добре да бъде?
Нещо широко, нещо нормално, теле?
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: chrisnoch   
Дата:   21-01-21 13:06

Не си купувай пинхол камера!
Няма смисъл.
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: uri64   
Дата:   21-01-21 13:16

chrisnoch написа:

> Не си купувай пинхол камера!
> Няма смисъл.

Глупости. Разбира се че има смисъл.
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: uri64   
Дата:   21-01-21 13:18

my.point.of.view написа:

> Нещо здраво, симпатично, с хубава
> картинка?
> Какви приравнени милиметри е
> най-добре да бъде?
> Нещо широко, нещо нормално, теле?

Точно човекът, дето си е правил толкова пинхолки, да пита това? [smile]
Нещо голямоформатно.
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: asahi   
Дата:   21-01-21 13:26

Направи си нова според новите ти нужди.
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: laa4   
Дата:   21-01-21 18:11

Привет,Obscura на Ilford от Фотосинтезис .[smile]
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   21-01-21 21:08

хахаха, мда
За обскурата на илфорд си мислех напоследък с диапозитивната хартия.
Приравнени 28 мм.
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   21-01-21 21:09

Да, голям формат също е добре.
8х10 инча
Даже съм готов и с еквивалентното разстояние
35 мм на ФФ
Ще помисля още малко.
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: GenaDP   
Дата:   21-01-21 23:00

Кутиите за обувки свършиха ли?
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: chrisnoch   
Дата:   21-01-21 23:23

Не разбирам хората, които съвсем целенасочено сами си създават (технологични) трудности - явно имат много време за пилеене!
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: uri64   
Дата:   22-01-21 02:33

Пинхол-фотографията според мен е просто друго изразно средство. Не е задължително да се харесва на всички или да се разбира от всички. Липсата на харесване/разбиране у някого не значи, че не трябва да я има и че хората не трябва да се занимават с нея.
Не е "моята чаша чай", но и не виждам нито нещо лошо в нея, нито липса на смисъл. Щом някой се интересува от нея, то определено има смисъл - най-малкото за самия него.

 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: chrisnoch   
Дата:   22-01-21 03:45

Пинхол-фотографията е вехта технология с ограничени възможности.
Същите изображния могат да бъдат създадени много по-лесно с по-съвременни технологии.
Ако това е изразно средство, то може да "изразява" единствено ексцентричността на субекта, който си самопричинява тези технологични мъки. В това няма нищо лошо, но аз не съм длъжен нито да го разбирам, нито да намирам смисъл в него.
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: serjy   
Дата:   22-01-21 09:28

не разбрахтре ли, че всички фотоапарати различни от сони са напълно безсмислени! сега, купете си последен модел сони, сложете му хубав въчнофокусен обектив от базара и сте във върха на технологиите [smilie18]
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: uri64   
Дата:   22-01-21 11:14

chrisnoch написа:

> Пинхол-фотографията е вехта
> технология с ограничени
> възможности.
> Същите изображния могат да бъдат
> създадени много по-лесно с
> по-съвременни технологии.
> Ако това е изразно средство, то
> може да "изразява" единствено
> ексцентричността на субекта,
> който си самопричинява тези
> технологични мъки. В това няма
> нищо лошо, но аз не съм длъжен нито
> да го разбирам, нито да намирам
> смисъл в него.


То по тази логика няма смисъл от заниманията на:
- художниците - защо са тези неистови мъки с подготвянето на платна, клепането с бои, креда, въглен и нам кво си още, като просто може да се заснеме с някаква камера, да се пообработи с някаква програма и готово
- артистите в театъра - някакви хорица се пънат да заучават еплики, да репетират и да изнасят представления, от които в повечето случаи не остава и следа - минала вечерта и край, после на нова сметка, докато спокойно може да си се заснеме филмче и да си остане за поколенията.

И т.н. и т.н. и т.н......

Така погледнато горното мнение може да изразява само ограничеността и "късогледството" на приносителя си. В това някой да е ограничен и "късоглед" няма нищо лошо, но аз не съм длъжен да го разбирам и да го имам предвид. [smile]

 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: uri64   
Дата:   22-01-21 11:31

> Пинхол-фотографията е вехта
> технология с ограничени
> възможности.

Това е само една от всички възможни гледни точки.
Друг би могъл да каже, че не е вехта, а стара (не в отрицателния смисъл) тъй като е възникнала преди доста време, но пък и е "по-млада" от доста други. С времето не се е развила бързо и скокообразно, защото просто не е имало нужда. За използващите тази технология, възможностите и съвсем не са ограничени, а съвсем адекватни за това, което евентуално биха искали да постигнат.
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: petervassilev   
Дата:   22-01-21 13:47

"Не разбирам хората, които съвсем целенасочено сами си създават (технологични) трудности - явно имат много време за пилеене!"

Други пък не разбират как талантливи творци с постижения в изкуството помагат да се създава телевизионна чалга [smilie11].

 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: nyamago   
Дата:   22-01-21 15:01

Ненужни дразги - за всеки влак си има пътници. И за всеки пътник - влакове.
Я всеки да си хваща предпочитания влак и да не се бърка в избора на другите [smilie8]
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: petervassilev   
Дата:   22-01-21 15:38

[smilie24] Принципът БДЖ [smile]

Вече има и космическа версия: "На който не му харесва тази планета, да хваща совалката и да бега на друга планета." [beer]

 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   22-01-21 15:56

О, колко интересна дискусия съм изпуснал, докато се мъча да свалям ембеднато видео :)

На хората, почитатели на девиза "think out of the box", бих препоръчал да пробват да следват алтернативния девиз "think inside the box", който, изненадващо и неочаквано за нас, се оказва по-продуктивен.

По-лесно се работи, когато имаш ясни ограничения, отколкото когато имаш "пълна свобода" и си останал без рамка.

Предполагам, че мога да покажа снимки с камера обскура, за които да не можете да познаете дали са снимани с фотоапарат или само с камера обскура. Разлика се появява при широки милиметри под 20 /приравнени/, защото обективите кривят. Дупката няма кой да я изкриви, така че там всичко е право.

Ще тествам диапозитивната хартия на илфорд, защото мисълта ме блазни.

Професионално изрязаната дупка е това, което прави камерата. А това в домашни условия няма как да стане. Затова и има смисъл човек да си купи камера обскура, а не да чопли кибритчета и да си пробива дупките в кенчета от кока-кола. Решение за повишаване на остротата е да се увеличи фокусното разстояние. Тогава пък излизат други въпроси като "как да кадрирам".
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: шдфдшд   
Дата:   22-01-21 16:20

Предполагам, че мога да покажа снимки с камера обскура, за които да не можете да познаете дали са снимани с фотоапарат или само с камера обскура. Разлика се появява при широки милиметри под 20 /приравнени/, защото обективите кривят. Дупката няма кой да я изкриви, така че там всичко е право.

...освен , че всичко е право , всичко е и на фокус....би трябвало винаги да има разлика между кадрите с обектив и с камера обскура....и аз съм любопитен да видя...
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: GenaDP   
Дата:   22-01-21 18:01

Професионално изрязаната дупка е това, което прави камерата. А това в домашни условия няма как да стане.

Дупки продават всякакви - пробити с лазер в метална пластина. А кутията си я правиш сам или взимаш готова.
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: laa4   
Дата:   22-01-21 18:51

На цветен филм пинхола дава неоипресионистична визиа тип Жорж Сьора-пейзажи .[shtrak]
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   22-01-21 20:36

Цветен пинхол... Жорж Сьора... Много ме засили, Лъчо, няма да се справя.
По-скоро ще е черно-бял и ще е тип Еужен Атже.
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: chrisnoch   
Дата:   22-01-21 23:15

Автор: serjy
Дата: 22-01-21 09:28
не разбрахтре ли, че всички фотоапарати различни от сони са напълно безсмислени! сега, купете си последен модел сони, сложете му хубав въчнофокусен обектив от базара и сте във върха на технологиите [smilie18]


Мамин сладък! [smilie25]
Този урок не съм го преподавал поне две години, ама ти си го запомнил! Колко мило!
Виждам, обаче, че не си поумнял и все още си на борда на потъващия кораб "Олимпус". [smilie5]



Публикацията е редактирана (23-01-21 00:34)
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: chrisnoch   
Дата:   22-01-21 23:57

Автор: uri64
Дата: 22-01-21 11:14
> chrisnoch написа:
> Пинхол-фотографията е вехта технология с ограничени
> възможности. Същите изображния могат да бъдат
> създадени много по-лесно с по-съвременни технологии.
> Ако това е изразно средство, то може да "изразява" единствено
> ексцентричността на субекта, който си самопричинява тези
> технологични мъки. В това няма нищо лошо, но аз не съм длъжен
> нито да го разбирам, нито да намирам смисъл в него.

То по тази логика няма смисъл от заниманията на:
- художниците - защо са тези неистови мъки с подготвянето на платна, клепането с бои, креда, въглен и нам кво си още, като просто може да се заснеме с някаква камера, да се пообработи с някаква програма и готово
- артистите в театъра - някакви хорица се пънат да заучават еплики, да репетират и да изнасят представления, от които в повечето случаи не остава и следа - минала вечерта и край, после на нова сметка, докато спокойно може да си се заснеме филмче и да си остане за поколенията.
И т.н. и т.н. и т.н......
Така погледнато горното мнение може да изразява само ограничеността и "късогледството" на приносителя си. В това някой да е ограничен и "късоглед" няма нищо лошо, но аз не съм длъжен да го разбирам и да го имам предвид.


Очевидно си бягал от часовете по логика в гимназията!
Не можеш да построиш аналогия като скачаш произволно от едно логическо ниво в друго.
Ще рече, различните технологии във фотографията могат да бъдат директно сравнявани и могат да бъдат аналогични - те "обитават" едно и също логическо ниво.
Това НЕ е валидно за различните изкуства.
Сега разбра ли кой е ограничен и "късоглед"?
Апропо, хич не държа да ме разбираш!
Не си дорасъл!
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: chrisnoch   
Дата:   23-01-21 00:49

Автор: petervassilev
Дата: 22-01-21 13:47

"Не разбирам хората, които съвсем целенасочено сами си създават (технологични) трудности - явно имат много време за пилеене!"

Други пък не разбират как талантливи творци с постижения в изкуството помагат да се създава телевизионна чалга [smilie11].


Виноват, г-н полковник! [smilie5]
Какво предлагате?
Да пукна от глад, докато чакам поредното правителство на еднокнижника да досъсипе българското изкуство и култура?
Или да се присламча към редичката подлизурковци, които снизходително получават трошици от "божествената" ръчица?

Апропо, аз не слушам "чалга".
Но музиката НЕ се дели на "чалга" и "НЕчалга", а на хубава и посредствена.
Трябва хич нищо да не отбираш от музика, за да смяташ, че тази на "Ку-ку бенд" е посредствена!

Сега разбрахте ли, г-н полковник?
Или да го обясня още по-простичко?
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: uri64   
Дата:   23-01-21 02:32

chrisnoch написа:


> Апропо, хич не държа да ме
> разбираш!
> Не си дорасъл!

“I am large, I contain multitudes”
― Walt Whitman, Leaves of Grass

[smilie18]

 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: laa4   
Дата:   23-01-21 07:27

Харесвам стила на Атже,и всичко що е архитектура,даже се улавям че го имитирам .B&W ,PINCHOLE обича контрасна светлина,където бялото на утринното слънце среща дълбоките плътни сенки на сградите .[smilie3]
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: Satsan   
Дата:   23-01-21 08:41

Каква хубава дискусия след съветите "няма смисъл".
А смисъл има дори в самата дискусия. Но...никога не е късно да станеш за резил. И да раздаваш ненужни и глупави съвети от позицията "аз съм най...".
Тъжно и жалко.
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   23-01-21 10:20

Да, Лъчо, Контрастна светлина, с дълбоки сенки.
Ъгъл на слънчеви лъчи от максимум 25 градуса, хаха.

Ходих, поснимах с 6х9 см / 55 mm, чакам да улегне проявителя и тия дни ще кача какво е станало.

Като правило ползвам Д76. Обаче сега изневерих на традицията и взех ИД11, който се оказа, че се разтваря при по-ниска температура и много по-лесно. Неслучайно е в две пакетчета.

Мога да си го забъркам и сам, както и с аскорбинова киселина, известен като Хтол, но си пестя от труда. Хтолът е невероятен, няма го проблемът с контраста при стареене на проявителя.
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   23-01-21 10:57

https://bnr.bg/hristobotev/post/101406964/akad-blagovest-sendov


Малко да си наспамя темата - понеже не съм писал едно 5 години в тоя форум, да ви кажа с какво се занимавам. Че науката може и да е слънце нейде по света, но биотехнологиите са екзотика в България.

https://bnr.bg/hristobotev/post/101348966


Диви и щастливи!!!

 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: nyamago   
Дата:   23-01-21 16:21

[smilie24]
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: serjy   
Дата:   23-01-21 20:05

[smilie24]

 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   23-01-21 23:12


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-01/1611436127_10_48.jpg



Малко техническа информация - 6х9 см, 55 мм, ф = 300
кодак тмакс 100 - ид11 - 1+1 - 11 мин
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: nyamago   
Дата:   23-01-21 23:35

Удивителна тонална гама, при все контражура - и нелош детайл. ("За пинхол", но това бих спестил, защото знанието с какво е направен отвлича от другите качества на кадъра).
[shtrak]
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   24-01-21 17:53

Открих си проблем с камерата обскура... това, дето си мислех, че е засветено в долната третина на кадъра, поради контражура, всъщност го имам вече на няколко филма на едно и също място. Страшна мъка ме налегна. Ще трябва ремонт.
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: petervassilev   
Дата:   24-01-21 18:33

Под нивото на пейката - със сравнително ясна геометрична форма.

Може да се погледне на проблема и откъм хубавата страна - това е възможност да създадеш алгоритъм за откриване на евентуални проблеми в камерата и идентифициране на причините още докато правиш първите проби, например със следващ pinhole с друго фокусно разтояние.

В случая диагностиката трябва да е сравнително лесна - изключва се обективът, затворът ... остават само кутията, пинхоулът и филмът [smile].
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   24-01-21 19:20

Тая камера обскура е дървена, като отпред е със сменяеми модули, които са с фокусно разстояние 55, 105 и 155 мм - като дупката си е все Ф= 295.
Няма уплътнения, щото всичко влиза едно в друго, вътре е плътно черно боядисана.
Ще гледам и ще мисля отде може да влиза светлина.
Айде, нов проект.
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   24-01-21 20:25


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-01/1611512496_10_12.jpg

 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: Raffito   
Дата:   24-01-21 21:45

С пинхола...ще можеш ли да правиш такива снимки???

https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/142159228_3822763461121813_4257820314057335023_n.jpg...


 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: mmjm   
Дата:   24-01-21 22:13

А трябва ли точно с пинхол да се правят?
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   24-01-21 23:27

Това е един от минусите на пинхол камерата, че нощните снимки стават по-бавно.
Но пък преди време снимах портрети с пинхол, както и си направих телепинхол за снимане на птици.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-01/1611512498_untitled.jpg



 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: GenaDP   
Дата:   24-01-21 23:37

телепинхол за снимане на птици

Тфа съм мераклия да гу видя...
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   25-01-21 13:15

Ето го горният кадър със статуите, но с фотоапарат - за сравнение. Ясно е, че кадрирането няма как да е същото, щото едното е 35 мм, а другото е приравнение 25 мм и няма визьор.
Макар че... Това е пропуск от моя страна.
Но няма ли да е странно да взема един визьор за камерата обскура?


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-01/1610547435_bulgaria-2014-039.jpg



 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: nyamago   
Дата:   25-01-21 13:36

> Но няма ли да е странно да взема един визьор за камерата обскура?

Защо не - рамков (тип 'мерник' с кръст), от тел и сгъваем към кутията?
[shtrak]
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: Julius   
Дата:   25-01-21 13:40

GenaDP написа:

> телепинхол за снимане на птици
> Тфа съм мераклия да гу видя...

Кутията трябва да е от ботуши. [smilie7]
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   25-01-21 18:50

Нямаго,
Това е идея.
Благодаря ти.
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   25-01-21 23:34

Може да е тубус за чертежи. Пак става.
 Re: Каква пинхол камера да си взема?
Автор: GenaDP   
Дата:   26-01-21 00:23

А дупката отпред колко ще е широка, за да може да се експонира с подходяща скорост? И как ще става "прицелването" в обекта? Или пинхолката е само за препарирани екземпляри?
 

 Авторът е затворил собствената си тема.