Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Съвет за нов монитор?
Автор: vga   
Дата:   19-11-20 09:49

Здравейте, приятели,

време ми е да си купя нов монитор, но не съм гледал такава техника от години и не знам тенденциите. Занимавам се с фотообработка и монтаж, така че целя максимално точни цветове, добре матиран екран и дълъг живот на матрицата. Големина между 27 и 32 инча. Марката няма значение, стига да е качествено изображението. Виждам, че повечето монитори с тези размери са 4К, но моят компютър поддържа максимално изходна рез 2560х1600, което е първият ми въпрос - ако на 4К монитор пусна по-слаб сигнал какъв ще е резултата? Тенденцията е след време да си купя и по-съвременен компютър и да ползвам истинско 4К, ако сега мога да ползвам в по-ниска резолюция монитора. Бюджета ми е 1500 лв. като разбира се колкото по-евтино, толкова по-добре [smilie5]

Гледам следните машини, като разчитам на вашия опит и препоръки и ви благодаря предварително за съветите!


31.5" LG 32UN880-B

31.5" LG 32UN650

32" BenQ PD3200U

Dell U2720Q

Eizo EV2795-BK, 27"

ASUS ProArt PA27AC

Acer PE320QK


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Джъмбо   
Дата:   19-11-20 10:00

дали 2 х 24 не е по-добра оферта от 27 и 32? вярно няма прекъсване на картината ама пък... удобно за подреждане

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: vga   
Дата:   19-11-20 10:14

Има предимства, но нямам толкова пространство на бюрото [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: MixMike   
Дата:   19-11-20 11:09

За видео не знам дали ти трябва чак 32, но за фото 27" е супер и едни от най-яките монитори с точен цвят и много ниска цена са на BenQ.

Аз съм с 27" PD2700q
27" IPS, 4ms, 2560x1440? WQHD, Designer Monitor, 100% sRGB, Eye Care, Flicker-free, LBL, DualView Mode, 1000:1, DCR 20M:1, 10bit, 350 cd/m2, HDMI, DP, miniDP, Speakers, Height Adj., Swivel, Pivot, Tilt, Black


Има си всичко - и цветове и бързина и контраст и безброй портове и pivot функция и дори вградени колонки.
Тва е най-ниския клас, но достатъчен дори за професионална работа (термина който е много харесван в този форум, въпреки че едва ли има и 5% професионалисти в него)
И всичко това за 600лв за 27"[smilie10]

Има и по-висок клас с 99% покритие на Adobe RGB (за около 1000лв)- BenQ SW2700q

Няма друга опция в момента (освен откровените боклуци, разбира се), която да ти дава толкова за тези пари.

Винаги може да се погледнат и моделите на Dell в тоя клас, но ниския клас модел е 15-20% по скъп от benq, а не предлага нищо повече, а модела с покритие на AdobeRGB е над 1400лв мисля



Публикацията е редактирана (19-11-20 11:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: MixMike   
Дата:   19-11-20 11:38

Сега погледнах, че имаш PD модел на Benq във въпроса!
Предполагам е същия като моя PD2700, с повече от <220% оскъпяване за няколко инча и 4К резолюция.
Аз лично бих взел ДВА - 27" и пак ще ми излезе по-евтино от 32-ката.
Но според мен - това е правилния избор

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Imaginarium   
Дата:   19-11-20 11:44

Моето мнение:

https://www.ozone.bg/product/benq-pd3200u-32/


От около десетина години ползвам Benq и съм доволен.
Съотношението цена качество е 6+ при тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: bam-bam   
Дата:   19-11-20 11:47

Refresh Rate
60Hz

Това не е ли дразнещо?
Все пак сме 2020, иначе другите му параметри уж биват, но тоя рефреш гледал ли си на някой с 100+150+ как върви картинката ?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: MixMike   
Дата:   19-11-20 11:57

Refresh Rate
60Hz

Това не е ли дразнещо?


Ако темата беше пусната в GameForum.net - да!
За графична работа - 60Hz са нормални...и не само това...
За да имаш точни цветове, нямаш "бързо" опресняване и обратно. Сигурно със съвременните технологии може да бъде постигнато, но на 10-торна цена.
Както не може да имаш трактор с високооборотен двигател от F1, така и няма формули с нискооборотен дизел като при тракторите.


Все пак сме 2020, иначе другите му параметри уж биват, но тоя рефреш гледал ли си на някой с 100+150+ как върви картинката ?

Не, не съм гледал, вчера слязох от палмата. Ти коя точно картинка очакваш да върви? Снимката да се мести по монитора докато я обработваш, или видео с 30 фрейма, да се вижда по-добре на 120-240Hz?

Има си много бързи геймърски монитори, има си и монитори предназначени за строго профилирана работа, при която приоритетите са съвсем други. Има брилянтни и безбожно скъпи профи монитори, които обаче имат такъв ghosting, че всеки 100лв монитор ще го "бие на игри", само защото при изработката се залага на съвсем други характеристики от простото опресняване.



Публикацията е редактирана (19-11-20 12:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: lamerko   
Дата:   19-11-20 12:02

Какъв ти е проблема с рефреша? Снимките ще се подобрят магически, или?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: bam-bam   
Дата:   19-11-20 12:14

Не говоря за подобряване, как може човек да си помисли такъв въпрос .... просто питам, не е нужно да си като един друг озлобен герой тук
Все пак човек седи с часове да обработва.
Говорим за очи .. нали ?
Не обсъждам дали този монитор за парите си е топ, а по принцип тоя рефреш не е ли добре да е повече.
Едва ли някой е отворил само адобето и цъка по него без да погледне друго нищо.
Така, че говоря като цялостна картинка , не е ли по-добре с повече рефреш от гледна точка на висенето цял ден.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: MixMike   
Дата:   19-11-20 12:25

Абе аз принципно съм си доста спокоен човек. Ставам озлобен само ако трябва да обясня елементарно нещо, по елементарен начин, на някой който видно няма нужните познания, и на всичко отгоре държи да демонстрира некомпетентността си!

Изобщо прочете ли какво ти се написа?

Не можеш да имаш двете, пиле! Има си технически ограничения, които определят това. Ако в у-ще беше слушал повече по физика, можеше и да разбереш какво ти се говори.
Избери си според това, което на теб ти трябва! Като искаш бърз - жертваш цветовете и гледаш измита и кална картина.
Като искаш цветове - жертваш рефреша!
Винаги има и златна среда, нито рефреша ти е чак толкова голям, нито покритието на цветни пространства е толкова добро.
ИМА от всичко - за всички!
Друг е въпроса да знаеш ТОЧНО какво ти трябва, ТОЧНО на теб!
Човека , който пита, не търси бързо опресняване, а цветове - и ние му предлагаме ТОЧНО такива
По-просто не мога да го обясня - който иска да се пробва!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: bam-bam   
Дата:   19-11-20 12:31

Той човека си пита, няма лошо.
Какво лошо има и аз да питам ?
Че чак да озлобявате ....
Няма нужда да съм слушал където и да било, иначе ако всички бяхме слушали тоя форум щеше да е излишен..
Искаш да кажеш, че тези нови технологии са някакви прехвалени безмислени в случая ?
https://www.acer.com/ac/en/GB/content/predator-model/UM.HX1EE.005

Примерно този монитор ?
Тези херци и г-синкове вършат ли някаква работа ?
Или както казвате нямат много файда

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: lamerko   
Дата:   19-11-20 12:37

90 херца или дори 120 няма да ти помогнат особено за очите. А за да работи на висока честота, трябва и видео картата да поддържа такъв режим. И края на краищата вероятно ще попаднеш на адапривен режим - ще вдига опреснението само когато се налага (при игри) - като цяло безсмислена опция. Очите се изморяват най-вече от ШИМ (PWM) - просто търсиш монитор без шим и това е :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: MixMike   
Дата:   19-11-20 13:14

Какво лошо има и аз да питам ?
Че чак да озлобявате ....
Искаш да кажеш, че тези нови технологии са някакви прехвалени безмислени в случая ?



Няма лошо да питаш, даже е хубаво! Лошото е когато ти се обясни и сдъвче цялата информация и ти се подава с лъжичка в устичката и ти пак не си разбрал, защото смяташ че няма нужда да учиш в училище, а е по-лесно да попиташ знаещите и да им губиш времето.

Каквото съм искал да кажа, съм го казал при това доста подробно и описателно! Проблема е, че ти отказваш да го разбереш.
Няма нищо лошо в новите технологии, G-sync-ове и т.н., въпреки че, в по-голяма степен са рекламни трикове, точно за такива "лапни шарани" като теб.

Накрая отново с две думи, но въпреки това достатъчно смляно, ще се опитам да ти обясня, защо да избереш BenQ за графична работа, вместо геймърски ACER:

BENQ - Pantone Validated и Technicolor Certified монитор със 100% покритие на SRGB цветно пространство и възможност за изобразяване на 1.07 МИЛИАРДА цвята

ACER - в рекламната му страница не е спомената и думичка за цветовото предаване, защото не е останало място от рекламните слогани за G-sync-овете ти, и затова ми отне време да намеря точните му цветови характеристики, а именно

8 bit panel - 16.7 МИЛИОНА цвята...и на 500Hz преливките, нюансите и полутоновете няма да се същите. Има и друг момент - да не го забележиш този дефект, което ще значи че си един щастлив човек[beer]


P.S.
Ето ПЪРВИЯ линк от google, при търсене с фразата "какво е G-sync.
Ми ползвайте го тоя БЕЗПЛАТЕН ресурс, бе д*а.[smilie7]



Публикацията е редактирана (19-11-20 13:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: st1mpar   
Дата:   19-11-20 13:21

Аз съм с този BenQ SW2700PT - https://www.benq.eu/bg-bg/monitor/photographer/sw2700pt.html

Имам го от около 2 години и мога да кажа, че монитора е страхотен за цената си. Препоръчвам да бъде калибриран / поддържа хардуерна калибрация /, за да можете да извлечете максимума от него. Фабричната калибрация не беше на 100%.

Когато го купувах го сравних с 32" -вия BenQ и определено 27-цата ми хареса повече и като размер и като визия.

Поздрави. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: rufo   
Дата:   19-11-20 14:50

Никой така и не каза нещо за "VESA" сертификата, които реално много малко монитори имат...
Спецификациите DisplayHDR и DisplayHDR True Black гарантират, че HDR съдържанието ще изглежда живо, с точно възпроизвеждане на цветовете и контраста.
Потребителите трябва да търсят продукти, тествани и сертифицирани от VESA DisplayHDR или DisplayHDR True Black.
Многостепенните рейтинги на производителността на VESA и системата за лого за DisplayHDR и DisplayHDR True Black представляват видими,
значими нива на производителност, свързани с конкретни приложения и сценарии на използване.
Ето и сертифицираните монитори:
Цък
гледай хдр 600 монитори и нагоре...


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Synthy   
Дата:   19-11-20 14:54

Какво общо има тук ХДР-то ??

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: rufo   
Дата:   19-11-20 15:50

DisplayHDR е високоефективната спецификация на теста за монитор и съответствие на дисплея (DisplayHDR) от VESA, която определя първия напълно отворен стандарт на дисплейната индустрия, определящ HDR качество, включително яркост, цветова гама, битова дълбочина и време на нарастване.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Synthy   
Дата:   19-11-20 15:56

Само че въпросните монитори не са ХДР реди. Tе предлагат 10 битов цвят, а не 10 битова матрица за HDR. От посочените монитори нито един не покрива ХДР изискванията за мин 400cd/m2. Тези монитори са създадени за съвсем други цели, където ХДР не е нужно.

редакция: сега видях, че асуса предлага 400 нита яркост.



Публикацията е редактирана (19-11-20 15:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: vga   
Дата:   19-11-20 16:45

Егати, как се е покачило напрежението тук, докато бях на работа! :)

60 Херца са ми достатъчни, цял живот работя на такива монитори.

Благодаря за съветите, действително изглежда, че няма кой да бие Бенк по параметри и цена. Само моделите на Asus ProArt ме блазнят колкото тези на Бенк.
Щом не го споменавате, явно няма как да подкарам 4К монитор в по-ниска резолюция, така че ще се съобразя с ограничението на видео картата на компютъра ми и ще си купя QHD.

Относно HDR - не знам дали бих искал такъв. Имам чувството, че ще ме подлъже, защото 99% от клиентите гледат на по-скапани екрани, а и печатам на хартия с принтер L1800, който надали ще може да изкара това, което виждам. Може и да се заблуждавам за тази технология, просто досега не съм имал досег с подобен монитор.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Synthy   
Дата:   19-11-20 16:50

Като калибрираш твоят монитор на 120 нита, няма никакво значение дали е ХДР и че може да изкара 400 (въпросният асус примерно).

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: asahi   
Дата:   19-11-20 17:11

Единственото предимство на HDR е, че може да се изключва.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: mmjm   
Дата:   19-11-20 17:22

Нямам 4к монитор нито телевизор и дано не те подведа, но мисля че няма никакъв проблем да го подкараш на по-ниска резолюция. Изхождам от следната логика - на пазара е пълно с 4к телевизори, а болшинството програми в българия не са дори HD и досега не съм чул някой с такъв телевизор да се е оплакал, че не може да ги гледа.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Synthy   
Дата:   19-11-20 17:46

При мониторите е малко по-различно положението.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Бармалей   
Дата:   19-11-20 18:12

Работя с DELL 27 - добро калибриране, точни (постоянни) цветове...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: dunavskibog   
Дата:   20-11-20 10:16

Аз лично ползвам samsung lc49j890dkuxen
Уникален е!
Не е евтин, но си заслужава.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: imitev   
Дата:   20-11-20 11:34

Всеки хвали каквото си е купил...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: MixMike   
Дата:   20-11-20 15:41

Така ли?
Ако човека е проучил артикула поне седмица, преценил е плюсовете и минусите, преценил е че ще свърши работа и на човека който пита, и в последствие е седнал и е написал две страници обосновано мнение, защо е направил този избор с всички "подводни камъни" и т.н...какъв точно проблема?

Аз си мисля, че проблема идва от мненията от типа "аз съм с еди кво си, и съм много доволен"
Абе ти може да си доволен от ниския си клас геймърски монитор, купен от Метро, ама нормалните хора биха го изхвърлили заедно с продавач-консултанта дето го е предложил.
Та така...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Mogila   
Дата:   20-11-20 17:53

vga 27" с 4к резолюция ще е кофти, защото всичко ще е много малко. Да, уиндоуса може да преоразмери ама не баш????
Ако взимаш 32" вземи 4к.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: vga   
Дата:   20-11-20 18:35

С Мак Мини 2012 съм и видео картата не поддържа 4К, нито пък и компютъра като цяло, кой знае колко. Поръчах си BenQ PD2700Q, заради броя и обещаната точност на цветове, мястото на бюрото ми и разстоянието, от което гледам монитора. Повече от това би било изгъзица, а и монитора е практически без пари. Стискам палци да няма дефекти, защото четох доста оплаквания от качествения контрол на Бенк. С малко късмет ще ми кара пак 10тина година, като предишните Dell-ове, които имах. [smile]

Благодаря за мненията на всички, насочихте ме чудесно и мисля, че ще съм щастлив с картинките, които ще разглеждам! :) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: imitev   
Дата:   20-11-20 21:23

MixMike и как ще прецениш кое мнение от кой тип е?

Лаладжиите също могат да бъдат логични и обстоятелствени балони пълни с въздух под налягане. А хората, отделили време и проучили и т.н. го правят от собствената си камбанария, която на мен може да ми е ниска/висока...

В моят дълъг и нелек живот съм се убедил, че за такива решения не трябва да се вярва на никого, само на себе си.

vga - сега трябва да си смениш ника на QHD[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: vga   
Дата:   21-11-20 01:27

Imitev, аз съм толкова древен, че между EGA и VGA избирах второто като малък... :)))

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Yog   
Дата:   21-11-20 03:58

Нещо което ми направи впечатление - vga написа, че е избрал BenQ PD2700Q та реших да прочета няколко ревюта що е то. Общо взето пише, че е добър монитор, ако търсиш "един, дето се опитва да става всичко". След това казват, че много по-подходящ за професионална работа бил BenQ SW2700PT, който имал по-точно цветове и позволявал хардуерна настройка (даже не съм сигурен какво е тази настройка). НО! Тука идва интересния момент - "изберете PT, защото струва само 150 долара повече", пише в две от ревютата. Е да де, ама у нас разликата не е 150 долара а от 600 до 1200 лева.. Е що тъй?[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: vga   
Дата:   21-11-20 09:10

Yog, защото си се заблудил. Моделът, който харесах е 300 долара в САЩ, а SW2700 е 600 долара. Чел си за 4К версията на PD2700, която завършва с U, а не Q. Иначе SW показва повече цветове в AdobeRGB, което мен лично не ме вълнува като за двойна цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Dragobat   
Дата:   21-11-20 10:39

Benq никак не са лош вариант,SW е с повечко Adobe RGB,но ако не се използва по предназначение Adobe е безмислено,защото масово снимките се предават и публикуват в мрежата,а там всичко е sRGB,за това аз лично предпочетох резолюцията пред Adobe RGB,все пак това е лично мое мнение.Аз съм с модел BL2711U което е добър вариант.
Избор има голям като се започне от Eizo,Nec,Dell,Benq,HP,LG,Samsung и т.н.
Важно е матрицата,Sharp правят страхотни екрани и хубавите ги слагат в Нек (лично съм ползвал модела PA322UHD),но там матрицата беше IZGO,наскоро имах Ейзо не беше топ модел,но имаше страхотни цветове без калибрация.Benq са с AU Optronics,никак не са лоши сравнени с Eizo и Nec.Другите производители също имат хубави модели,но с тях не съм зспознат.
И да добавя 4К на 27 не е проблем,вече 3г. нямам ядове всички програми ги оптимизираха.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: bam-bam   
Дата:   21-11-20 10:58

И сега Нек и Ейзо ли са по-добри от Бенк?
Прав си, че масово снимките са за безмислени поствания и борба за лайкове, та в тоя ред на мисли има много истина в думите ти.
Само не сподели за тези новите трикове, трикове ли са или са полезни
Един пич по горе спомена ХДР,Гсинк,Фрисинк и подобни 100+ херцове ... интересно да чуя и твое мнение, колкото повече., толкова .... повече :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Dragobat   
Дата:   21-11-20 11:44

Това е или маркетингов трик или за геймъри,нито фрее синк,нито g синк,нито 100hz ти трябват,но пък hdr хептен.Ако искаш да ти служи дълго вземай един Бенкю според бюджета,ако искаш личен гъдел вземаш нещо с много цветове,но само ти ще си знаеш че ги има,а ако не си наясно с цветовите профили ще има една мацаница,ще гледаш едно,а качена снимката друго и така ще влезеш в друг филм с калибриране и лека полека губиш доста време в занимавка в место да го ползваш по предназначение.Даже някой Benq имат и 10bit ,но за там ще ти трябва друга видеокарта,абе все схеми.За това вземаш Benq 27 или 32 инча с IPS и 2160р и ще се радваш много.
Казвам ти го след като съм минал през Nec Pa241,Pa242,Pa272 reference,Nec PA322UHD 2бр.Eizo ev2736,и накрая си останах с Benq BL2711.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   27-11-20 12:46

Привет!
Мисля и аз да сменям монитор и ще е някой от Benq-овете, дилемата е между 27" и 32". Тъй като искам да го ползвам и за ТВ, бих предпочел 32, но PD3200U е изчерпан навсякъде, а където още го има, цената е около 2000 лв. - леееко надута. Изборът остава между:

Benq PD2700Q
Benq PD2700U
Benq PD3200Q

Въпросите са:

1. На първия, който е 27" QHD, дали Full HD филми ще изглеждат зле поради това, че ъпскейлът не е с цяло число?
2. На втория, при 4К, доколкото виждам, има коментар в темата, че всичко ще е прекалено дребно, чуденката е дали със скейлинга на Уин-бозата няма да има подобрение?
3. Някакви проблеми с цветовете при видео ще имам ли с втория?
4. Има ли някой от тези модели, който е с ШИМ?
5. Разликата между първия и третия само в размера ли е?
6. Препоръки за бюджетна видео-карта, която да се справи с 4К резолюция,няма да се ползва за гейминг - основно фотообработка, и елементарни видеообработки?



Публикацията е редактирана (27-11-20 12:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: asahi   
Дата:   27-11-20 19:07

1. Не
2. Не
3. Не
4. https://www.tftcentral.co.uk/index.htm

5. Не
6. https://try10.com/cheapest-4k-graphics-card/

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: lamerko   
Дата:   27-11-20 19:34

Търсиш модел СЪС ШИМ? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   28-11-20 11:09

Напротив, търся без ШИМ:) PWM харесвам само при аналогови синтезатори [cool] asahi, благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   28-11-20 11:26

Май ще се спра на PD2700U, но въпреки, че в рекламата му пише, че е flicker-free, ей тук го няма в списъка:

https://www.tftcentral.co.uk/articles/flicker_free_database.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: asahi   
Дата:   28-11-20 13:27

За офисни нужди купих този монитор за 265 лева с промоцията. Доставиха ми го до вратата. Според този сайт е flicker free. Калибрирах го и останах доста доволен от показаните резултати. Реалната яркост достига 245 cd/m2, като кривите на цветопредаване за основните цветове са линейни поне до 180 cd/m2. Нивото на черното е 0.2 cd/m2. LED, IPS, лек, с тънка рамка, доста пъргав. За тези пари нищо подобно не намерих по сайтовете за употребявани монитори.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   28-11-20 14:18

Този монитор предлага доста за парите си, но искам фотографски, не офис-монитор. Офисът ще е едва на трето място като предназначение, и само докато тече пландемията. Те и Бенк на сайта си пишат за PD2700U, че е flicker-free, въпросът е да е потвърдено от уж независим източник. Ще потърся инфо, може би най-добре е да се тества наживо.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: ruil4o   
Дата:   28-11-20 21:23

Какво ще кажете за Dell UltraSharp U3014 30-Inch с AH-IPS за 850лв. втора ръка. Заслужава ли си?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: imitev   
Дата:   29-11-20 16:35

Ще се събере ли на бюрото???

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: ruil4o   
Дата:   29-11-20 21:19

Охооо, ще се събере!
Четох по-горе, че препоръчвате за тези пари да се вземе нов Бенк, ама втора ръка Dell U3014 ми изглежда по-добър вариант (ако е читав)!

Има ли друг, който мисли като мен или се заблуждавам?



Публикацията е редактирана (29-11-20 21:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: uri64   
Дата:   29-11-20 21:27

Втора ръка е рисково принципно. Аз бих заложил на нов. Само лично мнение, без претенци за непогрешимост. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Synthy   
Дата:   30-11-20 08:55

Този е 22"

Купих го за вкъщи, хоум офис. Учудващо добър, ако не ви притеснява размера (аз нямам проблем с 22", чудесни са ми). Аз лично не виждам да има трептене от мин. брайтнес до макс. Никой втора употреба не може да се сравни с това за подобни пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: brutas   
Дата:   02-12-20 14:37

Аз си взех наскоро Benq PD2700Q и имам един практически въпрос.

Как да му направя проверка на качеството на дисплея.
Имам предвид примерно как да проверя, че подсветката му е равномерна навсякъде, тъй като имам опция и да го върна, ако нещо не е наред (на първо четене ми изглежда добре).

Забелязах и че когато го сглобявах нещо вътре дрънкаше (когато го объщах насам-натам) - някакво дребно парченце. Не знам дали това е повод за притеснение... [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Imaginarium   
Дата:   02-12-20 15:22

Подсветката се проверява като си пуснеш инещо чисто бяло на цял екран.Без никви заобикалящи го иконки или менюта.Отдалечаваш се на метър два и гледаш за издайнически вертикални линии и разлика в исветеността. И после го повтаряш с чисто черно същото упражнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: brutas   
Дата:   02-12-20 22:58

мерси, ето го резултатът от теста

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: imitev   
Дата:   03-12-20 08:31

За тези пари толкова от прехвалените бенкове...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: brutas   
Дата:   03-12-20 09:05

По принцип да. Само да уточня, че това е чисто черен екран на тъмно със 100% яркост. Иначе не се забелязва толкова явно.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: imitev   
Дата:   03-12-20 09:16

Аз не го коментирам с лоши чувства към Бенкю. Просто за толкова пари получаваш това качество. И няма нищо лошо човек да е наясно какво купува, не да хвърчи из облаците.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Synthy   
Дата:   03-12-20 09:20

За ваше успокоение, EIZO с 10 битова матрица за 1500лв. има подобна картинка на подсветката.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: imitev   
Дата:   03-12-20 09:22

Това, че нещо е скъпо, не означава автоматично че е качествено... Във всички фирми има маркетингов отдел, който успешно заменя инженеринговият в поставянето на задачите.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Synthy   
Дата:   03-12-20 09:29

О да, напълно съгласен. Просто споделих, че и при марковите изделия от профи серията има издънки, като реплика "за тези пари - толкова".

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: swqaz   
Дата:   03-12-20 09:50

BenQ са най-добрите сега, за цената си. И най-скъпите нямат абсолютно равномерна подсветка, особено ако е така набримчена, както примера горе. Евтини са, покриват цветовите пространства, които са посочени от производителя, нямат трептения. Когато са на 120 кандела, а не на 100% яркост, имат много по-малки колебания в равномерността на подсветката, които по никакъв начин не могат да повлияят на фотографа, дори не могат да бъдат забелязани. Калибрират се изключително точно, и поддържат цветовете между калибрациите без никакви промени. Картинката им по никакъв начин не се различава от тази на скъпите некове и ейзо. Те, тези скъпите, вече не знам кой ги купува, освен ако не е някакъв турбо-професионалист. Няма как един фотограф да е ограничен по какъвто и да било начин от BenQ SW321C, kojto e 3К лв, и да получава нещо повече от Eizo CG319X, който е над 9К лв. Никаква разлика. Абсолютно.

Айде някой от феновете на скъпите да ми покаже, с какво неговия нек или ейзо са му помогнали :))))))))

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: asahi   
Дата:   03-12-20 10:19

"Автор: brutas
Дата: 02-12-20 22:58

мерси, ето го резултатът от теста"

Сори, ама моят офисен Самсунг от 265 лева този тест го минава далеч по-успешно.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: KrastevK   
Дата:   03-12-20 10:20

На мен ми помогнаха,но финансово.
Бих казал че най-много ми хареса IZGO картината,но за любител е абсолютно безмислено толкова скъп монитор.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: imitev   
Дата:   03-12-20 11:35

swqaz: Айде някой от феновете на скъпите да ми покаже, с какво неговия нек или ейзо са му помогнали :))))))))

Ако нямаш идея как може да ти помогне по-качествен монитор - такъв изобщо не ти трябва.

То на повечето фогографи не им трябва.

Приложението им е в дейности където се иска точно цветопредаване и спазване на цветове - предпечатна подготовка, медицински приложения...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: KrastevK   
Дата:   03-12-20 11:39

За медицински приложения имам едно 60 инчово ЕЙЗО,но там цената няма да се хареса на никой

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: swqaz   
Дата:   03-12-20 12:25

Там е работата, че за предпечатна подготовка Benq са си чудесни. Предават много точно цветове. А за медицина изобщо не се говори в тази, и в другите теми за монитори, точно на този форум. Един уайд гамут монитор на бенк по нищо не отстъпва на такъв на ейзо при ползване за постпроцес и предпечат. Цените обаче са различни. А тук определено дори не говорим за такива, а само за постпроцес от любители и надценяващи се "професионалисти", за което изобщо нямаме нужда от монитори на цената на гарсониера.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: KrastevK   
Дата:   03-12-20 14:35

Точно за това си оставих едно. бенкю 4К даже и Адоуб няма,защото който иска цветове трябва да знае за какво са му,а не за Фейсбука или Инстаграм

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: hansto   
Дата:   08-12-20 07:21

Привет, да не отварям нова тема, какво мислите за този/или ако го имате - Asus VG249Q1R. Търся нов монитор повече да не си вадя очите със стария, пък и за едит на снимки отвреме на време ?
IPS, flicker free, 165mhz, sync - това са му плюсовете


Asus VG249Q1R

или този сега го видях

AOC 27G2

Сходни параметри (без да броя инчовете) на сходни цени



Публикацията е редактирана (08-12-20 08:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Synthy   
Дата:   08-12-20 08:16

екстра е, взимай.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   08-12-20 14:20

Здравейте отново! В крайна сметка реших, че 27" ми е най-оптимално като място на бюрото, бюджет и размер на пикселите, като вдигам бюджета до 1500 лв.
Почти се бях навил на BenQ SW270C, но като потърсих, май неговият flicker-free, както и на останалите Бенкове, не е с DC, а е увеличена честотата на трептенето, и на практика си е високочестотен PWM. Гледах мнения, че ViewSonic VP2785-4K бил без PWM и поне на сайта на Вюсоник пише, че и VP2785-2K бил с flicker-free, като те твърдят, че техния flicker-free бил наистина постоянен. Някакви мнения относно ViewSonic VP2785-2K, или 27" QHD алтернативи до 1500 лв., които са наистина без ШИМ?



Публикацията е редактирана (08-12-20 14:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Hsathv   
Дата:   08-12-20 17:34

Много си се задълбал в този ШИМ и по скоро в рекламата. Няма монитор без ШИМ. Даже имат по няколко. Единия задължително е в импулсното захранване. Като видя захранванията на новите монитори колко са качествени и какви филтри имат, просто нямам думи. Тези пък изнесените в адаптори за по 5 долара парчето пък са направо върхът. Ти да не си мислиш, че тока през подсветката се управлява аналогово? Примерно с реостат? Чист ШИМ с един кондензатор на изхода за филтрация и видите ли фликър фрии и новата технология. За сметка на това непредвидими резултати при различни нива на осветеност. Подсветка с ШИМ на висока честота е най-доброто в момента. Хем няма видими трептения, хем контрола на цвета е осигурен.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: imitev   
Дата:   08-12-20 18:11

За ШИМ и е така, и не е така...

Има си монитори с регулиране на тока на подсветката - те не трептят, поне не може да се усети при гледане и измерване. Има балкан разлика при регулиране с ШИМ с 20% запълване на правоъгълници и ток с леки колебания.

Друг е въпросът, че повечето производители пишат фликър фрий, ама реално слагат PWM на висока честота и готово. Похватът е същия като продавай GSYnc, 5000HZ, 0ms, ала бала въдици за шарани...

Ама за тия пари - толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   08-12-20 18:31

Възможно е, не споря. Одеве обаче правих тест с телефона на един геймърски Вюсоник XG240R, който купувах за малкия неотдавна, и нямаше никакво видимо трептене (хоризонтални линии) дори на 5% яркост. Същият тест на моя въздъртичък Dell U2312HM показва трептене на доста високи стойности на яркостта. При Дела също така тестът с химикалка показва стробоскопичен ефект още от 90%, а при 25% е много осезаем. При Вюсоника ще трябва да тествам пак, но по спомен, когато го купувах, май и с химикалката не се усещаше въобще. Иначе, задълбавам, защото откакто работя от вкъщи покрай пландемията, не си усещам добре очите с тоя Дел, и искам нещо максимално щадящо в рамките на пределния бюджет.



Публикацията е редактирана (08-12-20 18:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Hsathv   
Дата:   08-12-20 20:43





Публикацията е редактирана (08-12-20 20:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: asahi   
Дата:   08-12-20 21:16

Не ви ли притесняват фликърите в околното изкуствено осветление?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   08-12-20 21:19

Притесняват ни. Затова, преди няколко години, като сменях жилището, купих последните останали на пазара осветителни тела с халогенки и се запасих с крушки за години[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: asahi   
Дата:   08-12-20 21:26

Браво! Някой търговец е потъркал доволно ръце.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   08-12-20 23:00

Това няма никакво значение, кеф цена няма[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: uri64   
Дата:   13-12-20 16:49

asahi написа:

> За офисни нужди купих този монитор за 265 лева с промоцията. Доставиха ми го до вратата. Според този сайт е flicker free. Калибрирах го и останах доста доволен от показаните резултати. Реалната яркост достига 245 cd/m2, като кривите на цветопредаване за основните цветове са линейни поне до 180 cd/m2. Нивото на черното е 0.2 cd/m2. LED, IPS, лек, с тънка рамка, доста пъргав. За тези пари нищо подобно не намерих по сайтовете за употребявани монитори.

И аз си го взех този монитор. За цената си дава чудесно изображение.
Само два минуса за мен:
- има само един hdmi и един d-sub вход
- Стойката, която си идва с него позволява само ограничено накланяне напред или назад. Регулирането по височина е невъзможно. Може да се сложи друга стойка, но разстоянията между отворите за винтовете са много по къси, отколкото при другите ми монитори (Dell и Asus) -75 мм срещу 100

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: asahi   
Дата:   13-12-20 22:23

Стойката ми хареса, че е тънка и не заема място.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: hansto   
Дата:   13-12-20 22:27

дразнещи ли са точките на 1920x1080 на 27? т.е. личат ли си много?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: imitev   
Дата:   13-12-20 23:09

Абсолютно. Трябва да е 1200 мин по вертикала...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: ruil4o   
Дата:   14-12-20 12:00

Никога не бих купил FullHD монитор над 22 инча! Образа ще е както Minecraft [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Synthy   
Дата:   14-12-20 12:09

написа:

> Никога не бих купил FullHD монитор
> над 22 инча! Образа ще е както Minecraft
> [cool]

Да бе, разбира се... [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Comptonbg   
Дата:   14-12-20 19:56

27" benq PD серията е много добро предложение. доста под бюджета е. ако искаш да дадеш 1500 има и по добри опции.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: asahi   
Дата:   15-12-20 01:24

Като тротоарни плочки са пикселите.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: brutas   
Дата:   15-12-20 09:44

написа:

> ако искаш да дадеш 1500 има и по
> добри опции.


и те са?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: uri64   
Дата:   15-12-20 10:10

За мен пикселите или точките, или каквото е там на 27-инчов монитор не са нито дразнещи, нито забележими.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: imitev   
Дата:   15-12-20 10:50

1080 по вертикала са малко - просто не се събират нещата...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   15-12-20 21:42

Баба ви само на 4K талавизори е гледала Изаура. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: uri64   
Дата:   15-12-20 21:46

Оооо, Робинята Изаура МК1- на цветен телевизор Рубин. Незабравимо [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: victory13   
Дата:   15-12-20 23:55

цветен телевизор рубин - 65 кила... един приятел дойде до софията да си го купи... носихме го от витошка до кино софия, ръцете ми подминаха коленете [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: ruil4o   
Дата:   16-12-20 11:26

@krist написа:

> Баба ви само на 4K талавизори е
> гледала Изаура. [cool]

Сравнението е тъпо! Баба ми се е предвижвала с каруца и е прала на ръка.

Защо ако си професионалист и можеш да си купиш нещо по-добро за добри пари, да вземаш ефтиняк и да си мъчиш очите.

П.П. Без да се хваля, преди два месеца си взех стар Макбук 15 с ретина. Имам два външни монитори (Dell U3014 и U2913WM ultrawide), които са с много малък пиксел и с 14-bit LUT. И двата не ги ползвам вече - дразнят ме назъбените букви. И двата са обявени за продажба [smilie24]



Публикацията е редактирана (16-12-20 11:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Mogila   
Дата:   16-12-20 11:57

Аз ползвам два монитора от този ценови диапазон 1500 лева. И двата са супер. Единият е Fujitsu P27T-7 LED. Другият е Eizo CS270.

Намирам за най-подходяща резолюция за 27" 1440 пиксела височина.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: swqaz   
Дата:   16-12-20 13:40

Ето ви в диапазона 1500лв. без трептене и покриващ 100%sRGB

Замених с него скъп 27 инчов професионален NEC, и разлика не виждам, освен, че е по евтин новия, и е по голям и 4к :)))))

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: hansto   
Дата:   16-12-20 14:07

сега ако и препоръчате 24" до 400 грешка няма да имате :) наистина питам

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: lamerko   
Дата:   16-12-20 14:08

swqaz: 4k не те ли дразни?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Mogila   
Дата:   16-12-20 14:09

32 не бих си взел. Много ми е голям. 27 е перфектно.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: swqaz   
Дата:   16-12-20 14:21

Автор: lamerko
Дата: 16-12-20 14:08

"swqaz: 4k не те ли дразни?"



[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   16-12-20 16:47

Benq PD3200U мислех да взема първоначално, но когато питах тук е трмста, въпсорният модел беше изчерпан почти навсякъде, сега гледам, че пак се е появил. Това, че не трепти как е установено - от спецификациите или опитно, защото, както написах по-назад в темата, Benq Flicker Free май все пак има ШИМ, но с по-висока честота. Отделно, се чудя дали за същите пари не е по-добре 27" QHD с Adobe RGB покритие, впреки че 32" пък е по-добре за заместител на ТВ. Аз засега се спрях на ViewSonic VP2785-4K, с евентуална алтернатива - BenQ SW270C, с предпочитание за ViewSonic-а заради ШИМ-а. Оставих покупката за след празниците обаче поради различни фактори.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Yog   
Дата:   16-12-20 19:08

Аз ползвам монитор, който е 32 инча и с 1440р резолюция. Не мога да кажа, че усешам някакъв проблем с големината на пикселите. "Гъстотата" на пикселите е като на 24-инчов с резолюция 1080.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: swqaz   
Дата:   16-12-20 19:28

krist

"...Това, че не трепти как е установено - от спецификациите или опитно, защото, както написах по-назад в темата, Benq Flicker Free май все пак има ШИМ, но с по-висока честота..."

Айде спрете се с тези глупости. Това да не са ви български фирми и марки да ви лъжат нагло.

"...PWM (Pulse Width Modulation)
The monitor does not use PWM (Pulse Width Modulation) at any brightness level and instead uses DC (Direct Current) to regulate brightness. The backlight is therefore considered flicker-free, which will come as welcome news to some users..."


Това са данни от тест

Test

Този е само един от многото, които прочетох преди да купувам, но майната им на тестовете. Аз лично не съм забелязал трептене или болки в китарата

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   29-12-20 17:57

swqaz,

Инфото, че при Benq "flicker-free" не означава пълна липса на ШИМ, е от мнения във форума нa DPReview, а там едва ли са чували за български фирми. На самия сайт на Benq има една статия, в която пишат колко вредна е ШИМ, но като отвориш за конкретния модел, не пише PWM-free, а пише Flicker-free, което е подвеждащо, предполагам и за това е изречението, което си цитирал горе от теста на монитора - просто авторите също са се подвели, и реално не са правили тест за ШИМ.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: lamerko   
Дата:   29-12-20 18:10

Тест при Кънчо! Важно условие - модела да е поне на 10 години и да важи "вече не правят такива"...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: swqaz   
Дата:   29-12-20 20:00

Е щом си го прочел от някакви във форума на DPReview, аз ще преосмисля мнението си.
Знаеш ли, сега като че и почна да ми трепти нещо монитора, и да ме наболява главата също

https://images2.imagebam.com/1f/58/2f/9a17ce1364393086.png


Тест от немци, които също не знаят за българските фирми предполагам



Публикацията е редактирана (29-12-20 20:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   05-01-21 11:32

swqaz, възможно е мнението, което съм прочел, да е базирано на други модели на Benq. Например за SW270C същите тия немци пишат, че има PWM, макар и високочестотен и без видимо трептене:

https://www.prad.de/testberichte/test-benq-sw270c-grafik-monitor-mit-16-bit-3d-lut/6/

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: swqaz   
Дата:   05-01-21 11:45

Възможно е, аз изобщо не съм се засилвал към SW серията, и затова не съм проучвал нищо за тях. Но много добре знам как с просто око да видя шим на монитор, всеки знае, и знам какво говоря когато казвам, че този, за който говорихме няма шим, без да се позовавам на тестове от трети страни.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   05-01-21 15:28

Да, явно е и до конкретен модел, аз по никакъв начин не искам да споря излишно, важно ми е да намерим истината. В крайна сметка обаче, колкото и да ми се иска,32" ще ми изяде всичкото свободно пространство на бюрото, и ще дойде твърде високо, тъй като ще стои на една надстройка, та ще трябва да се огранича до 27". Остават ViewSonic 2875-2K vs. горепосочения Benq SW270C. Бих скочил на ViewSonic-a заради истинската липса на ШИМ, но в уравнението май влиза още един параметър: 8-bit+FRC при ViewSonic-а, срещу истински 10-bit при Benq. Доколкото чета, 8-bit+FRC интерполира липсващите цветове с контрол на честотата на опресняване и пак води до трептене, та вече става интересно дали това е по-кофти или високочестотният ШИМ при Benq. Истинският 10-битов панел обаче май ще е сериозно предимство откъм липса на бандинг, и Benq-ът има и по-добър респоснс тайм, което предполагам, ще е плюс за гледане на филми. Труден избор [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: swqaz   
Дата:   05-01-21 15:47

Ами проблема ти е решен, защото точно този бенк 270С е с 8бит + фрк панел, така, че ако вюсоник е без шим, проблема ти е решен.

Само да ти кажа, че дори най-скъпите ейзо много често са с 8бит+фрк панели, и това явно не е никакъв проблем. Хипер, мега-професионалистите ги харесват.

https://www.displayspecifications.com/en/model/2d8e4


ето един топ модел на ейзо, който явно няма проблем, че е с такъв панел, а в този сайт можеш да проверяваш панелите на мониторите, които търсиш

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: compur   
Дата:   05-01-21 17:05

Ето един без шим тук

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   05-01-21 17:19

Там е работата, че май за тоя модел на Benq нещата не са съвсем ясни. На сайта на Benq пише 10-bit и никъде не се споменава FRC, докато на сайта на ViewSonic си пише 8-bit+FRC.

Ей тук един човек казва, че намира различна информация по въпроса в различни сайтове, накрая питал Benq, но не му отговорили:

Benq SW270C FRC


В потвърждение на горното, тук например Benq 270C e даден с истински 10-bit:

https://www.displaydb.com/compare/benq-sw270c/benq-sw2700pt

На самия сайт на Benq и на останалите места пише, че е HDR10, което може би предполага истински 10-битов панел?


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: swqaz   
Дата:   05-01-21 17:35

Ами явно си решил какво да правиш.
Две години бенк 321с печели всякакви награди за професионални монитори, а е с 8бит+фкр, докато предшественика му 320 е с 10 битов панел и не съм чул да го предпочитат пред нек и ейзо.
явно тази фрк технология не е никакъв проблем.
На твое място бих задълбал единствено за шима, това вече може да е проблем. Също така бих предпочел панел с възможно най-малко разстояние между пикселите. Другото не ми изглежда важно.

https://www.displayspecifications.com/en/model/fee319a8


тук казват че има че поддържа ХДР, но си е 8бит+фрк

Единия от двата сайта дава грешно инфо, и аз със сигурност не знам кой :)))

Няма да се учудя и от бенк да не знаят подробности за монитора си :)))



Публикацията е редактирана (05-01-21 17:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   05-01-21 18:17

"Няма да се учудя и от бенк да не знаят подробности за монитора си :)))"

Това хич не би било добра реклама, въпреки наградите [smile]

Иначе, немците ей тук казват, че изглежда SW270C е 10-битов без FRC, но пък в ревюто им за същия модел, което пуснах по-горе, дори не споменават FRC:

https://www.prad.de/benq-sw270c-neuer-ips-monitor-fuer-fotografen


Питах ги в коментарите под ревюто, но не се надявам на отговор, защото още някой вече ги е питал преди година. Ще преспя и тая нощ, и утре, като се събудя, ще стрелям по единия от двата, пък к'вото - такова [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: swqaz   
Дата:   05-01-21 18:21

Със сигурност с този бенк няма да сгрешиш. Това е фотографски монитор и дава повече отколкото предполагам ще ти е нужно. Собствениците на такъв, които познавам му се радват.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Hsathv   
Дата:   05-01-21 21:57

Разправям ви аз, че няма монитори без шим, ама вие си вярвате на търговските реклами. Ето например схемата на управление на подсветката на прословутите Benq.

https://d.radikal.ru/d28/2101/3a/3e1dd1c21fbft.jpg


Изненада. Виждаме интегралната схема MP3389. Отваряме й дейташита и се оказва специализиран PWM контролер за управление на подсетките на дисплеи. Честота на димиране 2khz. Носеща честота 100-500 khz. Такива схеми има повече от 20 години. Какво е характерното в случая? Наличието на супер-дупер кондензатора C804 благодарение на който правоъгълните импулси се заглаждат и захранването се филтрира. Всичките монитори са така. Разликата е във филтрирането. Чудно що не го слагаха този кондензатор преди? Ами щото поведението на подсветката при различни нива на осветеност беше непредсказуема. Сега вкарват корекции за различните цветове при различни нива на осветеност и нещата са поносими. Няма монитори без ШИМ каквото и да ви баламосват производителите. В действителност нещата изглеждат доста приятни относно трептене.

https://d.radikal.ru/d29/2101/30/a386805f1adb.jpg


Това е графиката при 50%
В работно положение нещата са така.

https://b.radikal.ru/b02/2101/2a/211dcaa018cd.jpg


Изгладени, ама доста далеч от постоянен ток. При Вюсоника нещата са същите. Така, че вземай който ти хареса повече. Туй с подсветката са търговски лакардии. Както каза някой те не знаят панела им дали е 10 битов или 8+FRC вие за ШИМ искате обяснение. Пък им и вярвате.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: swqaz   
Дата:   06-01-21 10:30

Нищо не разбрах от тези схеми и графики, но да кажем, че всички ползват шим. Значи ако са увеличили честотата толкова, че за крайния потребител да няма трептение, не мисля, че има значение толкова каква точно е технологията.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: imitev   
Дата:   06-01-21 18:20


Досега се твърдеше убедено, че бенковете нямат ШИМ, сега вече нищо не се разбира...

Няма как евтин монитор да има "всички екстри".

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: swqaz   
Дата:   06-01-21 19:45

Сега се твърди, че всички са с шим, дори и утраскъпите вълшебни монитори, които струват колкото гарсониера парчето...
Тези скъпите стават още по-безмислени, а евтините бенковете много по-смислени

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   07-01-21 00:25

Между другото, горе, къде го цитирах оня, че не е получил отговор дали SW270C е с истински 10-бита, се оказа, че по-надолу в темата е написал, че Бенк все пак са му отговорили, че всички монитори от SW серията са 8-бита + FRC.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Synthy   
Дата:   07-01-21 09:28

Какво сте се захванали с този ШИМ?! По-горе получихте инженерно обяснение защо към днешна дата монитор без ШИМ не може да има (заради ЛЕД подсветката). Как ще се изпълни е друг въпрос и вече технологиите са на такова ниво, че почти всеки монитор е без трептене. Окото над 140Hz не може да усети трептенето. Има много по-важни параметри за един монитор от това, дали има ШИМ или не. Има ШИМ, точка. Като не искаш шим - търси си LCD монитор на 10+ години с лампи за подсветка (и те пак имат мигане, само че не се вижда - о, изненада). Голяма работа ако няма ШИМ, но подсветката е неравномерна и е на петна образа или не може да се калибрира, покрива ти 70% от sRGB, ъглите му на виждане са кофти или всеки месец трябва да го калибрираш защото му се променят параметрите прекалено бързо (т.е. амортизира се, простичко казано).

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   08-01-21 12:29

ViewSonic-ът е на бюрото ми вече. Първи впечатления: няма умрели пиксели, подсветката е равномерна, с две съвсем малки зони в долните два ъгъла, с широчина 0.5 см, които са малко по-тъмни, но не е болка. На изцяло черна картинка подсветката личи доста по-малко от стария ми монитор, черното е по-дълбоко и контрастът - по-добър. Няма никакво видимо трептене при 25% яркост и минава тестовете за ШИМ - стробоскопичния и с телефона.
Заводската калибрация показва Delta E 0.64 при Adobe RGB и 0.72 при sRGB, макар сивото да ми стои леко топло (може би трябва да отвикна от предишния монитор първо).

Адаптерът за захранването е външен и е един от най-масивните, които съм виждал - 17х8х2,5 см. Това дали има отношение към подсветката и наличието/отсъствието на ШИМ?

Като минус засега мога да споделя само, че както пише и в ревютата, пластмасата на самия монитор можеше да е с по-добро качество (стойката е ок обаче). Също така това с тънката рамка е донякъде подвеждащо от една страна, защото външната, пластмасова рамка е наистина много тънка от трите страни, което хем го прави по-грозен, защото долната рамка е доста по-дебела, хем всъщност картината не стига до външната рамка, а има отстъп вътре в самия дисплей (не знам дали няма някаква скейлинг настройка).



Публикацията е редактирана (08-01-21 13:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: asahi   
Дата:   09-01-21 00:01

Ейсър с нови секси поставки:



28 инча, 950 евро. Останалото няма как да не ви хареса.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: lamerko   
Дата:   09-01-21 01:44

Цената за поставките ли е? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: asahi   
Дата:   09-01-21 16:11

Въпросът е основателен. Мониторите в своя ценови клас станаха толкова еднакви, че можем да ги избираме според стойките.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   09-01-21 21:18

Самият монитор при тия Acer-чета отпред изглежда толкова грозен, колкото и ViewSonic-a - като е изпъкнала самото долната рамка, стоят като недовършени.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: KrastevK   
Дата:   09-01-21 22:26

По красота ли ги избирате или....
Не разбрахте ли че матрицата е важна,а дизайна е за маркетингов трик!



Публикацията е редактирана (09-01-21 22:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: lamerko   
Дата:   09-01-21 22:42

1000 модела, 3-4 моатрици... после как няма да избираш по красота?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Hsathv   
Дата:   10-01-21 00:15

Абсолютно си прав. Можеш да добавиш и 4-5 шасита, щото те й вътре са еднакви.
Пък как да избираш по матрица, след като един и същи модел се предлага с различни матрици. Бъркаш в чувала и каквото ти се падне.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: mitakabs   
Дата:   10-01-21 05:44

написа:

> ViewSonic-ът е на бюрото ми вече. Първи
> впечатления: няма умрели пиксели,
> подсветката е равномерна, с две
> съвсем малки зони в долните два
> ъгъла, с широчина 0.5 см, които са
> малко по-тъмни, но не е болка. На
> изцяло черна картинка подсветката
> личи доста по-малко от стария ми
> монитор, черното е по-дълбоко и
> контрастът - по-добър. Няма никакво
> видимо трептене при 25% яркост и
> минава тестовете за ШИМ -
> стробоскопичния и с телефона.
> Заводската калибрация показва Delta
> E 0.64 при Adobe RGB и 0.72 при sRGB, макар
> сивото да ми стои леко топло (може
> би трябва да отвикна от предишния
> монитор първо).
>
> Адаптерът за захранването е
> външен и е един от най-масивните,
> които съм виждал - 17х8х2,5 см. Това
> дали има отношение към
> подсветката и
> наличието/отсъствието на ШИМ?
>
> Като минус засега мога да споделя
> само, че както пише и в ревютата,
> пластмасата на самия монитор
> можеше да е с по-добро качество
> (стойката е ок обаче). Също така
> това с тънката рамка е донякъде
> подвеждащо от една страна, защото
> външната, пластмасова рамка е
> наистина много тънка от трите
> страни, което хем го прави
> по-грозен, защото долната рамка е
> доста по-дебела, хем всъщност
> картината не стига до външната
> рамка, а има отстъп вътре в самия
> дисплей (не знам дали няма някаква
> скейлинг настройка).
>

>
> Публикацията е редактирана (08-01-21
> 13:21)

Колега, тоя момитор малко геймърски май с тия честоти до 144Hz..
С калибратор мина ли го?
Не намирам колко % покрива sRGB/aRGB ??
Аз затова не ги харесвам тия псевдо-геймърски китайски матрици дето ги слагат..
За още 300 лв да си беше взел изпитан монитор :https://edigital.bg/monitori/dell-up2716d-27-wqhd-ips-pivot-led-monitor-p807780?utm_source=arukereso.hu&utm_medium=price-comparison&utm_term=807780



Публикацията е редактирана (10-01-21 05:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   10-01-21 13:50

mitakabs,

Купих тоя монитор, не знам за какви 144 HZ иде реч, при положение, че поддържа максимум 60 HZ:
ViewSonic VP2785-2K

Цената му е с 400 лв. над посочения Дел.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: brutas   
Дата:   11-01-21 14:07

krist написа:

> подсветката е равномерна, с две
> съвсем малки зони в долните два
> ъгъла, с широчина 0.5 см, които са
> малко по-тъмни, но не е болка. На
> изцяло черна картинка подсветката
> личи доста по-малко от стария ми
> монитор

Можеш ли да покажеш снимка (с телефона)? [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: KrastevK   
Дата:   11-01-21 14:57

144hz,някой май се е объркал с 1440p,но толкова пари за тази резолюция! Но все пак поддържа Adobe,за някой това е важно,за мен лично НЕ, предпочитам резолюция вместо цветове.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: mitakabs   
Дата:   11-01-21 15:39

написа:

> mitakabs,
>
> Купих тоя монитор, не знам за какви
> 144 HZ иде реч, при положение, че
> поддържа максимум 60 HZ:
> ViewSonic
> VP2785-2K
>
> Цената му е с 400 лв. над посочения
> Дел.
>

Хаха, объркал съм, щото в предния ти пост за Вюсоника, си писал 2875 и гугъла ми е сърчнал друг монитор, без да обърна вниамание ..
Ясно..
Но все пак имай впредвид , че си иска калибрация монитора, нищо че има готови профили..



Публикацията е редактирана (11-01-21 15:55)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »