Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 8k?
Автор: hotsnail   
Дата:   07-01-21 23:21

Чудя се около тия телевизори. Моя е обикновен ХД. Ама напоследък все повече седи като фото рамка. Показва снимки от моите си. Много хубаво ги върти с един гугълски донгъл отзад. Виждал съм 4К екрани показващи снимки и изглеждат добре. Даже много добре от близо.

А новите камери покриват лесно и 8К. Дъртия А7р2 и Д850 дори покриват 8к пък сега какви чудовища има.

Дивих се в технополиса на 8к самсунгче преди 2-3 годинки. Сега сигурно са по-достъпни и вероятно по-едри. А и нали тия дни пущат новите модели за 2021.

Някой гледал ли е снимки собствени а не прешарпените демонстрации на 8К?

Колко голям трябва да е екрана спрямо разстоянието, за да има осезаема разлика с 4К? Има ли някаква формула?

Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   07-01-21 23:54

Няма голяма разлика под 100 инча телевизор ... Само със Самсунг имам опит.

Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: LUBOMIRHRISTOV   
Дата:   08-01-21 00:07

Не мога да отговоря на въпросите,но и у мен напират едни! :)))
Купих си преди време един LG QLED , не знам колко К е ,стоя една година в кашона , пуснах го сега и всички снимки като му ги пусна са супер! Директно от камерата. През него влизам и във форума и всичко изглежда супер!!! Даже се чудех дали да пусна тема за да попитам възможно ли е това!На лаптопа / обикновен три годишен /едни са добре едни по зле едни направо не стават , а тук всичко е ок ?!Даже от LX 15 изглеждат добре !
А иначе като го видях направо залепнах за него!Бяхме отишли за сушуар,ама си дойдох с телевизор. Пак така ,намален щото е излязъл новият модел! Малко е голям ама казаха,че по-малки такива няма.
Някой ще каже ,че се хваля ама искам да кажа ,че въобще не съжалявам за парите!!! Особено като си видя снимките на него , а и форума де !:)))

Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: hotsnail   
Дата:   08-01-21 00:08

Благодаря. Повече от 75" или хайде 85" не мисля, че ще преживея Пък дори и там стават абсурдни цените.

Мислиш ли, че има истина в тия таблици


https://www.avforums.com/image.php?imageparameters=editorial/products/38c56aa3af5093a6cc7282bb9bf5ee



Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: hotsnail   
Дата:   08-01-21 00:13

LUBOMIRHRISTOV написа:

> Не мога да отговоря на
> въпросите,но и у мен напират едни!
> :)))
> Купих си преди време един LG QLED , не
> знам колко К е ,стоя една година в
> кашона , пуснах го сега и всички
> снимки като му ги пусна са супер!

Гледах рекламите на новите телевизори. Самсунг и Сони са пуснали вече. Сигурно и LG скоро ще пуснат.

Забелязах, че рекламират някакви тънкости, с който подобряват картината. Някакви мощни процесори рекламират, изкуствени интелекти, щуротии..... предполагам заради това Ви изглеждат по-добре снимките. Сигурно оправят локално контраста подобно на ХДР, сигурно леко променят белия баланс. Шарпят, генерират повечко текстура ако е замазана, оправят глобалния контраст........ за това.

Това може би е още една идея, защо бих се изкефил на по едро 4к или 8к екранче и снимчици да се каканижат на него.

Самите дисплеи в рекламите гледам много ги хвалят яркости невиждани, идеално черно имали....(то всяка година все по ярко и все по черно става ама....)

ПП моя не мисля, че променя много (освен някакви локални оптимизации на контраст), щото е глупав, но пак е кеф. Аз си редактирам снимките винаги преди да ги кача в галериите и там слагам тия дето повече ми хващат окото и на компютъра. Мога да си избера кои албуми да показва.... абе готина работа.



Публикацията е редактирана (08-01-21 00:22)

Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: LUBOMIRHRISTOV   
Дата:   08-01-21 00:30

Не знам ! Но определено ,,поправя,, нещо! Забелязах обаче ,че кадри които са повече ,, пипнати,, ,но не с професионалните програми,изглеждат малко зле, в смисъл се усеща обработката. Тези от камерата снимани в jpeg направо ,всички са направо супер.
Не съм си вкъщи,но като се прибера,ще видя модела ,ако може да послужи за ориентир. В смисъл,че съм доволен от това което виждам. Гледам го от два,два и половина до четири метра и наистина всичките кадри които пускам и мой/ чрез флашка / и от форума ,през нет-та, са много добре изглеждащи.


Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: hotsnail   
Дата:   08-01-21 01:33

https://www.youtube.com/watch?v=Z02epMU4Avs


Тука има "техническо" рекламно видео.

Ама ми се струва, че са снимали българки (2:25. А на 6:13 показват обработената картина) и има една снимка май от Белоградчик (7:12) с които показват как мажат картина с голям контраст.

ПП клипа е рекламен ако на някой не му се гледат тъпотии да пропусне.

Ето и Samsung

Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: stef7   
Дата:   08-01-21 06:29

1.Да таблицата е вярна. Ето тук има много повече детайли и обяснения, както и изследванията и науката която стои зад нея:
Size to distance relationship


2.За избор на моя TV ползвах този сайт. (rtings.com) Много добри и детайлни ревюта за почти 300 модела TV

3. За фото и видео редактиране и гледане мисля че OLED технологията е една глава над всички.
https://www.youtube.com/watch?v=Ww8havSLa9E


4. На твое място просто бих си направил една флашка със снимки и въобще каквото искаш да гледаш на телевизора и бих отишъл примерно в Технополис и бих помолил да ми ги пуснат на 2-3 телевизора които съм си харесал като цена и възможности. Око да види ръка да пипне [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   08-01-21 08:15

Да по тая таблица сме се ориентирали по принцип за едни проекти ... Тепърва ще имаме такава задача за новостроящи се хотели и зали. Иначе да , идеята да тестваш в Технополис е валидна. Винаги възприятията за мен са лични , ако видиш разликата видиш .. ако не я видиш , не харчиш пари. Връщам се на момента , че на мен Самсунг матриците ми най харесват,

Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: hotsnail   
Дата:   08-01-21 17:18

Благодаря за съветите!

Явно 4К OLED/QLED около 65-75 инча е интересно да разгледам. По-малък ако е, ще си струва повече като монитор.

Все пак телевзора е на стена и го гледаш от 2-3 метра поне

Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: stef7   
Дата:   08-01-21 17:45

О да 65-75 инча е най-добре за TV. OLED 65 инча им паднаха цените до по-приемливи нива, (но пак са скъпи), 75 инча са много скъпи.


Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: mmx   
Дата:   08-01-21 19:07

Моите наблюдения са върху
60" сони висок клас 4k на 2 години и 40" извит самсунг висок клас 4k на 5 години


Сонито - перфектна, но не уау картина, понякога ме дразни прекомерната стабилизация на картината, слагана навсякъде, сигурно може да се спре от някъде ама не съм гледал.

Самсунга - много му се кефя , въпреки че наскоро му се опържи подстветкака и след смяната го гледам на намалена. Картината е по-триизмерна и това не е само от извития диспей. Огромна видима динамика и микроконтраста е убийствен. Цветовете са нереални, но невероятни. Сам си прави колорградинг в зависимост от това, което гледаш, като почти не осира цвета на кожата. На филмите те оставя без дъх. Ъпскейла на обикновенна картина е впечатляващ. Естествено не гледаш 4к, но е приятно за окото.

Та немога да си представя сега след 5 години какъв телевизор ще са направили, при положение, че този определено знае какво гледам и как да си настои картината сам за това.

Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: hotsnail   
Дата:   08-01-21 23:37

Аз LG матриците харесах предния път. Имаха много готини идеи. Едни с шахматна подредба на поляризиращия филтър за 3д. Самия ми телевизор е Сони заради playstation 3 (имаше една хитринка, която работи с точно тоя модел). Същата матрица в LG беше малко по-евтина, но не работеше с PlayStation.

Не знам как са сега. Ама май пак LG правят хубавите OLED матрици



Публикацията е редактирана (08-01-21 23:39)

Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: asahi   
Дата:   08-01-21 23:49

Направете си изчисленията и не си губете времето с рекламни глупости.

Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: Hsathv   
Дата:   09-01-21 00:18

Това с рекламите съм съгласен. От изчисления също няма нужда щото хората виждат много различно. Най-добре е опитно. Създаваш jpeg файл с резолюция примерно 3840 × 2160 пиксела за 4к или 7680х4320 за 8к. Бял фон. Караш някой да цъкне на този бял фон някъде един черен пиксел без да ти казва къде и записваш файла на флашка. Отиваш в магазина. Отдръпваш се далеч от телевизора и ти пускат снимката. Започваш да се приближаваш докато видиш черния пиксел. Това е максималното растояние на което можеш да се отдетдалечиш от телевизора за да видиш нещо реално в исканата от теб резолюция. На практика такъв идеален случай няма да гледаш в дейстъвителност, така, че разстоянието трябва да го намалиш с поне 30%. Обикновено 90% от хората не виждат 4к резолюцията от нормално разстояние на телевизора в хола около 3-3.5 метра и ае убеждават че са ги изпързаляли с рекламите както стана с 3D телевизорите например. Макар, че има и доволни като един мой възрастен приятел и от 8к телевизор. Страхотна резолюция вика, пък по време на новините ме кара да му чета надписите отдолу щото не ги виждал добре.

Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: hotsnail   
Дата:   09-01-21 17:32

Благодаря!

това обяснение на RED ми е смислено. Наистина резолюцията на зрението ни най-добре се дефинира като точки на градус и после да си сметнеш нещата е детска игра... за 7ми или 8ми клас. Добре е да се знае, че около 40-60 градуса е оптимално.

Така може, да си сметне човек, колко голям телевизор да вземе и как да си сложи мебелите.

ще седна да направя таблица или малко уеб приложение, което смята тия неща.

Интересно е, защо не правят големи дисплей с променлива резолюция - в центъра да са с малки пиксели, а навън да са по-едри и да са планирани за 120 градуса.

ПП Чудя се за ъгъла дали да го смятам по диагонала или по ширината на екрана. Има разлика. Чини ми се, че хоризонтала е по-добре.


ПППП Самсунг са направили дори ръководство млако след като си припомних тригонометрита и си сметнах нещата

https://images.samsung.com/is/image/samsung/p5/ve/tvs/tv-buying-guide/what-size-tv-should-i-get/2019...


тук



Публикацията е редактирана (09-01-21 18:23)

Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: lamerko   
Дата:   09-01-21 20:33

И като застанеш отстрани на телввизора какво ще стане с тази "промелива" резолюция? Самсунг направиха единственото нещо, което смятаха че ще има някакъв смисъл - направиха извити телевизори именно за тази цел. Да коригира ъгъла при централно стоящ човек. Останалото е...

Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: hotsnail   
Дата:   10-01-21 00:13

откакто пуснах темата ми излизат реклами на телевизори, дето седят като рамка на стената и показват снимки и картини. [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Може би не е лоша идея [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: nyamago   
Дата:   10-01-21 00:48

Абе и Самсунг не са най-честни с препоръките си и 'нежно' подбутват потребителите към по-големите (и по-скъпи) модели.

Виж им само 'научното' Правило No.1: "По-голямо е по-добре" [smilie5]

Ами - не е. Не е винаги по-добре, от едно известно разстояние по-напред към екрана (или от един оптимален размер към по-голям при фиксирано разстояние) става по-зле[smilie10] Остави възприемането на картината, ами прекалено големия екран от прекалено близо разваля зрението. Не случайно в кината билетите за първите редове са по-евтини. А нашего брата си купува все по-големи монитори за компютъра, които не може да бутне по-далече,защото обикновено зад монитора е стена. И не може да си дръпне стола по-назад (като за телевизор), защото все пак е седнал на бюро/маса заради клавиатури, мишки и работа. И като е фиксирано разстоянието от размера (дълбочината) на масата, с пре-големите монитори после се чудим защо идва главоболие, вдигаме диоптри, вдигаме кръвно и какво ли още не... Обаче 'моят хххх е по-голям от твоя!' , кеф цена няма [smilie18]

За такива решения не бих слушал съвети от производители на екрани, нашите интереси не са техни интереси.[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: hotsnail   
Дата:   10-01-21 01:14

Да интересното е, че един 55 инчов HD екран например оптимално се гледа от 3 метра и 45 санта под 20 градуса, за да не виждаш пикселите. Ама ако искаш, да си на ръба, да видиш пикселите с перфектно зрение на 65" 4К екран, отиваш на 2 метра! А самсунг казват, бе нали искаш, пак да го гледаш от 3 или 4 метра. Зер ще купуваш по-малка къща зарад един телевизор. Я си вземи един 110" телевизор вместо тоя 55" напръстник .......

Може би си заслужава да се замисли малко човек за какво го ползва телевизора и къде е по-добре да седи тази вещ. Тук Самсунг може би имат някакви интересни идеи.

Аз нормална телевизия почти не гледам. Пускам си понякога тия канали с научно популярни програми, нещо говорят сравнително смислено. Има красиви гледки чат пат. Хубав бял шум. За новини предпочитам да слушам или чета.

Другото за телевизора са филми веднъж или два пъти в седмицата.

Иначе като картина един голям дисплей би стоял добре. Имам чат пат хубави снимки. Има хубави картини и снимки на други хора.

Даваш добър пример с монитора. Самсунг и това рекламират - да си работиш на телевизора. Това е интересен обрат. Аз гледах един два епизода от един сериал на монитора след работа.....

Може би модерния телевизор е ново нещо - работен монитор, устройство за визуализиране на изкуство, дали подвижно или статично, устройство за влизане във виртуалния свят на игрите.

Все по-малко е устройство, от което научаваш актуална информация, устройство от което те облъчват неграмотни политици и лигави телевизионни водещи. За тия неща сега има фейсбук, туитър и други медии.......


В тоя смисъл гледам новите телевизори на LG и Самсунг рекламират точен цвят, връзка с компютър, бързо обновяване на картината за игри и размер....

8k има все още, но май май отпада лекинко - топ моделите са 4К с по-интересни подсветки освен екстремните размери, HDR-а гледам дори от рекламите са го изтрили, 3д вече и спомен няма от него .....



Публикацията е редактирана (10-01-21 01:37)

Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: nyamago   
Дата:   10-01-21 03:47

Още една спорна концепция: защо трябва да виждам пикселите? НЕ ИСКАМ да виждам пиксели.

Също така - оптималният зрителен ъгъл: 40-60 градуса са твърде широки граници. Ще търся из науката колко по-точно е най-добре за изстрадалите ни очи. Подозирам, че е към по-тесния край на тоя диапазон. (От което следва - по-малки екрани, ако обичате ;)

Големият телевизор като монитор не ми е нужен, ама хич. Дори да го свържат безжично и безлатентно към компютъра - имам си екран на лаптопа, който е с ИДЕАЛНА големина за разстоянието, от което се гледа. Защо да гледам на майната си (и да виждам пак същото, щото от по-далече ще ми изглежда по-малко, колкото отблизо на малкия екран)? Освен това е крайно НЕ ЕРГОНОМИЧНО очите ти и ръцете ти да работят на съвсем различни места в стаята. Нали това именно беше ползата от тъч-екраните и предимството на таблетите за работа: че ръката и окото са на съвсем същото място, което е най-естествено. Сега, за да осигурим печалби на Самсунг, ще си препрограмираме генетичните навици, изграждани за милион години [smilie10]

Използването на телевизора за работа има смисъл само когато се споделя от повече от един човек: презентации, обучения, отборна работа ('в екип') по даден проект или задача. Това си е отдавна практика в много организации и офиси и по стените им си има такива екрани - независимо дали са им били продадени като телевизори, или като 'големи монитори'. Но за самостоятелна работа на един човек е абсолютно неоправдана изгъзица (и може би нездравословна за очи и нерви).

И за телевизора остава това, което винаги е бил: развлечение и образование. Филми (игрални и документални), Драма/театър, концерти, образователни програми (популярни повече, отколкото академични), забавни програми и пр. Чат пат и новини - но НЕ 24х7 както на някои места са настроени да се въртят 'по подразбиране'...

И към това можем да добавим отбелязаната от тебе 'картинна галерия' - защо да стои празен/тъмен на стената, като може да показва (с подбрана за ритъма ни на живот честота на смяна) картини или снимки.

Пропуснах игрите защото не играя и са ми последното нещо на ума, но доколкото разбирам там тенденцията е на персонални монитори тип VR и AR. Освен, че е по-реалстично и от най-големия екран, не е нужно играещият да тормози цялото домочадие с 'екшън' на който само той се кефи [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: asahi   
Дата:   10-01-21 13:15

"Автор: hotsnail
Дата: 09-01-21 17:32

Благодаря!

това обяснение на RED ми е смислено. Наистина резолюцията на зрението ни най-добре се дефинира като точки на градус и после да си сметнеш нещата е детска игра... за 7ми или 8ми клас. Добре е да се знае, че около 40-60 градуса е оптимално."

Има ъглова резолюция, под която няма технологичен смисъл да се накъсва образа. Забравил съм числото, нещо около 0.2 градуса гравитираше. Нормалният зрителен ъгъл е около 50 градуса.

Във фотографията тези неща са важно когато експонираме и разглеждаме изложба.

Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: hotsnail   
Дата:   11-01-21 00:16

Верни са тия сметки за размерите и резолюциите. Пробвах с моя телевизор по сметка да седна, пробвах и по-близо. Особено с нетфликс яко се вижда разликата. Там шарпят много картинката. Докато пикселите са малки и не ги различавам т.е. съм на правилното разстояние - се виждат косите на хората - отделните косми един вид. Когато мина границата и се приближа повече, изведнъж се виждат прешарпените пиксели и вече косата изглежда пикселирана.

За съжаление другите ми източници на видео включително HBO Go са с по-малко детайли и не се виждат тия неща.


За градусите май май е по-скоро към 0.01 или 0.02. За 4К са сметнали 40 градуса т.е. близо 1000 точки на 10 градуса или 100 точки на градус т.е. 0.01 градуса или може би както казваш 0.02 градуса. 0.2 градуса е много ниска резолюция т.е. 250 точки на 50 градуса. Аз съм пробвал с телефона ми VR и 1080 точки на 60 градуса са под резолюцията на очите ни, виждат се доста ясно пикселите.

За 50 градуса обаче трябва голям екран и да се гледа от много близо. Съгласен с nyamago, че това е изхвърляне за филми.

За 50 градуса 55 инча телевизор трябва да се гледа от метър и 30. А 65-цата от 155. Аз седя на 3-4 метра от екрана обикновено т.е. дори с голям телевизор е по-близо до 20 градуса.

Може би ако измисля как хем да го гледам от 2 метра като картина ако искам, хем да има чалъм да седна на 4 метра, докато гледам филм... абе явно ако и когато купувам телевизор, ще взема и някои мебели около него.....

Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: asahi   
Дата:   11-01-21 01:21

Ама не е казано, че екранът трябва да заеме целия ти зрителен ъгъл. Това най-малкото изморява. Трябва да можеш да отместиш поглед без да ставаш.

Отговори на това съобщение
 Re: 8k?
Автор: o2   
Дата:   11-01-21 01:22

Преди нова година отивам в един Техно***** магазин за кафе машина и още от вратата ме грабва ентусиазиран и неизпълнил плана за продажбите за месеца ратай. Вика ела да видиш новите промоции, та се заприказвахме за кюлед, олед, пролет и сладолед, както и за други подобни битовизми. Пита ме какво гледам на телевизора в нас. Казвам, че гледам стари филми на 43" от 6 м. дистанция. Ооо, на новите телевизори направо ще са страхотни! Да де, ама дай ми един модел, дето не добавя още поне 100% информация в картината. Извика някакъв човек облечен с дрехи на Самсунг. Обяснявам, че искам телевизора да НЕ добавя нищо към картината, така както Тарковски, Тарантино или Доню Донев са я направили. Тоя вика да, тва се казва upstream, всички наши телевизори го имат. Питам, има ли бушон тоя upstream, ако може да го дръпна и да си гледам гола и боса картина. Човека се обиди, обърна се и си тръгна. Взех една кафемашина и си тръгнах.

Тва малко като вица за пилето и слона по социализма: гледам, в месарския пуснали слон за 1 лв. Ма кво ше го правя тоя слон, 'зех едно пиле за 3 лева и си тръгнах.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »