Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Какви очила ползвате обработка
Автор: venelinvvv   
Дата:   10-01-21 12:56

Привет,
Наскоро си взех нов монитор на benq. И се преродих с обработката. Така да кажа прогледнах [smile]. Монитора има различни функции на подсветка, цвят и т.н. Когато обработвам естествено го пускам на srgb,но след час и половина 2 работа и главата ме заболява жестоко. На стандартни настройки, където е по-тъмно и не ми трябва толкова цвят, примерно докато си цъкам в нета, мога с часове да седя и няма проблеми.

Та, въпроса ми, какви очила ползвате, за да не се натоварват толкова очите?

Нямам диоптър, но тези геймърските очила не стават. Пробвах на жена ми очилата, тя е с диоптър, но има и защита за компютър, но и те изкривяват бялото и леко жълтее...

Малък роман написах, но исках да изясня всичко, за да няма спам от типа "за какво са ти тези очила" [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: asahi   
Дата:   10-01-21 13:03

Проблемът не ти е в очилата, а в околната среда. За безопасната работа е необходимо подходящо околно осветление, неутрален цвят на стените и по-чести почивки.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: mmx   
Дата:   10-01-21 17:41

asahi е прав и околната светлина винаги трябва да е съобразена с яркостта на монитора, иначе лъжеш окото, зеницата се отваря, и те боли главата.

Преди години смених стария монитор HP IPS. На втория час работа и очите започваха да текат. Оказа се че е впъти по-ярък. Окото се заблуждава и не може да прецени яркостта. В момента рядко го ползвам на висока яркост, по скоро понякога сравнявам, за да видя какво се случва със сенките. В офиса не е много светло. При нормална работа на дневна светлина го държа на 20% яркост, на облачно или вечер - 10%.

Като намалих яркостта всички проблеми изчезнаха.



Публикацията е редактирана (10-01-21 17:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Hsathv   
Дата:   10-01-21 19:11

Не знам на колко години си, но ако си над 40 вече ти е дошло времето да сложиш очила с диоптър за гледане на близо. Без тях още по-бързо ще се влошава състоянието ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: venelinvvv   
Дата:   10-01-21 20:13

Gsathv правил съм си изследване и то тридневно в Александровска и на 200% не съм за диоптър :) иначе съм на 30

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: asahi   
Дата:   10-01-21 20:55

В процеса на калибриране се проверява и ambient light. Ако ще си сменяте яркостта на монитора произволно имайте предвид, че за всяка стойност е добре да имате цветен профил. Иначе се лъжете, понякога с повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   10-01-21 22:07

А може сутрин, като станете, да си променяте цветните профили и яркостта на монитора на всеки 15 минути - според положението на Слънцето, и да правите тестове и калибрации до припадък, докато другите всъщност правят фотография. Ваш избор!

[smilie5] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: uri64   
Дата:   10-01-21 23:45

Е, това за през 15те минути е поетическо преувеличение (хипербола). [smile]
Принципно веднъж се устройва работно място за обработка и то така, че по възможност осветеността да е сравнително еднотипна. Струва си човек да отдели достатъчно време и мисъл за това. След това вече периодично се прооверява и при нужда се коригира.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: asahi   
Дата:   11-01-21 01:04

Ако работното ти място е до прозореца и е пряко осветено от Слънцето е редно да преосмислиш подредбата.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   11-01-21 01:14

Отиди до оптиката и си направи очила, за използване на ПС, без диоптър. Обясни им какво искаш и че не трябва, да има промяна в цветовете и ще си свършат работата, както трябва.
След това до аптеката и си вземи изкуствени сълзи. Преди да седнеш на компютъра си сложи по една капка. След известно време, час-два-три, ако имаш проблем си сложи по още една..



Публикацията е редактирана (11-01-21 01:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: asahi   
Дата:   11-01-21 01:21

Това защо? Да врътне оборот на оптиката?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   11-01-21 01:28

Ами защото там хората са професионалисти![smile]
..и ако в нещо си професионалист, би трябвало, да знаеш защо...[shtrak]



Публикацията е редактирана (11-01-21 01:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: asahi   
Дата:   11-01-21 01:32

Разбира се! В продаването на продуктите си. Сигурно ще те предпазят от UV излъчването на LED матрицата, както и от глутена във водата, с която си миеш лицето. Скоро и срещу 5G ще имат някакво медалионче.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   11-01-21 01:38

..Ти като не се доверяваш на професионалисти и всичко ти е ясно, можеш да отидеш при някоя баба, да ти бае[smilie21]



Публикацията е редактирана (11-01-21 01:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: asahi   
Дата:   11-01-21 01:59

Или при офталмолог? Все пак е учил и специализирал над 10 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   11-01-21 02:19

Браво!Това е най-правилния вариант.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: venelinvvv   
Дата:   11-01-21 08:40

Не мога много много да преосмисля, къде да позиционирам компютъра, поради простата причина, че сме в гарсониера [smile]. Да, до прозореца ми е бюрото но в ъгъла където слънцето не пречи. Стаята е нормално осветена. Не ми се ще да слагам крушка с 5500к и да ми е като аптека в стаята. Реално проблема идва от това,че на ден съм около 8 часа пред компютър, понякога и повече, и не ми издържат очите. Ще посетя някоя оптика[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: xsakex   
Дата:   11-01-21 13:22

В оптиката като отидеш и кажеш, че искаш "очила за компютър" ще ти препоръчат такива с промяна на цветопредаването към по-топли цветове. Да, може би е по-приятно а окото да са по-топли цветовете като цяло, но ще е далеч от реалните цветове на снимката.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: venelinvvv   
Дата:   11-01-21 13:28

Xsakex , това ме притеснява най-много. На жена ми очилата не са от евтините и буквално като бяхме в магазина поръчахме от най-високия клас на всичко, което може да се направи по стъклото, отделно диоптъра, който е по рецепта от лекар. И вчера й ги пробвах, естествено замъглиха ми всичко, но се доближих до екрана на разстояние, че да видя бялото, как ще го промени и се оказа, че дава отклонения... Въпроса ми е по-скоро към хора, които са с очила и няма ли нещо разработено за хора работещи с фото и видео [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Synthy   
Дата:   11-01-21 14:45

Какво очакваш да се случи, като сложиш такива очила?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: b0bb0   
Дата:   11-01-21 16:15

От много-много години търся някой офталмолог, дали доктор, дали продавач в аптека, да ми обясни как аджеба (ех, че звучна дума) действат физически тия очила за компютър, така и не съм успял. skiahtro, ти можеш ли да обясниш?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Hsathv   
Дата:   11-01-21 16:49

https://www.leica-eyecare.com/en/our-spectacle-lenses/lenses-type/photography-lenses

Преди време пуснах тема за влизането на Лайка на пазара за диоптрични стъкла. Имат стъкла произведени специално за фотография. Поръчваш един комплект с нулев диоптър, плащаш една торба пари и си ти. Модерните стъкла на жена ти ще ти се видят като като стока от Джъмбо. Имат представителство в България.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Synthy   
Дата:   11-01-21 16:49

Едно време с тръбите имаше някакъв смисъл. Ама сега с днешните монитори... въдица.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Grimjaur   
Дата:   11-01-21 18:10

Прекарвам доста от времето си пред 3 монитора, и трите с различно цветопредаване(не ги ползвам за обработка на снимки). Очилата ми са среден клас(по спомени около 100лв с рамките), с антирефлексно покритие или както там го водят.При тест с очилата ми за физическа работа(с флекс и прочие неща, от които хвърчат парчета), с бяло стъкло - не съм забелязал изкривяване в цветовата гама.
Съветите горе за светлината са добри - аз гледам при мен да е разсеяна и над мен или зад гърба ми.. При 10-13ч на ден през компютър определено има значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: petervassilev   
Дата:   11-01-21 18:22

venelinvvv
"... Реално проблема идва от това,че на ден съм около 8 часа пред компютър, понякога и повече, и не ми издържат очите..."


В допълнение към техническите решения: Йога упражнения за очите - не отнемат време, лесни за изпълнение, няма да навредят, безплатни ... [smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »