Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: iasen2   
Дата:   30-09-20 20:09

Въпрос към знаещите - има ли цифров фотопарат който да изкара филмова визия?

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   30-09-20 20:13

Охааа, я пак[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: asahi   
Дата:   30-09-20 20:26

Има, ама на кого ще му трябва?

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: asahi   
Дата:   30-09-20 20:31

Обаче има кинаджийска дигиталка с презрамка.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: marves   
Дата:   30-09-20 21:28

Има филмирани визионери, които не се предоверяват на цифров калкулатор и смятат на пръсти.

А за цифров фотоапарат с филмова визия - наще имаха навремето такъв, още го помня. Имаше цифров часовник и календар на гърба и даже прогаряше цифричките върху филма. На самия фотопарат гордо си беше написано DIGITAL.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Mogila   
Дата:   30-09-20 21:45

Канон 5д 1

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Драгончик   
Дата:   30-09-20 21:50

Има. Нарича се Фотошоп.
Иначе, може да снимаш с всеки апарат с такива настройки, че снимката да става бяла от преекспониране и после да викаш "Еее, пак съм осветил лентата".


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: stef7   
Дата:   30-09-20 21:50

Практически всеки цифров фотоапарат снимащ RAW може да изкара филмова визия. Ако под филм разбираш филмова емулсия. Ако разбираш кино, отговора е пак същия, само дето отново ще ти трябва камера дето снима RAW. Визията зависи единсвено от теб и твоите умения.

По видео форумите темата за color science на различните камери е много популярна. Как цветовете на Канон били ей-такива а на Сони били ей онакива. Динамичен диапазон и т.н. Споровете са безкрайни. Моето мнение и личен опит е било винаги това което написах, но ако не вярваш на мен може да чуеш и видиш какво казва и показва професионалист от Hollywood:

Steve Yedlin

http://www.yedlin.net/DisplayPrepDemo/index.html



Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: iasen2   
Дата:   30-09-20 21:58

Ще задам въпроса по друг начин, понеже май не ме разбирате, че не ви задавам лаишки въпрос - защо винаги се различава снимката на лента с тази от цифров апарат :) И защо винаги се прехласвате на нещо снимано на лента и казвате че е много хубаво.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: uri64   
Дата:   30-09-20 22:10

Тая тема няма да завърши добре ми се струва...още на втора-трета страница нещата ще станат твърде лични [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: uri64   
Дата:   30-09-20 22:12

Иначе по темата - само Сони и т`ва е....вече може да се затваря [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: stef7   
Дата:   30-09-20 22:18

Няма такова нещо като винаги. Първо от филмова емулсия до филмова емулсия има разлика. Някои от тези емулсии се харесват на някои хора. Ама не на всички и не винаги [smile] Много съм щастлив че се оттървах от фотографския филм [smile] Визиите които ни харесват не зависят от медията или камерата, може сами да си ги създаваме, пресъздаваме, емулираме с компютър и подходяща програма/и. Отново виж демото на Yedlin и го чуй какво казва.



Публикацията е редактирана (30-09-20 22:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: kvakioh   
Дата:   30-09-20 22:19

Няма такъв.
Също лентата няма какво да я направи друго. Специфично е.
Като се пита така ми се струва или нищожен опит с лента и апарати или отдавна не снимано на лента и чудене какво още се намира там. Ми супер е, има още живот, идеи и изпълнения недостижими с каквото и да е дигитално.
Снимам от 35мм до голям формат.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: stef7   
Дата:   30-09-20 22:29

А и може ли въобще да говорим за филм в днешно време ? Снимката снимана на филм къде я гледаш ? Отпечатана на фотографска хартия 40х60см поне. Или на компютърен екран ? Ако е на компютърен екран, съжалявам но тя вече е дигитална. От визията на филма може и да е останало нещо, ако си ползвал качествен филмов скенер и да е останало нищо ако е бил посредствен. Та за каква филмова визия говорим ако смея да попитам ?


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: lamerko   
Дата:   30-09-20 22:30

Фуджи имат интересен подход към своите камери - различните режими носят имената на техни филми, като явно са се мъчили да създадат някаква прилика във вградените пресети. И нещоповече - явно тези пресети са доста специфични, понеже създадоха интерсен редактор, който няма вграден РОУ конвертор, а изисква директна връзка с камерата за да използва вградения. Линчо аз го намирам за доста интересно решение. Разбира се, цветовете не са всикчко. А и филма си своите чарове, които просто няма как да бъдат заменени... например за мен голяма удоволствие ми е правило, когато вадя мокрия филм от дозата и за първи път видя откроените кадри по емулсията. Това няма как да се

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: hotsnail   
Дата:   30-09-20 22:35

CCD сензорите си имат почитатели като филма.

Та може би лайка М9?

Други варианти Никон Д70, Д80, Д200 , Минолта 5Д.

Мислих, че е по-добро... ми не е съжалявам.


Мазнята можеш да си я направиш. Големия динамичен обхват и точни цветове не можеш, да ги изкараш от мазня....

ПП А за модерните камери и Фуджи и Сони по-специално роу редактора се казва CaptreOne. Да има и опити японци да мислят софтуер от двете марки.....вземи си CaptureOne. Друго си е викинг да пипне софтуерчето

ППП Никон са минали на Capture One също......Адоби загубиха РОУ пазара.....



Публикацията е редактирана (01-10-20 00:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: nsirakov   
Дата:   30-09-20 23:48

Fuji X-pro2

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: nyamago   
Дата:   01-10-20 00:04

"Зависи."
(А. Айнщайн)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: hotsnail   
Дата:   01-10-20 00:34

nyamago не е на Айнщайн това. Това се преподава в началните курсове за мениджмънт консултант. Отиваш някъде, питат те нещо сложно, обяснявайки между половин час и 5 работни дни ситуацията. Отговора ти разбира се е "It depends". На Български мисля, че се превежда малко по-сложно - "Според зависи" или "Зависи от много неща.". После ти им говориш колкото дни трябва на хубав рейт.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: boni   
Дата:   01-10-20 00:37

Поне 10 пъти през годините съм го правил тоя номер и никога никой не е успявал да познае, че някаква снимка е направена с дигитален, а не с филмов апарат. Преди 15 години имаше една доста забавна тема тук... в нея стари фотографи се прехласваха, че "друго нещо си е филма" на едни снимки с Panasonic FZ30. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: lamerko   
Дата:   01-10-20 00:51

boni: мисля, че темата е за малко по-различен казус - дали има камера, която по принцип си вади такава визия, а не дали може чреж обработка да се постигне такъв резултат :)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: uri64   
Дата:   01-10-20 02:49

Това не е ли малко като художници да спорят кои са по-добрите бои - маслените или акрилните? Да снимаш на филм или с цифров апарат са си различни изразни средства. Дадена фотография може да спечели от това, че е правена по определен начин, а може и да не спечели, зависи от толкова много неща. Нали уж е важен крайният резултат - кадърът да те дръпне и да ти се прииска да го видиш пак и пак. Ако това го няма все тая как е снимано - на филм или с цифрак, ако пък го има - пак е все тая. Защо трябва да се хаби време в безсмислени дискусии?


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Yog   
Дата:   01-10-20 03:03

Във видеото на Стив Йедлин, което е линкнал stef7 много добре е обяснено. Камерата, независимо дигитална или филмова е "събирач на данни". Как ще изглежда финалната картинката зависи от целия процес - подготовка, снимане, обработка и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Raffito   
Дата:   01-10-20 08:01

Забравихте да споменете за технологията на Foveon X3.

Foveon


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Slivenski   
Дата:   01-10-20 09:41

Фотошоп... Дръпнеш малко офсета, малко контраста, малко шадоус и хайлатс, малко грейн... и готово - филм! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: kvakioh   
Дата:   01-10-20 09:43

Foveon няма ФФ, за да доближи поне малко като размер...
Иначе според мен колкото по-бързо развият органичните сензори, толкова по-бързо ще има доближаване до лентата. Там може да се фино избира и настройва почти всичко. Управлението е малко по-сложно, та може и да са по-големи по размери.
Fuji като по-известна марка имат разработки за органиката, ползвал съм jAI и MAR сензори до 40mpix и доста добри резултати съм изкарвал. Ще стане доста интересно, когато стане.



Публикацията е редактирана (01-10-20 09:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: ATHOM   
Дата:   01-10-20 10:35

Преди много години, под една от моите фотографии в Култа, един от уважаваните автори ме пита как съм проявил лентата, колко хубаво било станало зърното и т.н.

Пък то беше AGFA Ultra 100, проявена и сканирана в голямото студио на Коника на НДК, който кадър после бях обърнал в ЧБ във Фотошоп.

Та, всякаква визия можеш да си докараш, стига да имаш информация с която да работиш. За чий ще ни трябва фотоапарат, който директно да вади филмова визия? Кво правим ако вади Велвия, пък внезапно ни се прииска Акрос?

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   01-10-20 11:47

Какво точно е филмова визия (баси дебилното словосъчетание), та?

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: kvakioh   
Дата:   01-10-20 12:05

Филмова,лентова визия... само на хартия може да се сравнява, донякъде с дигиталното. Напомня ми за нематематическа статистика.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: asahi   
Дата:   01-10-20 15:11

"Автор: iasen2
Дата: 30-09-20 21:58

Ще задам въпроса по друг начин, понеже май не ме разбирате, че не ви задавам лаишки въпрос - защо винаги се различава снимката на лента с тази от цифров апарат :)"

Защото никой нищо не е направил, за да изглеждат еднакви. Моите снимки също се различават от твоите, но не се чудим защо е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: langel   
Дата:   01-10-20 15:45

Фовеонът наистина вади филмова визия.
Още по-малкият Супер ЦЦД даже и във Фуджи 6500фд също вади филмова визия.
Размерът определя други особености на визията.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: ecobo   
Дата:   01-10-20 17:21

Четвъртък е.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: uri64   
Дата:   01-10-20 18:09

То тука вече всеки ден е петък 13ти [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: dekov   
Дата:   01-10-20 19:25

Една качествена снимка направена с филм, няма как да я различите от такава цифрова.


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: mitpis   
Дата:   01-10-20 19:49

[smilie11] [smilie11] А на кой му е необходима въпросната филмова визия[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: petervassilev   
Дата:   01-10-20 20:06

Какво точно е филмова визия (баси дебилното словосъчетание), та?

[smilie24]

Според мен по-специфична е "визията" при използване на стари обективи от "филмовата ера", а носителят на изображението (филм/сензор) е от второстепенно значение, защото по-лесно може да се променя с последваща обработка.


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: bogdanov   
Дата:   01-10-20 20:26

Има една филмова камера дето докарва визията на цифрова.Няма логика да не може и обратното!

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Simbon4o   
Дата:   01-10-20 21:00

Средните формати не са зле, особено CCD гърбовете. От новите PO Trichromatic е добре [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: JimmyStoikov   
Дата:   01-10-20 21:34

Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия

Да, има! Апаратите SLT на SONY, тези с найлона пред сензора[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   01-10-20 23:59

Впечетляващо е, има предвид, генетичния матрял го има[smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: CDman   
Дата:   02-10-20 08:10

Какво точно е филмова визия (баси дебилното словосъчетание), та?



https://ic.pics.livejournal.com/windows_light/19348409/180748/original.jpg




https://rosphoto.com/images/u/articles/1604/4_1_1.jpg




https://www.phaidon.com/resource/miroslav-1.jpg



Автор - Мирослав Тихий.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: iasen2   
Дата:   02-10-20 10:07

[smilie24] CDman [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: vgramatikov   
Дата:   02-10-20 11:20

За да се пресъздаде филмовата ера са нужна и правилната отпика.
Зависи и за какъв филм говорим [smilie18]

Като цяло е добро решение за начинаещ да пробва с няколко добри ръчни обективчета на м42 с малко нагаждане на пресети копиращи определен филм се получават сносни резултати.

Иначе дигитална камера да снима като филм няма...

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Slivenski   
Дата:   02-10-20 11:25

Аз не мога да разбера, това някаква форма на мазохизъм ли е - напъните и носталгията по филма... [smilie11]

Ако някой много държи на "филмова визия", каквото и да значи това, има достатъчно софтуерни начини тя да се постигне.

Дигитална камера с филмова визия е нещо като Тесла с двутактов двигател с вътрешно горене.

Кому е нужно това? [smilie11] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Slivenski   
Дата:   02-10-20 11:33

Ще дам един пример, без да си правя самореклама, естествено. Снимките ми дори не са качени за гласуване:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-01/1579204899_dsc_2589---copy_1200_web.jpg



Един много известен фотограф от форума, когото много уважавам, преди време ме попита тази снимка дали е на филм.

Не е филм. Никон Д300 с 50 мм твърд обектив и Фотошоп е. [smilie5]

Явно има "филмова" визия. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: stef7   
Дата:   02-10-20 11:53

Филмовата визия е много разтегливо и неопределено понятие както се разбра и всяка емулсия и филм да си има своите характерни особености. Но има едно две характерни неща присъщи на всички филми и емулсии. Фотографията на Slivenski показва ясно едно от тях. Разбираемо е защо са я взели за снимана на филм:

- зърно. Всичките филми имат такова. Спомням си едно интервю на Салгадо в която обясняваше как дава файловете от дигиталната камера на специална компания която прави само едно нещо, емулира зърнеста структура на филма. Това се вижда и казва и във филчето пример на Yedlin. Дигиталните камери нямат такова и затова се симулира/емулира. Доста успешно при това.

- highlights roll off - не знам какъв ще е термина на български, но това представлява най-общо преминаването от силно осветено (предмет), нещо към тъмно. Примерно лампи. Филма го предава много специфично и това засега почти не може да се симулира едно към едно. Само с някакво приближение.


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: petervassilev   
Дата:   02-10-20 12:15

@ stef7

Според мен точно тази зърнеста структура на филма (не само в равнината, но и в дълбочина) и пространствената неопределеност при позициониране на филма са сред основните причини за специфичния градиент на осветеност (highlights roll off) при тези снимки.

Телефонът ми (стар iphone), често снима като примерите на CDman. Преди време така се получаваше и с първия ми цифров апарат (сапунерка) с не помня колко пиксела. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Slivenski   
Дата:   02-10-20 12:16

Един мъдър човек е казал:

Photography is about creativity, not limitations.

Дигиталната среда ни дава толкова много творчески възможности, включително и на постигнем „филмова визия“. [smilie5]

Аз лично се чувствам благодарен, че живея в това време, но и че помня филмовата ера и мога да направя сравнение.

[smile] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   02-10-20 12:30

Демек, Сливенски, ако разбирам добре, ако имитираш зърното (зърнеността) на емулсията на филма, тага постигаш "филмовата визия". Аха, ясно, сега вече рабрах!

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Slivenski   
Дата:   02-10-20 12:36

Автор: X_C
Дата: 02-10-20 12:30

Демек, Сливенски, ако разбирам добре, ако имитираш зърното (зърнеността) на емулсията на филма, тага постигаш "филмовата визия". Аха, ясно, сега вече рабрах!

------------------------------------------

Не съвсем. Но да кажем, че е един от компонентите на "имитацията". [smilie5]

Иначе "филмова" визия най-добре се постига на филм. [smilie18]

Или както би казал Божинката, филмовата визия е визия, но филмова. [smilie18]

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   02-10-20 12:49

[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: iasen2   
Дата:   02-10-20 13:21

Не знам защо има такова объркване с това, честно казано не ви разбирам какво ми говорите.

Под филмова визия разбирам изключителен детайл в сенките , много плавен преход и детайл в силно осветените и изгарящи участъци.

При накои ленти има силно нелинейна зависимост между осветенстта и експозицията или там както го наричате. Точно затова е и ефекта на филмовата визия. Силно характерно е и за американските филми снимани на среден формат на Панавижън от 80-те години - фирма, която направи революция във филмовата визия за времето си.

Пускам тази тема, щото пак сте се забатачили в смяна на системите, високо исо, дето не ви трябва и кво ли още не. Не че ми дреме, ама все пак .........

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: kvakioh   
Дата:   02-10-20 13:30

Дигиталната ера даде много и много се оляха. Инстаграм “въведе” филтърчета и дефекти, за които във филмовата ера са гонили от фотографски училища и университети. Докара се дотам, че разни хабят лента 35мм и 120 (за голямо щастие не става на голям формат), за да пуснат first of the roll, пренебрегвайки останалите кадри. Телефончетата скофтиха още повече нещата.
На филм, 4х5 плаки и по-големи никакъв дигитален апарат не може да го докара. Също има доста проблеми и недоразумения при изкарване на хартия от дигиталното, което допълнително утежнява така и вече неуместното сравнение с филм.
Това, че може донякъде да бъдат приспособени стари обективи на дигиталното е понякога нож с две остриета. Лично за мен ме научи да снимам почти без брак с безогледални апарати, без особени или добри резултати като картинка.
Единственото и донякъде доближаващо се до филмовото е да се мине през барабанен скенер, после да се покаже дигитално. И дотам. Макар че някои се изхитряват, сканират на барабан и после дигиталното копие го изкарават на хартия. Това е мощна, но силно неуместна манипулация.
Свободията и преяждането докараха нещата дотам. Някои станаха много чувствителни към критика...

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Slivenski   
Дата:   02-10-20 13:31

Автор: iasen2
Дата: 02-10-20 13:21

Под филмова визия разбирам изключителен детайл в сенките , много плавен преход и детайл в силно осветените и изгарящи участъци.

---------------------------------------------------------

Ами, и в това отношение вече дигиталните камери не само не отстъпват на филмовите, но дори и почват да ги превъзхождат. Да не говорим за ISO-то. Някой скоро виждал ли е филм с повече от 3200 ISO? Естествено, при проявяването може леко да се "играе", но няма как да се постигне ISO-то на дигиталните камери. А това има фатално значение понякога.


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: victory13   
Дата:   02-10-20 13:33

Отвори снимката на Христо /АТНОМ/ на звездното небе, и да помислим за лентата и сензора...

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: kvakioh   
Дата:   02-10-20 13:46

Скан като хората от 4х5 плака е към 600мпикс, къде е това над 3200 исо, което се търси.
6х17/ 6х12 / 6х14 от рол филм, заснет коректно може да се изкара на доста голям носител без загуба на качество.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: iasen2   
Дата:   02-10-20 13:47

kvakioh [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Slivenski   
Дата:   02-10-20 13:47

Нека не забравяме, че филмът се е развивал около 150 години, все пак, а първата "аналогова" снимка е на 200 години. Докато дигиталната фотография е само от около 45 години, като последните 20 - по-масово. Но вижте какво се случва дори само последните 5 години! Какъв напредък в качеството на технологията!

[smile]



Публикацията е редактирана (02-10-20 16:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: kvakioh   
Дата:   02-10-20 13:49

Чакаме органичните сензори, те ще дадат почти или донякъде всичко, което личността иска.
10 години още.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Julius   
Дата:   02-10-20 13:55

Повече бих се изкефил на дигиталка с ИСО 6, отколкото на филм с 3200! [smilie7]
Старите ЕОС-и не позволяваха да слезеш под 6 ако решиш да ползваш вградения им светломер.
А имаше Кодаци, които бяха дори още по-бавни - цели 4 пъти (ИСО 1.6)
Полезната информация като сканираш някой 6x9 на Имакон или барабанен (Хайделб. Танго) беше към 64 мпкс.
А безполезната информация (всяка драскотина по плаката, всеки недостатък) - беше неизмерима! [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: iasen2   
Дата:   02-10-20 14:01

Julius [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: CDman   
Дата:   02-10-20 14:34

При накои ленти има силно нелинейна зависимост между осветенстта и експозицията

Това се постига с Фотошоп.

Оригинал сниман с W1


https://photo-forum.net/static/site_pics/2016-10/1477042386_DSC01357_ff.jpg



Grayscale + contrast:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-10/1601638108_32_90.jpg



Add noice + blur:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-10/1601637212_1477042386_dsc01357_ff.jpg



И горе долу докарва снимка на стара плака.


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: uri64   
Дата:   02-10-20 16:27

С извинение това специално е докарало нещо, дето не е за гледане, друго не е докарало.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: farushko   
Дата:   02-10-20 16:36

Какви са тези странни примери? Тук единственото, което има нещо общо със "стара" снимка е скапаната булана.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: sirkhann   
Дата:   02-10-20 16:40

Аз мога да дам своето ненаучно наблюдение по темата защо снимките изглеждат различно.

Първото и основно нещо за мен е разликата в тоновата крива, например при черно-белите филми (повечето). Бялото рядко прогаря по начина, по който това се случва при цифровите тела. Загубата на информация е доста по-плавна в този случай. Това е първото нещо, което виждаш при снимка с много светлина и голяма динамика.

При контролирани условия, отново кривите на тоновете си казват думата - контрастът в полутоновете е някак по-полегат (когато се ползва правилната комбинация на филм + проявител), което дава по-добра градация в средата на спектъра.

Дали Foveon дава същото изображение? Не! Там има богатство на полутоновете и разграничаване на много фини нюанси на цветовете, но Foveon страда от клипинг като всеки цифров сензор, а и възможностите за възстановяване от светлите зони не са му силна страна. Освен това този сензор има УЖАСНО много микро-детайл, което веднага си личи.

Второто нещо е, че цифровите сензори и филмите виждат светлината по различен начин, т.е. не са еднакво чувствителни по продължение на целия спектър на светлината. Това води до разлики в осветеността и наситеността на цветовете, а някои тонове се представят по доста по-различен начин между филм X и фотоапарат Y.

Тези две неща обикновено могат да се симулират чрез профили и внимателно снимане.

Трето нещо - както коментират хората по-горе - шум, детайл, рязкост и т.н. Част от тези неща идват от самия филм, част от тях идват от скенера, част от тях идват от стъклата. В повечето случаи може да се симулира също, има програми, които се опитват да пресъздадат шум от филм (а не gaussian/uniform noise от Ps).

Четвърто - обективите. За това никой не говори. Част от този ефект, който възприемаме като конкретна визия, идва от факта, че сме гледали снимки и филми, записани с конкретни обективи, страдащи от доста оптични дефекти, които сега е модерно да наричаме "характер". Модерната оптика е наблъскана с елементи, няколко от които - асферични или от екзотични стъкла, а идеята е само една - борба с оптичните дефекти. Естествено, това позволява на разни фирми да пускат триопани по 1500-2000 лева, за да имаш мазна картина с остро боке, просто щото е арт, докато Арт серията на Сигма всъщност е опит за спечелване на конкурса по клинична картина (което не е задължително лошо нещо).

За да станеш арт персона по четвъртия критерий, трябва да си намериш фръц-арт обективи [smilie5]

Има ли апарат, който да снима като аналогов? Кратък отговор - не!

Някои апарати имат жалки опити да предложат "филмови симулации" в JPG - като Фуджи например, обаче реално резултатите са доста неточни. В RAW реално цветове все още няма в класическия смисъл на думата.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Slivenski   
Дата:   02-10-20 16:50

ОК, нека е така. [beer]

Някой може ли да обясни по-популярно и просто следното:

Какво се случва при дигитализирането на филма?

Всички тези неща, за които се говори като предимства на филма - какво се случва с тях, когато минат през скенер и влязат в софтуера за обработка?

Ако има загуба на динамика, детайл и качество като цяло, какъв е смисълът да се снима на филм, ако след това ще го дигитализираме?

Защото повечето, да не кажа всички начини за презентация на едно изображение, вече са в дигитална среда.

Идеята ми е - не е ли по-добре да усъвършенстваме и да развиваме уменията си в новата дигитална технология, както и самата нея, вместо да се мъчим да поддържаме старата, не толкова практична за съвременния живот технология?

[smile]



Публикацията е редактирана (02-10-20 16:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: sirkhann   
Дата:   02-10-20 17:23

Ами не всичко се губи при дигитализацията.

Например - ако приемеш, че дигиталката дава близък до реалността цвят и "линейна крива", то при дигитализацията реално записваш това, което филмът вече е видял и съхранил на база на неговата си крива на фоточувствителност. Същото е и с шума - ако си снимал филм на ISO400, но го сканираш на базова чувствителност с цифров фотоапарат, който има ISO 64, и достатъчно остър обектив, който не отнема много от рязкостта при прекопирането, това значи, че не добавяш много неща.

Хайде да направим и друго уточнение - филмът има динамика, когато правиш експонация. Когато го проявиш, вече има плътност (DMax). Две съвсем различни неща са.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   02-10-20 22:11

Сливенски, любопитен съм колко скана си виждал, например от Хайделберг Танго на правилно проявен филм, не в банята, а в лаборатория.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Slivenski   
Дата:   02-10-20 22:21

Автор: X_C
Дата: 02-10-20 22:11

Сливенски, любопитен съм колко скана си виждал, например от Хайделберг Танго на правилно проявен филм, не в банята, а в лаборатория.

--------------------------

Николко. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   02-10-20 23:01

Сливенски, ок! Понеже авторът е забранил свалянето на файловете му, ще пусна линк. Правя следната уговорка, че той е качил малък файл 2460х3072 вероятно няма как повече във Фликър. Скан от диапозитив 4х5 инча = 10,2х12,7cm.
Ето
Тук скан от негатив 11х14 инча = 27.9х35,6cm.

Като отидеш на автор, може да видиш филма, проявителя и начина на прояваване и сканиране.

Така наречената филмова визия, пак ще кажа, че е откровено идиотско словосъчетание, не е само имитация на филмовото зърно. Първо, всяка емулсия има различно зърно. Второ, всеки един проявител работи по различен начин върху емулсията и съответно зърното е мног различно, едно е с Д76, друго е с Родинал, трето е с някой пирогалол и така нататък. Размераът на негатива/диапозитива.
Да не говорим за следващата част от процеса, копирането.
Та, вероятно ще се стигне пак до безумния въпрос филм срещу матрица. Да искаш кадрите ти от цифровата камера да изглежда като снимани върху филм с глупост. Няма как да стане. Особено, гледайки само на екран.
Кой снима с филми? Много хора, много фотографи по света. И то на най-различни размери негативи. Много малко рекламни фотографи, единствено, ако клиентът им пожелае това и то на съответна цена. Трябва да си малоумен, за да снимаш на диапозитив, рекламна кампания или спортен репортаж, при положение, че цифровата техника е в пъти по-удобна и бърза, и най-вече - евтина!!!

Дали филмът ще умре, дали филмът е по-добър от цифровата камера? Хм...
Не, няма никой да умре, поне не филма. И да той е дава по-добро изображение от цифровата камера.
Тези момчета са направи едно забавно сравнение. - 8х10 vs 150MP
Приятно четене.


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Сърфиста   
Дата:   02-10-20 23:25

Здравейте,
Темата наистина е много обширна. За някой нещата са основно свързани със зърното на филма, за друг са тоналности.
Лично за мен трудност представлява да превъзпитам възприятието си ( визирам основно черно-бялото) от дигитално към филмово. Повечето изображения които виждам в днешно време са обработени със висок контраст, и друга малка част са със много детайлност и в светлите и в тъмните тоналности.
Творческия процес при работата с филм е основно три етапен: Снимане, проявяване на филма, откопирване. За крайния резултат мислиш от самото начало и предварително решаваш на какъв фотоматериал да снимаш, с какво и как ще проявяваш, на каква хартия ще копираш и с какъв позитивен проявител ще работиш.
Една от основните разлики в поведението на филма (Негативен филм) се състои в това, че той запазва добре детайлите в светлите участъци дори при преекспониране до +4-5 EV. За сметка на това в сенките лесно губиш детайли след -1 EV.
Друг момент е зърното, то е резултат от физични и химични процеси, съмнявам се да бъде добре пресъздадено с цифрова камера поради факта, че се формира от възникнали групи кристали на сребърните съединения и празни пространств между тях и това е многослойно. Тази особеност поражда и една друга специфика по отношение на увеличението на позитива при копирането обикновенно нещата се движат от х4,4 до х8,8. Когато отвориш филм обикновено на кутията в табличен вид е дадена връзката между увеличението и зърното ( Разгледай кутия на Kodak Ektar 100, ili Data sheet на филма.
Някой от дефектите в старите обективи, са художествен инструмент: Флеари, Загуба на контраст при контрово или странично осветление, по ниска резолюция, свредловидни бокета и т.н.
И така...не море, Океан е :)
Между другото, видях ваши кадри с Nikon D300. С този модел и D700 съм виждал кадри основно черно бели на ISO 630 do 800. Шума е доста приятен.



Публикацията е редактирана (03-10-20 00:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Slivenski   
Дата:   03-10-20 00:39

X_C, това с розите наистина е уникално! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   03-10-20 00:57

Сливенски, със Хайделберга максималното на 5х4 е 15118 x 18896 пиксела, което май прави 286 МГП.
Here we come[shtrak] [beer] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Slivenski   
Дата:   03-10-20 01:02

Тая малко скъпичка, но е въпрос на време... Преди 10 години и 50 инчовите плоски телевизори бяха по 15 бона, сега са около 1000 лева.

The World’s First 8×10 Large Format Digital Camera is Yours for $106,000 [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   03-10-20 01:09

Mitch
Порови се, това е човекът, който първи е имал 2 дигитални гърба 8х10 с цел превю, след като Полароид прекратява производството си на филми 4х5 и 8х10.
Ето

Всъщност, Мич, за мен е ако не най-добрия, един от тях, в рекламната фотография.


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: asahi   
Дата:   03-10-20 08:31

"Автор: X_C
Дата: 02-10-20 23:01

Сливенски, ок! Понеже авторът е забранил свалянето на файловете му..."

А бе като почнат да се правят на интересни...


https://live.staticflickr.com/65535/49375658978_044ab3103f_3k.jpg


Цъкай на линка за големия размер.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: CDman   
Дата:   03-10-20 11:06

Снимката от примера ми не е за "гледане", а за "онагледяване". Извинявам се ако съм разочаровал някого.[smilie8]


15 години снимах на филм. Първия цифрак-сапунерка (W1), който си купих ме накара да забравя за филмите и всичко свързано с тях. Все още не съм изпитал никаква носталгия към филмовата визия, но това може би е защото не съм фотограф.[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: kvakioh   
Дата:   03-10-20 11:45

[smilie18]
http://store.picbg.net/pubpic/93/ED/67d33e4faa5093ed.jpg


И пак дигиталното Fuji ми поразвали визията...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: stef7   
Дата:   03-10-20 12:22

Първо едно уточнение за автора:
-> Под филмова визия разбирам изключителен детайл в сенките,

Филма не превъзхожда дигиталните сенсори по динамичен диапазон. Точно обратното. Негативния филм в зависимост от емулсията е от 10 до 13 стопа. Позитивния филм пък е само 7-8 стопа. На снимката с въпросните рози от предишните постове снимани на Fuji Film RVP (Velvia 50) това си личи особено ясно. В сенките няма никой. Повечето дигитални камери са 13, 14 и повече стопа.

Съгласен съм практически с всичко което колегите Slivenski, sirkhann, X_C, petervassilev казаха.

Да въпроса е зададен много общ. Не може да се говори общо за филмова визия. По-скоро даден автор/човек е работил с конкретен филм/емулсия, обработвал го е по специфичен начин за да получи някаква визия която харесва, както е в при Салгадо и Yedlin. Той може да получи същата тази визия доста успешно по дигитален път както и двамата показват. Е не с едно натискане на бутона, но с известни усилия.

В днешно време 99% от всичко което гледаме е на екран. Дигитален такъв. Дори киното на голям екран дето го гледаме в киносалоните идва не от филм а от дигитален носител. Така че искаме или не почти всичко което се снима на филм в крайна сметка ще бъде дигитализирано. Да се направи това качествено и без загуби е мисията невъзможна за обикновения човек. Да не говорим за цена и време. Колко барабанни скенера са останали в Европа да кажем, колко от тях имат все още поддръжка и части и консумативи и опитни оператори към тях. За България не говоря, тук цифрата е 0. Coolscan които са следващата опция се справят добре но има загуби и на динамичен диапазон и на прословутите highlights roll off. Имам един в къщи знам за какво говоря.
Но дори и те не се произвеждат вече. И какво остава като следваща опция - сканиране с DSLR или безогледалка. [smilie5]

Затова повечето стигат до простия извод че е много по-лесно и евтино да пресъздадат дадена визия по дигитален път тръгвайки от дигитален носител. Имаш пълен контрол над процеса, не се занимаваш с лаборатории и външни доставчници, всеки от които може да направи грешки и да прецака работата. Пестиш мнохо време, пари и нерви.

Инак снимане на филм за кеф, разбира се. Правя го чат пат. Но без илюзията че това е някаква супер уникална визия [smile]
Който иска да се наслаждава на филма в неподправената му красота според мен трябва да снима позитив и да си го гледа с диапроектор на бял екран. Най-лесното и абсолютно достъпно като изпълнение и цена. Проявяване и печатане на фото хартия е втората опция но е големи грижи и време. Не знам останали ли са още такива дето го правят.

Също съм съгласен че старите обективи, както споменаха колегите преди мен са алтернатива за по-интересна и различна визия. Ползват ги доста във видеото напоследък, където много хора искат нещо по-различно от днешните супер остри и контрастни обективи чията визия често харектеризират като клинична. Zeiss от времето на Contax/Yashica, Canon FD и т.н.

https://www.youtube.com/watch?v=EUjUxKvXgpw

https://www.youtube.com/watch?v=v8Il_l3tu6Q


Сега разни специални големи формати, Panaflex 65, 70. Няма толкова общо с филма колкото с големия формат, обективите и съответно визията дето дават. Ама отново дигиталните камери много по-достъпно и лесно дават подобен резултат, че и по-добър.

Bokehrama
Bokehrama - How to
Large Digital Mosaics as a Substitute for Large Format Film


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: sirkhann   
Дата:   03-10-20 12:30

Това с розите е типичен пример как може да стане с Foveon - да, динамиката също не му е сила, обаче в средните тонове има тонове нюанси, които повечето цифрови сензори просто смакчват. Точно пък голямата динамика води до подобен проблем - сваля контраста, което прави картината да изглежда по-плоска и плавните преходи реално изглеждат като еднороден цвят.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   03-10-20 12:56

Асахи, вероятно, защото не бях се логнал във Фликър, нямам профил тамн, тоест имах преди 10 години и го закрих.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   03-10-20 13:09

Сте7, Салгадо има един екип лаборанти, ръководени от жена му, които правят всикзо това за него. Той не проявява фимите си, нито обработва файловете от цифровия си Канон 5Д. Относно кое, кое превъзхожда има вих статията на Тим Паркин.
Що се отнася за старите обективи, не нзам за какво говоритер, но имам един Теле-Емлар 135/4 М байонет за Лайка. Той е "клинично"рязък обектив, нещо, което аз ненавиждам и е от 1963. И трите ми обектива за голям формат са от 60-70 години, Фойхландери Апо-Лантар и Хелиар - и трите, верно за ЛИнхоф селекция, и са точно толкова резки и контрастни колкото новите модерни обективи на Шнайдер или Роденщок, Фуджи или Никон.
И не сме колеги!

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: sirkhann   
Дата:   03-10-20 13:30

Ми... една стара поговорка от онова време гласи, че немските обективи започват там, където свършват японските. А повечето хора снимат не просто с такива, ами правени в Китай, Виетнам и Тайланд...

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   03-10-20 13:38

Сиркан, за 1 път я чувам тая поговорка. А, и съм глупав и не я схвашам. Първата фирма в света за оптика е Фойхландер - 1756 във Виена, основателят е роден в Лайпциг. Всички модерни марки обективи ползват оптичните формули на Цайс - Тесар, Сонар, Планар, Биогон, Дистагон и така нататък. Производителят е един - Козина.
Има и други стари френски, английски и американски марки производители на оптика. Боайер (Франция), Куук (Англия) например. Щатдските са безбройни. Но тия двете последните, френската вече не съществува, или поне не за обикновения пазар, правят обективи за кино, голям формат и 35мм камери.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: sirkhann   
Дата:   03-10-20 14:09

Ще го кажа по друг начин - немските обективи от онова време са били класи над японските [smilie3] Твоите обективи са немски, нали?

В момента Voigtlaender и Zeiss се правят от Cosina, но това е след залеза на Contax, преди са си били правени в Германия.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   03-10-20 14:20

Да, обективите ми са немски. Не всеки Цайс се прави в Козина, а и да се прави, минава изискванията на Цайс (качетвеният контрол е налице). Първите обективи и камери на Контакс, са правени в Германия - още се колебая за един Цайс Ултрон 50/1,8 да го конвертивам с М байонет, но не харесвам 50мм като фокал. Междудругото, много интересен обектив с вдлъбнат преден елемент.

Японските обективи от 70-80 години, са доста добри и имат много приятен рисунък - Минолта, Пентакс и Олимпус. Следващото поколение от 90 - вече, не мисля, че отстъпват на немските.

Но както и да е, това няма общо с темата.

"Филмовата визия" далеч не е имитаци на "зърно", за което 99% от практикуващите го, няма представа реална какво правят точно.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: stef7   
Дата:   03-10-20 15:45

не-колега X_C [smile]
Не е съвсем по темата и не е петък но все пак държа да отговоря

Това с екипа лаборанти е така за всички известни фотографи от филмовата ера. Те не се занимаваха с химия и не клечаха с часове в тъмната стаичка. О не те са хора на изкуството, някои даже имаха асистенти да им държат камерите и да им сменят обективите. Зер тия Мамии RZ67 и Хаселблади си тежат. [smile] Идеята ми е че независимо дали са отбор лаборанти дето са работили за Салдаго или не в крайна сметка ние виждаме неговата интерпретация и визия не тази на лаборантите. И той се e опитал максимално да я пренесе същата от филма към дигиталната камера. Това е. Още един агрумент за мен да предпочитам дигиталната среда. Днес пред компютъра мога сам да направя това която са правили цял екип от лаборанти във филмовата ера и то доста по бързо.

Старите обективи от 70те, 80те, 90те се отличават от днешните по това че имат доста несъвършенства. Компютрите дето са смятали тогава оптичните схеми не са били толкова бързи и мощни, покритията не са били толкова съвършенни. Като цяло повечето от тях са по-меки с по-слаб контраст на отворени бленди и дигат контраста и рязкостта на по-затворени. На ф5.6 ф8 вече няма разлика със съвременните. Повече аберации, винетиране, изкривявания. Казвам като цяло. Някои го правят още на ф2.8 но особенно ф1.4, ф1.8 надали ще намериш някой който да е много остър. Днешните ако не са острилки от край до край, че и по ъглите още на ф1.4, ф1.8 казват че не стават. [smile] Има изключения разбира се. Имам една Minolta MD 35mm f2.8 която според 3 независими теста не отстъпва по резолюция на съвременния Zeiss 35mm f2.8 FE и е прилично остра по ъглите още на най-отворено. Но като цяло така стоят нещата. Да сравняваш обективи за голям формат с такива за 35мм е некоректно и невъзможно.

По отношение статията на Тим Паркин. За мен е също некоректна. Сравнение между круши и ябълки. Не може да сравняваш филм 25х20см 500см2 площ с дигитален 6х4.5=27см2. Разликата в площта е 20 пъти ! Оставаше и филма да не е по-рязък и да е с по-малко детайл. Това първо. Второ никъде не казва с какво е сканирал филма. Няма да те питам ти къде и как сканираш твоя. Защото все едно сканираш го и ако стигнеш до печат пак е дигитално. Но от статията разбрах че Joe Cornish е минал на дигитална камера също. Щом Joe Cornish е минал на дигитална камера няма какво повече да говорим [smile]

Ако на някой му трябват чак толкова много мегапиксели и резолюция има решение и алтернатива и за дигиталните камери. Постнах какво е то - мозайка от няколко експозици. Този метод който е достъпен за всеки който има дигитална камера дава по-добър резултат от големия формат но е с някои ограничения и условия. Както е и самият голям формат.


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Mytronix   
Дата:   03-10-20 16:26

Canon 5d + Helios 44-2 Докарва филмова визия [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   04-10-20 00:44

Стеф7, искрено благодаря, ако не беше ти, ко щаши да ми отвори очитя за тия нища[smitten] [smitten] [smitten] [smitten] [smitten]

Тим Паркин е собственик на ЛАБ за сканирание, естесвено, че казва с Хайделберг Танго, но трря учи и оши.


Стеф7, често копирам до 50х60, това ми е макса, зашотоо няма място. Инак за по-големи давам на професионалист, ако има пари о джоба.

Имам Рокор М 40/2 разкошен обектив, по-приятен като рисунък от Сумикрона 40/2 и ако ще и някой Пецвал на ф5,6 щее рязък пак :)

За големия формат няма какво да си кажем.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: kvakioh   
Дата:   04-10-20 20:55


https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-10/1601834091_p1130547aaa.jpg


Oтново дигиталното "разми" нещата...

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: jey6   
Дата:   05-10-20 17:16

Hasselblad H1 + Phase one p25 е най-близкото до филм, с което съм снимал.
Като цветове, тонове, усещане ми наподобява скан от филм.

Ама като цяло емоцията от снимането на филм за мен е да проявиш сам филма и след това принт в тъмната стая... това е магията

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   05-10-20 18:31

И CFV/CFV39, както и старият Imacon Ixpress 96C, много се доближават, но не стигат до там.[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: s_l   
Дата:   05-10-20 18:38

Не е в камерата, нито в сензора - в процесингът е.



Публикацията е редактирана (05-10-20 18:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   05-10-20 18:42

Jey6, сетих се за нещо от една стара подобна тема. Спорихме с теб за един гръб. Объркал съм се, не го предлагат за V системата, но за Alpa и Linhof 679, предполагам и за Cambo системите.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   05-10-20 20:06

S_L[shtrak] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   10-10-20 13:28

Yep


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: CaptureTheMoment   
Дата:   10-10-20 23:07

Ако те разбирам правилно, според мен може да получиш този ефект, който търсиш като ползваш стари ръчнофокусни обективи със специфичен уникален техен рисунък, адаптирани с преходници към съвременни тела. Поне аз забелязвам голяма разлика в кадърът, когато снимам с такива обективи. Настроението, цветовете, бокето всичко е по "vintage".



Публикацията е редактирана (13-10-20 15:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   10-10-20 23:16

mi ne

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   12-10-20 19:48

Филмова визия[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: uri64   
Дата:   13-10-20 11:48

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   19-10-20 09:42

Yep


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: kvakioh   
Дата:   19-10-20 13:32

Добре де, докарвал съм SOOC jpeg сFuji и без филмова симулация и обектив от Penti II с адаптор и едно макро 100/3.5 Cosina за лентова Минолта. Да ги пусна файловете ще кажете че не са, но на хартия Canon Selphy са като лентови.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: plam   
Дата:   21-10-20 09:50

Използвай Film Emulator. Ето ти един Free:https://29a.ch/film-emulator/

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: plam   
Дата:   21-10-20 10:01

"There is something magical about film. The way it reads light, the tones, the entire process of shooting it are just so different from working with digital cameras. It’s really, really fun! And the results are beautiful."

https://assets.community.lomography.com/82/ce1b970ff7ddbff4a9f68014705afa813dfbac/1200x492x1.jpg?aut...



Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: plam   
Дата:   27-10-20 11:50

Филмова визия:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-06/1593461591_2.jpg



Дигитална визия:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-05/1590325131_2.jpg



И на двете снимки позира рижавата котка Мая съименник на ...
Снимките не са редактирани.
И двете снимки ми харесват :)



Публикацията е редактирана (27-10-20 11:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Yog   
Дата:   27-10-20 13:26

Преди няколко дни снимах една рижа котка. Джейпег без редакция. Снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   27-10-20 23:49

nikva razlika

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: fotocolor   
Дата:   28-10-20 09:31

Nikon D1,Canon 1D

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: kvakioh   
Дата:   28-10-20 10:55


http://store.picbg.net/pubpic/77/08/37fb3ff664227708.jpg


Fuji

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: nyamago   
Дата:   28-10-20 13:36

Разбирам тия снимки с котките като сарказъм и бъзикня от закъснял/подранил петък? Ако са сериозни 'примери' за 'филмова визия' - Хюстън, имаме проблем![smilie10]

Нямам предвид спорния сюжет 'котки', а визията: нито е филмова (изобщо), нито е добро дигитално качество. Дано да е бъзикня! [smilie8]

Снимката с бокето едва ли е бъзикня, но подканва за дефиниране на понятието 'филмова визия', по което в тази тема явно няма консенсус. За мен е оптически интересна снимка, но не е 'филмова визия'. Аз не съм меродавния авторитет за такава дефиниция - нека някой по-запознат да я предложи?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Yog   
Дата:   28-10-20 14:37

nyamago, по принцип въпросът "Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия?" може ли да получи отговор? Ако питат петима фотографи или видеооператори, сигурно ще посочат 5 различни неща, които си представят като "филмова визия". Та защот да не качваме и котки? Моята рижа котка е по-оранжева от твоята![smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   29-10-20 11:27

Няма такъв апарат, защото няма подобно понятие като филмова визия.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: nyamago   
Дата:   29-10-20 13:22

> Няма такъв апарат, защото няма подобно понятие като филмова визия.

И аз така мисля, но Христо е винаги радикален и краен. Ако сме малко по-снизходителни, бих го описал така:

- Понятие явно има, но то е нечия фикция и вирее само по форуми като този. Никога не е било официално фотографско понятие.

- Във въпроса-заглавие на темата има две съществени ключови думи: 'филмова' и 'апарат'

- 'Филмова' предполага аналогова фотография на... филм. Изилиза, че филмът, не апаратът е от значение. В една и съща аналогова камера различни емулсии дават различни резултати.

- Ако се хванем за резултата от емулсията (като изглед или 'визия'), има безброй опити да се наподоби в дигиталния пост-процес. Софтуерни приложения предлагат имитации на широк избор от конкретни емулсии - някои по-неуспешно от други. Но дори най-'успещните' не дават същата 'визия' като филма, само наподобяват донякъде. Това - в копмютър, без апарат.

- 'Апарат' като ключова дума (за цифров говорим) НЕ МОЖЕ да даде 'филмова' визия в необработен кадър (RAW файл). Може, обаче, при снимане в JPEG горният пост-процес да стане вътрешно-камерно и кадърът от апарата да носи известна прилика с 'филмовата' визия. В това отношение Фуджи, като създатели на популярни емулсии и с голям опит във 'визията' им, дават някои вътрешно-камерни емулации. Стават за масов потребител, който не е снимал на истинска Велвиа или Провиа - но не могат да излъжат фотограф.
= = = =

В постове по темата по-горе напълно неоснователно се дадоха примери с оптика - било по-стари класически обективи, било съвременни, които ги наподобяват. Но в изгледа, получен с оптика няма нищо 'филмово' (нищо различно между цифров и аналогов носител) и не му е мястото в тая тема. Може да се говори за 'класическа' или 'ретро' визия и пак няма да е точно, защото и тези понятия нямат точна дефиниция.
===

Както винаги, пиша ненужно подробно и дълго (извинения към Хемингуей). Но мога да съм по-кратък дори от Христо - тогава отговорът на въпроса в заглавието е:

Не.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Julius   
Дата:   29-10-20 14:00

Ако се разровя за стари сканове от Провиа или Велвия се съмнявам, че някой изобщо ще разбере, че са от филм. [smilie3]
Особено пък съпостaвени с някой любителски негатив (толкова е фино зърното на диапозитивите, но пък динам. е слаба).
На 3200дпи от Имакон се виждаше, че Провията е дори по-ситнозърнеста и от Велвията (но и контраста ѝ беше по-нисък).
Но пък цветовете ѝ бяха по-естествени. На Велвията зеленото беше по-силно (както и на Реалата - негатива).
Затова когато някой иска да имитира филм настройва дигиталката на по-слаб контраст и наситеност.
(и в допълнение после ако малко "състари" изображението...)


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: iasen2   
Дата:   29-10-20 15:06

Като автор на темата описах какво имам в предвид, но той това не е на почит и затова и не се включвам толкова активно. Не искам да засягам никого, но явно изобщо не разбирате за проблемите, които засягам. Успех на всички.
Да, камери има, но не са в този ценови клас, в който работите и точно за тях исках да поговорим.



Публикацията е редактирана (29-10-20 15:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: MikeDimit   
Дата:   29-10-20 15:11


Странни са ми тези дискусии. Не е ли по-точно да се обсъжда визията по декади примерно. Ако не бъркам, илюстраторите имат добри дефиниции. Едно е от 40-те на 20 век, друго 50-те. За 80-те трето. Иначе те долната снимка каква е? Снимана на филм, сканирана и обработена дигитално. Цаца някаква [smile] ...


https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-10/1603200923_m0000-022-016.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: iasen2   
Дата:   29-10-20 15:17

MikeDimit , исках да говорим за шедьоври, не за мазни снимки, но както и да е ........... тук не се гоявори за цифрови шедьоври....

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Slivenski   
Дата:   29-10-20 15:56

Аз бих казал, че и терминът "аналогова фотография" не е правилен, ама карай. Тая тема сме я човъркали вече.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   29-10-20 19:11

MikeDemit [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: kvakioh   
Дата:   29-10-20 20:09

Julius, ще ти припомня, че драсканото по лентата личи...

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: uri64   
Дата:   30-10-20 11:21

MikeDimit написа:

> Иначе те
> долната снимка каква е? Снимана на
> филм, сканирана и обработена
> дигитално. Цаца някаква

Именно цаца.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »