Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Избор на фотоапарат?
Автор: Nairobi   
Дата:   30-12-20 22:40

Здравейте,искам да си закупя фотоапарат за лично ползване,като лятото бих искала да се запиша на курс,идеята е да свикна с апарата до тогава,кой апарат бихте ми препоръчали за начинаещ.Първоначално мислех да закупя Canon PowerShot G7 X Mark II,но след като разгледах и другите модели видях,че за тази цена горе долу има и по-добри като например Canon EOS M50 или Canon EOS 250D(но той май е доста голям спрямо другите,и може би за начинаещ с малки ръце няма да е добре).Познат който има Сони А6000 пък твърди,че като качество не отсъпва по нищо на тези които съм разглеждала,а е най-евтин.Приемам и други предложения ,като цена максимум 1200лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: avo   
Дата:   30-12-20 23:25

Ако ще е първи апарат бих препоръчал секънд хенд Никон Д7200 с 18-105 или 18-140 + някой от вариантите на 50/1.8, би трябвало да се вместиш в парите. Ще ти е достатъчен поне 1-2 години, ще ти даде възможност да се учиш на доста хубаво тяло с добри възможности, а няма смисъл да е нов, защото така или иначе ако продължиш да развиваш хобито 100% ще го смениш в подобен срок, а ако не ти хареса фотографията, ще го захвърлиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Nairobi   
Дата:   31-12-20 00:02

Благодаря за препоръката,веднага ще разгледам предложения от вас апарат.Не знам дали ще се развие моята идея в нещо повече от хоби,но не ми се иска да дам пари на вятъра,като да купя апарат който прави снимки подобни от смартфон висок клас,защото се обезмисля покупката.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: kiten   
Дата:   31-12-20 02:30

Секън хенд в много случаи означава амортизирана и износена стока. Всеки фотоапарат си има брой на щракания /сработвания на затвора / и не се знае първия собственик колко е щракал . А една смяна на затвора в сервиз излиза доста скъпо и хабене на нерви. Освен това този никон е стар модел и е спрян от производство!
Вземи си едно ново сони А6100 с обектив 16-50 и гаранция на първо време и ще си много спокойна.
Ето и сравнение

https://www.apotelyt.com/compare-camera/nikon-d7200-vs-sony-a6100

[smilie24] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Yog   
Дата:   31-12-20 04:23

Сони 6100 е доста над бюджета от 1200. Като цяло, идеята за втора ръка не е лоша, след като още не знаеш дали фотографията ще е нещо, с което ще се занимаваш. Не виждам смисъл да се дава голяма сума. Например това апаратче е 360 лева. Има добър тъчскрийн и добра система за автофокус. Гледам че в Базар-а тук се продава обектива 15-45 за 130 лева. Идеално е за начинаещ и сумата е поносима. Ако ТВЪРДО ще харчиш още, купи му или обектива Canon 22mm f/2 или някоя от сигмите на 1.4 за ef-m. А може и чрез преходник някой евтин но добър EF или EF-S обектив... Но за начало апаратчето и китака за към 500 са си супер



Публикацията е редактирана (31-12-20 04:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: quazimodo   
Дата:   31-12-20 06:45

Nairobi написа:

> Благодаря за препоръката,веднага
> ще разгледам предложения от вас
> апарат.Не знам дали ще се развие
> моята идея в нещо повече от хоби,но
> не ми се иска да дам пари на
> вятъра,като да купя апарат който
> прави снимки подобни от смартфон
> висок клас,защото се обезмисля
> покупката.

Не си купувайте фотоапарат. Купете си смартфон от висок клас[cool] . Весело посрещане на новата година [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: CDman   
Дата:   31-12-20 08:35

^^
Относно смартфоните:

Тия дни станах свидетел на следната случка.

Две мацки си правят или по-точно се мъчат да си правят снимки с телефони пред коледната украса. Едната застава пред светещата елха, другата с телефона снима. Резултатът, доколкото успявах да видя беше тъмен силует на фона на светещи еленчета. Обективи сменяха, режими сменяха, "светкавица" пускаха - се тая. Едната по едно време вика "Добре де, онова куче на рекламата нали със същия телефон го бяха снимали. Защо сега не става ?"

Идеше ми да и кажа, че кучките се снимат по различен начин, но си замълчах.[smilie5]

Относно апарата - вземете си нов.

Бих препоръчал SONY DSC-RX10, но е малко над бюджета.

https://www.technopolis.bg/bg/Kompaktni-fotoaparati/Tzifrov-fotoaparat-SONY-DSC-RX10/p/394885

Успех с избора![smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: serjy   
Дата:   31-12-20 08:41

точно па за начинаещ втора ръка дслр е възможно най-лошия избор! това напълно може да го откаже от фотографията...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: yakumo   
Дата:   31-12-20 09:56

Като за съвсем начинаещ с малки ръце, това текст .
Ако не се получат нещата, оставаш с едно добро апаратче, което се събира в джоба и, ако имаш малко в главата, със сигурност ще имаш снимки, по-добри от тези с най-скъпия и яко рекламиран телефон.

Ако се получат нещата, ще си купиш нещо по-така и ще си имаш едно добро апаратче, което се събира в джоба за всеки случай [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: iasen2   
Дата:   31-12-20 11:42

"точно па за начинаещ втора ръка дслр е възможно най-лошия избор! това напълно може да го откаже от фотографията..."

То па всички дето снимаме на DSLR сме се отказали от фотографията.... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: iasen2   
Дата:   31-12-20 11:47

Няма никаква значение фотоапарата, важна е оптиката.
Ако искаш да снимаш навън си вземи светлосилен обектив - примерно 50/1.8
Ако наистина искаш да се учиш си вземи висок клас втора употреба с изнесени контролни бутони - това ще те научи на дисциплина в снимането и повторяемост на резултатите. Колкото апаратът е по тежък, толкова по добре е балансиран спрямо оптиката и по лесно ще кадрираш и фокусираш и няма да правиш размазани снимки. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: mitpis   
Дата:   31-12-20 12:14

Canon EOS M50 е добър избор.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ombre   
Дата:   31-12-20 12:50

Предложението на AVO е добро,но в случая не е удачно,при положение,че авторката не желае камера от сорта на 250д,а 7200 е по голям. За тия пари,бих погледнал 6000/6300 на Сони или 6500 (последния има стабилизация),говорим за камера втора ръка. 6000 го има и нов за цена под 1000 лв с обектив 16-50. Панасоник и Олимпус също имат много добри предложения,но са с по малък сензор и не се знае,дали това е важно или не. Пълни глупости са това за втората употреба,да наистина новото си е ново,но за същите пари като новата камера се взима по висок клас такава втора ръка. Отделно да не говорим,че пазара е залят с камери още в гаранция и на малко кадри, така,че ако продавача е читав,то няма проблем да е втора употреба.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: lamerko   
Дата:   31-12-20 13:07

От тези модели - М50 или А6000. Първия Канон (G7) всъщност не е лош, но е по-скоро компактна туристическа камерка, която не е подходяща за обучение. Колкото до 250D - това е DSLR, и макар да е от най-компактната серия на Канон - има си доста трески за дялане. Най-добре М50 или А6000. Можете да погледнете също така и A6100 - същия клас е, но по-нов модел със съответното ниво на модернизация.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ninikolov   
Дата:   31-12-20 13:29

За да е успешна покупката на фотоапарат, предварително е добре да си отговорите на няколко въпроса. Иначе голяма е вероятността да направите като повечето от нас - да хвърлите едни пари на вятъра.

Ето въпросите:

1. Докъде смятате да стигнете ? Колко силна е страстта Ви към фотографията?
Ако имате съмнения или просто искате да опитате, помислете за висок клас компактен или среден/нисък клас безогледален апарат, който в последствие, ако се откажете ще можете да носите в чантата и да ползвате за семейни или документални снимки с чудесно за целта качество (по-добро от телефон).
Ако смятате да упражнявате това поне като основно хоби, то тогава трябва да знаете, че оптиката е много по-важна от тялото.
Тук идват другите въпроси:

2. Какво основно ще снимате: Портрет, пейзаж, макро, бързоподвижни "цели" ... ? Това ще определи както избора на оптика, така и на тяло с подходящата автофокусна система.

3. Само снимки, само видео или и двете? В какво съотношение, т.е. кое ще е с приоритет ?

4. Колко тежко сте склонни да носите? Много хора, в това число и аз, все още предпочитат DSLR по ред причини, но безогледалната технология категорично се налага. Което не означава, че DSLR е непременно лош избор.

5. Какъв размер на сензора: Фулфрейм, APS-C или М4/3?

6. Каква резолюция? Ще стигнат ли 16 Мегапиксела? А 24? Или ще трябват повече ?

7. Визьор ? Ако много държите (аз много държа), то задължително оптичен или може и електронен ?

8. Чупещ се диплей ? Ако Ви е нужен, то какъв вид: само нагоре-надолу или и настрани ?

Други неща, за които ще давате пари и следователно, трябва да включите в сметките: карти памет, батерии, филтри, чанти, евентуално стативи и светкавици.

Съветът, който винаги се дава и винаги работи: Идете и вижте апарата на място в магазина. Пипнете го, подръжте го, погледнете през визьора и ще разберете, дали е вашия.


Успех с избора!


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: lamerko   
Дата:   31-12-20 13:34

ninikolov: повечето от тези въпроси са предмет за курса, който тепърва ще започва. От една страна там могат да станат ясни насоки за купуване на техника, но от друга - за да е ефективен курса, трябва да има някаква налична сравнително адеакватна техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ninikolov   
Дата:   31-12-20 13:51

Да, и това е вярно. Курсът определено би помогнал за по-ясен отговор на повечето въпроси. Все пак надявам се това, което написах да даде поне някаква насока за размисъл.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ombre   
Дата:   31-12-20 13:51

Lamerko е прав, макар, че при такива курсове на хора, които нямат налична техника, такава им се предоставя от водещия курса. Поне при Бони И Жоро Величков беше така.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: lamerko   
Дата:   31-12-20 14:00

Ако им се предоставя - тогава най-добрия съвет е да не се бърза с покупка. Но не всички предоставят...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Satsan   
Дата:   31-12-20 14:24

Всеки предлага това с което има опит. Затова е най-добре да поснимате с някой от изброените модели на познат/приятел с такава техника. Само тогава може да се ориентирате в тази богата гама от предложения. И пак няма да е достатъчно. Затова трябва да знаете, че всеки започва от някъде (обикновено ДСЛР, кроп) и в процеса на развитие надгражда и уменията си, и техниката си. Сега има възможност от по-висок старт. Например ТОВА
Това е пълноформатна камера, нова технология в ставнение ДСЛР (безогледална) и по отношение на фокуса е безпогрешна в сравненние с всяка ДСЛР система (фронт/бек фокус).
От предложеите модели ДСЛР Никон Д7200 е може би най-доброто предложение. Има фина настройка на фокуса и е с най-добър софтуер за обработка.
Без значение дали ще се развивате в посока фотография или ще останете на ниво "хоби", Сони А7 е най-подходящ избор. В комплект с един светъл автофокусен обектив Сони 50/1.8 става идеалната база за прекрасни мигове с фотоапарат в ръка. И почти се вмествате в бюджета. Успех!



Публикацията е редактирана (31-12-20 14:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Nairobi   
Дата:   31-12-20 14:55

Ето въпросите:

1. Докъде смятате да стигнете ? Колко силна е страстта Ви към фотографията?
Ако имате съмнения или просто искате да опитате, помислете за висок клас компактен или среден/нисък клас безогледален апарат, който в последствие, ако се откажете ще можете да носите в чантата и да ползвате за семейни или документални снимки с чудесно за целта качество (по-добро от телефон).
Ако смятате да упражнявате това поне като основно хоби, то тогава трябва да знаете, че оптиката е много по-важна от тялото.
Тук идват другите въпроси:
Не знам до къде ще стигнат,за това искам да опитам,сега ще е като за разпускане,след като видя до къде са ми възможностите ще преценя дали съм готова да работя и с хора.
2. Какво основно ще снимате: Портрет, пейзаж, макро, бързоподвижни "цели" ... ? Това ще определи както избора на оптика, така и на тяло с подходящата автофокусна система.
Като за начало пейзаж и портрет.

3. Само снимки, само видео или и двете? В какво съотношение, т.е. кое ще е с приоритет ?
Предимно снимки,но ще се радвам и на добро видео.

4. Колко тежко сте склонни да носите? Много хора, в това число и аз, все още предпочитат DSLR по ред причини, но безогледалната технология категорично се налага. Което не означава, че DSLR е непременно лош избор.
Не мога да отговоря на този въпрос,защото съм ползвала само компкатни фотоапарати,на живо в магазина моделите които гледах ми се струват големи,но предполагам се свиква.

5. Какъв размер на сензора: Фулфрейм, APS-C или М4/3?
И на този не мога да дам точен отговор,защото започвам от нулата.

6. Каква резолюция? Ще стигнат ли 16 Мегапиксела? А 24? Или ще трябват повече ?
Предпочитам 24.

7. Визьор ? Ако много държите (аз много държа), то задължително оптичен или може и електронен ?
ПРедполагам че е плюс да го имам,но бих купила след определено време.

8. Чупещ се диплей ? Ако Ви е нужен, то какъв вид: само нагоре-надолу или и настрани ?
Тук трябва човек да е ползвал такова устройство за да може да отговори,но доколкото гледах видеа,всеки изтъква като голям плюс чупещия се дисплей.

Други неща, за които ще давате пари и следователно, трябва да включите в сметките: карти памет, батерии, филтри, чанти, евентуално стативи и светкавици.
Да,затова и казах че бюджета за апарата е 1200лв.

Съветът, който винаги се дава и винаги работи: Идете и вижте апарата на място в магазина. Пипнете го, подръжте го, погледнете през визьора и ще разберете, дали е вашия.


Аз доста често харесвам нещо,което отвън изглежда добре,но пък не е толкова функционално,и тъй като нямам опит с такива устройства,нямам близки фотографи,реших да пиша във форума и да получа препоръки от хора,които имат повече опит.Казах,че искам да запиша курс,защото дори и да не развия фотографията като професия,желая да правя снимки на моето семейство и близки,с добро качество и малко по-добър вид,същевременно фотографията винаги ми е носила удоволствие,а сега съм в момент от живота ми,който искам да разпускам с нещо и прецених,че е това.Разбира се не очаквам да купя апарата и той сам да свърши всичко.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: CDman   
Дата:   31-12-20 15:25

Няма фотоапарат, който да е само добър или само лош.

Всеки модел си има и предимства и недостатъци.

В общи линии за начинаещ е добър всеки модел, който има пълен автомат, полуавтоматичен (P) и ръчен режим (M). В началото ще снимате на пълен автомат, после, като го разучите на полу-автомат и по някое време, вече свикнала с него ще минете на ръчен. Така поне беше при мен.

Накратко:
Придържам се към това фотоапарат да е нов, но в края на краищата ще си решите сама.

Отново желая успех с покупката и снимането ![smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Nairobi   
Дата:   31-12-20 15:40

Благодаря много на всички за мненията,аз държа да е нов просто защото нито знам какво да гледам дали му има на апарата,нито от къде да купя качествен втора ръка.Ще се ходи пак до магазина.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ararat   
Дата:   31-12-20 16:05

Ако сте в София, отидете във магазин за фотоапарати, например Фотосинтезис, и вижте какво можете да си купите с този бюджет. Хванете всеки от избраните модели в ръка и отговора на въпроса ви сам ще си дойде!

Важното е на вас да ви харесва и да изпитвате удоволствие като работите с него.

Всички нови фотоапарати са хубави [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: новичок   
Дата:   31-12-20 16:09

Може да помислите евентуално и за наемане на техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: avo   
Дата:   31-12-20 17:24

Явно момичето иска нова техника, не я упреквам, аз също винаги съм си купувал всичко от магазина освен разни апокрифни ръчнофокусни обективи на М 42 и подобни. Относно типа система, моят скромен опит на сменил 5-6 тела, последното е безогледално, показва следното :
1. Не ДСЛР-а, а ниският клас безогледалка, особено Сони с ужасния им електронен визьор, според мен може да те откаже. За мен е чудно как можеш да правиш толкова добри матрици, да конструираш про тела за хиляди левове и да не сложиш читав визьор, камо ли старите модели - трагедия. Сега ще скочат всички, ама си е факт. Да, сигурно се свиква.
2. Масовото отхвърляне на де що се води ДСЛР и мащабното тикане на всичко ще е безогледално напред е за мен с извинение пълна глупост. Снимал съм с 4 никонски тела огледални, винаги с техни си никорски обективи, нито едно не е имало проблем с фронт/бек фокус, последното, което още имам - Д7500 - има микронастройка и дори не знам как работи, не е нужна. Може би се случва с разните му сигми и тамрони, щом всички го твърдят, макар че ми прави впечатление как всички се заоплакваха от този феномен последните години след масовото навлизане на безогледалните системи и изравняването на цените им с ДСЛР. Допреди това не съм забелязал да има теми всеки ден кой как си прави микронастройката на фокуса, а всички снимаха с ДСЛР, то нямаше друго.
Весело посрещане на всички !
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ombre   
Дата:   31-12-20 17:48

Avo съгласен съм с теб,но само в частта,че се отхвърля дслр и то масово, но за останалото мисля, че грешиш. Аз също харесвам и дслр и безогледалка,но в първия пост момичето казва,че не иска камера от сорта на 250д ,който е най малкия дслр на пазара,какво остава за 7200 и то с 18-140 примерно? В този ред на мисли и се препоръча безогледална камера (поне аз в моя пост ,изразих мнение съобразено с този факт). Иначе това,че нямаш драма с ф/б фокус е супер,понеже доста хора им се налага да я правят тази микро настройка вкл. и с нейтив обективи,а не само с други производители. Имах преди 7000 с тяхната си 50-ка,и беше кошмар. С 7200,7500 и 610 не съм го имал наистина този проблем,но дслр е с-ма,от която може да се очаква такова нещо. Пак казвам,аз си ги харесвам дслр-ите и смятам,че давам обективно мнение,понеже съм имал и двете с-ми. Колкото до втората ръка,да новото си е ново,но има хора,които си пазят маниакално техниката с кутии и всичко останало,която с нищо не с е различава от новата,а се купува на половин цена. В крайна сметка всеки сам си решава за себе си ,мнението ми е лично без ангажимент към него...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: avo   
Дата:   31-12-20 18:35

Това за размера съм го проспал, извинявам се. Действително Д7200 не е най-компактното тяло. И за новата и съответно добре стопанисвана стара техника съм съгласен, с условността, че никога не знаеш какво купуваш. Принципно първичният ми съвет беше да е секънд хенд това, което ще се купува, или ще се изхвърли след година, или ще трябва ъпгрейд след 1-2 години. Макар че 7200 специално е доста добро тяло и още дълго ще е актуално с хубав обектив към него според мен, това че не се произвежда както някой беше казал няма абсолютно никакво значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Nairobi   
Дата:   31-12-20 19:48

Казах,че се притеснявам ако взема за първи апарат такъв който е по-тежък и голям,а ръката ми е малка,и това може да доведе до демотивация,пък и първоначално ще искам да е навсякъде с мен ,да мога да го извадя от чантата и веднага да почна да щракам [smilie25]
Реално аз дори не мога да направя разлика между видовете фотоапарати,а е ясно че за първи няма как да купя нещо супер скъпо,просто защото ги нямам парите,но ако се запаля до толкова естествено ,че и аз ще искам най-доброто на пазара.Аз също пазя всичко много и ако някога си продавам телелфон или нещо друго изглежда като ново,но с фотоапаратите не знам от къде да купя ,нито какво да гледам,не знам и кой продавач е коректен,за това реших,че в този случей няма какво да се оглеждам,да не купувам после чисто нов.Може би колкото повече гледам,толкова повече се обърквам,защото за тази цена ,няма как да получа всичко което искам,и не знам от какво да се лиша,може би видеото не ми е толкова важно.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: kvakioh   
Дата:   31-12-20 20:04

Бих взел А6000 Сони ново и 2бр обективи втора ръка. Като в началото само 1, после след преценка втори. 18-55 като първи.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: GenaDP   
Дата:   31-12-20 20:36

Ей това става. Това също. От ергономична гледна точка първият е по-добре.

С учебна цел и дребно - аз лично бих си взел нещо като това.



Публикацията е редактирана (31-12-20 20:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: kiten   
Дата:   31-12-20 22:32

GenaDP казано е търси се нов фотоапарат с гаранция а не от хасковски оказион!
Нова година нов късмет и да ни е успешна!



Публикацията е редактирана (31-12-20 22:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Nairobi   
Дата:   31-12-20 23:37

текст
За този какво мислите?Дали ще стават хубави снимки с него?

Чудя се дали да не купя възможно най-евтиното ново с гаранция и на есен след курса ако реша,че фотографията е за мен да купя наистина нещо добро.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: GenaDP   
Дата:   31-12-20 23:56

Дали ще стават хубави снимки с него?

Хубави снимки стават и със Смяна-8, ако знаеш как да ги направиш... След като в момента не вдяваш нищо, какво ще си купиш няма особено значение. Вземай нещо малко и евтино, после винаги може да го смениш.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: quazimodo   
Дата:   01-01-21 01:11

Nairobi написа:


> ...За този какво мислите?Дали ще
> стават хубави снимки с него?
>
> Чудя се дали да не купя възможно
> най-евтиното ново с гаранция и на
> есен след курса ако реша,че
> фотографията е за мен да купя
> наистина нещо добро.


Само не и 4-цифрен модел на Канон от най-най-ниския клас[smilie23] Ако наистина държите да е нов ДСЛР от най-ниския клас, по-добре се ориентирайте към този . Поне ще може да разчитате на някакъв сервиз на марката. За Канон в момента такъв няма нито за гаранционни, нито за извънгаранционни ремонти.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Nairobi   
Дата:   01-01-21 08:50

Не знаех за гаранцията на Канон,а защо няма такава?Благодаря,че казахте за сервиза,това ще ме откаже от Канон.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: sts1969   
Дата:   01-01-21 09:47

Аз като пълен любител, на твое място бих прежалил още 100лв над бюджета, и бих си взел SONY DSC-RX10 (който ти предложиха преди това). Верно че матрицата му не е от най-големите, но като начинаеш любител това няма да ти пречи. Предимствата му са че е чисто нов с гаранция, качествена оптика, има изнесени контролни бутони на корпуса, удобен за хващане ...двете последните са много важни поне за мен, сама ще се убедиш след време. Аз разнасям една "профи тухла" която на моменти ми къса ръката, но пълно щастие няма, удобството и бързината на настройка и снимане в ръчен режим не може да се постигне с джобна "сапунерка".
Имам и една такава - Sony RX100 III, което пускам в джоба когато излизам на разходка, и не ми се разнася 5кг. раница, но е адски неудобен за държане и боравене, губи ми се в ръцете и винаги имам чувството че ще го изтърва някъде. Забелязах че с него предпочитам да снимам в автоматичен режим, липсват ми удобствата на "тухлата" за ръчен режим.
П.П. Най-евтиното и ново...НЕ, повярвай, не случайно е евтино.



Публикацията е редактирана (01-01-21 09:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: victory13   
Дата:   01-01-21 10:28

new year, new you...

Честита Нова година ! [beer]

пп: Позволявам си да не препоръчвам DSLR апарат на начинаещ... по ред причини...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: wlad   
Дата:   01-01-21 12:46

Верно че матрицата му не е от най-големите, но като начинаеш любител това няма да ти пречи.

Аз имам Никон J1 със същата матрица и редовно заменя фулфрейма ми. [smile]
Ако не отива над 400 исо, смело мога да кажа, че разлика трудно ще се открие в крайния резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Konstantinov   
Дата:   01-01-21 20:51

Сега гледах в технополис надежда люлин и младост имат много добри апарати с китови обективи идете и си изберете,най-изгодни според мен са сони.За до 1200 може да вземете а6000 с 16-50 и да доплатите за още 3 години гаранция да имате 5 години гаранция, за малко повече пари може да вземете сони а7 с 28-70 който е фф и има по чисто изображение като снимате без осветление но е 1399 лева и пак да доплатите за 5 години гаранция ,но ще имате фф апарат който дава по добро качество на картината .Аз имам а6500 и никон д750.Напоследък нося навсякъде никона със 50мм обектив и светкавица сб5000 дето е 950 лева и си е по-добре.Сони ползвам за видео.Сони снимат много лесно видео ,изобщо съм фен и на безогледалните кропки на сони.



Публикацията е редактирана (01-01-21 21:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Nairobi   
Дата:   01-01-21 21:37

Още утре отивам в Технополис,за момента почвам да клоня към Сони като марка.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: avo   
Дата:   01-01-21 22:16

Погледни им през визьора и тогава клони :) И аз клонях към Сони ФФ докато не погледнах и не си припомних електронните игри от 2002. Не знам като нямаш база за сравнение реално как ще ти се види само. Но каквото и да вземеш, все ще щракаш с него и няма да сбъркаш, а след година-две ще имаш идея какво ти се иска и дали.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   02-01-21 00:48

Присъединявам се към мнението на avo относно визьора. Лятото, от чисто любопитство пробвах един а6000 в Технополис. Разочаровах се от визьора.
В интерес на истината обаче, визьорът няма никакво отношение към качеството на заснетия кадър.
Така че, ако на питащата в темата това не и е проблем, апаратът с китака се включват в бюджета.
При правилно боравене със SONY a6000, могат да се правят страхотни снимки, както и с много други съвременни апарати разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: quazimodo   
Дата:   02-01-21 10:07

avo написа:

> Погледни им през визьора и тогава
> клони :) И аз клонях към Сони ФФ
> докато не погледнах и не си
> припомних електронните игри от 2002.
> Не знам като нямаш база за
> сравнение реално как ще ти се види
> само. Но каквото и да вземеш, все ще
> щракаш с него и няма да сбъркаш, а
> след година-две ще имаш идея какво
> ти се иска и дали.


Друже, ти бръкна с клечка в гнездото на осите[smilie18][smilie18][smilie18]

От мен имаш каса бира[smilie5][beer]

П.П. Щом вече говорим и за Технополис, може да се погледне Фуджи Х-Т 100. Има вид на истински фотоапарат а цветовете му при снимане на хора са една идея по-добре от тези на Сони. Верно, че сега изчекнатия Инстаграм диктува модата, но все пак...[smilie18]



Публикацията е редактирана (02-01-21 11:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ombre   
Дата:   02-01-21 11:08

Визьора няма отношение към качеството на картинката. На 6000 просто е 1,5 млн точки,докато на 6300 примерно е с 2.5 и е по добре, и когато се сравняват е нормално на 6000 да е по кофти,за сметка на това чисто нов 6000 с 16-50 е малко под 900 лв. Говорим за чисто нов апарат. Сервиза на Сони е най-добрия. Бюджета е достатъчен да се вземе читава кропка и след това да се надгражда с обективи в зависмост от жанра. А7м2 с 27-80 е малко над 2 бона. Авторке,виждате,че всеки препоръчва от неговата си камбанария,но парите са си ваши и вземете това което ви е най удобно и ценово постижимо. Това може да се случи като отидете до някой магазин. Технополис предлагат няколко апарата,но в големите фото магазини като синтезис ,се предлагат много повече и като модели и като марки. Аз лично бих отишъл там,и бих взел решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: quazimodo   
Дата:   02-01-21 11:23

В Технополис се предлагат И по-стари модели, които вече не се предлагат в Павилиона или Синтезиса. Там може да види на живо само Сонито.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ombre   
Дата:   02-01-21 11:40

Аз лично съм гледал в технополис камери ( не да купувам,а само да видя какво предлагат)и съм виждал както никон 7200/7500, сони 5100/6000/6300 ,канон 70,80,90д и олу епл8, който лично мен много ме кефи,стои много солидно в ръката,макар да няма[beer] визьор. Това са камерите в Технополист София Люлин,които аз съм виждал,но за съжаление ги няма нон стоп всичките а ги пускат по различно време различни модели,докато в синтезиса не е така и през сайта им ,човек може да види какво има в наличност,кое се очаква като доставка и кое се купува само с предварителна поръчка....[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: avo   
Дата:   02-01-21 11:55

Че визьорът няма отношение към качеството на снимката е ясно, но има отношение към възприятията и удоволствието от самото снимане. Да не решите, че съм анти-сони фанатик, но аз бих предпочел ДСЛР с хубав светъл визьор, отколкото безогледалка с пискелизирано лагващо прозорче със странни контрасти и хикс в средата. Не съм го пробвал, но по спецификации на а7riii, може би и без r-a, трябва да е ок вече, това последното не по повод на темата а за да не бъркам в гнездото на осите много дълбоко [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ombre   
Дата:   02-01-21 13:36

Avo ,донякъде си прав,но да не забравяме и предимствата на ел.визьора а те са ,че виждаш кадъра преди да си го заснел и,ако се налагат някакви корекции можеш да ги направиш. От друга страна те пък консумират ток и си трябва поне 2 бр батерии. Демек има минуси. За лага ,да в новите камери го няма,но едва ли начинаещ фотограф,ще го забележи и при по старите. Да отбележа,аз харесвам и дслр и мирърлес и не съм фен на никоя марка.Даже и апарат нямам.....[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: iasen2   
Дата:   02-01-21 14:02

Щом стигнахме до Технополис, значи битката е загубена, закривайте форума и гасете компютрите......

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   02-01-21 15:19

avo написа:

> Че визьорът няма отношение към
> качеството на снимката е ясно, но
> има отношение към възприятията и
> удоволствието от самото снимане.
> Да не решите, че съм анти-сони
> фанатик, но аз бих предпочел ДСЛР с
> хубав светъл визьор, отколкото
> безогледалка с пискелизирано
> лагващо прозорче със странни
> контрасти и хикс в средата. Не съм
> го пробвал, но по спецификации на
> а7riii, може би и без r-a, трябва да е ок
> вече,

Тъй като в темата препоръчаха SONY a6000, споменах за визьора на същия. Иначе съм хващал и SONY a7III, пак от любопитство, в Синтезиса, вътре в магазина, на слаба светлина. Визьорът имаше лаг. Има още какво да се желае. SONY са иновативни и дърпат нещата напред. Някой ден ще го измислят. Не робувам на марки. Някой ден може и SONY да си взема, но шансовете с другите брандове са горе-долу изравнени. Всички се развиват. От 3 години и половина съм с Nikon D7200, който предлага много повече възможности от това, което аз мога да предложа като умения като аматьор щракач. Това тяло спокойно може да изкара 10 години. Като дойде време да му мисля за ново тяло/система, дотогава (надявам се) визьорите на безогледалките ще са ги оправили. Всички се развиват - и SONY, и Nikon, и Canon и Fuji.
Canon даже си оправиха сензорите.

> това последното не по повод
> на темата а за да не бъркам в
> гнездото на осите много дълбоко
> [beer]

Ако ще и стършели да са, да не ти пука.[beer]



Публикацията е редактирана (02-01-21 15:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: avo   
Дата:   02-01-21 15:57

"Тъй като в темата препоръчаха SONY a6000, споменах за визьора на същия. Иначе съм хващал и SONY a7III, пак от любопитство, в Синтезиса, вътре в магазина, на слаба светлина. Визьорът имаше лаг. Има още какво да се желае. SONY са иновативни и дърпат нещата напред. Някой ден ще го измислят. Не робувам на марки. Някой ден може и SONY да си взема, но шансовете с другите брандове са горе-долу изравнени. Всички се развиват. От 3 години и половина съм с Nikon D7200, който предлага много повече възможности от това, което аз мога да предложа като умения като аматьор щракач. Това тяло спокойно може да изкара 10 години. Като дойде време да му мисля за ново тяло/система, дотогава (надявам се) визьорите на безогледалките ще са ги оправили. Всички се развиват - и SONY, и Nikon, и Canon и Fuji.
Canon даже си оправиха сензорите."

Покрепям всичко казано, затова и предложих именно Д7200 като вариант, макар че не се съобразих с изискването да е винаги в чантата, което по принцип пречи на почти всяко, а ако чантата не е достатъчно обемна, и на на всяко читаво тяло. Относно превюто на кадъра, може би аз не разбирам нещо, но същата опция я има Д7500 /имам го/ в лайввю. Виждаш какво би се получило като експонация преди да натиснеш спусъка. За лага на визьора при сони не зная, но затова се спрях на Z6, на светлинни години е за мен поне от сонитата като усещане за фотографска техника, не говоря за качества. Лаг винаги има, въпросът е да е незабележим в болшинството ситуации. Иначе за чантата, бях си взел един Панасоник lx15, снима прилично, има бленда 1.4, не че дава визия на 1.4, но като за сапунерка е нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ombre   
Дата:   02-01-21 16:49

Avo като спомена за Z6 ,се сетих,че авторката на темата може да погледне и Z50....да малко по скъп е от посочения бюджет,но много малко.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: avo   
Дата:   02-01-21 17:30

Z серията е силна предимно заради нейтив обективите си, Никон за мен има добра политика, насочена към сериозно снимащите любители и нагоре. Стъклата им са изключително остри и качествени, кроп вариантите са достъпни, ФФ обективите от S серията им са сравнително скъпи, но поне знаеш какво да си купиш, ако събереш достатъчно. Не залагат на компактни размери и ниско тегло, но картинката на кадрите е за мен поне супер. Особено за човек идващ от ДСЛР Никон и свикнал с логиката им е напълно естествен избор, ценово също са доста ок Z5,6 и 7 - според нуждите.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ZENON   
Дата:   03-01-21 00:53

Минавам, само за да светна червената лампа на човека, търсещ съвет.
Обикновено, тия, които пишат най-много, знаят най-малко.



Публикацията е редактирана (03-01-21 00:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ombre   
Дата:   03-01-21 12:33

Ивайло, кое от написаното от мен не е вярно, ако визираш моите постове де?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ZENON   
Дата:   03-01-21 13:54

Симо, нямам предвид теб.
ЧНГ, между другото :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Konstantinov   
Дата:   03-01-21 13:55

Аз само знам че в технополис има 5 години гаранция каквото и да се купи като се даплати около 80 лева на 1000
.Преди 5 години сони некс ф3 с18 55 имаше боклук по средана на матрицата търках не се маха,видях че е под защитното стъкло на матрицата.В стемарк разглобиха извадиха боклука сменипа уплътнение и не ми взеха пари от техномаркет е апарата и важи гаранцията.
Във фотосинтезис и динафос са много любезни и може да питаш нещо.Но купих от синтезиса на попа д 750 за 3600 и щото снимам с 3 апарата и малко ми се развали точно след тригодишната гаранция на 9800 кадъра поправиха го за 2 седмици в профайлд смениха фокусен модул за 50 лева майстора предполагам зима 50 но ддс данъци осигуровки и цената стана268 .Ако бях взел от техно магазин или от сив внос щеше да е по изгодно като за човек дето снима малко.Трябва да се мисли и за тия неща.Ако междувремено във фото магазините вече продават никон запечатани и с 5 години гаранция ще си купя от там един z6 2 а не от германия.Току що взех леново лаптоп за жена си с 5 години гаранция от технополис за 2200.предишния работи всеки ден по 12 часа от 2010 година леново пак купен от голям магазин не от бг специалист- дето за 4 години изгарят.Тоя от 2010 е като нов и е минал 100х километра в багажника по дупките в софия.Но на 120 лаптопа леново по2400 лева купени от бг спец за година се изпочупиха панти ключалки изпадаха копчетата.Що така правят уж интелигентни хора ...да не купуващ нищо от тука, все някаква врътка.То сигурно е обиколил китай да земе тия 120 с трошлива пластмаса- положил е много труд да прецака клиента.С моя д 750 същата работа хората правят по 200х кадъра моя кой знае какъв уникат е да се скапе на 9800,специално подбран от 1000 ди.



.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ombre   
Дата:   03-01-21 14:14

Ивайло Ч.Н.Г...[beer]

По темата,смятам,че авторката може да е добила представа вече накъде да се ориентира, и мога само да и пожелая успех с покупката на апарата.[smile]



Публикацията е редактирана (03-01-21 14:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: avo   
Дата:   03-01-21 15:01

"Минавам, само за да светна червената лампа на човека, търсещ съвет.
Обикновено, тия, които пишат най-много, знаят най-малко."


"Симо, нямам предвид теб.
ЧНГ, между другото :)"

Предвид, че репликата на знаещите, но сдържани, беше след моя пост, сигурно беше към мен. Но дори и да не е, какво неправилно има като цяло казано в коментарите към темата?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ZENON   
Дата:   03-01-21 15:34

avo,
имам предвид, че екзалтацията по нещо, както и липсата на анализа, може да вкара в излишен разход някой, които не е наясно с нещата.
Не бих казал, че е персонално, по-скоро предупредително, породено от бърз преглед на отговорите.
Смятам, че е признак на безотговорност, да се дават категорични мнения, за сметка на чужди финанси.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: avo   
Дата:   03-01-21 15:59

Така казано, съм съгласен с теб. Екзалтация е силна дума, и ако има някой екзалтиран в този форум, то са сони феновете, препоръчващи винаги, на всеки въпрос, бюджет и идея нещичко от сони :) Евала на маркетинга им в България. Безотговорност по отношение на чужди финанси е да вземеш и да купиш нещо за някой с неговите пари, да дадеш съвет за даден фотоапарат /Никон Д7200...примерно/ е точно толкова безотговорно, колкото да препоръчаш друг такъм / Сони а6000 ... примерно/.
А и реално ако някой пита - Какво да си купя? и ти му кажеш -Що пък не това и онова. , е отговор на пуснатата тема за съвет и мнение, нали. По принцип аз никога не пиша в такива теми, но в случая не се сдържах, защото аз самия съм бил в позицията на чудещ се какво да купя, и заринат от типа коментари "Който само пита, нищо не купува", "Скоро всички ще сме без пукнат лев, ти за кво си чешеш езика тука" или пък ехидни тип "Купи си по-добре самобръсначка щом искаш да е лека и малка", бях да кажем ориентиран към сони като марка, както става според мен с почти всеки питащ тук. Не отричам хубавите им тела, многото обективи, добрата аф система, читав сервиз и т.н., но и не мога да не отбележа гадните дисплеи и особено EVF при по-старите и доста, ако не всички от кроп телата им, и леко странната организация на менюто им, макар че това е строго субективно и не искам никой да го възприема.
Та така [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ZENON   
Дата:   03-01-21 17:39

avo,
нито EVF, нито дисплея правят кадъра.
В допълнение към горните разсъждения, бих добавил и ранкиране.
Т.е. кое ни е по-важно, хубав визьор и дисплей или хубав краен резултат и т.н.
В края на краищата, човек гледа кадъра или разпечатан, или на монитор (което е друга тема, не по-маловажна), а не във визьор или на дисплей.

По отношение на Сори феновете (аз също предпочитам Сори на този етап), те не са по-различни от Фуджи, Никон, Оли, Канон феновете. Те затова са такива, защото са фенове. Но не затова ми е думата.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: serjy   
Дата:   03-01-21 18:09

Абсолютно няма смисъл от такова умуване, кой фотоапарат какво - що. В момента всички фотоапарати снимат отлично. Отиди в магазина и виж кой ти допада най-много на външен вид и те устройва като цена. Поне аз бих препоръчал Олимпус, като изключително добре балансирани фотоапарати, малки и функционални, и на добра цена. Можеш да погледнеш и всички други малки фотоапарати, които ти влизат в бюджета. Каквото и да избереш от новите безогледални няма да сбъркаш, но да не е дслр!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: avo   
Дата:   03-01-21 18:13

Не ме разбирай погрешно, не искам да споря само заради спора, по-скоро ми е интересно кой е по-прав в този разговор, ако има такъв изобщо :) Аз не съм снимал с въпросното сони а6000, ако качеството на картинката с китовия му обектив е по-добро от на Д7200 с неговия китов, да приемем това за 18-140, съм съгласен, че си струва да се преглътне визьора, дисплея и ергономията като цяло. Макар че за едно беозгледално тяло според мен трябва или визьорът, или диспея да са читави, все пак човек трябва да гледа в нещо. При равни други условия обаче, за мен поне, което е субективно отново, визьорът е изключително важен в процеса на снимането, затова и си позволих да взема отношение по темата, предлагайки странно за всички мнение за сравнително старо, мисля доста добро огледално тяло, а не нещо модерно и безогледално.
Успешна година на всички! [beer]



Публикацията е редактирана (03-01-21 18:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   03-01-21 18:23

Помислете, какви снимки ви харесват! Разгледайте автори и ако си харесате нещо, вижте със каква техника е правено.След това прегледайте колко струва тази техника и дали се побирате в бюджета.Помислете, че обективите се купуват отделно.Понякога се снима и само с един обектив, но трябва да знае какво иска да снима човек и да придобие умения.! Успех! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   03-01-21 18:38

avo написа:

> затова и си позволих да взема
> отношение по темата, предлагайки
> странно за всички мнение за
> сравнително старо, мисля доста
> добро огледално тяло, а не нещо
> модерно и безогледално.

Нищо му няма на тялото.

Първенецът на DXO в APS-C сегмента:

Цък

Не намирам за никак странно да се предлага тяло, което е с най-добрия сензор в сегмента си.

В случая наистина D7200 отпада като опция, но това е само защото питащата в темата търси нещо по-компактно.



Публикацията е редактирана (03-01-21 18:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: kvakioh   
Дата:   03-01-21 18:55

ЗА 1200лв А6000 и трите евтини, светли Сигми и пей сърце. Или тяло ново А6000 с 18-55 втора ръка за около 800-850 и по-нататък надграждане с обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ombre   
Дата:   03-01-21 19:07

Пичове ,не се карайте за глупости. Никой никъде не е казал,че дслр не става. 7200 е прекрасно тяло,имал съм го и не мога да кажа лоша дума за него,нито кой да е друг дслр. Просто авторката ,беше споменала,че не искал камера като 250 д ,което е доста по малко от 7200 ,всъщност е най малкия дслр. Поради тази причина единствената друга опция е безогледалките. Това е,няма драма. Защо и се препоръча 6000 (аз споменаха оли и пана освен 6000),ами защото просто е даден бюджет 1200 лв,който стига само за определен модел на конкретни марки тела. Примерно можеш да си купиш с него 7200 или 6000,ама не можеш марк4 или д850. Затова са и по конкретните насоки,пък тя какво ще избере е друг въпрос. Не знаем дали в този бюджет влиза и някой джам или не,че тогава сметките ще са различни. Колкото до ел визьора, пак няма драма. Има хора,на които не ми прави впечатление,други просто харесват единия от двата,което не прави другия по калпав или че не става за нищо. И двата имат предимства и недостатъци. На колегата АВО не му допада (макар,че казва,че не го е пробвал),обаче има и такива,които не щат и да чуят вече за нещо различно от EVF.

IShoot4Fun,на 7200 не е ли със сони сензор или греша?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   03-01-21 19:26

Да, Със SONY сензор е.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: andiay   
Дата:   03-01-21 19:43

Подобни теми във форуми винаги ме карат да си припомня един цитат от любима книга : Тя си помисли, че ако животът я е научил на нещо, то е следното — има случаи, когато не трябва да се връщаш за чантата си, и други, когато трябва. Сега оставаше да я научи как да различава едните от другите.

Към авторката на темата - едно мнение от абсолютен профан и аматьор във фотографията.
Понеже казваш, че просто искаш да пробваш дали фотографията е за теб, то единственият разумен избор е да си избереш непретенциозно и евтино тяло, без значение от марка, модел, система и т.н. Не техниката прави снимката, а снимащия. Някъде из сайта имаше статия за първите стъпки, като в нея е обяснено много кратко и ясно, какво трябва да знаеш като начало. Хубаво е, че си решила да посетиш курс, след него вече би трябвало да си наясно, какво и как искаш да правиш. Ако фотографията за теб ще си остане на чисто любителско ниво - снимки за спомен, то няма да ти бъде нужна кой знае каква техника, ако искаш да превърнеш хобито си във професия, то ще трябва да инвестираш много време и средства, за да можеш да осъществиш това.
Невъзможно е да ти се даде съвет от сорта на "Вземи това или онова, за да ти стане ясно дали фотографията е твоята ниша".
Ако фотографията е в кръвта ти, то дори и с телефон да снимаш, пак би разбрала и не би ти пречело да искаш да се образоваш по темата все повече и повече, а след като се образоваш вече ще знаеш в кои случаи трябва да се "върнеш за чантата си" и кога "не трябва да се връщаш за нея".
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Nairobi   
Дата:   03-01-21 23:28

Благодаря на всички за съветите,още не съм избрала устройството и причината за това е ,че понякога от желанието да имаме нещо сега и веднага взимаме грешни решения,за това реших да си дам още малко време преди окончателно да реша марка и модел.Само мога да кажа че видях Сони А6000 и не е моя апарат,беше с китов обектив,не ми харесаха и снимките,да с друг обектив може би ще са добре.Ще отива да видя и няколко дслр,защото когато държах Сонито в ръка си представих ако сложа по голям обектив сякъш няма да е удобно на толкова малко тяло,може и да греша разбира се.Гледах много снимки,с различни обективи,клипове в ютуб със сравнения между моделите.Наясно съм ,че колкото и добра техника да има човек,пак снимката може да не е добра,а обичам да снимам с телефона,не само хора и както казах искам да започна да снимам за развлечение ,но смятам че за да ми носи удовоствие това е важно и машниката да ме радва,иначе със сигурност ще е зарежа някъде из шкафоевете.Като купя устройство ше се похваля,пък може и някоя снимка да кача да ме покритикувате и да се разсмеете [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Satsan   
Дата:   03-01-21 23:36

Nikon D7200 от бюджетните ДСЛР на Никон. Около 900 лв. Кроп. Евтино качествено тяло, богат избор от по-евтини обективи и можеш да се научиш на него.
Сони А99 от ДСЛР на Сони. Фулфрейм. Дълго време мечтата на много фотографи. Има един в базара за 850 лв. Евтино тяло, евтини обективи и можеш да се научиш на него на всичко от фотографията.
Сони ILCE-7 от безогледалните на Сони. Фулфрейм. Бюджетно решение, скъпи обективи и прехвалени възможности. Все пак е от съвременните тела и става за начинаещи.
Вероятно другите марки също са идеални. Няма единствена марка или модел. Велики фотографи са с различни модели и марки. Така, че просто трябва да се тръгне от някъде. Без спороев, без обиди или вископарни изводи.
За входно ниво става всичко, но никога няма да забравя допирът до фулфрейм системата и на Никон, и на Сони. Просто усещане.
Затова ...фулфрем. Колкото повече, толкова повече.



Публикацията е редактирана (03-01-21 23:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Nairobi   
Дата:   03-01-21 23:43

Има едно нещо на което не съм намерила отговор,има ли марка на която менюто,опциите са по-добре направени или разбираеми,защото и това ще ми е в полза,виждам някой апарати май имат повече бутони или това не е от значение?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   03-01-21 23:52

Имам Nikon и Panasonic. Различни са им менютата, но еднакво добре съм свикнал и с двата апарата. И да, при някои модели има изнесени бутони, чрез които може да се настройва по-бързо достигане до определени функции, а не да се рови в менюто, което си е благинка.



Публикацията е редактирана (03-01-21 23:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: quazimodo   
Дата:   04-01-21 00:37

Nairobiнаписа:

> Има едно нещо на което не съм
> намерила отговор,има ли марка на
> която менюто,опциите са по-добре
> направени или разбираеми,защото и
> това ще ми е в полза,виждам някой
> апарати май имат повече бутони или
> това не е от значение?

При първи апарат менютата нямат голямо значение, защото нямате база за сравнение. С всичко се свиква. Сега каквито и отговори да получите, те ще са базирани на чужд опит и чужди усещания. От друга страна, повечето бутони наистина са голямо предимство. От трета страна[smile], апаратите с повече бутони са от по-висок клас и съответно по-скъпи, доста по-скъпи[smilie5]. Няма голям смисъл да се купи тяло от висок клас и после да му се сложи най-евтиния китак поради липса на средства за нещо по-приемливо. Обратното е за предпочитане, изключая както казах, 4-цифрените тела на Канон. По-добре елементарен Никон, който има меню на български и подсказки по време на снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: nevermess   
Дата:   04-01-21 00:40

Още един глас за D3500 +35 1.8 чисто нови са 1000 лева. Това е кита, който аз бих предложил на всеки начинаещ. Много от другите предложени апарати са по-добри, но само в ръцете на хора, които знаят как да ги ползват. D3500 има едно уникално предимство, има guide mode , който е прекрасен за всеки начинаещ фотограф. Този режим позволява да се осъзнаят зависимости във фотографията с лекота.



Публикацията е редактирана (04-01-21 00:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Satsan   
Дата:   04-01-21 00:46

Повечето тела/апарати имат възможността да им слагате на различните бутони функция/команда по ваш избор. Така, че свиквате на такива изнесени/бързи бутони каквито вие си изберете. Просто от менюто им присвоявате командата, която най-често ви е необходима.
Точно затова много фотографи са верни на определена марка. Свикват с присвоените бутони и не им се учи нова система. Просто минават на по-висок клас тяло. Както ви подсказаха обективите са по-важни, а тялото е консуматив. Затова просто тръгнете от някъде и ...важна е първата крачка. И не е важна крайната цел, а е важно самото пътуване. Успех!



Публикацията е редактирана (04-01-21 00:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ZENON   
Дата:   04-01-21 01:02

а обичам да снимам с телефона
Може ли някой да препоръча на OP, тяло с обектив, което да вади добър JPG директно, от тялото, без обработка?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Yog   
Дата:   04-01-21 01:26

Понеже в последните 4 години си купих камери на почти всички големи производители - актуални модели, които ползват сегашните менюта - имам лична класация:
Най-логични и лесни за употреба/разучаване - Канон и Панасоник
ОК като подредба и функционалност - Никон
Сложни, с множество опции, понякога объркващи - Олимпус
Социален експеримент "Колко идотизъм може да понесе клиентът" - Сони
Само Фуджи не съм имал, не знам те как са.

Казаното не означава, че стотици хиляди потребители на Сони, например, не ползват камерите си с кеф и не постигат необходимите резултати. Всичко си има научаване, свикване и при нужда - заобикаляне. Например Олимпус имат нещо, което наричат Super control panel. На един екран, който позволява промяна както с докосване, така и с двете "врътки", излизат всички важни настройки. Когато човек се научи да го ползва, почти не му се налага да ползва друго меню. А Сони има добре работеща функция My menu. Там в отделна секция слагаш тези неща, които ползваш най-често и така свеждаш влизането в менюто до 2-3 странички с по няколко опции всяка. Освен това камерите и на двете фирми им имат по няколко бутона, на които могат да се променят функциите спрямо желанията на потребителя, което дава възможност ако си разучиш камерата, да заобиколиш почти изцяло главното меню. Така дори тези, които са на дъното на моята "класация", са си напълно използваеми, стига да положиш малко усилия да разбереш как работи и да го донастроиш по собствено предпочитание. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: quazimodo   
Дата:   04-01-21 07:16

ZENON написа:

> а обичам да снимам с телефона
> Може ли някой да препоръча на OP,
> тяло с обектив, което да вади добър
> JPG директно, от тялото, без
> обработка?

Да, Фуджи и Олимпус [smilie5]

П.П. Както и всички CCD-та на Никон[beer]



Публикацията е редактирана (04-01-21 07:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: chukov   
Дата:   04-01-21 13:03

avo написа:

> Ако ще е първи апарат бих
> препоръчал секънд хенд Никон Д7200 с
> 18-105 или 18-140 + някой от вариантите
> на 50/1.8, би трябвало да се вместиш в
> парите. Ще ти е достатъчен поне 1-2
> години, ще ти даде възможност да се
> учиш на доста хубаво тяло с добри
> възможности, а няма смисъл да е
> нов, защото така или иначе ако
> продължиш да развиваш хобито 100% ще
> го смениш в подобен срок, а ако не
> ти хареса фотографията, ще го
> захвърлиш.

Най-доброто предложение
Дано габаритът не е от значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: hansto   
Дата:   04-01-21 19:02

@yog
За менютата съм имал никон и фуджи тела, виждал съм някои сонита и съм съгласен. Да допълня на фуджи има толкова врътки/бутони, които можеш да си зададеш функции, че рядко се налага да влизаш в менюта (не че са зле)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: lamerko   
Дата:   04-01-21 19:10

Една от причините да премина на Фуджи са именно врътките му - толкова удобно, че направо ти дава кеф.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Satsan   
Дата:   04-01-21 19:34

Колко врътки има Фуджи? Просто за сравнение. Не е заяждане.
Не съм боравил с Фуджи и не мисля, че това е лошо.
Сони имат 4 основни врътки. Двете позволяват присвояване на функции. Три бутона и джойстик с 4 посоки и център. Общо 10 възможности за присвояване на команди по ваш избор. Т.е имат 12 изнесени команди без да влизаш в менюто.
Не съм Сони маниак. Предпочитам Никон, но не се връзвам на марки.
Влизам в магазина и взимам което ми хареса. Така, че няма спор, няма вманиачаване или отричане.
Единствено технически разговор за да има полза от писането.
Кое тяло на Фуджи е фулфрейм?
Колко струва?
И сравнено със Сони и Никон по-скъпи или по-евтини са обективите?
Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: lamerko   
Дата:   04-01-21 19:43

При моето Фуджи - 5 врътки, един джойстик и един 3д (4-поциционен + 1 централен). Две от врътките са двойни - ако сметнем това, стават 7. Отделно има още няколко бутона, включително бутон с "бързо" меню. Част от тези могат да се програмират :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: alext   
Дата:   04-01-21 21:41

При Фуджи и екрана дава 4 функции със swipe, врътките на палеца и показалеца, освен че се въртят, са и бутон тоест още 4, 3Д бутона както каза lamerko още 4 функции, Q бутон, джойстик, af on/Ae са 1 или 2 според модела и още 1 или 2 допълнителни, зависи колко е голямо тялото. Тоест над 15 стават в по- големите тела...

За 1200лв аз бих погледнал базара има едно x-e3 за 800лв и 18-55 фуджи ще се спазарят в бюджета, даже и xt1 с 18-55 за общо 900лв имаше преди 2 седмици.. Нов нисък клас дслр за тези пари не си струва



Публикацията е редактирана (04-01-21 21:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: wlad   
Дата:   04-01-21 21:52

Това добре, а после за портрет и тъмно какво ще вземе на фуджи?
Всички изброени в темата камери, независимо от сензора - 1", 4/3, aps-c или фулфрейм - при добри светлинни условия и с китов обектив - ще изкарат доста идентична картина.
С обективите идва магията, а при фуджи магията струва доста.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: alext   
Дата:   04-01-21 21:59

Е, че какъв е проблемът, фуджи имат сума ти обективи и за портрет и за тъмно. Примерно 35мм(50мм еквивалент) има 5 нейтив АФ обектива и още толкова ръчни.. Никон DX имат 1. А китака е 2.8-f4 стабилизиран, напълно достатъчен напърво време, друг китак на 2.8 няма. Въпросът е, че няма да се занимава с калибриране на Аф фокуси и като цяло по- малка камера е по- приятна за носене.Хубав jpeg за екскурзии и бързи снимки също е много полезен При сони също много варианти, но нали а6000 не се бил харесал.



Публикацията е редактирана (04-01-21 22:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ZENON   
Дата:   04-01-21 22:16

Всъщност, А6к имаше не лош JPG по спомен, когато си на "интелигентна" позиция... или нещо такова (май беше едно зелено на диал-а). Това тяло се доближава до оптимума на това, което ОР иска, ама не го иска [smilie7]
Освен това, не е ясно какво точно какво прави OP и какви "специалисти" помагат.
Докато това не се изясни (какво прави и кой какъв е и колко знае), не знам дали е възможно да се даде правилна насока (изобщо).

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: alext   
Дата:   04-01-21 22:33

То повечето апарати им е ок jpeg-a, въпросът е, че не може да се променят като присет в лайтрум примерно(със сенки, хайлайти, добавяне на grain, сатурация..) или във видео да се ползват. При фуджи може до безкрай да си играе човек с рецептите за симулации Наистина пести доста време и освен вградените 10тина може да се зададат още 7 къстъм варианта в менюто.

Nairobi погледни X-e3, отговаря на всички изисквания 24мпс, малък, лек, 4к видео..п.с има промоция в павилиона за 1099 тялото.



Публикацията е редактирана (05-01-21 00:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Satsan   
Дата:   05-01-21 11:20

Всеки е минал през "входно ниво" на фотографската техника. Затова за начинаещ и първи апарат мненията са много, разнопосочни и всяко е полезно. Дори самото общуване без скандали е полезно за всички и за форума.
Да не говорим, че новаците също се научават да са смели във въпросите и отговорите, които търсят.
Не е нужно всеки с мнение да се доказва. Това е форум за приятно общуване между колеги.
Подчертавам - общуването, а не техниката.
Техниката...е реклама. Вижда се и в тази тема. Фуджи става идеално за първи, а ако харесването е трайно още по-добре. Особено с това 4К видео вероятно е впечатляващо.
За техника, ако трябва да се обясняваме (което е ненужно и грешно)- трябва друга тема. След лентовите и процесът "проявяване" в тъмна стаичка...Никони от 3100 през 5300, през 7200 та чак до Д3 и Д4. всичко е пробвано, ползвано с много обективи и светкавици и още не мога да ги забравя...но техниката се развива и минах на Сони ILCE 7 (прехвалената безогледалка) още от първите модели. И какво - просто техника. Понякога е по-удобна, друг път ми липсва никона. Нищо фрапиращо, нищо особено. Просто човек трябва да е в час с технологиите, да им се наслаждава и ако е възможно да се развива в крак с професионалистите.
А тук те (професионалистите) са много. Вижда се в секцията Албум.
Уникални кадри с възможност всеки да види екзифа и да се постарае да постигне подобен резултат. Не става с гледане, но все пак посоката е тази. Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: quazimodo   
Дата:   05-01-21 11:27

Satsan написа:

> ...А тук те (професионалистите) са
> много. Вижда се в секцията Албум.
> Уникални кадри с възможност всеки
> да види екзифа и да се постарае да
> постигне подобен резултат. Не
> става с гледане, но все пак
> посоката е тази. Поздрави!

Само дето са малко професионалистите, които ще ти кажат и колко часа са изкарали във Фотошоп за да получат крайния резултат, публикуван в някоя от галериите [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Satsan   
Дата:   05-01-21 11:34

Така е. Но има и други възможности. Не са за тази тема, но все пак.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »