Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Избор на фотоапарат?
Автор: Nairobi   
Дата:   30-12-20 22:40

Здравейте,искам да си закупя фотоапарат за лично ползване,като лятото бих искала да се запиша на курс,идеята е да свикна с апарата до тогава,кой апарат бихте ми препоръчали за начинаещ.Първоначално мислех да закупя Canon PowerShot G7 X Mark II,но след като разгледах и другите модели видях,че за тази цена горе долу има и по-добри като например Canon EOS M50 или Canon EOS 250D(но той май е доста голям спрямо другите,и може би за начинаещ с малки ръце няма да е добре).Познат който има Сони А6000 пък твърди,че като качество не отсъпва по нищо на тези които съм разглеждала,а е най-евтин.Приемам и други предложения ,като цена максимум 1200лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: avo   
Дата:   30-12-20 23:25

Ако ще е първи апарат бих препоръчал секънд хенд Никон Д7200 с 18-105 или 18-140 + някой от вариантите на 50/1.8, би трябвало да се вместиш в парите. Ще ти е достатъчен поне 1-2 години, ще ти даде възможност да се учиш на доста хубаво тяло с добри възможности, а няма смисъл да е нов, защото така или иначе ако продължиш да развиваш хобито 100% ще го смениш в подобен срок, а ако не ти хареса фотографията, ще го захвърлиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Nairobi   
Дата:   31-12-20 00:02

Благодаря за препоръката,веднага ще разгледам предложения от вас апарат.Не знам дали ще се развие моята идея в нещо повече от хоби,но не ми се иска да дам пари на вятъра,като да купя апарат който прави снимки подобни от смартфон висок клас,защото се обезмисля покупката.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: kiten   
Дата:   31-12-20 02:30

Секън хенд в много случаи означава амортизирана и износена стока. Всеки фотоапарат си има брой на щракания /сработвания на затвора / и не се знае първия собственик колко е щракал . А една смяна на затвора в сервиз излиза доста скъпо и хабене на нерви. Освен това този никон е стар модел и е спрян от производство!
Вземи си едно ново сони А6100 с обектив 16-50 и гаранция на първо време и ще си много спокойна.
Ето и сравнение

https://www.apotelyt.com/compare-camera/nikon-d7200-vs-sony-a6100

[smilie24] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Yog   
Дата:   31-12-20 04:23

Сони 6100 е доста над бюджета от 1200. Като цяло, идеята за втора ръка не е лоша, след като още не знаеш дали фотографията ще е нещо, с което ще се занимаваш. Не виждам смисъл да се дава голяма сума. Например това апаратче е 360 лева. Има добър тъчскрийн и добра система за автофокус. Гледам че в Базар-а тук се продава обектива 15-45 за 130 лева. Идеално е за начинаещ и сумата е поносима. Ако ТВЪРДО ще харчиш още, купи му или обектива Canon 22mm f/2 или някоя от сигмите на 1.4 за ef-m. А може и чрез преходник някой евтин но добър EF или EF-S обектив... Но за начало апаратчето и китака за към 500 са си супер



Публикацията е редактирана (31-12-20 04:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: quazimodo   
Дата:   31-12-20 06:45

Nairobi написа:

> Благодаря за препоръката,веднага
> ще разгледам предложения от вас
> апарат.Не знам дали ще се развие
> моята идея в нещо повече от хоби,но
> не ми се иска да дам пари на
> вятъра,като да купя апарат който
> прави снимки подобни от смартфон
> висок клас,защото се обезмисля
> покупката.

Не си купувайте фотоапарат. Купете си смартфон от висок клас[cool] . Весело посрещане на новата година [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: CDman   
Дата:   31-12-20 08:35

^^
Относно смартфоните:

Тия дни станах свидетел на следната случка.

Две мацки си правят или по-точно се мъчат да си правят снимки с телефони пред коледната украса. Едната застава пред светещата елха, другата с телефона снима. Резултатът, доколкото успявах да видя беше тъмен силует на фона на светещи еленчета. Обективи сменяха, режими сменяха, "светкавица" пускаха - се тая. Едната по едно време вика "Добре де, онова куче на рекламата нали със същия телефон го бяха снимали. Защо сега не става ?"

Идеше ми да и кажа, че кучките се снимат по различен начин, но си замълчах.[smilie5]

Относно апарата - вземете си нов.

Бих препоръчал SONY DSC-RX10, но е малко над бюджета.

https://www.technopolis.bg/bg/Kompaktni-fotoaparati/Tzifrov-fotoaparat-SONY-DSC-RX10/p/394885

Успех с избора![smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: serjy   
Дата:   31-12-20 08:41

точно па за начинаещ втора ръка дслр е възможно най-лошия избор! това напълно може да го откаже от фотографията...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: yakumo   
Дата:   31-12-20 09:56

Като за съвсем начинаещ с малки ръце, това текст .
Ако не се получат нещата, оставаш с едно добро апаратче, което се събира в джоба и, ако имаш малко в главата, със сигурност ще имаш снимки, по-добри от тези с най-скъпия и яко рекламиран телефон.

Ако се получат нещата, ще си купиш нещо по-така и ще си имаш едно добро апаратче, което се събира в джоба за всеки случай [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: iasen2   
Дата:   31-12-20 11:42

"точно па за начинаещ втора ръка дслр е възможно най-лошия избор! това напълно може да го откаже от фотографията..."

То па всички дето снимаме на DSLR сме се отказали от фотографията.... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: iasen2   
Дата:   31-12-20 11:47

Няма никаква значение фотоапарата, важна е оптиката.
Ако искаш да снимаш навън си вземи светлосилен обектив - примерно 50/1.8
Ако наистина искаш да се учиш си вземи висок клас втора употреба с изнесени контролни бутони - това ще те научи на дисциплина в снимането и повторяемост на резултатите. Колкото апаратът е по тежък, толкова по добре е балансиран спрямо оптиката и по лесно ще кадрираш и фокусираш и няма да правиш размазани снимки. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: mitpis   
Дата:   31-12-20 12:14

Canon EOS M50 е добър избор.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ombre   
Дата:   31-12-20 12:50

Предложението на AVO е добро,но в случая не е удачно,при положение,че авторката не желае камера от сорта на 250д,а 7200 е по голям. За тия пари,бих погледнал 6000/6300 на Сони или 6500 (последния има стабилизация),говорим за камера втора ръка. 6000 го има и нов за цена под 1000 лв с обектив 16-50. Панасоник и Олимпус също имат много добри предложения,но са с по малък сензор и не се знае,дали това е важно или не. Пълни глупости са това за втората употреба,да наистина новото си е ново,но за същите пари като новата камера се взима по висок клас такава втора ръка. Отделно да не говорим,че пазара е залят с камери още в гаранция и на малко кадри, така,че ако продавача е читав,то няма проблем да е втора употреба.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: lamerko   
Дата:   31-12-20 13:07

От тези модели - М50 или А6000. Първия Канон (G7) всъщност не е лош, но е по-скоро компактна туристическа камерка, която не е подходяща за обучение. Колкото до 250D - това е DSLR, и макар да е от най-компактната серия на Канон - има си доста трески за дялане. Най-добре М50 или А6000. Можете да погледнете също така и A6100 - същия клас е, но по-нов модел със съответното ниво на модернизация.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ninikolov   
Дата:   31-12-20 13:29

За да е успешна покупката на фотоапарат, предварително е добре да си отговорите на няколко въпроса. Иначе голяма е вероятността да направите като повечето от нас - да хвърлите едни пари на вятъра.

Ето въпросите:

1. Докъде смятате да стигнете ? Колко силна е страстта Ви към фотографията?
Ако имате съмнения или просто искате да опитате, помислете за висок клас компактен или среден/нисък клас безогледален апарат, който в последствие, ако се откажете ще можете да носите в чантата и да ползвате за семейни или документални снимки с чудесно за целта качество (по-добро от телефон).
Ако смятате да упражнявате това поне като основно хоби, то тогава трябва да знаете, че оптиката е много по-важна от тялото.
Тук идват другите въпроси:

2. Какво основно ще снимате: Портрет, пейзаж, макро, бързоподвижни "цели" ... ? Това ще определи както избора на оптика, така и на тяло с подходящата автофокусна система.

3. Само снимки, само видео или и двете? В какво съотношение, т.е. кое ще е с приоритет ?

4. Колко тежко сте склонни да носите? Много хора, в това число и аз, все още предпочитат DSLR по ред причини, но безогледалната технология категорично се налага. Което не означава, че DSLR е непременно лош избор.

5. Какъв размер на сензора: Фулфрейм, APS-C или М4/3?

6. Каква резолюция? Ще стигнат ли 16 Мегапиксела? А 24? Или ще трябват повече ?

7. Визьор ? Ако много държите (аз много държа), то задължително оптичен или може и електронен ?

8. Чупещ се диплей ? Ако Ви е нужен, то какъв вид: само нагоре-надолу или и настрани ?

Други неща, за които ще давате пари и следователно, трябва да включите в сметките: карти памет, батерии, филтри, чанти, евентуално стативи и светкавици.

Съветът, който винаги се дава и винаги работи: Идете и вижте апарата на място в магазина. Пипнете го, подръжте го, погледнете през визьора и ще разберете, дали е вашия.


Успех с избора!


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: lamerko   
Дата:   31-12-20 13:34

ninikolov: повечето от тези въпроси са предмет за курса, който тепърва ще започва. От една страна там могат да станат ясни насоки за купуване на техника, но от друга - за да е ефективен курса, трябва да има някаква налична сравнително адеакватна техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ninikolov   
Дата:   31-12-20 13:51

Да, и това е вярно. Курсът определено би помогнал за по-ясен отговор на повечето въпроси. Все пак надявам се това, което написах да даде поне някаква насока за размисъл.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ombre   
Дата:   31-12-20 13:51

Lamerko е прав, макар, че при такива курсове на хора, които нямат налична техника, такава им се предоставя от водещия курса. Поне при Бони И Жоро Величков беше така.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: lamerko   
Дата:   31-12-20 14:00

Ако им се предоставя - тогава най-добрия съвет е да не се бърза с покупка. Но не всички предоставят...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Satsan   
Дата:   31-12-20 14:24

Всеки предлага това с което има опит. Затова е най-добре да поснимате с някой от изброените модели на познат/приятел с такава техника. Само тогава може да се ориентирате в тази богата гама от предложения. И пак няма да е достатъчно. Затова трябва да знаете, че всеки започва от някъде (обикновено ДСЛР, кроп) и в процеса на развитие надгражда и уменията си, и техниката си. Сега има възможност от по-висок старт. Например ТОВА
Това е пълноформатна камера, нова технология в ставнение ДСЛР (безогледална) и по отношение на фокуса е безпогрешна в сравненние с всяка ДСЛР система (фронт/бек фокус).
От предложеите модели ДСЛР Никон Д7200 е може би най-доброто предложение. Има фина настройка на фокуса и е с най-добър софтуер за обработка.
Без значение дали ще се развивате в посока фотография или ще останете на ниво "хоби", Сони А7 е най-подходящ избор. В комплект с един светъл автофокусен обектив Сони 50/1.8 става идеалната база за прекрасни мигове с фотоапарат в ръка. И почти се вмествате в бюджета. Успех!



Публикацията е редактирана (31-12-20 14:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Nairobi   
Дата:   31-12-20 14:55

Ето въпросите:

1. Докъде смятате да стигнете ? Колко силна е страстта Ви към фотографията?
Ако имате съмнения или просто искате да опитате, помислете за висок клас компактен или среден/нисък клас безогледален апарат, който в последствие, ако се откажете ще можете да носите в чантата и да ползвате за семейни или документални снимки с чудесно за целта качество (по-добро от телефон).
Ако смятате да упражнявате това поне като основно хоби, то тогава трябва да знаете, че оптиката е много по-важна от тялото.
Тук идват другите въпроси:
Не знам до къде ще стигнат,за това искам да опитам,сега ще е като за разпускане,след като видя до къде са ми възможностите ще преценя дали съм готова да работя и с хора.
2. Какво основно ще снимате: Портрет, пейзаж, макро, бързоподвижни "цели" ... ? Това ще определи както избора на оптика, така и на тяло с подходящата автофокусна система.
Като за начало пейзаж и портрет.

3. Само снимки, само видео или и двете? В какво съотношение, т.е. кое ще е с приоритет ?
Предимно снимки,но ще се радвам и на добро видео.

4. Колко тежко сте склонни да носите? Много хора, в това число и аз, все още предпочитат DSLR по ред причини, но безогледалната технология категорично се налага. Което не означава, че DSLR е непременно лош избор.
Не мога да отговоря на този въпрос,защото съм ползвала само компкатни фотоапарати,на живо в магазина моделите които гледах ми се струват големи,но предполагам се свиква.

5. Какъв размер на сензора: Фулфрейм, APS-C или М4/3?
И на този не мога да дам точен отговор,защото започвам от нулата.

6. Каква резолюция? Ще стигнат ли 16 Мегапиксела? А 24? Или ще трябват повече ?
Предпочитам 24.

7. Визьор ? Ако много държите (аз много държа), то задължително оптичен или може и електронен ?
ПРедполагам че е плюс да го имам,но бих купила след определено време.

8. Чупещ се диплей ? Ако Ви е нужен, то какъв вид: само нагоре-надолу или и настрани ?
Тук трябва човек да е ползвал такова устройство за да може да отговори,но доколкото гледах видеа,всеки изтъква като голям плюс чупещия се дисплей.

Други неща, за които ще давате пари и следователно, трябва да включите в сметките: карти памет, батерии, филтри, чанти, евентуално стативи и светкавици.
Да,затова и казах че бюджета за апарата е 1200лв.

Съветът, който винаги се дава и винаги работи: Идете и вижте апарата на място в магазина. Пипнете го, подръжте го, погледнете през визьора и ще разберете, дали е вашия.


Аз доста често харесвам нещо,което отвън изглежда добре,но пък не е толкова функционално,и тъй като нямам опит с такива устройства,нямам близки фотографи,реших да пиша във форума и да получа препоръки от хора,които имат повече опит.Казах,че искам да запиша курс,защото дори и да не развия фотографията като професия,желая да правя снимки на моето семейство и близки,с добро качество и малко по-добър вид,същевременно фотографията винаги ми е носила удоволствие,а сега съм в момент от живота ми,който искам да разпускам с нещо и прецених,че е това.Разбира се не очаквам да купя апарата и той сам да свърши всичко.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: CDman   
Дата:   31-12-20 15:25

Няма фотоапарат, който да е само добър или само лош.

Всеки модел си има и предимства и недостатъци.

В общи линии за начинаещ е добър всеки модел, който има пълен автомат, полуавтоматичен (P) и ръчен режим (M). В началото ще снимате на пълен автомат, после, като го разучите на полу-автомат и по някое време, вече свикнала с него ще минете на ръчен. Така поне беше при мен.

Накратко:
Придържам се към това фотоапарат да е нов, но в края на краищата ще си решите сама.

Отново желая успех с покупката и снимането ![smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Nairobi   
Дата:   31-12-20 15:40

Благодаря много на всички за мненията,аз държа да е нов просто защото нито знам какво да гледам дали му има на апарата,нито от къде да купя качествен втора ръка.Ще се ходи пак до магазина.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ararat   
Дата:   31-12-20 16:05

Ако сте в София, отидете във магазин за фотоапарати, например Фотосинтезис, и вижте какво можете да си купите с този бюджет. Хванете всеки от избраните модели в ръка и отговора на въпроса ви сам ще си дойде!

Важното е на вас да ви харесва и да изпитвате удоволствие като работите с него.

Всички нови фотоапарати са хубави [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: новичок   
Дата:   31-12-20 16:09

Може да помислите евентуално и за наемане на техника.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »